IJJÉöw* Geeft lezing. 'Si elkander „HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD" ter KERK-AGENDA, Zondag 8 November. Haarlem: Jongelieden Kerk (Get. Protb.) 10g u„ Mej. Blok v. Laar; Eglise Wallonne 10£ heures da matin, Mons. Chouillet, Pasteur a la Haye; Rem. Ger. Gem. 10 u., Ds. Beijerman, Rem. Pred. te Meppel; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. Schade van Westrum; Ver. Doopsgez. Gem. 10 u., Ds. Hylkema, Avondmaal, 7 u., Ds. Plantenga, Dankzegging. BloemendaalNed. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van Leeuwen, 6j u., Ds. Van Leeuwen. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Barbas, van Haarlem. Houtrijken Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. B. Baljon. Spaarndam Ned. Herv. Gem.,10 u., Ds. S.A.Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Vunde- rink, Pred. te Haarlem. IJmuiden Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Creutz- berg, 5 u., Ds. Creutzberg, Doopsbediening Doopsgez. gem. en Ned. Protb. 10£ u., Ds. Attema, Zandvoort: Ned. Herv. Gem 10 u., Ds. Post- humus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Café „Rusthoek" iederen Zondagmiddag en avond concert. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. Iederen Vrij dag houdt bet bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie "Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stad s-B ibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Kunstzaal De Bois, Kruisweg 68, Haarlem, tentoonstelling van Kunstwerken. Dagelijks ge opend van 9 5 uur. Schouwburg Jansweg: Zondag 8, Maandag 9, Dinsdag 10 en Woensdag II November: 8 u. Past d'r op!; Donderdag 12 November: 8 u. Groote Stadslucht. geschreven zijn met schrijfmachine- schrift. PLAATSELIJK NIEUWS. De tram. De Overveensche Train heeft in den laatsten tijd een eenvoudiger dienst inge steld. Deze bestaat daarin, dat met een wagen minder gereden wordt, waardoor de tramwagens dadelijk bij aankomst weer moeten vertrekken. Men overdrijft dat ech ter wel een weinig. Wij hebben het bijge woond, dat een wagen aan den Bloemen- daalschenweg zoo goed als weer op den terugweg was vóór hij goed en wel was aangekomen, en een groep wachtende passagiers nauwelijks kon worden ingela den. Het gelukte den menschen eindelijk nog, zij het dan ook in een toestand van volkomen uitputting en met een verminkt zenuwgestel, mee te komen. Jubileum. Zondag herdacht mejuffrouw De Boo den dag waarop zij vóór vijf-en-twintig jaar in dienst trad bij de familie De Kanter. Zij ontving van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen een medaille voor getrouwe plichtsbetrachting. Herdenking. Zooals wij onzen lezers mededeelden, vierde de heer H. Vis, Zondag zijn 1214 jarig jubileum als koster der Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal. Vermelden wij nog, dat de heer Vis door ds. Barger bij de godsdienst-oefening met een kort woord van het chemisme in zijne absoluutheid de hoo- gere kategorie op, welke in het chemisme schuilt; altijd komt het bizondere tot zijne waarheid in zijne zelfveralgemeening, ge lijk omgekeerd het algemeene tot zijne waarheid komt in zijne zelfverbizonderin- gen; altijd komt iets tot zijne waarheid in eigen tegendeel, in datgene, waarin het zich opheft, waarin zijn naam verdwijnt. Het ware in het chemisme komt derhalve in zijne alomvattendheid, het ware in deze alomvattendheid echter in derzelver ver enkeling, in den vorm des levens, aan het licht. Is deze de waarheid van het chemisme, dan moet het laatste erin terug te vinden zijn, maar: veranderd. De verhouding van het chemische en het levende aanzijn zal dus, als elke verhouding, eenheid van overeenkomst en verschil moeten blijken. Het organische aan zijn nu komt met het chemische hierin overeen, dat het „zich ontwikkelt en stelt", maar het verschilt er hierin van, dat het zich bovendien „herstelt en herhaalt'. In den vorm des levens bereikt de natuur opnieuw weliswaar een aanzijn wat op geheven is, is niet verloren maar zij valt diaarin niet terug tot de begrensdheid waardeering wend gehuldigd, en de kerke- raad na den dienst den jubilaris in huldi gende woorden toesprak, waarna hem een keurig bloemgeschenk werd aangeboden. Vrijwiltige Landstorm Morgen, Zondag, maken de afdeelingen van den Vrij willigen Landstorm Haarlem een fietstocht. Aantreden des morgens ten 9 uur aan den Julianaweg bij den Zijlweg. Het Jaarboekje. Ons Jaarboekje „Help u Zelf" is in be werking. Het verschijnt tegen het einde des jaars. Wij wekken een ieder op, reeds nu een exemplaar van het handige, voor be woners van Haarlem en Omstreken onont beerlijke, boekje te bestellen. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: openbare dronkenschap; loopen over verboden grond; diefstal van een rij wiel en burengerucht. Gevonden en terug te bekomen bij H. M. Schieferdecker, Mollaan n". 5, te Bloe mendaal, een gouden broche; P. Schoon, Zomerzorgerlaan n". 8, te Bloemendaal, een koperen gewicht; Oskam, Rollandspad n". 19, te Overveen, eenige Engelsche sleutels in étui; aan het bureau van politie te Over veen, een huissleutel Verloren: een gouden ring en een cocarde. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 30 October tot en met Don derdag 5 November. Geboren: z. van W. Kleef en A. van Schagen; d. van A. J. P. Janssen en A. M. van Opzeeland. Getrouwd: J. J. H. M. Klesssns en E. A. M. M. Albers; H. Timmer en T. Woudstra. Overleden: T. Koorn, 74 j. SPORT. „Bloemendaal"„Edo" 23. „Bloemendaal" heeft dezen wedstrijd on gelukkig verloren. Hoewel de witten den geheelen wedstrijd sterker zijn gew.eest, is „E.D.O." de gelukkige geweest. Reeds on middellijk na het begin maakt „E.D.O." den eersten goal. Dit prikkelt „Bloemendaal" en onze witten zijn langen tijd aanvallend. Toch duurt het lang, voordat zij weten te doelpunten. Als de linksuiterst namelijk er met den bal van door gaat, schiet hij van de wing tegen den onderkant van de doel- lat. De bal springt dan Verder in 't doel. Vóór de rust wordt dan niet meer ge scoord, zoodat de rust intreedt met gelij ken stand. (11) Na de thee blijft „Bloemendaal" langen tijd op de „E.D.O."-helft domineeren, maar veel geluk met schieten hebben de heeren niet. Was er in deze periode een goede schutter in de witte voorhoede geweest, dan was de wedstrijd glansrijk gewonnen. Nu duurt het nog een heelen tijd, voordat de rechtsbuiten uit een mooien voorzet van links weet te doelpunten. (2l). Het pu bliek is dol van vreugde. Zou „Bloemen daal" de oude tegenstandster uit de 2de klas verslaan Het gejuich is nog niet be daard, als de rechtsbinnen gelegenheid krijgt om den voorsprong te vergrooten. Alleen voor den „E.D.O."-keeper staan de, schiet hij den bal in diens handen. Dan valt „E.D.O." een penalty ten deel, die on houdbaar wordt ingezet. Dit ontmoedigt „Bloemendaal" geenszins. Integendeel, hef tig valt het witte quintet aan, maar zonder resultaat. Het gelukt „E.D.O." zelfs een derden goal te maken, nadat er eerst nog een penalty is gemist. Weldra fluit de scheidsrechter tijd en heeft „Bloemendaal" en de eindigheid van het natuurlijke aan zijn. Het organisme is niet als het verstijfde krvstal, eindigheid, welker vorming plaats gevonden hééft, maar rusteloosheid, welke zich aanhoudend vormt, voortbrengt en stelt, welke niet ophoudt te worden. Het le ven is de aanhoudende strijd tegen vernie lende invloeden, maar tevens de macht, deze aan te wenden tot eigen instandhouding. Ja, het is de macht tegen zichzelve; in zijne bestendige stofwisseling vernietigt het be stendig eigen voortbrengsel, om in weer wil, en op voorwaarde, van deze bestendige zelfvernieling en zelfdooding het leven te blijven. En het organisme is zoo, hoewel in verhouding tot de onzienlijke idealiteit van het leven realiteit, niettemin als onzienlijke eenheid van eigen oneindiglijk zich stel lende en opheffende aanzijnswijzen, zelf idealiteit. Eerst in zijn ideëel aanzijn stelt het begrip der werkelijkheid het onzien lijke Eene, hetwelk niet dan in en door zijne veranderingen blijvend is een aanzijn, dat met eigen begrip overeenkomt. Zelfs in dien zin, dat het, in weerwil zijner eindigheid, oneindig is: het „herhaalt zich". Als ver enkeling vergankelijk, vermag het individu nochtans zijne soort te bestendigen. Zelf- herstelling en zelfherhaling zijn de organi zeer onverdiend verloren. Het is te hopen, dat Moeder Fortuna niet in alle wedstrij den onzen „Bloemendaal"-spelers den rug toekeert. Zondag a.s. „Bloemendaal II"—„V.V.C. II"; aanvang 10 uur, op 't „Bloemendaal"- terrein. v. V. UIT ANDERE üEMEENTEN. Cursus Aesthetica. Woensdagavond hield in het gebouw „De Nijverheid Jansweg, de heer H. C. Ver- Kruysen, leeraar aan de Kunstnijverheid school te Haarlem, een lezing over „Scnoon- heid en Kunst de eerste uit een reess t an lezingen. Deze cursus wordt in boven genoemd gebouw op alle Woensdagavon den geregeld gegeven; de toegangsprijs tot den geheelen cursus is 2,50 per per soon. Deze eerste avond gaf ons reeds een uitnemenden indruk van de bizondere be langrijkheid van dezen aesthetischen cursus. Spreker begon met er op te wijzen, dat nimmer de kunst diep te doordenken is zon der dat wie haar te doordenken poogt, begrip van het ware bezit. Dit begrip van het ware. toch is het ware begrip te noemen. Dat ware begrip is het, wat ons begrijpen doet, dat niets denkbaar is zonder het menschehjk denken. Op het denkend IK heeft alles be- tiekking, evenals het denken zelf betrek king heeft op het andere, dat het, betrek kelijk dan, tegenover zich heeft; zoo zijn twee denkbaarheden, welke tot elkander in betrekking staan, betrekkelijk en niet ge scheiden, ofschoon ze wel onderscheiden zijn. Zoo is het IK nooit zonder het andere, en deze beiden veronderstellen als tegendee- len elkander wederzijds. Dus door iedere denkbaarheid wordt verondersteld een te gendeel, waarmede het, hoewel onderschei den ervan, toch één is. Immers elke denk baarheid, eenzijdig gedacht, is eene be grensdheid te noemen, en waar een grens is, veronderstelt men ten anderen kant een ommezijde, een tegendeel; een grens be duidt evenzeer vereeniging als scheiding. Wat gesteld worden kan, kan ook worden opgeheven. De werkelijkheid van de zicht bare wereld is te noemen eene werkelijk heid, die zich opheft, en daarom is deze werkelijkheid als eenzijdigheid eer het on werkelijke. Wanneer nu eene stelling de waarheid niet is, en hare tegenstelling blijkt zulks evenmin, dan moet de waarheid we zen de denkbaarheid der eenheid van stel ling en tegenstelling. En zoo is de waarheid der ware werkelijkheid als eenheid van het denkend IK en al het andere, tevens de ware volledigheid der eenheid, welke immers in zich alle tegenstrijdigheden opheft. Eene werkzame veeleenigheid wordt deze een heid dan. In zichzelve is de waarheid werk zaam en strijdig, zij grondt zich op zich zelf. Het Ware of het Oneindige moet, wijl het alomvattend is, ook zichzelf waar ma ken,- en dit kan geschieden door de werk zaamheid; die is namelijk: een onderschei den in zichzelf, een eeuwige zelfbestendiging in zelfverkeering. Zoo is de idee der waar heid geenszins eene vergankelijke eindig heid, doch oneindige eenheid. Het Onein dige bepaalt zich in eene voortdurende wor ding tot eindigheden, welke het zelf toch steeds te buiten gaat. Eindigheden, bepaald heden, eenzijdigheden .hoewel onhoudbaar op zichzelven,, zijn dus volstrekt onontbeer lijk. Hare waarheid vindt een denkbaarheid eerst in haar opheffing. De mensch ook is vereindigde oneindigheid, denkend gaat hij zijn eigen eindigheid te buiten, en komt zoo tot veroneindigde eindigheid. De mensch is te noemen de ommezijde van het Onein dige zelf; zoo komt de Eeuwige Oneindige Waarheid uit zichzelf tot zichzelf, dat is tot bewustzijn, dat is tot bewustwording. In ons sche functies, waarin de levende vorm de waarheid openbaart van de vormbestendi- ging door stofwisseling, welke aan het aard- sche chemisme waren kenbaar geworden. I 426. In de natuurkennis verhouden zich bewegingsleer, verschijnselenleer en levensleer als voorbereiding, stelligheid en verinwendiging van besef omtrent het ver schillend buiten zichzelf verkeer end e en van zichzelf vervreemd ware. Alles is te denken in drieërlei verhou- houding; alles is eerst in zijne volledige ont wikkeling gedacht, als het doordacht is in zijne voorbereiding, stelligheid en opheffing. Dit ligt in het begrip „ontwikkeling" zelf; wat zich ontwikkelt, ontwikkelt zich uit iets anders, zijne mogelijkheid of voorbereiding, tot zichzelve, zijne stelligheid, en tot iets anders, zijn doel. Want juist datgene, waaraan het zijne stelligheid ontleent, is tevens datgene, waarin het zijn einde vindt: zijne grens; wijl iets is, heft het zich op, gaat het over in iets anders. Deze drie ledige verhouding is het beginsel der ge- heele werkelijkheid, ook der werkelijkheids- Zeer, welke in al hare geledingen niets dan deze verhouding openbaart. Zij is, als de werkelijkheid zelve van Rede, Natuur en Geest, één groot organisme, het organisme, denkt zich het Goddelijke. Het goddelijke doorwoont ons. Het doel van het heelal is de zelfverwerkelijking der Goddelijke Idee. Indien dit althans nog een doel genoemd worden kan. De Bewegelijkheid van het geheel, waarin niets standhoudt, kan ook geen begin hebben; zij wortelt in de werk- zaamheid zelf, en elk oogenblik heeft zij weder een begin. Zij is voortdurend ont staand en vergaand, eene blijvende wording, Het is hierom, dat bewijzen, die altijd op bepaaldheden steunen, voor het stellend, verkeerend en vereenigend denken geen he. teekenis kunnen hebben. Tot zoover de eerste lezing van dezen belangrijken cursus. De spreker vond bij de aanwezigen een aandachtig gehoor en welverdiende belangstelling. Gaarne wekken wij onze lezers op, dezen zeer leerzamen cursus te volgen. Museum van Kunstnijverheid. Het museum van kunstnijverheid, te Haar. lem, werd gedurende de maand October bezocht door 580 belangstellenden. Uit de aan het museum verbonden boekerij werden 159 boek- en plaatwerken in de gemeente Haarlem uitgeleend. Voroloopig worden geen werken naar andere plaatsen van ons land verzonden. De aan het museum verbonden school voor kunstnijverheid werd gedurende de af. geloopen maand bezocht door 199 vrouwe lijke en mannelijke leerlingen. In de rotonde van het museum van kunst nijverheid zal vanaf Zondag a.s. een buiten gewone tentoonstelling gehouden worden van oorspronkelijke Japansche houtsneden. In deze bizonder fraaie collectie komen wer ken van Hoson, Gehke, Hokusai, Biko, Hogro en anderen. Zondag is de toegang kosteloos. BLADVULLING. Gewaarborgd. Oppasser (in den dierentuin): „Kinderen, niet zoo dicht bij het hok van den leeuw: hij zou je kunnen bijten!" Kinderen„O, die bijt ons niet, wij zijn lid!" VAN HIER EN DAAR. Een nieuwe draadlooze telephoon in Japan. De Japanners hebben hun eigen systeem van draadlooze telephonie. Het is een uit vinding van Torikata, en werd reeds door de Japansche regeering aangekocht, terwijl het in Frankrijk en Engeland gepatenteerd is. Op bevel der Japansche Regeering moe ten nu alle groote schepen voorzier, zijn van een „Torikatafoon"-instrument. De ervaringen, die de drie groote stoomvaart lijnen met het systeem hebben opgedaan, zijn inderdaad schitterend. De strekwijdte der apparaten bedraagt 100 K.M. Een groot voordeel van het Japansche systeem ligt in zijn eenvoudmen spreekt en luistert met hetzelfde gemak als bij een gewone huis- en kantoor-telephoon. (Maandbl. t. d. Vervalschingen.") Sluitzegels. De uitgever G. W. Belinfante, Den Haag, brengt sluitzegels in den handel, ten bate van het Koninklijk Nationaal Steuncomité. De zegels zijn in aangename kleuren uit gevoerd. De voorstelling is een drietal figuren, verpersoonlijkingen van den Ar beid, de Waakzaamheid en de Weldadig heid. Deze sluitzegels worden bij de 18 en bii de 6 stuks verkocht, respectievelijk tegen 25 en 10 ets. De zuivere opbrengst komt ten bate van het Nationaal Algemeen Steun comité. waartoe dat eene beginsel zich ontplooit. En binnen deze volledige begripsleer toont derhalve ook de leer van „het verschil lend buiten zichzelf verkeerende en van zichzelf vervreemde ware", de natuurleer dus, dezelfde verhouding; hare drie, gele dingen, de bewegings-, de verschijnselen- en de levensleer, zijn onderscheidenlijk leer van mogelijkheid of voorbereiding, van stellig heid en van opheffing van het natuurver schijnsel welke als opheffing van het „buiten zichzelf verkeerende" eene verin wendiging tevens is. De vorm dezer spreuk brengt ons intus- schen nóg iets tot bewustzijn. Verhouden zich bewegings-, verschijnselen- en levens leer als voorbereiding, stelligheid en ver inwendiging van besef omtrent de natuur, dan is hiermede tevens de verhouding uit gesproken tusschen wijsheid en werkelijk heid. Geschiedt de ontwikkeling van W natuurbegrip, van ons natuurbegrip, over eenkomstig de ontwikkeling van de natuur- idee zelve, dan is hierin begrepen, dat de wijsheid niet is eene redeneering ovf' de werkelijkheid, maar de werkelijkheid zel ve, die zich in ons verinwendigt van denk bare tot gedachte werkelijkheid.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1914 | | pagina 2