ALGEMEEN WEEKBLAD Bloetttendaal, Kaarlem, jtecmstede en omliggende plaatsen. AAN DE LEZERS. Vijverweg 7. Telephoon 938. Bloemendaal. - Xv Gedempte Oude Gracht 63. Tel. 141. Haarlem. F eJaargang. ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1913. No. 35. Het Bloemen Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lO VOOR Advertentiën 10 rents per regel bij herhaalde plaatsing korting. KANTOREN: Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. De verspreiding van ons blad is de voorwaarde voor de verspreiding otzer denkbeelden. Wanneer dus, machte lezeres of lezer, een artikel of bericht ja. zelfs al ware het alleen maar een advertentie, voor- wmende in eenig nummer. Uwe in- 3mming heeft of ook maar Uwe aandacht trekt, doe dan Uzelven an ons een genoegen en stuur het id door aan een vriend of kennis van U, die het op zijne wijze weer or kan geven. Zoo komt voorlich ting tot haar recht. A n cl r e w Carnegie. „This is for you a glorious clay." Jhr. mr. Van Karnebeek, op 28 Augustus 1913. I Iet volk van Nederland, het volk i' „verdraaigzamen, geduldigen met illiarding" (prof.) van Vollenhoven in i Nederlandnummer van N ord und s 1 tl. het volk dat bewoont „dais Eden -- Nördens" (Jos. Aug, Lux in Alt- 11a h d) beleeft een merkwaardigen i l. Het is in de eerste plaats u daar- ior dankbaar. U, „mijnheer" Carnegie, uit gij, eenvoudig en stoor, gul en kalm, waardig, met, vergeef liet, is niet bedoeld als vleierij, uw .vhartig gezicht, gij zijt het type den „mijnheer", Zooail's het buiten- veelal noemt den uiterlijk wat jnzienlijken maar innerlijk kernge- jen, protestantschen Nederlander, man vol zelfvertrouwen en vol ge- aef wais den 28sten van Oogstmaand ai roemvolle dag voor Nederland èn - u. Een dag vol schitterende tee- n van een wisselvallig, eerbiedwaar de en ten slotte rijk verleden. Wij, ■dcrlanders, hebben ons neergezet en )/.e pogen den kost gegeven aan den alenden stoet daar in Den Haag, aan r hoofd onze innig geliefde koniu- als een parel gevat vóór in een - ion, straalde mild en vorstelijk. Gij, 'st krachtens uw aanleg, krachtens uw fekkig gesternte, krachtens uwtrouw- ;f ge bedoelingen, gij za|at ter zijde FEUILLETON. Iets over Gérard de Nerval. Ziehier een der schrijvers een der weinigen die leefde en arbeidde in den droom zijner vpibeelding ver van de tastbare omgeving des bigelijksehen levens. Men zou kunnen zeggen dat de stoffelijke wereld hem als een droom ver schijnt', terwijl zijne, verbeelding hem de hoogste werkelijkheid is. Denkt li een man, die, ontwakend in den och- erul, een schier onwezenlijken dag ziet aange broken, een dag, dien hij zonder veel belangstel ling volgt tot aan den nacht, die hem dan weder ('e lioogere, de beteekenisvoller werkelijkheid der 'erl-eelding brengen komt. Of denkt u een man, die, omgaand in den dag, *eeds den droom met zich draagt, den droom, die 'ijn toetssteen is hij het beproeven aller levensge- teuilijkheden, en zoo er een zijn keuring niet staat, wordt zulk eene als onwaar verworpen. ..Ik vraag niet aan God," zoo schreef De Nerval ns, „dat I-Iij den gang van 's levens voorvallen frauderen zou, doch dat Hij in mij steeds meer n mifcr versterken zal het vermogen om rondom lij een andere wereld te scheppen, een wereld j'ie aan mij toebehoort, de wereld van mijn geest; ilat ikj de heer, instede de slaaf zijn moge in mijn ereld, die de Droom is." En het geschiedde; hij heeft, geleefd in die andere wereld; zijn innerlijk wen en dat daarbuiten kon hij niet meer onder- enner.. en toen liij in een krankzinnigengesticht (■I'd verzorgd en ieder hem beklaagde, schreef ij op zijn eigenen zuiveren trant, die (let wel) ■em nimmer verliet; .,11 me semble qne je suis •ïort, et que j'accomplis une deuxième vie." De arme De Nerval overschreed, gedwongen door ijn schrikkelijk lot, den drempel. Hij was van it den schoonen tuin der verbeelding, eilaas, in e woning van den waanzin geraakt! En de nuch- -ere aan schouwers, niet wèl onderscheidend in hun us<}h tot veralgemeenen, wezen zijn levenslot van haar als de eerste burger der beschaafde wereld van het heden. Dat gij ons land, ons volk hebt uitgekozen om daar, om in zijn midden uiting te geven van uw leer, dat de menscli niet meer is dan rentmeester van zijn goed, en dat een goed rentmeester niet .ver dient om te sparen, maar beheert 0111 met anderen te scheppen, dat gaf op dien dag aan uwe echtgenoote dien éénen lachenden, zonnigen blik, waar mede zij u van ter zijde aanzag, toen onze talentvolle minister Van Swindercn in warme bewoordingen en onder luiden bijval der aanwezigen u op dezen dag den gelukkigste prees van allen. (Ver slag „N. Kt, Ct." Ochtendblad A, 29 Aug. '13). Wij, Nederlanders, waren op dien dag, allen stofbijters ten spijt, de gelukkig ste van alle volkeren. De wereld erkent ons thans weer, zij 't dan ook slechts als bewaarders van de uiterlijke tee kenen van eene idee. Glorious is this day for us too. Slechts door strijd met de wapenen van arbeid, behendigheid, intellect, is dit alles bereikt. Elk stukje goudgalon, waarvan, bij.een gedacht, wij honderden meters in de openingszitting uwer stichting zagen, is aldus, door strijd, verkregen. En niet diezelfde wa penen wordt alle strijd verder gestreden en altijd zal de strijd ter wereld blijven. Maar er is één ding, waartegen niet te strijden valt en dat het wapen zal worden der toekomstde lachende zon nige blik eener vrouw, zooals die van uwe echtgenoote. Wij, protestanten, ken nen dien blik in den glimlachenden zon nigen- blik onzer koningin, de katholie ken onder ons kennen dien blik in den glimlach der moeder-maagd Maria, Geve God ons volk te wezen of te blijven als gijarbeidzaam, eenvoudig, gul en trouwhartig moge het, zooals aan u, aan ons volk gelukken door daden dien zonnigen, lachenden blik te bren gen in de opgen van onze aardsclie en he- melsche koninginnen, in een tijdperk waarin het vrouwelijke meer dan tot dusver komt te gelden. Eerst dan, eerst in zoover zal redelijkheid of wijsheid liet kenmerk zijn van oris volk, want eerst dan draagt ons volk het kenmerk van ware beschaving. Aan den aanvang van dat tijdperk staat gij dan mei uwe echtgenoote, onvergetelijk voor ons, gij, die te zamen dat kenmerk droégt op dien „glorious day". T. Gemeent e-v e r s 1 a g. Uit het ons gezonden uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over liet jaar 1912, teekenen wij het volgende aan; u met den vinger, en zeiden met een dorren lach, die den alledagsman somwijlen ter versiering voor zijn leegheid zoekt, en welke hem doet gelijken op den lakei, die de koele hoogheid van zijn meester poogt na te bootsen„Zie, dit is het einde van lieden als dezen." Wij mogen ons niet verlicelen, dat aan de ziens wijze, aldus ten uiterste gedreven, van Gérard de Nerval, een verdorven kant te vinden is. We ontveinzen ons niet, dat liet gemis van evenwicht der hooge, sclioone eenheid des evenwichts tot een gruwzaam einde leiden kan, doch: zie de tragedie van dit kunstenaarsleven, zie den armen geteisterden man omgaan in eene hoogheid van illusion te midden der vele ignobele materioele lieden; hoor de zuivere liefelijkheid van zijn ge moed. en aanmerk dan eens de gezindheid van veel geestelijk kanalje, en zeg mij, zeg mijwaar is de schoonheid Hoort en ziet ze aan, de lieden, welke zich erop beroemen het leven te kennen, wanneer ze de heiligheid van den geest bespotten in diens onbedrevenheid om zijne gaven in bank biljetten om te wisselen, en met hun botten glim lach den dichter, den kunstenaar, den ziener, den profeet 0111 een gebaar, dat hun ontgaat, vergui zen „Haal omlaag, liij steekt boven ons uit" is de'laffe leus van wie nog besef van deze verhou ding' hebben; het meerendeel echter in zijn dom heid ziet het edele niet eens zich bewegen in zijne nabijheid, en schreeuwt voor dwaas uit wie hun nen gelijkheidswaanzin niet aanvaarden. Hier echter trad de rivier der Schoonheid buiten hare oevers, en als liet breken van een liart zoo aangrijpend was het. De man, tot dit tragisch leven bestemd, werd ia 1S0S te Parijs geboren. Naav den aard der Tvomantieken noemde hij zich steeds met zijn schrijversnaam, .Gérard Labrunie zoo heette bij was de zoon van een militairen dokter van het keizerlijk leger. Zijn moeder heeït hij nooit ge kend. In den Russischen veldtocht stierf zij ten gevolge van een koorts, opgedaan bij het over- Do bevolking bedroog op 31 December van het jaar 1912. 3637 mannen. 4924 vrouwen, geheel 8561vorig jaar 8279. Het aantal kiezers was voor: leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal 1145, leden der Pro vinciale Staten 1138. leden van den Gemeenteraad 1019. Op de in 1912 vastgestelde kiezerslijst voor pa troons en werklieden der Kamer van Arbeid voor Bloembollenteelt te Haarlem, waaronder deze ge meente valt, kwamen voor: 17 patroons en 78 werklieden. Met ingang van 1 Mei 1912, is de betrekking wan gemeente-architect opgeheven, terwijl de be trekking' van com 111 ies-teëkenaar werd ingesteld. De inkomsten over het jaar 1912 vloeiden over het algemeen zeer gunstig. De opcenten op de personeel# belasting brachten ruim 54000,op en kwamen 8000,boven de raming. Ook de belasting op de honden en de hoofdelijke om slag' brachten het geraamde ruim op. Het belastbaar inkomen, dit is diis het geschat inkomen na aftrek der kosten voor noodzakelijk levensonderhoud, bedroeg hij het primitief-kohier 8.819.687 bij het le.- suppletoire-koliier 739.049,en bij liet 2e-sup- pletoire-kobier 44.504,totaal in- 1912 9.603.240,—. Het percentage bedroeg ook dit jaar weder 0.5 pOt. Steeds is liet belastbaar inkomen stij gende, boewei de aanslagen zelden tot bet maxi mum worden opgevoerd, maar over bet algemeen redelijk worden vastgesteld. Er kwamen dan ook slechts weinig reclames in wegens een te hoog vermeenden aanslag. Alle geschilderde wegborden werden vervangen door borden met opgeklonken letters en opnieuw geplaatst. De verandering voldoet zeer goed, en do gebruikte Veluvine-verf is voor dit soort werk zeov ann te bevelen. De verandering en het schil deren geschiedde in eigen beheer. Ook werd doorgegaan met het van gemeente wege aanbrengen van huisnummers aan nieuw ge bouwde perceel en. Op 1 April 1912 werden door do gemeente aan gekocht de behardingen van den Zijlweg, Bloemen- daalscheweg van Zijlweg tot, Mollaan, Korte Zijl- weg. Bovenweg en Oosterduin. Daardoor was liet. mogelijk den Tol te Overveen op te heffen, wat het verkeer zeer ten goede kwam. Het plantsoen in het Ivweekduin werd voor wat betreft het middenvak ter onderhoud toevertrouwd aan de firma P. E. v. d. Werff. te Bloemendaal, die zulks kosteloos deed. Het plantsoen hierom heen, vroeger in onderhoud bij A. v. d. Werff, te Bloemendaal, werd in eigen beheer onderhouden, waarvoor de gewezen tuinman H. Koopman werd aangewezen. Moesten boomen worden geveld, dan geschiedde zulks door II. G. de Rooy en II. O. van der Wall. Het snoeien was opgedragen aan de Nederland- sche Heide-M aatscliappij In liet af geloop en jaar kwam de verbetering en verbreeding van den Vogelenzangscheweg nage noeg gereed. De verbreeding vond plaats over een lengte van 5300 M. De hiervoor benoodigde grond, door aankoop verkregen, kostte reeds 14.511, terwijl voor de overige werken werd uitbetaald een bedrag van 79.111, trekken van een brug die met lijken overdekt was. Zijn vader, een zonderling man, behept met een afkeer van menscbelijken omgang, gevoelde niets voor Gérard's aanleg en arbeid. Hij ging in zijn liefdeloosheid voor zijn zoon zoover, dat hij van allen die Gérard gekend hebben, den eenigen man wordt genoemd die niet van den ongelukkigen, zeer beniiiinelijken dichter gehouden heeft. Heel jong nog, werd de knaap, daar zijn ouders overal met het leger medetrokken, aan de zorg van een oom toevertrouwd, die in het sclioone landeliïke dorp Montagny woonde. Daar in de prachtige omgeving der groene heuvelen en statige bosschen geschiedde de idylle, die als het eerste hoofdstuk werd van dit leven, dat «olijk een sombere fantas tische vertelling was. Zijn aanleg en de omstan digheden brachten hem veel in gezelschap met de jonge meisjes der streek, met welke hij iu het bosch en op de weiden speelde, en de oude, daar inhecmsche reidansen, uitvoerde. Op een schoo nen avond werd er weer gedanst met de boeren meisjes uit den omtrek, en Gérard was de eenige kna 'p in haar midden. Een jonge freule van bel naburig kasteel mocht, voor een avond met de kinderen meespelen, en werd, toen het hare beurt was. in den kring ges'oten met Gérard, die onder hot zingen en rondzwieren der andere meisjes haar kussen moest. Hij deed dit in de zoetste on schuld als de anderen, maar „De ce moment un trouble ineonnu s'empara de moi". schreef hij. Dui was het hare beurt tot zingen 0111 uil den kring vrii te komen en ze zong zoo wonderlijk schoon., dat de knaap tot* in zijn diepste wezen ontroerde. Die stem en die verschijning daar in den schoo nen avond terwijl een fijne blauwige dauw uit het grasveld steeg en de luclit nameloos teeder was en weidsch als nooit voordien. ..Nous pensions êtro en paradis", zegt Gérard. Ademloos luister den de 'kindteren naar het gezang van het sclioone meisje en het was zeer stil als zij zweeg. De knaap knoopte een eikentak tot een krans en zett? haar d n op bet hoofd, en van een koninklijke schoonheid was ze, aldus getooid. Lief groetend Hier en daar werd de richting van den weg veranderd, zoodat o. a. ook een huis moest wor den aangekocht. Zeer veel is 1111 de verbinding met Vogelenzang verbeterd en liet aanwezig zijn van een met den weg evenwijdig loopend voetpad draagt eveneens zeer veel bij tot de verbetering van liet verkeer, dat voor een groot gedeelte uit snelverkeer besta at Sprocidienst. Voor dezen dienst werd een post op de begrooting gebracht. Reeds in 1911 werd een proef genomen met diverse stofwerende middelen en de keuze voor 1912 viel op z.g. Road Oil van de firma Dyserinek uit Haarlem voor de klinkerwegen en zware olie, die warm op de puin- en grindwegen werd ge bracht. Voor dit laatste doel werd een ijzeren wagentje aangeschaft van 310, De kosten bedroegen met inbegrip van het goed stof-schoonmaken der wegen voor de besproeiing voor de lichte olie 0.0248 en voor de zware 0.044 per M2 en per besproeiing. De gemeente kocht voor 2209.93. mevr. Van der Vliet voor 665,53 aan olie in. Het middel scheen gevonden, doch na eenigen tijd kwamen de klachten van fiets- en motor rijders over de geweldige slijtage der banden in. De verschillende waterwagens deden te zamen 144 dagen dienst. Er werd gedurende 1300 uren gesproeid en verbruikt ongeveer 5857 M3 water uit de waterleiding. Toestand van riolen en pompen. De rioleering werkte goed, ook de klaringsbak in Oostelijk- Hartenlust bleek in orde te zijn. De rioleering in Oóstelijk-ITartenlust gaf nu en dan wel eens een breuk te zien, doch zulks werd steeds ten spoedigste verholpen. In den Potgieterweg was de waterafvoer min der gunstig, vooral aan de zijde der Mollaan liet het veel te wensclien over. Na den regenval van 8 Februari was liet uoo- dig den tender der pneumatische machine te laten uitrukken om liet overtollige water weg te voe ren, evenzoo op den Midden Duin-en-Daalscheweg. Beide gedeelten en ook de z.g. Voorbuurt in Bloemendaal werden van rioleering voorzien, in den Potgieterweg werd een nieuwe gestapelde put bijgelegd, zoodat iets dergelijks denkelijk niet meer* zal voorkomen. De bereidwilligheid van de heeren v. d. Breggen en Ruys de Perez, om onder zekere voorwaarden liet overtollige water op hunne terreinen te ont vangen, mag hierbij niet onvermeld blijven. Gemeentelijke duinwaterleiding59 nieuwe aan sluitingen werden aan liet net gemaakt. Ingekocht word van Haarlem 68004 M3, opge pompt in Duin en Daal 36360 M3, totaal 104364 M3. De leiding naar Aerdenhout kwam nog niet ge reed. doch werd op 18 Januari 1913 door middel van een noodverbinding in werking gesteld. De inrichting Duin en Daal ondergaat een al- geheele verandering, de daar noodige verbeterin gen werden bereids voor het net tot stand ge bracht, waardoor de doode punten worden opge ruimd. Gemeente-begraafplaatsen. De toestand der algemeene begraafplaats is goed. Zij wordt uitste kend onderhouden. Langzamerhand doet zich echter liet gebrek aan plaatsruimte gevoelen, verdween ze dan in het kasteel en nooit zag Gé rard haar terug. Adrienne zoo heette het sclioone meisje vertrok den volgenden dag al weder naar liet klooster, waar zij haar geheele leven bleef, en tot zijn dood zocht Gérard haar tevergeefs. Nimmer gedurende zijn bestaan kon men hem overreden te gclooven dat zij den sluier had aangenomen, noch dat zij overleden was in het klooster: hij zocht haar in elke vrouw, die hij ontmoette; aan een modulatie van de stem, een stand van het lichaam, een gebaar meende hij haar soms te herkennen en bespeurde dan telkens dat hij zich vergist had en ging verder en vergiste zich opnieuw. Weinigen, zelfs onder zijn intieme vrienden begrepen wat hem dreef en menigmaal zag men niet dan een vu lSa ire hartstocht in een of ander1 verhouding van Gérard tot een vrouw. ITior is wat hem zijn ganseh leven voor den geest stond, de ontmoeting met Adrienne, een gedicht uit het jaar 1831: II est 1111 air pour qui je donnerais Tout Rossini, tout Mozart et tout Weber. U11 air tres vieux, languissant et funébre, Qui pour moi seiil a des charmes secrets. Or, cliaque fois que je viens a Pentendre, De deux cents ans mon time rajeunit; O'est, sous Louis treize.et je crois voir s'étcndre Un coteau vert que lo couehant jnunit. Puis 1111- chateau de brique a coins de pi er re, Aux vitraux teints de rougeatres eouleurs, Oeint de grands pares, avec une riviére Baigna lit ses pieds, qui coule entre les fleurs. Puis, une dame ti sa haute fenêtre, Blonde, aux yeux noirs, en ses liabits anciens.. - Qne dans une autre existence peut-être, J'ai dé ja. vue, et dout je 111e souviens! (Wordt vervolgd.)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 1