ALGEMEEN WEEKBLAD !§«nendaal, Kaarlettt, Keentsfcde en omliggende plaatsen. e jaargang. Vijverweg 7. Telephoon 938. Bloemendaal. Gedempte Oude Gracht 63. Tel. 141. Haarlem. V ZATERDAG 25 NOVEMBER 1913. Mr»--. ra>RMMra<aNaBffi«»nBHH emmmmtamm No. 46. Het Bloemendoolscb Prijs per halfjaar fi.25 hij vooruitbe taling'. Prijs per nummer fO.lO VOOR t Ad vertent iën 10 cents per regel hij herhaalde plaatsing korting. K A REN: Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. GEMLENTEBESTUUR. Donderdagmiddag te 2 uur vergaderde de raad onder voorzitterschap van jhr. A. Bas Backer, burgemeester. Alle leden waren aanwezig. De raad begon met het onderzoek der geloofs brieven van het nieuwe lid, dr. Bornwat. r. waar mede de heeren Bijvoet, De Boo van Al h rwerelt mi Van der Vliet waren belast. De heeren waren spoedig met dit aangename werk gereed, waarna de heer Bijvoet namens de commissie meedeelde, dat alles in orde was, weshalve zij tot toelating adviseerde. De raad hierover stemmend, hechtte hieraan zijn goedkeuring. De ingezonden stukken leverden weinig op. Van den lieer IJzerman was een schrijven ontvangen, waarin hij zijn dank uitsprak voor de benoeming Is hoofd der M. U. L. O.-school. Een verzoek van A. de Haas om liet huis en stal aan den Zijl- eg N°. t weder te mogen inhuren, wordt inge- illigd en een verzoek van B. en W. om huil een erediet van 225,te verleenen, ten einde .oor dit bedrag een tweede schrijfmachine aan te schaffen, vond bij den raad en ook bij de finan- •ele commissie geen tegenstand. Eenige verzoeken om ontheffing van art. 10bis, kwamen niet in behandeling omdat zij te laat nren ingediend. Hierna las de voorzitter een schrijven van dr. Ik inwater voor, waarin deze mededeelde, dat hij Is schoolarts te Overveen bedankt en zulks naar inleiding' van zijn nieuw raadslidmaatschap. De oorzitter wilde dadelijk een plaatsvervanger b - noemen en had hiervoor het oog laten vallen op tb'. Rootlieb, doch dit was den raad wat te voor- harig, weshalve 't werd uitgesteld. Voorts kon de voorzitter de heugelijke tijding i cdedeelen, dat het aan 't dagelijkscli bestuur ge lukt was, voor den nieuwen inspecteur van olitie een passende woning te vinden en wel minst villa Kastanje*3. Onze vroede meieren zijn r bepaald voortreffelijk georiënteerd in onze ge meente, want geen der heeren vroeg waar deze villa ligt. Ten einde den ontvanger niet in de verlegen- iel te laten met zijn weinige kasgeld, werd ter voorziening hiervan, een tijdelijke geldleening ingegaan van 100.000.tegen een rente van ion hoogste 4% pCt. B. en W. stelden voor om op de verordening tot heffing en invordering van schoolgeld, welke oor den tijd van drie jaren bij kon. besluit wer den goedgekeurd en welke tijd thans verstreken opnieuw de koninklijke goedkeuring aan to ragen. Het voorstel werd zonder stemming goed gekeurd. Door de waterleiding-commissie was om een rediet van f 1800,gevraagd ten behoeve van i' uitbreiding van het buizennet langs den Bei- kenrodeweg, den Van-Hennep weg en den nieuw te maken weg over de gronden van den heer jhr. nr. P. Teding van Berkhout, die in de helft van de kosten zal bijdragen, voor de buisleiding, door zijn gronden gevorderd. Zonder op- of aanmer king keurde de rand zulks goed. Van den lieer Sterek, arrondisseinents-school- "I ziener, was bericht dat hij naar aanleiding van bet besprokene in do vergadering van den raad ver de benoeming van n°. 3 van de voordracht voor eene onderwijzeres aan de school te Voge lenzang, in zijn advies had medegedeeld, dat n°. 1 reeds een goede leerkracht is, terwijl n°. 3 dit kon worden. Bovendien bleek uit de zinsnede in de oproe ping, dat de acte Engelsch of Duitscli tot aanbe veling strekken zou, en dat men een onderwijze res met die acte wenschte. De schoolopziener opperde omtrent het bijwo nen van proeflessen door raadsleden ernstige be zwaren. Een zoo groot getal belangstellenden zal een storenden invloed uitoefenen op de kinderen, zoodat de invloed die van het onder wijs uitgaat, niet zuiver kan worden waargenomen. Bovendien heeft de wet den gemeenteraad geen invloed ge geven op de voorbereiding der voordracht, noch op het voorgeschreven overleg van B. en W. met den arrondissement-schoolopziener, waarvan de proeflessen een deel uitmaken. Nu aan de school te Vogelenzang geen les in liet Engelsch gegeven kan worden, verzoekt de schoolopziener een tijdelijke leerkracht met acte Engelsch te benoemen, tot de nu benoemde onder wijzeres in het bezit dezer acte gekomen is. Het schrijven werd voor kennisgeving aan genomen. Ter vaststelling van de tweeede suppletoire be grooting voor den dienst 1913, keurde de raad deze goed tot een bedrag van 352.293,o. a. voor den bouw van de M. U. L.-school te Bloe mendaal 91.600—; grondaankoop voor deze school f 21.152,—; grondaankoop in Kweckduin 14.105,aflossing kasgeld-giSdlééning 100.000,wateVleidingswerken 48.000, verbetering van den Meereribergseheweg 11.880; aanleg van een wc; lus. in den Zijl weg en de Brouwersvaart 1 A-5.- -. Deze kasten worden betaald door de familie Kr lage, over wier "ron den de weg gaat; aankoop van gffond in Bent veld 11.538,—. Door het rijk wordt tërugbetaaM in de kosten van d< tichting van schoolgebou wen. Voor de rest moéten deze uitgaven, bestre den worden' door ecu geld eening noot 222.900, tegen een maximum eren van 4V pCt. Elk jaar zal minstens f 8000.afgelost worden. Voor liet. doen van betalingen uit den post onvoorziene uitgaven, wordt een bedrag van 701.465 vastgesteld. Zonder besprekingen nam de raad daarna het besluit om een geldleening aan te gaan ter voor ziening in de kosten van stichting van twee schoolgebouwen met aankoop grond en zulks voor verbreeding en verbetering van den Mèerenberg- scheweg; voor de stichting van een schuur op de vuilnisbelt onder Santpoort; voor verplaatsing- van hot meterhuisje te Overveen; voor verbete ring en uitbreiding van de waterleiding; voor de oprichting van een nieuwe vuilnisbelt te Voge lenzang'; voor aankoop van grond in Bentveld; en voor verharding van den Doodweg en aanleg van een nieuwen weg in Aerdenhout. De financieele commissie had gunstig geadvi seerd en er werd een geldleening aangegaan van 222.000,tegen een rente van niet meer dan I 4y2 pCt., onder bepaling dat van deze geldleening jaarlijks minstens achtduizend gulden zal worden afgelost, aanvangende in 1915, en dat de rente en aflossing zullen worden voldaan uit de gewone geldmiddelen der gemeente. Tiet is misschien overbodig te zeggen dat bo venstaande werken gedeeltelijk reeds zijn uitgc- j voord. Tiet volgende punt der agenda luidde: Afleggen j van de verklaring, bedoeld bij raadsbesluit d.<i. 25 April 1907 sub betreffende den Slingerweg. Voor de oningewijden een niet onaardig raudsel om in de komende winteravonden op te lossen. Doch het besluit van den raad komt hierop neer, dat thans aan do noordzijde van den Slingerweg een strook grond wordt toegevoegd van 8 meter, zoodat deze weg op de bepaalde breedte van '12 meter kan worden gebracht. Hierna kwam de regeling der pensioenen der gemeente-ambtenaren aan de Orde. De raad kreeg inzage van liet volgende voorstel: De Raad derGemeente Blocmcnda al; Gezien de pensioenwet voor de gemeente- ivmbtenaren IQ 1 3 B e s 1 u i t onder goedkeuring van gedeputeerde staten der provincie Noordholland; 1°. aan den minister van financiën schriftelijk te verklaren bereid te zijn, van de pensioenen, die ingevolge de pensioenwet voor de gemeente-amb tenaren 1913 door de op 1 Mei 1913 in dienst der gemeente Bloemendaal zijnde ambtenaren later zullen worden genoten, de gedeelten voor den tijd, in dienst der gemeente doorgebracht, jaar lijks vóór 1 Juli aan het pensioenfonds voor de gemeenteambtenaren uit te keeren; 2°. geen gebruik te maken van de bevoegd heid der gemeente om bij overgang in dienst van eene andere gemeente een gedeelte der bijdragen, bedoeld in de artikelen 40 en 63 der pensioen wet voor de gemeente-ambtenaren en verschul digd ingevolge artikel 68, tweede lid dier wet, op den ambtenaar to verhalen; 3°. geen gebruik te maken van de bevoegdheid der gemeente om een deel der bijdragen, bedoeld in de artikelen 40 eerste lid, 43 tweede lid en 63 der pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913 op de ambtenaren te verhalen; 4°. aan den ambtenaar, op 1 October 1913 in dienst dezer gemeente, op wiens bezoldiging', op verzoek eener andere gemeente, ingevolge de arti kelen 47 en 65, laatste lid der pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913 eene pensioensbij drage wordt ingehouden, uit te keeren een be drag gelijk aan het bedrag der inhouding; 5°. het totaal aan bijdragen, verschuldigd voor den inkoop van diensttijd van op 1 October 1913 in dienst zijnde gemeente-ambtenaren, die na 1 Mei 1913 in dienst der gemeente zijn getreden ineens te betalen; 6°. de bijdragen Voor den inkoop van dienst tijd van na 1 October 1913 verplaatst wordende gemeente-ambtenaren te voldoen in tien zooveel mogelijk gelijke jaarlijksche termijnen. Doch tot besluiten kwam liet niet, Want de voorzitter achtte het beter de zaak nog eens goed te onderzoeken. Dus werd liet aangehouden. Het meest belangrijke punt wachtte thans, nl. liet al of niet verleenen van concessie aan Haar lem voor de levering van gas in Bloemendaal. Er waren twee stroomingen in den raad met krachtige woordvoerders. De eene was voör een eigen exploitatie en de andere niet. Tot de eerste categorie behoorden de voorzitter en de heeren De Boo van Alderwerelt en Laan. Laatstgenoem de zelfs zeer sterk. De lieer De Boo stak het eerst van wal en wees op kleinere gemeenten waar met winst een eigen gasfabriek wordt gedreven. De heer Laan kwam met cijfers. Hij had in den ruwe uitgerekend dat de gemeente Bloemen daal een jaarlijksche winst zou kunnen maken van 15.000, De heeren Koolhoven en Bispinck lieten zich als erge tegenstanders.kennen en de heeren praat ter. zooveel heen en weer, wogen de kansen zoo nauw tegen elkander op, dat het ten slotte on mogelijk was geworden om een zuivere stemming i" houden. Wij konden dit debat wel opnemen, doch veel zin had het niet, omdat de raad besloot ook dit punt aan te houden. Aan het dagelijksch bestuur werd opgedragen in de volgende zitting met een goed uitgewerkt plan te komen, hetwelk zul worden vervaardigd door de firma Spruijt Bflkk. te Helder, die zich hiervoor beschikbaar gesteld hadden. Vooorts zou dan rekening worden gehouden met een reeds uitgebracht advies van den heer Max Levert, directeur der gasfabriek t? Apeldoorn, hetwelk trouwens zeer ten gunste van eigen exploitatie luidt. De vergadering, waarin dit alles ampel bespro ken zal worden, werd bepaald op 4 December. Wij kunnen er dan eens genoeglijk over schrijven. Bij de rondvraag kwamen een paar kleine op merkingen. De heer Koolhoven wil een rij boo- men aan de Kleverlaan het levenslicht uitblazen en zulks ten dienste van een wielrijderspad. Het sympathieke denkbeeld vond. gelooven wij, wel weerklank in de gemoederen van B en W. Do heer Bijvoet, vroeg waar de legger der we gen is. Die vertoeft al sinds, laat eens kijken, al sinds 6 jaar bij gedeputeerde staten, antwoordde de voorzitter. Dit vond de raad bar en de heeren gingen huiswaarts. Er was geen geheime zitting. T00NEEL. Schouwburg Jansweg. N. V. „Het Tooneel", De Vrome in 'f Spel, tooneelspel in 3 bedrijven, naar het Engelsch van Cly de Fitch. Voor een niet. vervolle zaal trad mevrouw Caroline van Dommelen iia haar herstel voor bet eerst weder te Haarlem op. Met het stuk. uitmunt, De Vrome in Spel. - -wWap d'-'K dit Juk' voor "mtmelen, dat de ïHming> u i groot „is. Ook het eigenaardige onderwérp tveK«. En, niet het minst, de spanning waarin dit too-* neelspel door zijn weloverdaeliten opbouw den toeschouwer houdt. Want dit is nu werkelijk een tooneelstuk. Geen „tranche de vie", geen „greep uit liet leven", en hoe zulks verder heeten moge. Het is een tooneelstuk, en wil niet, zooals dat reeds zoo geruimen tijd gebruikelijk is, mem pogen te zijn, en daardoor in werkelijkheid minder zijn. De geschiedenis is u allen bekend; we zul len haar dus niet nogmaals opstoven. Docli wht wij maar zeggen wildendit stuk geeft de span ning die des tooneels is; in het eerste bedrijf wordt het geval ons in zijn verwikkeling voor gelegd, in het tweede groeit de verwikkeling, in het derde wordt, voet voor voet, de ontknooping voorbereid en ten slotte ook gegeven. ITet is als een bom die barstfe. Dit werkelijk tooneelmatige van De Vrouw in 't Spel faalt niet, de toeschouwers zeer te boeien. Ook ons deed het zulks, meer dan de aaneen- geritste, min of meer schilderachtige tafereelen, welke men tegenwoordig nogal eens voor tooneel- stukken wil laten doorgaan. Ko Doncker's Schimmenspel: De Geschiede nis der Schilderkunst. Wij zijn Dinsdagavond eens naar „de Kroon" gegaan, en we beklagen het ons waarlijk niet. De geestige Ko Doncker, die van z'n leven de geschiedenis der Liefde voor ons zoo treffend had opgevoerd, en in het weekblad „Het Mid den" thans bezig is, de historie van het Week blad te vertoonén, gaf daar nu weder de ge schiedenis der schilderkunst ten beste. En het was voortreffelijk. Op het room-witte vierkant verschenen do keurige, fijngesneden silhouet ten, waaronder verscheidene van buitengewonen smaak, geestigheid en weergalooze kunstvaardig heid getuigen. De rijmen van den teekenaar zijn menigmaal allerkoddigst, en Doncker heeft bovendien een fraaie stem. Zijn voordracht is leutig en natuur lijk, en weldoordacht tevens. Hij zegt het zoo langs zijn neus weg, maar hij weet precies hoè hij dat doen moet, en hij doét liet ook zoo. En wanneer hij zingt, hoort men eerst recht, welk een welluidende stem hij heeft. De muziek is soms verrassend, zoo geëigend bij de vertooning; alleen deze begeleidende muziek bijeen te vinden is een werk van bizonderen smaak en inzicht. Ko Doncker is een veelzijdig man, en elk dezer vele zijden toont hij ons als iets uitnemends. Bravo, bravo. Wij verheugen ons van harte in zijn succes. Moge liet. nog veel grooter worden. Verdiend is het in elk opzicht. Het mag dus wel oen dag zijn om te juichen en te zingen. En als men dan dat heerlijke, even tjes Ylaamsch getinte geluid van Hullebroeck zal kunnen liooren en met hem mee zal kunnen zingen zijn aardige wijsjes, dan mag men wel maken, dat men daar bij is. Zoo iets wordt niet alle dag ge boden en de viering van liet eerherstel van onze taal oj) deze aardige wijze moet slagen. De groote zaal van de sociëteit „Vereeniging" moet zoo vol zijn, dat de avond herhaald moet worden. De liederen van Hullebroeck zijn o m. uit gestald bij de N. V. Schippers' Boekhandel in de Groote Houtstraat. Prijs van deze liederen is per reeks ƒ1,25; waarlijk niet te duur voor zulk een schilt van vroolijkheid. MUZIEK. Liedertafel „Haarlem's Zanggenot", eere voorzitter de heer C. Heemskerk; direc teur de heer K. II. Kerkhoff. Feesteon- cert ter herinnering aan het 45-jarig be staan der Liedertafel en herdenking van Neerlands' onafhankelijkheid, op Donder dag 6 November 1913; 8 uur, in de con certzaal der sociëteit „Vereeniging". Solisten: mej. Laura Andriessen, sopraan Haarlem; de heer A. v. d. IToeck, bariton, Amsterdam; Willem Andriessen, begelei ding, Den Haag; K. H. Kerkhoff, viool, Haarlem. iV." st hoorden we van de Liedertafel drie ko ren, n. het „Wilhelmus", „Dankgebed" van Vale rius en Post Nubila Lux" van N. H. Andriessen, die a He drie zeer in den smaak van liet publiek vielen en luide bijvalsbetuigingen uitlokten. Daarna zong mejuffrouw Andriessen (twee Kerst liederen) „O Jezulijn" en „Naar Bethlehem" en twee van haar broeder Willem A., „Adeste" en ..Druiventrossen", waarna de hoorders zeer luide bijval betuigden. N°. 3 was een „Beeitatief" en ..Stances" uit Lakmó van Léo Delibes, door den Ict-iton gezongen. (In 't Nederlandsch vertaald, waardoor 't nu wel verstaanbaar was voor dit gehoor, maar in mijn ooren klonk het toch zonder ling bij de Fransche muziek, want o. die vertalin gen!!) Maar ook dit werd prachtig gevonden en men klapte luider bij elk nummer. N°. 4 (in me morial») Jul)el-cantatevoor soli, koor en bege leiding van N. II. Andriessen, was het grootste van 't programma. Alle medewerkenden toonden hierin buitengewoon veel toewijding. Zeer vader landlievend is de tekst en als de zangers 't alles echt zoo gevoeld hebben, nu, dan is 'tOranje boven! Hierop volgde een overweldigend applaus. Na een tamelijk lange pauze hoorden we eerst van het koor: ,,Marifjaeren" van N. H. Andries sen. (Marifjaeren is een vissckersdorp in Noor wegen en dit gedicht een beschrijving', door de muziek geïllustreerd). Vervolgens zong mejuf frouw Andriessen nog drie liederen van haar broedera. „Oud Liedeke", h. „Voor de Liefste", en c. Lievelingskind", wat alles ook mooi werd gevonden. Voor afwisseling was 't wel goed dat nu de dirigent zich liet hooien als violist in „Andante Religoso" uit het 4e vioolconcert van IT. Vieuxtemps en „Gavotte" van Ph. Loots; beide in hun soort mooie muziek. Als N°. 8a zong de bariton de „Proloog uit Paljas" van Leoncavallo, (ook vertaald!!) en „Holland" van N. IT. Andries sen, een echt bravour-lied, waarmee hij dan ook een enorm succes had. Tot slot zong liet koor nog „De Bots in Zee" van Richard TIoll, gedicht van Tollens, dat eindigt met de woorden: „In wind- geloei en golfgeklots, zij Nederland Europa's rots!" Dat zij zoo. Een oorverdoovend geklap (en gestamp) beloonde de uitvoerenden en dirigent en gaf uiting aan do dankbare bewondering der vele familieleden in de zaal aanwezig! Als mijn persoonlijke meening meld ik nog, dat do begeleiding van Willem Andriessen door mij wel 't laatst genoemd wordt, maar toch als kunst uiting bovenaan staat op 't lijstje van alles wat we hoorden dezen avond. Hullebroeck voor ieder te genieten ITet is een gelukkige greep geweest van de af dee ling Haarlem en Omstreken van het „Algemeen Nederlands Verbond", om den Vlaamscken zanger Emiel Hullebroeck, naar wiens zangavonden steeds meer menscken toestroomden, nu ook eens voor iedereen te laten zingen. Vijftien cent voor zoo'n avond is waarlijk niet duur. Ook de dag, 19 Nov. a.s„ is buitengewoon aar dig gekozen. Op dien datum immers ging voor een eeuw het Fransclie militaire gezag' over in N ederlandsche burger-handen en daarmee werd onze taal dus weer officieel erkend als bestuurs taal. Welnu, „de taal is gansch liet volk", zei de Friesche schrijver Halbertsma niet ten onrechte. Eerste séance voor kamermuziek, te geven door Joh. Steenman, op Vrijdagavond 8 November 1913, van 810 uur, in de concertzaal „de Kroon". Het Boheemsch Strijkkwartet; Karei Hoffman, le viool; Josef Suk, 2e viool; Georg' Herold, alt; próf. Hanus Wilian, violoncel; L. Zelen- ka, 2e violoncel. Als men het Boheemsclie Strijkkwartet of de Bêhemcrs gaat hooren, weet men vooraf dat het een avond van onverdeeld genieten zal zijn, want men weet ook dat de Bohemers het hoogste geven, dat op dit gebied bestaat. Elk jaar is men weer onder den indruk van die eenheid van klank en rhythme en bovenal van het edele van hun aller spel, (niettegenstaande hun Boheemsch tempera ment), dat tot in de kleinste bizonderheden „gea cheveerd en accuraat spel" is. Wie in de kleine partituur-uitgave gevolgd heeft, zal juist dat nauwkeurige in alles bewonderd hebben, accenten, staccato, kortom alles precies als de componisten 't geschreven en bedoeld hebben. De verschil lende karakters, van de componisten n.l. kwamen daardoor dezen avond ook weer zoo lieel duidelijk uit; die kunst van „in den geest van elk" een werk t vertolken verstaan zij bij uitnemendheid. In liet kwartet van ÏTaydn op. 33 N°. 3 in b-ma- jeur was 't heerlijk zoo glashelder, lieflijk, door-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 1