DANS-ACADEMIE. Mevrouw G. v. d. BRINK, orgelder) Cursussen. In een lokaal van de school „liet Kopje" zullen voor een aantal oud-leerlingen dezer school cur sussen gehouden worden Ziehier de cursussen: „De hoofdstrooiningen uit de geschiedenis der geestescultuur", door dr. J. D. Bierens de Haan. „Inleiding tot Dante", door mej. E. C. Knap pert. „Individu en gemeenschap in verband met maat schappelijk werk", door mej. E. C. Knappert. „De nieuwe Fransche Letterkunde", door mevr. L. BaarslagVos, Amsterdam. „Kunstgeschiedenis", door den heer G. D. Gra- KERK-AGENDA. Haarlem. Eglise Wallonne. KD/s lieures du matin, Mr. Dupont. Rsmonstrantsch-Gereformeerden. v.m. 10 ure, Ds. Sparnaay, Rem. Fred, te 's-Gravenhage. Lutherscke Kerk. v.m. 10 ure, Ds. De Meijere. Kerk der Vereen. Doopsgezinden, v.m. 10 ure, Ds. Hylkema. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. Van Leeuwen. Heemstede. Ned. Herv. Gemeente 4 v.m. 10 ure, Ds. Wolters. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Santpoort. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Bax. Spaarndam. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Wijk aan Zee en Duin. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Berkelbach v. d. Sprenkel. IJmuiden. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Creutzberg. n.m. 7 ure, Ds. Creutzberg. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond. v.m. IOV2 ure, Ds. Attema. Zandvoort Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Dr. Gunning, Pred.-Dir. v. h. Diac.huis te Haarlem. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10 uur. Wekelijksche schiet oefeningen door „Bloemendaal-Commando". HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de Jans straat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentel ij k Museum. Dagelij ks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stad s-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Gr 00 te Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Schouwburg J a n s w e g. Donderdag 18 September, N.V. Het Hollandia- Tooneel, Dir. Jan Holtrop, ,,Mijn papaHet Kamerlid". Dagelijks Bioscoopvoorstellingen, Apollo-Theater, Barteljorisstraat. Zaterdag 20 September, 's avonds 8 uur, buiten gewone algemeene vergadering van de Roei en Zeilvereeniging „Het Spaarne" in het clubgebouw. uitverkocht, en wij met oudere jaargangen vaak menigeen moesten teleurstellen, geven wij elk onzer lezers in overweging, reeds nu zoo spoedig mogelijk het jaarboekje te bestellen. „De ontwikkeling van de muziek, van de vroeg ste tijden tot heden", door mej. B. Bosse. „Italiaanseli", door mej. De Boer. Aan de cursussen kunnen ook andere meisjes dan oud-leerlingen van ,,'t Kopje" deelnemen, mits ze nog geen 23 jaar oud zijn en middelbaar of daarmee gelijkstaand onderwijs ontvangen hebben. De prijs is hoogstens 30,per cursus. Men kan zich opgeven vóór 15 Sept. bij mej. M. Deutschbein, te Bloemendaal. Lezingen. Er gaat een lijst rond in de gemeente voor inteekening op een reeks lezingen, georganiseerd door ds. J. A. van Leeuwen. Hij zelf zal spreken over het geloof in wonderen; de twee eerste ma len spreekt dr. Gunning, schoolopziener. De lezin gen zullen gehouden worden in het lokaal der bizondere school, hoofd de heer Houwen. Men kan zich opgeven bij den heer ds. Van Leeuwen. Prijsvraag Jaarboelcje. Ons jaarboekje zal een zeer belangrijke prijs vraag behelzen, waaraan alleen ijverige lieden, die met Bloemendaalsche toestanden goed bekend zijn, kunnen meedoen. ADRES VERANDERINGEN. Het Jaarboekje, tevens adresboek voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Duinlust-park en Meeren- berg is gereed tot letter P. (Purstner). Allen, die nog adresveranderingen willen opgeven, mits letter G en volgende, kun nen dit nog doen tot a s. Maandag 4 uur aan ons kantoor, doch alleen schriftelijk. Uit het politie-rapport. Processe n-v erbaal zijn opgemaakt, we gens rijden zonder licht; rijden over de voet paden, loopen over verboden grond, vervoer van wildstrikken en diefstal van een zak snijboonen. Gevonden en terug te bekomenbij w. de Rooy, Rollandspad 45, Overveen, een groene parasol; bij mej. Merens, Genestetweg 20, Bloe- MUZIEK. Kerkconcert. Bezoek van de Koningin aan Middelburg. De meisjes in de fraaie kleederdrachten wachten het bezoek af. mendaal, een zwart zijden ceintuur; aan den politiepost te Bloemendaal, een glazen bakje en een schaar; bij mej. Blok, Bloemendaalsclieweg 29, een zilveren horloge en bij mej. Prenen, Dompvloedslaan, te Overveen, een zilveren broche. Verloren: een lorgnet in ótuieen gouden medaillon; een portemonnaie en twee brandkast- sleutels. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 5 September tot Donderdag 11 September. Geboren: d. van J. TitPlevier. Ondertrouwd: P. Prins en II. F. II. Fur- ster; C. Banning en G. Wonder; D. Woelinga en C. Broekmeijer. G e 11' o u w d: A. de Jong en C. A. Kuneman. Overleden: Trijntje Bakker, 77 j.; Alida Verbeek, 48 j.; Effemia Holleman, 73 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Weldadigheid naar Vermogen. Wij ontvingen een omzendbrief van dit genoot schap. Aan dezen omzendbrief, die in 1000 exem plaren in Haarlem en omstreken verspreid wordt, ontleenen wij „De vereeniging „Weldadigheid naar Vermo gen", opgericht op 1 November 1888, gedenkt dit jaar haar 25-jarig bestaan. Met groote voldoening kan zij er op wijzen: gedurende dat ruime tijdsverloop, in toenemende mate blijken te hebben ontvangen van waardee ring en medewerking, waardoor zij in staat werd gesteld te voldoen aan de bepaling barer statuten: „bestrijding en leniging van armoede met volko men eerbiediging van de godsdienstige gevoelens der ondersteunden". Met groote toewijding hebben onze huisbezoek ster.s en bezoekers (ongeveer een zestigtal) voort durend tijd noch moeite gespaard om hun niet altijd gemakkelijke taak te vervullen en hun aller wensch was: nog meer te kunnen doen dan ze reeds deden, maar helaas, de penningmeester der vereeniging moest grenzen stellen. Wij hopen en vertrouwen, dat, nu onze veree niging kan wijzen op een 25-jarigen vruchtbaren arbeid, zeer velen, die tot lieden niet als lid of donateur toetraden, daartoe in dit jubileumsjaar zullen besluiten." Bij den omzendbrief is een inteekenbiljet ge voegd ter inschrijving voor jaarlijksche bijdra- gen. Wie minstens 3,jaarlijks betaalt, kan voor 1,een deurplaatje in bruikleen krijgen. De inteekenbiljetten kunnen in een der bussen van de vereeniging geworpen worden of desver- langd worden afgehaald. De brievenbussen bevinden zich: Stationsplein, aan de voorzijde van de kiosk; in de vestibule van het stadhuis; en Groote Houtstraat 144, aan den hoofdingang van „het Proveniershuis". Mevr. Boldi?ighGoemans. Wij vestigen gaarne de aandacht onzer lezers op de cursussen van mevr. W. L. Boldingh- Goemans, conférencière, diseuse, leerares in de Fransche taal (M. O.), litteratuur, dictie en decla matie, methodisch en hygiënisch spreken. Mevr. B.G. geeft in het Nederlandscli en Fransch voordrachtlessen, voor één of meer per sonen; cursussen voor kinderen van 1017 jaar, waarbij speciaal gelet wordt op methodisch en hy giënisch spreken, op het verkrijgen van gemak kelijkheid en onbevangenheid in het zich bewegen en uitdrukken, in het goed lezen van proza en het zeggen van verzen. Voorts cursussen over letter kunde voor een aantal personen, eens in de veertien dagen anderhalf uur, waarbij, na een inleiding over een tijdvak, schrijver of dichter, door haar fragmenten uit de werken, en scenario's uit tooneelstukken zullen worden voorgelezen of voorgedragen. De honoraria voor de cursussen over letter kunde zijn: f 10,per drie maanden per hoofd, (bij deelname van minstens 10 personen). Voor drachtlessen per drie maanden (één uur per week) voor één persoon 40,voor twee personen 60,voor drie personen 75,voor vier personen 80, Kinderclubjes (1017 jaar): per drie maanden per hoofd, minstens zes kinderen vereenigd, 12,50. De spreekuren zijn: Amsterdam, Willemspark weg 111b: Maandag 1.302.30 ure; Dinsdag 12.301.30 ure. Haarlem: Leidschevaart 60, Woensdag 1.302.30 ure. Gevelwedstrijd. De afdeeling Haarlem en omstreken van de „Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst", zal in het najaar liaar vijfden gevelwedstrijd hou den. Naar aanleiding daarvan zendt zij ons een kort verslag van de vier reeds vroeger gehouden wedstrijden, hetgeen tevens ten doel heeft het nut van deze wedstrijden aan te toonen. Zooals men weet is de vader van dezen wed strijd, die thans voor de vijfde maal gehouden wordt, de oud-burgemeester van Haarlem, jhr. mr. j. w. G. Boreel van Ilogelanden. Naar aanlei ding van gehouden gevel-wedstrijden te Brussel, koesterde hij reeds vele jaren geleden het denk beeld, dat ook in Haarlem iets dergelijks mogelijk zou kunnen zijn, teneinde door voorbeelden te toonen, dat de schoonheid, waarvan b.v. de bouw kundige overblijfselen uit de zestiende en zeven tiende eeuw nog getuigen, wederom aan en in gebouwen tot uiting kan komen, mits slechts steun en voorlichting het vertroebeld inzicht op bouwkundig gebied verhelderen. liet slot van den omzendbrief, die het korte verslag behelst, luidt: Thans staan wij aan den vooravond van het eerste lustrum der gevelwedstrijden. Het is ons een voldoening, dat bij dit lustrum niet alleen de gevels in Haarlem, maar ook die der omlig gende gemeenten in den wedstrijd zullen meedin gen. De oud-burgemeester van Haarlem en de burgemeesters van Haarlem en omstreken hebben hunne medewerking toegezegd, en wanneer thans vereenigingen en particulieren zullen volgen door ons doel moreel en financieel te steunen, dan zal zeker de liefde voor de schoonheid van stad en omgeving aangekweekt worden bij de ingezete nen, en den oud-burgemeester vn Haarlem zal het een genoegen zijn, dat hij 15 jaar geleden het ini tiatief tot dezen wedstrijd heeft genomen. F. II. L. Arp. f Dezer dagen overleed te Haarlem de heer F. 11. L. Arp, directeur van de N. V. „Polygraph". De overledene was pas 36 jaar oud. Ilij was een zeer begaafd en werkzaam man, en zijn voor treffelijke karaktereigenschappen doen liem door allen die hem kenden, zeer betreuren. PRIJSVRAAG. Museum van Kunstnijverheid. I11 verband met de plannen tot het vieren der onafhankelijkheidsfeesten in deze gemeente, waar mede het houden van een optocht zou gepaard gaan, werd in het museum van kunstnijverheid, te Haarlem, een reeks plaatwerken tentoongesteld, voorstellende den optocht, welke op 27 April 1879 te Weenen gehouden werd ter gelegenheid van het zilveren bruiloftsfeest van HH. MM. den keizer en de keizerin van Oostenrijk, en door den beroemden schilder Hans Mackart was ontwor pen en onder zijn leiding was uitgevoerd. I11 dezen optocht kwamen ongeveer duizend figuranten, vijfhonderd ruiters van verschillende corporaties voor, zoodat de industrieën en bedrij ven schitterend vertegenwoordigd waren. Naast deze platen werd eveneens tentoonge steld de waterverf-teekening van een optocht door wijlen den kunstschilder H. J. Scholten ontwor pen, welke optocht bij een vroegere gelegenheid in Haarlem zou worden gehouden. Zondag is de toegang kosteloos. Ter wille der waarheid. De heer J. A. ten Route de Lange schrijft ons „ter wille der waarheid", dat de vennootschap Café-Restaurant, voorh. Gebrs. Brinkmann, sinds jaren op het „Bloemeiidaalscli Weekblad" geabon neerd is door bemiddeling van den heer Groene- veld, boekhandelaar, te Haarlem, en dat hemzelf in 1912 genoemd weekblad door den kellner Schneider in het restaurant ter lezing is ter hand gesteld. Wij komen liier nader op terug. VAN HIER EN 0AAR. Fraaie voorbeelden. Voor het gerecht te Regensburg werd onder levendige belangstelling de zaak behandeld van twee roomsch-katholieke pastoors, de een beschul digd van verduistering, de andere van meineed en aansporing tot meineed. De meineed bewezen zijnde, werd de medeplichtige van den pastoor, eene vrouw, met wie hij leefde, vrijgesproken, daar ze willoos, onder den invloed van den pas toor, gehandeld had. De schuldige zelf was in- tusschen naar Amerika gevlucht en had daar een parochie overgenomen. De verduistering (van 150.000 mark) den an deren geestelijken heer ten laste gelegd, werd evenees bewezen, en de man, in Parijs als bede laar opgepakt, nadat hij zijn geld er had door- gefuifd, werd tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Zijn gedrag voor den rechter was niet zonder schaamteloosheid. Wij kunnen tot ons leedwezen aan niemand den prijs toekennen. Wij vroegen: waar loopt de scheiding tussclien de beide landschappen, die men op het plaatje zag; het antwoord had moeten luiden: nergens. Wie bekend is in Kweekduin, zou de plek hebben herkend van waar de foto genomen is, wat de lucht schijnt met wolken in wat men houdt voor het onderste landschap, is zand. Iïet is wel een beetje een bedriegelijke prijs vraag geweest, en daarom zullen we een prijs toekennen aan den heer A. A. B., die ons een oogenblik in den waan gebracht heeft, dat hij het geraden had, doordat bij zijn antwoord het plaatje nergens was ingesloten. Wij zenden hem het boekwerk toe. Voortreffelijke kunst werd ons Dinsdagavond geboden door de dames NoordewierReddingius, De HaanManifarges en den heer A. B. Verhey. Het publiek was, zooals dat betaamt, in zeer grooten getale opgekomen 0111 naar deze kunste naars te luisteren. De verrukkelijke, natuurlijke stem en zangwijze van mevrouw Noordewier, het mooie geluid en gevoelvolle voordracht van mevrouw De Haan, het uitnemend spel van den heer Verhey, liet was bijeenen van een buitengewone bekoring. Veel van Bach was er op het programma; voorts van Haendel en van Pergolese. De zoo uiteen- loopepde „genres" muziek werden alle meester lijk vertolkt. De bijval was, gelijk verdiend, zèer groot. Het is een niet genoeg te waardeeren voorrecht, deze kunstenaars te mogen hooren. ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. Het Afrika-nummer van Neerlandiais dit maal al bizonder belangrijk. Het is door de Afri- kaansche kameraden zeiven geschreven en naar eigen inzicht samengesteld; het was n.l. de afdee- ling Johannesburg van het A. N. V., die ons deze verrassing bereidde. In een korte inleiding be dankt het hoofdbestuur deze afdeeling dan ook met een hartelijk woord, waarna de reeks bijdra gen geopend wordt met een „Geschiedenis der afdeeling Johannesburg", een verhaal dat ons een blik geeft op den grooten strijd, het volhardings vermogen en fermheid van deze verre vrienden. Herman D. Broekhuizen geeft daarna een opstel over den grooten aartsvaderlijken Afrikaander Paul Kruger. Daarna vinden wij een paar fraaie portretten, één van den oud-president van den Oranje-Vrijstaat, Steyn, één van den eersten mi nister der Unie, Louis Botha, één van generaal Hertzog, welk laatste portret wij hierbij voor onze lezers afdrukken, door de vriendelijkheid van „Neerlandia's" uitgever werden we hiertoe in staat gesteld. Voorts lezen wij van de hand van J. Brill, te Bloemfontein, een artikel over „De Grafsteen van Jan van Riebeek, de eerste com- Generaal Hertzog. mandeur van de Kaap. Leo Touché te Pretoria geeft ons een stuk over de oorzaken der beweging onder de Kaapsclie Vrijburgers tegen den gouver neur, getiteld „Kaapse geschillen in 1905". Jan F. E. Celliers heeft een artikel bijgedragen over „Die Verhouding tussen Afrikaners en Europe- ane". Verder vermelden wij nog uit de vele belang rijke bijdragen een opstel van professor dr. Bo- denstein, hoogleeraar in het hedendaagsch Ro- meinsch-Hollandsch Recht aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Zijn opstel behan delt natuurlijk „Suid-Afrikaans Reg". Nog vinden we bijdragen over „De Suid-Afri- kaanse Alcademie voor Taal, Letteren en Kunst", over Zuid-Afrikaansche muziek met een Shan- gaan-lied en Zoeloe-krijgslied", met muziek er bij; over „Kunst in Zuid-Afrika", waarbij fraaie afbeeldingen: over „Literatuur van Groot-Neder land" met portretten van schrijvers; over „ITooger Onderwijs" en nog veel meer belangrijks, veel meer aantrekkelijks omtrent het leven en streven dezer Groot-Nederlanders. JTet is een belangrijk nummer, waarvoor wij het Algemeen Nederlandscli Verbond zeer erken telijk zijn. ZONDER VERANTWOORDELIJKHEID DER REDACTIE. 8 September 1913. Mijnheer de redacteur Ondergeteekende verzoekt u in uw veelgelezen blad te willen opnemen, dat hij reeds sinds April 1913 geen lid meer was van de nu ontbonden voetbalclub „Jong Bloemendaal". U dank zeggend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, Uw dw. p. TIDEMAN Jr. Aanvang van den nieuwen cur sus 6 OCTOBER a. s. Spreekuur dagelijks, behalve Zondag, van 2—5 en 7—9. J. G. MARTIN EN ZONEN. Schagchelstraat 31. CORSETIÈRE. L Keizersgracht 717 - Amsterdam Telefoon 1751. Ateliers voor Reparation

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 2