KERK-AGENDA. Haarlem. Vereenig. van Yrijz. Hervormden. Gebouw Protestantenbond). Oudejaarsavond. 71/2 ure, Mej. Dr. Gerlings, van Zeist. EgliseWallonne. Dimanche le 28 Décembre. IO1/2 heures du matin, Mr. Dupont. St. Sylvestre. 71/2 h. du soir. Mr. Dupont. Remonstrantseh-Gereformeerden. Zondag 98 December, v.m. 10 ure, Dr. Oort, Rem. Pred. te Utrecht. Oudejaarsavond. 7 ure, Ds. Haentjens. Luthersche Kerk. Oudejaarsavond. 71/2 ure, Ds. De Meijere. Kerk der Vereen. Doopsgezinden. Zondag 28 December, v.m. 10 ure, Ds. Plantenga. Oudejaarsavond. 7 ure, Ds. Hylkema. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente. Zondag 28 December, v.m. 10 ure, Ds. Wolters, Pred. te Heemstede. Oudejaarsavond. 7 ure, Ds. Van Leeuwen. Heemstede. Ned. Herv. Gemeente. Zondag 28 December, v.m. 10 ure, Ds. Van Leeuwen. Pred. te Bloemendaal. Oudejaarsavond. 61/0 ure, Ds. Wolters. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gemeente. Zondag 28 December, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Santpoort. Ned. Herv. Gemeente. Zondag 28 December, v.m. 10 ure, Ds. Bax. Oudejaarsavond. 6l/g ure, Ds. Bax. Spaarndam. Ned. Herv. Gemeente. Zondag 28 December, v.m. 10 ure, Ds. Blauw. Oudejaarsavond. 7 ure, Ds. Baljon. Wijk aan Zee en Duin. Ned. Herv. Gemeente. Zondag 28 December, v.m. 10 ure, Ds. Berkelback v. d. Sprenkel. IJmuiden. Ned. Herv. Gemeente. Zondag 28 December, v.m. 10 ure, Ds. Creutzberg. n.m. 5 ure, Ds. Creutzberg. Oudejaarsavond. 71/2 ure, Ds. Creutzberg. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond. Zondag 28 December, n.m. 7 ure, Ds. Van Kleeff, Luth. Pred. te Beverwijk. Oudejaarsavond, 7 ure, Ds. Attema. Zandvoort Ned. Herv. Gemeente. Zondag 28 December, v.m. 10 ure, Ds. Posthumus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10 uur. Wekelijksche schiet oefeningen door „Bloemendaal-Commando". HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten hall- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. G e m e e n t e 1 ij k Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f0.25 p.p. le Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. 8t ad s-B i bliot heek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 1-2 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be- nnlve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Kunstzaal De Bois, Kruisweg 68, Haarlem, tentoonstelling van Kunstwerken. Dagelijks geopend van 9 5 uur. Schouwburg Jansweg. Zondag 28 December, N. V'I'ooneelvereeniging, Dir. Ilerm. Heyermans, Allerzielen. Dinsdag 30 December, Kon. Ver. Het Nederl. Tooneel, De Fakkelloop. Dagelijks Bioscoopvoorstellingen, Apollo-Theater, Barteljorisstraat. met zulk een reusachtig orkest uit te voeren. Het fijne, doorschijnende aetherisehe van Mozart gaat op deze manier verloren, en 't wordt een gewich tige, zware, massieve symphonie. Een paar maal zag ik Mengelberg zijn linkervuist ballen, alsof Mozarts fortes dezelfde kracht vereiscliten als de moderne componisten!! Dit lijkt mij totaal in strijd met Mozart, die waarschijnlijk zijn eigen symphonie niet herkend zou hebben in deze mo derne bezetting en moderne krachtuiting, die vol komen o»-Mozartsch is. Mozart's kracht is nu eenmaal zijn fijnheid en lieflijkheid, waarom dat niet zóö opgevat en met klein orkest uitgevoerd Van alle componisten heeft Mozarf het allermeest gevoeld, dat de Toonkunst is: onmaterieel, lieflijk en harmonisch, en verluchtigt en vervluchtigt in de ruimten! Dit Hegeliaansch-Bollandistisch zinne tje moge de toehoorders, die alles maar aanbidden omdat Mengelberg 't uitvoert, even tot denken stemmen, want ook een groot dirigent is maar mensch en heeft zijn fouten en zwakheden en ijdelheden. Bedenkt dit s. v. p. geachte lezeressen en lezers en wacht u voor éénzijdigheid in uw oordeel. De twee laatste der bovenstaande verslagen wer den de vorig week wegens plaatsgebrek uitge steld. IJuitsche Opera. Naar aanleiding der geruchten in de diverse bla den, over de plannen van een Duitsche opera, welke te Utrecht komen zou, bericht ons het Con cert- en Theater-bureau M. J. de Haan, Daendels- straat 82, Den Haag, dat ook van deze zijde in het komende seizoen, Duitsche opera-voorstellin gen te verwachten zijn, daar dit bureau sedert eenigen tijd in onderhandeling is met een bekende Duitsche Opera-directie tot het geven van Duit sche voorstellingen in het seizoen 19141915 in hoofdzaak geregeld te Amsterdam, Den Haag, Rot terdam, Antwerpen en nu en dan in de provin ciesteden. Op het repertoire staan: Der Ring, Tannliauser, Meistersinger, Fliegende Hollander, enz., enz. TOONEEL. Schouwburg Jansweg, „Het Rotterdamsch Tooneelgezelschap", De Nimftooneel- spel in 3 bedrijven, door J. A. Simons Mees. „On a de temps en temps besoin d'un encanail- lement de l'esprit. Dat klopt. De Goncourts hadden gelijk. Denk u Van Maurik met een snufje lite raire pretentie.... of neen, denk u.... J. A. SimonsMees. Deze schrijfster heeft de slim heid gehad in een tijd van echt- of quasi-letter- kundige, diepzinnige, of pretentieuze tooneelspe- len, eens stukken te maken, die zeer weinig om het lijf hebben, voor de menschen, die bij Ibsen over zwaarmoedigheid, duisterheid, bij Claudel over onwezenlijkheid, bij Heyermans over ten- denz en vieze woorden klagen, enz., enz. Ze is er goed in geslaagd, een soort van stukken te vervaardigen, waarbij al deze bedenkingen geen seconde in den toeschouwer zullen opkomen, wat reeds een verdienste van de schrijfster is. Trouwens dit is niet haar eenige verdienste. Zij heeft er meer. Doch ondanks deze verdiensten kan de tooneelsclirijfkunst dezer dame me maar zeer matig bevallen. Henri ter Veer is dichter-componist, al zegt hij het zelf. Hij is de zoogenaamde lieveling der dames, wat me heel niet verwonderlijk lijkt; een blik op zijn uiterlijk en toilet volstaat om me van den goeden smaak dezer dames te overtuigen. Hij heeft een vrouw en kinderen. Zijn vrouw leeft voornamelijk voor haar kinderen, en, (o, nouveauté!), zij begrijpt zijn hoogvliegendheden niet. Een jufje, dat nog geèn kinderen heeft, maar daarentegen zijn geestelijke gaven acht, bemint dezen kunstenaar, en tracht zijne weder liefde te winnen, waartoe geen middel haar te afgezaagd lijkt. Ziehier de dramatische verwik keling. De vrouw-sloof-moeder bemerkt de ongevraagde inmenging van het jufje. Het jufje poogt de sloof uit het hart van den kunstenaar te praten, wat tamelijk wel lukt. Terwijl de kunstenaar de kamer uit is, komt het tusschen de twee dames tot een verklaring, waaruit blijkt, dat beiden hem willen hebben. Een hevig tooneel volgt. Het schikt ten minste nogal. De moeder krijgt, of liever behoudt hem niet; dat is te zeggen de wettige moeder, want de andere zal eveneens ,zij het onwettig, moeder worden. En om deze laatste reden schenkt de wettige echtgenoote den man aan de onwettige Dan valt het scherm. Dit stuk munt niet uit door fijnen smaak. Ook niet door iets anders. Het vrij talrijke publiek waardeerde het gebodene. Er werd goed gespeeld. De Fakkelloop. Dinsdag, 30 December, komt de koninklijke vereeniging „Het Nederlandscli Tooneel" in den schouwburg aan den Jansweg, te Haarlem, m£t De Fakkelloop van Paul Hervieu, een werk, dat, ofschoon het reeds zeer lang op het reper toire staat, nog geenszins verouderd is. PLAATSELIJK NIEUWS. Volksconcert. Voor het tweede volksconcert op 14 Januari e.k., kunnen de programma's, tevens bewijs van toegang h 5 cents, op Donderdag 8 Januari, des avonds, worden afgehaald bij den heer Van Holst, café „Vreeburg". Tegen Drankmisbruik. Dinsdag 30 December, des avonds ten 8 uur, houdt de af deeling Bloemendaal van den Volks bond tegen drankmisbruik, eene vergadering in hotel „Welgelegen". Bouwvereeniging. In café „Ruimzicht" te O verveen had dezer dagen een vergadering plaats, waarin werd beslo ten tot het oprichten eener woningbouw-veree niging. Kegelwedstrijd. De inlieemsche kegelwedstrijd, uitgeschreven door de vereeniging Z. B. G. G. alhier, is goed afgeloopen. Kleine moeilijkheden, die zich ook tijdens dezen wedstrijd wel opdeden, zijn steeds tot wederkeerig genoegen van de verschillende partijen geregeld; de heer Van Holst heeft eer van zijn werk. Vrijdagavond had de prijsuitdee- ling plaats. De voorzitter, de heer Ant. Cassee Sr. reikte met een hartelijk woordje, de prijzen over, dat liep alles best van stapel. Maar wat ons trof: dat zoovele prijswinnaars thuis waren gebleven en zelfs geen bericht hadden gestuurd, dat ze niet zouden komen. Was dat eigenlijk wel beleefd Moge er nu aangestuurd worden op een Bloemendaalschen wedstrijd en het oprichten van een Kennemer kegelbond. De volgende prijzen werden behaald: Eerewedstrijd (6 prijzen). le pr. „Phoenix", Haarlem 303 48 2e „District III", Amsterdam 297 47 3e „Zou er kans zijn", Alkmaar295 49 4e „De Prins", Haarlem 295 48 5e „Steeds Beter" Amsterdam 283 47 6e „De Vriendschap", Amsterdam 274 46 Hamburger Telling (10 prijzen). Serie- 3 laat prys houten 1. J. de Graaff, Bloemendaal 123 2. J. H. M. Richter, A'dam 122 3. J. W. C. v. d. Veer, Bl'daal 118 811 4. B. Groenewegen, Haarlem115 5. S. II. Brongersma, Bl'daal.. 114 779 274 6. Van Tellingen, Amsterdam 114 7. J. Nieman, Amsterdam 104 861 8. C. W. van Veen, Amsterdam 102 9. Renenma, Amsterdam100 10. Meijs, Scheveningen 100 Vrije baan (20 prijzen). 1. F. Donkervoort, Bloemendaal. 2. J. Klauwers, Sandpoort. 3. L. Rouwens, Bloemendaal. 4. C. Cassee, Bloemendaal. 5. W. van Huystee, Amsterdam 6. J. Nieman, Amsterdam. 7. J. W. C. van der Veer, Bloemendaal. 8. S. H. Brongersma, Bloemendaal. 9. J. Cator, Bloemendaal. 10. Clifford, Amsterdam. 11. Van Gaart, Haarlem. 12. J. van Tellingen, Amsterdam. 13. Splunter, Velsen. 14. J. van Riessen, Haarlem. 15. H. A. Kuyper, Amsterdam. 16. Janssen van Raay, Bloemendaal. 17. Middelbeek, Utrecht. 18. Mulders, Utrecht. lil. H. C. Kleijnsmit, Zwolle. 20. Serné, Haarlem. Personeel (8 prijzen 2 serieprijzen.) 1. 45 2. B. J. Reeken, Amsterdam 44 7.9. 3. J. Cator, Bloemendaal 44 5.9. 4. Martens, Haarlem 44 8.8. 5. C. W. Willik, Leiden 44 7.8. 6. Braams, Den Haag 44 9.7. 7. Van Klaveren, Amsterdam 44 8.7. 8. L. L. Vrient, IJmuiden 44 7.7; 1. A. Thuning, Amsterdam 119 2. W. P. Buys, Alkmaar 123 K or ps weds t rijd. Houten. Treffers. „De Prins", Haarlem 298 „Limburgia", Den Haag 293 „District III", Amsterdam 292 „Koekoek", Alkmaar 292 „Mimosa", Leiden 287 „Zou er kans zijn", Alkmaar 286 „Je hebt z. n. a. e. touwtje', Utr. 282 „2% X 12", Utrecht 280 „Velsen", Velsen 276 „Altijd kans", Utrecht 275 „Nooit Gedacht", Utrecht 273 49 48 „Steeds Beter", Amsterdam „Nooit Gedacht", Amsterdam 272 271 44 48 46 32 30 47 „Oranje Kegelclub", Amsterdam .271 46 „Houdt Braaf Stand", Amsterdam 269 44 „De Vriendschap", Amsterdam 269 „Treffen Wint', Amsterdam 267 „Men heeft z.n.a.e. touwtje", A'dam 267 „Onder Ons", Amsterdam 266 „De Phoenix", Haarlem 265 Diverse prijzen. (Club.) „Z. B. G. P.", Amsterdam, 5 X koekoek. „Waterpas", Haarlem, Consolatieprijs. „Houdt Plank", Leiden, Negen prijs. „Gelria", Velp, Verst komende club. Kampioenpr ijzen. le pr., Joh. Diepen, Alkmaar, 68 houten. 2e E. A. Thuring, Amsterdam, 67 h. 9-7. 3e Olij, Alkmaar, 67 houten 7-7. Diverse prijzen. (Persoonlijk.) Consolatieprijs. N. v. Tooien (Z. B. G. P.), 48 houten. Eereprijs. Diepenlieim (Mimosa), Leiden, 69 houten. Hetwelk men kan lezen als: Zonder Bloemen daal geen genot; zonder bal geen gooi; zuivere bal geeft gewin; zeuren baart geen goed; zuivere baanhouders geven genoeg; zachte baan geeft gevaar;, zonder betalen geen gooi; zonder bitter gaat goed; zonder ballenjongen geen genoegén; zonder babbelen geen gezelligheid, enzoovoort, enzoovoort. ZONDER VERANTWOORDELIJKHEID DER REDACTIE. Bloemendaal en Gas. Wanneer iemand afgaat o.p liet be. richt van Haarlem's Dagblad 23 dezer, le blad, 2e bladzijde, dan zou men den indruk kunnen krijgen, dat het slechts de Bond van Vrije Liberalen is, die in Bloemendaal strijd voert tegen gasleve ring uit Haarlem en zou men valschelijk daaraan politieke bijbedoelingen kunnen vastknoopen. Gelukkig zijn we hier op een terrein, waarbij niemand rekening behoeft te houden met godsdienstige of politieke overtuigingen. Het lust mij da,t eens recht te zetten en op gezag te verklaren: dat onder de handteekeningen op het re quest voorkomen namen van personen der anti-revolutio!n- 11 aire kiesvereeniging; van den Bond van Vrije Liberalen, van de Rooms ch-Katholieke kiesvereeniging, van de v r ijH zinnige kiesvereeniging, en, naar ik hoop, van den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht en van hen, die tot geen dezer vereenigingen behoo- ren. Het zal nog beter worden; ik wil dat alle hoofden van huisgezinnen, onveip schillig of zij mannelijk of vrouwelijk zijn, hunne instemming met het bedoelde adres zullen betuigenen waarom zou den de leden va.n den Raad dat ook niet doen, niettegenstaande zij voor levering van gas uit Haarlem besloten. .,I)o or vallen en opstaan wordt men immers groot?" Mul taf u li heeft gezegd: „Ik zal kle wangwettende liederen slingeren in de harten der inwoners". Ik zeg: „Ik zal financieel e en andere treurzangen .slin geren in de harten der Bloemendalers." Tot begin de navolgende mededeeling. Men heeft mij gevraagd om adviseur te worden van een gasfabriek in eigen beheer; en mijn antwoord was: „Dank u; ik wil vrij man blijven. Als ik pleit voor een gasfabriek in eigen beheer, dan doe ik zulks, omdat ik overtuigd ben dat door zoo te doen dit voor het heden en de toekomst van Bloemen-l daal het beste is." Zooals ik heb aangetoond in mijn in gezonden stuk in Het Bloemendaalsch Weekblad Man 20 dezer, hebben we in Bloemendaal meer behoefte aan gas voor koken, bakken, braden, verwarming en andere doeleinden dan voor verlichting. Aan deze voorwaarden zal een steen-* kool gasfabriek in eigen beheer beter voldoen dan dat wij gas betrekken uit Haarlem, hetwelk samengesteld is uit stëenkoolgfls en watergas. Er is meer in da,t gas uit Haarlem, waarvoor ik bezorgd ben. Het watergas heeft n.l. de fatale eigenschap van eene scheikundige ver binding aan te gaan met hot ijzer der buisleiding en clit kan aanleiding ge ven tot verstopping, en die verstopping tot vermindering van druk in de lei ding. En juist op den druk komt het voornamelijk aan! Tot nog toe hebben alle strijders te gen gas uit Haarlem tot basis genomen hunne bezorgdheid voor annexatie in de toekomst, omdat Haarlem zich zou kun nen beroepen op het feit, dat zij Bloe mendaal reeds in haar ijzeren armen gevangen heeft. Zij willen, als er weder eens een plan geopperd wordt voor an nexatie van Bloemendaal, hetzelfde fiere antwoord kunnen geven als de vorige maal, n.l. dat Bloemendaal in niets af hankelijk is van de groote stad. Wij zijn door het stichten van een school voor M. U. L. O. zelf nog meer een groote stad gelijk geworden. Ik ben het met die strijders niet al leen volkomen eens, maar wil hun argu menten nog versterken. Behalve de tech nische bezwaren, welke ik aanvoerde, wil ik ook nog even wijzen op een finan- cieele schaduwzijde bij annexatie. 1. de personeele belasting. Als huurwaarde aangenomen een huis van 500,—. Bloemendaal. Aanslag huurwaarde f 43,30 Opcenten voor provincie 11 cn voor gemeente 50 26,41 69,71 H a a r 1 e m. Aanslag huurwaarde f 43,30 Opcenten voor provincie 11 °/o en voor gemeente 100 48,06 f 91,36 2. de inkomstenbelasting. Nemen we aan een inkomen van f 2000,- Bloemendaal. Hoofdelijke omslag caf 10,— Haar 1 e m. Onbelastbaar f 500, 5.2 over f 1500,78, Iemand met bijv. 2000,inkomen en wonende in een huis van f 500,zal thans moeten betalen Aan person, belasting caf 69,71 Aan hoofdelijken omslag 10, f 79,71 terwijl bij annexatie door Haarlem door dien zelfden persoon aan den fiscus moet worden geofferd aan Person, belasting ca, __t91,36 Inkomstenbelasting ca. 78,- f 169,36 en zal hij dus meer moeten betalen ca. f 90, Men zal mij tegenwerpen, dat de bouw van een eigen gasfabriek ons zal nopen een paar ton te leeneb en dat de ver schuldigde rente en noodzakelijke af schrijvingen tot belastingverhooging aanleiding zullen geven. Die stijging der belasting zal echter ver beneden de 90,blijven voor in woners met slechts f 2000,inkomen en een woninghuur van f 500, Wanneer bij degelijken bouw en aan leg en onder directie van een bekwar men directeur Bloemendaal komt in het bezit van een steenkoolgasfabriek, dan zijn we in staat een prima product te leveren en het is onomstootelijk, dait die fabriek winst zal afwerpen, grooter dan benoodigd is voor de noodzakelijke af schrijvingen en vernieuwingen. Mochten we toch eene belastingver hooging moeten krijgen, dan betalen we deze liever teneinde ons schoon Bloe mendaal ongerept te bewaren. J. A. B a> k k' e r. SPORT. Bloemendaal„27. 8. V.". Met een volledig elftal trok „Bloemendaal" Zon dag naar Schoten. Het toeval wilde echter, dat Spaan niet in staat was mede te spelen en zoo werd de strijd met 10 man aangevangen. H. S. V. weet hiervan te profiteeren door spoedig na het begin tweemaal te doelpunten, eenmaal uit een penalty en eenmaal door een verkeerde ma noeuvre van Houtgraaf, die in plaats van den bal naar z'n voorhoede te trappen, een keurig voorzetje geeft en het den H. S. V.-middenvoor gemakkelijk maakt, om van dichtbij n°. 2 te ma ken. Door goed doelverdedigen weet „Bloemen daal" verder scoren te voorkomen en als een kwartier voor rust Van den Bergh zich bereid verklaart, mede te spelen, komt de voorhoede ook eens los. Toch weet zij voor rust niet meer te doelpunten en met een 20 voorsprong voor „H. S. V." wordt van doel verwisseld. Na de hervatting is „Bloemendaal" „H. S. V." de baas. Goede aanvallen worden ondernomen, maar het schot ontbreekt nog en vele schoten gaan langs en over het doel. Wanneer Entos in den rug wordt geduwd, weet Blankevoort uit den hierdoor ontstanen penalty te doelpunten. Alle zeilen worden nu bijgezet om gelijk te maken en het duurt niet lang als een der „H. S. V."- backs een voorzet, die anders zeker door Be Vilder was ingezet, in eigen doel trapt, 't Lijkt wel of „Bloemendaal" nu ook nog 't winnende punt wil maken, want even later dringt K door alles heen, geeft vlak voor doel over Blankevoort, die helaas tegen den keeper schiet. De enkele aanvallen der „H. S. V."-v hoede, weten de witte achterhoede-spelers oin- delijk te maken, niettegenstaande den grf- modderpoel, die zich voor het Bloemendaal doel bevond. Toch weet „H. S. V." even voor tij

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 2