Dames! Corsetten STEEDS MEER uitsluitend naar maat. ij/tentoonstelling. seds een paar malen mel- an de pogingen der afdee- idaal, Haarlem en Heem- volksbond tegen drankmis- itairen van alle corpsen en ende tot het bezettingsleger ten voor zoover betreft de laarlem, in hun vrijen tijd schaffen. De bedoeling was toonstelling te houden van ilitairen, die zich voor deel- :en militairen huisvlijt-wed- angemeld. iren hebben lust getoond om hand en oog bezigheid te illing wordt heden en mor ion" gehouden. van Kunstnijverheid. /an kunstnijverheid te Haar- rende de maand Januari be- belangstellenden. Uit de aan erbonden boekerij werden plaatwerken naar verschil- van ons land verzonden, museum verbonden school ri bezocht door 230 manne- ilijke leerlingen. van het museum van kunst- anstaanden Zondag tentoon- le verzameling plaatwerken bende op de Duitsche beeld- verschillende tijdperken, toegang kosteloos. ipeling in de Groote Kerk. anderdag 21 Januari 1915 len heer Louis Robert, len geregeld de orgelcon- den met mij zich verheugen dat de werkelijk belangrijke en meermalen worden uitge al meldde het programma: et Fuga in g. kl. t. van J. S. :hoord); 2. „Concert in D. gr. Haendel (10 Sept. gehoord): van César Franck (3 Sept.) e Lune" van Sigfrid Karg— gehoord), en ten slotte 5. i C. F. Hendriks Jr.. die mij nd klonk, maar daarom niet ;rijk om te hooren, want in of Caprice) heeft een com- degenheid zijn phantasie te :n met de registratie ook veel geven; wat hier zeer sterk Heel merkwaardig is ook lit het verschil tusschen de „nieuwe" tijd, daar Bacil en „groot" en „machtig" zijn erheicl, helderheid en zelfbe -■speling in de Groote Kerk. inderdag 28 Januari 1915, door leer Louis Robert, erlijke „Fantasie et Fuga" in S. Bach, begon deze orgei- deze herhaling was mij zeer Augustus gehoord), door het daarin verklankt. De hier- Eerste Sonate" van F. Men- rtholdy was een zeer harmo- rgang-en-welluidend-vloeiend- 't laatste deel „Allegro assai le slotstijging, naar het geheel karakter van de Fransche Alex. Guilmant „Communion oelvol en van César Franck ino" zoo geheel Franck moedig (30 Juli o,ok ge- t besluit „Tonstück n". 1" van de, lieflijk en frisch. zangerig ite. „Voor alle smaken iets zeker bijdraagt tot de belang de orgelbespelingen trots mstandigheden en koude in de celen blijven wekken. „Josua"-uitvoering, door de Bratorium-Vereeniging, onder Joh. Schoonderbeek, zal men de „Dagbladen" gelezen hell er ditmaal geen kritiek in ndaalsch Weekblad" komt over ng. Over alle uitvoeringen kan derlijkste oordeelen vernemen, ratorium-uitvoeringen toch wel lerlijkste en gewoonlijk van de- f nooit vocaal- of instrumentaal gewerkt en dus oordeelen na maal hooren. En toch is 't mee- tdk een groot geheel zoo leer- ijls ook heilzaam, voornamelijk dan persoonlijke opvattingen ieligheid.ies moet verloochenen n iets hoogers en grooters. Bü .un-uitvoering zwijgen zelfs tij- schappelijke en godsdienstige en om samen te werken tot isch geheel. Ook hebben de uit- ich te voegen naar elkaar, naar n dirigent en componist, in 't Fkpi' dc ïnuzik rakterv Ike Irtz HlintlU Tik ert men: onzelfzuchtigheid; behalve ale kennis-vermeerdering, kan 't op „lw conning van invloed zijn, 't geeft rheii: in 't notentreffen, 't maakt maat- men leert het publiek in de eon- I „van een ander standpunt" be en! Dit laatste :s op een uitvoering actorbedenkt men dat wel? niet, opdat gij brdcelt Haarlemsche Bachvereeniging. Vijfde concert op Dinsdag 9 Februari 1915. 8 uur; het Residentie-orkest, onder leiding van den heer mr. Henri Viotta, eerelid der H. B. V. Soliste: mevr. Birgit Engell, zange res uit Berlijn. J'twas toch wel heerlijk om die „Symphonie Bathétiquc opus 74 n". 6" van P. Tschai- ttwsky. nog weer eens te hooren; elk der |er deelen heeft zijn eigenaardige schoon heden en een boeiend werk blijft het zeker Jegens de instrumentatie, karaktervolle Totieven en rhythmische bizonderheden. Xat dit laatste betreft is 't tweede deel ■Allegro con grazia" in 5/« wel heel merk waardig (die samenvoeging van 2 3 is Ingewooii en geeft aan dat deel een afzon- Éérlijke bekoring) en in deel III is de marsch Krachtig en pittig. In 't geheel is veel af wisseling en leven, waaruit een zekere „op- Rndm- ..Berausch'ung") klinkt. Wegens de zeer groote tegenstelling deed le l rt-Aria Es dur van Mozart voor [je dragen door mevrouw Birgit Engell met Ikest begeleiding en obligaat-klavier Jee! merkwaardig. Hier was nu alles licht Ketherisch en fijn-doorzichtig. De stem de fer ingeres leende zich bij uitstek voor leze aria en na de pauze ook voor de lie deren van G. Mahler en R. Strauss. Geen Konder dan ook dat haar voordracht veel biivond. De „obligate klavier" klonk in |dt aria van Mozart zeer goed. N°. 4 was "een ..noviteit" voor ons, n.l. de Koninginne- fiars :h (eigenlijk Fantasie voor orkest) van on Brucken Fock, door den componist Ikeli gedirigeerd. Deze ontving een lau- i rans en liet het orkest deelen in de toe- Bichingen. Over de „praestaties" van het Residentie- Iprk s en de leiding van mr. H. Viotta. meld lik 'een. dat deze avond mij „buitenge- |\v lieeft doen genieten. j-i' Alexander Schmuller. g groote bijval met een vorig concert |kg r,verven, noopte den heer Alexander fcchm.iiler, op Vrijdag 19 Februari a.s. een ■tweede concert te Haarlem te geven, met Ired.-werking van den heer Julius Rönt- j|ge: piano. Dit concert zal een Bach- en [Beethoven-avond worden. TOONEEL. Pygmalion. Dinsdag 16 Februari komt de Koninklijke [Vereeniging „Het Ned. Tooneel" met Ipluiv s merkwaardige stuk „Pygmalion". IUit de dagbladen zullen onze lezers zonder tv ijfel voldoende over deze opvoering heb ben vernomen, om zelf Dinsdagavond eens |te gaan kijken. Maar hun, die nog niet vol- Idoende overtuigd zijn van het merkwaar- Jdige van dit stuk, raden wij gaarne een gang naar den schouwburg aan. Zij zullen Izicb niet beklagen. In den schouwburg Jansweg, geeft het ■„Opera-solisten-ensemble" Zondag a.s. een I buitengewoon vocaal en instrumentaal con- eert. De concerten van deze groep solis ten worden in de pers zeer geroemd. Rotterdamsch Tooneelleven. „De Laatste Kus." Als er in dit tooneelspel van Biro niét i zooveel onwaarschijnlijks, onaannemelijks I en onhandigs was, als de schrijver beter de techniek had verstaan, minder noodeloos uitvoerig was geweest, minder in herhalin gen was gevallen, als, om het kort te zeg- gen, de kern, de gróóte scène in het tweede bedrijf in een degelijker en fraaier omhul- sel ware gestoken, dan zou „De Laatste Kus" een beslist belangrijk stuk zijn ge- I w eest. Belangrijk om de waarheid, het échte in den man en de vrouw, die hij in dit too neelspel tot elkander brengt: den man, een kantoormensch, die op één dag zijn vader lijk erfdeel wil vergooien voor het besef, een beroemdheid der demi-monde de zijne te hebben geweten voor één enkele maal; de vrouw, koopwaar, die zich door haar geven, wreekt op den minnaar. Uit beider, deels ziekelijke, overspan nen, on-edele intenties, ontbloeit dan in het tw eede bedrijf het ware en échte, een zui vere liefde, die tot het hoogst en reinst geluk voert. Daarna De vrouw is practised en keert den vol genden dag met haar hertogelijken min naar naar Parijs terug; de man maakt zich niet van kant. zooals hij dreigde en be loofde. en trekt mét zijn kantoorjasje ook het oude leven-van-elken-dag weer aan. Met al liet onbevredigende, het gebrek kige in den bouw, heeft dit stuk toch sterk geïnteresseerd, ook om de opvoering. Er is een uiterst-geslaagd type in, een vcrloopen baron, door Nico de Jong in prijzenswaardigen eenvoud, uitnemend in getoomd gespeeld. De schetsmatig gebleven rol van den minnaar gaf den Belg Verstraete gelegen heid. in een ander emplooi te bewijzen, wat hij kan. Hij miste echter het noodwen- dig-aristocratisehe in zijn uitbeelding. Het echtpaar Chrispijn—Mulder gaf den man en de vrouw. Louis Chrispijn moet er voor oppassen in serieus werk noch sentimenteel te worden, noch de andere zijde van zijn aanleg, de komische, gelegenheid te geven zich te on gelegener tijd te manifesteeren. Mevrouw Chrispijn—Mulder zeide uitne mend, er was warmte, innerlijkheid en dra matische kracht in haar spel; niet het be- tooverende, ziel en zinnen overweldigende eener courtisane. Rotterdam. P. J. Blok. Speenhoff jubileert. Zooals velen onzer lezers zullen weten, herdenkt Speenhoff heden den dag, waarop hij vóór 12 K> jaar zijn tooneelloopbaan begon. Vanavond zal in den grooten schouwburg te Rotterdam een feestvoor- stelling met medewerking van Speenhoff zeiven, worden gegeven. Het was in het voorjaar van 1902, dat de befaamde dichter-zanger J. H. Speenhoff voor de eerste maal optrad. Eenige leden van een tooneelgezelschap hadden zich des tijds vereenigd tot het geven van voorstel lingen, waar liedjes gezongen, verzen ge zegd, alleen- en tweespraken gehouden en stukjes in één bedrijf gespeeld zouden wor den. Zij noodigden den in den lande reeds als teekenaar en schrijver welbekenden Speenhoff uit, zijn medewerking te verlee- nen. Speenhoff aarzelde. Nooit tevoren had hij zijn liedjes elders gezongen dan in ver- trouwelijken vriendenkring. En hij voelde zich veel beter thuis in zijn werkkamer, vóór zijn schrijf- of teekentafel of zijn schildersezel, dan op een tooneel. Maar vrienden hielden aan en Speenhoff liet zich bepraten. „Niets op z'n gemak", zooals hij in het eerste liedje mededeelde, stond hij „in z'n beste pak" en zong. De toehoorders waren slechts weinig in aantal niet velen toch hadden geweten, dat hier iets bizonders geboden zou worden. Doch wie hem die eerste maal hoorden, geraak ten in geestdrift, .,'t Is anders", vertelden zij rond. Vanaf dat oogenblik was Speen hoff. waar hij optrad, de bijval van een groot en trouw publiek verzekerd. Twaalf-en-een half jaar zijn sedert voor bijgegaan. Speenhoff heeft menig „beste pak" op het tooneel versleten en is er zich „op z'n' gemak'" gaan voelen. Meer dan 4000 maal trad hij op. bezocht bijna alle plaatsen en plaatsjes in het vaderland om er zijn liedjes te zingen en heeft een popu lariteit verworven, die berust op fijn begrip en zuiver gevoel van wat omgaat in geest en gemoed van ons Nederlandsch volk. LETTEREN EN KUNST. Piet van Wijngaerdi. In den kunsthandel Van Gogh, Rokin 115. Amsterdam, wordt een tentoonstelling ge houden van landschapstudies en schilderijen van Piet van Wijngaerdt. Deze tentoon stelling, van 1127 Februari opengesteld, is een bezoek overwaard. art. 5. j°. 46 der Woningwet het getimmerte doen afbreken. A. had de gemeente Velsen en den. Staat gedagvaard om den ouden toestand te herstellen en eene schadeloos stelling te betalen. De rechtbank besliste dat de uitvoering der woningwet met name der artikelen 5 en 46 is opgedragen aan B. en W. der ge meente. welke dan niet als orgaan van de gemeente maar ter uitvoering van een rijkswet handelen als orgaan van den Staat. Het verleenen van vergunning tot bouwen op grond van de woningwet, het wegnemen van hetgeen zonder zoodanige vergunning is gebouwd, dus valt in den kring van werkzaamheden van B. en W. als staats orgaan. Waar in dit geval bleek dat B. en W. op grond van de woningwet hadden ge handeld en in het bizonder niet op grond van de gemeentelijke woning-verordening, werd de gemeente daardoor niet gebonden geoordeeld. Daarbij achtte de rechtbank van geen beteekenis of het getimmerte een gebouw was in den zin der woningwet of niet. De vordering tegen de gemeente werd dus niet-ontvankelijk verklaard. Voor de beantwoording van de vraag, of de Staat hier onrechtmatig had gehandeld, te weten door B. en W. als zijn orgaan, gold wel de vraag: was het getimmerte een gebouw in den zin der woningwet? De rechtbank be antwoordde haar bevestigend. Wat een ge bouw is in den zin der woningwet moet aan het gewone spraakgebruik worden ont leend, bestemming en inrichting doen niet ter zake, de woningwet (art. 5ö) spreekt van alle gebouwen zonder onderscheid, met name zonder te vragen of zij al dan niet tot woning zijn ingericht. De vordering tegen den Staat werd dus eveneens niet- ontvankelijk v'erklaard. VAN HIER EN DAAR. In het laatste nummer van „Onze Vloot" schrijft C. W. de V. uit Bloemendaal. over „Linieschepen en onderzeeërs", en bestrijdt hij de meening dat laatstgenoemde ook voor de verdediging van Indië de voorkeur ver dienen. We lezen daar: .Tegenover het troebele, bijna steeds in beweging zijnde water der Noordzee, de heldere Indische zeeën, waar op een zeer groot aantal dagen windstilte heerscht en de hemel wolkeloos is. De kracht van den onderzeeër zit in zijn onzichtbaarheid, die hem in staat stelt het vijandelijke schip op korten afstand te na deren en daardoor de trefkans zijner torpe do's tot bruikbare hoogte op te voeren. Wat blijft er van dit voordeel over in den O.-J. archipel Proefnemingen zullen dit moeten uitwij zen, doch zéér groot is de waarschijnlijk heid, dat van uit de vliegtuigen op tal van dagen de onderzeeërs zullen zijn te verken nen. en ook binnen korten tijd alsdan met goed gevolg te bestrijden," Hierop gaat schr. o. i. ten onrechte niet verder in; het verschil van klimaat moet o. i. van groote beteekenis zijn o™ de be woonbaarheid van den onderzeeër, en wel ten nadeele van de onderzeeërs in Indië. Te Amsterdam wórdt, volgens „Het Han delsblad" met een vers gevent, waarvan het refrein als volgt klinkt: Is a long way to sipperairie Is a long way to go Is a long way to sipperarie Th,o the swietert girl a krow Good boy pressedellie Ferre well lescester skerre Is a long way to sipperarie Zurt wy hert right terre De Februari-aflevering van „de Nieuwe Gids" bevat o. m. van Jac. van Looy een nieuwe bijlage, en een uitmuntende ook. Het gegeven is een knaapje, dat bang is voor het onweer. Voorts vindt men er bijdragen van Erens. Kloos, Boeken, en anderen, benevens de gewone buiten- en binnenlandsche staat kundige overzichten. VOLKSGEZONDHEID. Aan de gemeente Spaarndam is van rijks wege een som van ƒ38050,toegekend tot het stichten van arbeiders-woningen. RECHT EN WET. De arrondisséments-rechtbank te Haar lem deed Dinsdag 26 Januari j.l. uitspraak in de zaak tusschen den aannemer A. eener- zijds, de gemeente Velsen en den Staat an derzijds. De pleidooien in die zaak zijn uit voerig beschreven in ,ons nummer van 5 December 1914. daar deze zaak voor het geheele land van gelijk belang is. A. had, dit ter herinnering, in een buurt waar B. en W. zulk een gebouw wegens brandgevaar niet zagen verrijzen, gesticht een houten van dak voorzien getimmerte, zonder dat daarvoor vergunning was ver kregen. B. en W. hadden op grond van De Vlaamsche Stem. Zooals onze lezers weten, verschijnt sedert eenige weken te Amsterdam een nieuw dagblad, „De Vlaamsche Stem" ge- heeten. Waar de Vlaamsche beweging en het werk der Vlaamsche letterkundigen steeds de grootste sympathie bij de Nederlandsche stamgenooten ontmoet hebben, zal dit blad. door bekende Vlamingen opgesteld, ook in Nederlandschen kring, veel belangstelling ontmoeten. Redactie en administratie zijn gevestigd Paleisstraat 31, te Amsterdam. De prijs per nummer is 5 ct.; abonnementen per drie maanden 3,50. We drukken voor onze lezers, als een staal van den inhoud van dit blad, het vol gende schoone vers van Réné de Clercq af. Een lied van trouw, eerbiedig opgedragen aan hunne Majesteiten Koning Albert en Koningin Elisabeth van België. Mijn Vaderland, groot in rouw, Met uw open steden en dorpen Verwoest, niet onderworpen, Aan u mijn trotsche trouw! Vlaanderen, Wallonië, vrijste grond be- Des hemels breed gewelf, [neden Bloeiwonder, zonnerijk des vreden, Door arbeid en kunst uzelf. BELEEFD BE VEEL IK MIJ AAN VOOR DE LEVERING UWER IIGIR C. v. «1 RRIWk. r»r- KEIZERSGRACHT 717, AMSTERDAM. - ELKENVRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CEN TRAL", - LANGE POTEN, DEN HAAG. Wat moet een onvolk bedreigen Uw rustig schoon Scheen toch aan uw haard de vreemde- Elk Koning onder de kroon! [ling eigen. Al te goed kóndt ge niet haten. De schrikbare kwam. Niet straffeloos. In de keel van 't lam Heeft de wolf zijn scherpsten tand gelaten. Ik zie kanonnen opgesteld Voor het dorp waar ik ben geboren. De hoeven rood om den toren, En den boer gedood op zijn veld. Tot kracht zal nimmer rijzen Wie zoo wreed den krijg begon. Gruwelroem doet ijzen; Sluiers vóór de zon! Doch hoor, het lied der Leeuwen! Vorst Albert stijgt te paard. Dat wordt een kamp, een zege, in later Nog lang het herdenken waard, [eeuwen. Eens vallen de roven van de wonde. Dan blijft de haat, Als de vlam uit ons hart in uw steden slaat, Denk om Leuven, Duitschland, en Den- [dermonde! Wij begroeten met sympathie dit blad der Vlamingen in ons midden. Zij mógen hevig en echt zijn, als hier in dit vers en hier en daar elders in hun kolommen. Maar zij zullen, hopen we, vermijden sommige kleinzielige stukjes en berichten, waarschijn lijk aan Nederlandsche bladen ontleend. De Vlaming blijve Vlaming; in bovenbedoeld opzicht kunnen zij niet veel van de Neder landers leeren. De Vlaming is als Vlaming goed, wijl echt. Dat is zijn kracht. Eigen is best. Vereeniging .„Liefdadigheidsfonds" ~e reg, infanterie, 2e batt. 2e Comp. De „Staatscourant"' van Donderdag be vat de koninklijke goedkeuring op de sta tuten van bovengenoemde vereeniging en naar aanleiding hiervan volge een korte uit eenzetting van haar strekking. De vereeniging stelt zich n.l. ten doel om militairen die tengevolge der mobilisatie on der de wapenen zijn geroepen, en wier za ken door hunne afwezigheid grootendeels zijn achteruitgegaan of verloopen, geduren de en na afloop der mobilisatie, met raad en daad bij te staan en hen zoo mogelijk finan- ciëel te steunen, opdat zij en hunne gezin nen tengevolge der mobilisatie niet geheel ten gronde gaan. De vereeniging heeft hier toe geld, ja veel geld noodig, en om dit te verkrijgen heeft zij een bonstelsel ontwor pen, dat bij eenige welwillendheid van de zijde van het publiek wel ingang zal vinden. Het stelsel is zoodanig samengesteld, dat de lions ten laste der vereeniging worden uitgegeven ten bedrage van f 0,25, 0,50, 1,— en 2,50, dus wat grootte betreft voor iederen beurs geschikt; deze bons moeten voorts sneeuwbalsgewijs hun weg tot het publiek vinden, waarbij de militai ren, die zich met de plaatsing ervan belas ten, nog eenige tegemoetkoming in hun geringe soldij vinden, daar een vastgestelde premie te hunner beschikking wordt ge steld, naar gelang het te plaatsen bedrag. Afgescheiden van dit bonstelsel houdt de vereeniging zich nog voor giften en schen kingen aanbevolen, opdat zij, en liefst zoo spoedig mogelijk over ruime middelen kan beschikken. De op deze wijze verkregen gelden wor den door de vereeniging naar gelang om standigheden en aanvragen belegd en de op brengst ervan aan hen die het dringendst hulp behoeven uitgekeerd, onverschillig tot

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 3