ALGEMEEN WEEKBLAD L Gedempte Oude Gracht 63. Telephoon 141. HAARLEM. 8e Jaargang. ZATERDAG 28 MAART 1914. No. 13. Het Bloemendoolsch Prijs per halfjaar fl. 5o bij vooruitbe taling. Prijs pei nummer fO.10 Kantoor voor redactie, administratie en advertentiën Pr" Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. In dit weekblad is tijdelijk opgenomen „HET MIDDEN", waarvan de eerste afzon derlijke reeks is afgesloten met No. 34 van 24 Januari l.l. GEMEENTEBESTUUR. Donderdagmiddag te 2 uur vergaderde de raad. Voorzitter was de burgemeester jhr. A. Bas Backer. I)< hoeren Van Stolk. Laan en Koolhoven waren afwezig.' De agenda was lijvig en bevatte de volgende inge komen stukken: •rzoeken om ontheffing van het voorschrift van 10 bis der bouwverordening; vcrleenen van htiging tot verhuur van huizen; verleenen van erediet voor het afwerken van den ligger der w.-.en; vaststelling van den prijs van het duin- w. <-r voor gemeentediensten en gemeente-gebouwen;! wijziging en aanvulling van de pensioensverorde- ïiingen voor gemeente-ambtenaren en hunne wedu- en weezen; nadere regeling der onderwijzers- wedden; aankoop van grond nabij de school voor IJ. L. O.; advies der gezondheids-commissie tot woonbaar-verklaring van vier woningen; over- e van den Kinheimweg; verlegging van den j jerweg tussehen Veldlaan en Zwarteweg (op liet in met piketten uitgezet)het Bloemendaalsche vaststelling van het 3e suppletoir kohier van r.or. hoofdelijken omslag. tgebracht waren de jaarverslagen der: vatselijke Commissie van Toezicht op het Mid- i1 tar Onderwijs over de Bizondere Middelbare lmol voor Meisjes; rnmissie van Toezicht op het Lager Onderwijs den toestand van het onderwijs in de gemeente; zondheids-eommissie, gezeteld te Bloemen dal c. a.: orts van dr. A. Kouwenaar over de school te Yo: i lenzang. dat de heer De Roo van Alderwerelt aan de popi missiën hulde had gebracht voor de uitvoerige pii duidelijke verslagen, bracht mr. Jacometti het Lfdrflte van het v-erslag van het lager onderwijs, Wh ar de school te Over veen behandeld wotdt, in her- ini ring en besprak kort doch nadrukkelijk den 4 ten toestand waarin deze verkeert. De spreker wii o hierop nu verder maar niet meer ingaan, om dat zulks niet aan de orde was en bovendien over- In k 'ud, doch hij wilde toch nog eens de in het ver- gemaakte opmerkingen onderstreepen en hoopte -lat de raad zich nu eindelijk eens over deze school zou ontfermen. Ja, zeide de voorzitter, u heeft gelijk; het kan zoo niet langer. Er moet een nieuwe school komen. Maar waar 0. antwoordde mr. Jacometti, in Kweekduin. De voorzitter beaamde zulks en vroeg hoe Je raad er over dacht als op de volgende agenda ge- pluatst zou worden „nieuwe school te Overveen". Algemeen juichte men dit toe. Dit zal dus geschie den en de schoolcommissie zou in tussehen de stap pen doen, noodig om een en ander behoorlijk voor te bereiden. i'oodat het sckoolvraagstuk te Overveen hiermede plotseling een grooten stap voorwaarts was gekomen. Verder bevond zich onder de ingekomen stukken eeu verzoek van de N. Z. li. T. M. om een mast te mimen plaatsen ten behoeve van hare tramlijn Ver- wuiftgrens Bloemendaal. B. en W. hadden on- l anstig geadviseerd, doch de raad bleek na eenige l»« ireking welwillender ten aanzien der Mij., waar voor vooral dr. Bornwater een steentje bijdroeg, zoodat na stemming het verzoek werd ingewilligd, 't Ding 6 tegen 4. De lieeren De Waal Malefijt, jhr. mr. Teding van Berkhout, Van der Holst, Van der Vliet, dr. Bornwater en Bijvoet waren de voor standers. Tnzake het door den raad van Velsen aan de Tweede Kamer te zenden adres betreffende het ont werp van wet tot verleening van ouderdomsrente uil behoeftigen, werd door B. en W. voorgesteld ailhaesic te betuigen. Zulks werd goedgekeurd. Van de E. N. E. T. was een schrijven ontvangen, waarin in verband met een vorig schrijven werd medegedeeld, dat de kosten voor de brug over de Delft zullen bedragen 7445,terwijl voor ophooging, liestrating, tijdelijke maatregelen ter regeling van het. tramverkeer, gaslantaarns voor de brug, toe zicht en bewaking, enz. 3000,moet worden uit gegeven. zoodat de totale onkosten voor het geheele werk 10.445 zullen bedragen, waarvan ten laste der gemeente zal komen een bedrag van 8445, Indien dus de raad, aldus zegt het schrijven, be- duit dit bedrag te voteeren, is de E. N. E. T. bereid liet geheele werk onder hare leiding, doch voor reke ning der gemeente, uit te voeren, waarbij dan hare bijdrage (die der E. N. E. T. dus) later zou kunnen worden verrekend. Het bedrag was den raad echter te hoog en zonder vppI gepraat, werd het advies van B. en W. om af wijzend te beschikken, aanvaard. Een verzoekschrift van den heer S. P. Eijnierse te Overveen, om een rijwielbergplaats te mogen bouwen aan den Kennemerweg, werd naar B. en W. verzon den om nader advies. Voorts werd het proces-ver- baal der opneming van kas en boeken van den ont vanger der gemeente, waarbij in kas bleek te zijn 13S2,27%, goedgekeurd. De ingekomen stukken waren hiermede ten einde en nu kwam punt 2. Verzoeken van ontheffing van het bepaalde bij art. 10bis der bouwverordening waren ingekomen van: den heer S. P. Rijnierse, Overveen, voor een per ceel Zijlweg 15, verbouwing; den heer Johan M. Wels, Overveen, voor een [keuken aan le houwen bij perceel Ter-TToffsteode- buur te willen betalen indien zij maar konden blij- verbod vast te stellen. Dit voorstel werd zonder eenige weg 9 Aven wonen en de huizen werden verbeterd, naar aan- op of aanmerking door den raad goedgekeurd, die den heer D. van Kampen, Bloemendaal, namens leiding van den toestand der volkshuisvesting wilde daarna, in beginsel zijn sanctie hechtte aan de vol- C. Walter, aldaar, voor het verbouwen van per ceel De-Genestetweg. De twee eerste adressanten zagen hun verlangen ingewilligd, terwijl liet verzoek van den heer Van Kampen hiervoor niet vatbaar bleek. Bij punt 3 werd besloten do villa „Dunenburg" voor minstens 800,—- per jaar te verhuren en het huis naast het voormalige tolhuis te Overveen, voor niet minder dan 300,per jaar. onder bepaling. hij gaarne den voorzitter twee vragen stellen, die echter geen dadelijke beantwoording vereiscliteu. Deze waren de volgende: 1. Waar is hier het arbeiderskwartier geprojec teerd 2. Hoe stelt het dagelijksch bestuur zich voor om e\entueele pogingen van particulieren tot verbete ring van woningbouw financieel te steunen Hoewel zulks niet behoefde, was de voorzitter toch dat de villa voor een onbepaald aantal jaren verhuurd oogenblikkelijk met zijn antwoord gereed. Ten mag worden en het huis niet langer dan tot 1 Mei 1915. Inzake het gevraagde erediet voor het afwerken i van den ligger der wegen, deelde de voorzitter mede, j zieti der eerste vraag noemde hij voor Bloemendaal de buurt tussehen Boschlaan en Donkere laan en voor Overveen de duinen en Rolland. Wat. betreft de tweede vraag, deze was niet te dat hiervoor een speciale teekenaar noodig was, niet I beantwoorden, zeide de voorzitter, omdat het dage- onulat dé gemoente-teekenaar niet tot het bijwerken lijksche bestuur moet afwachten, welke voorstellen 'kwuam was. doch omdat zulks voor r.-m te tijd- hieromtrent in den raad zullen worden gedaan. Hier- roovend zou zijn. Het gevraagde erediet van 1000 over werd eenigen tijd zonder verder resultaat ge werd verleend, te meer omdat de voorzitter ver- praat, en toen nam de heer De Roo van Alderwerelt klaarde dat het bedrag waarschijnlijk niet geheel het woord, die verklaarde, de schriftelijke toelichting noodig zou zijn. van B. en W. op het advies der gezondheids-commissie, Aar. de orde was nu punt 5. zeer onduidelijk te vinden. Z. i. was 't het beste Dc commissie van bijstand in het beheer der wa- indien de raad de onbewoonbaarheid uitsprak, opdat tei leiding stelde voor de prijzen voor geleverd water de eigenaren gedwongen zouden worden, verbeterin- aan gemeente-instellingen, gemeentegebouwen en in gen aan te brengen. Zoo spoedig mogelijk dit ge woningen, bewoond door gemeente-ambtenaren, die tot schied was, kon de onbewoonbaar lieids-verklaring een zeker maximum vrijdom van water hebben ont- worden ingetrokken. Aldus handelt men dikwijls met -vangen, als volgt te willen vaststellen: I succes te Amsterdam. voor water geleverd ten behoeve van den reini- Tegen dit denkbeeld kwam de heer De Waal Ma- /ingsdienst en het sproeien der wegen 0,10 de M3; lofijt in verzet. De tóestand was hier, zei spreker, voor water geleverd in gemeente-gebouwen en wo- juist andersom als in Amsterdam. Niets zal den ningen bewoond door bovenbedoelde gemeente-amb- j eigenaren aangenamer zijn, dan dat deze woningen tenoren 0,25 de Msafgekeurd worden, want dan kunnen zij de bewoners voor water geleverd in geval van brand 2,50 per dwingen tot verhuizen. Dit moet juist voorkomen uur (het kortste tijdsvorbruik te stellen op een half; worden, omdat de menschen geen andere woningen mi r). kunnen vinden. Bijgevolg drong spreker aan op her- Het bleek dat de raad zich geheel met deze Hpjo- stelling der woningen, kening vereenigen kon, want zonder er een woord Ook dr. Bornwater verklaarde zich in dezen geest aan te besteden, werd het voorstel aangenomen. en zag zich genoodzaakt het voorstel van B. en W. de hooi'dbepalingen van Nu kwamen de pensioen-verordeningen, die volgens j te steunen, hetwelk volgens hem op eigenaardige ..Yeonduin", hierover het ende verordeningen „Verordening tot vestiging van een bouwverbod op een gedeelte van het Bloemendaalsche! bosch en op eenige terreinen van de buitenplaats „Wild hoef". Art. 1. Het is verboden op de gronden- in voor noemd uitbreidingsplan met groene kleur aange duid en begrepen in de kadastrale perceelen Sec tie A. Nos. 4509, 4207, 3506, 2891. 4163, 4759, 2609. 2S94. 4196, 2192, 3459, 2195, 3457, 128, 129, 6613, 2191 en 4185, gebouwen te bouwen of te herbouwen. Art. 2. Overtreding van het in Art. 1 bedoelde verbod, wordt gestraft met, hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoog ste 300,—. Aldus gedaan in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemen daal, gehouden den 26 Maart 1914." „Verordening tot vestiging van een bouwverb d op eenige perceelen, gelegen ten westen van den Meerenbergscheweg. Art. 1. Het is verboden op den gronden, in voornoemd uitbreidingsplan met groene kleur aan geduid en begrepen in de kadastrale perceelen Sec tie A. Nos. 2001. 2002, 6327, 2003, 2004, 565), 90, 2591, 6129, 6132, 84, 83 en 106, gebouwen te bouwen of te herbouwen. Art. 2. Overtreding van het in art. 1 bedoelde verbod, wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste twee maanden of geldboete van ten hoogste 300 Aldus gedaan in de openbare Vergadering van den Raad der gemeente Bloemen daal, gehouden den 26 Maart. 1914' Wat nu betreft den loop der correspondentie en hét ontwerp-koopflete van volgende een door B. en W. overgelegd concept ongewijzigd gronden berustte. Inderdaad acht hij de woningen werden vastgesteld, en werd de verordening rege- j o:ibewoonbaar, doch uit medelijden met de bewoners lende het verleenen van pensioen en wachtgeld aan zal hij hiér tegen stemmen. En zoo was het slot der gemeente-ambtenaren herzien. I besprekingen dat, naar aanleiding van een mcdc- Dü regeling der onder wijzers-jaar wedden werd op verzoek der schoolcommissie tot een volgende ver gadering aangehouden. Bij punt 8 kwamen B. en W. met het voorstel om het terrein aan de frontzijde der M. U. L. O.-school, te knopen voor de som van 3096,Het lag in de bedoeling dit stuk grond onbebouwd te laten, waar door voorkomen zon worden dat het vrije uitzicht vanaf den Vijverweg op den voorgevel van het ge bouw benomen werd. Voorts bestaat het plan om dit perceel te herscheppen in een schooltuin, dienstig voor het onderwijs. De raad vond al deze denkbeel den schitterend en stond oogenblikkelijk het ge vraagde bedrag toe. Dr. Bornwater benutte deze gelegenheid om mede te deelen dat hem door een deskundige de opmer king was gemaakt, dat de werkzaamheden aan de school zoo slecht opschoten, waardoor hij vreesde, dat deze niet op tijd zou kunnen worden afgeleverd. Het bleek de waarheid te zijn, doch de heer De Waal Malefijt verklaarde de stagnatie, "t Kwam door een zeer ongewenschte vertraging in de levering der toestellen voor de verwarming. De aannemer kon bijgevolg niet voort. Echter beloofde de voorzitter dat de firma Roest, te Haarlem, zou worden aange schreven spoed met hare levering te maken. De volgende zaak hield den raad iets langer bezig. De onbewoonbare woningen kwamen n.l. ter sprake De gezondheids-commissie had tot onbewoonbaaT- verklaring van vier woningen geadviseerd, naar aanleiding waarvan B. en W. het volgende schrij ven tot den raad hadden gericht. „De raad der gemeente Bloemendaal; „Gezien een advies der gezondheids-commis sie d.d. 28 Januari j.l., strekkende tot onbe woonbaar-verklaring van vier woningen, toebe- hoorende aan de Naamloozc Vennootschap Nedcr- landsclie Maatschappij tot Exploitatie van roe rende en onroerende zaken te Overveen, ka dastraal bekend als gemeente Bloemendaal. sectie B, Nos. 1269, 1270, 1271 en 1272, plaatselijk genummerd 6. 8. 10 en 12; ..Overwegende dat volgens genoemd advies aan die woningen zich de volgende gebreken voor doen 1°. dat de woningen geen vuilwaterlcozing hebben hvoling van den voorzitter, dat reeds een begin niet de verbouwing was gemaakt, dit punt tol een vol gende vergadering werd aangehouden. Nu was aan de orde punt 10. Met algemeene stem men keurde de raad onderstaande missive goed: „De raad'der gemeente Bloemendaal; ..Gelet op een schrijven d.d. 5 Maart jl., van de directie der Eerste Kennemer Bouwmaatschappij, te Haarlem, waarin deze zich bereid verklaart het huis ..Narcis", gelogen aan den Kinhein.weg, t doen afbreken en een strook grond kosteloos af te staan, ten einde den weg aldaar op een breedte van 12 meter te kunnen brengen, mit s de gein rente bereid is om den Kinheimweg met de zijwegen kos teloos in eigendom over te nemen en vergunning wordt verleend om den nog overblijvenden grond te mogen bebouwen, zooals op een overgelegde teeke- ning is aangegeven; ..Overwegende, dat het van veel belang voor het verkeer is, een verbindingsweg tussehen de Kb- verbum en de Korte Kleverlaan te krijgen, van een doorgaande breedte van twaalf meter en dat het zeer gevvenseht is om den Kinheimweg van een behoorlijke beharding. te voorzien „Gehoord het advies van B. en W. „Gelet op de artikelen 137 en 194« der gemeente wet „B e s 1 u i t1°. van de Eerste Kenni mar Bouw maatschappij voornoemd, voor de som van één gul den in eigendom over te nemen den Kinheimweg met bijbelioorende zijwegen, kadastraal bekend als sectie A, n°. 5432, benevens een strook grond, d°e! uitmakende van het kadastrale perceel sectie A, n°. 6575, van zoodanige afmeting als noodig is om den meest westelijken zijweg op een door gaande breedte van 12 meter te kunnen brengen; 2°. voornoemde maatschappij vergunning te ver leenen om de nog aan bovenvermelde wegen over blijvende grond te mogen doen bebouwen, zooials op de bij dit besluit belioorende teekening is aan gegeven 3°. den Kinheimweg met bijbelioorende zijweg?n in den loop van 1915 opnieuw te doen verharden; „een en ander onder voorwaarde dat in den loop dezes jaars het huis „Nareis" zal worden afgebroken. Het volgende punt werd aangehouden omdat de 2". dut een privaat zonder stankafsluiter is hper Ue Koo van Alderwerelt te kennen gaf dat d en put en twee privaten zeer bouwvallig zijn: slingerweg niet verlegd kan worden, alvorens liet 3° dat de deuren, ramen en muren gedeeltelijk rnadsbe8luit vau 13 m3 wordt ingetrokken, slecht zijn, en En daar dit eerst op Je agenda dient te staan en 4 dat de gaten en afvoerpijpen voor afvo r raad in beginsel er voor bleek, om den bocht u van hemelwater ontbreken of gedeeltelijk slecht bcdoeIden weg te doen verdwijnen, werd dit punt, zlJn; n gelijk gezegd, aangehouden. Bijgevolg heeft het thans „Overwegende dat volgens rapport van den wéjnjg zjn diepér op deze quaestie in te gaan. deskundige der gemeente, de woningen wel in - - - Aan hel dossier betreffende de onderhandelingen tussehen 'de gemeente Bloemendaal en de eigenaren van Diet- Bloemendaalsche bósfoh, over - don aanbouw daarvan, ontleenen we- do volgénde 1 >izoi.vder-1 roden O-p <10 October 191 (Kschreef het 'gemeentebestuur aan de directie der maatschappij ..Veen duin'", t a de raad besloten luid een bod vim 150.000. voor het bosch te doen. Op 29 Nov. d.a.v. antwoordde de directie, dat haar de machtiging om dén bedoelden verkoop op welken voet dan ook - aan te gaan. niet verleend was. De Mij. aanvaardde dus het bo.ï der gomeont nitl, en de Mij. zou niet verder onderhandelen, al vorens zij kennis mocht nemen van dc verordening mi, betrekking hebbende op dc bebouwing en den aan'eg van wegén of do terreinen, aan de Mij. in eigendom bekoor-end en in de gemeente gelegen. directie verklaarde zich in hetzelfde schrijven lot het geven van een «mondelinge toelichting bereid, en werd op 16 Januari 1912 door het gemcenl bestuur uitgenoodigd lot een conferentie ten raad huize. De directie verklaarde nog niet met den arbeid inzake hel bosch gereed te zijn. en vroeg uit stel. In October 1912 had de conferentie plaats, waarin vanwege de Mij. een concept-koojnikle werd. aangeboden. Op 23 Sept. 1913 vroeg de Mij. de gomeont <f zij ook aanleiding had de bestaande onderhandelii - gen voort te zetten, waarop op 30 October gain woord werd, dat de gemeente dit gaarne zou doen. maar meende dat de toegezonden ontwerp-koopacte wegens haar hooge eischen en overdreven boete bepalingen geen grondslag voor verdere bespreking bood. B. en W. wenschten de koopakte als niet be staande te beschouwen, maar deelden mede dat hun plan was, den raad voor te stellen voor ƒ200.010, liet bosch in zijn geheel en een deel van het Naalden- velcl aan te koopen. De Mij antwoordde op 19 Nov. dat de ontwerp- koopakte de grondslag der besprekingen moest zijn, terwijl in geen geval van een verkoop van een d el van het Naaldenveld toen sprake zou zijn. Had d4 gemeente bezwaren tegen bepalingen in de koop akte, dan verzocht de Mij, deze schriftelijk kenbaar te maken. B. en W. meldden op 29 Dec. 1913, dat zij het schrijven der AI ij. in den ra*ul in bespreking zouden brengen. En het resultaat was liet gisteren in de raadszit ting genomen besluit, om niet verder op de zaak in te gaan en bouwverbod op het Bloemendaalsche bosch te leggen. Het vragen der Mij. naar de be zwaren der gemeente, op 19 Nov., was feitelijk een vragen naar den bekenden weg. De gemeente had al haar bezwaren kenbaar gemaakt in de conferentie van October 1912. De bezwaren waren vele, maar in hoofdzaak Ring liet tegen de volgende clausules in de ontw?rp-koop- akte: bewoonbaren staat zijn te brengen; „Gehoord het advies van Burgemeester en Wethouders; „Gelet op de artikelen 13 en 18 der Woningwet; „Besluit: bovengenoemde woningen niet onbewoonbaar te verklaren." Art. 3, 2e lid. Voor het geval door de gemeente Het laatste punt was het Bloemendaalsche bosch. mocht worden overtreden een der bepalingen sub De heer De Roo van Alderwerelt nam het eerst en b van art. 2 omschreven, zal er door haar ten het woord en uitte de wenschelijklieid dat het dage-1 behoeve van de Mij. „Vcenduin" een l.oete vin lijksch bestuur van do correspondentie die op de e zaak betrekking heeft, een kort overzicht samen stelt en dit publiceert, omdat het publiek niet het minste besef heeft van hetgeen gebeurd is. Boven dien worden in het ontwerp-koopacte, ontworpen door Met genoegen, aldus verklaarde dr. Bornwater, had de Maatschappij „Veenduin" zulke onmogelijke bepa hij gezien, dat door de gezondheids-commissie stap pen waren gedaan om slechte woningen af te keuren. De voorzitter viel den spreker hier even in de rede met de opmerking: „O, dit hebben wij méér beleefd." „Zoo," zei dr. B„ „dat was mij onbekend," waaróp lingen besteld, dat liet niet doenlijk is hier verder op in te gaan. Wat liet eerste betreft antwoordde de voorzitter dat de correspondentie ter inzage van den raad en ook van de pers heeft gelegen, zoodat hij veronder- hij te velde trok tegen den algemeenen slechten toe- stelt, dat deze hieruit voldoende gegevens heeft kun- staüd waarin vele woningen verkeeren. Wat de be- nen putten. Daarna stelde spr. voor, óm met het doelde woningen betrof, spreker had de bewoners lie- oog op het uitbreidingsplan voor het Bloemendaal- zocht en dezen hadden hem verklaard, gaarne dubbele sche Bosch en voor eenige andere perceelen ren hnuw- f 800.000,verschuldigd zijn. (Volgens het bepaalde sub a en bverbond de ge meente zich, om de verkochte gronden niet van be stemming te veranderen, ze te behouden als publieke wandelplaat-s en ontspannings-gelegenheid en op gee- nerlci wijze ze te bebouwen. Vijf-en-twintig jaar na het aangaan van de akte, zouden evenwel een ver- vcrschings- en een muziektent gebouwd mogen worden.) A r t. 5. Volgens dit artikel zou de gemeente zich verplichten om geen verandering te brengen in f1e uitbreidings- en wègënpiannen van „Nanldenve'd en „Wildhoef", zonder toestemming dér maatschappij Bij afwijking daarvan zou de Gemeente moeten beta len een boete van500.000,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1914 | | pagina 1