ALGEMEEN WEEKBLAD rgang. ZATERDAG 4 JULI 1914. No. 27 Kantoor voor redactie, administratie en advertentiën: Gedempte Oude Gracht 63. Telephoon 141. HAARLEM. Prijs per halfjaar f 1. ~>0 bij vooruitbe taling'. Prijs per nummer f Ü.10 p Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. i ummer bestaat uit 6 bladzijden. it weekblad is tijdelijk opgenomen AIDDEN", waarvan de eerste afzon reeks is afgesloten met No. 34 van ,iari l.l. VRIJH&NDEL. j t laatste nummer der Vereeniging voor liet jl verkeer, ontleenen wij liet volgende: tooit zicli de protectie met den schoo- jn den nationalen arbeid te zullen bevor- jcU overal, waar zij werd toegepast, is ge it liet juist de arbeiders zijn, die ket zwaarst •i druk der bescherming geraakten. In alle nde landen keette ket „wetensckappelijk tier inkomende reckten ket middel om de ètgeving te bevorderen, om finaneieelen amnen verleenen aan invalieden en ouden 'u. Maar ook overal is gebleken, dat die ïstiscke „wetenschap" ket tegenovergestelde eeftwant zij is er eenvoudig op uitge- it degenen, wier loon ontoereikend geacht door besparing of premiebetaling later ge- igen onderhoud te voorzien, voor de kans •cringe Staatsuitkeering gedwongen werden Ier levensonderhoud. Zoo wordt dus alvast scale hand genomen, hetgeen de sociale hand ider toedenkt! En al de argumenten der listen van „meer werk", „koogere loonen", werkloosheid", „uitbreiding van arbeidsge- zijn eenvoudig politieke bedenkselen om te verbloemen, dat de protectie voor ket deel der bevolking duurder leven beteekent. onomisck stelsel is ket protectionisme juist mwetenschappelijk, omdat ket voortdurend zelf in tegenspraak is. Het is allerminst ist'li doordacht geheel, doch hangt aan elkaar nstrijdigkeden. liet wil den nationalen >evorderen, ket wil nieuwe fabrieken uit •ond tooveren en begint alvast dit te belem door de productiekosten te verzwaren en door ïatige prijsstijging der levensbenoodigdkeden dangenstrijd van arbeiders en ondernemers te ïifcen. Het wil den invoer belemmeren ter ran de nationale nijverheid, doek verminder or den uitvoer en benadeelt derhalve de industrie. En als de freetrader beweert, dat ill oogpunt door belemmering van den in- ückatkist dus niet de baten zal krijgen, die vorden verwacht, dan keet ket zonder schijn 7 js, dat de buitenlander ket reclit zal betalen dat bedrag wel op zijn winst zal laten Waarmee dan weer de inconsequentie be- oi'dt met te erkennen dat dan ook de natio- erkeid weer niet wordt beschermd tegen de ,doodende" concurrentie van ket buiten- xlieen, doch steeds meer ket gevaar voor oorlog ver groot ket is reeds te dikwijls aangetoond om nier in den breede te worden herhaald. Bescher mende tarieven, overal „matig" begonnen, bleken in de practijk een wig tusscken de volkeren, wier smalle punt langzamerhand de breedte verkreeg van een tweesnijdend slagzwaard. Van welk standpunt men ket protectionisme, het stelsel der „scientific tariffs" ook beschouwt, ket onwetenschappelijk karakter ervan blijkt bij elk on derzoek weer opnieuw. Ziek aandienend als „econo misch stelsel tot bevordering van de nationale volks welvaart", is ket in strijd met de wetenschap der economie; uit een oogpunt van politieke moraliteit, strijdt ket tegen de beginselen van de moraal; let tend op de gevolgen voor de internationale verkou- dingen, kweekt ket vijandschap en nijd, en belemmert de bevordering van den Vrede tusscken de volkeren. Welke argumenten de protectionisten ook mogen gebruiken tot aanprijzing van kun politiek der bcr schermende reckten, een „wetensckappelijk" stelsel vermochten zij niet te geven in ket onsamenhangend geheel hunner bedenkselen, dat in ket groote labo ratorium aller wetenschap, ket werkelijke leven, niet j den toets kon doorstaan, en, in strijd met ket eind- doel der wetenschap, niet gericht is op den materiee- len en oultureelen vooruitgang der menschkeid. economisch argument der protectionisten onderzoekt, zij komen steeds in strijd met op andere punten door ken beweerd wordt, armee is kun stelsel van „wetenschappelijke" m in strijd met de wetenschap zelve, ïisck dat door een „rationeel toegepast stelsel vcerreckten" de productievoorwaarden gelijk vorden gemaakt met die der buitenlandscke •enten, steunt op de bewering dat ket land overstroomd met buitenlandscke producten die «natuurlijk lagen prijs beneden den kostprijs verkocht en dus de nationale nijverheid •ikken". Niet alleen blijkt bij onderzoek Tnping-theorie in flagranten strijd met de nde feiten; doch de protectionistische ama- lomisten vergeten, dat dumping geen regel i)drijf van vreemde producten kan wezen finpele reden, dat dit zou ingaan tegen de jg'ste grondstelling der economie dat de pro- lleen kan geschieden, wanneer als regel winst maakt. la.gt men trouwens den protectionisten om nu te geven hoe de wetgever kun „wetenschap leisel heeft uit te werken, dan moeten zij onmogelijkheid er van erkennen. ï)e „gelijk- 'der productie-voorwaarden" zou meebrengen fetgever moet beoordeelen voor elke industrie lijk en tegenover elk land op zichzelf, waarin •deel bestaat dat de buitenlandscke concur dt door zijn protectie, om daarna voor elk oh; sn artikel het bedrag van het neutralisee rt te fixeeren. Doch de protectionisten er zelf dat dit practisch niet mogelijk is. «-tenschap", derhalve die niet voor toepassing "aar is! En dan spreken de protectionisten nog voorkeur van de freetraders als dogmatici, als oretische economisten", die van de praktijk des 'üs ver zijn gebleven! Het „beschermend stelsel" vorst te Schoten, Tugelastraat n°. 53, een zilveren üaiUeshorlogeketting; C. Grootegoed, Bloemendaal - scheweg n°.75, tè Bloemendaal, een zwart koralen halsketting met medaillon; J. Genis, Bloemendaal- scheweg n°. 66, te Bloemendaal, een hondenzweep; L. Bakker, jachtopziener, te Bloemendaal, een por- teifyonnaie met inhoud; W. Metselaar, Bioemendaal- sclijsweg n°. 187, te Overveen, een lederen sigaren- kaker; J. de Heus, te Haarlem, Aelbertbergstraat n°. 81, een zilveren en een fantasie armband; den liefcr A. F. Kremer, Terlioffsteedeweg, te Overveen, eek rozenkrans en twee sleutels; bij den stations chef te Overveen, een portemonnaie met inhoud; bij deüi huisknecht van den heer Koolhoven, llijperweg, te Bloemendaal, een dameshoed; aan het bureau vag politie te Overveen, een haarkam, een porte mqnnaie met inhoud, een huissleutel en een foto. Verloren: een notitieboekje, een broche met gouden rand, een stuk van koperen passer, een zilveren rokspeld. UIT ANDERE uEMEENTEN. Zendingsf eest. Op liet achttiende Provinciaal Noordliollandsck Zenuingsfeest, dat Woensdag 2!) Juli a.s. gehouden wordt in het bosch van jkr. P. van Foreest, te Ileiloo, bij Alkmaar, zal de openingsrede worden gehouden door ds. P. de Haas, pred. der herv. ge meente te Purmerend, en de slotrede door ds. G. J. A. Jonker, predikant der ned. herv. gemeente te Utrecht. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 26 Juni tot en met Donderdag Ondertrouwd: F. J. Wiegant en G. P. Bos. Overleden in het gesticht Meeren- b. erg: A. A. Bosnia, 54 j.. PLAATSELIJK NIEUWS. De volksconcerten. Naar wij vernemen, zullen er dezen winter weer vier volksconcerten te Bloemendaal gegeven wor den, op dezelfde wijze als verleden jaar onder de beproefde leiding van mejuffrouw Ré Levie. Medewerking werd o. a. reeds toegezegd door de volgende dames en heeren: mevr. CraandijkSchuil; mej. Hermine Scholten; den heer Jac. van Kempen, zang; mej. B. Bertling; den heer S. van Adelberg; den lieer Maarten de Vries, viool; den heer Th. de Maaré violoncel. De concerten zullen steeds op Dinsdagavond wor den gegeven. De sloot. Naar wij vernemen, zullen de bewoners- vair den Kinheimweg, die dagelijks bij de warmte zeer veel last o ndervinden van de stinkende sloot en de zwermen muggen, die er om henen zweven, thans een rekest aan den gemeenteraad aanbieden. liet is waarlijk tijd, dat hierin eens verandering komt; de toestand is onhoudbaar. „Hartenlust". De uitslag der verkooping van de 4 geannonceerde perceelen „Hartenlust" en omgeving, welke 2 Juli in het Algemeen Verkooplokaal te Haarlem plaats had, is als yolgt: 1. Een villa met tuin aan de Hartenlustlaan te Bloemendaal. Lüden, 18000,—. 2. De buitenplaats „Hartenlust" aan de Harten lustlaan te Bloemendaal, bestaande uit een heeren huis met daarom gelegen park, vijvers en aanhooren. J'. J. Zeewoldt, 58000, 3. Een terrein, grenzende aan perceel 2 en aan den Vijver weg, gediend hebbende voor Hertenkamp, en als zoodanig thans in gebruik, met Hertenliok en vijvers. Van 't Riet, 22000,—. 4. Een perceel bouwterrein aan den Zuider-Sta tionsweg, gr. 8 A. 95 c.A. J. J. Zeewoldt, 4100, Al deze koopen worden 9 Juli a.s. in liet Alge meen Verkooplokaal te Haarlem opgeboden en afgeslagen. Den liulde. Bij het aftreden van den heer Krul als stations chef werd hij door een aantal heeren gehuldigd. Deze heeren brachten den heer Krul Woensdagmor gen aan zijn woning een bezoek, en met een aardig woord van waardeering werd hem een stel tafel zilver aangeboden. ZONDER VERANTWOORDELIJKHEID DER REDACTIE. De Schoolgeldkwestie. Bloemendaal, 1 Juli 1914. Mijnheer de Redacteur, Het is mij niet recht duidelijk, waarom men zich zoo druk maakt over de schoolgeidkwestie. Altijd is er met den uitersten lof gesproken over de oude school en is die nu plotseling slecht geworden Voor zoover mij bekend is, zijn steeds de leerlingen uit de hoogste klasse, die toelating wenschten tot inrichtingen voor middelbaar onderwijs, daarop toe gelaten, wel een bewijs dus, dat de school als insti tuut van voorbereiding voldeed. In principe mag zijn af te dingen op het tweeslachtig karakter eener school, die tegelijk voorbereidt en afsluit, in de practijk heeft dit dan toch niet geschaad. De eenige fout, die aan de oude school kleefde,, was. overbevol king, die bovendien ook nog niet zoo heel veel kwaad heeft aangericht. Men spreekt en schrijft, dunkt mij, wat naast de kwestie en verzwijgt in de discussiën wat men denkt: de oude school wordt klompenscliool, de nieuwe instituut voor „jongehee- ren" en „jongejuffrouwen". Voor wie van meening is, dat schoolopleiding in gemengde omgeving be hoort plaats te hebben, ook wat welstand betreft, kan dit een overweging zijn om te beproeven een zeker aantal ouders te overtuigen van de over bodigheid van overplaatsing hunner kinderen. Per soonlijke appreciatie van hoofden en ander onder- Avijspersoneel kan buiten beschouwing blijven. Laat ons zeggen, dat we hier te Bloemendaal zullen heb ben de gouden school, de zilveren en de bronzen. En laat, wie geen goudstukken of zilverlingen te mis sen heeft, ijveren voor de vervolmaking van de openbare lagere school, die de heer IJzerman een te goede reputatie heeft bezorgd, dan dat daarvoor nu plotseling des appreciatie zou behoeven in de plaats te komen. Of de gewraakte schoolgeldhelfiug in strijd is met de wet, kan ik niet beoordeelen. Is dit zoo, dan is de zaak al heel eenvoudig en heeft men de cassatie van dén minister te wachten. Men kan het betreuren, dat uit de gemeentekas gelden zijn besteed voor een doel, dat misschien niet bereikt behoefde te worden. Maar het is beter zich dit in verkiezingstijden te herinneren. Men kan den exodus van het onderwijzend personeel der lagere school naar de M. U. L. O. bejammeren, maar geen mensch is onvervangbaar en er zullen nog wel goede leerkrachten te krijgen zijn. Een beetje kalmte en wat bezadigdheid. En mischien eens een bijeen komst van belanghebbende ouders. Hoewel in Bloemendaal niet altijd belanghebben den ook belangstellenden zijn. Met beleefden dank voor de plaatsing. Hoogachtend, F. A. L. LANG. Iloefijzerverbond. Tot 28 Juni is bij het Hoefijzerverbond ingeko men een bedrag van 65.933,59%. Voor deelname aan de hoefijzer week, 18 Augus tus, om bij toestemming van B. en W. de bekenae speldjes te verkoopen, nebben zich reeds een groot aantal plaatsen aangemeld. Museum van Kunstnijverheid. Gedurende de maand Juni werd het museum van kunstnijverheid te Haarlem, bezocht door 648 be langstellenden. Uit de aan genoemd museum ver bonden boekerij werden 176 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land verzon den, terwijl de schooi voor kunstnijverheid door 158 vrouwelijke en mannelijke leerlingen werd bezocht. De tentoonstelling van kanten, vervaardigd op de Koninklijke Neder landscke kantwerkschool te 's-Gravenhage, zal Zondag 5 Juli geopend worden. Nieuw Bloemenmagazijn. Aan de Zijlstraat nabij de Groote Markt opende de firma J. II. A. Gielen, die, zooals bekend is, aan de Houtvaart te Overveen hare kweekerijen heeft, een nieuw bloemenmagazijn. Deze zaak maakt een keurigen indruk. Licnte dunne gordijnen geven aan de vensters het aanzicht van frissche serrer.i- men, een korf met bloemen ervoor verhoogt dezen aardigen indruk. De winkel is hiermede geheel in overeenstemming; eenige smaakvolle rieten serre meubels zijn gerangschikt tusschen terra-cotta va zen, waarin sierlijke waaierplanten staan; varens en keurige kleurige bloemen in veelal heel aardige vazen en potten wisselen elkaar af. Wij zagen fijne orchideeën, sehaarsehe roode lelies-, blauwe uistels, roze hortensia's en prachtige donkerroode anjers, ook een aardig soort Japansche vazen en popjes, een fabrikaat, waarvan de heer Gielen den alleenverkoop heeft. We kregen een prettigen indruk van die goed modern ingericht bloemenmagazijn. Tentoonstelling. Op Donderdag 9 Juli wordt van 9 tot 12 en van list hierom in strijd met de economische weten- 2 tot 4. uur in het gebouw der Bloemendaalsche p, omdat het bij de consequente toepassing het Schoolvereeniging eene tentoonstelling gehouden van ermde land berooft van de groote voordeelen der handwerken slojdvoorwerpen en teekeningen, door nationale verdeeling van den voortbrengings- i 1, den weg verspert om door territoriale ver- j leei'lmöen (ier sc 0 a g •g van arbeid te komen tot het hoogst mogelijke ctiviteits-maximum. Beschermende tarieven, hoe a sch appel ijk ook samengesteld, zijn in strijd len eisch der economie dat men bij de productie 'eds naar moet streven om met een minimum brengingsmoeite een zoo hoog mogelijk resul- te verkrijgen. En het eenige gevolg van het krmende stelsel is economisch gesproken den duur het nationale dividend van de wereld schap, het aandeel der Natie in de opbrengst reldproductie, achteruitgaat, het protectionisme bij de talrijke oorzaken rijving tusschen de volkeren nog voegt den maijver, die aanleiding geeft tot economische den, gevolgd door weerwraak, repressaillemaat- uitloopend op tarief krijg en daardoor tot ving van het imperialisme en militaire bewa- •g, die loodzwaar drukt op de bevolking niet De nieuwe zaak. De handel in wild en gevogelte van de firma Van der Stad aan den Bloemendaalscheweg, is Vrijdag geopend. De zaak maakt een keurigen in druk van netheid en properheid. Het is alles wit en heldere kleuren; smakelijk ziet het eruit. Uit het Politie-rapport. Processe n-v e r b" a a 1 zijn opgemaakt, wegens loopen over verboden grond; rijden zonder licht; rijden met twee aan elkaar gekoppelde wagens; op geven van een valschen naam; venten zonder armband. Gevonden en terug te bekomen bijW. Over- Op voor verbetering van den Volkszang Geachte redactie. Beleefd verzoek ik u, mij een klein plaatsje in uw blad af te staan voor een klaclit en een opwekking. Een klacht over het feit dat in Haarlem slechts twee personen, in de omstreken der Spaarnestad, ook in Bloemendaal niemand ons in onzen moeilij ken strijd steunt. Een opwekking, om daarin verandering te bren gen. Slechts weinig Bloemendalers zullen het niet met ons eens zijn, dat het met den volkszang droe vig gesteld is. Maar wil men dien toestand dan bestendigen, of meent men door lamenteeren alleen, verbetering te brengen Dat is niet mogelijk en daarom richten wij het dringend verzoek tot alle bewoners van Haarlem en omstreken, voor wie onze minimum-contributie 1,per jaar) geen bezwaar vormt: sluit u aan bij onze vereeniging, steunt ons zoodoende zedelijk en. stoffelijk. Want ook in deze zaak kan zonder geld niets verricht worden. Wij hebben nog weinig bereikt, maar waar zelfs vele belangstellenden in ons streven verre van ons blijven, kan men ons hiervan geen verwijt maken. Verbetering zal komen, als maar de besten van ons volk ernstig toonenze te willen. U dankend voor de plaatsing dezer regelen. Hoogachtend, Mr. A. LOOSJES. Alg. Secr. van de Nat. Ver. voor den Volkszang. Amsterdam, Leidschegracht 117. llaerlem De vereeniging „Haerlem" houdt op Dins.lag 7 Juli des avonds ten 8 uur, in de turnzaal van café Brinkmann, eene algemeene vergadering. Door mr. H. Pli. 't Hooft woi3dt dien avond een voordracht gehouden over „De Student Beets", en het bestuur verwacht een groote opkomst der leden met hunne dames. Zijden Lampekappen. Wij vestigen de aandacht onzer lezeressen op de annonce van de firma II. MokDetaas in dit num mer van ons blad. Wij brachten een bezoek ;tan deze zaak, en kunnen verklarén dat ze uitmuntend ingericht is voor het maken en vervormen van zijden lampekappen in alle verlangde vormen. De zaak is gevestigd aan de Groote Houtstraat 157, te Haarlem. Ook vindt men er een uitgebreide sorteering van onderdeelen van lampekampen, als zijde, linten, kralen, kanten, geraamten, dragers, enzoovoorts. Dit voor de dames, die er de voorkeur aan geven, zelf de kappen te vervaardigen. De heer Mok vestigde er onze aandacht op, dat alles op de eigen ateliers vervaardigd wordt. VOLKSGEZONDHEID. De voedingswaarde van Boter en Margarine. Eenige weken geleden besloten de regenten van de Bermondsey Gestichten de margarine, die in hun ziekenhuis en werkinrichtingen verstrekt wordt, te vervangen door natuurboter. Deze heeren ontvin gen nu een schrijven van de „Local Governement Board". In dit schrijven wees de Board er o. m. op, dat de voedingswaarde van margarine gelijk is aan die van boter Margarine, boter, spek en cocosoiie hebben nagenoeg dezelfde verteerings-coëfficiënt. De calorische waarde van boter en de verschillende vetten, waaruit de margarine gefabriceerd wordt, verschilt ook zeer weinig. Alle vetten, die voor de margarine-fabricage gebruikt worden, moeten geheel kleurloos en smakeloos zijn, daarvoor is groote zin delijkheid en zuiverheid noodig., Het voordeel, dat boter boven margarine beeft, is meer een kwestie van smaak dan van voedingswaarde, en de verbrui ker van boter is genegen voor deze weelde het groote verschil in prijs tusschen boter en margarine te be talen. Na dit schrijven besloten de regenten de voorgenomen wijziging die hun op 18.000, per jaar zou komen te staan niet uit te voeren. („The Grocer.") Officieele waarschuwing tegen gevaarlijke aanprijzing van dieetvormen. Wie in onzen tijd een inval krijgt om zich te bepalen tot een zekere groep spijzen, kan niet meer tevreden zijn met naar zijn eigen smaak te leven, maar acht zich verplicht alle menschen tot zijn zoo genaamd denkbeeld te bekeeren. Zoo zijn er, die den mensch, die nu eenmaal sedert zijn eerste schre den op den weg der beschaving, zijn tanden en zijn maag heeft verwend met gekookt of gebraden voed sel, opeens tot den heilstaat van den rhinoceros

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1914 | | pagina 1