KERK-AGENDA. Haarlem. Luthersche Kerk. v.m. 10 ure, Ds. A. C. Schade van Westrum. Kerk der Vereen. Doopsgezinden, v.m. 10 ure, Ds. J. Sckerpenhuijsen, Doopsgez. Pred. te Den lip en Landsmeer. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. N yd Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. J. H. Wolters. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Santpoort. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. W. Bax Jr. Spaarndam. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Wijk aan Zee en Duin. Ned. Herv. Gemeente, v.m/ 10 ure, Ds. F. v. Gheel Gildemeester, van Den Haag. IJmuiden. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Coolsma, van Groningen, n.m. 5 ure, Ds. Coolsma. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10 uur. Wekelijksche schiet oefeningen door „Bloemendaal-Commando". HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags te half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de Jans straat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10 3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Priusenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be- nalve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Vrijdag 22 Augustus, Groote Kerk, De Wog- nummers. Dagelijks Bioscoopvoorstellingen, Apollo-Theater, Barteljorisstraat. UIT ANDERE GEMEENTEN. Museum van Kunstnijverheid. De tweede serie der fotografieën-reeks, welke gezichten en kunstwerken bevat uit Nürnberg, Regensburg, Augsburg, Münelien en Würzburg, zal a.s. Zondag in het museum van kunstnijver heid tentoongesteld zijn. Zondag is het museum geopend van 104 uur, toegang kosteloos. Circus Sidoli. Nauwelijks is de Kermis met hare vele verma kelijkheden weder heengereisd, of nieuwe genoe gens van dergelijken aard worden ons, bewoners van Haarlem en ommelanden, geboden. Nog op zijn best zijn de laatste stutten, balken, en binten der spellen van het plaveisel weggeredderd, of reeds een nieuwe complex van tenten en stallen verrijst op brake velden bij de Tempeliersstraat. Het is de bekende circus van den heer Cesar Sidoli, die deze week te Utrecht triomfen vierde. Deze onderneming beschikt over 130 raspaar den; voorts over gedresseerde olifanten, zebra's, zebu's, honden, apen, enzoovoorts. Het personeel bestaat uit 220 man. Een reeks van middag- en avondvoorstellingen met uitgebreid en zeer afwis selend programma, wordt ons in uitzicht gesteld, terwijl een optocht van 100 paarden door Haar lem's straten, de bevolking een denkbeeld van den omvang en hoedanigheden dezer inrich ting zal geven. VAN HIER EN DAAR. De schilder Mutsaers. Wij lezen in „Het Volk": Omtrent dezen, indertijd verdacht van den lust moord op het meisje Kessels, te Tilburg, deed op gezag van de „Eindliovensche Courant" dezer dagen een bericht de ronde, als zou M. te Ant werpen gevangen zitten wegens het plegen van onzedelijke handelingen met minderjarigen. Voor al de klerikale pers zorgde voor verspreiding van dit nieuwtje, hoopte al op een ontdekking van bewijzen voor bovenbedoeld misdrijf. IJ et blijkt thans echter dat dit bericht totaal onwaar is. Heden, zoo meldt de „Bred. Ct.", was de schilder M. te Breda, waar hij de redactie inlichtte dat men omtrent hem kon informeeren bij de politie te Antwerpen. Hij beklaagde er zich over dat telkens van zekere zijde onware berich ten worden in de wereld gezonden over zijn persoon. Die „zekere zijde"... ja, die „zekere zijde"... Kunstmelk. In den laatsten tijd treft men in de zuivel- bladen voortdurend artikelen aan over kunst melk. In het bizonder is veel besproken gewor den een product door professor Rigler, in Hon garije, samengesteld. Maar ook de Engelscliman A. J. Faulding, Strand 256, te Londen, heeft nu kunstmelk gemaakt, die in de samenstelling veel lijkt op gewone melk. Onderstaande een verge lijkende analyse Kunstmelk. Koemelk. Water 87.84 °/0 S7.7 °/o Eiwit 3.7 3.5 Vet 3.97 3.5 Suiker 3.78 4 5 Asch 0.79 0.8 Het vet is in de kunstmelk fijner verdeeld dan in gewone melk. Behalve kunstmelk maakt Faulding ook slagroom, benevens een preparaat, dat gekookt en gebraden kan worden op gelijke wijze als vleesch, en 'eindelijk maakt hij ook nog een preparaat dat veel lijkt op macaroni, maar dat op grond van de samenstelling, belangrijk voedzamer is. Momenteel is men bezig een fabriek op te rich ten, die 40.000 quarts of pl. m. 41.000 liter kunst melk dagelijks kan fabriceeren. Muelkcritidendcdoor Weekbl. v. Zuivelber.) S t r e u v e 1 s over V e r r i e s t. Zooals bekend, viert Hugo Verriest morgen, Zondag, zijn 70en verjaardag; het belooft een groot feest te worden. Van uit Vlaanderen en Holland zullen de bezoekers aanstroomen. Stijn Streuvels schrijft over Verriest in „Caro- lus" Hij nadert, de groote dag!.... Nog lieerseht de stilte hier alom en de lucht is onberoerd. Maar in 't hoofd van den landman die werkt op het veld, leeft iets als een vermoeden dat hem verontrust omdat hij niet grijpen kan 'tgeen er te gebeuren staat. De leeuwerik schuifelt en 't windeke fluistert in het koorn, maar ginder dreigt die groote be roering, dilhr woekert het opkomende geweld dat hier alles zal omverre keeren en de stilte over rompelen. De landman heeft er iets van gehoord maar hij twijfelt nog hij weet niet wat het worden zal. Hij heeft geen besef van 'tgeen er leeft in Vlaan deren. Hij weet niet dat, sedert de trompetten het sein gaven, zoo gauw over heel Noord-en-Zuid de roering begonnen is en iedereen reclitsprong om 't ordewoord te herhalen. De landman gelooft niet aan plots ontstane wonderen, zijn geest is bot geworden in de omge ving van het gewone en hij twijfelt. Ik laat hein aan zijn werk en mijmer welgevallig aan 't geen als een wezenlijk tafereel vóór mijn oogen verspreid ligt. Ik zie de samengedrongen menigte die opkomt uit de lage landen, en hier, over de slingerende lieuveling, den weg begaat die naar de hoogte leidt. In heerlijk vergezicht liggen, ommelands, de velden in hun rijkdom van kleur; als een zee zijn de verten wijds en zijds, waar de vruchten in genadige golving, heffen en dienen onder den adem van den wind. Hugo Verriest. De bane is over heel haar lengte vol; tusschen de twee reien zware boomen, onder een koepel als een hooge kerkbeuk zonder einde, met lommer- groen gevuld, waaruit de vanen hangen die in schelle kleuren den feestelijken tooi volmaken. De rollende vloed drumt vooruit en van uit de hoogte waar men heel de vallei beheerscht, schijnt de dub bele boomenreeks der lange dreef, iets als de over- eindstaande wanden, de opgestormde baren van de groene zee, die voortgolft rechts en links en waar- tusselien, beveiligd, liet. volk in dichten drom, droogvoets, opstapt naar de verovering van het beloofde land! De vreugdezangen galmen door de lucht, de koperen kelen schetteren en het geluid is als de zonnesching die 't al beglanst en de wereld om- laait met glorie. Op de hoogte wijden de rangen open, ze ver vullen de pleinen en daar wordt de roering der drommen als een maalstroom die alles inneemt, overwatert, zoodat het een zee wordt van krioe lende volk, een zwerm die zijn einddoel heeft be reikt, een leger dat zijn tenten slaat en jubelt na den langen tocht. Nu is de lucht vol geluid en lang na den aftocht, als alles weer stil schijnt en gewoon, ruischt dat geluid nog voort, het vaart mede op den wind over de vier streken om neer te regenen als een levensdauw over heel liet Vlaamsche land. Er zijn geluiden die niet vergaan en gebaren die eeuwig duren. Op de hoogten hier in de verhevene sfeeren, hebben de Vlamingen elkaar in de oogen gekeken en zij hebben verkend. Zij zijn komen jubelen rond hun „aartsvader" en zij hebben hem hunne opgetogenheid in klinkend geluid van liederen voorgezongenaan gemeenzamen disch, onder dezelfde tent, hebben zij male gehouden en den beker geheven De stilte ligt weer over de Vlaamsche velden, maar van hier heeft elke Vlaming een nieuw be wustzijn meegekregen en over al de gewesten wordt de fierheid van het Vlaamsche ras ver kondigd. Om de vijf jaar nu zal het Vlaamsche heir uit de lage landen, bij drommen, de heuvelneggen be klimmen om hier wapenschouw te houden en den „aartsvader" te komen groeten. De heuvelhoogte waar de „Levenwekker" woont, moet het Mekka worden voor de Vlaamsche bede- gangers Melk inplaats van Alcohol. Sedert den len Mei rijdt door de straten van de stad Graz een nette kleine wagen, die op arbeids- en marktplaatsen versche zuivere melk ter vervanging van alcoholische dranken aan biedt. De wagen werd door een gezaghebbend persoon uit de stad aan den vrouwenbond te Graz aangeboden, om er een proef mee te nemen, het gebruik van melk inplaats van alcohol te bevor deren, hetgeen in andere Duitsche steden zoo veel succes heeft gehad. De proef schijnt te zullen gelukken. De vrouwenbond zal gaarne rekening houden met de stijgende vraag, in welk geval door den bond door minder onkosten nog lager ver koopsprijzen zullen kunnen worden gesteld. (Maandblad tegen Vervalschingen.) De Sinaasappel als geneesmiddel. De sinaasappel is niet alleen een zeer goed- koope en smaakvolle vrucht, ook als geneesmiddel bewijst zij vele diensten. In den winter, als over het algemeen meer vleesch en vette spijzen wor den gegeten en men gewoonlijk minder beweging neemt, werkt de sinaasappel na den maaltijd bloedzuiverend, en bevordert hij de spijsvertering. Wie een buitengewoon copieus souper gebruikt heeft, doet wel den volgenden morgen een paar sinaasappelen te gebruiken. Voor verstopping is een sinaasappel op de nuchtere maag een zeer goed geneesmiddel, terwijl deze vrucht bij koorts uitstekende diensten bewijst. De schil van den sinaasappel bevat een aromatische, etherische olie, welke niet alleen gebruikt kan worden voor de bereiding van essences, likeuren, bowls, maar ook als desinfecteerend geneesmiddel. De beroemde bacterioloog professor Löffler heeft bewezen, dat olie uit sinaasappelschillen een goed middel tegen diphteritis is, zij doodt de bacillen. Ook bij andere keelziekten is het een uitstekend middel. (Vox Medic.) Wij lezen in „De Protestant": Bij gelegenheid van het onlangs feestelijk her dacht 750-jarig bestaan van het klooster Loccum bij Hannover werden allerlei bizonderheden me- degedeeld over protestantsche gestichten en kloos ters. Er zijn in Hannover, Mecklenburg en Prui sen nog verscheidene voormalige roomsche kloos ters, die als adellijke damesstichten voor de ver zorging van adellijke dames en dochters van amb tenaren en officieren dienen. De meeste dragen een protestantsch karakter. Het klooster Loccum was een abdij der Cisterziënsers en is thans een seminarie voor predikanten. De directeur voert nog den titel van abt van Loccum en draagt bij feestelijke gelegenheden de bisschopsmuts en den kromstaf. Twaalf predikanten vormen het con vent (klooster). Tot op heden herinneren nog andere eigenaardigheden in de liturgie (godsdien stige handelingen) en verscheidene oude gebruiken aan het roomsche verleden. Bij de wijding van den abt zijn de plechtigheden nog dezelfde als vroeger. Is de abt gekozen dan volgt zijne investituur (be kleeding) met ring en staf door een koninklijken beambte. Dan bieden de conventualen hem de andere onderscheidingsteekenen, de mitra (bis schopsmuts) en het kruis, aan. In processie met mitra en kromstaf begeeft de abt zich door de kruisgangen naar de kerk, waar hij den zegen uitdeelt. De kloostergebouwen zijn zeer beziens waardig. Ook het volgende ontleeneai we aan „De Pro testant": Uit de volkstelling op 1 Dec. 1910 in Oostenrijk blijkt o. a. hoe treurig het daar gesteld is met het schoolwezen en hoe het clericalisme er op uit is de ontwikkeling tegen te gaan en het volk dom te houden. In het heilige land Tirol, de burcht van het clericalisme, met bijna een millioen inwoners, zijn twee, zegge twee openbare burgerscholen voor jon gens, geene voor meisjes; tweehonderd een-en- tachtig hulpscholen getuigen van de ellende. Er zijn 1283 volksscholen. Men vergelijke daarmede Boliemen. Dit heeft bijna zeven millioen inwo ners, en er zijn 344 openbare burgerscholen voor jongens, 255 voor meisjes, te zamen 599. Verder 5498 volksscholen. In Tirol komt op ongeveer 475.000 inwoners eene burgerschool, in Bohemen op ruim 11.000. Het kleine Dalmatie met slechts 646.000 inwoners heeft driemaal zoo veel burger scholen als Tirol. Zelfs in Galicië, waar het met het schoolwezen treurig genoeg gesteld is, komt op bijna 80.000 inwoners eene burgerschool. Maar daartegenover bezit Tirol de meeste afdee- lingen van de Piusvereeniging, bijna half zooveel als volksscholen en veertien theologische semina- riën, meer dan de Karpathen en Sudeetenlanden te zamen. M assenet. Er heeft zich te Parijs een comité gevormd tot het bijeenbrengen van gelden voor een standbeeld van Massenet. Eere-voorzitter van het comité is president Poincaré. Suffragettes. Zondagochtend zoo lezen wij in de „N. Rott. Ct." heeft een troepje van veertig kiesrecht- vrouwen den dienst in de St. Paid, te Londen, op een hoogst eigenaardige wijze gestoord. Onder liet zingen van de litanie, onmiddellijk na het gebed voor de gevangenen, hieven zij, op een wijze die met het zingen van het koor overeenkwam, een lied aan van den volgenden inhoud: Red Emmeline Pankhurst, Red haar, red haarl Verlicht haar en bevrijd haar. Red haar, red haar! Hoor ons, nu wij tot U bidden. De vrouwen herhaalden hun gezang drie of vier keeren, telkens luider en weigerden goedschiks heen te gaan. De ordebewaarders hebben hen toen na een korte worsteling verwijderd. Die korte worstelingNiet slecht. Esperanto. Langzaam maar zeker dringt de overtuiging door, dat voor internationale bewegingen het ge bruik van eene internationale taal vrijwel nood zakelijk is. Kort geleden is gebleken, dat ook de theosofen tot die erkentenis zijn gekomen. Van 1521 Juni j.l. had in Stockholm het inter nationale theosofen-congres plaats en is een voorstel ingediend om Esperanto aan te nemen als internationaal middel ter gedachtenwisseling onder de theosofen. Nadat het voorstel eerst door het werkcomité was besproken en het denkbeeld aldaar een gunstig onthaal had gevonden, is het daarop door het congres met algemeene stemmen aangenomen. Op het volgend, te Parijs te houden internatio naal congres, zal nu Esperanto als officieele con grestaai worden gebruikt. Nog, eens Esperanto. Eenige maanden geleden kon men eene oproep lezen, waarin gevraagd werd deelnemers voor eene tocht door Lapland tot aan de Noordkaap, uit gaande van de broeders Willem Herbst, kunste naar en F reder ik Herbst, geoloog. Als voorwaarde was gesteld de kennis van Esperanto, natuurlijk niet voor de conversatie met Laplanders, maar voor eene gemakkelijken en vrijen omgang tusschen de leden der expeditie onder elkaar. De oproep is niet te vergeefs geweest. Van alle kanten kwamen liefhebbers opdagen, zoodat den 19en Juni een deel der tochtgenooten de reis heeft aanvaard onder leiding van F. Herbst; dit deel bestaat uit 9 personen van 6 verschillende naties: Rusland, Duitschland, Engeland, Frankrijk, It en Denemarken. Het tweede deel onder leiding van W. Herbst, waarvoor de deelnemers reeds in Stockholm samenkwamen, zou spoedig het eerste volgen, zooals het Juni-nummer van het Zweed- sche blad „Espero" bericht. M. ZONDER VERANTWOORDELIJKHEID DER REDACTIE. Mijnheer de Redacteur, In de „Uitkijk", de vrijzinnig-ön-aristocratiscbf „Uitkijk" van 9 dezer, las ik nu weer een ant woord op uw laatste stuk in „Het Bloemem loalsch Weekblad", uw verweer tegen den anonymt n aan val op uw persoon. U moet mij ten goede houden, maar waarom antwoordde u daarop ook nog 't Anoniem is anoniem. Die anouiemheid is .aai schijnlijk een oorzakelijk uitvloeisel van de <k- mociatie. Geen persoonlijkheden, dus ook gee:; liandteekeningen, zou men zoo zeggen. Is hot niet zoo helder als een dag mooi weer Wie da maar eventjes met verstand bekijkt, zal dat, geloof ik met mij eens zijn. U ziet, de anoniemen zijn leelijk op hun teeney getrapt, omdat u die anonymiteit verbreekt, en er èen van hen noemt. Maar laat ik u raden, onderschat de macht van het gilde waartoe de genoemde heer en nog èen uit die omgeving behoort, niet. Zij zijn de vor mers der toekomstige mensclien; hun macht is grenzeloos, zij voeden de nieuwe geslachten en zetten om zoo te spreken het mensrhdom naar hun hand. Dus bedenk u nog, en laat u ook naar hun hand zetten, en spreek hen niet tegen, wart da zijn ze in hun dagelijksche jeugdige omgeving ook niet gewend. Met dank voor de plaatsing, Uw dw. J. PEETERE VOLKSGEZONDHEID. Studiereis. De „Zentralstelle für Volkswohlfahrt" onder - neemt een studiereis op het gebied van het vvo- ningwezen. Men bezoekt een aantal Belgische n Duitsche steden, om door het bezichtigen van du practisclien arbeid hier en daar zijne kenin vim den huidigen toestand van het woningwez. n u t te bereiden. Het plan is Antwerpen, Gent, Brunei, Leuven, Luik en Keulen te bezoeken. Van ilet gaat men verder naar Frankfort, Darm. ad; Mannheim, Stuttgart, Ulm en Münelien. Alle zijden van het woningvraagstuk zullen w;» den nagegaan: men zal zich overal op de oogt stellen van gemeentelijke grondpolitiek, n\ verordeningen, verkeerswezen, toezicht van ovci lieidswege, tuinsteden, gemeenschappelijke!! wc ningbouw en wat verder van belang voor de stu die van dit vraagstuk kan zijn. Deze studiereis is bedoeld in aansluiting me het internationale woningcongres. W o n i n g-C o n g r e s. Van 8 tot 13 September a.s. zal in De Haaj of beter te Scheveningen, in het Kurhaus het Internationaal Woningcongres plaats hebben Het congres wordt gehouden krachtens uitnoodi ging der Nederlandsche regeering en van lie gemeentebestuur van 's-Gravenhage. Bescherm heer is prins Hendrik. Behandeld worden de volgende onderwer>c u Verbetering en opruiming van ongezonde gen: verbetering van woningtoestanden Oj he platteland; overbevolking van woningen; vette lijke regeliifg der stadsuitbreiding; de ontwikke ling op woninggebied gedurende de laatste jaren In het Kurhaus te Scheveningen heeft ijden het congres eene tentoonstelling plaats to", ver betering der volkshuisvesting. De congresleden zullen ook tochtjes make: naar Twente. Bezichtiging van het complex wc ningen van do vereeniging „de Volkswoning" t Hengelo en van liet tuindorp ,,'t Lansink"; voort naar Arnhem ter bezichtiging van de woning complexen der verschillende woningvereeniging" aldaar. Bij voldoende deelneming zullen de dame.1 congresleden ook de tentoonstelling „De Vroir bezoeken. Volksuniversiteit te Amsterdam. Wij ontvingen het programma van de Volks universiteit te Amsterdam voor den cursus 191 1914. Het doel der Volksuniversiteit is voor de Am sterdamsclie burgerij van alle klassen de gelegen heid tot meer algemeene ontwikkeling en hoogere beschaving te openen door samenhangende cur sussen in velerlei vakken en wetenschappen te doen houden, waarbij alle schoolschheid en dwang geheel zijn buitengesloten. Propaganda, in welke richting ook, zal hier niet gemaakt worden. Daarentegen zal ernstige over tuiging van alle richtingen aan het woord kunnen komen. Daar het publiek op zeer verschillende hoogte van ontwikkeling staat, zullen de cursussen in twee afdeelingen worden gesplitst; de eerste af- deeling voor hen, die alleen lager onderwijs hebben ontvangen, of zich met dezen op eene lijn stellen, de tweede afdeeling voor hen, die eene of andere soort van middelbaar of liooger onderwijs geno ten of wel door eigen studie meenen dezelfde hoogte van ontwikkeling bereikt te hebben. Ieder bepaalt zelf welke afdeeling en welke cursussen hij be zoeken wil, maar men kan ook het advies van het Directorium of den docent inwinnen. Alleen de mate van bereikte ontwikkeling, geene andere consideratie, behoort hier te beslissen. De cursussen zijn zoo ingericht, dat waarlijk hooger ontwikkeling en beschaving door trouw be zoek daarvan kan verkregen worden, wat bij losse voordrachten en al te korte, steeds wisselende cursussen zonder samenhang moeilijk te bereiken is. Daarom sluiten de lessen der Volksuniversi teit bij elkander aan en strekken zij zich in vele vakken over twee of drie jaren uit. Toch vormt de cursus van ieder jaar zooveel mogelijk een geheel op zich zelf, zoodat ieder vrij is zich des noods tot één jaar te beperken. Mannen en vrouwen van alle klassen ontfer samenleving en van alle hoogten van ontwikke ling kunnen hunne kennis door het volgen dezer cursussen vermeerderen, hun inzicht uitbreiden! Het deelnemen aan de lessen wordt vergemak kelijkt, doordat zij alleen des avonds gegeven worden en de cursussen niet te lang duren, in den regel gedurende vijftien weken, ieder eens per week, 1 1 y2 uur, van November tot Maart. Voorzitter van het directorium is professor mr. S. R. Steinmetz. Het doet goed zulke wakkere pogingen te zien om de ontwikkeling van het volk op de juiste wijze te bevorderen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 2