KERK-AGENDA, Zondag 14 Februari. Haarlem: Vureenig. Herv. Gein. (Geb. Protb.) 10 u.. Prof. Dr. Eerdmans, van Leiden; Eglise Wallonne 10£ heures du matin. Mons. Paul Berthault, Pasteur a la Haye; llem. Ger. Gem. 10 u., Ds. Haentjcns; Ev. Lutb. Gem. 10 u., l)s. De Meijere; Ver. Doopsgez, Gem. 10 u., Ds. Hylkema. Bloemendaal Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Montijn, Pred. te Haarlem, 6| u. Da. Van Leeuwen. Heemstede Ned. Herv. Gein. 10 u., Dr. De Visser, van 's-Gravenhage. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u„ Ds. B. Baljon. Spaarndam Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. S. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den Bergh van Ejsinga. Doopsbediening. IJmuiden: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Creutz berg, 5 u. Ds. Creutzberg; Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Boud, 10£ u., Ds. AttemH. Zandvoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Barbas, van Haarlem. Doopsbediening. daarmee verbonden werken, zijn geraamd op 70.000, I)e Voorzitter las een ontwcrp-raadsbe- sluit voor, van de strekking, in plaats van hare deelname voor 35.000,— in het aan- deelen-kapitaal der N. Z. H. T., aan die maatschappij eene subsidie van ten hoog ste dat bedrag te geven voor de navol gende werken: voor verbrceding tot 16 meter en vernieu wing der beharding van den Zijlweg vanai de grens der gemeente Haarlem tot de villa „Tetterode"'; voor verbreeding tot 16 meter en ver nieuwing der beharding van den Bloemen- daalscheweg vanaf het Raadhuis tot den ov erweg in den spoorweg Haarlem- Zand voort; voor vernieuwing der beharding van den Zijlweg vanaf de villa „Tetterode" tot aan liet raadhuis en verbreeding van dit weg- gedeelte tot aan de gevels der huizen. voor aanleg, beharding en verbreeding tot 7 meter uit het bestaande hek van het Zandvoorterpad. De gemeente draagt hieraan bij tot de helft der daarvoor benoodigde kosten, doch tot geen hooger bedrag dan 35.000, mits al het voorgaande door genoemde maatschappij en op haar kosten geheel ge reed en tot stand gebracht zij en de tram in exploitatie zal zijn gebracht van de grens der gemeente Haarlem tot den overweg in den spoorweg HaarlemZandvoort te Overveen. een en ander vóór 1 Januari 1620. De subsidie wordt uitgekeerd een maand nadat alles naar oordeel van B. en W. in orde is en de tramexploitatie is aangevan gen. Een bepaling van het ontwerp-raadsbe- sluit, betreffende de bestrating van de voet paden met gebruikte klinkers vindt verzet. De heer Laan wil zich niet met gebruikte klinkers laten afschepen, en zegt dat een gemeente, die 35.000,— subsidie geeft, maar niet met alles tevreden moet zijn. Dc heer De Roo valt hem bij. De heer Bornwater verkiest een behard pad boven klinkers vanwege de landelijk heid. De wethouder De Waal Malefijt zegt, dat alleen het doen verbreeden van de genoem de wegen 23.000.kost; voor ruim 10.000,— meer krijgt men alles keurig in orde en de tram op den koop toe. De heer Bornwater wil den Zijlweg en Bloemendaalscheweg een meter smaller dan de voorgenomen 11 meter maken, wat, naar zijn oordeel, fraaier zou staan. De Voorzitter bepleit de veiligheid con tra de esthetica. Waar is de esthetische zin van iemand die onder een auto, meubel wagen of anderszins zieltoogt De heer Bornwater doet er het zwijgen toe, en zal geen voorstel opmaken, of schoon de burgemeester hem daartoe uit- noodigt. De Voorzitter deelt mede, dat de N. Z. H. T. met B. en W. een contract wenscht. waarin het in dit raadsbesluit omschre- vene wordt vastgesteld. Zoo zal geschie den, en het raadsbesluit wordt goedge keurd. De Overveeners kunnen dus hun tram eerlang tegemoet zien. Bij de rondvraag neusde de heer Kool- Loven hoe het stond met den Kinheimweg. De Voorzitter deelde mee, dat de klinkers de volgende week reeds aanbesteed worden De heer De Roo klaagt over tocht in de M. U. L. O., wat door den voorzitter, ge rugsteund door een rapport van den ge meente-bouwmeester. in twijfel getrokken wordt. De heer De Roo, wiens kinderen op de school kou hebben gevat, blijft bij zijn meening. De heer Laan komt met de klacht van den heer Reinders van „Rusthoek", ook elders in ons blad besproken. De heer Bispinck verhaalt, dat genoemde heer en de E. N. E. T. onverzoenlijk zijn, en de maatschappij hem om grond voor een nieuw wachthuisje heeft aangevraagd. Dc heer Jacometti vraagt of hier eindelijk niet eens een „lavabo" kon worden geves tigd. Het laatstgenoemde instituut en het wachthuisje worden druk besproken. Onze prijsvraag. Kondigden wij in ons voorlaatste nummer onze prijsvraag aan, en gaven wij in ons laatste nummer nog eenige voorwaarden voor de mededinging op, thans zullen wii haar nog eens in haar geheel herhalen, aan gezien de ingekomen beantwoordingen nog niet van dien aard zijn, dat zij ons geheel bevredigen, en wij dus gaarne de daadwer kelijke belangstelling onzer lezers nog meer er voor opwekken. Welken einduitslag van den oorlog acht ge voor Nederland het minst ongunstig Voor het meest neutrale en toch zake lijke antwoord op deze vraag loven wij een ets in vergulde lijst uit. Deze ets stelt liet Gasthuishofje te Haarlem voor, ver vaardiger is de Haarlemsche teekenaar Joh. Josseaud. De inzendingen moeten niet ondertee kend, maar van een motto voorzien zijn, en v ergezeld van een gesloten enveloppe, in houdend den naam van den inzender, ter wijl aan de buitenzijde slechts het motto moet zijn geschreven. Dc inzendingen moeten uiterlijk 1 Maart e. k. in ons bezit zijn. PLAATSELIJK NIEUWS. Kostenberekening. Er is een kostenberekening opgemaakt van een rioleering, te leggen in den Bloe mendaalscheweg vanaf den overweg van den spoorweg HaarlemZandvoort tot aan het Raadhuis en in den Korte Zijlweg vanaf het Raadhuis tot aan het hart van bet Zand voorterpad. vervolgens in den Zijlweg vanaf het Raadhuis tot aan de grens der gemeente Haarlem, in verbinding met het bestaand riool in de Julianalaan. Het totaal der geraamde kosten bedraagt 9579,— Dat het mogelijk is, dat in een betrekke lijk kleine plaats als Bloemendaal ruim honderd menschen met wezenlijke aandacht dr. Bierens de Haan hebben gevolgd, is een symptoom van dit verheugende feit, dat de Nederlandsche geest in werkelijkheid zich heeft verdiept, eene hoogere waarde heeft verkregen die niet meer verloren gaat. Volksconcert. Wij vernemen, dat onder leiding van me juffrouw Ré Levie dit jaar waarschijnlijk nog een volksconcert zal gegeven worden en wel op 16 Maart e.k.; medewerken zullen, behalve mejuffrouw Levie, de heeren .Jac. van Kempen en Jos de Clerck. Wij zullen later nog nadere bizonder- heden meedeelen. Het wachthuisje. De heer Reinders. eigenaar van „Rust hoek" deelt ons mede. dat de vorige directie der E. N. E. T. een overeenkomst met hem sloot, waarbij bepaald werd, dat hij tegen een vergoeding van 200,per jaar een wachtlokaal ter beschikking zou stellen van de maatschappij, deze schoonmaken (de wachtkamer, wel te verstaan,) en verwar men, en bovendien zijn hulp zou verleeneri bij het verstrekken van school- en abonne- ments-kaarten. Thans wil de tram het con tract niet vernieuwen, en heeft den heer Reinders doen weten, dat zij de wachtkamer niet meer noodig heeft, en een ander wacht huis vanuit het Kleverpark. waar het weinig aftrek vond. reeds naar het eindpunt bij „Rusthoek" in aantocht is. Wanneer dit nummer van ons blad onder de oogen onzer lezers komt, zal ook bovengemeld wacht huis waarschijnlijk reeds onder zijne oogen gekomen zijn. De lieer Reinders liet de klok, zijn klok. van het voormalig wachthuis verwijderen. Dit kan toch de oorzaak niet zijn. dat de tram minder stipt op tijd vertrekt, want dit is den laatsten tijd opvallend. De maat schappij zal haar beambten toch wel van behoorlijke horloges voorzien Uit het politi e-r a p p o r t. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht. Gevonden en terug te bekomen bij Van der Ham, Rampelaan n". 21. een r.-k. kerkboekje; Willemsen, Binnenpad n". 13. te Overveen, een gouden manchetknoop; Aerdenhoutslaan n". 17, te Aerdenhout, een doublé horlogeketting; E. Roonen. Spoor wegstraat n". 26, te Haarlem, een fantasie speld; aan het bureau van politie te Over veen, een ceintuur, een lorgnet en een houten tabakspijp; J. H. Krul Kleverlaan n". 27. te Bloemendaal. een handtasch.ie met inhoud. Verloren: een portemonnaie met in houd. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 5 tot en met Donderdag 11 Februari. Geboren: d. van Th. Huijbens en M. H. Reijntjes. Getrouwd: G. W. M. Baaien en G. M. J. Roozen; J. J. Jaspe'rse en C. Th. J. Willebord; A. G. Willeliord en D. S. van Noort. Overleden in het gesticht Mee- ren berg: W. van der Meijde. 39 j.; A. F. van Eerde. 78 j.; P. Adrichem, 47 j. SPORT. Hockey. (Haarlemsche Hockey Bond.) De uitslagen van de gespeelde wedstrij den op Zaterdag 30 Januari zijn: „Musschen II"—„Bloemendaal II" 63. „Bloemendaal III"„Musschen IV" 10. Zoodat de stand nu is: Goals Plato van dr. Bierens de Haan, te Bloemendaal. Een zaal vol menschen, aandachtige men schen. Menschen van vrijzinnigen, men schen van rechtzinnigen huize en daar voor hen de man zelf van rechtzinnigen huize, die door de studie der wijsheid de ware vrij heid is deelachtig geworden, de vrijheid van hem die leeft in, door en van de idee. Vooral zij die vrijzinnig zijn van huis uit, mogen het wel érnstig beseffen, welk een kostelijke spijs hun hier wordt gegeven. Plato, wiens geest door het werk van Emerson en anderen al reeds druppelsge wijs geworden is deel van het innerlijk leven van onderscheidenen, die daar waren, is nu voor ons klaar omhoog gerezen als een van de groote bevrijders der tncnsch- lieid, een bevrijder doordat hij als Virgilius met Dante deed, naar de diepte leidt, die tevens hoogte is, naar den grond van ons eigen wezen. Hoe duidelijk is ons gewor den het qualitatieve onderscheid van Idea lisme en idealisme, van het leven en door en van het wereldwezen dat God is en het hangen aan enkele eenzijdige gedachtetjes, nauwelijks gedachten, voorstellingen eer der van wenschelijkheden, waarmede de kleine mensch zich zelf tevreden stelt! c 5 13 u *■0 "7 - 0 d és Y* Musschen 1 6 6 0 0 12 15 8 Musschen III B 0 3 6 19 19 Bloemendaal 11 4 1 1 2 O 12 14 Bloemend aal III 4 1 1 2 '3 7 17 Musschen IV 4 0 0 4 0 1 20 (Nederlandsche Hockey Bond.) „Bloemendaal I"Musschen I" 11. Deze spannende wedstrijd werd onder dc leiding van den heer Kamp, op liet eenigs- zins bevroren „Bloemendaal"-veld gespeeld. De partijen wogen vrijwel goed tegen elkaar op. zoodat men ook een mooi spel te zien kreeg. Eens zagen we Carp een goal maken, die zeer terecht wegens off-side geannu leerd werd. Even hierna gelukte het Thijsse met een mooi schot de oranje-witten den voorsprong te geven. Rust ging in met 10 voor „Bloemendaal". Na de thee werd het nog spannender, daar „Musschen" met alle geweld niet wilde verliezen en de „Bloe- mendaal"-achterhoede kreeg het nu zwaar te verantwoorden. Toch was „Bloemen daal" nog een tijd in de meerderheid. Acht minuten voor tijd gelukte het Hertz de par tijen op gelijken voet te brengen. Van beide kanten werd nu voor het win nende punt gewerkt, maar beide achter hoeden verdedigen zich hardnekkig, zoodat verder scoren voorkomen werd. Door dit gelijke spel is „Bloemendaal I" nu definitief kampioen van haar afdeeling geworden. (Haarlemsche Hockey Bond.) 6 Febr. „Bloemendaal II" „Musschen IV" 2—0. 6 Febr. „Bloemendaal III"Musschen III" 0—4. UIT ANDERE GEMEENTEN. Een nieuw gebouw. Achter het gebouw van het hypotheek kantoor en in den tuin is een nieuw gebouw verrezen, bestemd voor de landmeters en teekenaars van het kadaster. Het kantoor van zegel en registratie, tijdelijk in de Zijl straat, wordt na voltooiing van dat gebouw weder naar de Nieuwe Gracht overgebracht. Ned .Natuurhistorische Vereetiiging. Woensdag 17 Februari des avonds 8 uur. houdt deze vereeniging een vergadering in de tuinzaal van café Brinkmann. Zondag 21 Februari wordt een tocht ge maakt langs het strand van Zandvoort naar IJmuiden. Vertrek uit Haarlem per H. S. M. ten 8.50 's morgens. Terug 4.07. Mondvoor raad meenemen. H nis vlijttentoonstelling. I We hebben reeds een paar malen mel ding gemaakt van de pogingen der afdee- lingen Bloemendaal, Haarlem en Heem stede van den Volksbond tegen drankmis bruik om de militairen van alle corpsen en diensten, behoorende tot het bezettingsleger in en om de forten voor zoover betreft de nabijheid van Haarlem, in hun vrijen tijd bezigheid te verschaffen. De bedoeling was tevens een tentoonstelling te houden van het werk der militairen, die zich voor deel neming aan dezen militairen huisvlijt-wed- strijd hadden aangemeld. Tal van militairen hebben lust getoond om na den dienst hand en oog bezigheid te schenken. De tentoonstelling wordt heden en mor gen in „De Kroon" gehouden. Museum van Kunstnijverheid. Het museum van kunstnijverheid te Haar lem, werd gedurende de maand Januari be zocht door 496 belangstellenden. Uit de aan het museum verbonden boekerij werden 2,32 boek- en plaatwerken naar verschil lende plaatsen van ons land verzonden. De aan het museum verbonden school werd in Januari bezocht door 230 manne lijke en vrouwelijke leerlingen. In de rotonde van het museum van kunst nijverheid zal aanstaanden Zondag tentoon gesteld zijn eene verzameling plaatwerken betrekking hebbende op de Duitsche beeld houwkunst uit verschillende tijdperken. Zondag is de toegang kosteloos. MUZIEK. Orgelbespeling in de Groote Kerk, op Donderdag 21 Januari 1915, door den beer Louis Robert. Hoorden velen geregeld de orgelcon certen, zij zouden met mij zich verheugen over het feit, dat de werkelijk belangrijke en mooie werken meermalen worden uitge voerd. Ditmaal meldde het programma: I. „Praeludium et Fuga in g. ki. t. van J. S. Bach (2 Juli gehoord): 2. „Concert in D.gr. t." van G. F. Haendel (10 Sept. gehoord); .3 „Choral II" van César Franck (3 Sept.) en 4. „Clair dc Lune" van Sigfrid Karg— Elert (24 Juli gehoord), en ten slotte 5. „Toccata" van C. F. Hendriks Jr., die mij geheel onbekend klonk, maar daarom niet minder belangrijk om te hooren. want in een Toccata (of Caprice) heeft een com ponist alle gelegenheid zijn phantasie te laten werken en met de registratie ook veel afwisseling te geven; wat hier zeer sterk het geval was. Heel merkwaardig is ook in dat opzicht het verschil tusschen de „oude" en de „nieuwe" tijd, daar Bach en Haendel juist „groot" en „machtig" zijn door hun soberheid, helderheid en zelfbe perking. Orgelbespeling in de Groote Kerk. op Donderdag 28 Januari 1915, door den heer Louis Robert. Met een heerlijke „Fantasie et Fuga' in c. kl. t. van J. S. Bach, begon deze orgel bespeling, ook deze herhaling was mij zeer welkom (13 Augustus gehoord), door het „verheffende", daarin verklankt. De hier- opvolgende „Eerste Sonate" van F. Men delssohn—Bartholdy was een zeer harmo nische overgang-en-welluidend-vloeieiid- zangerig-door 't laatste deel „Allegro assai vivace" met de slotstijging, naar het geheel verschillende karakter van de Fransche muziek. Van Alex. Guilmant „Communion" zeer fijn gevoelvol en van César Franck een „Andantino" zoo geheel Franck - licht en weemoedig (30 Juli o,ok ge hoord) en tot besluit „Tonstück n". 1" van Niels W. Gade, lieflijk en frisch, zangerig in hooge mate. „Voor alle smaken iets moois", wat zeker bijdraagt tot de belang stelling die de orgelbespelingen trots ongunstige omstandigheden en koude in de kerk bij velen blijven wekken. Over de „Josiia"-uitvoering, door Je Christelijke Oratorium-Vereeniging, onder leiding van Joh. Schoonderbeek, zal men 't noodige in de „Dagbladen" gelezen heb ben. zoodat er ditmaal geen kritiek in „Het Bloemendaalsch Weekblad" komt over deze uitvoering. Over alle uitvoeringen kan men de wonderlijkste oordeeien vernemen, maar over oratorium-uitvoeringen toch wel de «//erwonderlijkste en gewoonlijk van de genen die zelf nooit vocaal- of instrumentaal hebben meegewerkt en dus oordeeien na meestal een maai hooren. En toch is 't mee werken in zulk een groot geheel zoo leer rijk en dikwijls ook heilzaam, voornamelijk omdat men dan persoonlijke opvattingen en kleine zieligheidjes moet verloochenen en opgaan in iets hoogers en grooters. Bi) een Oratorium-uitvoering zwijgen zelfs tij delijk maatschappelijke en godsdienstige partijschappen om samen te werken tol een harmonisch geheel. Ook hebben de uit voerenden zich te voegen naar elkaar, naar den wil van dirigent en componist, in 1 V Iz-v.rt Kft leert men: onzel dt muzikale kennis-vei raktervorming J an ■kerheid in 't notentr Kst en men leert he -Kt/alen „van een a Jhouwen! Dit laatste L een factor Oordeelt niet. opdat Haarlemsche B concert op 1915, 8 uur; I onder leidinj Henri Viotta, Soliste: mevi res uit Berli. |'t was toch wel heerl p, thétique opus 74 low sky. "OK weer ee Ijer doelen heeft zijn leden en een bodienc jegens de instrum jiotieven en rhythi at dit laatste beti Allegro con grazia ■aardig (die samem Ingewoon en geeft a Jerlijke bekoring) en leiachtig en pittig. 1 jrisseling en leven, w inding" („Berausci Wegens de zeer gi lc Concert-Aria Es [e dragen door mev [kest-begéleiding e hee! merkwaardig. 1 (etherisch en fijn-dc [er zangeres leendi Jeze aria en na de fleren van G. Mahle wonder dan ook da bijv al vond. De „ot tic aria van Mozari •en „noviteit" voor uirsch (eigenlijk F; won Brucken Fo belf gedirigeerd, v erkrans en liet het juichingen. Over de „praesta rkest en de leiding lik alleen, dat dezi [woon" heeft doen Alexanci De groote bijval erworven, noopt' schmuller, op Vrij. [tweede concert te (medewerking van [gen. piano. Dit c< Beethoven-avond T00NEEL. Py Dinsdag 16 Felu [Vereeniging „He [Shaw's merkwaai IUit de dagbladen j twijfel voldoende ben vernomen, ot te gaan kijken. M doende overtuigd dige van dit stu gang naar den si zich niet beklagei In den schouw „Opera-solisten-e buitengewoon vo< eert. De concer ten worden in d< Rotterdai Laatsti Als er in dit zooveel onwaar en onhandigs wa techniek had v< uitvoerig was g< gen was gevalle gen, dc kern, de bedrijf in een d sel ware gestol Kus" een beslis w eest. Belangrijk oit den man en de neelspel tot elk; kantoormensch, lijk erfdeel wil een beroemdhei te hebben gewt de vrouw, koo geven, wreekt i Uit beider, nen, on-edele ii tweede bedrijf vere liefde, di .geluk voert. Daarna De vrouw is geilden dag n naar naar Pari niet van kant,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2