van FUSE B HATAVI Zondagmid Bekendmaki half drie, Vijverwi hoek Vijverwi Jr KERR-AGENDA. Haarlem. Vereenig. van Vrijz. Hervormden. (Gebouw Protestantenbond), v.m. 10 ure, Ds. Van Wijk, van Zaandam. Eglise Wallonne. IO1/2 lieures du matin, Mr. Dupont. Kemonstrantsch-Gereformeerden. v.m. 10 ure, Ds. Haentjens. Luthersche Kerk. v.m. 10 ure, Ds. De Meijere. Kerk der Vereen. Doopsgezinden, v.m. 10 ure, Ds. Plautenga. n.m. 5 ure, Ds. Binnerts. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. Van Leeuwen. Heemstede. Ned Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Wolters. n.m. 61/0 ure, Ds. Wolters. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gemeente, v.m 10 ure, Ds. Baljon. Santpoort. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. Paré, van Haarlem. Spaar ndam. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Wijk aan Zee en Duin. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Berkelback v. d. Sprenkel. IJmuiden. Ned. Herv. Gemeente, vm. 10 ure, Ds. Creutzberg. n.m. 7 ure, Ds. Creutzberg. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond. v.m. 10'/2 ure, Ds. Attema. Zandvoort Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Posthumus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10 uur. Wekelijksche schiet oefeningen door „Bloemendaal-Commando". HVARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten hall twee zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entrée f0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—0 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be- üalve Zaterdags en Zondags) van 11— S ure. De bibliotheek alle werkdagen van 1—4 ure. Kunstzaal De Bois, Kruisweg 68, Haarlem, tentoonstelling van Kunstwerken. Dagelijks geopend van 9 5 uur. Schouwburg Jansweg. Zondag II Januari, N.Tooneelvereeniging, Dir. Herm. Heyermans, Magda. Maandag 12 Januari, 'N.V. Het Tooneel, Dir. W. Royaards, Mijlpalen. Dinsdag 13 Januari, Optreden van het Klucht- Ensemble Holleman en Jurgens. Zaterdag 17 Januari, N.V. Het 'l'ooneel, Dir. W. Royaards, Gijsbreght van Aemstel. Donderdag 15 Januari, Schouwburgzaal „De Kroon Tvette Guilbert. Vrijdag 16 Januari, Concertzaal Sociëteit „Vereeni- ging", Christelijke Oratorium-vereeniging, Dir. J. Schoonderbeek, „Die Schöpfung". Dagelijks Bioscoopvoorstellingen, Apollo-Theater, Barteljorisstraat. werkelijken Izooals de naam Wagner-V ereem- ging aanduidt) of om op de manier van onze Bach-Vereeniging concerten te geven, waarbij de naam „Bach" even goed een andere kon zijn en wij een bont programma te hooren krijgen Er zijn wel één zijdigheden (zoogenaamde wel te verstaan zooals van de Wagner-Vereent- gingj, waarvan men meer leert dan van v e e I- zijdigheden. Werken van Wagner kan men ge rust tien of twintig keer hooren, voor dat men alle ideeën w er kei ij k begrepen heeft, die achter alles verborgen zijn! En wat dat andere „exclusieve" betreft, dat is één noodzakelijk gevolg van de onkosten, die elke uitvoering onvermijdelijk meebrengt en ik geloof dat voor werkelijk hooge kunst ook hooge p r ij z e n gevraagd mogen en moeten worden. Heeft Wagner zelf ook niet gezegd, dat kunst die voor iedereen is, geen hooge kunst kan zijn Ook in dat opzicht moeten vele hoor- ders nog" opgevoed word -n, want ziet u maai eens op een gewoon concert hoeveel menschen niet eens van 8—IOV2 uur kunnen blijven luisteren; dus hoe wil iedereen dan bij een Wagner- uitvoering stil zitten luisterenVan begrijpen spreek ik niet, want om Wagner ge h eel te begrijpen behoort meer. Of alle kunst lievende en uitvoerende leden der Wagner-V er eeniging 't met den heer Rutters eens zijn omtrent die „eerezaak" van den Barbier van Bagdad en andere werken van andere compo nisten, daarbij zet ik een heel groot vraag- teeken; de tijd zal 't antwoord wel geven. In elk geval vestig ik bij dezen uw aandacht op dit feuilleton en hoop dat de w e r k e 1 ij k e idee, die er achter is, door u gevoeld wordt en u er over denken zult, wat u er zelf van vindt. Derde Zalsmanavond, Woensdag 7 Janu ari 1914, 8 uur in de Concertzaal „De Kroon". Tilly Koenen, alt-zangeres Aan den vleugel: Wilhelm Scholz, Pia nist, Berlijn. Ook op den derden Za'smanavond trad Zals- man zelf n et op, maar heeft 1 illy Koenen ons zestien liederen p'.us een toegift voorgezongen, en de wijze waarop zij dit deed, was zeer boeiend, en verschafte door de rijke afwisseling, \e.en een groot kunstgenot. Als muziek stonden mijns inziens de vier lie deren van Schubert het hoogste, a's uiting van de meest ede'e gelachten in de meest wellui- luidende en o n gedwongen en o n gezochte klan ken, in de zangpar.ij en in de bege.eidiiig beide, dat is één harmonie met den tekst; één geheel, dat met recht in „eine bess're Welt entriickt". De machtige stem met de vele schakeeringen leent zich ook uitstekend voor de verschillende stemmingen dezer liederen, in. Orpheus b. Im Freien, c. Verklarung en d. An die Musik. Hoogst eigenaaruig klonken hierna de twee van Hugo Wolf, vooral die „Zigeunerin", dat van allermerkwaardigste Dissonnanten overvloeit en toch niet ieelijk is om te hooren; evenmin als een Zigeunerin Ieelijk is om te zien. De „Storchenbotschaft" is lief.ijker, en werd op hu moristische manier voorgedragen. De oeide liede ren van Arnold Mendeissohn n.l. „Mannes Enr" en „Unter der Linde" zijn zeer modern, vreemd, realistisch, eigenaardig mooi. Na de pauze eerst twee liederen van August Bungert, n.l. „Sein Weib" en „Mon repos" en twee van F. Weingartner, n.l. „Der Sandtrager" en „Der Schuhmacher". Van deze vier heett Carmen Sylva den tekst gedicht cn de muziek paste daar uit stekend bij. 't Was goed dat na het aangrij pende „Sandtrager", het opgewekte aardige van den „Schuhmacher" kwam, waarbij het dansryth- me van de begeleiding bijzonder goed deed. Tot slot nog vier liederen van Richard Strauss, die alle in hun soort heel mooi zijn en waar Strauss zich weer van zijn besten kant toont. De „heimliche Aufforderung", „Wie sollten wir geheim sie halten", „tch trage meine Minne" en „Standchen", werden met zooveel warmte ge zongen, dat er een lang geklap volgde, waarna de zangeres nog als-toegift: „Er ist es" van H. Wolf zong. Ditmaal zong Tilly Koenen weet veel eenvoudiger en daardoor beter en waarder dan ver.eden jaar, zond_r oerdrijving gelukkig, want ten slotte is ware kunst toch ook eenvou dig. In dat opzicht staat de begeleidingskunst van den heer Scholz ook zeer hoog, die sloot zich prachtig bij de zang-voordracht aan, en bewees dat de heer Scholz een uitstekend pianist is. Een avond dus, waarop de concertgever; velen een genotvol 1V2 uur verschafte. wakkeren, al is liet met, een gift; ook deze klein tjes kunnen een groote worden. Onze vereeniging tot bestrijding der Tuberculose heeft geldgebrek; wie er aan twijfelt, hij zie het jaarverslag maar eens in, het financieel overzicht, en dat is geko men, omdat honderden gezinnen om ons heen haar hulp hebben ingeroepen tegen de verrader lijke ziekte, waartegen iedereen op zijn hoede moet zijn, en zij al die gezinnen heeft geholpen tot heil der zieken en tot bescherming der gezonden. KUNST. Tentoonstelling atelier Kruyder, Tjijlstraat 62rood. (Vervolg.) Vertelden wij u in ons vorig nummer een en ander omtrent de inrichting van Kruyder's ten toonstelling, ditmaal willen wij u iets meer van het tentoongestelde werk zelf meedeelen. Laat ons al dadelijk zeggen: Er is menig voortref felijk stuk onder. Zoo vinden we voor den schoor-i steenmantel een mooi gedaan stilleven, waarvan ons dadelijk de goede kleur en breede behandeling treffen. Op een warm groen tafelkleed staat tegen een bruinen grond een gemberpot met hulst, daar- neven een flesch op tinnen schotel en nog een kan. De schikking der voorwerpen is weldoor dacht, en doet levendig aan. In de kleur is veel bereikt; het is breed geschilderd, in groote vlak ken tegen elkaar aan. De indruk, hierdoor ge wekt, is er een van buitengewone forsckheid. We zagen verder goed geschilderde koeien, pak kend van kleur menigmaal, soms in de stallen, geheel in grijzigen toon gehouden, soms in het rijke buitenlicht, in blijde weiden met wijkende groote verschieten. Treffend is ook een landschap, of liever een boschgezicht (Nc. 9). Hierin is een zeer volle kleur-verscheidenheid in toch uiterst beschaafden toon gegeven. ITet roomgeel van de lucht breekt door het blauwgroen email dak van het gebladerte, een goudbruine berm ligt dwars over den rijk groenen boschvloer. In dit stuk worden de aard en volheid van kleur tot iets kostelijks om veel 111 a als te bezien. Wij wijzen nog te midden van liet vele op een. aantal landschappen uit de Ardennen; in menig daarvan wordt de avondstemming uitnemend geë-' voqueerd. Ik zou zoo verder kunnen gaan, en uit den overvloed het een na het ander bespreken, doch liever is liet me, dat ge zeiven gaat zien. Om ti nog meer daartoe aan te zettener is een porte feuille vol teekeningen, waaronder een groot aan tal goedgeziene een pittig gedane stukken zijn. Vermelden wij hierbij nog, dat de prijzen zeer matig zijn, en ge voor een kleine opoffering daar in het bezit van een goede, smaakvolle wand versiering komen kunt. Het werk van juffrouw Bonman zal menigeen| door fijnheid van trant opvallen. Zie b. v. N°. 1 eens, dat Chineesehe poppen-geschiedenisje; daar is naast fraaie kleur en belichting, een opvallende actie in; zie het pastel N°. 3 eens, welk een stemmig avondlandschap. Zoo is er meer, vöel meer. We hopen, dat we met datgene wat wij hier boven bespraken, de belangstelling onzer lezers hebben gewekt voor deze waarlijk heel aantrek kelijke tentoonstelling. TOONEEL. Schouwburg Jansweg. N. V. „Tooneelver eeniging" Timm Boots, (een der vele gen tlemen-dieven). Dit. is een der stukken, waarvan de verzamel naam „De lof der gladheid" wezen kon. Sinds den edelen uitvinder van de detectiven- verlialen Edgar Poe, is deze soort literatuur wel een weinig vergroofd; soms zelfs niet zonder smakeloosheid. Maar toch is op dat onderwerp menig koddig stuk gemaakt, dat ons, wanneer we in den schouwburg, in een uitgaansstemming samenzijn, heel wel vermaken kan. Wij zijn niet zonder waardeering voor zulke opeenstapelingen van aangename zotheden. Clirispijn Jr., die voor den gentleman-dief speelde, deed dat op voortref felijke manier. Allen speelden trouwens ferm en levendig. De bijval was dan ook groot. VOLKSGEZONDHEID. M cijerink-Uitvoering. Aangaande de uitvoering voor het Haarlem sche Lighalfonds op 24 Januari e.k„ kunnen wij de volgende belangrijke bizonderheden melden. Op veler verzoek zullen dien avond de Rijen gegeven worden, die zooveel opgang hebben ge maakt bij de Onafhankelijkheidsfeesten te Haar lem. Voorts wordt als nieuw gymnastieknummer ingestudeerd een reeks knots- en vlagoefeningen, die ongetwijfeld grooten bijval zullen oogsten. Maar de „clou" van den avond zal eene verras sing zijn: het Intermezzo. Dit zal bestaan uit levende marmeren beeldengroepen. De belangstelling voor de tuberculose-bestrijding is steeds toenemend en we zijn overtuigd, ook dit jaar Weder naast het technisch welslagen, als naar gewoonte een groot financieel succes te bereiken. Dezer dagen worden de lijsten aan de huizen der ingezetenen aangeboden. De jongelui, meisjes- en jongensleerlingen, loopen er zelf mee. Wie zal hun vlijt niet beloonen, hun ijver voor de goede zaak. waarvan ieder indirect profiteert, niet aan 0NDERWIJS De Openbare Handelsschool. Bijna 1% jaar is 't geleden, dat Haarlem's raad 225.000,voteerde voor den bouw van een openbare handelsschool, d.w.z. een nieuw ge bouw. Een jaar ongeveer is men met den bouw er van bezig en de tijd nadert (waarschijnlijk Mei), dat deze nieuwe inrichting voor middelbaar onderwijs in gebruik zal worden genomende school is al een paar maanden heelemaal onder den kap en wordt van binnen afgewerkt. Slaan we een blik terug, dan moeten we zeg gen, dat de opleiding voor den handel, hoewel over 't geheele land nog in een toestand van organisatie, toch zich reeds kolossaal heeft ont wikkeld. Wel bestonden reeds jaren goede han delsscholen te xlmsterdam en Rotterdam als cur sussen voor twee jaar en in Enschedé een met één jaar, aansluitend bij een H. B. S. met 3-jarigen cursus. Maar in een land met zoo uitgebreiden handel als Nederland, kon men dit niet vol doende noemen, voor de hoogere evenmin als voor de lagere plaatsen in den handel. Vooral voor de kleinere burgerklasse, voor den middenstand bleef men lang ten achter. Onze lezers weten, hoe Haarlem al weer een handelsavondschool heeft, die bloeit, terwijl de subsidiekwestie voor ver volgcursussen tot opleiding voor handelsdiploma's verscli in 't geheugen ligt. Amsterdam heeft de oudste openbare handels school. Eerst was die gevestigd in het „Huis met de Hoofden" aan de Keizersgracht, terwijl nu al weer jaren een nieuwe school aan de Marnix-. straat in gebruik is. Deze school is meer en meer aangenomen als type voor een openbare handels school. d.w.z. een middelbare dagschool, n.l. een 3-jarige hoogere burgerschool, gevolgd door een cursus van twee, soms één jaar. Zulke scholen zijn o. a. reeds, behalve te Amsterdam en te Rotter dam, ook te Utrecht, Groningen, Deventer, Win schoten, Alkmaar. De wiskunde is er wat vereen voudigd, vergeleken bij den 5-jarigen cursus, ter wijl het handelsrekenen en daarnaast het boek houden op den voorgrond treedt. Het onderwijs in de moderne talen wordt uitvoeriger gegeven en geleid in de richting van handels-correspondentie, waarvoor de noodige begrippen behalve bij 't reke nen en boekhouden, aangebracht worden door afzonderlijk onderwijs in handelskennis. Ver der komen liandelsaardrijkskunde, handelsgeschie denis. warenkennis, handelsrecht, staathuishoud kunde en ook Nederlandsclie handelscorresponden tie tot hun recht. Bovendien wordt dikwijls nog gelegenheid geboden tot onderwijs in Spaansch, Italiaansch. Maleiscli, Russisch. Waren er van zulke scholen voor een jaar of vier nog maar zeven, dat aantal is sinds aangegroeid tot 13. Het rijk subsidieert deze openbare handelsscholen even als hoogere burgerscholen. Naast de openbare zijn ook bizondere verrezen, verbonden aan katholieke gymnasia en hoogere burgerscholen. 't Hooger handelsonderwijs is nog in wording. Tot nog toe bestaat dit in reeksen van voordrach ten. georganiseerd door de vereen, voor voortgezet handelsonderwijs te Amsterdam en Rotterdam. Zoo heeft mr. Schevichaven te Amsterdam een reeks voordrachten over het verzekeringswezen gegeven. Vooral zaken van economischen aard, worden op die cursus-avonden behandeld, ook koloniale vraagstukken. Voor eenigen tijd (medio November), is te Rotterdam een handels-hooge- school geopend. Wat. het lagere handelsonderwijs betreft, zooals dat gegeven wordt aan avondhandelsscholen en sommige herhalingsscholen, daarvoor heeft de Na tionale vereeniging voor Handelsonderwijs cur sussen georganiseerd, o. a. te Amsterdam, Rotter dam en Groningen. Daartoe verleent het rijk subsidie, ook eenige steden o. a. Haarlem. Het doel dezer cursussen, waartoe alleen toegang heb ben hoofdonderwijzers en bezitters eener akte M. O. Fransch, Duitsch, Engelsch en Boekhouden, is leerkrachten op te leiden voor 't lager handels onderwijs. Een vierde cursus is in September geo pend. Te Haarlem zijn reeds eenige onderwijzers in 't bezit van een diploma van zoo'n cursus. Vereeniging voor M. U. L. O. De vereeniging voor M. U. L. O. heeft onlangs te Amsterdam, haar jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden. Aan een verslag dezer vergadering, in de „N. Rott. Cour." ontleenen wij het volgende: In zijn openingsrede stelde de voorzitter, de heer A. M. Borren, vast, aat dit jaar, niet de zoo gewenschte definitieve regeling van het M. U. L. O. gebracht heeft. Bij de wet van 1910 werden gunstiger sub sidie-voorwaarden verkregen voor de scholen, maar de invloed van den voorzitter der Ineen- schakelingscommissie heeft een rem aangebracht, waardoor verdere ontwikkeling van het M. U. L. O. belemmerd werd. Om theoretische redenen hielp de regeering alleen de bestaande M. U. L. O.-scholen. De vereeniging restte niets anders dan te berusten, en te hopen, dat vóór 1 Jan. 1914 de wet zou worden herzien. In- tusschen liet zij niets ongedaan om het M. U. L. O. op hooger peil te brengen, en had in die pogingen veel succes. Vóór 1 Januari is echter de herziening niet gekomen. Voor de benoeming van een com missie van voorbereiding van de verschillende wetsontwerpen heeft de Tweede Kamer de zaak op de lange baan geschoven. Een licht punt is, dat de minister er blijkens het door hem ingediende wetsontwerp om den bestaanden toestand tot 1 Jan. 1915 te verlengen, erop rekende, dat de herziening vóór 1915 tot stand zal komen. Spr. hoopt, dat daaraan dan terug werkende kracht tot 1 Jan. 1914 zal worden gegeven. Een buitengewone bestuursvergadering op 6 December heeft besloten, om al het mogelijke te doen om liet daarheen te leiden, dat een regeling van het M. U. L. O. zoo spoedig moge"ijk tot stand komt. Bij de behandeling van het noodwetje ia de Tweede Kamer, werd het wel zonder hoof delijke stemming aangenomen, maar van ver schillende kanten is toch aangedrongen op afzónderlijke behandeling van het M. U. L. O.- ontwerp, of op indiening van een nieuwe wet. Duidelijk is intusschen gebleken, dat het M. U. L. O. bij vertegenwoordigers van verschil lende partijen en ook bij den minister de grootste belangstelling heeft. Zeer lang kan het nog duren, voor de vier ontwerpen, door de vorige regeering ingediend, in behandeling komen. De minister is een groot voorstander van het M. U. L. O. Spr. hoopt, dat de minister den weg zal vinden om de zaak te regelen. Dan zal uit breiding van het M. U.< L. O. mogelijk zijn, welks ontwikkeling thans, onbegrijpelijkerwijze, is stopgezet. En dan zal tevens een goede salarisregeling mogelijk zijn. De schoolbestu ren maken gebruik van de hoogere subsidiën om de salarissen te verbeteren, .maar vele ge meentebesturen lieten alles bij het oude. De M. U. L. O.-scholen moeten geen onderwijzers hebben, van wie de bekwaamsten er s.eeds aan denken zoodra mogelijk over te gaan naar het middelbaar onderwijs. Dit zal dan het M. U. L. O. niet verdringen. Spr. meende, dat voor het M. tU. L. O. het vo gende verlanglijstje kan worden opgemaakt Het moet, voldoende aan strenge wettelijke eischen, zijn elasticiteit behouden, en vol doen aan de behoeften der omgeving. Het behoude het karaktter van lager onderwijs, wat evenwel niet insluit, dat het stelsel der klasse-onderwijzers op de spits wordt gedreven. Een getemperd vakonderwijs zooals het jn de beste lVi. U. JL. O.-scholen reeds gevonden wordt, kan zeer dienstig zijn. De school moet zóó ingericht zijn, dat zij kan dienen voor allen die me^r ontwikkeling noodig hebben dan de lagere school verschaifen kan, ter voorbereiding voor verschi.lende betrekkingen, en voor vakonderwijs, maar moet anderzijds ook kunnen voorbere den tot voortgezet onder wijs, als aangeduid in de lyceum-ontwerpen. Met vreugde constateerde spr., dat het M. U. L. O. in Ned. O.-I. zich in toenemenden bloei verheugt. VAN HIER EN DAAR. Pers en Taal. Verleden jaar spraken wij de hoop uit, dat bij den cursus voor journalisten, die toen voor het eetst aan de universiteit te Amsterdam werd ge houden, een volgenden keer een college in Neder landsclie taal niet zou ontbreken. Met voldoening lezen wij nu in het program van den tweeden cursus: „Voor het geven van een viertal avonden over stijl en stijlcritiek heeft de raad van bestuur bereid bevonden dr. A. J. Barnouw, leeraar in het Nederlandsch aan liet gymnasium te 's-Gravenhage." („Neerlandia.") Nieuwe middelen tot straatstofbiriding. Het „Teehnisehes Gemeindeblatt" vermeldt enkele nieuwe middelen, die om hun economie en omdat zij de industrie van lastige afvalproduc ten ontlasten, aandacht verdienen. De stad Nordhausen heeft enkele succesvolle proeven genomen, om te sproeien met „eindloog" van de zich daar bevindende kaliwerken. De wer king hiervan berust op hun hoog gehalte aan magnesiumzouten, vooral magnesiumchlorid. Echter wordt bij regen dit middel opgelost en vveggewasschen. Verschillende steden van Saksen gebruiken een ander middel, dat beter schijnt te voldoen, n.l. af loog van een sulfitcellulosefabriek. Deze 'eischt hiervoor alleen een vergoeding der transportkosten. De toepassing is hoogst een voudig. Nadat liet straatvuil is weggeveegd, be sprenkelt men de straat met de loog, waarna zich een asfaltachtig overtrek vormt, dat bij droog weer liet lang uithoudt. („Vraag en Aanbod.") Slachtoffers van den Transvaal-oorlog Onze lezers weten, dat op 16 December j.l. te Bloemfontein een gedenkteeken werd opgericht ter eere van de nagedachtenis der in den oorlog met Engeland omgekomen vrouwen en kinderen. Een der sprekers daarbij had in zijn rede de volgende statistiek ingejascht. (Wij ontleenen die aan de „N. Rott, Ct.") „Het is spreker te beurt .gevallen om tijdens den oorlog in zijn krijgsgevangenschap aangesteld te worden tot secretaris van het Boeren-hulp- comité in de Kaapkolonie. Met 45 kampen had men te correspondeeren. Onmiddellijk na den oor log is de kerk in Transvaal begonnen met het op maken van een statistiek der gedooden in den oorlog. Het hoofdcomité van het volk, onder lei ding van generaal Botha, heeft de zaak toen ver der opgevat en door de benoeming van den lieer Goldman, tot statisticus, heeft men nauwkeurige informatie in deze bekomen. Vergun mij hier een aanhaling uit het officieele rapport te doen. In de 45 concentratiekampen zijn omgekomen 3.288 gehuwde vrouwen, 825 jongedochters boven 16 jaar, 209 jonge zoons boven 16 jaar, 22.057 kin deren onder 16 jaar, totaal 26.379 vrouwen en kinderen: 1.421 oude mannen: totaal 27.800 in de kampen gestorven. Ruim een vierde van de kampbewoners hebben het leven gelaten. Tijdens den oorlog speuvelden en zijn aan wonden over leden 3.990 burgers: 1.081 bijrgers zijn op com mando aan ziekte of ongelukken bezweken: 1118 burgers zijn Omgekomen in de 21 krijgsgevange nenkampen; totaal 6189. Er is geen nauwkeurige opgave van de mannen, vrouwen of kinderen, die thuis of in liet veld gestorvep zijn. Men schat hun aantal op 2000, zoodat (Je Afrikaner bevol king tussclien October 1899 tot Juni 1902 verlo ren heeft35.989 menschen." rijke gasbron niet meer p vele grondbezitters in In laatsten tijd maatregelen in de nabijheid hunner w< voorschijn komt, voor ver te gebruiken. Beter dan in Hambur schijnt, in Zevenbergen iu$ lang voor de volkswelvaai trekken van de rijke brc 1911 trof men daar, bij J een zeer rijke bron van aai leveren de boorgaten dag a M3 gas van een soort, di mogen liooger staat dan lichtgas. Dit gas stroomt atmosphereu in de lucht een afstand van 3 kilome is tegenwoordig daar aan leidingen dit natuurgas gen naar de dorpen en stee ook naar de Hongaarsche bijna 500 kilometer van d In Rusland is de omge aan de Kaspische Zee ree beroemd door een „heilig een duizendtal jaren bral in de laatste jaren een a deel van het natuurgas, d« bronnen met de olie omlio stoommachines en destillei Men weet, dat ook ii reusachtige hoeveelheid ai in sommige zoutmijnen, wikkelt zich een groote Door de ventilatie, die he der mijnwerkers moet vei den M3 van dit gas in de de tnijnen verspreid en verloren. Eén Britsch geleerde, R langs in ernst het voorst den ten dage sterk toenei kolpn, de kosten te vermii in flen schoot der aarde i zetfen. Financieel scliijnl mejijk en voordeelig, maa schijnlijk uiterst moeilijk uit te voeren. Wie weet ditjgrijken geest van den lukken zal liet lichtgas aaj'de, dat in onberekenb steenkolenmijnen opgeslo ploffingen telkens en teil van mijnwerkers dood ei hoprzaamheid te dwingei brpiken De beteekenis van den l duur der fn het „Maandblad teg wij onder dezen titel: Vergelijkt men den on mensch met dien van h zajsen direct in 't oog. jiet menschenkind kon reld en heeft veel langer* komen toegerust individi Aardgas. 't Is algemeen bekend, dat Jjjj verscheiden boer derijen in Noordholland een soort natuurgas uit openingen in den grond in onafgebroken hoeveel heid omhoog stijgt., en dat in (Je laatste jaren veel boeren dit gas voor verlichting' en verwarming van hun huis hebben aangewend. In liet buitenland komt dit verschijnsel veelvul- diger en uitgebreider voor. Reeds vroeg werd b.v. in Duitschland bij een zout ziederij in de buurt van Rhejne bet aardgas, dat daar uit den grond te voorschijn komt, voor ver warming gebruikt. De algemeene aandacht der Duitschers werd echter eejrst op liet natuurgas ge vestigd door den aardgasbrand bij Bergedorf in 1910, die indertijd in alle dagbladen vermeld en besproken Werd. Zonder twijfel stond dit gas met. de aanwezigheid van petroleum in den bodem in nauw verband. Met het doel 0111 Hamburg van water te voorzien, werd in de buurt tot op een diepte van 245 meter een boorgat gemaakt, waar uit nog heden dagelijks een hoeveelheid van 550.000 M3 gas opstijgt, en het is ten eenemale onbegrijpelijk, dat de regeering dier stad var^ deze De Burgemeester der l BLOEMEND \AL maakl dat het plan van ui voor de bebouwde kor BLOEMENDAAL en tc VEEN, door Gedepnteeri van Noordholland bij be 31 December j.l. is goe en op de Gemeente voor een ieder ter inzage gelegd. De Burgemeester voor; A. BAS B Bloemendaai., den 3 J Twee eenvoudige dami voor doorloopend te I of omstr. klein buis of van huis (ongemeubeld.) Brieven onder No. 009 dit blad. Christelijke Orat Directeur: dc Heer VIJFDE UITVOI des Concertzaal i IB S Oratorium van JO SOLISTEN: Mevr. «LI De Heer Begeleiding dot Kaarten a f 2,f bureau van den Heer A. den avond aan de zaal. Plaatsbespreking aan 10—-12 uur v.m. en van Plaatsbespreking voor °P Woensdag 14 Janui vaste plaatsen van 10

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1914 | | pagina 2