ALGEMEEN WEEKBLAD Bloetnendaal, jtoarktn, jfaetttstede en omliggende plaatsen. VOOR Vijverweg 7. Telephoon 938. KANTOREN: Bloemendaal. Gedempte Oude Gracht 63. Tel. 141. Haarlem. i 7e Jaargang. ZATERDAG 6 DECEMBER 1913. No. 49. Het Bloemendaalsch Weekblad. Prijs per halfjaar f 1.25 hij vooruitbe taling. Prijs per nummer f0.10 Advertentiën 10 cents per regel hij herhaalde plaatsing korting. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. GEMEENTEBESTUUR. iet rouw aau een tusscken den voorzitter en ,;ti raacl in de vorige zitting getroffen afspraak, vort;aderden onze vroeden Donderdagmiddag, onder leiding van den burgemeester. De raad was vol tallig. Met de gewone gebruikelijkheden werd het nieuwe lid, onder de leden opgenomen. Dr. Born- wau-r legde de eeden af en ging daarna tusscken de heeren Van der Vliet en Bijvoet zitten. De dokter drukte eerst, na van den voorzitter een mdukwensck met zijn benoeming te hebben ont vangen, alle heeren de hand. Ken lijvige agenda wachtte. Zij bevatte niet minder dan 15 punten, waaronder eenige zwaar- ii Doch de raad maakte zich niet zenuwachtig door het „eventueele" vooruitzicht van een lange nen bemoeide zich met de kleinigheden even nai wkeurig, alsof het louter ontspanning was. Zoo werd b. v. met den meest denkbaren ernst het i'i-i van mej. X., als schoolschoonmaakster te Vogelenzang bepaald op vijf gulden per week, nagerekend den grooten schoonmaak, en, nu de heeren toch in Vogelenzang waren, ging het in één moeite door om B. en W. de beschikking te geven over een crediet van 56,ten behoeve e.Mi gasinstallatie van het hoofd der O. L. school aldaar. let, consultatie-bureau tot raad en hulp voor ■ui zuclitigen, te Haarlem, kan het ten opzichte li controleur over het jaar 1914 niet zonder ie kroppen, weshalve het bestuur ook den i van Bloemendaal de eer waardig keurde, dit doel een steentje bij te dragen. Doch It eit werd spoedig voltrokken, daar de raad u|> vies van B. en W., zonder discussie, besloot end te beschikken. evolge zijn benoeming tot hoofd der nieuwe M. i L. O.-school, wachten den heer A. IJzerman ^tollende aan deze betrekking verbonden voor- T l,* werkzaamheden. Hieronder vallen ook het M Tfuleeren van soortgelijke inrichtingen van meer uil g breid lager onderwijs en het bezoeken van »n]li itanten. die eventueel naar de heerlijkheden ver nden aan de betrekkingen dezer nieuwe -(•Looi. begeerige blikken mochten slaan. Voor de l it ,au onvermijdelijk verbonden kosten verzocht hij een som van 300,te mogen ontvangen. De road erkende de billijkheid van het verzoek blijk baar volkomen, want zonder eenige woordenwisse ling werd het ingewilligd. Op voorstel van B. en W. besloot,de raad tot liet plaatsen van een mooi uitgevoerde ijzeren verlichtingspaal aan den Schulpweg. Hoewel de 1 Laan dit aanvankelijk aan de K. E. M. had wil. n opdragen, kon hij zich ten slotte met het mstel ook vereenigen. Kr waren ook weder verzoeken om ontheffing ui het bewuste artikel 10bis ingekomen. De heer K ii. B. ter Meulen, uit Amsterdam, wil door on/.- architecten Mulder en Van Asdonk den hoek wiii den Jozef-Israëlsweg en Zomerzorgerlaan laten bebouwen met een huis. De raad had hier- t iaën geen bezwaren, doch bepaalde toch nog ''ouiu'c kleinigheden. Iets anders was dit met een herhaald verzoek van den heer A. P. van Waveren, die voor zijn bouwplannen in Aerdenhout, met genoemd artikel overhoop ligt. B. en W. hadden niet gunstig over dit, verzoek gedacht, weshalve zij voorstelden in afwijzenden zin te beschikken. De heer Teding van Berkhout voelde echter veel voor inwilliging, doch stond hierin zoo goed als alleen. De heer Koolhoven kwam toen met de reddende gedachte om den heer Van Waveren te berichten, dat aan zijn verzoek wel kon worden voldaan, indien hij wat water in den wijn wilde doen. Xu werd als schoolarts te Overveen, in de plaats van dr. Bornwater, benoemd dr. Van Beu- sekom en werd de heer Berdenis van Berlekom als lid der plaatselijke schoolcommissie gekozen. Door den heer J. C. Stuffers C.Jzn., was een niet al te duidelijk adres ingediend, hetwelk in hield een door hem gedaan verzoek dat „de hoo rnen die voor zijn woonhuis aan den Zijlweg 85, konden worden gerooid en daarna twee jonge dennen werden geplant, of wel, dat de bestaande boomen flink uitgekapt werden." Het voorstel van B. en W. betrof het vellen en verkoopen van 18 oude boomen, staande langs den Zijlweg, aan het oostelijk gedeelte. Hierbij be vinden zich ook de boomen door den heer S. be doeld. Na eenig heen en weer gepraat, werd tot vellen besloten en zal later gezien worden wat ter plaatse kan worden gedaan. Nu werd het oude uitbreidingsplan voor de be bouwde kom te Aerdenhout goedgekeurd en gaf de raad ontheffing van art. 10bis aan de Commissie van Toezicht over het gesticht Meerenberg ten be hoeve der stichting van drie blokken, elk van vier woningen, in de overplaats van Meerenberg, welke afwijking in een vorige zitting was gewei gerd. Mede ten gerieve der Binnenlandsche, die haar gronden bij de Korte Kleverlaan in exploitatie wenscht te brengen, werden de bouw- en weg- plannen goedgekeurd. Gelijk op de Kleverlaan het geval is, zal de nieuwe weg der Binnenlandsche beplant worden met Ulmus monumentalis. In zake de regeling der pensioenen van de ge meente-ambtenaren. werd een voorstel van B. en W. om 2 pCt. op de betrokken ambtenaren te ver halen, verworpen en een voorstel van de finan- cieele commissie, om niets op de ambtenaren te verhalen, aangenomen. Wat betreft de vaststelling van den leeftijd, welke de kinderen moeten hebben vóór zij tot de openbare school worden toegelaten en van dien waarop zij die scholen moeten verlaten, stellen P>. en W. voor T. Te bepalen, dat om te worden toegelaten: a. tot de openbare lagere scholen zonder voor bereidende klasse, de kinderen den leeftijd van vijf jaren en ze,s maanden en tot de openbare lagere scholen met voorbereidende klasse, den leef- tijd van vijf jaren moeten bereikt hebben; b. tot, de openbare school voor meer uitge breid lager onderwijs, de kinderen in het jaar van toelating het zesde levensjaar moeten hebben vol bracht IT. Vast te stellen, dat de leerlingen de open bare scholen verlaten moeten hebben, zoodra zij vijftien jaar en de school voor meer uitgebreid lager onderwijs, zoodra zij achttien jaar oud zul len zijn. Mr. Jacometti stelde voor om sub b van I te schrappen, zijnde deze bepaling overbodig. Het ge schiedde. waarna het verdere gedeelte van 't voor stel werd aangenomen. Nu kwam aan de orde eene nadere regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel, in verband met, de oprichting van een school voor M. U. L. O. Een lijvige verordening, regelende de jaarwedden van de hoofden en het verder onder wijzend personeel der openbare scholen, was door B. en W. overgelegd. Bovendien hadden de hee ren De Wild, uit Vogelenzang, en Hoekstra, uit Overveen, een adres ingediend waarin zij wezen op het onbillijke dat bestond in de salarissen dei- hoofden. weshalve zij verzochten hun salarissen met vierhonderd gulden te verhoogen. Blijkens de nieuwe verordening bedragen de jaarwedden voor elk hoofd eener school voor ge woon lager- en meer uitgebreid onderwijs, van 2000,tot 2400,voor elk hoofd eener school voor gewoon lager onderwijs van ƒ1200. tot 1600,voor elk der onderwijzers die het hoofd der school bijstaan van 700,tot 1100,-- voorts de toelagen voor het bezitten der acten en leeftijdsgrens. Artikel 3 bepaalt de verhoogingen der jaar wedden. De raad ging noch op het een, noch op het ander in en besloot verzoeken en verordening aan te houden, ten einde B. en W. de gelegenheid te ge ven er nog eens hun gedachten over te laten gaan. Toen was de raad genaderd aan de belangrijke qu&estie (lezer dagen: de gaslevering. Wat zou het, zijn, eigen gas of de leverantie aan Haarlem gegund Behalve het bekende voorstel der firma Spruit Bakker, bouwers van lichtfabrieken, enz., Hel der, waren nog meer aanbiedingen ingekomen. Het ingenieursbureau Boer Noorman, te Utrecht, verzocht belast te worden met het dienen van voorlichting in zake een onderzoek door den raad in te stellen naar de wijze, waarop een gas- voorziening in de gemeente Bloemendaal het beste kon geschieden. De Maatschappij tot bouw en exploitatie van gemeente-bedrijven, te Utrecht, verzocht in een uitvoerig adres, waarbij tevens een pachtovereen komst tusschen genoemde maatschappij en de gemeente Oostburg is gevoegd, haar in de gelegen heid te stellen een barer directeuren hare voor stellen in zake den bouw eener steenkolengas- fabriek, in een vergadering van den raad nader toe te lichten. Doch B. en W. gingen hier niet op in. Zij had den den heer Max Levert, directeur der Apel- doornsche gasfabriek, uitgenoodigd in den raad zijn advies uit te brengen omtrent eigen exploita tie en dit geschiedde dan ook. Doch in een zit ting met, gesloten deuren. Naar wij later verna men ft is geen geheim, hoor), had de heer Levert de zaak met warmte aanbevolen en het bekende artikel der K. E. M., eenige dagen geleden in de ..Stads-Editie" geplaatst, op vele punten weer legd. Heeds in de bespreking tusschen den heer Levert en den raad, was merkbaar dat van eigen gas niets zou komen, hetgeen werd bewaarheid, toen na heropening der openbare vergadering het eerst gestemd werd over de vraag: zal Bloemen daal de gaslevering in eigen beheer nemen Van de dertien leden (het ongeluksgetal is weer vol), waren negen hier tegen. Ontrukken wij liun na men aan de vergetelheid, 't Waren de heeren Van 8éolk, Jacometti, Van dei Vliet, Koolhoven, De Roo van Alderwerelt, Teding van Berkhout, Van Tienhoven, De Waal Malefijt en Van der Hulst. ijigen bedrijf was dus afgewimpeld. Thans restte nog de vraag of Haarlem recht streeks aan particulieren zou leveren of aan een gashouder van Bloemendaal. Bij stemming- werd tot het eerste besloten, zoodat het gasvraag- stuk hiermede tot een oplossing gebracht is. 't Heeft wel lang geduurd. De concessie zal in een volgende zitting worden behandeld. De rondvraag gaf eeuigen heeren gelegenheid tot het indienen van klachten. De heer Koolhoven be gon weder over den miserabelen toestand aan den Meerenbergscheweg bij „Caprera", waar niemand meer veilig is. Dan riep hij het medelijden in voor de arme paarden, die voor de zandkarren loopen en onophoudelijk blootstaan aan de mishandelingen hunner onmenschelijke voerlieden. De heer Laan gaf zijn misnoegen erover te kennen, dat de rails der electrische tram over de Julianalaan niet aan één zijde doch in het midden zijn aangebracht en de heer Jacometti bracht een klacht van Mol- laanbewoners in het midden, (lie in de vroege ochtenduren veel hinder hebben van de zandwa- gens, die dan reeds over den weg hobbelen. Ten slotte uitte de heer De Roo van Alderwe relt zijn verontwaardiging over het vernielen der Zomerzorgerlaan door diezelfde karren en had de voorzitter, na een toch reeds woeligen mid dag zijn handen vol om alle klagers tevreden te stellen met beloften van onderzoek en verbetering. Hiermede was de vergadering geëindigd en ging de raad in een gesloten zitting voor de gewone bel asting-qua esties MUZIEK. „Soirée Artistique" in de concertzaal „de Kroon", op Donderdag 27 November 1913, 8 uur. Tot mijn leedwezen kon ik van deze „soirée ar tistique" slechts het laatste gedeelte bijwonen, en hoorde van den zanger uit Berlijn, Joan Lulofs, nog een paar liederen, n.l. een „Eerste metde- drooin" en dan het bekende: „Steil auf den Tisch die duftenden Reseden", waarbij de regel „wie einst im Mai", was om te smelten van gevoel. Over 't geheel leek mij de voordracht erg aan den sen- timenteelen kant (anderen noemen 't warm), ik vond het te veel gevoel en zóó week; misschien om eenige tekortkomingen der stem te bedekken maar of dat altijd lukt, is een tweede vraag, die ik niet bevestigend durf te beantwoorden. De bege leiding van mevrouw Lulofs was zeer fijn en mu zikaal. Van den violist uit Belfast Arthur Har per hoorde ik 't laatste nummer, een echt bra- vour-stukje, maar waarbij zijn zeer vurig tempe rament zich uitstekend kon uiten. Ook hij werd door mevrouw Lulofs uitstekend begeleid. En het merkwaardigste en meest „artistique" van deze soirée was wel hetgeen Angèle Sydow met hare leerlinge Elsa Dankmeijer te zien gaven met haar rhythmiscke dansen en „verbeelding". De dansen vond ik bizonder mooi, (en wat ik niet zag, kan ik mij voorstellen, dat ook artistiek was, maar zeldzaam mooi en aangrijpend vond ik de manier waarop beide dames „Der Tod und das Madcken" van Schubert weergaven. Hoe buitengewoon hoog en fijn opgevat; het heele gedicht was te volgen door de gebaren en ook het voor- en naspel van de muziek alleen werden zeer aanschouwelijk en ver heffend voorgesteld. Het stervende jonge meisje (in 't wit) eerst in liggende houding; dan bij 't naderen van de doodsengel (in 't zwart), afwe rende, armbewegingen; bij „Gieb deine Hand" is de strijd veranderd in overgave en bij „Sei gutes Muts" verandert overgave in opstanding en bij 't slot is vrede en de volledige verzoening van dood en leven, wat Schubert zoo heerlijk verklankt door dp. acht laatste maten in majeur en rustige ac coorden te besluiten. Wie dit lied zóó kunnen weergeven, zijn wer kelijk hoogstaande kunstenaressen en niet alleen muzikaal hoogstaand, doch ook religieus-verhef fend. Hieruit blijkt ook al weer duidelijk dat de methode-Dalcroze de leerlingen tot nadenken en doordenken en zuiver uiten van het muziekwerk noodzaakt, 'tgeen ik zeer goed vind en toejuich en zelf zooveel mogelijk wil toepassen; maar waar tegen nog veel te veel vooroordeelen bestaan we gens de „te inspannende hersengymnastiek" en het costuum O, kleinzielige wereld, die denkt dat ze dit jaar onafhankelijk is sedert een eeuw, en nog afhangt van zulke zieligheidjes! PLAATSELIJK NIEUWS. Bezienswaardig. In de uitstalkast van den heer Van 't Riet, te Bloemendaal, is een tabakskerfmachine te bezich tigen uit den tijd van Napoleon I. Het is een aardig toestel op een voetstuk van gekleurd eiken hout in de was. Ook een pakje tabak, uit de ..Manufacture Impériale de tabacs a Amster dam", uit dien tijd is er bij uitgestald. Treurig ongeluk. Maandag omstreeks 9 uur, had de loodgieter T. het ongeluk van den steiger te vallen van de in aanbouw zijnde M. U. L. O.-school, te Bloe mendaal. In een hopeloozen toestand werd hij met een auto van den heer Beekman naar het Diaconessenhuis vervoerd. De man overleed aan de gevolgen, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. FEUILLETON. SINTERKLAAS. (Slot.) 2) ..Wil je een glas water drong, wat beang stigd, cle weduwe aan, „(lat zal je goed doen." Dat zou niet alleen mij, maar een ieder goed doen," leeraarde (1e maagd; ze bleek koortsig, on liet was moeilijk te zeggen wat het hoogst was in dit oogenblik, haar temperatuur of haar levens aanschouwing, „de menscli kan geen water ge- no eg drinken, de nieuwe mensch drinkt niets anders. De oude mensch zoop jenever en wijn en bier en vergiftigde zich en zijn nakomelingschap tot in het vierde geslacht. ..Ik heb toch ook wel eens oude menschen ge zien, die niet dronken waren," waagde de weduwe. Ten blijke eener namelooze geringschatting baalde de maagd nu de schouders op. Daarna hervatte ze haar wandeling door de kamer, en begon weder apennoten te eten. ;,Wil je er ook wat vroeg zij aan de weduwe en reikte haar '■on handvol toe, „hier, steek (lie, zooals ik, ook maar in je zak. Dan neem je er af en toe een." Maar schuw knikte de weduwe van neen, en baar gelaat verried zulk een pijnlijke verlegen heid met (lit alles, (lat het eerder leek of ze, in plaats van apennoten, haar hoofd wel in haar zok had willen steken. Op de trap klinkt rumoer. Stemmen gonzen. Men hoort luid gelach, en getrappel van voeten. De deur wordt onstuimig opengesmeten en vier kinderen hollen de kamer binnen. „Dag, moeder," schreeuwen ze dooreen en ze klemmen zich als zoovele poliepen om den hals der opgetogen we duwe. Wanneer de moeder zich aan de hardhan dige hartelijkheid der kinderen een weinig ont worsteld heeft, zegt ze, naar de bezoekster wij zend: „Er is een tante overgekomen om Sinterklaas met ons te vieren, ten minste...." Zij stottert even, dan: ..Groet tante nu, kin deren." En als dezen, hun weerzin van vreemden overwinnend, schoorvoetend naderbij komen, voegt de moeder, wat verlegen om hun geringe toeschie telijkheid. eraan toe: ..Kom, geef tante maar een kusje." „Neen, neen," weert deze af, juist als (1e kleine Trees, een blozende kleuter van zes jaar, haar mondje vooruitsteekt. ..neen, kind, niet kussen, dat is niet gezond om iedereen maar te kussen." Het meisje keert zich om, en is blij dat het niet noodig is; die tante staat haar niet erg aun. De andere kinderen zijn reeds lang met iets anders bezig. Ze omringen de moeder en overstel pen haar met verhalen. „Ik heb een mijnheer op straat gezien. Hij zat op een paard. Ik geloof dat het Sinterklaas was," zei Jaap, een jongen van zeven jaar. ..Zoo, zoo," lachte de moeder, „en hoe zag hij er uit Was hij mooi ,,IIij had zwarte oogen en een zwarte snor," zei de knaap. ..Dan was het Zwarte Piet, de knecht van Sin terklaas," viel Kees, die iets ouder was, in, en knipoogde eens veelbeteekenend tegen zijn moeder. „Kees, help jij Jaap niet mee, als hij zoo jokt," I zei heel ernstig de tante, en ze keek den jongen daarbij doordringend aan. Kbes haalde lachend zijn schouders eens op. Suus, de oudste, een lang, bleek meisje, bloosde, en zei„Bent u boos op ons, tante?" De aangesprokene maakte een ongeduldige be weging om zooveel gebrek aan inzicht, en ant woordde: „Als jFTTiet jokt, is tante niet boos. Kom jij eeïrs-kier, Jaap." Onvriendelijk naderde deze. „Kijk me eens aan, Jaap. Brave kinderen moe ten altijd flink iemand in de oogen durven kijken. En zeg me nu eens: heb je werkelijk dien mijnheer op een paard gezien? En dacht jij toen werkelijk, dat het Sinterklaas-^vas^- „Geef mij ook een paar apennootjes," zei de jongen, als zij er een-Jijt haar zak te voorschijn bracht en tusschen, haar vingers kraakte. „Als je eerst tante antwoord gegeven hebt," kwam de moeder tusschenbeiden. Zij vond de bezoekster verschrikkelijk, maar wilde den vrede (naar (le hecrschende mode van onzen tijd). „St! st!" deed de maagd, „je moet ze niet omkoopen. Hij geeft mij toch wel antwoord, niet waar, Jaap „Beginnen we weer vóór het eten, moeder??" vroeg Jaap, zich van (le maagd afwendend. „Natuurlijk, natuurlijk, net als altijd," beaamde Suus. „Ja, ja," jubelden de kinderen. „Eerst komt hij zeker weer even om den hoek met de pepernoten, hé," juichte Kees. „Ik Aveetnog niet," aarzelde de moedei met een vreesachtigen blik naar den kant dei- maagd. „Ja, ja, Avel, wèl," drongen de kinderen gelijk tijdig aan. „Goed, lioor.... ja, natuurlijk," deed de moe der. Ze had bij zichzelve besloten, een proef te te Avagen met het strooien van de pepernoten. Al de bezoekster daar geen kwaad in zag, durfde z<; het ook Avel probeeren met de rest: het verkleeder enzoovoorts. Ze ging naar de keuken. „Blijven jelui m zoolang bij tante," had ze tegen de kinderen ge zegd, maar dezen waren na een paar minuten a weer bij haar. .,'n Naar mensch, hè zei Suus met een min achtenden blik naar de kamer, waar de tante nu eenzaam te midden barer apennoten en voortreffe lijkheden was achtergebleven. „Nou. het is een ijsbeer," beweerde Kees op kwaadaardigen toon. „ze had best weg kunnen blijven." „Ik gaf haar heelemaal geen antwoord, hè," j prees Jaap zichzelven en door het zwijgen der moeder aangemoedigd, voegde hij er manhaftig bij: „Als ze Aveer begint, geef ik haar een pomp in haar oog." „St. st." gebood de moeder. „Ik lust haar apennoten niet, laat ze die ook maar houden," zei Kees fier. „Ze is vies van mij, ik mocht haar geen kusje

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 1