Jtt bet „JtotelJtoyal" iet Goddelijke. Het goddelijke >ns. Het doel van het heelal is ;rkelijking der Goddelijke Idee. dthans nog een doel genoemd De Bewegelijkheid van het irin niets standhoudt, kan ook lebben; zij wortelt in de werk- elf, en elk oogenblik heeft zij begin. Zij is voortdurend ont- rgaand, eene blijvende wording >m, dat bewijzen, die altijd op n steunen, voor het stellend, en vereenigend denken geen be. men hebben. :r de eerste lezing van dezen cursus. De spreker vond bii ten een aandachtig gehoor en e belangstelling, ekken wij onze lezers op, dezen ren cursus te volgen. um van Kunstnijverheid. im van kunstnijverheid, te Haar. gedurende de maand October r 580 belangstellenden. Uit de eum verbonden boekerij werden n plaatwerken in de gemeente tgeleend. Voroloopig worden naar andere plaatsen van ons den. iet museum verbonden school ijverheid werd gedurende de af- rand bezocht door 199 vrouve- inelijke leerlingen. nde van het museum van kunst- al vanaf Zondag a.s. een buiten toonstelling gehouden worden nkelijke Japansche houtsneden, ider fraaie collectie komen wer- loson, Gehke. Hokusai, Biko, nderen. de toegang kosteloos. MG. Gewaarborgd. (in den dierentuin)„Kinderen, ht bij het hok van den leeuw: ;unnen bijten!" „O, die bijt ons niet, wij zijn EN DAAR. uwe draadlooze telephoon in Japan. tiers hebben hun eigen systeem oze telephonie. Het is een uit- Torikata, en werd reeds door e regeering aangekocht, terwijl strijk en Engeland gepatenteerd der Japansche Regeering moe- groote schepen voorzien zijn ,Torikatafoon"-instrument. De die de drie groote stoomvaart iet systeem hebben opgedaan, ad schitterend. De strekwijdte ;n bedraagt 100 K.M. Een groot in het Japansche systeem ligt iudmen spreekt en luistert met :mak als bij een gewone huis- telephoon. andbl. t. d. Vervalschingen.") Sluitzegels. er G. W. Belinfante, Den Haag, regels in den handel, ten bate ninklijk Nationaal Steuncomité, tijn in aangename kleuren uit- >e voorstelling is een drietal persoonlijkingen van den Ar- aakzaamheid en de Weldadig- zegels worden bij de 18 en bii erkocht, respectievelijk tegen 25 3e zuivere opbrengst komt ten et Nationaal Algemeen Steun- eene beginsel zich ontplooit, leze volledige begripsleer toont ik de leer van „het verschil- zichzelf verkeerende en van /reemde ware", de natuurleer e verhouding; hare drie, gele- ewegings-, de verschijnselen- en r, zijn onderscheidenlijk leer van I of voorbereiding, van stellig- opheffing van het natuurver- welke als opheffing van het zelf verkeerende" eene ver/n evens is. dezer spreuk brengt ons intus- ets tot bewustzijn. Verhouden igs-, verschijnselen- en levens- irbereiding, stelligheid en ver van besef omtrent de natuur, rede tevens de verhouding uit- usschen wijsheid en werkelijk' liedt de ontwikkeling van het i, van ons natuurbegrip, over- de ontwikkeling van de natuur- dan is hierin begrepen, dat niet is eene redeneering over heid, maar de werkelijkheid zel- in ons verinwendigt van denk- achte werkelijkheid. J* "li* üi'T I S 11 i i fejji gi'M iiWMi mi KONINKLIJK PALEIS TE SOESTDIJK. Lijsten van geïnterneerde Belgen in Nederland. Wij ontvingen de lijsten n". 1 en 2 „des Beiges internés dans les Pays-Bas". Deze lijsten, in 100.000 exemplaren verspreid, geven de namen der geïnterneerden in Zwolle, Kampen, Assen en Gaasterland, be nevens opgave van het wapen, waartoe de betrokken soldaat behoort. Deze lijsten zijn a 5 cents verkrijgbaar bij de uitgevers Schaaps Kossen, Spuistraat 1, Den Haag. Ontspanning militairen. „Commissie voor ontspanning en ontwik kelend vermaak voor de militairen op de forten en in de garnizoens van Haarlem en omstreken'.' Ziehier de lange, maar daar door ook duidelijke naam van een o. i. zeer nuttig comiteit. l it comiteit is ontstaan doordat eenige militairen uit het fort De Liede, zich wen den tot den heer J. R. Prent Sr., om mede ver uig en hulp bij de uitvoeringen, door hen zelf te geven. B'j het onderzoek kwam bovengenoemde heen tot het besluit, dat er meer hulp noo- dig was om alles in een redelijken toestand te Lengen en verzekerde hij zich den bij stand van den heer W. Dyserinck; deze b, heeren gaven toen aan Fort Pen- i ingsveer een kamer-tooneeldécor ter leen en stelden zich in verbinding met eenige ve; nigingen en clubs, die of reeds uit voeringen op de forten hadden gegeven of ziel >ereid betoonden, zulks gratis te doen. Va veel belang was in dezen, dat de lieer W. Dyserinck voor het doen van on- dern ekingen, voor het vervoer van execu tant; enz., zijn motorjacht beschikbaar stelde en tevens zijn auto. Ook van den heer Feijen, stalhouder, kreeg.de commissie om 'wachte medewerking. Deze stelde tel kenmale een wagen met koetsier en paar den gratis disponibel, alleen voor een fooi aan den koetsier. i ter sloot deze commissie zich aan bii het itloemendaalsch comité tot Ontspanning vat Militairen, dat reeds reeksen van wel geslaagde avonden gegeven had met Speen hof:. Ko Doncker en anderen, op een groot aantal forten, enz. in de omstreken van Haarlem. Eindelijk sloten deze commissies zich, op ener age van dr. J. B. Schepers c.s„ aan b de voorloopige commissie onder voor zitterschap van dr. Dekker, en van toen af \t erd eene zelfstandige af deeling gevormd van de algemeene Commissie voor Ont spanning en ontwikkelend vermaak van de militairen op de forten, enz. De werkzaamheden dezer commissie wa ren uitgebreid, en vonden algemeen groote waardeering. Zoo werd op verscheidene for ten een reeks van concerten gegeven met mevr. Dyserinck, viool; mevr. Craandijk Schuijl, zang; mevr. Holtorp, piano; voorts nog concerten door het Ensemble Lee mans en Van Cittert, met medewerking van mejuffrouw Gijsbertse voor zang, en den heer Louis van Westerhoven voor voor drachten; tooneelvoorstellingen door de Ko ninklijke Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer", enzoovoorts. Ook wist de com missie den forten in het, tijdelijk, bezit van een aantal onontbeerlijke benoodigdheden voor uitvoeringen en feestjes te stellen. Zoo stonden verscheidene particulieren en fir ma's stoelen, tafels, vloerkleeden en piano's ar, zoo deden o. m. de heeren Corns, van Kiel, Van Ooy, W. Scheer, J. R. Prent Sr.. Caderius van Veen, ook het Brongebouw, Hotel Roozen, de Schouwburg aan den Jansweg, de firma' sWisbrun en Liffmann, L A. Bremer Zoon, Vroom Drees- tnan, Gebr. Scholte. Verscheidene vereenigingen en personen zegden nog hunne medewerking toe, als daar zijn verscheidene zang-kwartetten en bekende solisten. De commissie werkt ge stadig met lust en ijver aan haar prettige taak, steeds worden uitvoeringen in elkaar gezet, en dat wat zij weet te organiseeren inslaat, daarvan levert de hartelijke ont vangst en flinke medewerking van de mili tairen het beste bewijs. Een aantal aardige avonden is weder in voorbereiding. En zoo gaat men maar verder en doet wat in zijn \ermogen is om de menschen op de forten op aangename en waar mogelijk op nuttige wijze .bezig te houden. Een eigenaardig gebruik. Een koopman onder onze lezers, die goe deren uit Engeland betrekken wilde, kreeg eerst het onderstaande stuk ter ondertee- kening toegestuurd. Owner of the firm of do solemnly and sincerely declare as fol lows: That all consignments of to be purchased during the war from Messrs. Henderson Liddell of London, are not intended for consumption in any State at present at war with England, and 1 hereby make this Declaration conscientiously belie ving the same to be true." As witness my Hand, Thisday1914. Signed. Geïnterneerden. Allen, die inlichtingen omtrent geïnter neerde militairen wenschen, hebben zich naar men ons meedeelt, uitsluitend en rechtstreeks te wenden tot het Informatie bureau van het Roode Kruis, Lange Voor hout 6, Den Haag. Voor inlichtingen om trent burgervluchtelingen wende men zich tot de Centrale Commissie voor Vluchte lingen, Lange Voorhout 45, Den Haag. De Europeesche Statenbond. Wij ontvingen een oproep, geteekend door de volgende personen, die zich vereenigd hebben tot een comiteit „De Europeesche Statenbond" Dr. Frederik van Ecden; prof. dr. G. Heymans; dr. Aletta H. Jacobs; jhr. mr. B. de Jong van Beek en Donk; jhr. dr. Nico van Suchtelen, algemeen secretaris, Bla- ricum. De oproep luidt aldus: Het comiteit „De Europeesche Staten bond", overtuigd dat de verhoudingen der beschaafde staten onderling door dezelfde wetten van zedelijkheid en recht beheerscht behooren te worden als het maatschappelijk leven der naties afzonderlijk, dat in het bi zonder voor het tegenwoordige Europa de aaneensluiting tot een statenbond of bonds staat wenschelijk is, verzoekt met aan drang alle personen en organisaties die deze overtuiging deelen, daarvan blijk te geven aan het secretariaat en naar beste krachten er toe mede te werken de openbare meening in dezen geest te vormen. Personen en organisaties die hunne in stemming betuigen, verplichten zich niet tot eenigen geldelijken steun, hoewel deze zeer gewenscht is en gaarne door het secreta riaat zal worden in ontvangst genomen. Bijgevoegd is als eerste der door het co miteit uit te geven reeks vlugschriftjes, een artikel van jhr. dr. Nico van Suchtelen, een zeer belangwekkend geschrift. T00NEEL. Haagscli seizoen. „Het groote avontuur", eene fantasie in 4 bedrijven, van A. Bennett, bij „Die Haghespelers". De E. V.'s (Enny Vrede, Ed. Verkade), deden met dit stuk feitelijk hun rentrée in de residentie, wijl ze tot nu slechts oude rollen hadden gespeeld. En ze bleken nog in alle opzicht E. V. te zijn. En Voyage dooi de habitué's van hun schouwburgje weemoe dig nagetuurd, zijn monsieur et madame nauwelijks weer En Ville, of ze blijken op nieuw En Vogue: 'n goed bezette zaal be groette deze première. En terecht. Want deze „fantasie" van Bennett getuigt van 'n zeer bizonderen, fijnen geest en 't ditmaal over 't geheel zwakke spel der vertooners vermocht de sterkte van 't stuk niet te breken, 't Be handelde thema is niet nieuw: 'n beroemd schilder wordt dood gewaand en beleeft nu persoonlijk de ietwat wrange avonturen van z'n na-glorie. Doch de wijze, waarop dit is uitgewerkt, zal zelfs den verwendsten fijn proever voldoen. Jammer, dat in de vertooning meer 't blijspel naar voren treedt dan de tragedie, welke toch ondergrond van dit fantastische weefsel is. Toch zullen „Die Haghespelers" van dezen zeer gelukkigen greep van hun leider, veel pleizier beleven. 'n Snufje voor de residentie was, dat Dr. J. Walch, de recensent van „Het Vaderland" eene poging deed 't conférencier-schap te doen herleven. Voor 'n eerste optreden was z'n anecdotische verhandeling over 't too- necl voldoende. Wanneer dr. W. voor de helft bekort, kan hij er op Nuts-avonden wil van hebben. J o h. W. B r o e d e 1 e t. Roodkapje en de Wolf. Naar aanleiding van het groote succes, zal Zondag 15 dezer des namiddags ten twee uur in den Schouwburg Jansweg, te Haarlem, nog één enkele voorstelling ge- geven -worden van „Roodkapje en de Wolf", operette-sprookje in 4 bedrijven, waarbij mevr. N. C. HopmanKwast de muziek componeerde, en Hartog J. Polak de kapellendans instudeerde. Dit zal in dit seizoen beslist de laatste opvoering van deze lieve operette zijn. Schouwburg Jansweg; Kon. Ver. Het Ned. Tooneel, „Gekocht en be taald", tooneelspel van George Broadhurst. Zaterdagavond in den schouwburg aan den Jansweg een goed bezette zaal; een publiek, dat al spoedig met veel aandacht en veel pret zat te genieten van Broad- hurst's geestig en wel in elkaar getimmerd tooneelstuk. Een huwelijksconflict is altijd om te lachenvoor wie het niet aan gaat, en het publiek in de zaal ging het conflict tusschen Virginie en haar dronken fuiverik van een man niet aan. Dus men lachte. Ook en niet het minst om de aar dige bijpersonen, door Emma Morel en den heer Lobo uitmuntend gespeeld. In de hoofd rollen deden mevr. LoboBraakensiek en de heer Ko van Dijk het best. Zij, de lieve ega, die in haren man teleurgesteld is. In dien men bedenkt dat alle ega's lief zijn en alle mannen teleurstellen, is de belangstel ling voor dergelijke gegevens verklaard. Mannen zijn nu eenmaal de teleurstellers en vrouwen de teleurgestelden, en de heer- schende moraal vergemakkelijkt de eerst- genoemden bij het stellen van hunne teleu- ren, wat voor de vrouwen jammer zou zijn, indien het haar weer niet juist de gelegen heid gaf op haar mannen en de mannen- moraal af te geven, wat ook lang geen te versmaden pleiziertje op zichzelf is. ONTVANGEN BOEKEN ENZ. „Mensch en Natuur", eene mys- tische levensbeschouwing door dr. M. H. J. Schoenmaekers; uit gave van C. A. J. van Dishoeck, Bussum. In een vorig werk, „Christosophie" ge- heeten, gaf dezelfde schrijver eene denk methode aan, welke in twee wetten was saam te vatten: 1°. Luister onbevangen naar de ingeboren beteekenis der levens woorden, totdat het Leven, dat die woor den schiep, duidelijk tot u spreekt. 2°. Stel uwe fantasie onvoorwaardelijk open voor de natuurvormen, totdat ge den natuurvorm ervaren kunt als een met zijn inhoud. De empirie wordt bij deze denkmethode niet verwaarloosd, maar als doorleefd en overwonnen voorondersteld. Het werk „Mensch en Natuur" nu, moet worden be schouwd als proeve van de genoemde denkmethode in de practijk. Deze beschouwingen erkennen het fun- damenteele mysterie van alle leven, trach ten het echter niet „op te lossen", maar willen het ontdekken en toonen als aan schouwelijkheid. Ziehier eenige stellingen uit dit werk: De Cosmos heeft drie bewegingen: de horizontale, de verticale, de radiatieve. De horizontale is in wezen: tijd; de verticale is in wezen: ruimte; de radiatieve is in wezen: het volledige, objectieve leven, de lichamelijkheid. De vrouwelijkheid is de realiseering van den tijd; zij is de horizon tale beweging van den Kosmos; de man de verticale, dat is de realiseering van de ruimte. Het licht is het fundamenteele ver schijnsel van de verticale beweging; het geluid daf der horizontale beweging. Het geestelijke is mannelijk; het lichamelijke is vrouwelijk. Dit boek is een zeer merkwaardige ui ting van een bizonderen geest. En verdient veel belangstelling, meer dan het tot nog toe naar wij vreezen genoot. „Caritate", door Maurits Sabbe, uitgave van C. A. J. van Dis hoeck, Bussum. In de Tooneel-bibliotheek van den uit gever Van Dishoeck verscheen een opmer kelijk werkje van den uitmuntenden Vla ming Maurits Sabbe. Voor wie dezen schrijver uit zijn anderen arbeid kennen, behoeft dit tooneelstuk waarlijk niet meer te worden aanbevolen. Vrijwel alle goede hoedanigheden vindt men ook in dit too neelspel terug. De titel „Caritate" slaat op voorh. „De la Station''. Stationsplein 2 te HAARLEM, ligt ter le/ing: N. Kotterd. Courant, Handels blad, Telegraaf, De Standaard, De Tijd, De Maasbode, 't Nieuws van den Dag, De Amsterdammer (groene), Nieuwe Finan cier en Kapitalist, Nieuwsblad van het Noorden, de Nederl Sport, Groninger Dagblad, Unitaseu Aanbestedingscourant, terwijl voor families, welke H oirleiu overdag be zoeken, een Poi tefeuiile ter lezing ligt, welke bevat The Graphic, l'Illustration, London News, Illustrirte Zeitung, Ueber Land und Meer, Punch, Fliegende Blatter, The Sketch, London Life en Het Leven, alsmede bet Berliner Tageblatt en The Daily Mail. de belaugelooze liefde der hoofdfiguur, Mo nica, een oude dienstbode, die haar jongen meester trouw blijft ondanks al diens te kortkomingen en ook bij de wreedste ont goochelingen in hem gelooven blijft. De houding van den schrijver is een schoone idealistische. Vandaar dat dit tooneelwerk in den goeden zin romantisch te noe men is. Niet naar de realistische methode ontleden tot een overvloed van détails, maar groot zien en ons toonen de eere overheerschende eigenschap, de eindelooze liefde om Gods wil, dat is wat deze sympathieke Vlaming poogde, en wat hem ook uitnemend gelukte. Dit ongestoord be zien van èene groote menschelijke hoeda nigheid en er de beteekenis van toonen, zonder zich door kleinere nevenzaken te laten afleiden, geeft aan dit eenvoudige werk iets groots, ietshet woord is afgezaagd, maar wij willen het opnieuw be teekenis geven iets verheffends. Maurits Sabbe behoort tot de zeer goeden onder de Vlaamsche vrienden. „Focus". Thans ontvingen we nummer 25 van het photo-blad „Focus", onder redactie van Adriaan Boer. Deze aflevering handhaaft, zoowel wat den tekst als de afbeeldingen betreft, den goeden roep van dit blad. A. B. C.-Oorlogsgids. De Uitgevers-Maatschappij „Elsevier" gaf dezer dagen een handig boekje in het licht. De „A. B. C.-Oorlogsgids" bevat namelijk beknopte, practische inlichtingen betref fende oorlogs-gereedschap, oorlogstermen, oorlogsrecht, -gebruiken, en de oorlogs sterkte van verschillende landen, benevens belangwekkende statistische gegevens. Zoo is hier bijvoorbeeld de beschrijving van een torpedo: 'n torpedo noemt men 'n onder water wer kend springmiddel, dat bij zee-gevechten wordt gebruikt. Er zijn drie soorten; de automo biel- of visch-torpedo, de slapende torpedo of mijn, terwijl schok-torpedo's feitelijk-n et meer gebruikt worden. De Visch-torpedo bestaat uit: de kop, die 60 tot 100 kilogram nat schietkatoen bevat, dat bij ontploffing als dynamiet werkt, en door de werking van een zoogenaamd pistool, voor in den kop, tot explosie gebracht wordt. Het pis tool bestaat uit een, door een veer een wei nig uitpuilende pen, die door de botsing van de torpedo tegen een scheepswand wordt ingedrukt, daardoor slagkwik doet ontplof fen, dat op zijn beurt weer een hoeveel heid droog en geperst schietkatoen ont steekt, terwijl dan dit laatste de eigenlijke lading van nat schietkatoen doet ontploffen. Hierdoor zal een gat in het boord worden geslagen van eenige meters middellijn. Aan den kop der torpedo zijn ook wel scherpe en stevige messen, z.g. ncttensnijders, aan gebracht, voor het doorsnijden der „Bulli- vanf-netten der groote oorlogschepen. Verder bestaat de v'sch-torpedo uit een luchtkamer, vervolgens uit een geheime ka mer, waarin de richt-toestellen zich be vinden, en achteraan het zelf-werkende roer. De af te leggen weg van een torpedo is van 500 tot 1000 meter; zij behoeven niet dieper dan 2 tot 4 meter onder water te treffen, in verband met den pantser-wand der aan te vallen schepen en hun eigen verlies aan kracht indien zij op grooter diepte komen. Dit boekje kan vooral in deze dagen me- nigen goeden dienst bewijzen. Het is handig van vorm en aangenaam van uiterlijk. De prijs is slechts 35 ets. LETTEREN EN KUNST. Tentoonstelling te Haarlem. Zaterdagmiddag woonden wij in het Haar- lemsche Raadhuis, de opening bij der ten toonstelling van ontweroen voor het Hilde- brand-monument en van schilderijen, be langeloos bijeengebracht door leden van het. genootschap „Kunst zij ons doel", ten voor- deele van het „Steuncomité. Een talrijk pu bliek verdrong zich in de groote zaal, waar ter weerszijden op lange tafels de ingeko men ontwerpen voor het Beets-monument, waaronder zeer opzienbarende, waren uit gestald. Het verslag der jury was bij elk der inzendingen neergelegd, en de belang-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1914 | | pagina 3