ALGEMEEN WEEKBLAD ZATERDAG 24 APRIL 1915. No. 17. I Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. an onze nieuwe inteekenaren. 9e Jaargang. S I Het Bloemendaolseh (MM iper jaar 2,60 Prijs per nummer 25 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: a 1 Adyertentiën 10 cents per regel bij contract belangrijke korting. s| Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. dit weekblad is tijdelijk opgenomen :*:T MIDDEN", waarvan de eerste afzon- olijke reeks is afgesloten met No. 34 24 januari 1914. ezer agen zenden wij aan onze nieuwe clcena en hunne loten in de verloting de schilderij (monotype) toe; in het me - van 1 Mei zullen wij den uitslag 'rekking, welke deze week plaats heeft, •nnelder. „Ons Land". c.is ligt de eerste aflevering van den ii jaargang van een Nationaal Tijd- ift ..Ons Land" geheeten. Redacteur is H an de Rivière te Groningen. V' doel van deze uitgave is: propaganda iiiuic. Propaganda voor de gedachte Vv j ons uiterste best moeten doen om neutraliteit en onze onafhankelijkheid aren. Studie van de middelen om de ïale belangen van ons land op den nicer op den voorgrond te brengen uover allerlei groepen en particuliere egen, die zich naar voren dringen. - het leidend artikel dezer eerste af le ner lezen wij: •Wij willen ons land als ons land houden. 'daar hel doel, waarnaar wij ook met iidschiift willen streven. ei iaaiste jaar heeft ons harde lessen geleerd. W w len trachten die lessen duidelijk !en geest te brengen en aansporen om tar te handelen, d-l vond ons in wolkjes van gedroom. i "egin van 1915 zijn die wolkjes nog et weg. Wij willen thans klaarheid a. te brengen, rhc.d door nuchterheid en door waar- :elfs als die waarheid enkelen onaan- mocht klinken. )g steeds ziet ons volk de dingen liter, nog steeds maken te velen aes over onze macht, de kracht van ieeld, de waarde van „getuigen", i m invloed van de beschaving, nieuwe che stroomingen en wat dies meer eer Troelstra vroeg om een paar •enwerpende vliegmachines om onzen schen de realiteit te leeren. itddel is wat hard. Doch de diag- ls 'mist. Het volk. dat het nuchterste eld heet, ziet nog maar steeds niet de realiteit. n wij die laten zien, het schrikke- c\aa dat ons boven het hoofd hangt. aUILLETON. Vrs j;et eene vergissing? n u het Deensch van B. FLOR1S. vierden ons zilveren bruiloftsfeest. 1 re najaarszon scheen vroolijk over bi i veld en in ons met kransen en 1 i'M prachtig versierd huis; hare s h: üen een wedstrijd te dansen met •iugende kinderen op de glim- geboende vloeren. Hoe over- m had Qod ons niet gezegend met usebe goederen en vreugde en hoeveel 1 hadden wij niet om Hem te danken 1 'ijn goedheid jegens ons! mi wij vóór 25 jaren in dit groote, oude 's lro'vken, dat mijn man van zijne ou- 'i geërfd en waarin hij geene veran- 'ide brengen, omdat zijn vader en Ie' eti overgrootvader daarin ge- Geien, kwam de groote ruimte met e lambriseering en de donkere he- weinig huiselijk en vriendelijk moest al mi'n moed verzamelen iiiti angstig en bang te gevoelen, !l- cr ik ov.er dag lang alleen in het huis was. v> ma» bad alreeds, toen wij trouwden, '1 van zijn jongen leeftijd, een ta- gioote buitenpraktijk en het gebeur- Iden, dat hii laat in den avond, .ia de geweldige kans, dat wij nog in den oor log betrokken worden, of dat wij daaronder nog zwaar lijden, dan zouden onmiddellijk ten minste 300.000 man naar de bureau's van den vrijwilligen landstorm loopen om zich op te geven, dan zou ons land een onge ëvenaarde krachtsinspanning vertoonen en zouden wij vrijwel de zekerheid hebben er buiten te blijven en er zonder kleerscheuren af te komen. Helaas, die macht is ons niet gegeven om met één slag de werkelijkheid te laten zien, om ieder, persoon, voor persoon, te laten gevoelen: „Als gij thans niet han delt komt een deel van het bloed, dat er ge stort zal worden, een deel van de ellende, die geleden zal worden, voor uw rekening." Verderop heet het: Wij willen verder het nationale bewustzijn verhoogen, wij willen het besef versterken, dat onze natie alleen als zelfstandig Neder land een gelukkig en voorspoedig leven kan leiden. Wij zullen hier te strijden hebben tegen politici, die, om 's kiezers gunst bedelend, den kiezer om strijd wijs maken dat hij met geringe persoonlijke inspanning en geringe kosten aan de eischen der defensie kan vol doen. Wij zullen te strijden hebben tegen de idealisten, die droomen van een spoedige invoering van den wereldvrede en daar voor propaganda maken, zonder er zich om te bekommeren, dat die propaganda door den burger gaarne aanvaard wordt als voorwendsel om zijn weerplicht tegen over zijn land zoo slecht mogelijk te ver vullen. Rn wij zullen dezen strijd strijden, niettegenstaande ons ideaal is een toestand, waarin ook op het internationale gebied de macht voor liet recht zal wijken, niettegen staande ook wij overtuigd pacificist zijn. Wij zullen verder, nu en in het vervolg, te strijden hebben tegen diegenen, die in den strijd der groote Europeesche mogendhe den partij kiezen en min of meer pro- Duitsch of pro-Engelsch of pro-Fransch zijn. Wij moeten pro-Hollandsch zijn. Niet al leen in onze woordenkeus. Doch in onze geheele levensopvatting, in al onze gedra gingen. Wij moeten leeren wat de Duit- schers „Real-politik" noemen." En verder heet het: En nog zijn wij hiermede niet aan het eind van ons programma. Want willen wi.i Ons Land Ons Land houden, dan is het niet voldoende, dat wij het volk trachten te over tuigen. dat het er persoonlijke en geldelijke offers voor moet over hebben om er den vreemden soldaat uit te houden. Wij moe ten er eiken anderen vreemdeling uithouden des nachts zelfs, wanneer hij pas moe en aff«nat thuis was gekomen, opnieuw er o uit moest. Toen was ik den vriendelijken buren recht dankbaar, die zich ontfermden over mijn jeugd en eenzaamheid en mij ge zelschap kwamen houden of mij naar hun huis medenamen, en menigen vriendschaps hand werd in dien tijd wel aangeknoopt, die in stand is gebleven tot op den huidigen dag. En het huis dat mij toen zoo ontzet tend groot en eenzaam scheen, heeft heden nauwelijks plaats genoeg voor allen, die recht hebben het hün tehuis en geboorte plaats te noemen. Van den vroegen mor gen tot den laten avond loopen rappe voe ten de trappen op en af en de kamers met de donkere behangsels en houten beschot ten hebben een levend''- onfewekt voor komen, sedert frissche, roodwangige aan gezichten er in rond kijken. Buiten spreidt de nazomer zijne vruchten ten toon, als zegen van den Herfst, die ook hij ons zijne intrede houdt; onze bloeitijd is voorbij, maar wij zien de bloemen weder in onze kinderen en in hen vinden wij onze eigen, blijde jeugd terug. Daar kwamen de gelukwenschers, louter goede vrienden en lieve buren, wier deel neming in onze vreugde in hunne stemmen weerklonk en duidelijker en duidelijker stond te lezen op hun gelaat; er werd ge zongen en gespeeld, gegeten en gedanst, die binnendringt met den wenscli ons op meer pacifieke wijze te veroveren en wij moeten onszelf niet alleen militair maar ook economisch sterk houden. Met handhaving van de beginselen van den vrijhandel en de open deur. met hand having van onze aloude gastvrijheid tegen over vreemdelingen, moeten wij toch op passen, dat niet vreemdelingen strategische punten in ons economisch leven gaan be zetten, vanwaar zij onzen handel, ons bank wezen. onze verkeersmiddelen of welke an dere gewichtige, nationale economische factoren zouden kunnen beheerschen. En ten slotte is ons doel onszelf econo misch sterk te houden. In het kort dus: Wij willen ons land ons land houden en dat land zoo goed mogelijk maken. Wij willen bij die pogingen de les sen. welke ons de laatste acht maanden ge leerd hebben, zoo goed mogelijk ter harte nemen en wij willen zoovelen mogelijk be reiken om hen aan die waarheden telkens en telkens weer te herinneren Tot zoover eenige grepen uit het Pro gramma van het nieuwe tijdschrift; men vindt nog een aantal andere belangwek kende artikelen in deze eerste aflevering. De redactie vraagt den medestanders om daadwerkelijke instemming door, ten eer ste zich te abonneeren 5,per jaar); en ten tweede wanneer een gedachte, een artikel hen treft, aan de administratie (Oude Ebbingestraat 44, Groningen), een bedrag van minstens 5 cent toe te zenden, waar voor dan 2 exemplaren van dat blad aan anderen ter propaganda kunnen worden toegestuurd. Gaarne bevelen wij onzen le zers aan, aldus te doen om dezen wakke ren vaderlandschen arbeid te steunen. PLAATSELIJK NIEUWS. Jaarvergadering van den Bond voor Vrouwenkiesrecht. Wij herinneren nogmaals aan de jaarver gadering van den Bond voor Vrouwenkies recht, heden door een feestelijke samen komst geopend, en welke van avond in hotel „Duin en Daal" wordt voortgezet: de eigen lijke jaarvergadering heeft morgen plaats, eveneens in hotel „Duin en Daal". Aanvang 10 uur. De afdeeling Bloemendaal van den Neder- landschen Bond voor Vrouwenkiesrecht, gaf een catalogus van haar bibliotheekje in het licht. De voorhanden boeken, brochures en tijdschriften zijn naar hun onderwerp ver deeld in de volgende rubrieken: Vrouwen kiesrecht, de evolutie der vrouw, de vrede, maatschappelijke vraagstukken, als arbei- maar de meest blijde en gelukkigste waren toch vader en ik, voor ons is het alsof onze bruiloftsdag weder verschenen is, alleen luidt alles, zooals mijn lieve man mij zeide, vandaag veel, veel inniger, als dien dag, en ik lach hem toe, wanneer hij, met zijn armen mij omvattend, mij toefluistert: ji.i bent vandaag even mooi als vóór 25 jaren. En toen ten laatste al de gasten'vertrok ken waren en de kinderen ons goeden nacht gewenscht hadden, toen gingen wij in va ders kamer en zetten ons in de oude, inet ieder bekleede sofa, die met haar steilen rug en harde zitting er weinig uitlokkend uitziet, maar toch is die plaats ons 't liefste in 't geheele huis. Dat oude meubelstuk heeft alles met ons medegemaakt, zoowel goed als kwaad, het is getuige geweest van menige zucht, maar, Goddank! ook van veel vreugdegelach, en als mijn man en ik iets gewichtigs te ver handelen hebben, ook wel wat te biechten soms, dan gebeurde dit altijd op de oude, harde sofa. Heden spreekt het vanzelven, dat wij iets te spreken hebben over den vervlogen tijd, en wat wij voor elkander zijn geweest. Ik. vertel hoe verbaasd ik geweest was dien dag, toen vader mij kwam vertellen, dat Ernst mijn hand gevraagd had, zoo ver baasd, dat ik geen woord kon zeggen Maar spoedig barstte de juichkreet los - ik zou hem krijgen, dien ik lief had ge- dersgeschillen, armenzorg, alcoholisme, hy giëne, enz. De leden van den bond kunnen deze wer ken kosteloos ter leen krijgen bij de biblio thecaresse, mevrouw Buys, Bloetnendaal- scheweg 25, telefoon 1514. van den Berg. Boden wij voor eenige weken onzen le zers de conterfeitsels van de toen jubilee- rende postbestellers Bakker en Huizinga aan, thans is het de beurt van hun collega Van den Berg van Over veen. om in onze kolommen te worden afgebeeld. Onze lezers zullen zich het berichtje in ons vorig num mer herinneren, waarin wij Van den Berg's aanstaand jubilarisschap ter sprake brachten. En voor wie het eens niet gelezen mochten hebben of weer vergeten, zeggen we het hier nog eens: Van den Berg her denkt op 1 Mei e.k. den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst bij de post trad. Hij heeft ons dus heel wat brieven, brief kaarten en drukwerken thuisgebracht en ons daarmee, als het ware hand in hand gaande met het leven zelf, vroolijk of droe vig gestemd. Het is een heele tijd, zoo'n vijf-en-twintig jaar, en ge kunt gelooven, dat hij wat voetstapjes op de Overveensche wegen liggen heeft. Ja, en niet op de Over veensche alleen, ook op de Bloemendaalsche wegen. Want voor de oprichting van het kantoor Bloemendaal geschiedde de bezor ging der post aldaar van Overveen uit. Wat nu de Bloemendaalsche bestellers doen. moest toen dus heelemaal vanaf Overveen had van het eerste oogenblik dat ik hem zag. Maar hij Hij had geen acht op mij geslagen, hij scheen slechts oogen te heb ben voor mijne vriendin Fanny. Hoe kwam het toch, dat ik het niettemin was, die de keuze zijns harten was Ik had vroeger mijn man daarnaar ge vraagd, maar nooit een goed antwoord be komen. Heden sloeg hij zijn arm om mij heen en zag naar mij op met zijne goede, trouwe oogen, op bewogen toon zeggende: „Je weet, Elizabeth, dat .ie al mijn geluk uitmaakt, het liefste wat ik op aarde bezit, niet waar Ik knikte zwijgend en hij ging voort: „Je hebt me meermalen gevraagd, hoe het zich toedroeg, dat ik jou voortrok, wie ik schijnbaar niet opmerkte, boven de mooie Fanny, die ik scheen te bewonderen, en die, naar uwe meening, mijne gevoelens beantwoordde. Ik heb die vraag nooit be antwoord, omdat ik, hoewel ik tamelijk ze ker was van ons geluk, toch bang was, dat de zon, die tot dusverre helder en klaar over onze verbintenis had geschenen, ver duisterd zou worden, wanneer gij de oor zaak van mijne keuze leerdet kennen. Maar nu, nu onze levensavond nadert, ben ik niet ban""voor storm of onweer; ik weet zeker, dat er niets in staat is om de rustige, klare stemming, die in en rondom ons heerscht. te verstoren en daarom wil ik nu je nieuws gierigheid bevredigen en je de eenige epi sode uit mijn leven vertellen die je nog

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 1