KERK-AGENDA, Zondag 12 April en Maandag 13 April. Haarlem: Ver. van Vrijz. Herv. (Geb. Protb.) Eerste Paaschd. 10 u., Ds. Rutgers v. d. LoeffEglise Walonne, Dim. i0i/2 h. Mr. Martin Dupont; Rem. Ger. Gem. Eerste Paaschd. 10 u., Ds. Haentjens; Ev. Luth. Gem., Eerste Paaschd. 10 u., Ds. Schade vanWestrum Tweede Paaschd., 10 u., Ds. De Meijere Ver.Doopsgez. Gem., Eerste Paaschd., 10 u., Db. HylkemaTweede Paaschd., Ds. Plantenga. Bloemendaal: Ned. Herv. Gem., Eerste Paaschd., 10 u., Ds Van LeeuwenTweede Paaschd., 10 u„ Ds. Van Bemmel. Heemstede; Ned. Herv. Gem., Eerste Paaschd., 10 u., Dr. De Ilartog. Houtrijk en Polanen: Ned. Herv. Gem., Eerste Paaschd., 10 u. Ds. Baljon. Santpoort Ned. Herv. Gem., Eerste Paaschd., 10 u., Ds. Bax Jr. SpaarndamNed. Herv. Gem., Eerste Paaschd., 10 u., Ds. Baljon. Wijk aan Zee en DuinNed. Herv. Gem., Eerste Paaschd., 10 u. Ds. Berkelbach v. d. Sprenkel; Tweede Paaschd., 10 u., Ds. Berkelbach v. d. Sprenkel. IJmuiden Ned. Herv. Gem., Eerste Paaschd., 10 u., Ds. Creutzberg; Tweede Paaschd., 5 u., Ds. Creutz- berg; Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond, Eerste Paaschd., lO1/^ u., Ds. Atteira. Zandvoort: Ned. Herv. Gem Eerste Paaschd., 10 u., Ds. Posthumus Meijes Tweede Paaschd., 10 u, Ds. Posthumus Meijjes. 111. i. zeer weinig te zeggen; daar de Bloemendalers in Den Haag een off-day hadden. Wordt er op 't „Haarlem''-veld flink aangepakt, dan kan hier best gewonnen worden, en dan zal een 3de wedstrijd uit moeten maken wie in de eerste klasse blijft of komt. Daarom, laat ieder „BloemendaaP'-supporter den 19den op het „Haarlem"-terrein aanwezig zijn; aan gemoedigd door hunne supporters, zie ik het oranje- witte team zegevieren. E. B. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10 uur. Wekelijkseheschiet- oefeningen door „Bloemendaal-Commando". Café „Rusthoek" iederen Zondagmiddag en -avond concert. Buitengewone Vergadering van De Kennemer Kring, op Zaterdag 11 April, des avonds 9 u., in het Societeits-lokaal. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verieenen van rechts bijstand aan onvermogenden. Iederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. 8 tad s-B ibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Gr 00 te Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Kunstzaal De Bois, Kruisweg 68, Haarlem, tentoonstelling van Kunstwerken. Dagelijks ge opend van 9 5 uur. Schouwburg Jansweg; Maand. 13 April3V» u., Kindermatinée, Chr. van Abcoudemet zijn Oud-Hollandsch Poppenspel; n. 111. 8 u., Amor op ManoeuvreDinsd. 14 April: Pro Domo; Maand. 20 AprilKabale und Liebe. Dagelijks Bioscoopvoorstellingen, Apollo-Theater. Bar- teljorisslraat. rêaii van politie to Overveen, oen zweep, een kleine halter. 0 Verlor e 11: oen broche; een stuk van een gouden horlogeketting; een zadeldekje; een sluitzegel-album en een zilveren broche. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 3 April tot en met Donderdag 9 April. Geboren: z. van C. Schuijt en O. Dijkmand. van P. van der Raad en A. Dekker. Ondertrouwd: P. Krook en E. Corsten. Getrou w dT. Messchaert en A. C. Gehrels. Overleden in het gesticht Meeren- berg: N. Bakker, 80 j.; C. ITooijschuur, 47 j.C. Peerdeman, 50 j.f A. Veldhuizen, 33 j. SPORT. II ocke y. Promotie Westelijke le klas. II. H. V.Bloemendaal 42. Tegen verwachting in kreeg „Bloemendaal" Zondag 1.1. haar eersten nederlaag te slikken. De overwin ning der Hagenaars was, gezien het in dien middag vertoonde spel, volkomen verdiend. liet „Bloemen- daaP'-team, vooral de achterhoede, was totaal buiten vorm. Als circa 2 uur begonnen wordt, stellen de oranje-witten zich als volgt op: Po vel, Reinders, Angèiient, v. d. Berg, Bruijnsteen, Batakker, Nelson. Kreunen, Tliijsse, Geijl, IJzerman. In den beginne wegen de partijen vrijwel tegen elkaar op, de ,,Bloemendaal"-aanvallen zijn evenwel 't gevaarlijkst. Maar subliem spel van C. Feitli en B. Kessler voorkomt scoren. In deze periode stuit een scliot van Geijl buiten *t bereik van Everts in het veld terug. Vlak hierop scoort eerstgenoemde uit een strafcorner (01). Dan is 't met het Bloemen- daalsch overwicht gedaan, telkens laat haar achter hoede zich overrompelen en al spoedig is de stand 11. Het spel heeft zeer veel te lijden onder de meer dan slechte leiding van den scheidsrechter. De ach terhoede der gasten laat tusschen tegenstanders te veel vrij spel. waarvan de center for der Hagenaars handig profiteert door den stand op 31 te brengen. Na halftime gaat 't spel gelijk op. Angenent blijft thans beter op z'11 plaats, zoodat de Haagsche voor hoede thans geen kans tot scoren krijgt, terwijl Povel tevens z'n doel uitstekend verdedigt. IJzerman en Nelson ondernemen dikwijls goede rushes, maar Eeith en Kessler zijn niet te passeeren. Na een half uur spelens benut Kreunen een corner, door den bal ineens met een hard schot in liet vijandelijk doel te plaatsen. Even later kent de scheidsrechter „Bloemendaal" een straf bully toe, liij laat zich evenwel door een der Hagenaars, overreden en concludeert strafcorner. Zoo ging een prachtkans voor den gelijkmaker verloren. Het einde nadert al meer en meer; de „Bloemendaal"- achterboede dringt iets te ver op, wat haar weer noodlottig wordt, een halve minuut voor tijd scoort „Tl. II. V." uit een doorbraak haar 4de goal. Zoodoende eindigt deze match in een 42 zege der eerste-klassers. In hel Amsberdamsche Sportstadion. Zoo werd dan Zondag de eerste internationale wed strijd in liet Amsterdamsche stadion gespeeld, en wel tusschen Nederland en Duitschland. Den geheelen morgen was op den Amstelveenschen weg al een druk vertier geweest. Om en bij één uur komen ineens nog veel meer rijtuigen opzetten; de taxi's rollen veelvuldiger af en aan. Ongeveer halftwee verdubbelt de menschen- optocht in omvang, de taxi's dringen er loeiend, bulkend en schetterend doorhenen, de rijtuigjes met kletsnatte labberluttige knollen volgen. Het vertier groeit en groeit als een boom in het voorjaar. De regen is intusschen eens opgehouden, om even daarna weer te beginnen, waarna hij weer is uitgescheiden om opnieuw weer aan te vangen. De reusachtige arena van het stadion vult zich langzamerhand. Op den lioogen buitenmuur zitten de bovenste kijkers dicht opeengepakt. Overal rondom zijn de liooge amphitheaters bedekt met duizenden en duizenden menschen en het lijken zoo wel wan den. bekleed met een reusachtig behangsel van men- scliengezichten. Wanneer het gaat regenen, worden in die onafzienbare mensclienmassa, waar men vanaf het veld schuin tegenop kan zien, duizenden glan- zend-natte parapluies opgestoken. Het is een even wonderlijke als grootsche aanblik. Er zijn daar ruim 22.000 menschen bijeen, wan neer even over halfdrie dat is ruim een half uur na den bepaalden tijd de wedstrijd begint. Het Duitsche elftal maakt al dadelijk een zeer goeden indruk; ik geloof, dat het publiek niet zulk een fijn, doordacht samenspel van dien kant ver wacht had. De spanning is zeer groot. Herhaaldelijk zien we onze vrienden worstelen met de gladheid van het terrein, wat de harten der me nigte beangstigt, maar ook de Duitscliers tobben met den glibberigen grond, en menigmaal faalt een bere kening doordat een ren onderbroken wordt door slip pen. Ademloos ziet de menigte toe naar het strate gisch gevecht der snelle menschen daar middenin op den groenen vloer van liet terrein. Een bedreiging van bet Hollandsche doel doet de spanning groeien; de lange, lenige Göbel, die den bal, die, tusschen haak jes, gewoonlijk goed van die Duitscliers komt aan geschoten, aldoor ziet en neemt, brengt de menigte in geestdrift, en als hij, bliksemsnel knielend, een kranig schot weert, klimt de geestdrift tot extaze. Zoo gaat liet spel met afwisselende kansen voort, tot eindelijk Holland een eersten goal maakt. Het was een harde kamp geweest en tot aan de rust klimt voortdurend de spanning. De bal is niet weg van het Hollandsche doel. Eindelijk gaat half-time in met 10 voor Hol land. liet publiek is tevreden. Voorloopig althans. Met drukke gebaren, gelach en luid gepraat onderhoudt men zich gedurende de pauze over het spel der beide elftallen. Sinaasappelen worden gepeld, en de schil len als zoovele doodsgevaren den ouden van dagen voor de voeten geworpen. Eetwaren circuleeren op de hoogere rangen; van twaalf uur en vroeger tot half vier is een lieele zit. Er komt wat vertier in de tot dan zoo stille, in aandacht gekluisterde menigte; mén vertreedt zich wat! Terwijl de spelers rusten, kun nen. goddank, ook de geteisterde photografen ecu beetje uitblazen; een ongedwongen „op de plaats rust" is wel liet minst, dat we dezen ijverigen kiekers gunnen; met de lenzen geveld, nu op deze dan op gene groep, steeds gereed tot een schot, is bet leven dezer lieden een voortdurende actie. Na de rust wordt de wedstrijd nog spannender. De Duitscliers blijken al zeer sterk te zijn. Al spoe dig maken ze gelijk. Göbel valt, en de Duitsclu r leiden. De teleurstelling onder bet publiek groeit én groeit, want betrekkelijk al spoedig heeft Duitschland 3 goals tegen den èenen der Nederlanders. Het is of de onzen verflauwen, maar dan komen ineens de Concert van uitsluitend Joodsche gewijde en j profane muziek iu de groote concertzaal der sociëteit „Vereeniging", op Maandag 30 Maart 1914, te 8 uur, met welwillende medewerking van mej. Martlia Koster, piano, Amsterdam; den heer J. Alexan- droff, viool. Amsterdam; en het Joodscli Mannenkwartet, Amsterdam, directeur van 't koor: de heer P. de Nobel. Van dit concert hoorde ik slechts de eerste helft, n.l. tot de pauze, wegens mijn Maandagsche Toon kunst-plichten. Eigenlijk is mijn hoofdindruk van het vocale gedeelte, dat liet koor een tamelijk goed geheel vormt, wat stemverhouding betreft; in dat opzicht vond ik het kwartet veel minder; die 4 stemmen pasten niet zoo best samen. Het was wel heel eigenaardig om dit soort muziek eens te hooren en de ITebroeuwsehe taal klinkt ook heel bizonder ter was een vertaling van den tekst bij, gelukkig), ik weet niet of ik liet bepaald een mooie zangtaai kan noemen en de muziek van Hast en Lewandowski werd zeker wel goed uitgevoerd, maar aangezien mij alles onbekend was, kon ik ook slechts een algemeenen indruk krijgen, die niet bizonder gunstig of ongun stig was. Tamelijk kalm liet bet mij. De klavierstuk- jesf die mejuffrouw Koster wel muzikaal speelde, waren (volgens mij) lieel eenvoudige stemmings stukjes. maar nogal onbeduidend voor een ..concert". De violist Alexandroff was verhinderd en zoo trad in zijn plaats op de lieer Steiner of Speier (dat was niet goed te verstaan)hij speelde bet Andante uit Mendelssohn's vioolconcert, alleen wat heel langzaam en overgevoeligMaar 't was toch zeer te waar- deeren en hij werd beloond met een luid geklap. Mejuffrouw Koster begeleidde wel goed. Het (liri- geeren van den beer De Nobel is, geloof ik, wel be kend van andere kooruitvoeringen, zoodat ik daar over niet uitvoerig behoef te schrijven. Vermelding verdienen nog: de keurig verzorgde tekstboekjes, waarin niet alleen de tekst der zangnummers met vertaling voorkomt, maar ook een zeer lezenswaar dige beschrijving over Joodsche componisten, muziek, gebruiken, enz. Volgens mij zijn die soort wetens waardigheden veel te weinig bekend en zullen de bezoekers van dit concert den heer De Nobel zeker dankbaar zijn voor zijn belangrijke mededeelingen en de moeite die hij zich gegeven heeft om anderen met zijn kennis voor te lichten. Een voorbeeld, dat navolging verdient. Het bovenstaande werd> wegens plaatsgebrek een week verschoven. Op 2 en 3 April heb ik in de concertzaal der socië teit „Vereeniging" Weldadigheids-concerten bijge woond en heb van beide als geheel, een gunstigen indruk gekregen. Onder leiding van den directeur H. P. C. Dans, zong het koor (gemengd koor de „Harpe Davids"), eenige nummers; over het ge heel was het een „goed koor". Voorts hoorden we van de altzangeres mejuffrouw J. de Clercq van 'Weel verscheidene liederen. De begeleiding van jonk- v rouwe Van de Poll was zeer muzikaal en paste in alle opzichten bij den zang. Als kunstuiting stonden de nummers dezer beide dames mijns inziens het hoogst van alles wat dien avond werd uitgevoerd. Het geluid van de sopraanzangeres is wel mooi, maar zij zong liederen die te moeilijk voor haar waren De piano-begeleiding van mejuffrouw Van Eden was zeer goed, zij is op dat gebied hier geen onbekende. De beide Amsterdamsche organisten speelden lieel verdienstelijk. Het is te hopen dat het geldelijk resul taat van dezen avond gunstig was en de Juliana- dcèrk te Schoten weldra gebouwd zal zijn en gebruikt kan worden. TT. Op 3 April gaf het orkest, onder leiding van den heer Joh. Steenman, zijn jaarlijksehe uitvoering ten bate van ..Weldadigheid naar Vermogen". Laat ik beginnen met. te zeggen, dat ik deze uitvoering veel beter vond dan liet vorige jaar. In de eerste plaats ligt de oorzaak zeker wel aan de keuze der werken. Mej. Sophie Wiselius heeft in stem en voordracht .heel veel, dat bij ernstig voortgezette studie werkelijk veel kan worden. Ik geloof dat ook de heer W. B. Knikker in elk opzicht uitstekend gespeeld heeft; Het, stuk en het spel vonden veel bijval en ver dienden die ook in elk opzicht. Op den tweeden Paaschdag, des middags ten 2% uur, komt in den schouwburg aan den Jansweg, te Haarlem, Chr. van Abcoude een voorstelling geven met zijn Oud-Hollandscli Poppenspel. Zondag 19 April a.s. vindt de returnmatch „Bloe mendaal"„H. II. V." plaats op liet ..Haarlem"- terrein aan den Scboterweg. Van den uitslag valt UIT ANDERE GEMEENTEN. Zangklasjes. Zaterdag 1.1. gaf mejuffrouw Mien Halberstadt. zang- en spreekleerares te Haarlem, een openbare les met. haar leerlingen uit Bloemendaal en Haarlem. Mejuffrouw ITalberstadt gaf vóór de les een uit eenzetting van haar doel, inzicht en werkwijze. Het doel van (leze klasjes is het opwekken en bevorderen van lust in muziek; menig kind heeft een hekel aan net. leeren bespelen, van een instrument, omdat het eigenlijk nog niets van muziek begrijpt. Laat een kind eerst eenige jaren zingen, behalve liedjes ook toonladders en intervallen, laat het niet thuis be hoeven te werken daarvoor, laat het aardige wijsjes liooren. laat het het onderscheid bemerken tusschen 2- en 3-kwartsmaat, laat het een muzikaal dicteetje maken, en eerst op 8- of 9-jarigen leeftijd met een instrument beginnen; dan is er kans, dat het ook van muziek iets begrijpen zalen zijn studie op liet instrument (lus vruchtbaarder zal zijn. Ook over de ademhaling zeide mejuffrouw Halber stadt nog goede dingen. „Goed gesproken is half gezongen", en „zingen is spreken op muzikale toon hoogte".' zijn twee bekende gezegden. Een goede ademhaling is voor goed spreken echter van groot nut, ja, onmisbaar. Tn Duitschland, waar mejuffrouw Hal berstadt studeerde, ziet men het nut van goede adem haling reeds beter in. Een goede ademhaling werkt versterkend op de organen, en kan, waar deze aan getast zijn. ook genezend werken. Men moet de or ganen op de juiste wijze gebruiken, en dit wordt bereikt door oefening. Na het toespraakje begon de kleine uitvoering, beschaafd en pittig was het zingen van deze kinderen. De bijval der aanwezigen was groot. Bloe men werden aangeboden. Waarlijk, het was een verdiend succes voor mejuffrouw Halberstadt. „Cremer". Woensdag 22 April geeft de Koninklijke Letter lievende Vereeniging ,.J. J. Cremer" weder eene too- neelvoorstelling in den schouwburg Jansweg. Ge speeld wordt „Edel Metaal", tooneelspel in vijf be drijven door mr. J. Schevichaven. Na afloop bal. waarbij de dansen worden afgewisseld door voor drachten. Museum van Kunstnijverheid. Do tentoonstelling van decoratieve werken der Belgische Vrouw, welke in het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem gehouden wordt, zal Maan de.s a.s., tweeden Paaschdag, des namiddags te 4 uur gesloten worden. Aan eenige inzendsters dier tentoonstelling, die zich in een druk bezoek moclit verheugen, werdén ondcrscheidings-diploma's toegekend. De tentoonstelling van den Berlijnschen architect Hermann Muthesius, welke in liet trapportaal van genoemd museum gehouden wordt, is zeer belangrijk en geeft een overzicht van de talrijke gebouwen, welke door dien bouwmeester, (lie een der baanbrekers op het gebied der nieuwe kunst in Duitschland is. werden ontworpen en gebouwd. Het museum is dagelijks ook gedurende de feest dagen, geopend van 104 uur. geen wonder dus dat er uitbundig werd geklapt. Tot oranje-mannen weer opzetten, ze concentreeren al besluit, van dit concert gaf 't, orkest nog symphonie hun kracht en wil. enzie, het lijkt of het geluk N°. 40 g-mineur van Mozart, waarbij alle uitvoe- hun weder gunstig is. Een goal. Een goal. Kijk, renden wel hun best deden, maar die mij toch matig kijk. daar hebben onze mannetjes weer gelijk gemaakt, voldeed, want Mozart is niet Mozart als alles niet Tiet publiek ziet, schreeuwt, balkt, drukt elkaar de volmaakt fijn en doorzichtig is. hand, omhelst elkander. E11vóór men het goeiig Voor de vereeniging ..Weldadigheid naar Vermo- bemerkt heeft, is een winnend punt gemaakt. Doorgen" hoop ik, dat deze avond ook stoffelijk „welda- Duitschland Neen. neen, door de onzen. Zoo zullendig" zal zijn geweest, we het toch nog winnen! hoor ik om me henen jube-i len. Maar de Duitscliers zitten niet stil, en maken VOLKSGEZONDHEID. waarachtig nog gelijk. Een tegenvaller voor velen. j)e gezondheids-commissie van Bloemendaal had in Dat die Göbel nu dien laatsten goal niet lieeft kunnenhare laatste vergadering van 1 April besloten, aan onderscheppen, hè Jammer, maar toch alle respect! (\en Minister van Binnenlandsehe Zaken te verzoe- En voor de anderen ook! f ken, de beslissing omtrent liet verieenen van Rijks- Er is pittig gespeeld, van beide kanten, met afwis- voorschot, voor den bouw van arbeiders-woningen aan selend geluk. Ik hoop van harte, dat Duitschland de gemeente Zandvoort. zooveel mogelijk te bespoe- het een volgenden keer tegen Holland aflegt, maar,, digen. de nu zoo dreigende nederlaag op bet laatst, zouden i X)it besluit der commissie blijkt thans overbodig de Duitscliers niet verdiend hebben. j te zijn geweest; immers reeds op 25 Maart 1.1. beeft jj m de Koningin liet, besluit geteekend, waarbij aan MUZIEK ^andvoort 57.000,voor liet bouwen van 34 arbei derswoningen wordt toegekend. Deze som moet wor- Concertzaal „de Kroon rijdagavond 27 ^en terugbetaald in 50 annuïteiten elk groot 4.556 Maart 1914, 8 uur; concert te geven door 1 ^en honderd van liet. verleende voorschot, waarbij als Hans Kindier, violoncellist,. Aan den vleu-.-f rentevoet is aangenomen 37/s ten honderd 's jaars. gel: mevrouw J. E. Mossel—Belinfante. uit het Koil. Besluit blijkt, (lat de goedkeuring op Van dit concert kon ik wegens andere plichten, het het besluit van bet gemeente-bestuur, om deze gelden eerste deel niet hooren en miste dus de Sonate 11°. 5 te vragen, op 11 Maart 1914 door gedeputeerde sta- opUs 102 van L. v. Beethoven en Sonate van ten van Noordholland is verleend, wel een bewijs, dat G. Valentini. Na de pauze boorde ik hoe de heer het departement van binnenlandsehe zaken met Kindier vooraf meedeelde, dat hij nu een „serenade" groote voortvarendheid heeft gewerkt, van Schönberg zonder begeleiding zou spelen (waar- om eigenlijk die mededeeling een deel uit een T00NEEL. Cyclus, doch wat voor cyclus was niet te verstaan. Schouwburg Jansweg „De TTaghe-spelers He Over de muziek van Schönberg wordt in den laatsten j Ticeede mevrouw Tancqueraydoor Pinero. tijd nog al eens geschreven, het is een zeer „nieuw" Tndien we ons wel herinneren, werd (lit stuk m soort muziek, en de klanken, die wij dezen avond Amsterdam door Forbes Robertson en miss Patrick als staaltje te hooren kregen, waren heel bizonder j G'Campbell een twintigtal jaren geleden gespeeld, en allerwonderlijkst. Zeker lieeft Kindier de serenade; De inhoud van het stuk is als volgt: wel uitstekend gespeeld, maar ik weet niet of 't De heer Tanqueray gaat hertrouwen met een mooie of waardevolle muziek mag heeten; 't zijn vrouw, die een verleden heeft. In (len avond voor zulke zonderlinge geluiden, die ditmaal uit de cel j hun huwelijk schrijft ze hem een brief, waarin zrj klonken. Dat is misschien juist het mooie, in elk dat verleden aan hem biecht, maar hij verbrandt (le gt val liet nieuwe en „noeli nie dagewesen". van de zen brief, wat in zijn toestand begrijpelijk is. Schönberg-muziek Daarna een „Nocturno" van Het huwelijk is'ecliter niet gelukkig.^ Voor Tan- Boyle met begeleiding, die wat gewoner klonk, en j queray is liet een groote ontgoocheling. En voor haar Drankbestrijding-bestrijding te Haarlem. Aan menigen straathoek, op den muur van menig café, kon men den laatsten tijd liet volgende, waar schijnlijk van tegenstanders der plaatselijke keuze herkomstige, gedichtje lezen: Wie nat en droog zich smaken laat. Er zich niet aan te buiten gaat. Dien noem ik een gezonden maat. Wie ziekelijke neiging heeft, En daarom als onthouder leeft Die is patient. Wie kan nu velen. Dat die voor doktertje gaat spelen daarna een ..Canzonetta" van Ambrosio. een zangerig lieflijk stukje en toen „Menuetto" van MozartBur- mester, (lat een ware verademing was en weldadig aandeed door zijn eenvoud. Als slotnummer nog een „Fantasie liber Ungarische Weisen" van C. Da- vidoff, waarbij de buitengewone vingertechniek van beide uitvoerenden mij zeer trof, want (lie was opval lend. Mevrouw Mossel is liier reeds meermalen als begeleidster opgetreden en men kent (lus liare pia nistische eigenschappen. Deze beide uitvoerenden pasten zich uitstekend bij elkander aan, zoodat het oen goed geheel was. De weinigen in de zaal waren wel onder (len indruk van bet geboorde. een reeks van pijnlijkheden zonder eind; zij is zeer jaloerseh. en kijft om een woord, om een blik; liet buitenleven is baar een gruwel; de families in de buurt vermijden baar op de meest grievende wijze, en. om de maat vol te meten, verlooft de dochter uit Tanqueray's eerste huwelijk zich met een van hè&r vroegere bekenden. Zij voelt zwaar bet verleden op haar omgeving en haar zelve wegen; zij is een onlieilstichtster voor zichzelve en anderen, en in haar wanhoop besluit zij, dat afschuwelijke leven te ein digen. Het stuk werd door de ITagkespelers voortreffelijk gespeeld; niet liet minst door Enny Vrede, die in de titelrol soms aangrijpend was. VAN HIER EN DAAR. Xcd. Herv. Predikar, ten-Vereenigiv.g. De Ned. ITerv. Predikanten-Vereeniging zal. mini de „N. Rott. Ct." meedeelt, haar jaarlijksehe gadèring op 21 en 22 April te Utrecht houden. 0 eersten dag zal, 11a een openingsrede van prof. dr. P. D. Chantepie de la Saussaye uit Leiden, o. a. dr J. R. Slotemaker de Bruine uit Utfecht spreken ove „de beteekenis van tic kerken voor het volksleven Hij zal de volgende stellingen verdedigen: 1. De kerken moeten draagster zijn van het gói dienstig leven en mededraagster van h cultuurleven. 2. Thans gaat de cultuur al meer buiten de ke ken om en groeit er een godsdienstig leven naast (le kerken op. 3. Deze toestand beduidt ontrouw aan de zijde de kerken en schade voor het volksleven. 4. De roeping der kerken in onze dagen i> de halve misverstanden uit den weg te ruimen den eigen tijd te verstaan, zeer positief Christus te bren gen. 5. Het instituut van een volkskerk is een zegen het moet derhalve worden bewaard en dan zooveel mogelijk met bet positieve Evangelie wórden gevuld. 6. De waarde van een kerk voor het volksleve, hangt af van den ernst waarmede zij liaar werk verricht; het gewicht dér vraagstukken, die zij ge wichtig acht; de energie van haar christelijk geloei. 's Avonds spreekt ds. G. H. Wagenaar uit Rotter dam over „de sociaal-democratie' ia haar verhouding lot kerk en religie". Zijn stellingen luiden: 1. De S.-D. is iD haren oorsprong een wijsgeérig en maatschappelijk verschijnsel; in hare ontwikke ling op het vasteland yah Europa eefi tegeh de kerk gekeerde beweging; in haar huidig optreden eer. be slist anti-religieuse macht. 2. De kerk draagt door het niet-verstaan van den in de S.-D. opklinkenden kreet oro sociale recht vaardigheid van d.ii karakter der S.-D. mede de schuld. 3. De kerk moet ugeiiover de S.-D mot volstaan met de. poging de socialisten te ..bokeo: ei." clock zich zelve bekeeren en ernst lei eiseli van bet Evangelie. 4. De kerk kieze in den strijd tusschen verscï ik lende maatscliappij-idoalen on maatscl .ppu-construc ties geen partij, maar trachte nare geestelijke taak tegenover elk ideaal en in élk en toestand^ zoo ge trouw mogelijk te vemohten. 5. De prediking dér kerk blijve evangelie-verkon diging, in de kern réiigieus-eihisch doch Rebbe een open oog voor de sociale zijde ïidig leven. 6. De kerk worde zich bewust van bare roeping om ais straks de behoefte aan een geestelijken levensinhoud in de van haar vervreemde arbeiders- wereld weer gevoeld wordt de S.-D. met de reli gie te verzoenen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1914 | | pagina 2