KERK-AGENDA, Zondag 3 Januari. Haarlem: Vereenig. van Vrijz. Herv. (Gel). Protb.) 10 u., Ds. v. d. Bergt van Eysinga, van Zutphen; Rem. Ger. Gem. 10 n., Ds. Haentjens; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. De Meijere; Ver. Doopsgez. Gem. 10 u., Ds. Plantenga, 5 u., Ds. Binnerts Sz. BloemendaalNed. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van Leeuwen, 7 u., Ds. Van Leeuwen. Heemstede: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Mon- tijn, Pred. te Haarlem. Bevestiging van Ouder lingen en Diakenen. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. B. Baljon. Spaarndam Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. S. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u„ Ds. Creutz- berg, Pred. te IJmuiden. IJmuiden: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Creutz- berg, 5 u., Ds. Creutzberg. Voorbereiding. Zandvoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., G. Posthu mus Meiijes. bate van de Nederlandsche ambulance te Brussel. 9 Oct. Een honderdtal Belgische vluch telingen komt te Bloemendaal aan, en wordt in „Hartenlust" onder dak gebracht. Het Amsterdamsche studenten-con certbureau geeft in „Duin en Daal" een liefdadigheidsconcert ten bate van het nationaal steuncomité. 10 October. Mr. Q. van Tienhoven, oud-Commissaris der Koningin, overlijdt. 27 October. Een aantal Belgische vluch telingen verlaat weder onze gemeente. Een honderdtal blijft nog. 7 November. De heer H. Vis, koster aan de Nederlandsch-Hervormde kerk te Bloe mendaal, viert zijn 12 jarig ambtsfeest. Hij wordt door ds. Barger gehuldigd, en ont vangt een bloemgeschenk. Mejuffrouw De Boo herdenkt den dag, waarop zij voor 25 jaar bij de familie De Kanter in dienst trad. De maatschappij „Tot Nut van het Algemeen" schenkt haar de medaille voor getrouwe plichtsbetrachting. 79 November. De Raad besluit „Dunen- burg" te verhuren, benoemt tot school artsen de geneesheeren Van Beusekom, Joekes, Kouwenaar en Rootlieb. Daarna wordt de suppletoire begrooting voor 1914 vastgesteld tot een bedrag van 49.500, De begrooting voor 1915 wordt goedge keurd, ook een geldelijke leening van ten hoogste 100.000,grootendeels te be nutten voor den aanleg van den Zeeweg. 24 November. De Tuin- en Boschbouw- vereeniging voor Bloemendaal en Omstre ken houdt in „Rusthoek" een fraaie ten toonstelling van bloemen. 2# November. In „Duin en Daal" wordt een weldadigheidsconcert gegeven. 30 November. De heer Dirk Coster houdt, op uitnoodiging van ons blad, in „Welgelegen" een lezing over Qustave Flaubert. 2 December. Dr. C. Easton spreekt in hotel „Duin en Daal" over den Anti-Oor logsraad". 5 December. Op de O. L. School te Bloemendaal wordt het Sinterklaasfeest genoeglijk gevierd. 10 December. De raad benoemt dr. Van Beusekom tot lid der plaatselijke school commissie, en herbenoemt de heeren As jes en H. Hoekstra tot leden der commis sie ter wering van schoolverzuim. De raad besluit tot den aanleg van den weg naar Zandvoort. 14 December. De heer Dirk Coster houdt in „Welgelegen" een belangwekkende voordracht over Stendhal. 16 December. Speenhoff en zijn echt- genoote geven een, zeer toegejuichten, lie deravond in „Welgelegen". yji j ik bewaren voor later, als het vriest", zei aarzelend de juffrouw. „Wie dan leeft, wie dan zorgt," riep mijnheer Bolt, en hij verschrikte ondanks zijn geestdrift, even van deze ongeëven aarde godslastering. De gastvrouw vlamde reeds een hoop papier in de kachel aan. hij brak een sigarenkistje stuk, en smeet het op het vuur. Dan, zich nauwelijks kun nend beheerschen tot het doorbrandde, wierp hij er scheppen steenkool op. „Hoe laat is het?" vroeg mijnheer Bolt plotseling. „Het is bijna elf uur," antwoordde de gastvrouw na een blik op een onaanzienlijk wekkertje. „Nog een uur dus," zei de oude man heel gewichtig, nog een uur dus; dan is het nieuwjaar. Wij zullen het nieuwe jaar fees telijk inzetten." Hij vroeg of er brood in huis was, boter, cornedbeef, suiker en kof fie. Neen, niets daarvan bleek voorhanden. Nadat hij een der gekochte sigaren, die een nooit gekenden geur van velerhande specerijen verspreidde, had aangestoken, ging hij voor het souper inslaan. Teruggekomen, ontpakte hij onder het luid gejuich der juffrouw zijn aankoopen, welke overweldigend waren, en het onge- 22 December. Mejuffrouw C. v. d. Berg treedt met den beeldhouwer Jan Bronner in het huwelijk. 28 December. Mejuffrouw Jo IJzerman treedt in het huwelijk met den heer J. Jacometti. - Een hevige storm teistert ons dorp. De schade is zeer groot. PLAATSELIJK NIEUWS. De storm. Hevig woedde de storm Maandagavond en -nacht te Bloemendaal. Danig heeft die zuidwester in onzen overdaad van boomen huisgehouden. Onze overdaad, ja, maar toch, het is er mee als met kinderen: al héb je er veel, je wilt er toch nog niet van missen. Wat zagen wij er een aantal deernis waardig nederliggen ,die den vorigen dag nog zoo wel en zoo machtig overeind ston den, en van een aanblik dat je zeggen zou: diè staat nog voor eeuwen. Het mocht wat. het mocht wat, èen handslag van den ge spierden zuidwester en hij ligt als een riet omneer. Wat jammerlijke aanblik, de oude rijke iep, die, daar aan het kruispunt van Korte Kleverlaan en Bloemendaalscheweg als de stille welkomstgroet bij het binnentreden van ons dorp was. Daar lag hij, lang uit over den weg; de bank, die zooveel jaren aan zijn voeten heeft gestaan, en met zijn telefoondraden-geheimzinnigheden onder de zitting aan een electrocuteerstoel denken deed, volgde zijn makker in den dood. Het belendend aanplakbord kon ook al niet min der, en lag in mootjes bij het andere. Wree- de operateurs in gemeentedienst, waren den languit liggenden reus de armen al aan het amputeeren, en zachtjes ging dat niet. Het was droevig, droevig, waar je ook ging: huisjes als doorboord, schoorsteenen door de daken gezonken, dakpannen in hon derden vensterruiten gekeild, telefoonpalen door midden geknapt als potlooden, en vooral boomen, boomen, en nog eens boo men, gespleten, gehakt, gescheurd, door en door, omver. Aan den Zijlweg onder Over- yeen lag er een met vier, vijf meters trot toir er nog aan vast. En dan nog die won derlijke, oude popel, tegenover „Wildhoef", de tweede en laatste daar in die oud-te$- tamentische weide; nu door en door, de boom, wiens aanblik u aan Gezelle's vers op den ouden spokigen boom deed denkeji. Met uitgestroopten arm, Ten halven afgeknuist Wie staat er daar, en steekt Een onbestaande vuist ten hemel? Is 't een reus in beelde? Neen 't, 't en is geen menschenbouw, 't is eer Een wangcdaantems. Amateur-photografen Onze amateur-photografen-vereeniging hield Dinsdag in „Welgelegen" weder een bijeenkomst. Weer kon de vriend der pho- tografie hier veel wetenswaardigs verne men. De heer Cool hield een verhandeling over lantarenplaatjes; de heer Zwartser vertoonde o. m. een aantal dezer plaatjes, en er werd een keuze uit gedaan om in te zenden bij den ophanden wedstrijd der Ned. Fotografen-vereeniging. De bazar. De menschen die te Schoten van het Na tionaal Steuncomité geregeld een uitkee- ring krijgen, ontvingen met Kerstmis nog een extra gave, en wel een pond vleesch. Er zijn daar aardig wat pondjes vleesch in Schoten uitgedeeld, en wat het voor ons, Bloemendalers, nog aardiger maakt, is dat deze Kerstgeschenken waren aangeboden door het bekende dames-comité te Bloemen, daal, dat onlangs de bazar gehouden heeft. Huwelijk. Maandag werd op het raadhuis te Over- veen, bij volmacht, het huwelijk van me juffrouw Jo IJzerman met den heer J. Jaco metti voltrokken. De burgemeester bood de gouden pen, die aan de bekrachtiging der echtverbintenis had medegewerkt, na afloop met een aardig woord aan de bruid ten geschenke. loofelijkste der heerlijkheden bestond in een kleine flesch punch. Bij het te voorschijn brengen der dure versnaperingen jubelden beiden als kinderen op Sinterklaasavond, zij klapten in de handen, gaven zachte kreet jes van opgetogenheid, bewogen zich hup pelend, als tot een dans, om de tafel en keken elkaar telkens met blij-verbaasde ge zichten aan. Ah! Wat een openbaring voor die menschen, deze eerste fuif! Een lekkere warmte verspreidde zich in het vertrek; behaaglijk nestelden beiden zich in hun stoel bij de knapperende oude kachel, die voor het eerst van haar leven gloeiend stond, en het was in dat oogenblik moeilijk te beslissen, wat wel het roodst was, die gloeiende kachelpot of de geluk zalige gezichten der twee oude menschen er omheen. Zij stieten soms onsamenhan gende woorden van verrukking uit, als ten prooi aan een aangenaam maar heftig deli rium, dan zwegen beiden weer om de heer lijkheid van het oogenblik beter op zich te doen inwerken. „Wij gaan het oude in het nieuwe vie ren," fluisterde mijnheer Bolt met een en- gelachtigen glimlach tot zijn nieuwe vriend in, „wie had dat ooit verwacht. En dat op mijn leeftijd!" Kerstfeest. Het ging er in „Hartenlust" pleizierig toe met Kerstmis. In de hal stond me een kerstboom van wat ben je me; een wereld van schitterende heerlijkheid, toen hij brand, de. De kleine Belgen keken hun oogen er op uit. En iedereen kreeg wat, de kinderen geschenkjes en lekkernijen, de groote-men- schen wat nuttigs, en voor de mannen kon er nog een geschenkje van tabak of sigaren overschieten ook. Men vierde Kerstmis van je welste, en niet het minst werd het ge noegen verhoogd toen de heer Bispinck in de groote serre zijn vermaarde toestel liet opstellen en een reeks van mooie lichtbeel den vertoonen ging. Die dames en heeren hebben maar weer goed voor die Belgische gasten en gastjes gezorgd, en dat dezen 'het wel waardeeren, bleek, toen een van de meisjes hun een ruiker seringen uit erkentelijkheid aanbood. De arbeidsbeurs. Het bestuur der Arbeidsbeurs voor Bloe mendaal, Overveen en Vogelenzang, ver spreidt den volgenden omzendbrief: Aangezien de tijd genaderd is, dat de Werkeloosheid zich in al haar gestrengheid zal doen gevoelen en door vele huisgezin nen die tijd met bange bezorgdheid wordt tegemoet gezien, veroorloven ondergetee- kenden zich de vrijheid, het volgende twee ledig verzoek onder uwe welwillende aan dacht te brengen. Hoevele malen is al niet aangespoord om verschillende werkzaamheden niet uit te stellen, maar om deze onverwijld ter hand te nemen. Wanneer ooit de tijd daarvoor is aangebroken om die aansporing nog eens krachtiger te herhalen, dan is het wel op dit oogenblik nu de winter en tevens voor velen de werkeloosheid voor de deur staat. Welnu zoovelen uwer kunnen helpen. Heeft u werkzaamheden in uw huis of in uw hof, op uw kantoor, in uw werkplaats, in uw fabriek, op openbare of bizondere speelplaatsen of sportterreinen, stelt deze dan niet uit, maar helpt de werkeloosheid be strijden en draagt uw leverancier de door u voorgenomen werkzaamheden onverwijld op. In de eerste plaats zijn daardoor gebaat zoo vele huisgezinnen, die anders aan ar moede zijn prijs gegeven.doch dan door den winter worden heen geholpen, op de tweede plaats is er bij gebaat onze middenstand, uwe leveranciers. Maar ook voor u zelf geeft het minder moeilijkheden, daar u op dit oogenblik naar wensch bediend en gehol pen .kunt worden, wat in het voorjaar met de seizoendrukte lang niet altijd het geval is. Het tweede verzoek dat wij tot u richten en in het bizonder tot de werkgevers, is dit: Wanneer u arbeidskrachten noodig hebt, wilt deze dan a. h. u. b. betrekken door middel van de Arbeidsbeurs, die dezer dagen in onze gemeente, omvattende Bloemendaal —Overveen en Vogelenzang, is opgericht en waarvoor de bestuurders zich geheel belangeloos interesseeren. Deze Arbeids beurs is geopend op alle werkdagen des morgens van 9 tot 10 uur in het bijgebouw van het raadhuis te Overveen. Doet uw aanvrage om werkkrachten zoo veel mogelijk in dit zittingsuur, om daar- Het was half twaalf, wanneer mijnheer Bolt in twee tumblers elk een kwart ge deelte van de punch schonk en met heet water bijvulde. Met een nog intenser glim lach reikte hij haar een glas, nam zelf het andere, en beiden vingen aan met korte aandachtige teugjes te nippen. Eensklaps ging de oude man in een sneller tempo over, ledigde zijn tumbler fluks tot op den bodem en zette zijn gezellin aan, zulks ook te doen: „Drink het glas gerust uit; er is nog evenveel voor straks, om het oude in het nieuwe te drinken." En het was zoo man lijk overtuigend, dat zij zonder aarzelen deed wat men van haar verlangde. Hunne verrukking werd dan onbeschrij felijk. Zij droeg een schoolvers voor, waarin het aardsch paradijs met al deszelfs genie tingen bezongen werd. Hij luisterde met een zacht gegrom van behagen als een spin nende kat. Zijn oogen werden vochtig. Zijn oude ziel ging ter hemelvaart. Het was ruim kwart voor twaalf, als hij, zacht doezelend, bedacht dat hij straks, wanneer het plechtig uur sloeg, met het wasemende glas punch haar zou toedrin ken, en gelukwenschen, misschien wel met een kus, zoo God hem de kracht gaf. door een goeden gang van zaken te he':, bevorderen. Mocht u onverwijld na zittingsuur arbeidskrachten noodig heiv gelieve u dan te vervoegen bij Gebr. V duin, Kleverlaan, Bloemendaal, tel. 155- Door op deze wijze in den geest van i circulaire te handelen, zult u vale mc schen in onze gemeente ter wille zijn. l de hoop dat ons verzoek dan ook bij een gunstig onthaal zal hebben, hebben de eer te zijn, enz. Lezingen Dr. Bierens de Haft De lezingen van Dr. Bierens de H; zullen plaats hebben op de Dinsdagen Januari, 2, 9 en 16 Februari. De prospectussen zullen dezer dar worden rondgestuurd. Hit het politie-rapport Gevonden en terug te bekomen bij. N. Dijkman, Kinheimweg n". 5, te Bloemen. I daal, een damesportemonnaie met inhoud; H. Dalman, Zijlweg n". 66, te Overveen, een spaarbankboekje; S. W. Hagedoorn. Mid denduin, te Overveen, een kinderzakje met inhoud; J. Klinkenberg, Houtvaart, te Over veen, een lijn; J. van Berkum, Lange Poel-1 laan n". 84, te Haarlem, een lorgnet; As- donk, Kinheimweg n°. 8, te Bloemendaal, een pakje; aan het bureau van politie te Overveen, een zakdoekje, een damesporte monnaie met inhoud, twee kinderhand-1 schoentjes, en een bewijs van toekenning voor ouderdomsrente ten name van Theo doras Kuijper, „Velthuis", te Aerdenhout, een zilveren armband. Verloren: een overschoen, een bank-1 biljet van 25,een lorgnet, een gouden ring, drie portemonnaies. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 25 December tot en met Donderdag 31 December. Getrouwd, bij volmachtJ. J. A. Ja-1 cometti en J. M. G. IJzerman. Overleden: F. C. Roosen, 27 j. Overleden in het gestichtMee-1 renberg: H. G. van Brinkom, 51 j.; K. Kiewiet, 80 j.J. J. Geerts, 85 j.; L. Kep- ner, 63 j. VAN HIER EN DAAR. Comité „De Europeesche Statenbond Het comité „De Europeesche Staten-1 bond" (aangesloten bij den Nederlandsclien Anti-oorlogsraad) stelt zich ten doel: „In zake luiitenlandsche politiek dezelfde I beginselen van moraliteit en hetzelfde rechtsbewustzijn te doen doordringen, el ke ook de zedelijke grondslagen vormen van het nationale leven. „Het eischt, om dit doel te bereiken, eene I zoo groot mogelijke openbaarheid van alk' diplomatieke handelingenen in elk geval hunne controle door de wetgevende macht en streeft met alle wettige middelen naar de stichting van een „Europeeschen Staten bond"' op grondslag van gelijkberechtigd lieid en inwendige zelfstandigheid der sa-1 menstellende naties." Bovengenoemd comité (welks leden voor I de overgrocte meerderheid ook deel uit-1 maken van den N. A. O. R.) aanvaardt hei I studieprogram van den N. A. O. R. geheel en I van het program van actie: de eïschen onder punt 25 genoemd. Het comité is echter van meening dat i eventueele verwezenlijking van deze ei-I schen alléén geenszins op afdoende wijzej het oorlogsgevaar voor de Europeeschtl staten onderling buitensluit, terwijl de ver f wezenlijking zelve van enkele dezer eischenl bovendien grootendeels zal afhangen varl de totstandkoming van eene organisatie derl Europeesche Staten onderling, zooals in heil Zij sufte zacht met een laatst restant varl vrees over het ongepaste van dit bezoek! en over de heilige wetten der eerbaarheid| die haar geboden hem vriendelijk maai dringend de deur uit te praten. In zijn hoofd zeurde nog een inval: haal les te geven in de moderne talen, waarif hijzelf, nu ja, ook wel niet zoo'n piet was| maar Zij bedacht met haar suffe hoofdje nogI dat er één sigaar van vijf cent in den wii>[ kei was sedert de oprichting, en dat hém die zou Toen vielen beiden, met hun ledige i, :m gen en afgetobde hoofden, bevangen val den heeten, koppigen drank, waarvan T als Noach de kracht niet kenden, in eefl vasten slaap Het was reeds lang dag de eerste van het versche jaar als zij on tv aak beiden wat overstuur om wat er ws schied, en niet het minst hièrom, da! dezen enkelen keer, zich voornemen: oude in het nieuwe te vieren, het nog eens tot een goed eind hadden gebrai STEYN inse rogra ri ïuleer aai het cc i en „Eurc ir ui de u het lidende iUs van n intschap; i- geenszins g als uit dè ioeh de door den uur .'De evenmin vasts )or den N. f zal blijken te ins'.i rogr 'standi ,t ie van Oorlogsraad. Het comité gende personei Dr. Frederik mans, lid v. d Jacobs, lid v. d Jong van Beek O. R.; jhr. dr N. A .O. R„ Het alhier „Haarlem en Haarlem en Het eerste slaan in eene van Suchtelen welke gehoud bare vergader nuari a.s. op Tot op hei de volgende Mr. P. Tiae T. B. Roorda Bierens de D, de Clercq de Clercq va Ls. van der daal; Dre grav berg, Bloemen M. Hoevenaar Ingen, Bloeme: v. d. Kamp; mej. van Limt dr. N. Mansvel Santpoort; Prins; jhr. Bloemendaal meester, Aer A. C. Schade W. Swart; hout; mevr. Vries; J. W< de Wijs. Een eigi Het „Tijd Nijverheid" artikel van pleit voor industrie. Scl van afhankelr wat onontbee steenkool beti huidigen toes het licht trad Wat de stei kracht op tol sche mijnen de ertsen nu gewezen, zou deel zijn, wa die grondsto stonden. On van ertsen ijzersmelt-be niet gebaat staal- en wa het minst oi warmte van komen). Het vraag Nederlandscl dert 1897 ds bezig gehouc eene commi van het om was, dat toe land te gei werk te gei machine-ind kelijk uitgeb rijen, o. a. hoek bewijz De heer stuk der sta sing komen walsbedrijf reusachtige oven-walsbe de! van bu van het b weg om, ge te" v ermijde zelf dat bel Tot slot nadeelen va en komt to verre de n< et artil

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2