k KERK-AGENDA, Zondag 17 Januari. Haarlem: Vereenig. van Vrijz. Herv. 10 u., Prof. Dr. Cannegieter, van Utrecht; Eglise Wallonne, 10j heures du matin, Mons. S. Cler, Pasteur a LeijdeRem. Ger. Gem. 10 u., Ds. A. H. HaentjensEv. Luth. Gem. 10 u., Ds. De Meijere Ver. Doopsgez. Gem. 10 u., Ds. Binnerts Sz., 5 u. Ds. Hylkema. BloemendaalNed. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van Leeuwen; 6j u. Ds. Van Leeuwen. Heemstede: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van Paassen, Pred. te Haarlem. Voorbereiding. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u„ Ds. B. Baljon. Spaarndam Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. S. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den Bergh van Eijsinga. IJmuidenNed. Herv. Gem. 10 u., de lieer Bronsveld, Evangelist te Edam; 5 u. de heer BronsveldWoensdag 20 Januari 8 u. Ds. Crentz- berg. Zandvoort; Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Hooger- huis, Pred. te Amsterdam. P. W. Voet. f Dinsdag overleed op den leeftijd van vijf tig jaar de heer Pieter Willem Voet te Overveen. De heer Voet behoorde, zooals we weten, tot de bekende bloembollenkweekers dezer streek. Hij was bestuurslid van vele nuttige vereenigingen, als van de vereeniging voor Tuinbouw en Plantkunde, van die dei- Werkgevers in het Bloembollenvak, en hij was lid der commissie van den cursus voor tuinbouw. Ook buiten zijn vak was hii bestuurslid van menige instelling, zoo van de Plaatselijke Schoolcommissie en van den Volksbond tegen drankmisbruik. De over ledene zal behalve in zijn eigen kring, dus in grooter kring, wel zeer gemist worden. Bloemenclaalsche photo graf en. In „Welgelegen'' werd door de Bloemen- daalsche photografen-vereeniging Dinsdag wederom een van die bekende leerrijke bij eenkomsten gehouden, waarvan deze ver eeniging het geheim bezit. Eerst werd door den secretaris het jaar verslag over 1914 voorgelezen, en behan delde men eenige huishoudelijke aangele genheden. Daarna werd het bestuur, de heeren De Kruijff. Cool, Bispinck en Huy- ser, weder herkozen. Een schitterende verzameling opnamen werd daarna door den heer Swartser ge projecteerd. Oproep. In aansluiting aan den oproep, gedaan door het Nederlandsche comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers in het „Handelsblad" van 11 Januari, doet me vrouw WallerPierson, Vijverweg 4, te Bloemendaal, nogmaals een beroep op ons aller weldadigheidszin. Op een vorigen op roep heeft zij ongeveer 250,dankbaar ontvangen. Qenoetnd comité stelt stoffen beschikbaar, waarvan voor de vluchtelingen in de kampen kleeren worden vervaardigd. Dit laatste geschiedt onder leiding van me vrouw Thiel door behoeftige Haarlemsche vrouwen. Oiften welke mevrouw Waller gaarne in ontvangst neemt, dienen dus tot betaling van naailoon aan Nederlandsche vrouwen, terwijl de vervaardigde kleeren aan Belgische vluchtelingen komen. Wij zijn ook bereid, giften in ontvangst te nemen en die aan mevrouw Waller te doen toe komen. Aiignstinus. De lezing van ds. Berkelbach v. d. Spren kel, van Donderdagavond, was goed be zocht. Wij hebben van onze aanbeveling geen spijt. Integendeel. Het was zeer on derhoudend. Spreker behandelde alleen een en ander uit de eerste helft van het leven van den grooten kerkvader. Hij deed dit aan de hand van de „Confessiones". Au- gustinus' Belijdenissen, zijne zelfrechtvaar diging in gebedsvorm geschreven, een boek nog steeds een bron van stichting en ver heldering. Augustinus' afkomst, levensloop, en zijn eigenaardige verhouding tot zijne moeder Monica werden ons duidelijk ge schetst. Het bleek, dat Augustinus in zijne wijsheid, van belang voor eiken tijd, een hoogst belangrijke overgangsfiguur is van de antieke naar de middeleeuwsche wereld. Sluitingsuur. De koffiehuizen in de gemeente Bloemen daal zullen nu tusschen 10 uur 's avonds en .10 uur 's morgens gesloten zijn. Uit het politi e-r a p p 0 r t. Proxesse n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens openbare dronkenschap en loopen .over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij H. van der Laan, 2de Zuidpolderstraat n°. 37, te Haarlem, een sluier; Rouwens, Kle verlaan n". 11/», te Bloemendaal, een vloer kleedje; me}. Blankevoort. Noorder-Sta tionsweg n°. 20, te Bloemendaal, een vulpen houder; N. Roskam, Binnenpad n°. 2, te Overveen, een tabakzak; J. van der Niet, Zijlweg 11". 64, te Overveen, een rozenkrans; Hofslag, Zijlweg n". 61, te Overveen, een rijwielkap en een r.-c. kerkboekje. Verloren: een taschje met gereed schap, een paardendek; een koralen beursje met inhoud; een portemonnaie met inhoud; een gebrand zilveren horloge; een gouden broche. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 8 Januari tot en met Don derdag 14 Januari. Geboren: z. van V. Th. Bracht en D. E. Bunge; z. van J. T. Rutte en A. M. C. Uitendaal. Overleden: F. G. Maas, 57 j.A. Leuven, 79 j. O erleden in het gesticht Mee- ren berg: M. Dolman, 71 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Ettropeesche Statenbond. Zaterdagavond hield jhr. dr. Nico van Suchtelen in den Protestantenbond zijn le zing over bovenstaand onderwerp. Spreker werd ingeleid door den voorzitter van het plaatselijk comité, mr. P. Tideman. Spreker deelde zijn rede in twee gedeel ten: I. de oorlog, en II. het middel haar te voorkomen, n.l. de Statenbond. Men beschouwt zaken, welke men over machtig meent, wel als een noodzakelijk kwaad; een kwaad nu is het. Een kwaad moet en kan echter door het goede worden overwonnen, en als men om zich heen ziet. bespeurt men het langzame veld-winnen van orde en recht. Een maatschappelijk kwaad is nog z.g. „noodzakelijk" zoolang het goede het de baas nog niet kan, maar vroeg of laat komt er een oogenblik, waarop dat kwaad kan worden weggenomen. Mag in den onderlingen strijd der volke ren vroeger de oorlog al noodzakelijk zijn geweest, ja, als cultuur-overbrenger menig maal van groote waarde, sinds de geweldige verkeersuitbreiding en de groote gemeen schappelijke cultuur het bewustzijn van een heid meer hebben ontwikkeld, is de oorlog iets waanzinnigs. Spreker haalt uitspraken van vooraan staande groote persoonlijkheden aan, die den oorlog onzinnig genoemd hebben, en dat reeds in de achter ons liggende tijden, toen de staten zelf nog niet tot inwendige eenheid konden komen. Men spreekt altijd van het vijandelijk tegenover elkander staan der industrieën en handelsondernemingen van verschillende volken. Men vergeet hierbij hoe, wel be zien, al die industrieën en handelsonder nemingen van elkander afhankelijk zijn, en het niet buiten elkaar kunnen stellen. De vraag is: hoe komt het nu, dat er niettegenstaande zulk een internationalisa tie in handel en nijverheid, niettegen staande onderlinge afhankelijkheid tusschen de verschillende landen, deze toch nog oorlog voeren Een der antwoorden kan zijn, dat een atavistische redelooze zelfingenomenheid bij de volken in stand gehouden wordt, en deze de oorlogen, voor welke geen nood zakelijke oorzaken te vinden zijn, toch nog mogelijk maakt. Velen schrijven den oorlog toe aan ras senhaat, doch, zoo zegt spreker, alle men- schenrassen hebben toch èeneti oer-oor- sprong gemeen, en hunne verschillen zijn niet zoo groot als men wil doen voorko men in Europa is trouwens van geene ras sen, maar slechts van variëteiten van èen ras sprake, en deze variëteiten zijn alle nog weder door toevoer van vreemd bloed als het ware dooreengemengd. Doch afgezien van de rassen: Men zegt: cr zijn toch altijd natiën; er is tusschen deze natiën verschil in taal, geloof, zeden, gewoonte, karakter. Men vindt veel ver schil tusschen een Franschman, een En- gelschman, een Duitscher. Spreker vindt dat verschil heel klein, en meent dat dit oppervlakkige verschil eerder den menschen tot wederzijdsche waardeering leiden zal. Neen, het eenige dat tot haat voert, is het onrecht dat men elkaar aandoet. En waar om doet men het elkander aan? Wij moe ten overweldigen, overheerschen, om zelf niet overheerscht te worden, zoo klinkt het woord der groote staten, en het volk met zijn traditie vol eigendunk voelt die eigen dunk gevleid door dergelijk praten en, daarin gesterkt door het geraas ecner im perialistische pers, doet het met den staat mede. Natuurlijk komt men ook het prac- tische element aanvoeren: men moet kolo niën hebben, nieuwe afzetgebieden voor een zich steeds uitbreidenden handel. - Dit geldt echter bezwaarlijk meer in onzen tijd van vrij handelsverkeer tusschen de volken. De weinigen, die voordeel van die afzetgebieden trekken, zijn de groot handelaars, bankiers, en hun dienstwil lig gevolg zijn de aandeelhoudende vor sten, hovelingen, ministers, generaals, invloedrijke journalisten. Dezen hebben TEXEL. Kluit bezig de eieren in zijn nest om te keeren. (Uit „Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten iu Nederland"). waarlijk tot hun dienst voldoende mid delen om de massa te bepraten, om het sluimerend wantrouwen tegen al wat vreemd is, te wekken; om het begrip van het romantische, met oorlog annex, kunst matig uit te buiten. Aan het belang van enkelen wordt dit alles dienstbaar gemaakt, en men benut als hulpmiddel het, van den vroegeren geweldstaat overgebleven, mili tairisme (welk militairisme hierdoor ook zelf dus belang heeft bij het voortduren dei- internationale wanverhoudingen). Spreker toont aan, dat de werkelijke handels- en andere belangen der volken met weder- zijdsch recht begrip en welwillendheid te regelen zijn. Met het imperialisme is het militairisme oorzaak van die verfoeilijke oorlogen. De bevoorrechte militaire kaste werkt met het schitterende schouwspel harer plechtig heden suggestief op de volksmassa en over bluft en terroriseert deze. Samenvattend komt spreker tot de uit spraak, dat de oorlogen gevolgen van ver ouderde begrippen, vooroordeelen en insti tuten zijn, en als zoodanig zèer wel te ver mijden. Hun kenmerk is innerlijke tegen strijdigheid. Wat al wanbegrip en zelfbe drog is er b. v. in dezen oorlog niet noodie om allen partijen te suggereeren dat men zelf het recht aan zijn zijde heeft. Daarna beschouwt spreker het redmid del om uit den onhoudbaren toestand te ge raken: de, Europeesche, Statenbond. Een federatie van vrije en onafhankelijke staten is reeds tallooze malen door uitne mende geesten bepleit. Spreker haalt vele uitspraken en denkbeelden aan. ook van den lateren tijd, en geeft ons een overzicht, hoe de versclrllende bestaande statenbonden tot stand kwamen. Uit dit overzicht trekt hij ook de leering, dat de kinderziekten, als waaraan de thans bestaande bondsta ten leden, moeten vermeden worden dooi den te vormen Europeeschen statenbond, en deze er dus voor moet zorgen van meet af aan sterk te zijn, en eene bevoegdheid te bezitten tot radicale internationale rechts regeling en een gezag dat behoorlijk ge sanctioneerd is. Als voorbeeld noemt spreker den staten bond der Irokeezen, welke zonder bloed vergieten tot stand kwam, en eeuwenlang bloeide. Het denkbeeld van een Europeèschen statenbond wordt op den voorgrond ge steld, niet omdat een wèreld-statenbond als onwenschelijk of onbereikbaar wordt be schouwd, maar omdat deze Europeèsche federatie als het eerst voor de hand liggend genoemd worden moet. Europa ligt over hoop en daar moet dus het eerst de orde weergebracht worden. En voor wie vragen: hoe zullen volken, die thans elkaar op leven en dood bestrij den. zich ervoor laten vinden, dadelijk daarna een vreedzaam verbond met elkaar te sluiten voor hen dient het antwoord Hun geweten, hun gezond verstand, dat thans beneveld is, zal er hen vanzelf toe brengen. Ook uit de nu krijgvoerende lan den zelfs gaan stemmen op. Men late zich door tijdelijke hartstochten en oorlogs waanzin niet in den war brengen, en be denke dat de sterke internationalistische oi menschelijke idee slechts behoefte heeft aan een krachtig organisatorisch verband 0111 zich te kunnen doen gelden. De massa heeft voor alles noodig het ge loof in een beter, hechter rechtsorde tus schen de staten. Verdere bespreking der inrichting van zulk een statenbond kan voor het oogen blik achterwege blijven; laat ons de be zwaren echter eens onder de oogen zien, Velen vreezen, dat menschen van verschil lenden volksaard moeilijk onder èen be stuur te vereenigen zullen zijn. Maar. vraagt spreker, voegen sterk afwijkende karakters bij eenzelfde wet Bovendien elke natie behoudt hare eigen inwendige zelfstandigheid en behoeft hare bizondere staatsinrichitng slechts op bepaalde punten aan de bondsgrondwet aan te passen. Als een tweede bezwaar oppert men. dat de verschillende vorsten zulk een bond in strijd met hunne souvereiniteit beschouwen zouden. Maar erkennen al de vorsten van het Duitsche rijk de hegemonie van den Pruisischen Koning niet De vorsten, wien het bij een Europeesche regeling moeilijk vallen mocht zich aan te sluiten, zullen vermoedelijk door vrees voor revolutie hun overleefde vooroordeelen ter zijde zetten en zwichten voor den drang eener vastbe raden publieke opinie. Deze oorlog is wederom zulk een groote, schrikkelijke catastrophe, dat zij door ons als in verbijstering wordt gezien, als een natuurramp. De oorlog is echter slechts een maatschappelijk veschijnsel. En die menschelijke maatschappij wordt door ons zeiven gevormd. Wij menschen zijn niet machteloos. Wat wij waarachtig verwer pelijk vinden, kunnen we bekampen en od het eind ook vernietigen. De schijnbaar zoo sterke instituten, waartegen we ons kee ren, zijn ook maar door menschen gemaakt. Wat wij nastreven is een ideaal, zeker, doch een bereikbaar ideaal, waarvoor de tijden thans welhaast rijp zijn. Het gewe ten der massa maakte een eind aan inqui sitie, lijfstraffen, slavernij. Thans keere het zich tegen de grootste aller barbaarsch- heden den oorlog. „De Sierkan." Wij brachten thans eens een bezoek aan den door de N. V. „De Sierkan" in het Kleverpark ingerichte melksalon. Het zie' er. in één woord, keurig uit, gezellig e" uiterst proper; het lokaal is in vroolijkc lichte kleuren geschilderd en des zomers zullen stoelen en tafels buiten worden ge zet wat een best zitje bieden zal, daar aan dat vriendelijk uitziende plein. Men kan er van alles krijgen; de directie vroeg red5 Verlof aan. We denken wel, dat als weer mooier wordt, velen onzer lezeressen en lezers op hun wandeling, daar op terrasje zullen neerstrijken. En ze zullen daar verstandig aan doen. (Uit „Vi Een goed 1 In de uitstalkast van mors, kunstinetaalbew Haarlem, prijkt een zei dreven wandschotel er De bedoeling is, deze meestbiedende te vei brengst er van aan h dragen. Daar ieder magaziji wel een paar voorwer; i missen kan. vertrouwi beeld van den heer F zal vinden. Museum van Ki In de rotonde van he nijverheid zijn thans 1 ductiën van werken Rusland. Het tentoongestelde het huisraad, de kleec verschillende kleinkun Zondag is de toegai VAN HIER EN DAAR. Kort en s. Men schrijft ons hel stemming plaatsen w Kort en snel recht, gen daartoe niet in z toen hij bemerkte, dat gemeend had eenige begaan, eerst maani overtreding „last" on ces-verbaal, dat een maakte. Kort en snel recht, gebeurde volgt eerst lang over den schrik verschenen agent hei zoo lang uitblijven, da niet meer goed te bin neer hij zich aan een heid schuldig gemaal Is het wonder, dat wel gespeend blijft v; bied voor een wetteli. En is zijn grootste sti den vader, die als nature", de 1.50 of talen, welke zoonliel opgeloopen heeft? gingsrecht hebben w ontkennen den invloc ter der kinderen gee we van oordeel, dat ter, onmiddellijk vol; veel dieper werking

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2