ALGEMEEN WEEKBLAD Bloetnetidaal, Jtaarlem, Jleetnstdc en omliggende plaatsen. VOOR Vijverweg 7. Telephoon 938. KANTORE Bloemendaal. N Gedempte Oude Gracht 63. Tel. 141. Haarlem. 1 onderneemt verscliei- de witte achterhoede doelpunten te voorko- in deze periode komt dan de en der B. V. V.-backs niien der gasten, hier- aaderen van dichtbij wonnen en dacht haar te zien als Van lost, dat de A. F. C. te stompen. Ook lat B. V. V. den moed A. F. C.-doel dikwijls niet gelukken en als wedstrijd tot ieders is de stand nog reserve 1ste klasse, wedstrijd, waarin n goed werk ver richt - e kon niet veel uitvoe- che achterhoede, daar F. U. N. 1. voor ub mij niet bekend is, vellen. In ieder geval niet te licht opvatten. methode Jacques ratie in de concertzaal aandag 22 September, ur. ïeds over de Dalcroze- gymnastiek, nadat ik traties bijwoonde in 't van de „Ten- 131913". (Men zie: n°. 19 en 21.) Nu dat deze laatste de- n minder was dan die leel zal de reden hier- het feit: 1°. dat Dal- want het is toch maar meester veel doei en zeer „inspireert"; maanden vacantie 3°. waren zij te gebruiken; 4°. Wa- aan een publiek is die „wisselwer- 't komt mij zeer ver- Tal in 't begin, onder waren, zich zich verscheiden malen weer koren op den le moeders die 't voor annend vinden, al die tlfs deze gediplomeerde is dat toch wel een het is, zeggen maor zóó t nu ook weer niet. In ie vraag van éón der de vleugel zittende, wendde: „Vindt u 't wel eens vergissen ijs-methode was ?t-stel le moest onwillekeurig datzelfde podium wel begaan en dan 't heel erg vinden! De JO blW, vl in aantal dan in hier nog minder be- rheid. Het leek mij ten :n der uitvoerenden tot ning, of men 't „heusch egenstaande de ongun- de meeste gezichten een wonder is, als men te voren niets van of u dan voor als men vier kwarten gedacht en denken moet in syncopen! en dat in gen er het nut ook niet zegsters, want als zij misschien voor andere oog en oor hebbën. (of liever het bijna cos- i een grief. Dat arme wat afkeurende kritiek he, preutsche Ma's is 't om zoo weinig-aange- loote beenen en voeten, dat die uitvoerenden >m daar iets in te vin- illes rein", ook hier en bewegen zonder belem- een stijf corset en die ïeer shockingen be rt denk. De rhythitiische n misschien wat losser de zichtbare bewegin- en gedwongen zijn en maar de onzichtbare het denken ver- afgeschaft werd. nog wel wat meer; wil ik tot slot meedeelen, programma het glans van Chopin, in alle op- tdelijk bewijs, dat 't bij p 't begrijpen aankomt, zoo duidelijk 't karak- :ergegeven, zeer belang* de „Bach:prélude" die iettegenstaande de be- rkingen van stadgenoo- iythmische gymnastiek- anders kan doen dan D roogstoppelig-passief Strijkkwartet. al het Amsterdamse'! uit de heeren Louis ;hleb, Herman Meerloo leden van het concert- October a.s. een-kwar- nd belooft zeer belang- 7e Jaargang. ZATERDAG 11 OCTOBER 1913. No. 41. O O 1. er)„De koude moet eweest V' et angstzweet stond ons op het voorhoofd." UeeklM Prijs per halfjaar f 1.25 hij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. Candidatuur voor den raad. Naar wij vernemen is reeds maanden ge leden hier en daar de wensch uitgesproken, dr. Bornvvater de plaats aan te bieden, open gevallen door het overlijden van den heer C. J. Roozen. Dr. Bom water zou wel bereid zijn gevonden, wanneer de kiesvereenigingen van verschillende richting zijne verkiezing wenschten. Hij is geen partijman en wenschte blijkbaar ook niet als zoodanig te werden gekozen. Aan de besturen der verschillende kiesvereenigingen is hiervan kennis gegeven en wij vernemen, dat reeds aan meer dan eene zijde de gedachte dr. Bornvvater te stel len in goede aarde is gevallen. Zooals bij elke raadsverkiezing, duikt ook thans weder de naam op van den heer Van Kessel, die destijds door eene meerderheid in le Overveensche kiesvereeniging werd ge steld, maar zich voor iden heer Bos terug trok. Til van kiezers denken over een werkmans can 'idatuur voor onze gemeente gunstig, voor al vanneer de betrokken persoon aan het college van B. en W. ten voorbeeld zou zijn in t itsoen en aan den raad in bereidheid om eindelijk de hand te slaan aan de verbetering der volkshuisvesting te Overveen en om de wijze van handelen van B. en W. frank en vrij te controleeren en te critiseeren. Het ideaal van dr. Bornwater, die door zijn huisbezoek als geneesheer de noodzake lijkheid daarvan beter kent dan een ander, was reeds jaren geleden om te Overveen de ver bek "ing der volkshuisvesting krachtig ter hand te nemen. Wij zouden aan eene candidatuur van dr. Bornwater ditmaal de voorkeur geven. Wij achten eene kostbare uitbreiding der waterleiding, waarvan door tal van deskun digen de verzouting wordt gevreesd, van wei nig neteekenis, zoolang dit water ook niet voor weinig geld daar wordt gebracht, waar het 't meeste noodig is, bij de lieden met kleine inkomens; de vermeerdering van de gele genheid tot werken door het aanleggen van fraaie wegen, het lokken van rijke lieden, achten wij, zoolang het totstandkomen van goede arbeiderswoningen daarnaast wordt te- rik ehouden: drijven in een eenzijdige rich ting. Een stads- of dorpsgemeente zonder den handwerksman is als een lichaam, dat geen vuist kan zetten. Het a-b-c van dit alles moet onzen gemeenteraad nog worden bij gebracht. Zou dit niet gemakkelijker geschie den door den dorpsgeneesheer, dien allen ken nen, dan door deh werkman, aan wiens op treden in dien zin de bijgedachte: „dit wil men ons afdwingen", vaak niet vreemd is? Wij zouden het a'thans willen probeeren. Parabe 1. (Voor de kuddelui.) Een vader had twee zonen: 'n blondharige, zoet 1 inborst, met droomerig en goedig blauw oog; en n zwartharige, die was het eerste kind hem geboren. Deze ging rechtop, fier op zijn eerst geboorterecht, dat hem grooter aandeel beloofde in de bezitting van zijn huis. lV;iuneer voor beiden den ouderdom gekomen We*, waarop liet voor hen nuttig zijn zou de we- 1 <'ld te kennen, alvorens zelf 'n huis te bouwen, n eigen vrouw te kiezen, 'n eigen gezin te stich ten, riep hen de vader en sprak: Gaat uit het huis van uw geslacht en reist al tusschen de menschen, opdat gij ze kennen moogt, want hunne verdeeldheid is groot en zwak 's hij, die ze niet onderscheidt. Leert van hen al wat noodig is om door het leven te gaan: ge zult °r ontmoeten die rijk zijn en machtig en gering begonnen. Neemt voorbeeld van hen, opdat het u welga. Ge zult er vinden, die rijk begonnen, heb bend schatten geërfd, en sterven in armoede; zorgt dat ook hun voorbeeld u niet ten onnutte zij- opdat het u welga. En wanneer ge er ont moet, die kwaad bedrijven, zwijgt en lacht, opdat bet u welga tusschen de kwaden.en zijn er goe den op den weg, dien ge bewandelt, looft hun deugden, opdat ze geloovend in uw deugd, u hoogschatten, en ik zeg u, 't zal u wel gaan tus- Rehen de goedenDat de Heere u geleide en zegene! Vader, sprak die blond van haar was, wan neer we kinderen waren, leerdet ge ons waarheid spreken al de dagen, die we doorbrachten onder 't zoete oog onzer moeder. Ja, mijn zoon, spj-ak de vader en hij glim lachte en ook de oudste zoon glimlachte, want beiden waren wijzerEn daarom was er droef heid in het hart van den vader wanneer ze heen gingen, elk zijns weegs, en hij zijn blonde zoon natuurde.die zachter was van inborst dan zijn broeder. En ook de moeder weende.want zij kende hem., haar laatstgeborene. En de zwartharige kwam bij de Pharizeërs, die gingen gekleed in wit laken met purper omzoomd e& die godsdienstoefening hielden op den hoek der straat, opdat ieder het zien mocht en ge sticht huiswaarts keerend, spreken aan vrouw en kind van de vroomheid der menschen, die waren in 't wit gekleed.. Hij deed als zij, vloekte den man die den Sabbat ontheiligde door in den tem pel 'n dorre hand te genezen, loofde den recht- geloovige, die zijn naaste verdrinken liet omdat hij in het water viel op den dag, dien den Heer gebood te besteden aan zijn dienst; beleed opstan ding en toekomstig leven, zonder er iets van te begrijpen, vastte driemaal in de week als Nathan ben Levien 't ging hem wel tusschen de Phari zeërs, die hem aanzagen als 'n broeder in heilig heid. En vandaar uitgaande, leefde hij tusschen de Saduceërs. wierp ver van hem, met Pharizeërs- kwetsend gebaar het schoone witte kleed, verachtte godsdienstoefening aan de kruiswegen, verket terde met hoonend woord wie gelooven zou in op standing en leven hiernamaals, spotte om het be staan van engelen, zoo goede als kwade, vermeed te vasten, liep 'n straat ver met 'n tollenaar en weer ging het hem goed heel den tijd, dien hij doorbracht bij de Saduceërs, die hem aanzagen als 'n broeder., in loochening. En van daar uit gaande kwam hij bij de Herodianen, kleedde zich in 't fijnste laken, doorweven met zijde van alle kleur en gouddraad van hoogste gehalte, had, me delijdend, spottende woorden voor de armzalige doening van Pharizeërs en Sadduceërs, verward in godsdiensttwisten, kwam aan het hof, loofde Herodes, den Tetrarch, bewonderde Ilerodias, de vrouw van des vorsten broeder, koesterde wellus tige liefde voor Salome, prinses van Judea, lachte onj Jokanaan, die onthoofd was, twistte met de Nazareërs, die spraken van 'n groot profeet, die kwam uit het liuis van David, weigerde geloof aan mirakel, verklaarde Herodes den Messias, zwe rend bij Jacob, omdat de schepter was uit den stam van Juda. en 't ging hem wel bij de Hero dianen, die hem gaarne zagen in de huizen, waar ze kwamen, vermaak koopend met geld, bij blonde vrouwen, die zongen zoete liederen of bij zwart harige vrouwen, die waren driftig in liefde.. En weerkee-rend in 't huis zijns vaders, ver klaarde hij wijsheid genoeg geperst te hebben uit de menschen, die leven zeer verdeeld. Hij bouw de 'n eigen huis, koos 'n eigen vrouw, die zijn huis zou besturenvoor niet, stichtte 'n eigen gezin, waarvan de grootste zorg drukte op de on betaalde vrouwwant liefde kende hij nieten 't ging hem wel al de dagen van zijn leven. En ook de andere, om wien vader bedroefd was en moeder weende, kwam weer in 't huis van zijn geslacht. Hij toonde de kaalheid van zijn kleed en de menigvuldige scheuren, die het ontsier den.. daarna de litteekenen van de wonden, ruw geslagen in zijn gevoelig vleescli door de Phari zeërs, Sadduceërs, Herodianen, Nazareërs en an deren, omdat hij niet was van hun geloof, maar openlijk de waarheid diende, zooals hij die voelde, levend voor goedheid en schoonheid. De zwartharige leefde gelukkig te midden van het dorp, gaarde schat op schat, verzamelde ta lent bij talent, werd hoog geroemd, gaf raad wien hem vroegen en stierf rabbi van zijn geslacht. De blondharige woonde ver van het dorp, sprak soms 'n zoet woord tot de vrouwen, die bij avond tijd water kwamen putten aan de bron, verkreeg in antwoord soms 'n aalmoes van liefde, werd niet geëerd, noch geschatleefde en stierf in armoe de. niettegenstaande veel eerlijk werks. En toch had afgunst geleefd in 't hart van den zwartharige, afgunst gedeeld door heel het ge slacht. ITij wist dat armoede alleen zijn broeder belette 'n groote te zijn tusschen de menschen, 'n ziener, 'n dichter en daarom zegende hij die ar- moedé, dagelijks dwong tot veel ruw en afmat tend werk voor den broode en onbekwaam maakte tot vervulling van edeler zending. Want zijn broeder, die in armoede leefde en stierf, kon in waarheid van zich zeggen: Ik ben, en hij, de rijke, die vele schatten stapelde al de dagen van zijn leven, slechts 'n armzalig: Ik heb, en wanneer stond de dood aan zijn sponde, be vroedde hij, te laat, hoe zeer arm hij was, te mid den van zijn overvloed. G. J. Rodescliuyt. MUZIEK. In de afgeloopen week is hier op velerlei ma nieren feest gevierd en werd zichtbaar en hoor baar uiting gegeven aan de vreugde over onze honderdjarige onafhankelijkheid. Van vele kan ten werd me verzekerd, dat: „alles uitstekend geslaagd is, zulk heerlijk weer, en geen enkele wanklank, er heerschte een echte feeststemming, er is gejubeld," en nog veel van dergelijke opmer kingen meer. Over dat alles kan men ook wel heel anders denken, 't hangt er maar van af hoe men 't opvat en van welken kant men 't bekijkt en beluistert. En nu zou ik juist die paar woorden „geen enkele wanklank" nooit onderschrijven, want die klanken waren toch verre van wellui dend, het instrumentale niet en het zingen eerst recht niet; dergelijke stemuitingen verdienen ook eigenlijk niet den naam van „zingen". De eenige werkelijk harmonische klanken, die ik in die feest dagen hoorde en die ook werkelijk een oogenblik van geestelijke verheffing uit de zeer laag-bij-de- grondsche jubelstemming brachten, hoorde ik in de Groote Kerk, op het orgelconcert, Donderdag middag. In dat eene uur was meer ona-fhankelijk- heidsgeest, dan in de vier heele dagen, en hier was nu inderdaad geen wanklank. Die onafhan- kelijkheidsfeesten hebben toch in veel opzichten te denken gegeven en dan ziet het er over 't alge meen met onze geestelijke onafhankelijkheid nog treurig uit, want hoe velen zijn werkelijk geeste lijk vrij en onafhankelijk Dat is nog onlangs bij die Dalcroze-demonstraties maar al te duidelijk gebleken, want die opmerkingen en aanmerkingen Bewijzen, dat de geest van die menschen nog niet Vrij is, maar gevangen is door een veel erger tyran dan Napoléon, n.l. de eigenzieligheid en zoolang hien die laat hee,rschen is geestelijke bevrijding en tmafliankelijkheid vrijwel uitgesloten. Maar eer dat men hier een eenmaal vastgegroeid denk- thythmus veranderen kanDalcroze heeft gelijk, dat ieder mensch zijn eigen rhythmus heeft, maar gelukkig de menschen die niet stokstijf meer den ken dat slechts dat eene eigene het ware denk- rhythmus is. Er zijn juist in de muziekwereld ge noeg bewijzen, dat 2 tegen 3 uitstekend samen gaat, (vooral Chopin en Brahms) zoo maar de beide precies „kloppen" op de hoofdzaak n.l. 1 van de ma.at gelijk. Misschien komt er eenmaal een tijd, dat men zóó ruim en vergeestelijkt kan den ken over de rhythmische hersengymnastiek, de pwarte tricots en de bloote beenen, dat moeders 't piet meer „shocking" vinden, om ook hare doch ters die oefeningen te laten leeren, want lieve menschen: we weten allen, dat we een lichaam Jicbben als aardscli omhulsel van onzen geest, maar dat we zijn wat onze geest is, dus als die nog ge vangen is door het zielige 'gevoel, dan is de geest nog verre van onafhankelijk, dus eigenlijk nog in 1813. PLAATSELIJK NIEUWS. Mevr. C. C. Koolhovenf Met groot leedwezen zullen tal van ingezetenen Jiebben vernomen, dat onze plaatsgenoote, mevrouw C. C. KoolhovenLonbar Petri, na langdurig lijden, overleden is. Lijkverbranding. Nu er te Westervekl een crematorium gebouwd is, dat natuurlijk bestemd is eerlang te worden in gebruik genomen, waardoor het dan niet meer noodig zal zijn om het stoffelijk overschot van wie zich voor crematie hebben verklaard, naar het buitenland te vervoeren, stijgt de belangstel ling voor het werk der Vereeniging voor Facul tatieve Lijkverbranding aanzienlijk, vooral in de naaste omgeving van het gebouw, dat verleden week is ingewijd. Ook zonder dat men reeds beschikkingen heeft gemaakt of van plan is te maken omtrent de wijze, waarop men zijn stoffelijk overschot wenscht te zien prijsgegeven aan vernietiging, kan men liet streven der Vereeniging willen steu nen. En zoo zijn te Bloemendaal een aantal per sonen reeds overeengekomen, zich en bloc bij de vereeniging aan te melden en eene af deeling van die vereeniging te stichten. De afdeeling Bloemendaal, die natuurlijk ook zal omvatten te Vogelenzang en Overveen woon achtige lieden, zal worden opgericht in eene in het eind van October te houden bijeenkomst, waar een lid van liet hoofdbestuur der Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding, een met licht beelden te verduidelijken voordracht zal komen houden. Op die bijeenkomst, waarvan dag en uur nog nader zullen worden bekend gemaakt, zullen allen, die belangstellen in het vraagstuk der crematie, welkom zijn. Wie zich thans reeds als lid der afdeeling zou willen opgeven, kan dit doen bij den heer F. A. L. Lang, villa „Augusta", te Bloemendaal, die, als lid der vereeniging, het initiatief heeft genomen voor de stichting der afdeeling. Jubileum. Op 10 November e.k. zal het 25 jaar geleden zijn, dat dr. A. C. Kam, 2e geneesheer waarnemend directeur van het gesticht Meerenberg, tot dokter aan dat gesticht benoemd werd. Aandenken. Hedenmiddag boden de leden en oud-leden der gezondheids-commissie hun scheidenden voorzitter, den heer J. Mullemeister, in zijne woning een aandenken aan. Dit bestaat uit een insluit-gas- haardje in zijn werkkamer. Een der leden vertolkte de hartelijke gevoelens der commissieleden. De heer Muilemeister ont ving ter gelegenheid van zijn verjaardag tal van bezoeken. Ken artikel over de Tram-aangelegenheid moest, loegens plaatsgebrek, tot de volgende week verschoven. liet Jaarboekje. De vierde jaargang van ons jaarboekje is thans in bewerking. Aangezien de oplaag niet grooter is gemaakt dan binnen korten tijd kan worden uitverkocht, en wij met oudere jaargangen vaak menigeen moesten teleurstellen, geven wij elk onzer lezers in overweging, reeds nu zoo spoedig mogelijk het jaarboekje te bestellen. Prijsvraag Jaarboekje. Ons jaarboeKje zal een zeer belangrijke prijs vraag behelzen, waaraan alleen ijverige lieden, die met Bloemendaalsche toestanden goed bekend zijn, kunnen meedoen. Uit het politie-rapport. Processe n-v erbaal zijn opgemaakt, we gens: het loopen over verboden grond; rijden zonder licht; rijden over de voetpaden; stellen, herstellen en vervoeren van wildstrikken. Gevonden en terug te bekomen aan dén politiepost te Bloemendaal, een hondenhalsband; bij W. v. d. Niet, Zijlweg 64, te Overveen, een handschoen; aan het bureau van politie te Over veen, een sleutel, en bij P. van Nobelen, Bleekers- pad 5, te Bloemendaal, een zilveren schakelarm band. Verloren: qen huissleutel, een trommeltje, een kaart met knoopen en een dameshorloge. Wèggeloopen: een klein bruin hondje. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 3 October tot en met Donderdag 9 October. Geboren: d. van W. J. Kruijer en E. A. E. Bikkers; z. van P. de Cock en T. Goos; d. van L. van Berkel en J. Mense. Getrouwd: K. Dekker en E. H. van den Berg; C. P. H. Ras en M. E. Ruijter. Overleden: C. C. L.onbar Petri, 51 j. Overleden in het gesticht Meeren berg: C. A. Driehout, 75 jE. L. Ebeling, 36 j. SPORT. B. V. V. U. N. I. (Den Haag) Zondag 5 October speelde Bloemendaal I haar eerste competitie-wedstrijd tegen U. N. I., uit Den Haag, welke echter met 14 door B. V. V. verlo ren werd. Ofschoon bijna het geheele elftal buiten vorm speelde, lag m.i. de grootste fout in het aangeven der half-backs. Bovendien moest Kalff invallen voor Wensing, die niet op tijd verscheen, wat aan het elftal niet veel goeds deed. Gezien het resultaat echter tegen A. F. C. op 28 Sept., ben ik er van overtuigd, dat Bloemendaal beter kan dan Zon dag 1.1., en ik hoop, dat de diverse spelers den moed niet verliezen zullen, maar trachten het ver lies van Zondag weer goed te maken. Als scheidsrechter Jannes even over 2 uur laat beginnen, ziet het elftal er als volgt uit: Vlaanderen Veldhoven; Stuurman; Kalff; Van den Bergh; W. v. Langelaar; K. Blankevoort; P. Fris; N. N.II. Ides; K. Stals. Het begin is voor U. N. I., dat direct flink aan pakt en het de B. V. V.-achterhoede vrij lastig maakt. Door onzeker trappen verkeert het Bloe mendaalsche doel dikwijls in gevaar en moet Vlaanderen handelend optreden. De witte voor hoede tracht zoo nu en dan eenige verluchting te geven, maar hier ontbreekt totaal eenig verband en weet de U. N. I.-achterhoede dan ook geregeld weer den bal te ontnemen en aan hun voorhoede te geven, die veel beter spel vertoont en dikwijls mooie aanvallen onderneemt. Als ongeveer een kwartier verstreken is weten de Hagenaars dan ook, na mooi samenspel, onhoudbaar door hun middenvoor te doelpunten. Bloemendaal is nu een klein beetje wakker ge schud en werkelijk weet haar voorhoede het vijan delijk doel te bereiken en heeft Blankevoort pech, als hij tegen den uitgeloopen U. N. I.-keeper aan schiet. Nog eenige malen verkeert het vijandelijk doel in gevaar en dan is het de beurt weer aan de gasten, die door een fout der achterhoede van Bloemende.il wederom weten te doelpunten. Kort daarop is het rusten. Na de thee vallen de witten onstuimig aan en bestoken al direct het Haagsche doel. Het gaat thans ook iets beter met de voorhoede, en Blanke voort weet eenige malen goed voor te zetten. Als dezelfde speler den bal weer eens vrij krijgt, zet hij goed voor en Fris weet hiervan te profiteeren door den bal zacht in den rechter-benedenlioek te scliie- ton, alzoo Bloemendaal's eer reddende. Iedereen denkt nu dat er nog meer goals zullen komen en zoo ook de U. N. I.-spelers, die kort'daarop door hun links-buiten nogmaals weten te doelpunten, hetgeen Vlaanderen echter had kunnen voorko men, terwijl even later uit een fout der achter hoede U. N. I. haar vierde goal weet te maken. De strijd is voor Bloemendaal nu verloren. Wel schiet Fris eenmaal buiten het bereik van den keeper tegen de bovenlat, doch veel bizonders ge beurt er dan niet meer. Hoewel de uitslag een beetje geflatteerd is, heeft U. N. I. beslist welver diend gewonnen. F. 11 October speelt Bloemendaal in Den Hang tegen A. D. O., terwijl het 2de elftal voor de com petitie der H. V. B. op het terrein aan den Mee- renbergschenweg tegen de Stormvogels speelt. UIT ANDERE GEMEENTEN. Kunst na Arbeid. Door het Typo- en Lith. Mannenkoor „Kunst na Arbeid', te Haarlem, is, ter herdenking van het 20-jarig bestaan, een groote nationale kwartet- wedstrijd uitgeschreven voor enkele- en dubbele- mannenkwartetten en dubbele- gemengde kwartet ten, te houden op Zaterdag '25 en Zondag 26 April en Zondag 3 Mei 1914, in de sociëteit „Vereeni ging", aldaar. Reglementen en inschrijvingsbiljetten worden op aanvrage franco toegezonden door den secretaris II. Rijkens, Korte Annastraat 6, Haarlem.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 1