ALGEMEEN WEEKBLAD Kantoor voor redactie, administratie en advertentiën Gedempte Oude Gracht 63. Telephoon 141. HAARLEM. Ons Jaarboekje. 8e Jaargang. ZATERDAG 21 FEBRUARI 1914. No. 8. Prijs per halfjaar fl.60 hij vooruitbe taling'. Prijs pei nummer f 0.10 Advertentiën 10 cents per regel hij herhaalde plaatsing korting. Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. In dit weekblad is tijdelijk opgenomen HET MIDDEN", waarvan de eerste afzon derlijke reeks is afgesloten met No. 34 van 24 Januari l.l. Ons jaarboekje „HELP U ZELF" is reeds itverkocht en nog steeds komen vele aan- ragen tot ons om een exemplaar. Hoe ver blijdend ook de snelle verkoop ons stemt, toch spijt het ons uitermate, een groot aan- al mensehen te moeten teleurstellen. Wij maken daarom allen, die nog een jaarboekje wenschen, opmerkzaam, dat er van ons jaarboekje van 1913, dat nog zeer v,oed bruikbaar is, 80 exemplaren voor- len zijn. Wij stellen die tegen 50 cents per stuk verkrijgbaar, bij afname van meer dsn één is de prijs 40 cents per stuk. onderscheiden, maar evenzeer van het socia lisme het jeizuïetisch marxisme van v. d. Goes en de zijnen. Laatstelijk schrijft v. d. Goes in het marxistisch een quasi- geleerd artikel ten toetooge, dat Ter Laan tegenover zich zelf en tegenover zijne partij op grond van het sociaal-democratisch dogma heeft te zijn een woordbreker te genover cle burgers van Zaandam, wien hij heeft toegezegd een onpartijdig burgemees ter te willen zijn. Waren wij dictator in Nederland, de oversten der jezuïeten en Van der Goes werden opgenomen en in het een of ander fort aan het lezen van den Bijbel gezet. De sociaal-democratie als sekte. Ann do Nodorlanclsolic sociainl-democrar i i<is in den laaLsten tijd veel „burger- belangstelling besteedde banden i-.sehen wat de sociaal-democraat noemt hoerzwazie en de soeiaal-democrntie wa- rceds vele, ze zijn in 1913 meerdere - worden. Wij wezen er vroeger al eens Do sociaal-deniooratisclie voormannen -vrouwen zijn veelal vin zuivere hi rzvva-afkomstvooral voorzoover ze niet lull )oren tot de praktische hervormers, mm- tot de rodeneerders van beroep, vooi zen ver ze zijn sofisten van den nieuwen 1 iOnze lezers zullen voor liet meerendeel ontwikkeling der sociaal-democratie slaan, met de welwillende bekingstel- 1 !- jegens hen, die minder-gelukkig, min- -machtig* dan zij, zich met groote ki hts ins panning opwerken naar een beter i i slaan. De Nederlandsche aard is goed moedig. Maar die goedmoedigheid moet waakzaamheid de oogen niet toestop- P'-n. Welwillende belangstelling voor de mi:ial-democratie als maatschappelijk ver- lijnsel, voor de sociaal-democraten, die li eerlijk uitspreken als personen, mag i doen vergeten, dat zicli heeft gevormd i sociaal-democratische sekte van dwee- 1 i s, aan welke ieder ander dan part ij- voel vreemd is, die belijden een afzon derlijke moraal, een sekte van lieden, die in voortdurenden oorlogstoestand be- den ook in het maatschappelijk leven '.nf doen alsof) en wier het bestaande si i lselmatig ondermijnend streven zich in het raam des tijds alleen laat vergelijken met het woelen en werken der Jezuïeten. I i lanceert op het tooneel der hedendaag- sclie politiek de R. K. Volksbond en zijn aanhang tegen de S. IX A. P., achter lien -tnat eenerzijds de Jezuïetenorde, ander zijds de sekte van v. d. Goes c.s. De ver houding van een fatsoenlijk en invloedrijk rcomsch-katholiek pastoor en een hem in sect arische richting drijvend jezuïeten- overste wordt weerspiegeld door eene ver houding van den sociaal-democratischen r burgemeester Ter Laan en den mephisto d r S. I). A. P., den sekte-marxist v. d. Goes. V I, der Goes, welk een interessante per soonlijkheid om te ontleden! Comble van (vrzucht, die zich niet heeft kunnen ver wezenlijken. Heeft hij zich niet jarenlang allerlei moeite gegeven om in den adel stand erkend te worden? Hatend als geen, scherp van pen en met een soort lite raire begaafdheid, die kalm beredeneerend I: en beheerscht lijkt, maar inderdaad vilijnig I om zich heen snijdt met dan eens onder dit, straks weer onder dat fraaie dunne lapje verborgen scheermeszich opoffe- rende aan zijn vrijwillig opgenomen taak, dagelijks zich opwindende tot en zich vastschroevende in de richting van eene r enkele allengs in zijn kop tot dogma, ver steend idee, gelijkt Van der Goes sprekend I. den jezuïet uit verleden en tegenwoordigen tijd, die met radde tong en vlugge hand in den gewonen zin misdadig was en is in oppersten graad, maar die zijn recht vaardiging meent te kunnen putten uit de keuze van zijn doel. Karakters als Van cler Goes staan voor niets. De sociaal- democratie moge zelf zien hoe zij het in eigen huis met dezulken klaar speelt. Wij, die onze belangstelling en een tikje genegenheid hei ben evengoed voor de so ciaal-democratie als voor het roomsch- katholicisme als de twee belangrijkste ver schijnselen in het hedendaagsoh euro- peesch gemeenschapsleven, zullen van het katholicisme het scctarisch jezuïtisme rechtvaardig en waakzaam moeten blijven PLAATSELIJK NIÉUWS. Op 1 Maart zal onze le klasse-wegwerker, langen tijd als nachtwacht hier werkzaam, 20 jaar in ge- meéntedienst, d. i. in ons aller dienst zijn. Deze dag zal voor hem zeker niet onopgemerkt voorbij gaan. Hij behoorde destijds met eenige anderen tot den schrik van de inbrekers. Toen de villa van den heer Speeling, thans bewoond door den heer Buys de Perez, in aanbouw was, geviel het dat iemand op een nacht achter het gereedschap van de werkieden heen wilde trekken. Van Nobelen had den man, een be kend inbreker, in de gaten, en stelde zich verdekt op; bemerkende dat het ernst zou worden, ontdeed-, hij zich van jas en pet en kwam, terwijl vriend Kraken- burg bezig was, plotseling uit z'n schuilhoek naar voren schieten en pakte het heerschap meteen maar met beide stevige handen zoo benauwd om de keel, dat d< inbrekende handjes slap langs 't lijf vielen en het heerschap aan verder verweer niet meer dacht. 1 Van Nobelen is ook eens de schrik van een eerzaam kleermnker geweest. In de dorpstraat had een zooda nig medeburger van ons een werkplaats die hij gewoon lijk 's avonds sloot om in Haarlem te gaan slapen. Van Nobelen. die er op zijne nachtelijke ronde meestal vervaarlijk uitzag in wijde zwarte manteljas, waar onder hij een zwaar ruiterpistool verborg, een muts op den kop en dan de zwarte baard daaronder en de kraag op. ITij schoof des nachts meestal vrij onhoor baar vooruit; daar zag hij in den winkel van onzen kleermaker licht, het was bijna 1 uur, het kon de baas zelf niet zijn, blijkbaar een inbreker. Van No belen er stil op af, de deur stond zoowaar op 'n kier; in 'n oogwenk was liet besluit genomen, hier was geen tijd te verliezen. Het ruiterpistool werd voor den dag (of liever voor den nacht) gehaald en met een vervaarlijk: „Wie daar!" valt Van Nobelen op het lijf van den doodelijk verschrikten kleer maker, die nog wat was blijven nawerken; hij had een zwaar strijkijzer in de hand en liet dit van j schrik vallen; tot bezinning gekomen, riep hij: „O, Van Nobelen, 't is goed dat jij het was, want ik had I je met m'n strijkijzer doodgeslagen." Van Nobelen, destijds de schrik van inbreker en burger, is altijd een der meest goedhartige mensehen geweest van Bloemendaal; hij is nog een van de oude garde, waarop burgemeester Immink bouwde als een huis. Trouwens wie langer dan 20 jaar de Bloemen- daalsbhe bosehluclit heeft ingeademd, kan niet anders zijn dan een eerlijke mannetjesputter. Dat hij leve. We ontvingen een omzendbrief van den volgenden inhoud Het is ons aangenaam u te melden, dat wij den letterkundige Herman Bobbers, den schrijver van j eenigo romans en van zoo menig belangwekkend op- stel op het gebied van de Nederlandsche letteren, bereid hebben gevonden te Bloemendaal 3 lezingen te houden, telkens op Maandagavonden te klokke acht uur, in do zaal van hotel „Welgelegen" (ingang Zo- merzorgerlaan) en wel op 9 en 16 Maart a.s., beide malen over .de Nederlandsche literatuur na 1880" en op 23 Maart a.s. over „de Vrouw iu de literatuur". Tn de verwachting, dat het u aangenaam zal zijn deze lezingen bij te wonen, noodigen wij u uit, bij- j gaand inteekenbriefje te voorzien van het aantal door u verlangde kaarten en van uwe naamteekening en woonplaats, en het aan één onzer te doen toeko men. Do kaarten worden u dan toegezonden. Op den avond van de eerste lezing bestaat in de zaal gelegenheid het verschuldigde 2,por kaart voor de drie lezingen te zaam), aan een onzer te voldoen. Onderteekenaars zijn de volgende lieeren: Jac. van den Bosch, Bloemendaalsclieweg 174; Just I-Iavelaar, De-Genestetweg 24; J. W. van Kampen, Bloemendaalsclieweg 115; Mr. P. Tideman, Vijver- weg 7 J. C. de Wijs, N.-Stationsweg 18. Het derde Volksconcert op Dinsdag 1.1. in hotel i „Vreeburg" vond weder zeer veel bijval. Het publiek was wederom in grooten getale opgekomen, en genoot van het gebodene, te meer, doordat mejuffrouw Bé Lev ie telkens op de fei zonderheden van de verschil lende werken wees, en daarbij een en ander omtrent de componisten vertelde. Mevrouw EmrikLemans, zangeres, en de heer Maarten de Vries, violist, stonden mejuffrouw Levie flink ter zijde; de eerstgenoemde zong mooie liederen van Catharine van Bennes, Gottfried Mann, Emiel Kullebroeck en anderen en deed dit op voortref felijke wijze; de heer Maarten de Vries speelde stuk ken van Beethoven, De Bériot, een romance van Vieuxtemps, enzoovoorts Wat mejuffrouw Levie zelve aangaat, behalve haar uitnemende begeleiding van het vioolspel en den zang, gaf ze ons nog Bagatelle en Bondo van Beethoven, en Bondo Capricioso van Mendelssohn te hooren. en dit was waarlijk uitmun tend. Dit derde volksconcert was wederom een groot succes. Woensdag a.s. ten 8 uur precies' houdt de afdee- ling Bloemendaal van het kiesdictrict Beverwijk van den Bond van Vrije Liberalen een algemeene verga dering in café „Bustlioek" te Bloemendaal. Agenda: 1. Jaaroverzicht; 2. rekening en ver antwoording over het afgeloopen jaar; 3. verkiezing van 3 bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de lieeren F. W. Baron van Tuvll v. Serooskerkenjhr. B. de Jonge van Campens Nieuwland en D. W. A. Q. Graiclien. De aftredenden zijn terstond herkiesbaar; 4. wat verder ter tafel zal worden gebracht. Daarna zal de HoogEd.Gestr. heer F. J. W. Drion, algemeen secretaris van den hond te 's ITage, en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal het woord voeren, over het belangwekkende en actueele onder werp: „Wat er in ons land veranderd is door den stembusstrijd van 1913". Zoowel lieeren leden, als vrijzinnige geestverwanten, worden dringend opgewekt den bekwamen, ervaren redenaar, die steeds contact heeft met zijn gehoor, èu de gave bezit een juist en scherp licht te werpen o]) de tegenwoordige belangrijke toestanden, te komen hooren. Zondag a.s. des avonds ten 8 uur geeft de Bloe- mendaalsclie muziek-vereeniging „Crescendo" een uit voering in de concertzaal van hotel „Vreeburg". Ope ning der zaal ten 7 uur. Na afloop der uitvoering zal er bal zijn. De voordracht van dr. v. d. Volkere uit Vlissingen over radium en radium-activiteit, met prachtige de monstratie, kan slechts doorgaan, indien zich ten minste 35 deelnemers hebben aangemeld. Op het oogenblik zijn er nog slechts tien. Spoedige aanmel ding aan het adres Koepellaan 4, is dus gewenscht. Gaarne bevelen wij deze voordracht bij onze lezers aan. Sedert 1 Januari zijn in het gebied van de gezond heids-commissie voor Bloemendaal c.a., de volgende besmettelijke ziekten voorgekomen: Te Haarlemmerliede c.a. 2 gevallen van roodvonk, 1 van febris typhoïdea; te Heemstede 1 geval van roodvonk, 1 van febris typhoïdea; te Schoten 7 ge vallen van roodvonk, 2 van diphtherie. Op 77-jarigen leeftijd overleed Zaterdag 1.1. te Overveen, de heer N. H. Peters, oud-lid van den Zandvoortsclien gemeenteraad. Naar aanleiding' van de geruchten, als zou de heer Krul, stationschef van Overveen, ontslag' uit den dienst aanvragen tegen Juli a.s., wendden wij ons eens tot den heer Krul zeiven. Deze deelde ons mede, dat dit voornemen wel dege lijk bestaat, en de uitvoering ervan zelfs niet on waarschijnlijk is, echter nog afhankelijk van te veel bijomstandigheden om thans reeds iets met zekerheid te kunnen zeggen. De heer Krul zal op genoemden I datum den leeftijd en het aantal dienstjaren hebben. Zijn voornemen is, in de gemeente woonachtig' te blijven. Een melkmeid, die liet, waarschijnlijk niet velen kon. dat de tram HaarlemBloemendaal dien dag al weer j zooveel keeren zonder ongeval heen en weer gereden had, botste Dinsdag met haar wagen tegen de tree- I plank van zulk een boos monster aan. Het gevolg j was, dat de tram stilstond, en het melkmeisje met baar wagen doorreed, zonder om te zien. Even later I reed de tram ook door. Ofschoon dit ongeval eigenlijk aan den Schoter singel, dat is dus te Haarlem plaats had, (voor zoo ver liet dan plaats had), nemen wij het onder de j Bloemendaalsche berichten op, overwegend dat al wat j geheel of gedeeltelijk geslaagde tram-ongelukken aan gaat, de belangstelling der Bloemendalers wekt, en trouwens eerdaags Haarlem toch misschien door Bloe mendaal genaast worden zal. Naar wij vernemen zal op 21 Maart a.s. in hotel „V an Ouds liet Baadhjiis" te Overveen, met mede werking o. m. van mevrouw A. Koolhoven en mejuf frouw Bé Levie, een feest worden gegeven ten bate van liet „Hoefijzerverbond". De toegangsprijs zal 2,bedragen. Nu reeds kan men van zijn belangstelling doen blijken door plaatsen aan te vragen bij mevrouw Jacometti, villa „Woudzicht" Bloemendaal. Plaatselijke keuze. Do openbare vergadering voor het volksverzoek schrift voor plaatselijke keuze, is in Bloemendaal met klimmende belangstelling te gemoet gezien en ten slotte met goeden uitslag bekroond. Het werd, dank zij de opkomst van een gedeelte van het verplegend personeel van Meerenberg, na halfnegen stampvol. Beide sprekers, dr. G. A. Ootmar, arts te Haarlem, en ds. B. J. van der Meulen, directeur van het Ko ning-Willemskuis te Amsterdam, vonden luiden bijval. Dr. Ootmar gaf ir. hoofdzaak een herhaling van wat reeds bekend is uit het geschriftje, dat het co mité heeft verspreid. Wij verwijzen voor zijne be scheiden rede naar dat geschriftje, waarvan ook nu, bij ons nog nummers verkrijgbaar zijn. De rede van ds. Van der Meulen willen wij eenigermate op den voet volgen. Men had hem gezegd, dat de hoorders in Bloemen daal nu niet tot de eersten-de-besten behooren, toch wilde hij met iets heel eenvoudigs beginnen. Het gaat in deze zaak alleen om de vraag: Moet er in Neder land niet zoo goed als in andere landen, wettelijk ge legenheid bestaan, dat de meerderjarige burgers zich omtrent de beperking van den openbaren verkoop van drank uitspreken, zonder dat zij daarbij komen in vele moeiten en kosten. Het gaat er thans om de volksziel op dit punt te peilen. Wij willen niet aan een opgezweepte volksmassa het heft in handen geven, wij willen, dat het volk het recht heeft om zijn eigen regeering advies te geven hoe ten opzichte van den openbaren drankverkoop te handelen is. Protestant- sclie, geordende staten hebben het eerst „plaatselijke keuze" gekend, daaruit leidt spreker af, dat hier niet een revolutionnaire daad wordt voorbereid. Spreker, die telkens verbaaltjes uit het werkelijke leven in zijn betoog vlocht, vertelde hoe het comité in Amsterdam aanvankelijk te worstelen had met de moeilijkheid, de aandacht van het publiek te trekken, tot de tappers huis aan huis een brief bezorgden tegen „plaatselijke keuze", toen wilde men er meer van weten. Daarna ging het. Voor de meer ontwikkelde burgers werd door een advocaat een voorstel van wet opgesteld en afgedrukt, met een model van een stembiljet. Spr. besprak in het bizonder een der beweringen van tegenstanders: vandaag zult gij tezamen beslis sen dat in uwe gemeente in het openbaar geen alcohol wordt verkocht, morgen: geen tabak, overmorgen: geen vleesck, dan: geen specerijen; waar moet dit heen Die zoo spreekt, vergeet, dat onze beweging niet is eene die verbluffend op de menschen wil wer ken, maar allen, die weten wat ze willen nadat ze door klem van redenen overtuigd zijn van het nut der zaak. Een groot voordeel van deze beweging achtte spreker liet ook, dat ieder weer eens gedwon gen wordt over het drankvraagstuk na te denken. Zelf neemt hij, als gelieel-onthouder, deze gelegen heid rap te baat om een pleidooi te voeren voor geheel-onthouding. Hij stelt daarbij twee zaken op den voorgrond 1°. de alcohol is een bedrieger; 2°. Geheel-onthouder zijn is, nu de maatschappij den strijd tegen dien bedrieger eenmaal beeft aange bonden, een strijdmiddel, dat veel gemak verschaft. De alcohol als bedrieger. In Duitschland zijn bij een groep soldaten proeven genomen op hun schiet vaardigheid voor en die na alcoholgebruik. De uitslag wees uit, dat na alcoholgebruik slechter geschoten werd, maar gedacht werd dat men juist veel beter had geschoten. Een gebruiker van „een glas op z'n tijd", oogen- scliijnlijk van krachtig gestel, moest dit gebruiken in een ziekte met den dood bekoopen; hetzelfde lot on derging een student, die een inwendige kwetsuur had opgeloopen. Een arts, die 's nachts geroepen werd om een spoedeiscliende heelkundige behandeling te verrichten, maar die matig alcohol had gebruikt en beefde, hield zelf het hart omtrent den afloop van zijn heelkundig ingrijpen vast, voelende dat zijn hand beefde, en toen alles was afgeloopen verzekerde men hem, die daar niet de gewone dokter was: „wij heb ben onzen eigen dokter niet genomen, want die is 's avonds altijd boven z'n bier, weet u." Het gemak dat de geheel-onthouding verschaft. De geheel-onthouder schenkt bij zich thuis ook aan anderen geen alcohol (vergif), hij behoeft nu geen onderscheid te maken tussclien hen voor wie wellicht niet en andere gasten voor wie alcohol zeker wel na- deelig is. Dan heeft elke geheel-onthouder, zoolang er nog zooveel gedronken wordt, als thans, steeds ongezocht gelegenheid zich over de zaak, waarvoor hij ijvert, uit te laten. Spreker, die christelijk geheel-onthouder is, ein digt met aan het geweten van zijne hoorders, in ver band met zijne rede, deze vraag voor te leggen: wat beteekent in de praktijk van het leven de uitspraak: de liefde van Christus is het, die ons dringt, van Christus die eenmaal geheel zich zelf heeft geofferd, opdat anderen leven. Prof. Van Walsem brengt de gedachtenwisseling op gang. Hij vraagt: hoe moet het bij invoering van gedwongen' beperking van alcohol-verkoop gaan met degenen, die van dien verkoop bestaan Hoe stelt men zich den overgangstoestand van een gealcolioli- seerde tot een alcoholvrije omgeving voor, zoo dat zij, die toch als menschen naast ons staan, niet worden ten onder gebracht Dr. Van der Meulen, die levendig en voor de vuist

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1914 | | pagina 1