Kotel Café-Restaurant Aoyal" Het Bloemendaals STEEDS HEER Mevrouw G. v. d BRINK Buitenla KERK-AGENDA, Zondag 19 April HaarlemEglise Walonne, 101/2 h. Mr. Martin Dupont; Rem. Ger. Gem. 10 u., Dr. Sparnaay; Ev. Lath. Gem., 10 u., Ds. Lohr; Ver. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Plantenga. Heemstede; Ned. Herv. Gem., 10 u., de lieer Eoeken. Houtrijk en Polanen: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Baljon. Santpoort Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Bax Jr. Spaarndam Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Baljon. Wijk aan Zee en Duin Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Berkelbach v. d. Sprenkel. limuiden Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Creutzberg; 21/.) u., Ds. Creutzberg. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond, 10Vo u., Ds. Atteira. Zand voort: Ned. Herv. Gem 10 u., Ds. Posthu mus Meijes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10 uur. Wekelijkseheschiet- oefeningen door „Bloemendaal-Commando". Café „Rusthoek" iederen Zondagmiddag en -avond concert. e HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend vun 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 10—5 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (hehalve Zondags) van 104 uur. Gr 00 te Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure.. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 1—4 ure. Kunstzaal De B 0 i s, Kruisweg 68, Haarlem, tentoonstelling van Kunstwerken. Dagelijks ge opend van 9 5 uur. Schouwburg Jansweg; Zond. 13 April8 u., Lie big van het 16SsteMaand. 20 April: Kabale undLiebe; Dinsd. 21 April:Su., Pro DomoWoensd. 22 April: 8 u., Edel Metaal; Donderd. 23 April S u., Sara BurgerhartZaterd. 25 April8 u. De Spaansche Vlieg. Concertzaal Vereeniging: Donderd. 23 April: 8 u., Littéraire Soirée Mevr. Boldingh-Goemans, in de bovenzaal; Vrijd. 24 April: 's av. 8 u., con cert v. h. geheel-onth.-zangkoor „Kunst Adelt". Dinsd. 28 April: 's avonds 7.30 u Algem. Vergadering Ncderl. Profes'antenbond Dagelijks Bioscoopvoorstellingen. Apolio-Theater. Bar tel jorisst raat. T00NEEL. S ch o 11 w b 11 r g J a 11 s w e g. „Het Rötterdamscli Tooiieel-Gezelschap", De Spaansche Vliegklucht van Franz Arnold en Ernst Bacli. Verduiveld, dat zijn ine een paar leuke snijboonen, die Arnold en die Bach, en dan te bedenken, dat de laatste nog Ernst heet, nota bene. Dit is waarlijk 1111 eens een klucht van oiiver- valschte soort. Een recept om je moe te lachen, doodmoe. Na afloop waren wij bek-af, we hadden zelfs een weinig pijn in de zijden, gelijk menschen, die onge woon zijn paard te rijden, en een langen rit ge- ma ikt hebben. Zooals een paard zulke menschen in alle richtingen door elkaar schudt, zoo schudt deze klucht ons in alle richtingen door elkaar. Boorden waren gekreukt, plastrons geknakt, corset-baleinen verbogen, blouses gefnuikt. E11 het doet je eigen lijk toch goed, werkelijk goed. Het talrijke publiek was vrijwel uitgeput van het lachen, wanneer het scherm viel. Vermoeid rezen ze van hun zetels en schuifelden langzaamhenen, te overstelpt om zich een eenigszins kalme houding te verschaffen. De menschen lachten buiten nog, in de tram nog,, thuis nog, in bed nog. en de bleeke mor gen vond lien met een gelukzaligen lach op het gelaat bij hun ontwaken. SPORT. V.. 17'Unicum Zondag had „Bloemendaal" „Unicum" uit Amster dam te gast. „B. V. V." heeft 10 man. terwijl de Amsterdammers compleet zijn. De eerste oogenblikken zijn voor „Unicum", dat een zeer snel, doch niet tactisch spel ontwikkeld. Vooral hun linksbuiten is gevaarlijk en geeft de witte achterhoede zeer veel last. Voor doel zijn de hoeren echter niet gevaarlijk en een paar gemak kelijke kansen gaan door slecht schieten verloren. Bovendien is Cassee in goeden vorm. Toch weten de gasten uit een corner een keurig doelpunt te maken. Tutusschen heeft de witte voorhoede ook niet stil gezeten. De linker-wing brengt herhaaldelijk goed voor, maar de voorzetten worden voorloopig niet benut. Niettegenstaande de warmte, blijven de ..Unicum"-mensehen steeds doorzwoegen en moet Van Kessel c.s. alle zeilen bijzetten om scoren te voor komen. De Amsterdamsche reclitsbuiteft weet een- maal. één meter vanaf 't doel staande, huizenhoog over te schieten. Dan is „B. V. V." aan de beurt. Uit een snellen doorbraak van links weet Entos Jr., onhoudbaar voor ,.B. V. V." te doelpunten, en als even later de rust aanbreekt, is de stand 11. Na de pauze wordt er van beide kanten direct weer flink aangepakt, met ..Unicum" iets in de meerderheid. Hun aanvallen stuiten echter geregeld op Van Kessel, terwijl op 't laatste moment Cassee steeds zijn doel weet schoon te houden. Wanneer Van Kessel echter per ongeluk in eigen doel trapt, hebben de gasten opnieuw de leiding. Nu is het weer ..Bloeinendaal"s beurt. De scho ten van Entos en Fris treffen echter geen doel. Wanneer een der „Unicum"-backs op z'n doelverde- diger terugspeelt, is Fris hier eerder bij, doch z'n schot komt tegen den zijpaal. Eerst tien minuten voor 't einde weet Entos Jr., na goed samenspel van links, weer gelijk te maken. Het einde van dezen geanimeerden wedstrijd komt met een gelijk spel. Scheidsrechter De Vries vol deed weder uitstekend. Het tweede elftal moest het 's morgens met een 10 nederlaag tegen Schoten II afleggen en dus is de kans om een plaats hooger op te komen, ver streken. F. Hockey. ..Bloemendaal"— ],H. 17. V A.s. Zondag 19 April, speelt de ..Bloemendaalsche TT. C." haar tweeden- promotie-wedstrijd tegen de ,.H. II. V.". I11 Den Haag werd 5 April 1.1. met 4—2 door de Bloemendalers verloren, daar de meeste spelers een off-day hadden. Ons wacht dus a.s. Zon dag een spannende strijd, de .,IT. TT. V." zal trachten zicli in de eerst.4 klasse te handhaven, terwijl de Bloemendalers hun falen op Waalsdorp met een over winning zullen trachten te wreken. De leiding is Mien dag in handen van den heer Reitsma; deze is één onzer beste referee's; zoodat we niet bevreesd behoeven te zijn, dat de strijd door slechte leiding veel van zijn aantrekkelijkheid zal verliezen. Zooals reeds in een vorig nummer medegedeeld werd, wordt er gespeeld op het voetbalterrein van ..Haarlem", gelegen aan den Schoterweg. Dit veld. belioorende tot de beste eerste-klas-voetbalgrouden, wordt voor deze ontmoeting speciaal in orde ge bracht. Alle factoren voor een fraaien. spannenden wedstrijd zijn dus aanwezig, als 1111 ook 't weer dien middag maar medewerkt. Voor degenen, die onbekend zijn met het hockey spel, biedt deze wedstrijd een mooie gelegenheid, eens met. dit spel kennis te maken. Leden en donateurs der B. TT. C. ..Bloemendaal" hebben natuurlijk vrijen toegang tot terrein en tribune. Laten dezen dus niet verzuimen op het terrein aanwezig te zijn; hunne tegenwoordigheid is mij een waarborg, dat ieder ,,Bloemendaal"-speler zich tot 't. uiterste zal inspan nen, en dan kan hun m. i. de overwinning niet ontgaan. Maandag 20 April komen in den schouwburg aan den Jansweg, de „Meiningers", een vertooning van Schiller's „Kabale und Liebe" geven. UIT ANDERE GEMEENTEN. De Kerk en de Bloemendag. Door het dames-comité is ter bevordering van het succes van den bloemenverkoop op Dinsdag 21 April a.s. een schriftelijk verzoek gericht tot 35 geestelijken van alle gezindten in Haarlem en Om streken. 0111 op Zondag 19 dezer, van den kansel af, tot het koopen van het tubereulose-bloempje op te wekken. Voordrachtavond door J. B. Schuil. Naar wij vernemen zal de heer J. B. Schuil, de bekende schrijver van „De Katjangs" en .,Jan van Beek", Zaterdag 25 April a.s. een Voordrachtavond geven voor jongens en meisjes, in de bovenzaal der „Vereeniging". Vergadering. O]) Dinsdag 28 April 1914, des avonds te halfacht uur. houdt de afdeeling Haarlem van den Nederland- schen Protestantenbond eene algemeene vergadering in liet bondsgebouw, ingang Vestestraat. Museum van Kunstnijverheid. T11 het museum van kunstnijverheid te Haarlem, wordt thans een tentoonstelling gehouden, betrek king hebbende op de Versiering van stoffen. Wij vinden hier specimina van allerlei technieken uit verschillende landen door velerlei volkstammen ver vaardigd. T11 het trapportaal worden verder een getal zeer mooie photographieën tentoongesteld, opnamen der verschillende werken van den Duitschen bouwkun dige Hermann Muthesius. MUZIEK. Over de tweede uitvoering van de Haarlemsche afdeeling der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, op Dinsdag 21 April in de concertzaal dei- sociëteit „Vereenigin'g" des avonds ten halfacht uur pi'ccics, diene als „Inleiding" het volgende: Sedert het overlijden van den heer W. Robert, zijn de repetities der zangvereeniging geleid door den heer Louis Robert, die tot directeur benoemd is. De concertbezoekers zullen dus 21 dezer in de gelegen heid, zijn hem ook in die hoedanigheid te leeren kennen. In andere plaatsen is hij reeds als zoodanig bekend, en uit verschillende dag bladen hebben de lezers van dit Weekblad hierom trent ook reeds vernomen, zoodat ik hierover niet verder behoef uit te weiden. Het uit te voeren werk is ditmaal „die Jahreszeiten" van Joseph Ilaydn. Een ..bekend" werkvoor de ouderen, zekeren een „ge liefd" werk! ook toegegeven; in elk geval ook voor d. ouderen. Hoe de jongeren er over zullen oor doelen. nu de moderne ooreu aan zulke andere soort muziek gewoon zijn Zou de muziek van vader Ilaydn voor hen dezelfde bekoring hebben als voor de liefhebbers van ..oude" muziek Grooter tegen stelling dan met het laatste werk (Ruth, van Georg Schumann) is haast niet denkbaar; het hangt van den persoonlijken smaak af, welke soort men ver kiest. Tk acht deze oude soort hooger en geloof ook dat ze meer blijvende waarde heeft. Een bewijs daarvoor is reeds, dat de „Jahreszeiten" in 1799 1800 gecomponeerd (uitgave Breitkopf und Haertel te Leipzig) werd, en in 1801, 24. 27 April en 1 Mei werd uitgevoerd in 't. kasteel Schwarzenberg, dus reeds meer dan een eeuw oud is. De tekst is een vertaling van „The Seasons" van Thomson door Gottfried von Swieten, een groot vriend en ver eerder van Ilaydn. Toen Ilaydn dit werk compo neerde. was hij reeds 08 jaar! maar schrikt niet, want uit de Jahreszeiten straalt zóóveel frischheid, jeugdig vuur en geestigheid, dat het werk met recht „eenvoudig-jong" blijft en menig jonge componist veel ouder is. Ilaydn heeft hierin, evenals in de „Scliöpfung" zichzelf geheel gegeven; te Weenen heeft hij beide werken nog zelf gedirigeerd. (De Scliöpfung" ont stond in 1797). Volgens den muziek-historicus Jacques Hartog verdienen deze beide werken meer den naam van Cantates, dan van Oratoria. Voor hen die nog oude tekstboekjes gebruiken, wil ik even melden, dat in 't begin van liet derde deel (der llerbst) een coupure voorkomt, te beginnen met „O Fleiss" tot liet „Jagdchor, d. i. pl. 111. 26 blz. in de klavierauszug! Dat is iets waar ik heel weinig sym pathie voor voel. Ilaydn vond den tekst niet altijd verheven en aar zelde eerst nog of hij er wel muziek bij zou com- poneeren. maar 't eind was, dat hij het deed en hoe! De hoofdindeeling is natuurlijk in vier deelen. elk deel weer verdeeld in partijen voor soli (3), koren en orkest. De inleiding van het eerste deel stelt voor: de overgang van den Winter tot de FrühUng, de inzet is Largo, ff, g-mineur: dan volgt weldra Vivace, als 't ontwakende leven in de lente. Opval lend is bij 't. geheele werk de eenvoudige middelen die Ilaydn gebruikt 0111 de zeer uiteenloopende tafereelen I te uiten, maar 't leeft alles zoo" helder en duidelijk,1 dat men 't heelemaal meeleeft, b. v. het onweer, het jachtkoor, het danslied, het spinlied en 't verhaal van Hanne, met koor afwisselend en de ernstige dee len niet minder, want ook hierin spreekt ITaydn's blijmoedige vroomheid zich zoo heerlijk ongekunsteld uit. De plaatsruimte laat niet toe, dat ik veel bizon- derheden vermeld; in de nabetrachting kom ik nog op 't werk zelf terug. Over Haydn zelf nog dit; in zijn jeugd: groote armoede en hard werken, gebo ren te Rolirau 1732, gestorven te Weenen 1809. In 1759 te Weenen bij graaf Morzin muziekdirecteur, later bij familie Esterhazy, directeur, kapelmeester; van dien tijd af geen geldzorgen. Gedurende 40 jaren gehuwd met een vrouw, die hem absoluut niet be greep. zeer ongelukkig, doch hij bleef opgewekt. 2 reizen naar Londen, waar hij zeer gevierd werd en vooral ook zelf onder den indruk kwam van Haen- dels Messias in de Westminster Abbey. Haydn was zeer vaderlandslievend en keizersgezind en leed zeer onder den oorlog, tijdens welken hij stierf. Hij heeft 11.I. het meest populaire volkslied gecomponeerd in dien tijd, n.l. het overbekende: Gott erhalte Franz den Kaiser". Algemeen geacht en bemind was hij 0111 zijn vele goede eigenschappen; bij zijn graf brachten Fransche officieren hem mede laatste hulde. Ook op 't. gebied der sonate en symphonie. ne?mt Haydn een belangrijke plaats in. maar vooral op dat der strijkkwartetten. Hij heeft heel veel gecom poneerd, ruim duizend werkenen ook de menuet in de symphonie ingevoerd. Zijn groote zin voor humor uitte zich in de „Barensymphonie" (motief in de bas. die berendans nabootst) en de ..Ochsenme- ïïuett". (Haydn had op verzoek voor 't huwelijk van een boerendochter, een extra-mooie menuet ge componeerd; de boer betaalde met een pracht-osT sinds dien is de menuet „Ochsenmenuett" gedoopt door Haydn!). Eigenlijk moest men veel meer zelf lezen over componisten als Haydn, Mozart, Beethoven, die te Weenen veel samen waren. Dal was een tijd, toen zulke geesten in één stad leefden en arbeidden!! Veel belangrijks kan men lezen o. a. in Jaques ITar- tog's „Grootmeesters der Toonkunst". Keller's „Mu- sikgeschichte". enz., enz. Kunst Adelt" Vrijdag 24 dezer, des avonds ten 8 uur. geeft het geheelonthouders-zangkoor „Kunst Adelt" in de concertzaal der sociëteit „Vereeniging" een concert. Het programma ziet er heel aantrekkelijk uit. Na afloop een dansje. ONTVANGEN JAARVERSLAGEN Kunst Adelt". Onder de ontvangen jaarverslagen is ook dat van het geheelonthouders-zangkoor „Kunst Adelt". De vereeniging heeft besloten voortaan een ver slag der jaarlijksche werkzaamheden in druk uit te geven en dat aan te bieden aan de leden, dona teurs, enz. om het werk van „Kunst Adelt" in nog ruimer kring bekend te maken dan het reeds is. Noor wie het nog niet weten dan, het volgende: Het doel der vereeniging is: de beoefening van den zang; door middel van den zang den strijd tegen de drinkgewoonten te bevorderen; aansluiting of samenwerking met andere vereenigingen, die de drinkgewoonten bestrijden; versterken van den band met lien, die zich verklaren tegen het drinken van alcohol bevattende dranken. Te dien einde wordt eene wekelijksche oefening gehouden in den zang, onder leiding van den heer P. de Nobel, musicus te Haarlem, en worden er propaganda-avonden en uitvoeringen georganiseerd, of steil het zangkoor zich ter beschikking tot op luisteren van vergaderingen, die den drankstrijd- be oogen of bevorderen. Het zangkoor stelt zich op strikt neutraal standpunt ten opzichte van politiek of godsdienst. De werkende leden, die den leeftijd van 16 jaar moeten bereikt hebben, verklaren door hunne of hare toetreding zich voortaan van alle alcohol be vattende dranken te zullen onthouden en den drank- strijd te bevorderen. Voor het lidmaatschap kan men zich aanmelden bij den directeur, den lieer P. de Nobel. Badhuis straat 28, Haarlem. In het jaarverslag vindt men oen portret van den componist Niels Gade, dat wij hierbij voor onze lezers afdrukken. VAN HIER EN DAAR. Zoo waren hunne manieren. In onzen democratischen tijd wil niet alleen ioderêen wat te zeggen hebben, maar iedereen wil ook van tijd tot tijd zijn overmacht aan anderen doen gevoelen. Zoo in liet nabijgelegen Leliënoord. Daar was een ouderwetsclie kolfclub opgericht, de eigenaar van de kolfbaan zelf, was ook lid, de leden waren lieden, die zich gaarne tot de kleine burgers rekenden„wij zijn maar kleine manne tjes": „wij zijn arm als Job"; „men kan van ons niet veel verwachten"; dergelijke uitdrukkingen waren in hun mond bestorven; intusschen leefden ze allen nogal leuk. Teder had pret op zijn manier en de andere menschen van Leliënoord gunden hun dat graag, omdat zij in het algemeen graag vroolijke gzichten 0111 zich heen zagen en tevreden prettig- lovende menschen. De bezitter van de kolfbaan had eene vrouw, een rechtschapen werkzaam wijf, dat hem behalve goede thee en koffie, ook gezelligheid schonk en hem trouw was zooals betaamt. Op een goeden dag schonk zij hem ook een kleinen kolfbaan-bezitter, juist op een avond, dat de Leliën- oordsche kolfclub spelen zou. De vader had een en ander zien aankomen en ian de club bericht: van a\oiul verhindering 0111 die en die reden. Groote ontsteltenis, verontwaardiging. Het is. weidrie, toch onze schuld niet, dat de vrouw b wal len moet!" „Jandonderdag, wij betalen er toali voor!". „De vrouw zal nog wel 'ns meer wat lawaai moeten hooien." „Apekool, daar zit wat anders ach ter". zoo riepen en klaagden ze tegen elkaar. Het laatste gezegde sloeg in. Want er waren er ondier de Leliënoordsche kolfclub-spelers, die een oogje hadden op een andere baan in de naburige wereld stad. Stedebest. waar nabij de statie van den lucht - spoorweg een „betere" kolfbaan was aangelegd, beter omdat zij verder was gelegen van Leliënoord. dat voor lnin gevoel eigenlijk was een onvrij oord. Intusschen beviel de vrouw van oen welg/cschapen zoon van 0% pond; dat gaf groote zorg en vreugde tegelijkertijd en de Leliënoordsche kolfclubbaan lag dien avond stil. Na eenige dagen kwam een papieren brief. Na mens de Leliënoordsche kolfbaan-spelers werd den kolfbaanhouder aangezegd, dat hij niet meer ge- vvenscht werd als een lid der club, dat hij dus moest bedanken, en als hij niet -bedankte, men hem zou bedanken en met hem zijn baan. „Daar steekt wat achter," zei de Leliënoordsche Kolfbaanhouder tot zijn vrouw, en ze schudden het kind van 9J4 pond eens op, en zeiden tot elkaar: „Hij zal een stevige vent worden, want bij zijne „geboorte heeft een gedeelte van liet dorp op z'n „kop gestaan. E11 het is toch bij zijn 4 geboorte in „zijn buurt doodstil geweest", en de dienstmaagd die dit hoorde en verder vertelde, zeide er bij, dat deze twee. dit zeggende, tevreden gezichten hadden gezet als lieden, die hun plicht hadden gedaan. En nu in dezen democratischen tijd. dat iedereen wat wil te zeggen hebben en van tijd tot tijd zijn over macht aan anderen wil doen gevoelen, is omtrent Leliënoord de legende ontstaan, dat daar een jong geborene. toen hij nog pas kwam kijken, een heel regiment „mannetjesputters", „eenvoudige, maar nijvere burgers", kortom Leliënoorders op de vlucht heeft gejaagd. Dc vrees voor Rome in Friesland. Van de bespottelijke halfheid van het z.g. ferme Friesland getuigt C. IT. R. L. in „De Protestant" van 8 April 1.1.. met het volgende stukje: T11 aansluiting aan wat B. H. in Den Helder in „De Protestant" van 25 Maart meedeelt en waaruit blijkt, hoe Rome de neutrale pers beheerscht. deel ik een paar staaltjes uit Friesland mede. die van de vrees der Friesche neutrale pers op sprekende wijze getuigenis afleggen. Voor korten tijd deed ds. Mulder, predikant te Herwen en Aerdt, een rondreis door ons gewest, ten einde voor de Evangelische Maatschappij propaganda te maken. Hij hield daarbij ook lezingen in sommige steden van Friesland, die onder meer door adverten- tiën in plaatselijke bladen werden voorbereid. Een groot neutraal blad nam wel de advertentie op, maar zond wat anders bij lezingen op gods dienstig en kerkelijk gebied vanwege dit blad altijd geschiedtgeen verslaggever! T11 een andere stad wilde een neutraal advertentie blad de advertentie niet opnemen. Het onderwerp „Dreigt ook in onzen tijd nog gevaar van de zijde van Rome", zou Roomsclie adverteerders verjagen. Die stad is echter voor 4/s protestantsch, maar de win kels zijn voor een goed deel Roomscli. I11 een derde stad wilde men wél een advertentie opnemen als de titel der lezing zóó werd gewijzigd, dat Ds. Mulder over de Evangelische Maatschappij zou spreken: anders niet. Moet het spreekwoord „wij Friezen knielen alleen voor God" ook gewijzigd worden in onzen tijd? WIJSBEGEERTE. r 11 li e 111. De proef of hier ter stede cursussen over wijsgeerige onderwerpen levensvatbaarheid zou den hebben, is blijkens het niet onaanzienlijk aantal bezoekers (aanvankelijk ruim 40. dat gaandeweg slonk tot ruim 25). van onzen eersten wintercursus, als geslaagd te beschouwen. Mogen wij het een vuur proef noemen Want liet door dr. 1L W. Ph. E. van den Bergh van Eysinga in 20 avonden behan- lelde onderwerp: „de Logica", boeit tot het einde toe. toch alleen slechts hen, die méér dan oppervlak kige kennis van wijsgeerige problemen zotekeii. Achtereenvolgens werd het. Zijn, het Wezen, het B< grip behandeld; degenen, die door eigen studie zich meerdere bekendheid met liet besprokene verwierven, zullen zeker met bizoiulere belangstelling van dez< vooral wat het laatste deel betreft, zelfstandige b<- I werking tier logica hebben kennis genomen. Ten I slotte zij liet onderwerp van onzen cursus aan hen, I die zich tot de moeilijke, maar misschien niet gelierl 1 ondankbare taak geroepen achten, om belangstel lende leeken te onderrichten, met warmte aanb volen. J. B. H. Mej. Ester Vas Nunes beeft ons welwii lend toegezegd als 1 ij dragen van bare liand of een verslag van hare lessen uit Hegel's Pbaenomenologie, of bij kleine gedeelten de commentaar op Holland's spreuken, welke commentaar te bewerken zü tot groote voldoening van alle vrienden van de wetenschap van zuivere rede reeds eoni- gen tijd geleden zich tot taak beeft, gesteld v h „De la Station", Stationsplein. HAARLEM. Eenig adres voor het geven van Diners en Banquets de Tfoces, en het houden van Vergaderingen. Do Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose te Haarlem, zond ons haar jaarverslag over 1913. Dc balans sloot met een verliescijfer van 1949,88^. Wij vestigen nog maar weer eens, en gaarne, de aandacht onzer lezeressen en lezers op deze veree niging, die zooveel nuttig werk doet. en bevelen haar van harte in hun steun aan. Aan liet jaarverslag van het Nederlandscli Genoot schap tot zedelijke verbetering der Gevangenen, ont- leenen we het volgende: Toen ik mijn vorig verslag uitbracht, begon il< met te wijzen op de totstandkoming eener fusie mei de vereeniging van den heiligen Vincentius van Paulo. eene samensmelting, waarvan ons Genootschap zich flinken steun voorstelde bij het reclasseeren van roomsch-katholieke ontslagenen, waarmede dit li chaam zich uitsluitend zou bezig houden. Tot mijn leedwezen moet ik coustateeren. dat die hulp weinig beteekende; wanneer haar leden geen ontslagenen werden opgedragen, lieten zij de reclasseering aan de zorg van ons Genootschap over; bepaalde lust om voor de geloofsgenooten op te komen, was niet j merkbaar; van do vijf haar toevertrouwde ontsla. genen werd er één door hare afdeeling te Utrechi geplaatst. CORSET1ÈRE. Keizersgracht 717 - Amsterdam I Telefoon 1751. Ateliers voor Reparation van ZATERDAG 1 TWEEDE (In dit weekbl. is tijdelijk opi Hongarije „iaat tot li bond in een eigenaard i gezindheid van de arist verstandelijk deel dei- gaat vanouds den kant Frankrijk uit en heeft land niet kunnen vinde sche partijen hebben i van Oosteurijk on van 1 dig besef, dat zij tegel lands invloed krijg voei en daarom lijkt het we er uit de schare van Ii< en redenaars slechts lux en oprechtheid wordt o] samengaan met Duitse! bond. Terwijl in de jarei Monarchie een uiterst doorstond tengevolge zaken op den Balkan, c narchie haar waarde a het Duitsche Rijk go,a< verliezen, heeft men wa Hongaarsche volk, bij li onbemind is, en de Hc listen, die er prat op g tot ontbinding te zulle willig lieten vinden or chelijke ure juist met en in den Driebond houden. Van al de kor en op de Donaulinie w ken, betoonden de Ho gen den besten geest waren bij deze de gev desertie. Zonder tegens Hongaarsche Delegatie gehecht aan de groot welke de keizerlii k-koo zich bij voorbaat reed nadien heeft de Rijksdt groote meerderheid d( king van het leger de staan. Waarop berust die Wat is de reden, wat als volk beschouwd teg kant, pal staan voor over Duitschland het beweegt de nationalisl dere dingen schuimbek het kabinet van graat deze verfoeide regeerin wanneer zij met die te om de Monarchie mi! of, wat hieruit voortvl Hongarije te bevestige den Driebond? Diezei maand door Keizer W bezoek te Weenen tot lioud ontvangen, lieeft en voorbijziende dat zi positie liem ingetogen! Budapester tijdschrift Duitechland tot in d (ui dit zijn geschrijf geen wichtig woord va: lokt. Dus mag men er ten volle beaamd v, „Wij zullen" alcl Tisza's ontboezeming rekenen op bijna de lie] strijdkrachten, zoo het sing mot Rusland." Het hoofd der Hon windt er waarachtig g durft mail en paard zoo omzichtig als de r wier geduld lang geno (lelijk Rusland zijdelin; den zaaier van verraa ficierskringen van he Hongaarsche minister- klacht tegen Rusland vollen naam, hecht er zijn persoon en waar schuwt tegen de bede delingen van het Rus tolkt in dit opzicht h geheel Magyarendom. kend proces is laatst hoe vermetel en met de Russische verspiet wroeten tusschen de f thenen, deze Slavische Noordelijk-Hongarije, d mer aan zich hebben tenzij door dwang en deelen der Monarchie Rusland bedreigel en z gen als staat door Ri De Magyaren zijn b door de gisting onder volking in liet Oosten Deze, zich koesterend thans van Roemenië rechten, zeer ten onge: Magyarendom. De a pleegd op de woning Roemeenschen bisschc een regelrechte uiting Magyaren over de in.' regeering, door de vre- worden afgedwongen. Evenwel is deze R sche quaestie van la oogenblik heeft Honjt gebruiken om Rusland' ren.. Sedert 1909 en en na den Balkanoorb genover de Donau-Mo plaatse een norsclie e hitter vijandige houdi

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1914 | | pagina 2