KERK-AGENDA, Zondag 18 April. HaarlemlCglise Wallonne, 10£ lieures du matin, Mons. Jean Arnal, Pasteur a Amsterdam; Rem. Ger. Gem. 10 u., Ds. Haentjes; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. De Meijere; Ver. Doopsgez. Gem. 10 u., Ds. Binnerts Sz., 8 u. Ds. Kuiper, Doonsgez. pred. te Amsterdam. BloemendaalNed. Herv. Gem. 10 u., Ds. Seliuller, Pred. te 's-Gravenbage. Heemstede: iNed. Herv. Gem. 10 u., l)s. Thom son, Pred. te Hoogland. Houtrijk en PolanenNed. Herv. Gem., 10 u„ Ds. B. Baljon. Spaarndam Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. S. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den Bergli van Eysinga. Uitluiden Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Creutz- berg, 2 J u. Ds. Creutzberg. Doopsbedieniug; Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond, 10 ,c u. Ds. Voorduin, Pred. te Naarden. Zandvoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Barbas, Pred. te Haarlem. AGENDA. BLOEMENDAAL. Café „Rusthoek" iederen Zondagmiddag en avond concert. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entrée f 0.25 p.p. Ie Woensdag "an de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. S tad s-B ib 1 i o t heek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. «iroote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Zondag 18 April: 8 u. Robert, Bertram en Co.Maandag 19 April: 8 u. AmoureuseVrijdag 23 April: 8 u. Rigoletto. Schouwburg „De Kroon": Dinsdag 20 April: 8 u. Carmen. een heerenring; aan het bureau van politie te Overveen, eenige strooken kant en een rozenkrans. Verloren: een r.-k. kerkboekjeeen gouden speld; een portefeuille; een huis sleutel; een klein sleuteltje en een broche BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 9 April tot en met Donder dag 15 April. Geboren: d. van J. B. Sluiter en G. A. Drost; z. van H. M. Prenen en E. Hof; d. van K. Koopman en B. Stoltenberg. Ondertrouwd: H. B. Bonarius en .1. M. Haaks; H. J. Cassee en V. Blom. Getrouwd: J. M. W. Taverne en H. van der Spek. Overleden in het gesticht M e c- renberg: A. Godvliet. 24 j.; E. Knip, 77 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Circus Carré. Naar wij vernemen, zal het Koninklijk Nc- derlandsch Circus Carré in den loop van dit jaar eenige gastvoorstellingen in onze stad komen geven. Nadere aankondigingen zullen bekend gemaakt worden door middel van advertenties in de bladen en reclame biljetten. Museum van Kunstnijverheid. In de rotonde van het museum van kunst nijverheid is thans eene bizondere tentoon stelling van Nederlandsche ambachtskunst geopend, die de aandacht zoowel van onze industriëelen, als van onze ambachtskun stenaars zal trekken. De tentoonstelling is Zondag geopend van 10— 4uur. VAN HIER EN DAAR. Mr. dr. J. M. Labberton. Van tal van geschriften, die ons ter zake van den oorlog zijn toegezonden, hebben wij geene melding gemaakt. Ons aller geest is van oorlogsnieuws en oorlogsgedachten oververzadigd, tot krankzinnig worden toe. Aangezien wij nog steeds, als in Augustus '14, van oordeel zijn, dat in de eerste plaats kalmte ons land en volk kan redden, zetten wij aan onze lezers slechts bij uitzondering oorlogslectuur voor. Eene uitzondering zul len wij moeten maken voor het ons gezon den werk: „De Belgische neutraliteit ge schonden", door mr. dr. I. H. Labberton (te Middelburg), bij W. Versluys, te Amster dam verschenen. Dit werk verheft zich o. i boven alle tot dusver verschenen oorlogslite ratuur, door klaren stijl, en een diepgaand onderzoek en weloverwogen oordeel. Dat de schrijver, aanvankelijk anti-Duitsch. komt tot een oordeel dat den Duitscher, welke aan zijn oorlog hecht, een hart onder den riem steekt, doet aan de verdienste van het boek niets af. Wie wil nagaan of het hier gesproken oordeel waarheid bevat, zal zich de lezing van dit boek, dat een schat van wetenschappelijke overwegingen bevat en slechts f 0,90 kost, niet beklagen. Prof. Van 't Hoff. Hedenmiddag is te Botterdam het monu ment onthuld voor prof. J. H. van 't Hoff, wijlen onzen beroemden scheikundige. Ieder die binnenkort te Rotterdam komt, bezoeke de open ruimte voor den 's-Gravendijkwal om het door Charles van Wijk ontworpen werk te zien. Terecht is door den ontwer per rekening gehouden met de groote waar de door den beroemden geleerde toegekend aan de menschelijke verbeeldingskracht. Wij herinneren ons uit eigen ervaring dien aangaande het volgende: „Newton" was destijds de naam van een der wis- en natuurkundige disputen in het Amsterdamsch studentencorps. Prof. Van 't Hoff, die steeds zeer tegemoetkomend was voor zijne studenten, woonde meer dan eens dispuut-vergaderingen van dit gezelschap bij. Op een van zulke vergaderingen vroeg de voorzitter na afloop der verhandeling aan prof. Van 't Hoff verlof tot hem een vraag te mogen richten. Na zijn„ja zeker. gaat u je gang maar," vroeg de voorzitter met de deur in huis vallende: „Professor, „ik zou graag eens willen weten hoe u komt „tot uwe nieuwe ontdekkingen." Prof. Van 't Hoff, als een goed paedagoog niet stilstaande bij den onbeholpen vorm van deze vraag, die blijkbaar doelde op het in nerlijk proces dat zich bij den ontdekker afspeelt, bedacht zich maar heel even en antwoordde toen: „Wel, dat gaat zoo. Men „weet het een en ander. Dit een en ander „componeert men in zijne verbeelding tot „een harmonie. Daarna verricht men proe ven om te onderzoeken of de werkelijke „uitkomst met de in verbeelding o"°'ebouw- ,,de harmonie klopt. En blijkt dit het geval „te zijn, dan heeft men eene ontdekking ge daan." De eenvoudige wijze, waarop prof. Van 't Hoff dit zeide. maakte op de studenten toen diepen indruk. Oorlog. De „N. R. Ct." van Vrijdagavond bevat een doorsneeteekening van den ontplofba ren geweerkogel, waarvan het gebruik in het Oostenrijksch-Hongaarsche leger, tegen alle mogelijke conventie's van de laatste eeuw in, thans onomstootelijk vaststaat. Ge vraagd mag worden of de Duitsche regee ring het gebruik van deze moordwerktuigen door hare bondgenooten zal blijven tole- reeren. Alg. Ned. Wielrijdersbond. Het hoofdconsulaat der A. N. W. B. is overgebracht van Arnhem naar Amster dam in een fraai huis aan de Keizersgracht bij de Leidschegracht. Een damesiid te Utrecht schrijft in „Neer- landia": In het mooie boek over Vlaanderen van mej. H. S. S. Kuyper „In het land van Guido Gezelle" (wie kan het nu zonder diepen weemoed lezen vind ik de volgende aar dige Vlaamsche woorden, die een juiste vertaling geven voor „retour", „douche" en „parapluie". Bij het kaartjes nemen in een station wordt gevraagd een ..weg en weder". En prof. G. Verriest, die Gezelle's volks woorden en volksuitdrukkingen hielp ver zamelen, vertelt (blz. 204) „Zoo had ik dikwijls gepeisd op een goed Vlaamsch woord voor „douche". Maar het en scheen niet te bestaan. En toch was het er! Alleen, het en had mij nog niet bereikt. Ne keer kwam er een hoer in 't gasthuis, die een douche kreeg. Toen 't klaar was, zeide hij: „Dat Slagwater ook, meneer de profes sor?" Daar hadt ge 't „Slagwater!" 't Kan niet beter. Daar peist een wetenschappelijk man zijn kop suf op en dat vindt het volk van zelf. „Zoo ook peisde ik al lang, dat er een korter Vlaamsch woord moest zijn voor parapluie, dan regenscherm. Tot er eens een oud vrouwke bij mij kwam en haar parapluie liet staan. Toen zij terug kwam om die te halen, zeide zij: „Ik hebbe m'n schuile vergeten." M' schuilei Is dat niet schoon, en kort en juist." Lezingen dr. Lucien Brulez. Wij herinneren nog eens aan de lezing, door dr. Lucien Brulez uit Brussel morgen. Zondag, te houden, en wel in „Diligentia" in Den Haag, des morgens ten half elf. Het onderwerp is „Het determinisme in verband met de vrijheidsleer." Toegangskaarten zijn nog verkrijgbaar bij mr. P. Tideman, Vijverweg 7. Bloemen daal. Alzoo, wat België betreft, overtrof onze steenkolenuitvoer den invoer met 333 mil- lioen K.G. Opmerkelijk is het, dat België in bedui dende hoeveelheid steenkolen uit ons land laat komen, terwijl hier te lande het ver bruik van eigen, zoogenaamde Limburf- sche steenkolen nog altijd van weinig om vang is. Maar men laat in Nederland het Duitsche steenkolensyndicaat oppermachtig. Dat moet van, zelfs Nederlandsche, me dedinging niets hebben! Men ziet het ook gebeuren, dat het syn dicaat van de hem gelaten vrijheid zoodanig gebruik maakt, dat in Nederland het ge bruik van vreemde, in het bizonder Duit sche steenkolen zóózeer regel *en het ge bruik van inlandsche steenkolen in die mate uitzondering is, dat de Limburgsche kolen nu reeds, bij de nog altijd betrekkelijk heel beperkte opbrengst, naar het buitenland afgezet moeten worden, ten einde ze opge ruimd te krijgen. Waarom niet de voorkeur aan eigen voortbrengselen Een Tolstoiaan. Het maandblad „De Vrije Mensch" neemt liet volgende bericht uit het Zwitsersche blad „Der Bund" over: De soldatendood van een Tolstoiaan. In Galiciö is, naar de bladen melden, de Russische Tolstoiaan Vorst Dimitri Chil- kow gesneuveld. Dewijl hij als officier het doodvonnis van een muitenden soldaat weigerde te onderteekenen, was hij inder tijd naar den Kankasus verbannen. Zijne vrouw liet zich toen van haren gedeporteer den echtgenoot scheiden en de kinderen van den vorst werden op een militaire oplei dingsschool geplaatst. Bij het uitbreken van dezen oorlog vroeg vorst Chilkow om we der in het leger te worden opgenomen. Aan het hoofd van een regiment kozakken maakte hij verscheidene veldslagen mee. Getrouw echter als hij was aan de leer van Tolstoi om niet te dooden, l.oste hij nooit een enkel schot en sloeg hij nooit de hand aan de sabel. De vorst werd door een kogel in het hoofd getroffen. Terecht teekent de redacteur van „De Vrije Mensch" hierbij aan: O zeker, naar de letter zou men comman do's tot dooden kunnen geven en toch aan het verbod van doodslaan persoonlijk ge trouw blijven, zoo men maar niet zelf dood de doch het is mij niet bekend, dat er ook Semi-Tolstoiïsme bestaat. Met een nieuwe letterknechterij, al is zij minder ge vaarlijk dan zoo menige oude, is de wereld niet radicaal geholpen. Wat de wereld ra dicaal helpt, is een getrouwelijk dienen van den Geest. Geverfde naarden. Men heeft in sommige Duitsche illustra ties afbeeldingen kunnen zien van soldaten die hun paarden „Fcldgrau" schilderen, de „Scots Greys" van het Engelsche leger ma ken met succes van kaliumpermaganaat- oplossingen gebruik om hun grijze paarden „Khaki" te maken. („Pharm. Wbl.") En France tont finit nar des chansons. Wij gaven reeds vroeger eens een gees tig vers, door een Parijschen chansonnier op de Zeppelins gemaakt. In „De Vlaamsche Stem" vinden wij nog deze staaltjes van dergelijke liedjes. Eerst dit: Encore un zepp'lin de passé! Y a pas même un careau d'cassé. C'est pas la pein' de nous biler. Retournons nous coueher. En dit: Allons-y, remontons chez nous! Calons-nous dans l'dodo bien doux. lis out encor manqué leur coup. C'est des ballons d'un sou De „Figaro" zou den prijs willen toe kennen aan dit couplet: L'as-tu vu. l'cigar', Galliéni, Qu'Zepp'lin ballad' sous l'ncz d'Paris Si t'as c'qu'il faut pour l'allumer, 11 s'rait temps de 1'fumer!! Steenkolen. „Hoor en Wederhoor" schrijft onder dezen titel: In het afgeloopen jaar voerde Nederland naar België uit 621 millioen K.G. steenkolen en ontving het van België 288 millioen K.G. steenkolen.' ff et eten van Slakken en Kikvorschen in Frankrijk. Bij een bezoek aan Parijs, eenige jaren geleden, verwekte eene „lokuitstalling" voor verschillende restaurants behalve het mede lijden van den dierenvriend ook nog een I zekere culinaire huivering. Honderden en nog eens honderden groote slakken wacht ten hun noodlot af in groote kooien van J ijzerdraadblijkbaar moesten zij den eetlust van de op de „Boule-Miche" flaneerende halfblanks-heeren op dezelfde wijze opwek ken, als elders op vaten gespijkerde oester schelpen een wel is waar wat koopkrach tiger publiek moeten aanlokken. De ge schiedenis der volksvocdingsmiddelen en -delicatessen levert tal van op zich zelf moeilijk te vatten, ja vaak totaal paradoxale feiten: waarom het lichaam van een week dier, dat op 't land leeft, walgelijker zou zijn dan dat van een, dat in zee verblijf houdt, is niet heel duidelijk. Welken omvang 't aankweeken van slakken (Escargoticul- ture) in den laatsten tijd bij de Fransehen heeft verkregen, daarvan zullen bij ons slechts weinigen eenig begrip hebben. De grootere soorten vooral komt de pas in Middel- en Zuid-Europa vaker voorkomen de, in Noord-Duitschland zeldzamere Wijn- gaardslak (Helix pomatia) en daarnaast eenige andere soorten (Helix aspersa) in aanmerking - - worden in Frankrijk als echte huisdieren in kunstig aangelegde „slakkenparken" gekweekt, die op streng economische wijze bewerkt en ontgonnen worden. Wetenschappelijke onderzoekers (Noter, Lesourd) geven uitgebreide werken in 't licht, waarin de levenswijze van de in vrijheid levende en de gecultiveerde slak, de rationeele verzorging, voeding en ver edeling van 't ras even ernstig behandeld worden als hij ons bij voorbeeld de proble men der paarden- en runderteelt. Voorts moet ook de kikvorsch, (vooral de groene waterkikvossch met zijn dikke dijen, (Rana esculenta), zeer zeker de eer verdienen om als echt volksvoedsel gekultiveerd en als huisdier verzorgd te worden. Zelfs eisclien de schrijvers echte jacht- en beschermende wetten voor slakken en kikvorschen! Van zuiver natuurwetenschappelijk standpunt kan men tegen een dergelijk streven niet het minste inbrengen: de mensch, die dierlijk vleesch verlangt en ondanks alle vege tarische strijdkreten in vele gevallen vol gens de medici ook tot versterking behoeit mag dit uit iedere diersoort nemen, 't Vooroordeel tegen ongewoon dierlijk voed sel schijnt in 't bizonder Germaansch te zijn; wij zijn al te snel geneigd te spotten, wan neer 't voedsel van 't onze verschilt, zelfs over onze naaste buren. Daardoor wordt onze volksvoeding belangrijk geschaad. Hier zij herinnerd aan het streven van Noord- zee-Vereenigingen, om dwaze vooroordee- len tegen bepaalde zeevisschen en weekdie ren. die uitstekende voedingsmiddelen zou den kunnen zijn. te bestrijden; zoo is b.v, de zeer smakelijke zandoester (Mija arena- ria). die men in bepaalde fabrieken verduur zaamde. reeds weer vergeten. Overigens komen ook bij andere volken zulke conser vatieve ideeën op't gebied der voeding voor; absoluut onbegriirHiik lijkt bij voor beeld de afkeer van kippevleesch, die be halve talrijke Afrikaanschc stammen ook de Chineezen hebben. („Maandbl, tegen de Vervalser.") Vlaamsche beiaarden. Wanneer wij vroeger bij een bezoek aan de oude Vlaamsche steden op het ruime, doch van volk volle kerkplein een toren klokken-bespeling bijwoonden, dan greep ons de bekoring daarvan aan, en in opge wonden bewoordingen schreven wij daar over naar huiswellicht omdat vele ónzer oude carillons ons nog wel eens met hun huppelende operetten-deuntjes ergeren! O! zoo'n beiaard-uitvoering in den laten namiddag, tegen het vallen van den zomer avond, wanneer de groote Vlaamsche klok kenist Jef Denijn zelf omhoog was geklau terd, en zijn klokkenspel van den Mecliel- schen hoofdtoren bespeelde! Maar werd het oude klokkenspel van den Mechelschen kerktoren sedert niet aan scherven geslagen door een Duitschen gra naat En wat bleef er over van de ca rillons van Leuven, Kortrijk, Dendermonde? En zullen de Vlaamsche klokkenmeesters voorloopig den lust hervatten, om in Ant werpen, Gent of Brugge hun gewijde klok- kenmuziek te doen omlaag galmen Dus treft het ons te meer, dat de be kende Engelsche toondicher Sir Edward Elgar een poging heeft ondernomen, om de Vlaamsche beiaards in deze tijden toch hun stem te doen hooren. Hij heeft een orkest werk geschreven voor een Londensch Sym- phonie-orkest en het onder den naam van „Carillon" tot uitvoering laten brengen. De compositie was opgedragen aan den Bel gischen koning, en bedoeld als orkestrale begeleiding van een gedicht „Chantons. Beiges, chantons!". van den Belgischen dichter Emile Cammaerts. wiens vrouw, een dochter van de bekende zangeres Marie Brema, het gedicht voordroeg. De Engelsche componist nu had zich ge ïnspireerd op de Vlaamsche klokuitvoerin- gen; in de orkestpartij heeft hij als „basso ostinato" een aantal verschillend gestemde klokken doen luiden. Volgens de Engelsche bladen was hei succes geweldig groot; volgens enkele Duit sche bladen o. m. de „Voss. Ztg." ech ter heeft men een en ander te beschouwen als „politieke tendenz-compositie". Wij voor ons zouden zulk een uitvoering het liefst aanhooren, weer staande als voor heen onder de plechtig-stille volksmenigte op zulk een ruim, kleurig kerkplein van een der vrije Vlaamsche steden, en heel de mc- Uit een opstel v; schen schooljongen „Leve Frankrijk! frankrijk, gij zijt moeder voor uw k wat schoon en goei groote zuster voor gij leert wat kuns schaving en eer. 1 mensch is en de h voor de wereld: de aarde verlicht. Frankrijk, en eeuw want allen bewond dig. O Frankrijk, 1 „Vive la France. Hygië i In de Rue Vavin bekenden Fransche holpen door Mon bouwd, huurwoni nieuw type. Zij n vend zijn, dit stai is, erin te wonei ieder een balcon, baleon, ruim en 1 uit, en ontneemt aan de benedenw plat, wordt dus g> muur van de wor Elk plat springt d /en is dan ook ee ge wordt da hooger komt. Ma gebrek. Dit is ei /ai ons benieuwei volgd zal word (..Maandblad tc LETTEREN EN KI „II nleure Het kwam on: onder de oogen, 1 la ine. II pleurt In den kunstha Haarlem, wordt voor de Postbestel zoo riiiinsclioots o antwoording van d Mr. P. TIDEI op Maandag, Din van 1012 v.m. e

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2