K II huwelijk. KERK AGENDA, Zondag 28 Februari. Haarlem: Vereen, van Vrijz. Herv. (Geb. Prol.) 10 u. Ds. Voorduin, Pred. te Naarden; Rglisc Wallonne 10j heures du matin. Mons. Cler, Pas- leur a LejdeRem. Ger. Gem. 10 u., Ds. Ilaentjens; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. De Meijere; Ver. Doopsgez. Gem. 10 j u., Ds. Plautenga. Heemstede: Ned. Herv. Gem. 10 Ds. Creutz- berg, Pred. te Blokzijl. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u„ Ds. B. Baljon. Spaar ndam Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. S. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gein. 7 u., Ds. Van den Bergh van Eysinga, limuidenNed. Herv. Gem. 10 u., Ds. Creutz- berg, 5 u. Ds. Creutzberg; Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond, 10^ u., Ds. Attema. Zandvoort: Ned. Herv. Gem 10 u., Ds. Van den Bergh van Eijsinga. Pred. te Santpoort. AGENDA. BLOEMENDAAL. Café „Rusthoek" iederen Zondagmiddag en avond concert. HVARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. iederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten lialf- twee zitting in bet gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. S ta d s-B ibliot hee k. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be- nalve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Schouwburg Jansweg: Zondag 28 Februari: 8 u. Grompie; Dinsdag 2 Maart: 8 u. Le Monde oü l'on s'ennuie; Donderdag 4 Maart: 8 u. De üeks van Haarlem. Schouwburg „De Kroon": Zondag 28 Februtri: 8 u. Die Kuische Susanna. Woensdag 3 Maart: 73/4 u. Openbare Vergadering der Gezondheidscommissie, Ged. Oude Gracht No. 63, te Haarlem. PLAATSELIJK NIEUWS. Lezingen mevrouw tlr. J. v. d. Bergh van EysingaElias. Tot ons groot genoegen kunnen wij niededeelen, dat mevrouw dr. Van den Bergh van Eysinga'Elias uit Santpoort, te Bloemendaal een viertal lezingen zal komen houden over het onderwerp „De Geschie denis en de Cultuur van België, en wel op de Woensdagavonden 10, 17, 24 en 31 Maart des avonds ten 8 ure in hotel „Wel gelegen". Spreekster beoogt, in haar voordracht te doen uitkomen, hoe België door zijn ligging het slachtoffer van den naijver van zijn groote buren werd, maar door diezelfde lig ging een belangrijke rol speelde in de Eu- ropeesche cultuur; ongetwijfeld een belang wekkend onderwerp. De omzendbrieven met inschrijfbiljet gaan dezer dagen in zee. De toegangsprijs voor de vier lezingen te zamen bedraagt ƒ2,50 per persoon. Onze post. Het zal 1 April 12K jaar geleden zijn, dat Bloemendaal, voordien slechts een hulp kantoor rijk, in het genot werd gesteld van een post- en telegraafkantoor. Het kantoor werd terstond onder beheer gesteld van den directeur C. W. C. van Rietschoten, die, nu nog in functie, dus ook het jubileum viert van zijn koperen burgerschap in deze ge meente. De altijd even welwillende als ijve rige ambtenaar, die in den loop der jaren het gebied zijner bemoeienis wel zeer heeft zien uitzetten en van wien vooral in het laatste halfjaar buitengewone inspanning werd ver- eischt, heeft ongetwijfeld recht op de waar deering van alle burgers. Met den heer Van Rietschoten jubileeren de bestellers Bakker en Huizenga. Het is voor deze trouwe beambten te wenschen, dat men eens de gelegenheid aangrijpe om hun een blijden dag te bezorgen. In dezen ongelukkigen tijd, waarin ook van de lager geplaatsten veel wordt geëischt door het nooit rustende verkeerswezen, telt een aar dige dag dubbel. Naar wij vernemen, is de stationschef van Overveen, de heer Lindeman, benoemd tot onder-stationschef aan het Centraal Station te Amsterdam. Aan den Kinheimweg. In hooge hoopen liggen de keien hier en daar langs den Kinheimweg opgetast, en wachten slechts de nijvere hand van den bestrater. Het plaveien van dit wegje zal waar schijnlijk weder een kleine verandering in het verkeer geven; tot nog toe, vooral se dert het gereedkomen van den verbindings weg, gaven fietsers en ruiters de voorkeur aan den Kinheimweg, luwer en ook effener dan de winderige, slecht bestrate Klever laan. De bestrating zal nu wellicht wat fiet sers en ruiters weerhouden, maar het wa- genverkeer zal er waarschijnlijk drukker worden. „Enfin, of je van de hond of van de kat gebeten wordt", verzuchtte een der bewoners, wien in vroeger dagen juist dit achterwegje om zijn rust had bekoord. Een voordeel is, dat des zomers het droge gruis- stof niet meer door de open vensters de slaapkamers inwaait, en men ten tijde van den natten moesson niet meer onafgebro ken door modderrivieren behoeft te waden en als parterre-acrobaten te springen van het eene slijk-eiland op het andere. Kleeding. Het geschiedde reeds eenige malen, dat wij te Bloemendaal militairen in eenigszins gehavende kleeding zagen rondloopen; hier en daar een scheur in broek of jas, en de geheele uniform in verarmden staat. Dit maakt geen goeden indruk. Van slordigheid kan in verscheidene der door ons genoem de gevallen geen sprake zijn, daar onder de betreffende menschen zijn, die steeds keu ring hun kleeding verzorgen. Hapert er iets aan de kleeding-afdeelingen in ons leger En, zoo ia, is dit den autoriteiten bekend Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond; rij den zonder licht; rijden door het Bloemen- daalsche bosch. Gevonden en terug te bekomen bij K. de Groot, Reitzstraat n". 6, te Schoten, een damestaschje; D. J. A. Westerveld, Bloemendaalscheweg n°. 168, te Bloemen daal, een gladde gouden ring; G. Prenen, Rollandspad n". 27, te Overveen, een rozen krans; aan het bureau van politie te Over veen, een lorgnet; een huissleutel en een kruideniersboekje. Verloren: een double armbandeen handschoen; een huissleutel; een honden halsband, waaraan twee koperen ringen; een lederen hondenmuilkorf. Engte. Herhaaldelijk vernemen wij klachten over de landengte der Zomerzorgerlaan tusschen het houten huisje van den heer Rouwens en het huis van Maas; de engte daar is dan ook werkelijk „eng", en de eene verstop ping volgt op de andere. Het verkeer daar is voor ons doen tamelijk druk, en levert soms gevaar op. Wij bevelen dit euvel in de aandacht der autoriteiten aan. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 19 tot en met Donderdag 25 Februari. Geboren: d. van W. F. Roosen en H. van den Aardweg; d. van G. van Kesteren en M. M. Castien; d. van G. J. van der Veldt en E. Kol; d. van D. Verduin en Ch. Portegies. Overleden; Jkvr. H. B. van Pan- hii"'' 26 d. Overleden in het gesticht Mee- r e n b e r g: M. Alkema, 49 j.: D. J. Peeter- sen, 86 j.: A. Starkenburg, 85 j.; E. Dudock, 68 j.; J. Bakker, 47 j. SPORT. Hockey. Nederlandsche Hockey-Bond. „Amsterdam I"—„Bloemendaal I" 23. Deze ontmoeting werd gespeeld op het wel wat modderige „Amsterdam"-veld in het Stadion. De partijen wegen goed tegen elkaar op, maar het eerste kwartier neemt „Bloemendaal" het spel in handen en Carp en IJzerman weten dan ook ieder al in de eerste tien minuten voor een goaltje te zorgen. André de la Porte is dezen keer werkelijk uitmuntend, en weet dan ook ver scheidene malen nog juist op het laatste oogenblik het gevaar te keeren. Toch kan hij het niet verhinderen dat J. Wagener met een kalm schot hem weet te passeeren (21). Hierin komt voor rust geen veran dering meer. Na rust is het spel veel fana tieker en beide doelen beleven gevaarlijke oogenblikken. Geijl weet uit een corner van IJzerman, met een fraai schot in den boven hoek. den voorsprong te vergrooten. Tien minuten voor tijd gelukt het „Amsterdam" uit een scrimmage hun 2de doelpunt te ma ken. Ze probeeren nu nog wel een gelijk spel te spelen, maar dat gelukt hun echter niet, zoodat als het einde aanbreekt „Bloe mendaal" weer een verdiende overwinning mee naar huis neemt. Boksen. LahaiseVan Rijn. De veel besproken boksavond tusschen de heeren Lahaise en prof. Van Rijn, zal a.s. Woensdag 3 Maart plaats hebben in den schouwburg Jansweg. Tevens zal onder leiding van prof. Van Rijn het kampioenschap van Haarlem's Eer ste Boksclub verbokst worden, waaraan door 10 tot 16 personen wordt deelgenomen. UIT ANDERE GEMEENTEN. Voordrachtavond J. B. Schuil. Men deelt ons mede, dat de heer J. B, Schuil weder te Haarlem een voordracht avond voor jongens en meisjes komt geven en wel hedenavond. Zijn programma is ditmaal geheel nieuw, en voornamelijk samengesteld uit zijn nieu we hoek „De A. F. C.'ers". Wij bevelen gaarne deze leuke pittige voordracht in de aandacht onzer lezeressen- moeders aan. Het is voor de jongelui een uitspanning als maar weinige. Waterleiding Egmond aan Zee. Na de oprichting eener gasfabriek in 1907 is Egmond aan Zee thans een watervoor- zien ingsbedrijf rijker geworden. De opening, die dezer dagen plaats had, was met het oog op den ernst der tijden zeer huishoudelijk; alleen waren tegenwoor dig de raadsleden, adviseur en directeur. De burgemeester wenschte in zijn toe spraak de ingezetenen geluk met de tot standkoming van zoo'n groot gemeente bedrijf, hetwelk de aantrekkelijkheid van Egmond aan Zee als badplaats nog verhoo- gen zal. Museum van Kunstnijverheid. Zondag a.s. zal in het museum van kunst nijverheid tentoongesteld zijn eene zeer merkwaardige verzameling afbeeldingen be trekking hebbende op het tooneel en den dans. Het is hoogst merkwaardig deze reeks van voorstellingen, die hoogst zelden ter bezichtiging voorkomen, in oogenschouw te nemen. Zondag is de toegang kosteloos. ZONDER VERANTWOORDELIJKHEID OER REDACTIE. Vrijwillige Landstorm. Bij den Vrijwilligen Landstorm, afdeelin- gen Haarlem I en II, welke tot voor korten tijd te zamen 85 man telden, is in de laatste dagen, dank zij de opwekkende plaat van Pol Dom, een groote toeloop van vrijwilli gers geweest, tot nu toe 40 man. welk getal nog steeds toeneemt. Het gevolg is groot gebrek aan kader om al deze recru- ten behoorlijk op te leiden. Zijn er in Haar lem en omstreken geen gepasporteerde on derofficieren en korporaals die zich gedron gen of verplicht gevoelen om in dit tekort aan opleidingskader te voorzien Eu nog iets. Tot nog toe zijn de minder gegoede vrijwilligers door hunne meerge- goede kameraden van uniform voorzien kunnen wordeiï.waartoe enkelen dier gegoe den werkelijk belangrijke sommen ter be schikking stelden. Thans is echter deze bron opgedroogd en moeten van de recruten nog 20 of meer van uniform worden voorzien, hetgeen werkelijk geen overbodige weelde is, in aanmerking genomen het feit, dat vier maal in de week 3 uren in weer en wind geoefend wordt, waardoor de burgerklee- ding der manschappen aan te groote slijtage is blootgesteld. De uniform is zoo goed koop mogelijk, slechts f 13,maar in to taal is er nu toch weer minstens f 260, noodig. Zijn er wellicht vereenigingen of particulieren, die voldoende voelen voor deze goede zaak om het kleeden van één of meer vrijwilligers te bekostigen Laat ons toch allen naar vermogen bij dragen tot de eenige verzekeringspremie die in staat is ons land te behoeden voor rampen als die welke deze oorlog gebracht heeft over België en Polen, n.l. een sterk leger en een flinke, goed geoefende leger reserve! Tot het geven van inlichtingen omtrent den Vrijwilligen Landstorm, is steeds gaar ne bereid. Jhr. F. TEDING VAN BERKHOUT Jr., 2e Luitenant Commandant der Landstorm- afd. Haarlem II. Adres: Haarlemsche Bankvereeniging. MUZIEK. Concertzaal „de Kroon", Zaterdag 20 Februari 1915, Bach—Beethoven- avond, te geven door Alexander Schmuller, viool, en Julius Rönt gen, piano; aanvang 8 uur. Onlangs las ik een artikel van den mu- ziek-paedagoog Ary Belinfante, getiteld: „Kunst of Techniek", waarin veel gezegd wordt dat ik volkomen beamen kan. want 't is maar al te waar dat bij 't beoordeelen van een concert, voor de meesten de „tech niek" hoofdzaak is. Terwijl de beide uit voerenden ons de Sonate E. gr. t. n°. 3, voor viool en piano en Chaconne voor viool solo van Joh. Seb. Bach Sonate, op. 53 C. gr. t. voor piano-solo en de Kreutzer- Sonate op. 47 A. gr. t. van Beethoven ver tolkten, zijn er onder de aanwezigen toch zeker geweest, voor wie de „kunst" meer was dan techniek. Hoe kan 't anders, wanneer de gedachten van twee zulke genieën verklankt worden De aanwezigen toonden zich zeer dankbaar voor 't gehoorde; elk werk heeft zijn eigen schoonheden, waarvan elk op eigen wijze geniet; A. met gevoel, B. met verstand en C. met begrip, en daarvan zal ook het oor deel of de critiek van groep A, B of C ai- hangen. Daar beide vertolkers kort gele- den hier optraden, volsta ik met de mede- deeling dat ik ditmaal veel meer genoot, voornamelijk door de keuze der werken, De critiek laat ik gaarne aan anderen over n Over het zesde concert der Haarlemsche Bachvereeniging met zulk een lang pro gramma zal mijn oordeel heel kort zijn; 't' was mij te veel en le velerlei om er 't ware genot van te hebben. De namen van de componisten alleen laten de gedachten al zulke sprongen maken; van Weber's Frei- schütz ouverture naar de 4e symphonic van G. Mahler met sopraan-solo in 't laatste deel, dat is al een merkwaardige overgang. Dan na dat maal in den Hemel een aria van Mozart (die voor mij meer „hemelsclie" mu ziek gaf, vooral het deel van de viool en zangstem samen). Na Mozart „Psyche et Eros" van C. Franck, ook een wonderlijke overgang; vervolgens drie liederen van Hugo Wolf, R. Strauss, en H. Pfitzner, en als slot nog het Vorspiel van de Meister- singer von Nürnberg van R. Wagner. Voor menschen, die dat alles met bewustzijn hoo- ren en willen verwerken, is dat toch te veel van 't goede, om nog met aandacht te luis teren op 't laatst. Toch waren er menschen, die mij zeiden, dat het een „zalige avond" was. Vermoedelijk zijn dat degenen van wie Hans von Bülow zegt, dat zij in een gefiihlsdusel" zijn; die zijn er hier ook in de concertzalen en die genieten gauw en veel, gelukkigen! De heer Johan de Veer heeft aan zijn instituut voor muziek te Haarlem, weten te verbinden de heeren Herman Leijdens-1 dorff en Th. Canivez, resp. voor viool- en violoncel-onderwijs. Zeer zeker is dit een I groote aanwinst voor de uitbreiding van het instituut. Beide kunstenaars, leden èn van het Concertgebouw èn van het Amster- damsch strijkkwartet, zijn zoowel in de hoofdstad als elders te zeer bekend, dan dat een opsomming van hun kwaliteiten noodig is. Eerstdaags zal men in een ka mermuziekavond te Haarlem, in vereeni- ging met den heer De Veer als pianist, ge legenheid hebben deze drie kunstenaars te hooren. TOONEEL. Schouwburg Jansweg. K. V. .Het Ned. Tooneel", Pygmalion, door Bernard Shaw. We kennen allen het verhaal van den beeldhouwer Pygmalion, die een door hem zeiven gemaakt vrouwenbeeld zoozeer lief had, dat hij den goden vroeg het te doen leven. Wat geschiedde, en we hebben o.a. de opera „Galathea" aan deze mythe te wijten of te danken. Shaw koos dezen titel voor zijn tooneel- stuk, wijl de handeling nogal wat overeen komt met de Pygmalion-Galathea-historie, Professor Higgins is spraakleeraar, hij is ijverig bestudeerder der tongvallen, geeit les aan rijkgeworden plebejers en hun kroost, en zijn kunst vervormt het afschuwe lijkste jargon tot het keurigste Haagsche spraakje. Eens ontmoet hij op straat een bloemenmeisje, Elisa, die zoo weerzinwek- kend gemeen spreekt, dat de professor in geestdrift ontsteekt. Hij wedt met een vriend-collega, dat hij binnen zooveel maan den van de meid een onberispelijk beschaai- de dame maken zal. In de verschillende bedrijven zien wij haar nu den ladder der beschaving lang zaam maar zeker beklimmen, en in het laatste bedrijf den hoogsten sport, zijnde een voorbeeldige beschaving bereiken. De vergelijking met Pygmalion moet hierbij niet te precies worden vastgehou den, want na afloop der metamorphose blijkt deze Galathea-Elisa Pygmalion-Hig- gins te beminnen en hij haar heelendal niet; en ook kan men in dit geval niet als bij het Pygmalion-verhaal, spreken van een mar meren beeld, dat tot een levend wezen wordteer kon men zeggenhier werd een levend wezen tot een beeld. Maar dit alles zijn maar bijkomstigheden; Shaw wil zoo veel zeggen, als dat de geldende omgangs beschaving iets uitwendigs is, en zégt zulk ook met dit werk. Het is weer een van Shaw's genoeglijke sneers in het gezick van de samenleving. Daarvoor is te voelen. Bovendien worden wij in zoo'n stuk or zulke aardige tafereelen „goede bedenksels, paradoxen en op samenspraken van zooi pittige kracht verrast, dat het een pk1' zier van hoedanigheid wordt, ernaar te ko ken en te luisteren. De zaal is bij Shaw's opvoeringen voorai op de dure rangen bezet, en onder dat Se'| goede publiek zijn er uiteraard eenigen aan wezig, op wien Shaw's smaad toepasselijk is. De uitwerking van zulk een smaad of I Be IL publiek is eigenlijk di bedenkt, dat niemanc lm en zijn gelijken bedoek lyic zich de schoen, wijl Ban te trekken, instede c "erschijning van zoo'r fchoen, die voor hen beste tiet stuk werd goed ges fenieen gesproken, zeei lorgd. Men vergunne on 'ink voor zijn arbeid, lus loorbijgaan een pluim op steken. Qimberg spee jeer goc(L mevrouw L nag al evenzeer worde gerdere medespelenden taak berekend. Nog een a jcliter voor Schulze, die rader speelde; dit was [en woord. Dinsdag a.s. komt de I ■'heaterbureau J. J. L. E jtdrienne Dhayrmond m< /londe oü l'on s'ennuie". Inhoud van het stuk: Het kasteel van Mad. Iplaats v an samenkomst e,, tegelijkertijd die, waar -gaarne vooruit komen, Ijcurinen stellen met invl tTit is het, wat het jom 1 heeft doen besluiten er Igaan doorbrengen, tot gi -mevrouw Raymond, die lieven in die wereld, wa« lyeelt. Gelukkig wordt li {genaamd door de tege Jifle goede, opgeruimde 1 [le. tante van mad. De w acht men de aankomst I ran, die terugkeert uit h l een opdracht had te volb [ipiipil Susanne de Villier J hare onverwachte tegc [hertogin had gaarne eei I de twee jongelui tot sta: wijl Mad. De Céran h: [zeer strenge Lucy Wa Lucy echter, d.oor profe: hof gemaakt, flirt reed I stu, die haar per bric geven heeft. De brief v den en zij denkt dat h I Dit misverstand sticht Dank zij de hertogin Paul Raymond wordt b I Lucy Watson trouwt I zannc de Villiers, erfg Jtogin. treedt met Rogi Dit gezelschap treed lop in Den Haag, in 1 [Haghespelers. Schouwburg Ja dammers; On Fabricius. Een nieuw stuk van 1 j ver van „De Rechte li j zoovoorts. En wel eei dan die vroegere aan I Onder èen dak won, I ge hoer met zijn zoon stedelinge. De verhouc der en deze schoondi [spannen; hij laat geen voorbij gaan om haar doen gevoelen. Maai liefde voor haren man, gen strijd, de genegen! vader te verzekeren. 1 met een bevredigend waardeerde het stuk. welke allen hun bestt het door den schrijv zijn recht brachten. VOLKSGEZONDHEID. Ons werd toegezo overgedrukt uit he ciale hygiëne. Het i: gevaar voor Nederlar is dr. J. J. van Logher ling Tropische hygië Instituut te Amsterda Na een belangwe komt de schrijver tol Bovenstaande hese tot besliste conclus slechts in onderstelh kunnen worden sami

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2