KERK-AGENDA, Zondag 31 Januari. Haarlem: Vereen, v. Vrij/,. Herv. (Geb. Protb.) 10 u., Os. Roobol, van Enschedé; Eglise Wallonne, 10j heures du matin Mons. Cliouillet, Pasteur a la HayeRem. Ger. Gem. 10 u., Ds. Haentjens; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. De Meijere; Ver. Doopsgez. Gem, 10 u., Ds. Hylfcema, 5 u. Ds. Plantenga. BloemendaalNed. Herv. Gem. 10 u., Ds. van Leeuwen, 6j u. Ds. Van Leeuwen. Heemstede: Ned. Herv. Gem. 10 u., Prof. Muller, van 's-Gravenhage. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u„ Ds. B. Baljon. Spaarndam Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. S. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u„ Ds. Vorst man, van Watergang. IJmuidenNed. Herv. Gein. 10 u., Ds. Creutz- berg, 5 u. Ds. Berkelbaeh v. d. Sprenkel, van Wijk aan Zee; Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond, 101 U-i lx Binnerts Az., van Haarlem. Zandvoort; Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Romein, van Amsterdam. tes wedervaren is, maar wie Socrates was. Niet de onredelijke gebeurtenissen zijn de verschijnselenpoort, waardoor ons denken het rijk der waarheid binnentreedt. In wèzen is de wereldorde redelijk. In zijn boek „De Staat" stelt Plato de gedachte van een idee der ideeën, dat is van het absoluut bewustzijn, de logos. Deze is de wereldrede, de eenheid van alle gees telijke machten in zichzelve; zij is het grondbeginsel, waaraan de ideeën hun idee zijn, d. i. hun waarheid ontleenen. Ook het christendom kent de logos-leer, (men denke aan Johannes, en aan deti brief van Paulus aan de Colossenzen, waar in van een cosmischen Christus gesproken wordt.) Deze hoogste idee is het zuivere, geestelijke Licht, de Idee van het Goede. Het zedelijke is de grondslag van ons be staan. Diep in het leven ziet Plato als de diepste wet: de Zedelijke Idee. Die geeft innerlijke heiligheid aan al het bstaandc. Die idee is als de zon. Wat de zon is in de wereld der zichtbaarheid, is deze idee van het Goede in de wereld der ideeën. Geen voorwerp is zichtbaar, zoo het niet wordt beschenen door het licht der zon; ook van het ziende oog is de zon het be ginsel, het vangt haar licht op, en is eerst zoo tot zien in staat. De zon maakt het voorwerp zichtbaar en het oog ziende, en werkt dus op tweeërlei wijs. Evenzoo werkt op tweeërlei wijze de Idee van het Goede. Gelijk het voorwerp het licht van de zon ontvangt, zoo ont leent de ideeënwereld hare waarheid aan de opperste idee van het Goede, en tevens werkt die opperste idee op ons geestelijk oog met haar eeuwig licht, zoodat wij niet meer aan de wereld der verschijning zijn gekluisterd. Plato tot beschouwing der ideeënwereld verheven, weet zich bestraald door de geestelijke zon van het heelal. In de volgende Plato-lezing behandelt dr. Bierers de Haan de ontdekking van des menschen redelijke en zedelijke natuur. PLAATSELIJK NIEUWS. Vereeniging voor Lijkverbranding. De afdeeling Bloemendaal der vereeni ging voor Facultatieve Lijkverbranding hield Woensdagavond in hotel „Welgele gen", onder voorzitterschap van den heer F. A. L. Lang, eene ledenvergadering. De heer Van Rietschoten, secretaris-penning- meester der vereeniging, bracht het jaar verslag uit, daarna bracht de heer Lang, afgevaardigde ter algemeene vergadering eveneens zijn verslag uit, welke verslagen beide werden goedgekeurd. In deze vergadering werd ook besproken het bekende proces, van welks eindbeslis sing het afhangen zal of lijkverbranding al of niet geoorloofd zal zijn in Nederland. In Maart zal de Hooge Raad uitspraak doen. T eraardebestelling. De belangstelling bij de teraardebestel ling van den heer Tiemens Kersen was groot. Ds. Veen sprak een hartelijk woord aan de groeve; uit naam van de familie Van der Vliet herdacht de heer Luden de verdiensten van den overledene. Een groot gedeelte van het personeel der buitenplaats woonde op het kerkhof de plechtigheid bij. Het Bloemendaalsch Weekblad. Wij vestigen de aandacht erop, dat we den abonnementsprijs van ons blad voor de nieuwe inteekenaren van 3.op 2,60 hebben teruggebracht. Wie zich dus op „Het Bloemendaalsch Weekblad" abonneert, be taalt evenals zij, die reeds abonnee zijn. slechts 2,60 per jaar. Over dit bedrag wordt jaarlijks in Juli of Augustus beschikt. De prijs der afzonderlijke nummers is voortaan 25 cents. „Kentiemer Kring". Zaterdag 1.1. hield de sociëteit „Kenne- mer Kring" hare jaarlijksche algemeene vergadering in het sociëteitslokaal. De secretaris, de heer Bispinck, bracht het jaarverslag uit, en dit werd goedge keurd. Zoo geschiedde ook met de door den heer J. H. Krul Sr. gedane rekening en verantwoording. Daarna was aan de orde de verkiezing van een nieuw 'bestuur; alle aftredende bestuursleden werden nu herkozen. Men besloot dit jaar wederom onderlinge prijs- spelen kegelen, biljart, domino voor de leden uit te schrijven. Lezingen dr. Bierens de Haan. Voor een zeer talrijk gehoor, de groote zaal van .Welgelegen" was geheel gevuld hield dr. J. D. Bierens de Haan Dinsdag 1.1. zijn eerste Plato-lezing. Het verslag ervan vindt men in dit num mer van ons blad. Wij herinneren er aan. dat de volgende lezing Dinsdag a.s. is. De welwillendheid van een geacht plaats genoot verschaft ons dit aardige, oude versje. Ons Dorpje, Hulde aan Overveen. Kent ge 't oord, in 't groen verscholen, Aan den zoom van Ken'merduin, Waar men mijm'rend rond wil dolen. Kent gij Hollands bloementuin; Voor dat plekje, vaak bezongen, Met natuurschoon overlaan, Heffen wij, door min gedrongen, Onzen duinzang vroolijk aan. Lieflijk dorpje met uw duinen, Pronkjuweel van Ken'merland! Lustwarande met uw tuinen, Rijk getooid door nijv're hand; Met uw zangers, die er kweelen In uw schoone Elsw,outslaan Al wat oog en oor kan streelen, Biedt gij ons zoo kwistig aan. Van den stond, dat Filomele, Lentes bode, wederkeert, Tot in berken en abeelen, 't Vinkje vroolijk kwinkeleert, Komt de steed'ling naar uw dreven, Aan 't gewoel der stad ontvlucht, Stil genieten van het leven In uw reine duinenlucht. Blij gestemd richt naar uw beemden. Menig wandelaar zijn schreên. Maar hij keert weer naar den vreemde, Noode slechts uit Overveen, Stil verzuchtend, onder 't keeren Van de plek, die hij bezocht: 't Liefste, dat ik zou begeeren, Is, dat ik hier blijven mocht. Nijv're mannen, werkt met eere, Schrander 't hoofd met jeugdig vuur, Om uw roem steeds te vermeêren; Kunst verzelle steeds natuur; Dan zal 't schoone steeds beklijven, Dan zal en dat wenschen wij Overveen het schoonste blijven, In de Ken'mer dorpenrij. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; rijden met twee personen op een rijwiel; loopen over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij A. Kranenburg, Joh.-Verhulstweg n°. 27, te Bloemendaal, een zilveren broche; G. A. Kesting, Ruysdaelweg, te Overveen, een vulpenhouder; aan het bureau van politie te Overveen, een bos sleutels. Verloren: een wollen kinderhand schoentje; een zilveren dameshorloge; een gouden oorbelletje; een handtasch met hockeyballen; een portemonnaie met in houd; een bankbiljet van 10,een zwarte handmof. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 22 Januari tot en met Don derdag 28 Januari. Geboren: z. van A. Hiemstra en W. M. Visser; z. van J. W. C. van der Veer en M. Boerrigter; d. van jhr. J. E. van Panhuys en H. B. Roessingh. Ondertrouwd: A. G. Willebord en D S. van Noort; J. Verdegaal en C. M. Oostdam. Getrouwd: P. Hoogewerf en H. M. van Maris. Overleden: D. Tiemens Kersen, 76 j.F. Ganshof, 73 j„ wonende te Brugge. Overleden in het gesticht Mee- re li berg: M. E. Neuman. 74 j.; E. G. de Bruijrr, 67 j. PRIJSVRAAG. Welken einduitslag van den oor log acht ge voor Nederland het minst ongunstig? Voor het meest neutrale en toch zake lijke antwoord op deze vraag loven wij een ets in vergulde lijst uit. Deze ets stelt het Gasthuishofje te Haarlem voor, ver vaardiger is de Haarlemsche teekenaar Joh; Josseaud. STEREOFOTO'S VAN DEN HEER BURDET, UIT ANDERE GEMEENTEN, „Onze Vloot". De afdeeling Haarlem en omstreken der Ned. vereeniging „Onze Vloot" houdt Vrij dag, 5 Februari ten 8 ure 's avonds een bijeenkomst in de groote concertzaal der sociëteit „Vereeniging", De heer W. A. van Aken, gepensionneerd luitenant ter zee, zal daar spreken. Het onderwerp is .De eerste lessen uit dezen oorlog". Na de pauze heeft een bioscoop voorstelling plaats van onderwerpen, die op de marine betrekking hebben. Leden hebben op vertoon van diploma 1915 met twee huisgenooten vrijen toegang; meerdere huisgenooten betalen 50 cts„ niet- leden 1, Museum van Kunstnijverheid. Gedurende de maand Januari werden in het museum van kunstnijverheid achtereen volgens tentoonstellingen gehouden van de producten der verschillende landen, waai de volkskunst nog in bloei is, als de Scan dinavische landen, Engeland en Ierland, Rusland, Italië, Oostenrijk en de Balkan- staten. Thans is ook Nederland aan de beurt en ofschoon ons land op het oogenblik nog weinig op genoemd gebied voortbrengt, krijgen wij toch, wat de binnenhuizen uit vroegere dagen betreft, een belangrijk en aardig geheel. Deze tentoonstelling is thans in de rotonde geopend. Zondag is de toegang kosteloos. VAN HIER EN DAAR. De Europeesche Statenbond. We ontvingen de uitgaven 1 en 2 van het comité „De Europeesche Statenbond". N". 1. „Het eenige redmiddel, een Europee sche Statenbond",door jhr. dr. Nico van Suchtelen; n". 2 „Aan de burgers der oor logvoerende Staten", door prof. G. Hey- mans. De laatste bschouwing besluit aldus „De vrede, die door geen oorlog meer verbroken wordt, zal komen, zoodra het onderling wantrouwen tusschen de staten is weggenomen. In dat wantrouwen, en nergens elders, ligt het wezenlijke gevaar voor den vrede. Men heeft veel gesproken over belangenconflicten, die niet anders dan met de wapenen kunnen worden opgelost; ziet men nauwkeuriger toe, dan blijken deze voor de overgroote meerderheid op het onderlinge wantrouwen te berusten. Welk belang heeft een staat er bij, veroverin gen te maken zoo niet dit: zich door beter verdedigbare grenzen, meer manschappen en meer geldmiddelen tegen een gevreesden aanval te kunnen beschermen Waarom acht hij zich genoodzaakt, ook in een on rechtvaardige zaak zijn bondgenooten bij te staan, tenzij omdat hij bij voorkomende eigen moeilijkheden de hulp van die bond genooten kan noodig hebben Waarom zou hij er prijs op stellen, eigen havens en eigen koloniën te bezitten, wanneer hij niet vreesde, dat andere staten de hunne voor zijne burgers zullen afsluiten Welk be zwaar kan hij hebben tegen den snellen economischen vooruitgang van een ander land, behalve dit, dat het daardoor een steeds gevaarlijker tegenstander wordt Zoo is de stand van zaken overalwanneer een staat geen reden had om te vreezen. dat andere staten hem zullen aanvallen of zijn burgers in hun bewegingsvrijheid belem meren, dan is moeilijk een belang te beden ken, dat ook maar in de verte de rampen en de risico van een oorlog waard zou zijn. En inderdaad leert de ervaring, dat zich geen ernstige conflicten van belangen meer voordoen, zoodra verschillende staten zich tot een rechtsgemeenschap hebben verbon den, die wederzijdsche aanvallen buiten sluit, en de rechten regelt, die in den eenei staat aan de burgers van den anderen toe komen. Men denke aan de verhoudingen in bondstaten als Duitschland, Zwitserland, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, binnen welke, met de mogelijkheid van oor log, tegelijkertijd ook elke aanleiding tot oorlog heeft opgehouden te bestaan. De geschiedenis dezer bondsstaten levert de empirische bevestiging van wat boves- werd opgemerkt, en wijst meteen den weg aan voor de toekomst. Overal en alleen daar, waar zich staten tot een rechU gemeenschap hebben verbonden, hebben die staten hnn onderling wantrouwen opge geven en het oorlogvoeren gestaakt; alleen wanneer zich alle kultuurstaten tot een rechtsgemeenschap verbinden, zal tusschen hen alle wantrouwen uitgesloten en een blijvende vrede verzekerd zijn. En vooral daarom is het zoo dringend noodig, dat gij. tot welk volk gij ook be lmoren moogt, reeds gedurende den oorlog er u van doordringt, dat uwe vijanden geen duivels, geen wilde dieren, geen cynische egoïsten zijn, maar menschen als gij, met dezelfde zwakheden, dezelfde tekortkomin gen, en dezelfde idealen. Misschien zijn zij meer dan gij op een dwaalspoor gebracht door hun regeeringen en door hunne pers; maar zij zijn, als gij, te goeder trouw. En in hen allen leeft de diepe wil tot vrede en recht. Wanneer gij dus inderdaad, zooals door u als door de anderen telkens weer wordt betuigd, slechts een vrede wilt. die den tegenstander voor de toekomst onscha delijk maakt, geeft er u dan zorgvuldig re kenschap van, welke wegen tot dit doel kunnen leiden. Wanneer gij den ouden weg volgt, dus den overwonnene oorlogsschat tingen oplegt, grondgebied of koloniën van hem wegneemt, zijne weermiddelen be perkt, dan zal ook het resultaat het oude zijnovermoed ter eene, wrok en revanche begeerten ter andere zijde, en gij zult over vloedig zaad voor nieuwe oorlogen heb ben uitgestrooid. Wanneer gij daarentegen blijk geeft te vertrouwen op de mensche- lijke natuur, zal de menschelijke natuur u niet teleurstellen. Wilde dieren worden slechts door vrees bedwongen; de mensch. althans de cultuurmensch van onzen tijd. zoekt de heerschappij van het recht. Alleen wie hem deze verschaft, kan er op rekenen, hem voor goed „onschadelijk" te hebben gemaakt. De prijs van deze brochures is 5 cents per stuk, bij grooter aantal belangrijke kor ting. Uitgeefster is de maatschappij voor goede en goedkoope lectuur, Utrechtsche- dwarsstraat 13, Amsterdam. Het Servische Roode Kruis. De Nederlandsche Commissie tot steun van het Servische Roode Kruis, (eere voorzitter de heer M. Merens, consul-gene raal van Servië), doet een beroep op Neder landsche offervaardigheid. Gaarne worden giften afgewacht door den penningmeester, den heer J. Th. Gleichman, Heerengracht 216. Amsterdam. In het maar onden we eer teijn-Muysken leenen er het Deze oorlog menschen, maai ziel-loos, is gei digheden raast zenmechaniek met bulderend reuzensport schen, die het zoowel als d offers. Bij de mar staan en hun vallen, verliest zich in woede pleegzuster ding, waar zij vijand tegenov het einde is e massa-suggesti voor de buiten het nieuwsbla sluipt. Met leuj slaan de bericb een sfeer van die den lezer nuwt. De hoo hebben geleefi alle richting wereld elektri spanning bom de lucht, lang door menschc mikvast wore Neen, deze reldbrand. is vaderland, grond en vrij in zelf-bedroj loren. hem ui tot een wed lings- en ve zijn aanvang heidswaan tarisme, kaï van dorst heerschappij ontketend. Geen bla kunnen de g vrij pleiten, is een zelf zelfde kortz pitaal, dat bloedigen Hier helpt ware euvel II

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2