Irma ANTON DE ROOIJ, Anegang 14. Tel. Int. 560. est HET MIDDEN. «r§eUer> Visitekaartjes in BOEK-, STEEN-, en RELIËFDRUK. Grootste sorteering Mevrouw G. v. d BRINK, xnctïuUA- 1 i,t gas uit Haarlem, d ben. eeft n.1. do fatale ie scheikundige ver- un met het ijzer dei- kan aanleiding ge- en die verstopping mn druk in de lei- p den druk komt ij k aan! ben alle strijders te- m tot basis genomen voor annexatie in de zich zou kun- het feit, dat zij Bloe- haax ijzeren armen willen, als er weder ipperd wordt voor an- ïendaal, hetzelfde fiere geven als de vorige lemendaal in niets ai de groote stad. Wij chten van een school zelf nog meer een geworden. die strijders niet al- maar wil hun argu- rken. Behalve de tech- welke ik aanvoerde, en wijzen op een finan- de bij annexatie, eele belasting, aangenomen een huis mendaal. rde f 43,30 rovincie 11 °A> nte 50 26,41 f 69,71 a r 1 e m. rde f 43,30 ovincie 11 ite 100 48,06 f 91,36 sten belasting, in een inkomen van mendaal. ag caf 10, arlem. 30,— - 78,— iijv. f 2000,inkomen :n huis van 500,zal „etalen asting caf 69,71 omslag 10, f 79,71 xatie door Haarlem door soon aam den fiscus moet aan ig eg, 91,36 ins; ca, 78, 169,36 meer moeten betalen egenwerpen, dat de bouw asfabriek ons zal nopen leenen' en dat de ver te en noodzakelijke af4 jOt befastingverhooging geven. der belasting zal echter 3 90,blijven voor in- eclits f 2000,- inkomen >-h uur van 500, degelijken bouw en aan- directie van een bekwar Bloemendaal komt in het steenkoolgasfabriek, dan at een prima product te is onomstootelijk, dait die j&l afwerpen, grooter dan oor de noodzakelijke af- vemieuwingen. toch eene belastingver- n krijgen, dan betalen we neinde ons schoon Bloe- rept te bewaren. J. A. B a k k' e r. endaal„H. 8. V.". elftal trok „Bloemendaal" Zon- n. Het toeval wilde echter, dat aat was mede te spelen en zoo iet 10 man aangevangen. H. S. te profiteeren door spoedig na aal te doelpunten, eenmaal uit door een verkeerde ma- utgraaf, die in plaats van den orhoede te trappen, een keurig n het den H. S. V.-middenvoor om van dichtbij n°. 2 te ma- doelverdedigen weet „Bloemen- te voorkomen en als een ast Van den Bergh zich bereid spelen, komt de voorhoede ook veet zij voor rust niet meer te een 20 voorsprong voor van doel verwisseld, ing is „Bloemendaal" „H. S. V." aanvallen worden ondernomen, ontbreekt nog en vele schoten >ver het doel. Wanneer Entos in geduwd, weet Blankevoort uit penalty te doelpunten. Alle bijgezet om gelijk te maken et lang als een der „H. S. V."- zet, die anders zeker door Be zet, in eigen doel trapt, 't Lijkt ndaal" nu ook nog Jt winnende want even later dringt Kemp*"' geeft vlak voor doel over aan helaas tegen den keeper aan- aanvallen der „H. S. V."-vooj witte achterhoede-spelers onseiia- n, niettegenstaande den grooten zich voor het Bloemendaalsche weet „H. S. V." even voor tijd no<* eenmaal vrij gelukkig te doelpunten en als de scheidsrechter 't einde aangeeft, heeft „Bloe mendaal" weer gewonnen moeten geven. Beter dan het eerste elftal, heeft zich het tweede elftal gehouden door de 70 nederlaag hier, niet een 21 overwinning op „E. D. O. II" en nog wel op het „E. D. 0."-terrein, te wreken. De overwinning was volkomen verdiend. Reeds direct na den aanvang ontwikkelt de ..B. V. V.".-voorhoede een keurig samenspel, en aanval op aanval wordt ondernomen. Ook de witte verdediging werkt uitstekend en stelt haar voorhoede geregeld in staat, haar aanvallen te herhalen. De „E .D. 0."-spelers, die natuurlijk dachten een „zacht eitje" aan „Bloemendaal" te hebben, zijn nu eenigszins van hun stuk ge bracht, vooral hun voorhoede speelt erg zenuw achtig. Hun achterhoede weet zich echter spoe dig te herstellen en zoo kunnen de pittige aanval len der witten voorloopig nog worden afgeslagen. Scoren kan echter niet uitblijven en na een al- gemeene opbrengst weet Stals zijn club de leiding te geven. Rust gaat dan in met een 10 voor sprong van „B. V. V. II". Na de hervatting stelt „E. I). O." alles in 't werk om ook te doelpunten. ï)e witte achter hoede is hun echter geregeld de baas en Cassee behoeft slechts enkele malen handelend op te tre den, hetgeen hij naar behooren doet. Als de „E. D. 0."-achterlioede te ver is opge drongen, en de witte voorhoede weer een aanval onderneemt, weet Sluijter, na goed doorzetten, ii°. 2 te maken. „E. D. O." werkt nu verbazend hard om den achterstand te verkleinen en dit gelukt haar. wanneer haar -middenvoor een schot inzendt, dat Cassee echter had kunnen houden, indien Schuurman den bal niet van richting had veranderd. In dezen stand komt geen verande ring. en zoo eindigt deze aardige wedstrijd in een 21 overwinning voor ..Bloemendaal II'" F. VOOR ONZE DAMES. Tn de dames-rubriek van het weekblad „Het .Midden" vinden wij het volgend recept voor het heerlijk Oudejaarsavond-gerecht: de appelbeignets. Voor pl. rfi. 60 appelbeignets heeft men noodig: 250 gram bloem. yt lleschje bier. Pl. m. 10 zure appelen (groote bellefleurs of oudreinetten). Iets zout. Pl. m. 500 gram gesmolten reuzel. De appelen worden geboord, geschild, in vrij dikke plakken gesneden en, met een mengsel van aneel en suiker bestrooid, eenige uren wegge zet, Men maakt een dik beslag van bloem, iets ut, en 't bier en roert dit geheel glad. In en ijzeren pannetje laat men de reuzel (ook kan men half reuzel en half kalfsvet nemen) zoo heet worden, dat er een blauwe walm af komt. Eenige schijfjes appel worden in het beslag gedompeld en dan overgedaan in het heete vet. Wanneer ze mooi bruin zijn neemt men ze met een schuimspaan er uit en laat ze even op een Huk grijs papier uitlekken. lienige variatie kan men in dit gerecht bren- geuo door de schijfjes appelen gedeeltelijk te V - vangen door schijfjes bananen, sinaasappelschij- - i of abrikozen. De abrikozen moeten hiervoor geweekt worden, even opgekookt en, nog - n zijnde, bestrooid worden met suiker. UIT ANDERE GEMEENTEN. Telefoonlijst. Nederlandsche Bell-telefoon-maatschappij, te lem, zendt ons de volgende verbeteringen aar telefoonlijst: 'j blz. 57, 81, 95, 113, 115, 116, 117 en 118 eenige regels niet in alphabetische volgorde nomen of namen uitgevallen, elieve daarvoor te lezen: 57. 1788. Haitsma MuiierTeding van 'erkhout, mevr., Raamsingel 12. Blz. 57. 766. Haitsma MuiierVan Sytzema, h'.touw de wed.. Florapark 10. Blz. 81. 2649. Lennep, jhr. dr. J. W. van, hu .plein 10, achter n°. 1507, O. van Lennep, enz. Blz. 95. 1755. Nederl. Ijzerhandel, afd. Ent- hoven, Zijlstraat 64, inplaats van 1775, Ned. IJzerh.j enz. Blz. 113. 855. Sandberg, jhr. mr. W. B., bur- meester, Kenaupark 30, achter n°. 2508, Sand berg, enz. Blz. 115. 1636. Schmidt en Ruiter, Fa., huis- en decoratieschilder en glazenmaker, Bloemend. raat weg 230c, Bloemendaal, moet zijn pag. 115 horen aan. Blz. 116 1057. Schmidt, Joh. M., Opticien, ge opend 85y28 en van 6%8 uur, Zijlstraat 85, moet zijn pag. 116 bovenaan. Blz. 116. 1268. Schmidt, mevr. de wed. A. F., Zijl weg 56, Overveen, moet zijn pag. 116 boven aan. Blz. 117. 874. Schreuders, J., direct. Holl. Han delsbank, Wilhelminastraat 66, moet zijn pag. 117 bovenaan. Blz. 118. 2421. Sigaren- en sigarettenmagazijn Viribus Audax", Kruisstraat 44, moet zijn pag. 117 bovenaan. Museum van Kunstnijverheid. In de rotonde van het museum van kunstnij verheid, te Haarlem, zal a.s. Zondag de reeks plaatwerken, betrekking hebbende op de volks kunst van verschillende landen, nog tentoon gesteld zijn. Zondag is de toegang kosteloos. Ned. Protestantenbond. Op Dinsdag 30 December, des avonds ten 8 uur, houdt de afdeeling Haarlem van den Neder - landschen Protestantenbond in het bondsgebouw een buitengewone algemeene vergadering. Trouwe opkomst wordt verzocht. VAN HIER EN DAAR. Kunstmatig daglichl. De Amerikaansclie physicus dr. H. C. lves, aldus schrijft de „Vox Medicorum" schijnt zich de gelukkige te kunnen noemen, die er eindelijk in geslaagd is, ons kunstdaglicht te bezorgen. Na herhaalde pogingen met de meest verschillende lichtbronnen, die de moderne phy- sica kent, is hij met eenvoudig gasgloeilicht ge slaagd. Dit licht wordt door twee filters van zijn kleur beroofd. De eerste filter is van groenachtig glas, terwijl de tweede uit purperkleurige gelatine bestaat. Dit kunstdaglicht, dat alleen door zijn trouwheid en humeurloosheid zich van het zonlicht onderscheidt, zal naar alle verwachting er heel vlug inkomen. Niet alleen in textielfabrieken, modemagazijnen, schildersateliers en lithografische inrichtingen wordt het verlangen naar kleurloos licht gevoeld, doch ook in de operatiezaal van het ziekenhuis, omdat aan de kleur van het lichaams weefsel de gezondheid te zien is. Esperanto en het toerisme. Talrijk zijn de steden of vereenigingen, die zich reeds van de internationale hulptaal bedienen ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. En kele grepen uit de vele voorbeelden mogen zulks bewijzen. Van Esperauto maakte gebruik de Oostenrijksche Spoorwegmaatschappij, door de uitgave van een zeer uitgebreid, fraai geïllus treerd gidsboekje; voorts het Officieel bureau voor toerisme te Brisbane (Queensland) in Austra lië; de Spoorwegmaatschappij van OrleansVichy Sensle CreusotChalon sur Saöne, enz.; de Internationale Tentoonstelling van het Reiswezen te Berlijn; de Tentoonstelling van sport en toe risme in Den Haag; de Int. Zeevaart-tentoonstel ling te Genua; de Internationale tentoonstelling te Gent; eenige handelskamers uit Californië, die gezamenlijk een jongmensch, uitsluitend gewapend met de kennis van de Engelsche en Esperanto taal, uitzonden naar Europa, om aldaar in alle groote steden Esperanto-lezingen met lichtbeelden te houden over de handelsproducten van hun land; voorts het agentschap Cook; een vereeniging te Yokoska (Japan), die een geïllustreerde gids uit- gaf, enz., enz. Voornoemde vereenigingen bedienden zich dus van Esperanto als middel. De vereenigingen, voor wie Esperanto middel en doel is, n.l. Esperanto- vereenigingen. die het vreemdelingenverkeer, dooi de uitgave van Esperanto gidsboekjes en blaadjes bevorderen, zijn te talrijk om hier vermeld te kun nen worden. De socialistische republikein Briand hield dezer dagen te Saint Etienne een politieke rede. De belangstelling was zeer groot. Honderden ver zoeken tot bijwoning moesten worden afgewezen. Men bood tot 200 franken voor een toegangs kaart. Aan het slot van zijn rede, die zeer belang wekkend was, zei deze socialistische republikein: Frankrijk en de republiek kunnen slechts dan groot zijn, indien bij een steeds groeiende vrij heid ook vrede, orde, veiligheid en sociale recht vaardigheid er wonen. BARKENTYN, ZEILENDE VAN DEN WIND. ETS DOOR G. GROENEWEGEN 1789. (Uit het Entos-Gedenkboek.) liet lezen en bezien van bizonderheden, hunne herinnering verfrisschen willen. Ook op zich zelf is het een aardig stukje oudere, nieuwe en nieuwste geschiedenis, dat, en niet het minst om de begeleidende prenten, velen belangstelling inboezemen zal. Van den uitgever H. D. Tjeenk Willink, ont vingen wij een keurig uitgevoerd werkje, „Hcem- steé-'ë Kookboek" getiteld. Dit boekje is niet te vergelijken met een groot aantal der bestaande en meer weidsche kookboeken. Het is er een van meer huiselij ker! aard ITet bevat wenken voor het dage- lijksch middagmaal, herkomstig van vrouwe IT. Dolleman- -Thierry de Bye. J. M. S. P. te Heemstede stelde het samen, en< ischrijft er een kleine inleiding bij. Hij wijst erop. hoe deze recepten voor de velen, die aan dei tafel der schrijfster hebben aangezeten, en daar vaak de eenvoudigste spijzen en zonder kostbare middelen tot iets bijzonder smakelijks vonden omgetooverd, het middel zullen worden om diezelfde heerlijke gerechten te bereiden. De recepten zijn eenvoudig en duidelijk ge steld, gelukkig niet zoo breedvoerig als in vele der bestaande kookboeken. Het werkje is keurig verzegd door de firma H. D. Tjeenk Willink, zooals wij zeiden. De pr.\js. is, ingebonden f 1,25. Moge het boekje zijn weg vinden tot de lie den, die een goeden maaltijd op prijs weten te stellen. En dat zijn er velen. De Philips metaal-gloeilampen- fabric k, zenat ons haar maanclkalender voor 1914. Het is een reclame-kalender voor de i-rojectie-xamp dezer firma; in verschillende vreemde talen gedrukt, wordt hij verspreid in alle werelddeelen. De cijlers een verdeeling zijn uiterst duidelijk en practisch. Op elk der twaalf bladen is de bekende afbeelding der dansende Volendammers om de Projector-lamp aangebracht. KANONNEERBOOT, ZEILENDE BIJ DEN WIND. (SCHOENER) 1801. (Uit het Entos-Gedenkboek.) ONTVANGEN BOEKEN ENZ. Het Entos-gedenkboek, is, met de 20e aflevering, thans compleet. En bij het nog eens doorblade ren treft ons het echte, aardige Hollandsche ka rakter dezer uitgave. Welk een leerzame en fraaie illustraties bevat dit werk; de afbeeldin gen van schepen en al wat des schips is, vormen een lieele verzameling van bekijk-, bewonder- en leer-materiaal voor den Nederlandschen jongen, en voor den Nederlandschen man niet min der. Hoe spreekt dit alles van ons roemrijk ver leden, van het goede lieden, van de nog betere toekomst. Wij zien een groot deel onzer historie die zoozeer met de zee verbonden was, in dit boek terug, doch dit is slechts een gedeelte van den inhoud; deze bevat namelijk vele artikelen over onderwerpen van meer actueelen aard en eveneens de scheepvaart en aanverwante vakken betreffend. De redacteur, Jan Feith, heeft voor een afwis selenden inhoud en aardige samenstelling gezorgd. Het is niet slechts een aardig boek voor wie de tentoonstelling bezochten, en later eens door De uitgever Johannes Morks te Leiden, tevens advertentie-bureau, zendt ons zijn „Gids voor adverteerders". Het is een catalogus der voor naamste binnen- en buiienlandsche bladen met vermelding der regelprijzen en wat verder den adverteerders dienen kan. In een inleiding wijst de uitgever er terecht op, dat een annonce, wii zij waarlijk doeltreffend zijn, pakkend van inhoud, oorspronkelijk van indeeling en blij vend van indruk wezen moet. Het boekje maakt een f linken indruk en zal zonder twijfel de aandacht op dit advertentie bureau vestigen. Tot slot nemen wij een op de achterzijde van den omslag afgedrukte, bewijs voering over, die vrij verdienstelijk is. De macht der reclame. Waarom is er meer vraag naar kippeneieren dan naar eendeneieren? Wel, dat is heel een voudig! De eend doeft niets als zij een ei legt, maar een kip kakelt, dat het een liefheb berij is, zij adverteert wat zij gedaan heeft, zij maakt reclame „Het christendom en de christelijke kerk" is de titel van een door den oud-professor dr. P. J. Muller, in het licht gegeven geschrift. Wij bevelen de lezmg van dit werk ten zeerste aan onze lezers aan. Om hun een denkbeeld van de hoogte, waarop het geschreven werd, te geven, halen wij hier een kenschetsend gedeelte aan. „Heeft de kerk steeds hare roeping in de maat schappij vervuld V Niet altijd heeft zij hare soci ale beteekenis verstaan, en niet altijd was zij even gelukkig in het lenigen der nooden, die ontston den door materieele, zedelijke en godsdienstige sto ringen in den maatscliappelijken dampkring. In de middeleeuwen heeft zij menigen liefdearlieid verricht, maar door het kloosterdenkbeeld aan te moedigen, een soort communaal-bezit gekweekt, niet bevorderlijk voor particulier initiatief, en door liet tegenstaan van het vrije woord was zij der maatschappelijke ontwikkeling als zoodanig in den weg. Met de Hervorming kwam het vrijheids-ele ment, maar om tegen de bandeloosheid van Carl- stadt en de Zwickauer profeten te strijden, moest Luther zelfs zijne veilige schuilplaats op den Wartburg verlaten. De kerken der Hervorming hebben aan de overheid den weg gewezen op sociaal gebied, maar de kerk zelve trok zich meer en meer terug. Dit was goed gezien, voor zoover de kerk eene andere roeping te vervullen heeft, dan de staat, maar te betreuren is het, dat zij" de "Vèïbe- tering der maatschappelijke toestanden aan an dere, maar niet altijd aan geschikter handen over liet. Niet dat een kerkelijk zegel op eiken liefde- arbeid of verbeterings-maatregel zoo gewenscht zou zijn; maar een onberekenbaren invloed liet de kerk verloren gaan, door de z.g. „inwendige" zen ding uit hare hand te. geven. Is dit terrein nu moeilijk meer te herwinnen, toch heeft de kerk nog middelen genoeg om der maatschappij ten zegen te zijn. De roomsch-katkolieke kerk heeft de hedendaagsclie maatschappij gevloekt met den Syl labus van Pius IX, maar de protestantsclie ker ken hebben haar te zegenen met het Evangelie. Mogen deze kerken slechts blijven leeren, dat de liefde voortdurend geven moet, dat liet geloof de realiteit van zijn object handhaven moet en dat de godsvrucht matigheid kweeken moet in alles en de rechtvaardigheid moet voorstaanDan gaan ook nu nog van de kerk de ware sociale beginse len uit. Is het de bestemming der maatschappij een Godsrijk te worden, dan is het de taak der kerk haar daartoe te vormen; maar dan dient de kerk zelve zich steeds meer te ontwikkelen; dan zoeke zij steeds weer wat vereenigt dan wat scheiding- brengt, en putte zij haar kracht en wijsheid uit haar verheerlijkt hoofd: Christus." Het boekje verscheen in de reeks „Kerk en Secte", een uitgave der Hollandia-drukkerij te Baarn. De prijs der werkjes in deze serie, welke er goed verzorgd uitzien, is 40 cents per nummer, terwijl een reeks van 10 nummers 3,kost. Wij ontvingen het „Adresboekje voor Protes- tantscli Amsterdam", uitgave van het protes- tantsch Centraal Bureau, Raadhuisstraat 37, Am sterdam. De indeeling en verzorging van dit practisch werkje maken een uitnemenden indruk. CORSET1ÈRE. Keizersgracht 717 - Amsterdam. Telefoon 1751. Ateliers voor Reparation ui 2 3 itó tartten.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 3