laas is 1914. idereo Kcïncti, our. ALGEMEEN] WEEKBLAD ZOON. DORT. )|ectie :tdat haar Magazijn >7jen is van een ürfUseïer). Dogtchtend, OREN. AAL, ?UTTERSWAREN, /LEESCHWAREN, DAAL I RANDE deaux. E T AAS. 7 -esrv IKÏEREE1I0IN0 ïR (Hoofddorp) je Sierkan straatweg 6g A004. ogst hygiënisch. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Gedempte Oude Gracht 63. Telephoon 141. HAARLEM. I l PCF'PEN DOKTER". '11, ZIÉ voor irecteu ('11, ZlVMtell (;n cliri€t^van\l)r. van liet Kinder- die t1 bleek en zwak rillen gebruiken, gezond ze dan I's mórgens een zult evir de resultaten f o.öo. voor ui - \erdeuhout. Telef. 15113. igienfabriek, GROOTE arradig mochten zijn, iu den de kappen in elk gewensoht kappen 1e vervaardigen, zooals: ijden- en Kralenfranjes, TeBefoon 1774. komen tot het geven van alle x m T DE CLERCO. EGORH - LISSE. Prolongatie, waring. >ketten) lillegom. &EEFÊ e u r i g e en s in a k e 1 ij 8e Jaargang. ZATERDAG ,28 NOVEMBER 1914, No. 48 j HofSeveranc«®rS> 1. Telefoon 15*3- Het Bloemendaalseb (üeekblad. Prijs per halljaar fl.5" by vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. In dit weekblad is tijdelijk opgenomen „HET MIDDEN", waarvan de eerste afzon derlijke reeks is afgesloten met No. 34 van 24 Januari 1.1. Toegangskaarten voorde lezingen van Dirk Coster zijn nog verkrijg baar aan onze adressen Ged Oude Gracht 63, Haarlem, en Vijverweg 7 te Bloemendaal. Geen onbehoorlijkheden! Nabil het Merwede-kanaal bevindt zich in diepte naast den spoordijk, een tuin met houten buitenhuis, volgens scherpzin nig heden op een betonvloer geplaatst, en (Stemd voor Duitsch geschut ter be- s! van de stelling Amsterdam. De ei ,v .'.ar immers is een Duitscher en alles wat ••i'tscli is, is in ons land verdacht. Wij mts.-n, dat goede trouw wordt veronder- steld ui kwade trouw bewezen moet zijn, ah "reus ze mag worden uitgesproken. Daan a weigeren wij voorloopig, aan eenig ver omtrent Duitsche oorlogstoebereid- '.p Nederlandsch grondgebied, geloof hten. De beschuldiging is infaam. men beschuldigt iemand, die hier heid geniet, van die gastvrijheid uii-.l'L uik te maken om zijn gastheer naar het leven te staan. Qemeener schurk ware lenkbaar dan die zoo iets deed, en de vreemde regeering die met diezelfde in Neds" j gehuisveste spionnen zou voeling houden, ware van .gelijk kaliber. Een ieder ga toch Je verbreiding van zulke verhalen omgeving zooveel mogelijk tegen. Om voorbeeld te geven, wenschen wij t«. omen tegen de onbehoorlijke dwaas- huüti: welke op grond van verklaringen va:: naaisters en stoven-zetsters in Aerden- :r de ronde doen omtrent de geschikt- 1 van den uitkijktoren en de terrassen het buitenverblijf „Kareol". Wat weer- het is nog al duidelijk, dat een toren geen graaf is en men op een granieten ter- met beter gevolg een stuk staal kan plaa tsen dan op een deventer-koek. Maar .'t daarom de kunstzinnige, ontwikkelde Nederlander, die de deze streek ten goede komende inval had in Aerdenhouteen kasteel te zetten, dat een sieraad is van land en streek, belaagd worden met plompe ver denkingen He geheele wereld rondom ons land is gek; en het gekste is, dat wij zelf binnen in die omgeving allerlei gekke dingen moe ten doen, om niet ook gek te worden; maar laat ons het niet overdrijven. Nog altijd blijkt geldig het recept, dat wij zoo vrij waren bij het begin der mobilisatie ten beste te geven: kalmte en nuchterheid kan ons redden. Spreuke uit de leerzaal van zuivere rede. (de zielkunde inhoudende). Toegelicht door Ester Vas Nunes. III. t 1 430. Geen geest zonder natuur, geen leven zonder het levenlooze, geene leven looze natuurlijkheid zonder levenloos „ver stand". I'e eerste twee deelen der spreuk zijn verbizonderingen van de gedachte, dat het hoogere niet is zonder het lagere. Is toch het hoogere de macht over het lagere, dan houdt het dit als opgeheven factor in: de verhouding van hoog en laag is weloverwogen die van volledig en afge trokken, van rijk en arm naar inhoud, net hoogere niet zonder het lagere: ziethier den grond en de onhoudbaarheid \an het depotentiëerende denken waar over den volgenden keer. Het hoogere niet zonder het lagere: maar dan vermag het laatste voorbode te zijn van het eerste en, omgekeerd, het eerste te schuilen in het laatste. Hiervan nu noemt het laatste ge deelte der spreuk een geval, aldus eene te genstelling vormende met de beide andere: „geene levenlooze natuurlijkheid zonder levenloos „verstand", Anthropomorphisme Onze P r ij s v r a a g. II. (Slot.) Er staat nergens geschreven, noch in de geschiedenis, noch in het volkenrecht, welks schending niet langer schijnt te vermogen indruk te maken, dat Nederland onder een soort voogdij of beschermheerschap van Groot-Brittannië staat, en onze zeelui zijn mansch genoeg zichzelven een veiligen weg door de Noordzee te kiezen, zoolang zij er op kunnen vertrouwen, dat wie daar ijverig naar verdachte vaartuigen speurt, zich daar bij aan de volkenrechtelijke en conventio- neele oorlogsgebruiken ten opzichte van neutralen houdt. Hier raken wij het hart der zaak. Groot- Brittanië, op een waarschijnlijk hemzelf ver rassende wijze belaagd door eene marine welke het minder waard achtte dan de zijne, en niet zoo oppermachtig, dat het zich deze van het lijf kan houden met gelijktijdige inachtneming van de volkenrechtelijke ge bruiken jegens derden, geeft zich nu den schijn van recht tot vernietigen zelfs van neutrale schepen, welke ter Noordzee zijne marine in den weg komen, en matigt zich ter zee ten opzichte van ons land iets soort gelijks aan als Duitschland deed ten op zichte van Luxemburg, met dit onderscheid, dat Groot-Brittannië dit doet onder voor geven vooral oorlog te voeren ten behoeve van de kleine staten en dat Duitschland aan Luxemburg althans schadevergoeding heeft toegezegd. Dat het voor het oogenblik voordeeliger is ons over de schending van de neutraliteit der Noordzee, die ook onze Noordzee is, niet op te winden, wij gelooven het gaarne, de groot-hertogin van Luxemburg kon met haar legertje politiemannen de doortocht der Duitschers ook niet beletten, maar daar heeft dit niet geleid tot een zoetsappig aan vaarden der rechtschennislaat ons niet zoetsappiger zijn dan dje Luxemburgers. Het komt ook niet in ons op de Britsche aanmatiging ter Noordzee anders dan nood gedwongen en als een feit te aanvaarden. Maar daarnaast sta dit: dat de neutralen zijn de bewaarders van het volkenrecht, en dat wij, Nederlanders, niet moeten ophou den met .ernstig en voortdurend en met steeds meer klem te wijzen op en te pro testeeren tegen de schending van dat recht, aan het volledig te gronde gaan waarvan de Europeesche samenleving zelve en de samenwerking met Noord-Amerika te gronde zouden gaan. waardoor in den kiem zoude verstikken de idee van een Europeeschen statenbond, de eenige orga nisatie, waarin de westersche wereld na al deze schokkende gebeurtenissen, weder tot rust, dat is tot zichzelven zal kunnen komen. Zoo zijn we ongemerkt doorredeneerende toch tot iets stelligs gekomen en wel tot is hier aan het woord, zeker, maar niet het ondoordachte, doch het redelijke, zonder hetwelk ook het zuiverste denken niet is. Protagoras reeds noemde den mensch de maat aller dingen; hoe anders kunnen wij het andere dan ook denken dan door en in eigen begrip Er is geene andere dan men- schelijke denkbaarheid denkbaar. Geenszins intusschen volgt hieruit de onkenbaarheid der waarheid, integendeel. Onze rede moet verband houden met de Rede, waarvan zij eene vereindiging is; alléén zij in hare zui verheid vermag de eene Rede in al het an dere als eigen spiegeling te herkennen. In dien zin zijn de werkingen der natuur be- wustelooze, ja, levenlooze, voorteekenen ha- rer eigen werkzaamheid, gelijk omgekeerd hare kategorieën zinnebeeldig zijn toe te passen op de natuur. Dit schijnbaar gefor ceerd, doch niettemin in alle wetenschap onvermijdelijk, overdragen van begrijpelijk heden uit eigen binnenste op het andere, wordt medegebracht door de verhouding zelve van natuur en geest als die van het onbewust en het bewust zijn van een en het zelfde ware. En het ligt in de rede, dat na tuurlijkheid juist aan verstand doet denken: de realiteit der natuur en die des geestes hebben het karakter der realiteit met elk ander gemeen: verstijving. De zich verza- een antwoord op deze vraag van den ge- achten inzender: Wie bekommert zich in dezen oorlog om de regelen van het vol kenrecht?, waarop het antwoord luidt: wij. Nederlanders, wij bekommeren ons zeer ernstig om de schending van dit grooten- deels ongeschreven recht, welks regelen de ruggegraat en de stevigheid der bescha ving worden moeten en met ijver hebben wij, Nederlanders, eene historische taak voortzettende, in de eerste plaats te zoeken naar betere formuleering en dan naar eene sanctie van dat recht, welks beteekenis thans even groot is voor de toekomst der moderne wereld, als de beteekenis van het positieve Christendom indertijd is geweest voor de wereld der antieken. En tot slot nog eene praktische vraag. Welk verschil is er tusschen de vrijheid der open zee en de vrijheid der lucht? En wie zou zonder wrevel en verzet het aan zien als Duitschland straks de lucht boven West-Europa verklaarde tot militair gebied? De gevolgen van het ongehinderd beslag- leggen op de open zee door een der oorlog voerenden, schijnen ons van veel verdere strekking te zijn, dan den heer A. D. Red. PLAATSELIJK NIEUWS. Lezingen Coster. Wij herinneren onze lezeressen en lezers nogmaals aan de beide lezingen, door den heer Dirk Coster, criticus van „De Gids'' en „De (groene) Amsterdammer", te Bloe mendaal te houden, en wel op de Maan dagen 30 November en 14 December ten 8 uur in hotel „Welgelegen". De heer Coster zal op den eersten avond Flaubert en op den tweeden Stendhal be handelen. Waar de heer Coster een zoo bizondere studie van deze beide schrijvers maakte, zullen deze lezingen zeer belang rijk zijn. De toegangsprijs voor beide lezin gen is 1,50. Kaarten zijn nog te bekomen aan ons kantoor, Gedempte Oude Gracht 63, Haarlem, en bij mr. P. Tideman, Vijver- weg 7, te Bloemendaal. I)e Bloemententoonstelling. Het was èen weelde, de aanblik der zaal van café Rusthoek, waar de bloemen tentoonstelling van de Tuin- en Boschbouw- vereeniging gehouden werd. Welk een buitengewone kleurenpracht boden de smaakvol gegroepeerde chrysan then, begonia's, ceneraria's, cyclamen, en- zoovoorts; het was alsof men in een rijk voorziene broeikas trad. Er waren prachtige varens en bizondere chrysanthen gekweekt door J. Wallenburg, tuinbaas van „Wildhoef"; er was een vaas met fraaie bruine chrysanthen van Mul der, eveneens tuinier op „Wildhoef"; ook een keurige verzameling palmen van het zelfde buiten. Van de firma A. van der Werff, vond men er keurige begonia's, zeldzaam vroege seringen en ceneraria's. Chrysanthen van een geweldig mooi paars werden gekweekt door Van 't Slot, tuinbaas van den heer J. T. Cremer; chrysanthen van fraai gele kleur en tango-bruine werden door J. Jager, in dienst bij de familie Veth, gekweekt. Boegschoten, tuinbaas bij den heer J. C. Bunge, kweekte een fraaie croton, waarvan de groen- en rood-generfde bladen als zeer vreemd en tevens kostbaar aan doen; Wallenburg, reeds genoemd, zond ook een merkwaardige plant, een polyfolium in, een soort van zachtgroene varen met roode bolle stipjes als onze-lieve-heers- torretjes. Nog zag ik er verder verschei dene mooie inzendingen van C. Molenaar, v. d. Werff, Wallenburg en anderen, en ten slotte moeten wij als iets zeer eigenaardigs vermelden een van allerlei soorten zaden gemaakt, zeggen we: geborduurd tafe reel, de wapens van Nederland en onze In dien voorstellend. Vervaardiger is G. Koh ier, tuinbaas van den heer G. v. d. Vliet. De tentoonstelling (ten bate van het steuncomité opgezet), werd, en terecht, goed bezocht. Anti-Oorlogs-Raad. Dr. C. Easton, hoofdredacteur van het „Nieuws van den Dag" en lid van het be stuur van bovengenoemden Raad, zal op Woensdag 2 December, des avonds ten 8% uur, in hotel „Duin en Daal" een voor dracht houden over het doel van deze nieuwe beweging ten gunste van den vrede. Introductiekaarten zijn tot een bepaald aan tal op aanvrage te verkrijgen bij douairière Van Heerdt tot Eversberg, Rustenburcher- weg 10, te Bloemendaal. Wij wekken gaarne onze lezeressen en lezers op deze voordracht over zulk een belangwekkend onderwerp te gaan bijwonen. kelijkende natuur en het onderscheidende verstand, beide zijn eenheid, welke zich verkeert tot verscheidenheid van betrek kelijk vaste gesteldheden. I 431. De „Verstandigheid" der natuur is hare zelfonderscheiding, en een toonbeeld van levenlooze verstandigheid het krystal, dat door en door droog en stijf is wat het is. Niet alleen dus de zich verzakelijkende, ook de in hoogsten aanleg verzakelijkte, levenlooze natuur doet aan het verstand denken; van de verstardheid zijner denk wetten is het krystal de aanschouwelijkheid bij uitnemendheid. In hare kenschetsing van het krystal zegt de spreuk tevens, welk stadium van zelf openbaring der Idee deze hoogste gevormd heid der anorganische natuur is. Zelfopen baring der Idee toch zijn alle natuur- en geestesverschijnselen; alléén het oneindige verschijnt, er is niets anders. En het on eindige is dit, niet slechts het oneindige te zijn, maar zich als zoodanig te openba ren, zich waar te maken als het Eene; en dit doet het, door het andere alle natuur- en geestesverschijnselen voort te brengen uit zich, als zijne verschijnselen, waarin het zich kenbaar maakt, zij het ook in aller lei graden van helderheid en verborgen heid, wijl zijne verschijnselen toch Vrouwen-comité. Gaarne wijzen wij onze lezeressen en le zers op de annonce van het vrouwen comité voor Haarlem en omstreken, in dit nummer. De sub-commissie bestaat uit de dames A. C. Bas BackerVan der Feltz te Bloemendaal, H. SandbergRoëll te Haarlem en J. van LennepBacker te Heemstede. Het plan is den Ailitairen van grens- en kustwacht, en, zoo mogelijk.ook dien der forten eene kerstgave te schenken. In den loop dezer week zal voor dat doel een inzameling aan de huizen der ingeze tenen worden gehouden. Bijdragen kunnen ook worden toegezonden aan mevrouw Bas BackerVan der Feltz te Bloemen daal. Gaarne wekken wij onze lezeressen en lezers op, dit uitnemende doel te steunen. ook slechts zijne verschijnselen zijn. Zelfopenbaring der Idee is dus ook het krystal, en wel zoo, dat zijn aanzijn haar aanzijn, hèt aanzijn als zoo danig, kenbaar maakt. Realiteit bij uitne mendheid heeft en is en behoudt zelfs het krystal; ten deele gelukte en zoo dan ten deele mislukte pogingen slechts tot zelf- vorming zijn, daarbij vergeleken, het volslagen onlichamelijk magnetisme en de wel lichamelijk verschijnende, doch hare lichamelijkheid in haar ontstaan meteen ver nietigende, electriciteit. Standhoudend aan zijn, objectiviteit als zoodanig, openbaart de Idee eerst in het krystal. Maar juist zoo openbaart de oneindige, alle aanzijn stellende en te buiten gaande, rusteloos werkzame, Idee slechts haar andersziin hare hoogste zelfopenbaring als natuur is hare uiterste zelfvervreemding tevens, en haar doel zelfverwerkelijking tot een verschijnsel, waarin zij zich als het werkza me oneindige herkent is hier nog niet bereikt. Daartoe zal zij haar aanzijn ont- stoffelijken, hare veruitwendiging verinner lijken, hare natuur opheffen moeten tot geest. (Wordt

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1914 | | pagina 1