ALGEMEEN WEEKBLAD Bloettietidaal, Kaarten, Keetnshde en onliggende plaatsen. Vijverweg 7, J Telephoon 938. Bloemendaal. Gedempte Oude Gracht 63. Tel. 141. Haarlem. 7e Jaargang. ZATERDAG 8 NOVEMBER 1913. No. 45. Het Bloemendaolseh Weekblad. Prijs per halfjaar fl.25 «►ij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 VOOR Ad vertent iën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. KANTOREN Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. De achterlijke kerk. De wegens zijne lustige en toch stevige en redelijke vroomheid bekende predikant H. Bakels plaatste in de „N. ltott. Ct." 't volgende stukje j aan liet. adres van Frederik van Eeden, naar aan- leiding van zijn jongste rede: „De religie der toekomst." „Ileeft het mede u niet verwonderd, dat de heer Van Eeden verleden week Donderdag voor do studenten te Delft meer dan eens in afkeu renden zin gesproken heeft over de „achterlijk heid" der kerk Hoe kan hij zich daar nu nog één oogenblik over verwonderen en ergeren Wat toch is de kerk Is de kerk niet het in godsdienstig opzicht ge organiseerde volk Maar het volk. Hoe kan men nu eischen dat het volk voor- da n rukt in de slagorde der menschlieid Celukkig, voorwaar! dat het volk, voor zoo ver in religiosis georganiseerd (m. a. w. de kerk), ..achteraan" komt; anders gezegd: de leiders der mei. chheid vólgt. Maar zal dit eenigszins vlug geschieden, dan is i t niet minder dan noodzakelijk, dat deze lei der; Ier menseliheid zich ook in het gareel van liet in godsdienstig opzicht georganiseerde volk (do kerk) begeven. M. a. w.de heer Van Eeden. dien ik ook als leider erken, moet zich op de een of andere wijze met de kerk bemoeien, en dit niet in d. nigreerenden (zie Kleine Johannes), maar in vroolijk opbouwenden zin. Hierin zou voor hem een dankbaar werk liggen. Dat. is reeds bewezen. Hij weet toch al wel (of niet dat zijn jong ste boek al in heel wat kerken is besproken en teil deele voorgelezen. Ik zelf heb het na aankon dig' ng in een plaatselijk blad voor een zeer volle kerk gedaan en de menschen waren zoo onder den indruk, dat ze het aan anderen vertélden (wat v i'ii'/.innigft .kerjfgan.flierft niet cauw doen'1 en nu lii'l. ik meerdere exemplaren van .Paul's Ontwa ken'' moeten koopen om alle mensehen te bedie nen die het lezen willen. En zoo is liet op meer plaatsen gegaan. En alle p 11 tselijke kerkelijke krantjes (en 't zijn er nog ;il eanige!) hebben die verzen achterin al ten (leele afgedrukt. 1 kerken willen in haar „achterlijkheid" wel vlak achter haar leiders aangaan. Waarom de leider Van Eeden dan zoo onaardig tegenover haar tegenover de kerk En waarom zoo onverstandig van te wenschen dat deze wagen zijn rol zou omkeeren en zich het paard spannen, en het paard vooruit- tickken Ik weet niet of 'k hier duidelijk genoeg ben, in..j- de lieer Van Eeden zal mij wel begrijpen. Hij is een der paarden." In Van Eeden is duidelijk een Multatuliaansch clement, dat, gevoegd bij zijn cosmopolitisme en dichterschap, zijne aansluiting hij de Nederland se hervormde kerk niet vergemakkelijken zou. Maar, vragen we, is het waar dat in ons land de kerk met name de vrijzinnige protestautsche kerk i liet in godsdienstig opzicht georganiseerde volk Ware het zoo! Het Nederlandsche volk. We lezen in de „N. R. Ct.": 11 November a.s. wordt te Utrecht een ver gadering gehouden om te komen tot de stich ting van eene vereeniging Het Nederlandsche Volk. Deze vereeniging beoogt, blijkens de ons toegezonden concept-statuten, zoo mogelijk een band te vormen tusschen de instellingen en personen, die deelnemen aan de studie der bevolking en om den toestand des volks zoo al/ijd:g mogelijk te bestudeeren, wijl eerst bij dergelijke studie het onderling verband der verschijnselen zich laat opsporen. Aan het geestelijk en zedelijk leven, zoomede aan den licham el ijken toestand des volks zal, vooral aanvankelijk, bijzondere aandacht moe ten worden gewijd, eensdeels omdat juist in die opzichten die kennis zoo gebrekkig' is, anderdeels omdat het studiemateriaal, dat reeds in allerlei instellingen opgestapeld ligt, hier omtrent meer in het bijzonder licht kan ver spreiden. Maar daarnaast zal ook de oeconomische zijde van het leven des volks met zorg moe ten worden bestudeerd, niet het minst wijl wis selwerking tusschen de oeconomische factoren en den geestelijken, zedelijken en lichamelijken toestand mag worden aangenomen. Die vereeniging zal zich toeleggen op de vorming van een centrum (een instituut), geheel gewijd aan de studie der bevolking, waar de gegevens, welke allengs van onderscheidene zijde kunnen worden verwacht, worden be werkt. De oproep tot deze vergadering luidt verder: Voor een tekort aan materiaal behoeft niet te worden gevreesd. Reeds thans ligt in de archieven van tal van instellingen een enorme hoeveelheid materi al, dat op bewerking wacht en zeker voor een niet gering deel aan de vereeniging - althans gedurende eenigen tijd ter bewer king zal worden toevertrouwd, indien deze er in slaagt in steeds breeder kring belangstelling en vertrouwen te wekken. Wij hebben hier vooral op het oog de inrichtingen voor de verpleging van krankzinnigen, idioten en doof stommen, de penitentiaire inrichtingen, als tucht scholen, rijksopvoedingsgestichten, werkinrich tingen en gevangenissen, en voorts al die in stellingen waar aan het hulpbehoevende deel der bevolking van ons land een toevlucht wordt geboden. Niet minder gewichtig is het materiaal, waar over het departement van oorlog beschikt en dat in omvang en beteekenis snel toeneemt, nu sedert kort alle militieplichtigen geneeskun dig worden onderzocht. Bovendien zal eerlang op allerlei wijze voor het verkrijgen van geheel nieuw materiaal moeten worden gezorgd. Het instituut zal geen copie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek mogen noch kunnen zijn. Een dieper indringen in het leven van het volk eischt nog andere methodiek dan de sta tistische toepassing van de genealogische cn van de biografische methode is volstrekt noodzakelijk 'het eischt tevens bijzondere voorzorg tegen een openbaar werden van het geen van vertrouwelijken aard is. In de statuten staat de eisch, dat het insti tuut onder leiding moet staan van een genees heer, eensdeels omdat door de organisatie zelve verzekerd moet zijn, dat bij de bewerking van liet materiaal gezorgd zal worden voor zoo strenge geheimhouding als de patiënt van zijn geneesheer en de geneesheer van zijn collega verwacht, anderdeels omdat de geneesheer door zijn 'kennis van de anatomie, plhysiologie, pathologie en psychopathologie van den mensch. zoomede door ziin opleiding in de biologie het wint van andere vertrouwensper sonen. Het comité van oprichting bestaat uit de heeren mr. D. van Blom, hoogleeraar te Delft, dr. O. Heymans, hoogleeraar te Groningen, dr. C. A. Pekelharing, hoogleeraar te Utrecht, dr. D. Schermers, geneesheer-directeur van het sanatorium te Zeist, dr. J. H. Schuurmans Stek hoven, inspecteur voor het staatstoezicht op krankzinnigengestichten, deze laatste tevens se cretaris. MUZIEK. Gaarne zou ik nog iets zeggen naar aanleiding van de Salome-fragmenten, die wij op 't Bacli- concert hoorden en de aanhaling uit het stuk van Herman Butters in de „Nieuwe Courant". Op deze wijze krijgen de lezers van dit weekblad een onjuisten indruk van het artikel van Herman Rut- ters, want het breekt juist af in 't midden en laat liet gedeelte onvermeld waarin ook H. li. zegt, dat Hij twijfelt of liet laatste deel van Salome in de concertzaal thuis hoort. En de opvatting van Aino Aikté bewondert Hij ook niet! Ik heb liet artikel zelf ook gelezen en 't ligt nu vöör mij. Til het aangehaalde deel komt de zin voor: „De zaak is slechts: de muziek zuiver op zich te laten inwer ken dan is er geen plaats voor moraliteits overwegingen." Een hoogst gevaarlijke theorie it.en kan even goed zeggen: „laat maar zóóveel vergif of bedwelming op ti inwerken, dat ge niet meer voelen of denken kunt, dan is er geen plaats meer voor onderscheiden tusschen goed en kwaad." Voor zulke muzikale morphine- of opium-inrcrr- king dank ik toch feestelijk!! In de concertzaal ben ik liever niet onder narcose-invloeden, maar bij bewustzijn; en wie niet beneveld is door de zinnenbedwelming, die de muziek van deze slot- scene op velen uitoefent, moet er integendeel juist een afschuw van hebben. Hoe kan H. R. in één adem noemen Carmen, Walkure en meer met Sa- lome Die vergelijking of gelijkstelling is toch heel wonderlijkb. v. Don José is toch iets anders dan Johannes de Dooper. Voelt en begrijpt H. B. niet dat de dicht er-Wilde en componist-Stranss op niets ontziende wijze door deze onware woor den en muziek, liet aangrijpende, sobere bijbelver haal ontwijden en bespotten Want daartoe ver laagt een voorstelling als deze. Goddank werd 1.1. Zondag in de Remonstrantsche kerk door den per- dikant hierover afkeuring geuit. Nog een ziu uit liet artikel wil ik aan uw aandacht onderwerpen, n.l. „Een moord is op zich zelf stuitend, niet ech ter, wanneer liij wordt vertoond als een uit zelf verdediging of ontstoken drift logisch voortko mende daad." Ik vraag u: is een moord niet altijd sluitend en vooral een als deze En is het niet duhhcl stuitend wanneer er bij de muziek en woor den nog op 't tooneel een fluweelen kussen met wassen hoofd vertoond wordt, waarbij Salome dan zich in alle mogelijke bochten wringend, haar ein- delooze kreten uit Men zal mij, hoop ik, toe staan dit alles stuitend en alcelig en wee te vinden. Ik zegende het oogenblik dat de laatste toon klonk en ik weer in de frissche lucht kon ademen. Men houde mij ten goede, als ik hier nog bij voeg, dat er verslaggevers zijn, die zich zelf hoog verheven achten, boven gewone hoorders en alles van hun standpunt beoordeelen. Zij vergeten daar bij wei wat veel dat alles wat een man op rijperen leeftijd kan liooren en zien, nog niet geschikt is voor jonge, onrijpe menschjes. Daarom lijkt 't mij ook zoo gevaarlijk dergelijke muziek, als die van Salome, op een concert uit te voeren, omdat van I et vergif in de jonge zielen toch altijd wat blijft awerken. Dirigenten hebben zulk een groote ver antwoording in dat opzicht en bedenken niet altijd 'i nadeelige uitwerking van de inwerking van der gelijke muziek. De tijd zal ook leeren of de muziek van Strauss 1 lijvende waarde heeft of slechts een tijdelijk re i lame- en mode-artikel is (waar Strauss heel handig van profiteert), want geloof maar dat Rij zijne „Pappenheimers" kent en het publiek veel i ïs muziek laat slikken, waarvan hij zelf weet dat het „nur Larm" is. Vergelijk deze „klim sim" nu eens met de „Passions Musik" van Bach n dan is, dunkt mij. wel zonneklaar bewezen, dat 'lans von Bulow gelijk heeft met de bewering, lat „hoe verder van Bach, hoe verder van de vaarheid" is. En hiermee gaat Salome als een onverkwikkelijk onderwerp in den doofpot, waaruit k haar niet weer ophaal. Er zijn eenige Bach-concertbezoekers geweest die ie Marcbe Funèbre uit de Eroïca van Beethoven niet als een hulde aan L. Schlegel maar als com positie van L. Schlegel aangehoord hebben. Wat ziet men hieruit Concertzaal „de Kroon", Woensdag 5 No vember 1913, 8 uur; viool-recital, te geven door Albert Spalding; aan den vleugel André Benoist. Dit was werkelijk een buitengewone avond, want een paar uur lang een publiek te boeien, dat is een kunst, die niet iedereen verstaat. E n de halfgevulde zaal was niet alleen geboeid; maai er werd zelfs uitbundig geklapt, zoodat de violist na N°. 3 en N°. 4 een toegift speelde. Evenals verleden jaar trof mij ook nu weer liet groote gemak waarmee hij alles voordraagt, zoodat het yeen waar genot is om naar zulk spel te luisteren en dan de groote eenvoud van alles, die doet zeer aangenaam aan. ITij heeft ook bewezen een zeer veelzijdig kunstenaar te zijn, die.op de juiste ma nier de verschillende karakters van de werken weergeeft. En het programma meldde wel heel verschillende werken van heel verschillende com ponisten uit heel verschillende landen. Voor de pauze hoorden we de beide bekende Romances in Sol en Fa-majeur van Beethoven, daarna Adagio et Fugue en sol mineur van Bach en daarna con certo en Ré majeur van Mozart. Deze drie gaven al volop gelegenheid tot bewondering en genot, het zou heusch moeilijk zijn te zeggen welk het mooiste en beste werd weergegeven; hij geeft zich zoo ge heel en gaat zóó op in 'tgeen hij speelt, zoowel in de klassieke eerste helft als in de meer bonte twee- do helft van 't concert. Na de pauze hoorden we N°. 3 a Havanaise van C. Saint-Saëns, b Prélude van Albert Spalding (de kennismaking met den componist Spalding was heel gardig en aange- uaam, want in deze Prélude toont hij ook veel compositiegave te bezitten, 't klinkt vloeiend en kleurrijk en ongezocht)c. Mazurek van A. Dvo rak. N°. 4 a. Liebesleid, b. Liebesfreud van Fritz Kreisler en c. Scherzo-Tarantelle van Jb. Wie- niawsky, plus de beide toegiften. Men ziet dus de uiteenloopende soort die we gehoord hebben, en hoe! 't Was zoo verkwikkend en opfrisschend, dat iemand die moe op 't concert kwam er geheel ont waakt en opgemonterd vandaan ging!! Daar ziet men nu weer de opwekking en verhef fing die van gezonde, goede muziek uitstraalt, dit was ook in elk opzicht gezond en frisch en door de groote kalmte en zekerheid waarmee Spalding speelde ook absoluut niet vermoeiend om te vol gen. Wat mij betreft, had liij nog wel een paar uur mogen spelen! Ik mag dit niet eindigen zon der te zeggen, dat de pianist alles voortreffelijk begeleidde, zoodat het een uitstekend -geheel vorm de met den violist, alles „klopte" prachtig samen en niettegenstaande de piano hoofdzakelijk „maar begeleiding" was, heb ik toch menigmaal ook den pianist in zijn moeilijke partij bewonderd. Jammer dat de zaal niet voller was, want de afwezigen hebben heusch veel gemist, er waten echter ver scheiden (waarschijnlijk jeugdige violistjes) be wonderaars,- die driedubbel juichten en klapten om hun verrukking te toonen, ?t was dus de qua- liteit die de quantiteit vergoedde. PLAATSELIJK NIEUWS. Gemeenteraadsverkiezing. De uitslag der verkiezing voor den gemeente raad is aldus: Bloemendaal I: Aantal kiezers 489, geldige stemmen 280, ongeldig 9; J. Th. Bornwater 181 stemmen, J. G. van Kessel 99. Overveen II: Aantal kiezers 433, geldige stem men 292, ongeldig 4; J. Th. Bornwater 143 stem men, J. G. van Kessel 149. Vogelenzang III: Aantal kiezers 160, geldige stemmen 108, ongeldig 0, J. Th. Bornwater 41 stemmen, J. G. van Kessel 67. Totaal: J. Th. Bornwater 365, J. G. van Kessel 315 stemmen. De volstrekte meerderheid was 341 stemmen. Gekozen is dus dr. J. Th. Bornwater. Het ging bij de stemming zeer kalm toe. Reeds op een vrij ver gevorderd uur was nog maar luttel belangstelling te bespeuren. Later werd het wat beter. Vechtpartijen hadden niet plaats. De befaamde brancard kon dus op stal blijven uitrusten. Aan dr. Bornivaier. Bij zijne benoeming' roepen wij aan dr. Born water een hartelijk welkom toe in den gemeente raad. Moge het hem gegeven zijn in dat college werk zaam te zijn tot voldoening van ziclizelven en van ons allen. Volksconcert. liet volksconcert is een groot succes geweest. Wie de vier andere concerten willen bijwonen, moeten zich tijdig opgeven bij mejuffrouw Ré Levio, Bloemendaalscbeweg 47. In plaats van den heer Maarten de Vries, die verhinderd was, speelde mejuffrouw Bertling. Alle uitvoerenden hadden oen uitbundig succes. Tot verliooging van het genot voor allen is het misschien gewenscht, dat sommige bezoekers van die concerten zich duidelijk maken, dat de con certbezoeker die liet meest wil genieten, ook inder daad liet meest geniet als liij ingetogen zit te luisteren. Willem Andriessen. Velen onzer lezers zullen wel gelezen heb ben van het groote succes dat Andriessen met zijn pianoavond heeft gehad, Maandag j.l. te Amsterdam. En niet ten onrechte. „Hij kwam, speelde en overwon", schreef één der verslag gevers. Andriessen heeft het bewijs geleverd, welke groote pianistische en componistische eigenschap pen in hem vereenigd zijn. Zoo te spelen als hij gedaan heeft, kunnen alleen de grooten onder de pianisten. Maandag a.s. geeft hij zijn klavieravond te Haarlem, in „de Kroon". Tweede Zalsmanavond. Woensdag a.s. zal de tweede Zalsmanavond plaats vinden in „de Kroon", met medewerking van mej. Elisabeth van der Leeuw, mezzo-sopraan, Rotterdam, Mej. Tos. de Meester, pianiste, Keu len. terwijl de heer Zalsman zelf zich ook dezen avond zal doen liooren. Exploitatie van Bentveld. Te Amsterdam is opgericht een vennootschap Exploitatie-Maatschappij „Bentveld", welke ten doel heeft de exploitatie van onroerend goed. Haar kapitaal is 300.000,groot. Men zond ons een prospectus dezer maatschap pij, waarin de heeren A. Jacot, architect, en J. C. Schogt, makelaar, beiden te Amsterdam, een rap port uitbrengen over de villa-terreinen te Bent veld, die in de genoemde maatschappij ingebracht zullen worden. In liet rapport wordt op de gunstige ligging der Bentveldsehe terreinen gewezen, op de gele genheid tot aansluiting op telefoon en eleetriscli licht, en aan de waterleiding, op de lage belas tingen in onze gemeente en de schaarscbbeid van grond in deze bij uitstek schoone streek. liet feestje van de 1-Cents-vereeniging. Woensdagmiddag vierden de kinderen van de 1-Cents-Vereeniging hun jaarlijksch feestje. Dit jaar was er een bioscoop-voorstelling, de lieer Limperg hield vooraf een kleine rede, waarin hij zeide dat het hem genoegen deed, alle kinderen der vereeniging weer bij elkander te zien. Spre ker betreurde het groote verlies, dat de kinderen geleden hebben, maar gelukkig dat wij den heer Windhorst nog hebben, en die zich ook voor dit liefdadigheidswerk zeer veel interesseert. De bios coop-voorstelling werd onderbroken door een kleine pauze, gedurende welke de kinderen werden ont haald op chocolade, limonade, enz. Na de bioscoop-voorstelling speelde de jonge juffrouw Windhorst een paar aardige liedjes op de piano, toen werd er nog een beetje gepraat en gesnoept, daarna was het feestje afgeloojien, het welk heel goed was geslaagd. Het was te zien dat de kinderen heel veel ge noten hadden. (Van den jongsten Verslaggever.) Jaarwedden. Met ingang van 1 Januari a.s. zijn de jaar wedden van onze drie voornaamste gemeente-be stuursleden verhoogd, van den burgemeester tot 2300,van den secretaris tot 2200,en van den ontvanger tot 1500,Er zijn er die min der verdienen. In K wad ijk staan die jaarwedden onderscheidenlijk op 400,250,en f 200, Militie. Tn de lichting 1914 der militie draagt Bloemen daal 21 man bij. Landioeer. Op 6 dezer had in het verkooplokaal van den lieer Overakker, dat aldus bij zijne overige ver maardheid nog die van krijgshaftigheid erlangt, het onderzoek plaats over de verlofgangers dei- Landweer. Patrijzen. Het verkoopen, uitstallen en vervoeren van patrijzen is na 8 November 1.1. niet meer geoor loofd.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 1