Het Blaemendaalsch Weekblad 3OV0EGSEL VAN van ZATERDAG 1 NOVEMBER 1913. GEMEENTEBESTUUR. Donderdagmiddag kwam de raad bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer jhr. A. Bas Backer. Alleen de heer jhr. mr. Tr uing van Berkhout was afwezig. liet eerst ging de raad in geheime zitting, die een klein half uur duurde. Dadelijk na opening der openbare vergadering werd begonnen met de ingekomen stukken, waarvan het eerste was een schrijven van mej. J. E. Oortman, dat zij gaarne bereid is de benoeming als onderwijzeres te Vo gelenzang aan te nemen. Ingekomen was een exemplaar van het „Pro vinciaal Blad'' n°. 108, behejzende het besluit van gedeputeerde staten van Noordholland betreffen de de nadere vaststelling der jaarwedden van den burgemeester, secretaris en ontvanger. liet salaris van den burgemeester is verhoogd tot 2300,dat van den secretaris tot 2200, en dat van den ontvanger tot 1500, Door den heer Hoekstra, hoofd der openbare school te Overveen, was medegedeeld, dat hij be reid is het onderwijs in de Fransche taal aan den tijdelijken cursus te blijven geven. Wegens het geringe aantal leerlingen dreigt deze cursus te verloopen. Uit dezen hoofde adviseerde de school commissie dan ook den cursus op te heffen, te meer omdat zij van meening is, dat de resultaten zeer poover zijn. Volgens den heer mr. Jacometti, spant het hoofd zich te weinig in en zal de cursus verloopen uit gebrek aan spirit. Om een eind aan het debat te maken, stelde de voorzitter voor den cursus op te heffen. Dade lijk ging de raad hierop in, keurde dit met alge meene stemmen goed. Het is ook onzin, zei de voorzitter, om den kinderen die haast geen woord Hollandsch kennen, Fransch te willen leeren. Hierna deelde de voorzitter mede, dat van de schoolcommissie een schrijven was ingekomen, in zake de benoeming van mejuffrouw Oortman tot onderwijzeres aan de openbare school te Voge len zang. Dit schrijven luidde als volgt: Naar aanleiding van de benoeming der onder wijzeres aan de O. L. school te Vogelenzang, acht de plaatselijke schoolcommissie zich verplicht, u hare bevreemding te moeten kenbaar maken over de door u gedane keuze. Hoewel daaraan niets te veranderen valt, meent zij u niet te mogen ver- heelen hoezeer de uitslag haar verwonderd heeft, immers tegen het advies van den schoolopziener en van het college van B. en W. en last not least van het schoolhoofd, met wien de te benoemen onderwijzeres zal moeten werken, heeft de raad tot onderwijzeres benoemd degene die als N°. 3 op de voordracht was geplaatst en zulks zonder opgaaf van een enkele reden of zonder het spre ken van een enkel woord, waaruit is op te maken waarom geen vertrouwen kon worden en werd geschonken aan het oordeel van den schoolopzie ner en van het tot oordeelen zoo bevoegde hoofd der school. Ware de voordracht opgemaakt zonder met re denen omkleed te zijn, dan zoude een benoeming als nu geschiedde, verklaarbaar of aannemelijk ge noemd kuilen worden. Waar echter de aanbeveling op de voordracht zóó zakelijk en zóó uitvoerig werd uiteengezet, daar blijft, ten minste voor de schoolcommissie, de gedane keuze een raadsel. Ter informatie van uwen raad voor 't geval zulks hem onbekend mocht zijn diene, dat sollicitanten te Bloemendaal, proeven hebben moe ten afleggen in de klassen ten overstaan van den schoolopziener, van het hoofd der school te Vogelenzang, in tegenwoordigheid van B. en W. en leden der schoolcommissie en dat na ampele en ernstige bespreking en beoordeeling tot het opmaken van een voordracht werd overgegaan. In casu waren opgeroepen sollicitanten, die in het bezit waren van een acte Engelsch omdat met het oog op de behoefte der bevolking te Over veen het geven van onderwijs in de Engelsche taal te verkiezen, ja bijkans noodzakelijk is boven dat in de Fransche taal; de als N°. 3 op de voordracht geplaatste onderwijzeres mist, behalve andere acten, ook die bevoegdheid, er werd zelfs op de lijst als N°. 3 opgenomen, omdat er geen derde was met de verlangde acte, en de voor dracht uit drie personen moet bestaan. Te meer te betreuren valt een en ander aan gezien, voorloopig althans, niet kan worden vol daan aan de behoeften van het onderwijs te Vogelenzang, een behoefte die ook door uw raad werd erkend en waaraan door enkele uwer leden op vroegere zittingen uiting is gegeven. Volgens haar meening is de gedane benoeming om bovenstaande reden, hoe goed en bekwaam de benoemde onderwijzeres zich wellicht zal blijken te ontwikkelen, als niet aanvullend de bestaande behoefte te Vogelenzang, niet in het oogenblikke- lijk belang van de leerlingen dier openbare school, (w. g.) A. W. JACOMETTI, Voorz. (w.g.) W. BERDENIS VAN BERLE- KOM, Secretaris. Met aandacht had de raad naar de voorlezing van dit schrijven geluisterd. De voorzitter dikte het nog wat aan, zggende dat de benoeming ook B. en W. verrast had. Doch hij weet de fout niet aan den raad, maar aan de wet, die z. i. verkeer delijk bepaalt dat de raad benoemt en niet B. en W., wat hij wenschelijker acht. Overal is het zelfde verschijnsel merkbaar en dit achtte spr. begrijpelijk omdat de raad tot juist oordeelen on bevoegd is. B. en W. hebben de moeite gedaan om de proeflessen bij te wonen, zij hebben over leg gepleegd met de schoolcommissie, met het ge volg dat N°. 1 der voordraoht de uitverkorene was. Nu heeft de raad al dit werk vernietigd door zijn oppervlakkige kennis van zaken. Als een sollicitante er wat aardig uitziet, kan zij tamelijk zeker van haar aanstelling zijn, aldus besloot spreker onder gelach. De heer Laan trok tegen deze uitlating te velde en meende dat de raad wel degelijk de bevoegd heid tot benoemen bezit. Doch hij betreurde het dat de raad geen inzage van de sollicitatiestukken heeft gehad. Voorts beriep hij zich op de aanbe veling van den schoolopziener, (wij hebben deze in ons vorig verslag opgenomen,Red.), die voor N°. 3 even gunstig was als voor de anderen. Zelfs zóó, dat hij een oogenblik in tweestrijd gestaan heeft op wie te stemmen. Echter heeft hij zich toch aan de aanbeveling van B. en W. gehouden en op N°. 1 -gfistemj. Nu nam de heer De Roo van Aldqvicerelt het woord. Heftig protesteerde dit raadslid tegen de manier waarop deze zaak thans werd behandeld. Hierdoor wordt een klad op een jong meisje ge worpen, riep hij ui,t, en in haar school zal zij ongetwijfeld d,e onaangename gevolgen van deze discussie ondervinden. Dit beteekent zooveel als dat zij geen onderwijs kan geven en het komt geenszins te pas haar als een prul voor te stellen. De Voorzitter viel hier den spreker in de rede, en ontkende het woord prul gebezigd te hebben. Allerminst, zei hij, lag het in zijn bedoeling een smaad op deze onderwijzeres te werpen. U heeft geen prul gezegd, antwoordde de heer De Roo van Aldcmcerelt, doch het scheelt niet veel. Het eind van deze onverkwikkelijke discussie was, dat de voorzitter de toezegging deed, voort aan de soliici jtatiestukken aan den raad ter inzage te geven. Hierna werd een verzoek van de afdeeling Bloe mendaal van den Bond voor Lichamelijke ontwik keling, om dezen winter, wanneer er ijs is, weder om gebruik te mogen maken van den vijver in Duin en Daal toegestaan. Eenige bewoners van den Vogelenzangscheweg en eigenaren van daar ter plaatse staande wo ningen, verzoeken den raad dat ook zij mogen deelen in de straatverlichting welke aldaar is aangebracht. De weg, waar zij wonen, is donker en levert 's avonds werkelijk gevaar op. De voorzitter deelt mede, da.t de uitbreiding van het gasbuizennet in den Vogelenzangscheweg vanaf de Bekslaan in noordelijke richting tot aan het huis van den lieer Van der Hulst, ter lengte van 650 M., zal kosten 1625,zoodat een gas verbruik van 115,20 'sjaars gegarandeerd moet worden. Worden ter plaatse straatlantaarns aangebracht, dan moet voor de benoodigde 7 stuks 122,50 per jaar betaald worden, in welk geval de garantie er reeds is. Derhalve stellen B. en W. voor tot inwilliging van het verzoek te besluiten. De heer Bispinck deelde mede, dat door eenige personen toezegging is gedaan dat zij zich zullen aansluiten, zoodat garantie wel verzekerd zal zijn. Na eenige bespreking wordt op het verzoek gun stig beschikt. Hierna werden eenige verzoeken om ontheffing van liet bepaalde bij art. 10bis der bouwverorde ning behandeld. Een verzoek van den lieer P. van de Water, te Aerdenliout, om aan den Zwarteweg een houten garage en een chauffeurswoning te mogen bouwen, ging naar B. en W. om advies. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van den heer P. Hoogeveen, te Haarlem, voor het bouwen van een landhuisje aan den Bloemendaalscheweg. Eveneens werd niet ingewilligd een verzoek van de commissie van toezicht over het gesticht Mee- renberg' voor den bouw van een drietal blokken, elk van vier woningen, bestemd voor beambten en personeel van het gesticht, aan de Oostzijde van den Meerenbergsclieweg. Nu was aan de orde het derde punt der agenda: Voorstel om den heer A IJzerman over te plaat sen als hoofd van de openbare lagere school te Bloemendaal naar de nieuwe school voor M.U.L.O. Laten wij maar dadelijk mededeelen, dat de heer IJzerman met «algemeene stemmen (de stemming geschiedde met briefjes), als zoodanig werd be noemd. Discussie had niet plaats; alleen zei de voorzitter, dat het dagelijksch bestuur met de schoolcommissie overleg had gepleegd; het resul taat was dat zij unaniem de benoeming van den lieer IJzerman een waarborg achten voor het wel slagen der nieuwe school. Thans begon de raad aan de groote kluif: DE BEGROOTING OVER 1914. Zooals gebruikelijk is, gaf de voorzitter gelegen heid tot liet houden van een algemeene beschou wing. De lieer Van Stoljc .maakte hiervan gebruik en begon met hulde tQe te zwaaien aan B. en W. voor de correcte behandeling en het sluitend ma ken dezer begrooting. Het verheugde hem dat hierop geen groote posten voorkwamen. Doch gaarne zag Hij eenige bedragen besteed voor een begraafplaats, speelterreinen voor kinderen en ten slotte voor een betere volkshuisvesting. De voorzitter was kort met zijn antwoord en zegde overweging toe. Ten opzichte van de volks huisvesting herinnerde hij er aan, dat door B. en W. in het uitbreidingsplan voor Bloemendaal en Overveen voor arbeidersbuurten, terreinen zijn aangewezen, met welke verzekering de algemeene beschouwingen waren afgeloopen, daar niemand meer het woord vroeg en alle leden blijkbaar hun kerden naar de behandeling der artikelen van de uitgaven. Dit waren er 148. Hierin was de raad rijk van stof. De heer Laan, die bij afwezigheid van den heer jhr. mr. Teding van Berkhout voor de financieele commissie het woord voerde, was bijster op dreef en had zich ongetwijfeld in de beraadslagingen dier commissie geducht geweerd. Het gevolg was dan ook, dat bij verschillende posten voorstellen tot verlaging der uitgetrokken bedragen werden ingediend. De meeste gingen er door, zij liet dan ook na heftigen strijd, die echter meermalen een humoristisclien kant had. Uitvoerig ging de raad de verschillende onderdeelen na en te 5 uur waren de heeren pas aan art. 85. Gaan wij, kortheidshalve, de wijzigingen na, die door de financieele commissie in overweging wer den gegeven of waren voorgesteld. Voor liet onderhoud van het raadhuis werd in plaats van 730,450,uitgetrokken. De 300,voor onderhoud en aankoop van meubelen, werden verlaagd tot 100, Ten behoeve van de aanstelling van een accoun tant werd de post jaarwedden van 5800,ver hoogd tot 6100, Voor onderhoud van huizen zal slechts 900, worden uitgegeven. Bij post 69: dag- en weekgelden der werklieden, besloot de raad een nieuwen boomensnoeier aan te stellen en de loonen der werklieden te verlioo- gen met 50 cents per week. De besproeiing zal ons dit jaar geen 7000, doch 5000,kosten. Post 86: jaarwedden van de nachtwachts wordt met 213,20 verhoogd. T. Krijtenburg is n.l. thans geen lantaarn-opsteker meer te Aerdenhout, omdat er aldaar geen petroleumlantaarns meer zijn en doet nu als nachtwacht twee uur langer dienst per etmaal, voor welken dienst dit bedrag als loon wordt uitgetrokken. Door 26 bewoners van het Kweekduin was ver zocht om de verschillende wegen aldaar met hoo rnen te beplanten, ten einde de barre zon, evenals den feilen wind, eenigszins te temperen. Het ver zoek vond geen genade in de oogen van den raad. Een belangrijke verlaging was die voor de be planting, n.l. van 3000,op 500, Voor betere bewapening der politie werd extra 431 uitgetrokken. Het instandhouden van schoollokalen, enz., ge raamd op 2525,werd gebracht op 1575, De post voor het aanschaffen en onderhouden van schoolmeubclen werd gebracht van 600, op 350,—. In plaats van 3 brancards, gelijk was voorge steld, besloot de raad tot aanschaffing van twee stuks, .die 500,kosten. Op voorstel van den heer mr. Jacometti, wordt de post schoolreizen ingevoegd, waarvoor 150, wordt uitgetrokken. De post 120 wordt vermeerderd met 150, ten einde het salaris der verloskundige met dit bedrag te verhoogen. Evenals vorige jaren worden aan verschillende vereenigingen subsidies verstrekt. Deze zijn de volgende: Aan de vereeniging Koninginnedag 100, aan de Haa-rlerasclie Ambachtschool 100,aan de Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool (geraamd op) 300,aan de vereeniging Bloe- mendaal-Commando 150,aan den bond voor lichamelijke ontwikkeling 150,aan de ver eeniging „Crescendo" 50,aan de afdeeling Bloemendaal van den Volksbond tegen drankmis bruik 250,aan de vereeniging „de Proef tuin", te Lisse 100,aan de vereeniging „Generaal Joubert" 25, Vervolgens gaat alles van een leien dakje en min of meer in den looppas, want het begint laat te worden. De financieele commissie blijkt uitge praat en de geheele begrooting wordt met alge meene stemmen goedgekeurd. Aangezien de voorzitter aan de leden nog een kleine mededeeling te doen had, die niet voor onze ooren bestemd bleek, ging de vergadering in een geheime zitting over. Het was kwart voor zes, toen wij van 't stoepje stapten en de „ober" van 't hotel aan den over kant ons een goeien avond toeriep. Ten slotte nog een paar opmerkingen, hoofd zakelijk over het lid der financieele commissie, den heer Laan. „Zuinigheid is de moeder der wijsheid", was, gelooven wij, reeds een spreuk uit den tijd van Abraham, die door alle eeuwen heen, haar goed recht van bestaan heeft bewezen. Een ander spreekwoord, uit een ietwat later tijdperk trou wens, luidt„Laan is zuinig". Beide gezegden hebben in de zitting van Donderdag aangetoond, dat hun makers de diepten van 's mensclien be staan doorgrond hebben. Want hoe bleek de heer Laan niet in zijn element. Doch, met allen eer bied voor zijn goede bedoelingen, het leek ons werkelijk dat hij overdreef. Met zijn besnoeiing van het aangevraagde geld voor het onderhoud van het gebrekkige raadhuis (die oude kast had al lang voor den grond gegooid moeten zijn) als bij den post onderhoud van wegen, had hij bergen bedenkingen tegen de z. i. veel te hooge uitge trokken bedragen. Vooral in het laatste wilde hij geducht het snoeimes zetten, doch dat dit nieT gebeurde, was hoofdzakelijk aan den heer Bis- pinck te danken, die in een ferm gesproken betoog uiteenzette dat een luxe gemeente als de onze, wat voor haar mooie wegen dient over te hebben. Toen de dag- en weekgelden der werklieden aan de orde waren en de door B. en W. voorgestelde verhooging van 50 cents, zegge vijftig heele cen ten (wat zullen wij nu vet soppen, hooren wij de verheugde! werklieden al uitroepen), ging dit bij den lieer Laan niet zoo heel glad en toen de heer Van der Vliet voorstelde, om van de vijftig cents een gulden te maken, scheen het in Keulen te don deren. De discussie hierover had ongeveer het volgende verloop: De heer Laan: Alvorens wij in deze iets doen, acht ik het gewenscht te rade te gaan met de loo nen elders. De Voorzitter: Te Schoten b. v. is het loon der gemeente-werklieden hooger De heer LaanHm De heer Van der Vliet: Ik stel voor om de loo nen met één guldeu te verhoogen en als nieuwe werklieden noodig zijn, hiervoor jonge krachten te nemen. De heer De Roo van Aiderwerelt: Ik vind het gewenscht de loonen onzer werklieden in over eenstemming te brengen met die der bloemist knechts. De heer De Waal Malefiji: Die zijn lager. De heer De Roo: Hm. Hierover wordt nog eenigen tijd doorgepraat. Het voorstel van den heer Van der Vliet werd niet aangenomen. De werklieden hebben, zooals ge zegd, hun 50 cents verhooging, waarmede zij, vol gens den voorzitter, reeds zeer in hun schik zullen zijn. Ook de salaris-verhooging van de verloskundige ging' niet gesmeerd, want er werd gewikt en ge wogen hoeveel salaris zij reeds had, een verge lijking met de onderwijzeressen werd gemaakt, enz., enz., en alleen de nogal warme verdediging van den voorzitter deed de balans ten gunste der verhooging overhellen. De heer Laan, of liever de financieele commis sie, had wel een groot succes toen bij den post beplanting van wegen, het gevraagde bedrag van 3000,verminderd werd op 500, Doch ten slotte is liet totale bedrag wat nu bezuinigd is, toch van geringe beteekenis, als de rijkdom der gemeente in aanmerking genomen wordt. Maar er is, ook te dien opzichte, iets waars in wat de heer Laan opmerkte, toen de voorzitter hem op een gegeven oogenblik zacht verweet, dat het lage bedrag der bezuiniging, de discussie niet waard was: vele kleintjes maken één groote. In allen gevalle heeft de heer Laan thans schitterend bewaarheid wat vóór zijn verkiezing als raadslid van hem gezegd werd. Wat den raad reeds heel wat pratens gekost heeft. SPORT. Bloem en daa 1Sportman (Leiden) Bloemendaal had Zondag Sportman uit Leiden te gast en verscheen met het volgende elftal. L. van Vlaanderen, Entos, II. van den Berg, G. Veldhoven, Inka, J. Wensing, De Vilder, K. Kemper, S. Stuurman, P. Fris, P. Hartogh. Om 2 uur laat scheidsrechter Das beginnen en ontwikkelt zich dadelijk een vlug spel, met de gasten iets in de meerderheid. Goed samenspe lend ondernemen zij eenige aanvallen en hun middenvoor schiet eenmaal rakelings over de lat. Ook de witte voorhoede zit niet stil en maakt het der achterhoede van Sportman geducht lastig. Tot doelpunten komt het echter niet. Wanneer een kwartier gespeeld is, neemt. Sportman onverwachts de leiding, als haar uiterst-rechts een hoog schot inzendt en Vlaanderen laat yisschen. 't Spel wordt nu vuriger en van beide kanten wordt er hard gewerkt, De beide achterhoeden geven ech ter geen kans om te doelpunten. Eenige hoek schoppen op het Sportman-doel genomen, daveren ook niets op en rust gaat in met een 10 voor sprong der gasten. Als er weer begonnen wordt, ontspant er zich een nog vuriger spel. Bloemendaal, luide door hare supporters aangemoedigd, valt geregeld fa natiek aan en de bal zweeft vaak yoor he,t vijan delijke doel. Bloemendaal is nu aanhoudend ster ker en slechts enkele malen breken de gasten door. Deze doorbraken zijn echter gevaarlijk en Sportman's reclits-binnen weet van dichtbij we derom te scoren. Nu is Bloemendaal niet meer te houden en duurt het niet. lang als Fris uit een voorzet van rechts weet te doelpunten. Nu de gelijkmaker nog. Het einde nadert al meer en meer en hoewel Bloe mendaal voortdurend in de meerderheid is, blijft doelpunten nog steeds uit. Eindelijk weet Sy- brand, uit een door De Vilder genomen corner; den strijd op gelijken voet te brengen. Sportman zet nu nog eens alle zeilen bij om het winnende puntje, doch B. V. V. blijft de meerdere. Even voor tijd moet De Vilder weer een corner nemen en hoewel deze niet benut wordt, blijft de bal voor Sportman's doel zwe ven, totdat Sybraiul den bal krijgt, eenige spe lers passeert en van dichtbij een hard schot in zendt, dat de keeper echter weet te keeren. Met een blaast de scheidsrechter tijd, en eindigt- deze spannende wedstrijd dus in een draw. Bij Bloemendaal speelde de achterhoede het best, Zij had het vooral voor de rust, tegen de goed samenspelende voorhoede der gasten kwaad te verantwoorden. De witte voorhoede speelde thans ook vrij goed, doch had ook een zwaren taak tegen de Sportman-achterhoede. Speelt Bloemendaal a.s. Zondag tegen II. S. V. met hetzelfde vuur en overleg als in dezen wed strijd, dan durf ik gerust een overwinning te voorspellen. Het 2de elftal moet naar Haarlem III en heeft daar niet veel kans. Een goede opkomst kan hier echter veel doen. F VAN HIER EN DAAR. De Witl-herdenking. De commissiën voor de De-Witt-herdenking, verspreiden den volgenden omzendbrief: In den laatsten tijd is van meer dan ééne zijde een streven gebleken om een te lang verzuimde plicht te vervullen jegens een der groote Neder- landsche staatslieden uit den bloeitijd van onze Republiek, den onversaagden financier en diplo maat, den geleerden wiskundige, den onom- koopbaren raadpensionaris, den onvermoeibaren organisator onzer vloot, het toonbeeld van Oud- Hollandsche degelijkheid en eenvoud. Johan de Witt mag niet langer ontbreken onder hen, die in marmer of brons door ons volk zijn geëerd. Plannen voor een standbeeld voor Johan de Witt, reeds vroeger tot een begin van uitvoering- gekomen, rijpten onlangs te Dordrecht, zijn ge boortestad, maar naast Johan wil men daar ook zijn broeder Cornells eeren, wijl hij in de regee ring dier stad een belangrijk aandeel heeft gehad en als vertegenwoordiger van de Staten op 's lands vloot een algemeene bekendheid heeft verworven. Onafhankelijk van dit voornemen ontstond het plan om een beeld op te richten voor den grooten raadpensionaris te 's-Gravenhage. Men wil daar mede vooral den staatsman eeren in de plaats zijner staatkundige werkzaamheid, ook nu nog het middelpunt van het staatkundig leven in Ne derland. De bedoeling is om het standbeeld te doen verrijzen in het hart van de stad, dicht bij het tooneel van zijne voornaamste werkzaamheid, de vergaderzaal der Staten. Voor elk dezer plannen voegden zich een aantal personen uit liet geheele land te zamen. Deze twee comité's hebben samenwerking gezocht en verkregen. En thans wenden zij zich, met hand having van hunne zelfstandigheid, te zamen voor het tweeledig doel tot allen, die voor hunne denk beelden gevoelen, en verzoeken door invulling van het inteekenbiljet blijk te geven van be langstelling. Men bestemme zelf zijn gift voor het Haagsche of voor het Dordtsche plan; giften zonder een dezer beide bestemmingen zullen gelijkelijk tus- sclien de comité's worden verdeeld. Giften voor het Dordtsche gedenkteeken gelieve men te zenden aan den secretaris van het Dordt sche comité, dr. H. J. Kiewiet de Jonge, Binnen- kalkhaven, te Dordrecht; en voor het standbeeld te 's-Gravenhage aan den secretaris van het Haag sche comité, dr. A. W. Bijvanck, J.-v.-Oldenbar- neveltlaan 62, te 's-Gravenhage. Giften voor de beide comités gezamenlijk, ge lieve men te zenden aan één dezer beide heeren. Gaarne bevelen wij deze sympathieke zaak in de daadwerkelijke belangstelling onzer lezers aan, De halfwattlamp der firma Philips. De firma Philips, te Eindhoven, brengt weder een nieuw soort lamp in den handel, n.l. de half wattlamp, van 1000, 2000 en 3000 kaarsen sterkte. Het is een uitvinding oorspronkelijk gedaan in het laboratorium van de General Electric Company in Amerika en drie Duitsclie electrici- teils-firma's hadden het recht deze uitvinding persoonlijk in Amerika te komen copieeren. Ofschoon de firma Philips het recht heeft de patenten te gebruiken, heeft zij geen recht op de fabrieksgeheimen. Met des te meer voldoening kunnen we nu con- stateeren dat in den laatsten tijd in de labora toria van deze firma proeven op uitgebreide schaal werden genomen met halfwattlampen waar mede uitstekende resultaten verkregen werden, vandaar dat zij er toe overging de lampen aan de praktijk te toetsen op haar eigen terreinen, met goeden uitslag. Met groote voldoening zien wij, wat deze Ne- derlandsche onderneming niet bij hare buitenland- sclie concurrenten behoeft achter te staan. VOOR ONZE DAMES. Kaas kan men voor uitdrogen bewaren, door haar te wikkelen in een doek, die vochtig is ge maakt met pekelwater. Kachels behoedt men tegen roest door in wrijving met een mengsel van zwartsel, was en terpentijn. Kachels kan men prachtig doen glan zen door ze in te wrijven met een mengsel van potlood en eiwit, en dit daarna flink uit te bor stelen. Kalk in het oog gaat eruit door het bevochtigen van het oog met koud suikerwater. Kalkspatten worden met een in azijn gedrenkt lapje gemakkelijk weggemaakt. Kelders. Een kelder kan men geheel zuiveren door een pot met 1% kilo zout midden in den kelder te plaatsen. Daarna alle openingen goed te -sluiten. Uit het „Jaarhoekje 1913van het Magazijn „De Bijenkorf'Amsterdam.)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 6