ALGEMEEN WEEKBLAD Bloetnendaal, jtoarletn, jicctnstde en onliggende plaatsen. L Vijverweg 7. Telephoon 938. Bloemendaal. Gedempte Oude Gracht 63. Tel. 141. Haarlem. ZATERDAG 13 DECEMBER 1913. No. 50. VOOR KANTOREN: Jaargang. net Weekblad. Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 n Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. Gas in Bloemendaal. In ons raadsverslag van de vorige eek is een fout geslopen. De raad nu wel liet besluit gas te betrekken 11 Haarlem, maar of dit zal geschie- en in een eigen Bloemendaalschen gas houder, verbonden met eigen verdee- lingsleiding dan wel Bloemendaal. wat V gaslevering betreft als Haarlemsch .•bied zal worden beschouwd werd nog act beslist. Het zich verdedigen tegen ilaunen van Haarlem om Bloemendaal vlu 1 of gedeeltelijk te naasten heeft at voor kort behoord tot de meest ge ilde wapenoefeningen van Bloemen- - ingezetenen en gemeentebestuur, /.it iets van oud-hollandsche persoon- i kracht in de inspanning van den na om zich uit den greep van den ere telkens weer los te rukken en ]i aigen beenen te staan. Maar zooals et niet elk levend samenstel van men- •ln Hike krachten gaat, iedere dag, en de lieve zon beschijnt is er voor io'u samenstel een om weer op ver ering uit te gaan op straffe van eigen •.derg&ng. Bloemendaal en Heemstede bben ^jfich bij de ontwikkeling van riem vrijwel aangesloten, ze zijn roeid als Haarlem, maar hebben zelfstandigheid weten te bewa- l)e hoofdambtenaren van Haarlem, bobben bedacht en weten tot stand brengen de regeling van een zooge- den gemeens chappelij ken keurings van levensmiddelen, hebben de bres geschoten. De gezondheids- lissie van Bloemendaal, Heem- enz., was in het bezit van een .maar vrij volledig laboratorium een volkomen bekwaam deskun- (de arts Brongersma, lid der com- e) ma,ar de gemeentebesturen, zelfs nendaal hebben er de voorkeur aan oven zich aan Haarlem toe te ver ren. Wel heeft de burgemeester hier [en heer De Fouw te kennen gege- cn keuringsdienst bij hem in han- .e willen zien, maar de hr. De Fouw ondervonden evenals de heer iieb in zake zijne verwachte benoe- tot schoolarts, dat eene toezeg van den burgemeester hier nog niet ne toezegging van het gemeente- ur. •ft Haarlem in zake den keurings- i, zijn zin gekregen, hoogstwaar- alijk .althans wat Bloemendaal be doordat een gedeelte der raads- i niet tijdig op de hoogte is ge ilt van den eigenlijken toestand, in ie gaslevering is het laatste woord .iet gezegd. Moet men de directie gemeentelichtfabrieken en hare 'eden hier in Bloemendaal aan het iten alsof ze reeds op Haarlem's waren, of hebben wij een eigen 1st noodig zooals wij vroeger een va,terleidingdienst hadden, die het groot van Haarlem betrokken ter aan de ingezetenen leverde. oplossing van een praktisch uk stelt men zich eerst een doel ikt dan de meest doeltreffende 'en. Is het doelga-s zoo goed goedkoop mogelijk Dij de ingezete- n liuis te hebben, dan moet men m zijn gang laten gaan. Is het raast het betrekken van gas uit jm, al het mogelijke te doen om 'nsohen invloed buiten onze dre- houden, dan verdient het zeker overweging of niet op een ter- geschikt om zoo dra men en eigen gasfabriek bij te e n, in een eigen gashouder het msche gas moet worden ontvan- iVe zullen dan een eigen corps ntegaswerkers noodig hebben, gasbeheer, eigen aansprakelijkheid .mgelukken, enz., een niet gering Maar wat liet zwaarste is, moet zwaarste wegen. Intusschen ver- (nen niet uit het oog, dat de leve- jan economische zelfstandigheden vater, gas. ,electriciteit, van uit centralen voor de gemeenschap ■heel beschouwd de voordeeligste van werken is. In dien zin hebben eds ongeveer 10 jaar geleden, naar ding viap. de oude naastingplamien aarlem, geschrevenHaarlem moet streven naar uitbreiding van ad- tratief en direct-belastbaar ge bied, maar contracteere met alle om liggende gemeenten omtrent alles waar in het bij contract wat te bieden heeft. Zoolang de buitengemeenten met Haar lem zoodanige contracten sluiten, dat steeds bewijsbaar is, dat Haarlem op die contracten verdient, kan het bestaan dier contracten nimmer eenig motief tot naasting uitmaken of ondersteunen. Teil overvloede kunnen de contra,cteerende partijen, hoe het gas-contract ook luide, daarin uitdrukkelijk vooropstel len, dat noch de voorgeschiedenis noch de strekking van dit contract, noch uit de uitvoering daarvan voortvloeiende omstandigheden ooit door een der par tijen zullen mogen worden aangevoerd als beweegredenen vóór of tegen eenige grensverandering tusschen beide ge meenten. T. Ledepoppen, in het buitenlandsoh overzicht van het Weekblad „Het Midden" schrijft de beer Chr. F. II ijc Ledepoppen in de hand van de bis schoppen zijn de heeren van de rechter zijde in de Belgische Iraniër. De clerus jaagt in België aan op de vernietiging van het openbaar ondcr|wijs en de poppen in de Kamer dansen stompzinnig naar hare pijpen. Wel zet de linkerzijde zich ferm schrap, maar zij verkrijgt niet den hoogst noodigen steun van het ontwik- kolde deel der natie. Men is bij de ma terialistische Belgen niet zeer aandoen lijk voor gevaren, die het gemoed en de geestesrichting des volks bedreigen. Wordt de trompet voor het algemeen stemrecht gestoken, dan bieden de ar beiders zich bi,i drommen voor bet ooging en werkstaking aan. Maar tegen de uit levering van hun kinderen aan Rome bewegen zij zich niet of nauwelijks. Dit volk heeft het Protestantisme niet ge had en is dus niet, als het onze, wak ker te schudden door herinneringen aan een lieldenstrijd tegen Roomsche tyran- nie. Van den druk, dien het clericale be wind bij onze buren oefent, nog het vol gende staaltje. Zeker soldaat Msir.it was met acht dagen gevangenis gestraft, om dat hij bij liet voorbij dragen van de hostie liet geweer niet had gepresen teerd. In de Kamer interpelleert de so cialist Brunet de Regeering over dit geval en dringt aan op eerbiediging van de gewetensvrijheid in het leger. De heer De Brocqueville, hoofd van het kabi net, beroept zicli op een decreet van 21 messidor jaar XII, betreffende den eerbied, te betuigen aan den katholie ken eeredienst. Hierop geven de libe ralen en socialisten het bescheid, dat dit decreet dagteekent van een tijd, toen het katholicisme staatsgodsdienst was, maar dat het afgeschaft werd bij de Belgische constitutie, dat deze geen en kelen godsdienst kent en da,t mitsdien een soldaat evenmin als elk ander bur ger gedwongen mag worden tot deelne ming aan een kerkelijke plechtigheid. De socialist Destrée verklaart voorts, dat de ongegeneerde sect,arische politiek zal uitloopen op een scheuring in de natie. Maar den heer Woeste, dien norsch-senielen hoofdman der kerke- knechts, verveelt dit gelamenteer over verdraagzaamheid en constitutie. Men heeft de stomme meerderheid, wat zal men naar recht en rede luisteren. Hij doodt de zaak met een motie, waarbij de verklaring van den minister wordt goedgekeurd en met 88 tegen 54, rechts tegen links, gaat de motie erdoor. Der halve weet men hoe het in België staat met de vrijheid van geweten en met de geldigheid van de grondwet. PLAATSELIJK NIEUWS. Morgen-idylle. Het is mistig weer. Pe wijde wereld rondom lijkt iets kleiner dan gewoonlijk. De Kleverlann is zoo grijs als men baar maar denken kan. Vanaf liet achterbalcon der tram zien wij dit alles en nog veel meer. We zien in den dikken morgendamp de groen- tenwagens van Van Riessen en Vermeer statio neeren voor de woningen van het altijd weer hon gerig menschdom; we zien ter wille van datzelfde mensclidom de blinkende wagens van „De Sier- kan", „Hartenlust" en kleinere melk-affaires, aanhotsen. Bliksemsnelle slagers, herkomstig van de beide Itöhler's, Van der Ham, enzoovoorts, doorklieven den grijzen mist. De schier even snelle, witgekielde kruideniers-dienaren van Pijl, Staal, Entten, trotseeren den voehtigen oehtenddamp ter wille van de clientèle, m. a. w. van het mensch dom. Onze tram glijdt gelijk een wonderbaarlijke tor pedo voort. Zij heeft haar lichten aan. De gezichten der inzittenden en opstaanden zijn in rust om zooveel vaart bij zooveel veiligheid. Dan, eensklaps botst de rem, hotst de motor wagen. We staan. De gezichten der passagiers duiden iets minder rust aan. Sommige zelfs vertoonen trekken van gejaagdheid. Hoofden worden naar buiten ge stoken. Een enkele neus wordt tegen de ruit ge drukt. Een voet trantelt. Een lichaam verplaatst zich. De boomen aan den overweg zijn gesloten, en oi^ver.biddelijl£_-d)e conducteur, o, veegst aller tee- ki'non."is "afgestapt. Dit beduidt zooveel als: Laat ons hier picknicken. Eenige minuten verloopen. Gemompel wordt ge hoord. Verscheidene passagiers, die den Amster- dapischen trein moeten halen, schudden het hoofd, doch dit baat hun blijkbaar niets. Ik loop hem vast mis, zegt een der heeren. Ja, hoelang staan we al Zes minuten. Hm! En er is nog geen trein in het zicht. Een heer, die veel in het buitenland gereisd hoeft, trekt den bereisden neus een weinig op, en bromt iets van „antediluviaansch" en „Chinee- zon." Weder gaan eenige minuten voorbij. Nög geen trein. De onrust stijgt nu als een zondvloed. - Eenige statige heeren met bevrozen aangezich ten ontdooien een klein beetje. De strakke vader- 1: ndselie stijl gaat onder in zulk een poel van ochtendlijke verdrietigheden. Nog gaan eenige minuten voorbij, en de ge teisterde reizigers denken over mondvoorraad. Als er ruim tien minuten voorbij zijn, komt lilt de richting Haarlem een rangeer-locomotiefje net twee waggonnetjes aansukkelen- Op zijn etf-en-dertigsten vordert het kinderentreintje en na een paar minuten is het voorbij. De conduc teur klimt op het baleon. De boomen slaan omhoog als de armen van diep verbaasde menschen. De tram zet liaar reis voort. Zooals liet behoort. Vrije Liberalen, een vergadering in café „Eust- lioek". Kegelen. De kegelwedstrijd bij den lieer Van Holst blijft levendig. De club onzer Bataven maakt met en kele spelers geen slecht figuur. De bekende kege laar, de heer Clifford, ontdekte dezer dagen, dat een der ballen niet rond, maar ovaal was. Ont steltenis. Moet die bal voor het vervolg van den wedstrijd zoo blijven of gezuiverd worden En wanneer dit laatste gebeurt, moet ieder, die met dezen bal gooide, dan overgooien? En wie gooide met dien bul Of moeten ze allen overgooien Onnoodige vragen voor eiken wedstrijd,welks regle ment een caoutchouc-artikel bevat, dat voor on voorziene omstandigheden aanwijst een macht die beslist. Zoodanig artikel is, wat dezen wedstrijd betreft, naar men ons mededeelt, ook in het hier geldend reglement te vinden. Uit het politie-rapport. Processe n-v erbaal zijn opgemaakt, we gens: overtreding arbeidswet; loopen over ver boden grond; rijden zonder licht; en venten zon der armband. Gevonden en terug te bekomenbij A. Visse, Javastraat 28, te Schoten, een Zeeuwscke broche; aan den politiepost te Bloemendaal, een sigarenkoker, een hondenzweep, een voetbal en een gouden ring; bij A. Kranenburg, Johs.-Ver- hulstweg 27, een wandelstok; aan het bureau van politie te Overveen, een hoedenspeld. V erloren: een paar dameslaarzen, een paar pantoffels, een blikken kruikje en een bos sleu tels. Amateur-Photografen. Weder hield de Amateur-photografen-verceni- ging een vergadering, in liotel „Welgelegen", oil der voorzitterschap van den heer De KruyffDe lieer De Kruyff deelde een en ander mede omtrent tentoonstellingen te Amsterdam en Den Haag, en er werden toegangskaarten daarvoor onder de aanwezigen uitgedeeld. Daarna werd een tweetal nieuwe leden aangenomen. Voorts vertoonden de heeren Bispinck, Huyser, Boer en Zwartser verscheidene belangwekkende nieuwigheden op pliotografiscli gebied. Raadsverslag Men maakt ons de opmerking, dat in de laat ste raadszitting, bij de stemming over de vraag: „zal Bloemendaal de gaslevering in eigen beheer nemen de heer De Eoo van Alderwerelt niet tegen, doch vóór stemde. Namiddagthee. De lieer en mevrouw Jacometti hebben 1.1. Zondag voor 8 dagen, verschillende genoodigden ontvangen op een namiddagthee. Een strijk orkestje verhoogde de gezelligheid van het samen zijn. De uitnoodiging ging uit van den lieer Jacometti, als voorzitter van „Bloemendaal's Bloei". Volksconcert Het tweede volksconcert zal op 14 Januari plaats hebben. Het geheel-onthouders zangkoor „Kunst Adelt" uit Haarlem werkt er aan mede. Voorts.werken mede mevrouw Van Tienhoven- Kauwling, uit Heemstede, zang; mevrouw Willem Knikker, uit Haarlem, viool; mejuffrouw ne Le- vie, uit Bloemendaal, pianobegeleiding. Het concert heeft weder plaats in de zaal van den heer Van Holst. Omtrent het afhalen der programma's geven wij nog nader bericht. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 5 December tot. en met Donderdag 11 December. Geboren: z. van P. Bos en van K. Meijer d. van P. M. Bersee en van II. M. Bruinink. Getrouwd: W. Boissevain en E. A. Kalff. Overleden: C. M. Meijer, 31 j. Overleden in liet gesticht Mee-n-én- berg: J. Bongers, 64 j.; W. Krul, 23'»j'.N. Mulder, 83 j.; C. Hoffstaetter, 50 j.; At E. van Wijk, 80 j.; G. Oppenhuis, 35 j.; Éi. Smit, 68 j. SPORT. BloemendaalR. V. C. (Voorburg Met 2 invallers trok Bloemendaai'y.0' de 3de maal naar de resiüentie, om daar op i 'ii sleplit terrein tegen K. V. C. te kampen. Precies om 2 uur laat seheiu.sicebter Ven Ier Aart beginnen en B. V. V. brengt. i:t. volgende elftal in het veld. Fris, I>lu.nk<r»vo„l4,, Veldbi Wensing, Kemper, Houtgraaf Inka, Entos, Stuurman, De Vilder, Mals. De eerste oogenblikken zijn voor P.. V. C. ui' beter gewend zijnde aan het terrein, eenige pittige aanvallen onderneemt, die echter allen dooi Lilan kevoort en Veldhoven worden onderschept. Sa een kwartiertje spelens begint de witli voorhoed zied ook te roeren. Een paar corners zijn oei rcsultasf van eenige goede aanvallen, die echter niets ople veren. Een kogel van Stuurman weet de R. V. C.- doelman keurig te stoppen. Door de zwakke halt back-verdediging van Bloe mendaal weten de Hagenaars geregeld door te breken. Blankevoort c.s. voelen zich echter goed thuis in de modder en weten scoren te voorkomen. Ofschoon Bloemendaal over het geheel sterker is, kan haar voorhoede nog steeds niet doelpunten. Wel is Entos eenmaal door alles heen, maar dan is het de E. V. C.-keeper, die onbegrijpelijk redt. Rust gaat dan in met blanke score. Na 5 minuten pauze wordt weder hervat. Bloe mendaal is direct sterker, maar de voorhoede is thans veel te langzaam. De Vilder probeert het een paar maal in z'n eentje, maar strandt geregeld in de modder. De voorhoede van E. V. C. komt nu ook geducht opzetten. Wanneer een kwartier ge speeld is, moet F ris een hoogen bal keeren, die echter tegen de bovenlat in het veld terugspringt en door den E. V. C.-linksbinnen onhoudbaar wordt ingekogeld. Bloemendaal probeert alles om tegen te, scoren, liet gelukt haar evenwel niet. E. V. C. is gelukkiger, als de witte achterhoede even faalt, we.et haar middenvoor met een hard schot N°. 2 te maken. Nu is het Bloemendaal te bar. Sybrand ruilt zijn plaats met Blankevoort en dit blijkt dadelijk een groote verbetering. De witte voorhoede zweeft nu voortdurend voor het vijan delijk doel. Doelpunten kan ook niet uitblijven. Eerst schiet Blankevo.ort van zeer dicht bij nog hoog over, maar eindelijk weet Entos tegen te scoren. Met een beetje geluk liad de gelijkmaker ook spoedig gekomen, maar de modder is oorzaak dat er slecht wordt, geschoten en bovendien is de E. V. C.-doelman in goeden vorm. liet einde komt nu met een gelukkige 21 overwinning der Ha genaars. F. UIT ANDERE GEMEENTEN. Weldadigheid naar Vermogen. De vereeniging „Weldadigheid naar Vermo gen" liondt eene algemeene ledenvergadering op Donderdag 18 December 1913, des namiddags ten lialf vier ure, in een der lokalen van het depar tement Haarlem der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen," Zijlstraat 48/50. Vrije Liberalen. Maandag 15 December des avonds ten 8 uur, houdt de afdeeling Bloemendaal van den bond van Bioscoop. Schouwburg Jansweg, te Haarlem, tournee Ci nema de Monnaie: „De drie Musketiers. Woensdagavond woonden wij een voorstelling van „De drie Musketiers" bij. Deze film is zeer mooieen meesterwerk op bioscopisch gebied. De zaal was slecht bezet en dat was heel jammer; het stuk had een volle zaal verdiend. De voorstelling werd begeleid door een klein orkest. De groote bijval, dien deze film algemeen vond, deed de directie besluiten haar ook Maandag, Dins dag en Woensdag te vertoonen,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 1