KERK-AGENDA, Zondag 25 April. Haarlem: Vereen, van Vrijz. Herv. (Geb. Prot. 10 u. Ds. Bakker, Pred. te Zwolle; Rem. Ger. Gem. 10 u., Ds. Stenfert Kroese, Rem. pred. te Rotterdam; Ev. Lutk. Gem. 10 u., Ds. Schade van Westrum; Ver. Doopsgez. Gem. 10 u., Ds. Plantenga. BloemendaalNed. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van Leeuwen. Heemstede: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Boisse- vain, Pred. te Wilhelminadorp. Houtrijk en PolanenNed. Herv. Gem., 10 u„ Ds. B. Baljon. Spaarndam Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. S. B. Baljon. SantpoortNed. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den Bergk van Eysinga, IJmuiden: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Creutz- berg, 5 u. Ds. Creutzberg; Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Boud, 10j u. Ds. Attema. Zandvoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Veen, Pred. te Haarlem. AGENDA. BLOEMENDAAL. Café „Rusthoek" iederen Zondagmiddag en avond concert. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten lialf- twee zitting in liet gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. S tad s-B ibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg': Zondag 25 April: 8 u. Simon Lasskin; Maandag 26 April: 8 u. De Heks van Haarlem; Donderdag 29 April: 8 u. Gouden jubileum Alex. Faassen; Vrijdag 30 April: 8 u. Gabaret Barger. gebeuren, tot ver achter Meerenberg; dat is een dik uurtje tippelen. Ook ging liet be stellen toen reeds wel per fiets, in de min der dicht bewoonde buurten; en onze jubi laris heeft dus ook heel wat afgepeddeld in deez' aardsche dreven. Maar, verduiveld, kwaad heeft het hem niet gedaan, zijn be zige leven. Hij ziet er met zijn ferme, ge zonde gelaatskleur, bovenstebest uit voor zijn 51 jaar, en hij is kwiek genoeg; daaraan ontbreekt het niet. Hij is een man van zes sen klaar. In èen woord: hij mag er wezen. En hij is er ook; gelukkig voor zijn flinke vrouw en zijn drie aardige knappe kinde ren. Moge hij er nog lang zijn. en mogen wij hem nog langen tijd met zijn bekende opgewektheid zijn dagtaak zien doen; dat is een wensch voor hem. maar tevens voor ons allen. En nu, wakkere jubilaris, saluut, en jubileer maar pleizierig. Het is welver diend. V eiling. Woensdag l.h werd te Overveen ten over staan van notaris Wildervanck de Blécourt de eerste veiling van groen te verkoopen bollen gehouden. De veiling was druk be zocht. De gemaakte prijzen worden, de be narde tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, nogal tamelijk goed genoemd. Benoeming. Naar wij vernemen, is aan de O. L. school te Vogelenzang tot tijdelijk onderwijzeres benoemd mejuffrouw H. C. M. Erdtsieck, uit Haarlem. Groote schoonmaak. De schoonmaaktijd, hoe verheven ook. onbekend is. Ik zag je voor 't eerst samen met je vriendin op een badplaats, die ge beiden be zocht met eene famliie van ie kennissen Fanny's aantrekkelijke persoon maakte een diepen indruk op mij en liet mij volko men zien, dat zij allen beheerschte en dat zij steeds nummer een wilde zijn, voorge trokken boven anderen, wat dan ook ge schiedde, dank zij je bescheidenheid. Ik kreeg haar spoedig lief en had geen hoo- geren wensch dan haar de mijne te mogen noemen, een wensch, welke ik bijna vervuld zag door Fanny's heele houding tegen over mij. Daar werd ik eensklaps naar huis geroe pen, mijn zuster was ernstig ziek gewor den, ik moest oogenblikkelijk afscheid ne men en de tijd ontbrak om mij vooraf aan Fanny te verklaren. De ziekte mijner zus ter nam. Goddank! spoedig eene gunstige keer, zoodat ik reeds na verloop van eenige weken een reisje kon maken naar de stad, waar Fanny en gij woonden, om mijn innig ste wenschen bevredigd te krijgen het jawoord van Fanny te bekomen. Mijn eerste vraag in het hotel gold den assessor van het gerechtshof Lund. Het adres werd mij opgegeven en ik trok er dadelijk heen. Op mijn bellen verscheen een net gekleed meisje, aan wie ik mijn kaartje overgaf en verzocht mij bij den assessor aan te melden. Na eenige oogenblikken inspireerde, zoo meenen wij, slechts wei nig kunstenaars, en toch is er heel wat van te maken; lees b. v. dit versje van Gezelle er eens op na: Gepoeft, gepaft, ge 'n hoort niet el. Met wappers en met wissen fel, Als smijten, slaan en buischen, Dat beide uw ooren ruischen, Op vodde en lap en vuil tapijt, Dat "t kuilt en wentelt wijd en zijd Van 't stof. De greppen zweren Vervaarlijk onder 't scheren Der groeve en fijne bezems, daar 't Gerokte volk meê henenvaart De straten langs. Ze gieten Bij heele en gansche vlieten! Past op, en niet te bij en gaat. Gij heerenheel dien waterstaat En zult ge, of 't zal u rouwen. Niet stooren. Zwicht de vrouwen, Die heerschend met den bezem staan. Of seffens zal hun tonge gaan! 't En baat hier niet als vluchten En, stille of luide, zuchten: 't Zij binnen of 't zij buiten huis. Geen vrijheid meer: 't is „groote kuisch!'' 'k Ga ievers om een glaasken: 'l'e naaste weke is 't Paaschen! Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij Mc.i. Voet. Busken-Huetlaan n°. 1. te Bloe mendaal, een kinderschopje; C. Warmer dam, Mariënbosch te Vogelenzang, een zil veren dameshorloge; Wesseling, Duinlust- weg n". 28, te Overveen, een portefeuille met inhoud; aan het bureau van politie te Overveen, een huissleutel, een schilders- kiel, een paar dames-handschoenen en een buigtang. Verloren: een damestaschjeeen bandendrager, een portemonnaie; een gou den armband; een bont; twee bankbiljetten van 25.een bos sleutels. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 16 April tot en met Donder dag 22 April. Geboren: d. van J. van Duijn en A. Hoppe. Overleden: J. Portael, 53 j.. wonen de te Mechelen; L. M. van der Meij, 36 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. De Bloemendag. Van het bloemenverkoop-comité verne men wij, dat de Bloemendag 1915 een mooi succes was. De totale opbrengst van den bloemenverkoop bedraagt in ronde cijfers 3600,—. Dit is wel een 500,minder dan verleden jaar, maar ongelukkiger tijds omstandigheden dan thans konden wij ook wel niet treffen. Intusschen moge het pu bliek begrijpen, dat de oorlog de leverancier genoemd kan worden van de tuberculose en men dus zeker niet in zijn eigen belang bandelt door het onthouden van giften aan de plaatselijke tuberculose-bestrijding. Er is reden tot tevredenheid. Steeds meer en meer mantels en jassen ziet men op 21 April getooid met het tuberculosebloempje, elk jaar wordt het aantal ongeridderden kleiner en kleiner, totdat, naar wij hopen, ten laatste er niet één meer zal zijn in Haarlem en Omstreken, die niet ééns in het jaar (op 21 April) een extra dubbeltje wil offeren, om mede te helpen, in de eigen stad arme kinderen naar buiten te zenden, menschelijk lijden te verzachten, en last not least ons allen van de tuberculose te bevrij den. Zal men. het volgend .iaar, als de tijds omstandigheden verbeterd zijn. voor het stond ik tegenover een vriendelijken ouden heer, die erg verwonderd opkeek, toen ik mijn verzoek, om de hand van zijn oudste dochter te verwerven .voordroeg. Toen ik klaar was met mijn speechje. reikte hij mij de hand en zeide: „Uw aan zoek vereert mij. mijn waarde, maar eerst moet ik hooren, wat mijn dochter zegt en dan moet gij mij toestaan, eenige inlichtingen omtrent u in te winnen, daar ik u volstrekt riiet ken. Mag ik u verzoeken morgen om dezen tijd terug te komen Ik antwoordde van zeiven .ia en nam afscheid. Met groot verlangen wachtte ik op het uur, dat mij uitsluitsel zou geven, hoewel ik over den uitslag niet bevreesd behoefde te zijn. Ik wist, dat men mij niets kwaads ten laste kon leggen, dat ik een achtenswaar dig, solied man was en ik geloofde, dat Fanny's hart even warm voor mij klopte, als het mijne voor haar deed. In dien toestand stond ik den volgenden dag voor den assessor, die mij vriendelijk tegemoet kwam en mij meedeelde, dat zijn dochter, die hij nu zou halen, dezelfde ge voelens voor mij koesterde, als ik voor haar. Nochtans klopte mijn hart toch sneller dan gewoonlijk, toen ik zachte schreden hoorde naderen; mijn oog zocht de deur. die opende zich en ik groette verlegen, want voor mij stond niet je vriendin, maar gij eerst eens alle 40.000 bloempjes verkoopen De aanhouder wint. De bloenienverkoopsters, die op straat op vaste standplaatsen bloemen verkochten, hebben hun uiterste best gedaan. Museum van Kunstnijverheid. De tentoonstelling, welke op het oogen- blik in de rotonde van het museum van kunstnijverheid, te Haarlem, wordt gehou den. verdient zeer zeker de algemeene be langstelling. Zij werd ingericht als een zaal van een deftig huis. waarin de prachtige meubelen, de tapijten en stoffen, tot een mooi geheel werden samengesteld, doch het merkwaardigst is wel, dat dit geheel in al zijne onderdeden werd ontworpen en sa mengesteld door één persoon, den sierkun stenaar F. Nieuwenhuis, onder wiens leiding eveneens de bewerking der kostbare hout soorten en der andere materialen plaats had. De firma E. J. van Wisselingh Co. wel ke de directie van het museum in de gele genheid stelde, deze tentoonstelling te hou den, heeft eer van haar werk, niet alleen, dat alles met oprecht kunstgevoel werd uit gevoerd, doch de goede smaak en het ern stige streven, om uitsluitend goed en dege lijk werk te leveren, schemeren overal door. In het bizonder verdient de aandacht er O" te worden gevestigd, dat zoowel de voortbrengselen v-n bet kunstambacht, als die van de kunst toegepast op de nijverheid, in Ncderlandsche werkplaatsen werden uit gevoerd, zoodat ook hier nogmaals 1 wijs werd geleverd, dat in ons land, met goeden wil en ernstig sterven op dit gebied heel wat kan worden bereikt. Voor de scholen van vakonderwijs bestaat gelegenheid van 's morgens 10 tot 12 uur het museum kosteloos te bezoeken. Zondag a.s. is het museum geopend van 10 tot 4 uur. „Zang en Vriendschap". Donderdag 29 April a.s. des avonds ten 8 uur geeft de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" haar vierde concert, in de muziekzaal der sociëteit „Vereeni- ging". Het programma houdt de belofte voor een genotvollen avond in. V ereeniging „Haerlem". Professor Leo van Puyvelde uit Gent zal thans zijn voordracht over België"s kunst rijk aanschijn" te Haarlem houden, en wel in de bovenzaal van „de Kroon". De voor dracht heeft plaats op Dinsdag 27 April des avonds ten 8 uur, voor leden der vereeni- ging Haerlem"; ook vrienden en beken den van leden zijn welkom. VAN HIER EN DAAR. Landstorm. Aan de beantwoording door de regeering van het afdeelingsverslag betreffende het Wetsonwerp tot uitbreiding van den Land storm en aanvulling der Landstormwet ont- leenen wij De vrijgestelden en vrijgeloten van vroe gere lichtingen tot den dienst te verplich ten, zou een bezwaar zijn in verband met kleeding, bewapening, uitrusting en oplei ding. Intusschen de vrijgestelden van vroegere lichtingen, die verlangen zich voor de lands verdediging beschikbaar te stellen en zoo veel mogelijk te bekwamen, zijn daartoe in de gelegenheid door het sluiten van eene verbintenis bij den vrijwilligen landstorm. De klacht, dat de regeering zoo weinig zelve. Het eerste oogenblik geloofde ik, dat je toevallig op bezoek waart en wildet heen gaan, maar wat gij zeidet. deed mij begrij pen, dat ik mij aan eene vergissing moest hebben schuldig gemaakt, waardoor .ie moest deuken, dat ik naar jou hand dong. Hoe het zich had toegedragen, dat was ge heel en al onbegrijpelijkeerst later toen gij mij verteldet, dat uw vaders collega asses sor Lund in hetzelfdehuis als uw vader woonde, doch op een andere verdieping, werd alles mij duidelijk. Aan het meisje, dat mij moest aanmelden, had ik slechts ge vraagd of de assessor thuis was. zonder een naam te noemen. Ik had niet gedacht aan de mogelijk heid, dat er in hetzelfde huis twee as sessoren woonden en in het hotel had men mij het huis alleen opgegeven zonder nadere aanduiding Maar hieromtrent was ik het dadelijk met mij zeiven eens: jij en je fa milie moesten niet te weten komen, hoe de vork in den steel zat; de eer gebood mij verder den weg op te gaan, waarop ik door eene vergissing terecht was gekomen, want je erkende dadelijk, dat je mij bemind hadt vanaf den dag waarop je mij de eerste maal zaagt en iti je gelukkige verrassing sloeg je geen acht op mijn schrik en verwarring en miste niet de hartstochtelijke teederheid, welke een begunstigde minnaar anders altijd gewoon is te toonen. wanneer hij zijn liefste heeft gedaan om' de vrijwillige dienstneming bij den landstorm aan te moedigen, misi naar hare meening voldoenden grond en m- -n of waardeering der feiten. Twee groote hinderpalen tegen het bereil ken van resultaten met de vrijwillige land- storm-afdeelingen, t.w. het gelijktijdig waar- nemen van de burgerbetrekking met de mi. litaire opleiding en de gebleken moeilijk heid de mannen aan den plicht te houden, welke zij zich vrijwillig hebben opgelegd, zijn niet gemakkelijk uit den weg te ruimen. Voor zooveel het eerste bezwaar zich in de wintermaanden, met hare korte dagen vooral deed gevoelen, doordien de tijd voor doeltreffende oefeningen te kort was. zal de thans ingetreden lente van zelf verbetering kunnen brengen. Het tweede bezwaar zal slechts kunnen worden ondervangen door de toepassing van tuchtmiddelen, waarvan de minister van oorlog aanvankelijk heeft gehoopt zich te kunnen onthouden, doch dat ten slotte toch wel onvermijdelijk is ge bleken. Met en door de aanstelling van den in specteur van den landstorm, die onder toe zicht van den opperbevelhebber de noodige organisatie en consolidatie der vrijwillige afdeelingen heeft ter hand kenomen, is thans in verband met de in menig opzicht gunsti ger omstandigheden, als het ware een nieuw perspectief geopend. Sedert de laatste t - ken neemt de dienstneming toe en is al in den lande eene krachtige opleving me baar. zich ook uitende in de oprichting nieuwe afdeelingen. In overweging is genomen de keurin eischen te verlichten. Een vreemdeling over ons land. Aan het laatste nummer van „Neer!, dia" ontleenen wij: Het kan leerzaam zijn te hooren wa' vreemdeling over ons volk '.egt, n.I. wa: - neer hij langer dan een blauwen Manner in ons land is geweest, opmerkings toont en blijk geeft de dingen in samen te kunnen zien. In buitenland che bl treffen wij dikwijls oordeelvellingen a die ons waarlijk niets kunnen schelen, menschen die amper eenige weken, zoo ai. onder ons hebben vertoefd en mei blijkba onverstand ons prijzen of laken. De heer Andreas Buntzen. correspond- van de Berlingske Tidende. eer groot i penhaagsch dagblad, is nic van dat - Hij woont sedert maanden in ons midi. verstaat onze taal en begrijp voor vreemdeling al veel van ons. Hij bewondert ons volk niet onvoorwaardelijk, verre van dien, maar hij heeft oog voor zijn deugden. En nu willen wij wat vertellen uit een be schouwing van hem. Hij heeft de diepe klove opgemerkt, die in ons volk, vooral in de wereld van handel en bedrijf, het standsverschil maakt. De nian uit het democratische Denemarken, waar het verschil ook in uiterlijke beschaving tus- schen de menschen zooveel geringer is. verwondert er zich over. „Men kan „wer kelijk" niet omgaan met een nog zoo be schaafd man, als hij getrouwd is met de dochter van een handwerksman, al is ze ook nog zoo beschaafd en aantrekkelijk. Men kan op straat niet loopen met zijn sigarenhandelaar of zijn meubelmaker, al is hij nog zoo'n geschikt en geacht man." Iemand die geld heeft verdiend in een han delszaak, die niet tot de deftige wordt ge rekend, blijft „een gewoon burger"; soms zijn kinderen ook nog. Niet alleen de aristocratie, de midden- wenschen vervuld ziet. Je zaagt niet het eene en miste niet het andere, en ik dwong mij zeiven je te behagen. Alleen als je mii later zeidet, dat je meende, dat Fanny boos op ons beiden was, en, dat je er altijd vrees voor hadt gekoesterd, dat zij het was, die ik lief had, als je zoo rein vrouwelijk je tegen mij uitliet, dat je je geluk nog niet geheel kon omvatten, dan viel het mij moei lijk het stilzwijgen te bewaren; ik was toen nog midden in den strijd tusschen de liefde, die mij naar Fanny trok, en den plicht, die mij gebood te trachten je gelukkig te ma- ken. Hij zweeg een oogenblik. toen trok hii mij vaster tot zich en zeide: „En dat wat mij eens zoo moeilijk, ja bijna onmogelijk toescheen, hoe licht is mij dat geworden bij iou, met ie diepe, rijke liefde, je onverstoor bare trouw en geduld. Hoe spoedig leerde ik in jou de eenigste kennen, die ik gevonden had zonder te zoeken. Ik weet nu dat Fan ny met haar heerschzuchtig, nukkig karak ter mij nooit gelukkig zou hebben gemaakt en ik dank God voor de begane vergissing- Hij zag mij strak in de oogen en voegde er innig aan toe: „Was dit nu ook werkelijk een vergissing Ik sloot zijn mond met een hartelijke kas en zeide zacht: „Neen, mijn eenige eigen vriend! Dat was het niet, want de L' welijken worden in den hemel gesloten.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2