Dames! Corsetten STEEDS uitsluitend naar maat. de vrijwillige dienstneming m aan te moedigen, mist ing voldoenden grond en Ier feiten. inderpalen tegen het berei- en met de vrijwillige land- n, t.w. het gelijktijdig waar- irgerbetrekking met de mi- en de gebleken moeilijk- aan den plicht te houden, rijwillig hebben opgelegd, elijk uit den weg te ruimen, het eerste bezwaar zich in en, met hare korte dagen >elen, doordien de tijd voor eningen te kort was, zal de lente van zelf verbetering Het tweede bezwaar zal ivorden ondervangen door in tuchtmiddelen, waarvan oorlog aanvankelijk heeft unnen onthouden, doch dat wel onvermijdelijk is ge le aanstelling van den in- i landstorm, die onder toe- perbevelhebbcr de noodige :onsolidatie der vrijwillige ter hand kenomen, is thans :1e in menig opzicht gunsti- len, als het ware een nieuw jnd. Sedert de laatste - to. krachtige opl ing me tende in de oprichting en. is genomen de keuring - hten. leling over or. and te nummer van „Ncerlan ij: lam zijn te hóoren wat een r ons volk 'egt, n.l. war Jan een blauwen Maand? geweest, opmerkingsj? eft de dingen i i samen In buitenland die bl ■ijls oordeelvellingen a niets kunnen schelen, van ïper eenige weken, zoo a!. vertoefd e i met blijkbaar irijzen of laken, :as Buntzen. c irrcspondent ie Tidende, eer groot Ko- ilad, is niet van dat slag t maanden in ons 'idee ia! en begrijpt voor eel van ons. Hij bewondert ivoorwaardelijk, verre van :eft oog voor zijn deugden, i wat vertellen uit een be- lem. iiepe klove opgemerkt, die •al in de wereld van handel indsverschil maakt. De man tische Denemarken, waar in uiterlijke beschaving tus- :hen zooveel geringer is, ich over. „Men kan „wer- aan met een nog zoo be- s hij getrouwd is met de handwerksman, al is ze ook ifd en aantrekkelijk. Men niet loopen met zijn of zijn meubelmaker, al is jeschikt en geacht man.' heeft verdiend in een han- :t tot de deftige wordt ge en gewoon burger"; soms k nog. e aristocratie, de midden- ld ziet. Je zaagt niet het et het andere, en ik dwong behagen. Alleen als je mi.i je meende, dat Fanny boos is, en, dat je er altijd vrees :sterd, dat zij het was, die Is .ie zoo rein vrouwelijk .ie dat je je geluk nog niet itten, dan viel het mij moei- ;n te bewaren; ik was toen sn strijd tusschen de liefde, my trok, en den plicht, die rachten je gelukkig te ma il oogenblik, toen trok hii ich en zeide: „En dat wat oeilijk, ja bijna onmogelijk icht is mij dat geworden bij rijke liefde, je onverstoor- ;eduld. Hoe spoedig leerde ;ste kennen, die ik gevonden aeken. Ik weet nu dat Fan- ;rschzuchtig, nukkig karak- lukkig zou hebben gemaald voor de begane vergissing, k in de oogen en voegde er „Was dit nu ook werkelijk lond met een hartelijke kus „Neen, mijn eenige eigen is het niet, want de F' in den hemel gesloten. BOSCHGEZICHT BIJ AMERONGEN. I zelf heeft daar schuld aan. De mid- tand, de uitzonderingen daargelaten, is in wezen en opvattingen zoo buitenspo- burgerlijk. kleinlijk burgerlijk en ook Ier de burgerlijkheid zoo klein, dat het ijpelijk is, dat de anderen hem op een ;and houden. De middelstand zweert bij deftigheid, waarin veel burgerlijkheid built Maar ook bij de deftigen is de def- be'.l niet zonder benepenheid. Op dit onderwerp gaat de schrijver door, :ar we laten dat verder terzijde, omdat naar het ons voorkomt, niet volkomen grijpt wat wij onder deftigheid verstaan, i meent, dat als deftigheid geldt, wat beter it fatsoen en wat behoorlijk is zou zijn ngeduid. Over onze winkeliers is de schrijver slecht spreken. Ze zijn duur; ze vergenoegen cli niet met een matige winst; ze trachten in den klant zooveel mogelijk te halen, nzc werklieden zijn goed voor hun vak. aai in algemeene ontwikkeling en gedrag laan zij bij de Deensche achter. De straat- »oneelen de Hoogstraat te Rotterdam chin li het voornaamste observatieterrein au den schrijver te zijn geweest toonen cel ruwheid, maar dat is tevens uiting van ie levenskracht die in den Hollander zit. Van uiterlijk verschijnen wij aan dezen Deenschen opmerker als gezond, sterk, maar plomp, al heeft hij veel vrouwen ge zien niet fijne, dikwijls allerliefste gezich- ten, en hebben de mannen, hoewel meestal niet knap, een aantrekkelijke, mannelijke en krachtige uitdrukking. De schrijver noemt dit zelf een oppervlak kige beschrijving van het volk, maar zijn hoofdindruk acht hij juist: levenskracht en natuurlijkheid, waardoor het volk, ondanks zijn oude geschiedenis, .iong lijkt en de be lofte op een toekomst heeft. Als hij den Hollander moest kenschetsen, zou hij zeg gen: een rappe maat. Vrijwillige Landstorm. Met voornemen bestaat om de Pinkster- I dagen te benutten voor het houden van oefeningen van gezamenlijke Landstorm- r afdeclingen in Nederland. Op eersten Pinksterdag is er eene schiet- 1 wedstrijd voor Landstormmannen op de hanen van Ockenburg (Loosduinen)op Pinkstermaandag eene velddienstoefening. des avonds huiswaarts. DE LEVERING UWER A BELEEFD BE VEEL IK MIJ AAN VOOR MEVR. G. V. d. SRINK, Cor- Siène, KEIZERSGRACHT 717, STERDAM. - ELKEN VRIJDAG NTWEZIG IN „HOTEL CEN- AL", - LANGE POTEN, T N HAAG. Vervoer, voeding en nachtlegering is voor rijksrekening; geen soldij. leder deelnemer moet medenemen een deken, een bord, een drinkbeker, een lepel, vork en mes. benevens brood en koffie voor Pinksterzondag. Uur van vertrek zal nader worden aan gegeven. Men geeft zich op bij sergeant Van der Valk van Brigdamme. 24-uren-rit. Naar wij vernemen, zal luitenant Mathon. van Breda, met 33 man deelnemen aan den 24-uren-rit per rijwiel. Een mensch zonder hersens. In het „Maandblad tegen de vervalschin- gen" lezen wij van een kind. dat drie jaar en negen maanden heeft geleefd en bij de autopsie een volslagen ontbreken van de beide hersenhentispheren vertoonde. Waar de hersenloozen gedurende hun kortstondig bestaan levensreacties vertoon den, die ternauwernood afweken van de rudimentaire reacties van een normaal pas geboren kind. hetgeen te verklaren is uit de totale afwezigheid bij allen van associa tieve banen, kon men bij dit kind, niettegen staande het ouder werd, niet de minste ver andering waarnemen tot aan zijn dood toe. Gedurende zijn geheele leven bleef het ver zonken in een staat van voortdurende som- nolentie en bijna volkomen zonder eenige beweging. Nauwelijks zag men eenige on- beteekenende bewegingen in het pijnlijk ver trokken aangezicht: de lippen en de tong schenen samen te werken in de actie van het zuigen en in het verwerken van het voedsel, dat met een lepeltje werd toege diend. Nooit heeft het naar iets kunnen grijpen of iets kunnen vasthouden, nooit is men er in geslaagd het een handeling te lee- ren, die de tusschenkomst van de attentie vereischt. Vanaf den leeftijd van twee jaar begon het te schreeuwen, bijna onafgebro ken door, terwijl alleen een op het hoofd uitgeoefende drukking dit voor een oogen blik kon doen ophouden. De reflexwerkin gen waren volkomen afwezig, evenals de sensibiliteit en het sensorieele en psychische leven. Men kon bij de sectie zeggen, dat men hier te maken had met een menschelijk we zen, met een herseninrichting als bij een visch. Vergelijkt men dit geval met de gedece- rebreerde honden van Goltz en Rothmann, dan constateert men niet zonder verrassing, dat de honden, die beroofd worden van hun groothersenhemisferen en gedurende meer dere maanden, tot 3 jaar toe, in het leven worden gehouden, meer geschikt zijn om zekere functies te herstellen dan een kind, door degeneratie van zijn hersenen beroofd, in staat is ze aan te leeren. Het kind zonder groothersenhemisferen vertoont minder functioneel aanpassings-vermogen dan een visch en dan een kikvorsch, die van zijn hersens is beroofd. ONTVANGEN BOEKEN. Men zond ons de eerste aflevering van het weekblad „De Toekomst", onder redac tie van prof. dr. J. H. Valckenier Kips, dr. W. C. A. baron van Vredenburch en prof. dr. J. G. Sleeswijk. In een inleidend woord tot de lezers vinden wij het doel van dit weekblad als volgt gesteld: „misverstanden en minder gunstige verstandhoudingen, die door en in dezen oorlog mochten zijn ont staan tusschen stamverwante volken als Nederlanders, Duitschers en ook Vlamin gen, voor zooveel het ons gegeven moge zijn, uit den weg te ruimen en er althans naar ons vermogen toe bij te dragen, dat deze volkeren elkander beter zullen leeren verstaan." Naar wij vernemen, zal met 1 Mei a.s. bij de firma F. de Bont Zoon. drukkers-uit gevers te Rotterdam verschijnen „Ons Ei gendom", weekblad tot behartiging der be langen van huis- en grondeigenaren en bouwkundigen in Nederland, onder redactie van den heer L. Klawer. journalist te Rot terdam. Van het sympathieke geschrift. „Met M. M. Koningin Wilhelmina, voor het standbeeld van admiraal De Coligny", van ds. F. J. Krop, verscheen thans de 4e ver meerderde druk. Toen wij te dezer plaatse den eersten druk bespraken, konden wij er niet dan goeds van zeggen; en indien men weet, dat deze 4e druk nog vermeerderd is met een aantal verweerartikelen over het zelfde onderwerp, kan men gemakkelijk ons oordeel raden over het werkje in zijn nieuwen vorm, met zijn door grooteren omvang nog rijker inhoud. Wij bevelen het boekje gaarne ter lezing aan. Uitgeefster is de firma D. van Sijn Zn., Rotterdam. RECHT EN WET. In de strafzitting van het kantongerecht te Rotterdam heeft, zoo meldt de „N. Rott. Ct." Dinsdag 1.1. de 63-jarige roomsche geestelijke H. G. Ph. E. terechtgestaan ter zake van het inzegenen van een kerkelijk huwelijk zonder dat het paar hem had doen blijken dat hun huwelijk eerst voor den Burgerlijken Stand was voltrokken. De beklaagde was niet verschenen. Gehoord werden twee getuigen, die verklaarden bij de huwelijksplechtigheid te zijn tegenwoor dig geweest, en dat de voltrekking had plaats gevonden op de wijze als in de dag vaarding omschreven. De ambtenaar van het O. M., mr. C. M. F. Kneepkens, overwoog de vraag, of het ten laste gelegde al dan niet als strafbaar moest worden beschouwd. Hij voerde aan. dat er reeds meer geschil over bestaan had. oi de geestelijke verplicht was, zich van de burgerlijke echtverbintenis te overtuigen, door kennisneming van een verklaring van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, dan wel, dat de verklaring van getuigen hem voldoende kon zijn om een huwelijk kerkelijk te kunnen inzegenen. Bij arrest van den Hoogen Raad was echter beslist, dat een verklaring van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand noodzakelijk was. Spreker achtte het ten laste gelegde bewe zen, doch het feit niet ernstig. De eisch luidde: 1,boete, subs, één dag hechtenis. Uitspraak 27 dezer. LETTEREN EN KUNST. Hollarulsche Kunstenaarskring" Tentoonstelling Sted. Museum, Amsterdam. In het Sted. Museum te Amsterdam open de j.l. Zondagmiddag bovengenoemde kring van beeldende kunstenaars zijne eerste ten toonstelling. Hiermede stelt de „Holland- sche Kunstenaarskring eene lang gewensch- te gelegenheid open voor de meest vooraan tredende artisten in de tegenwoordige Ne- derlandsche kunst, hunne werken tentoon te stellen in eene omgeving aan den ernst hunner opvattingen waardig. Voor het eerst is hier nu eene tentoonstelling samengesteld zonder de steeds wassende massa dilettan ten, die in andere vereenigingen, n.b. mèt keuring door eene jury, hunne ziellooze proeven opstapelen. Deze zuivering zal niet nalaten haren wel- dadigen invloed op 't kunstminnend publiek dat deze expositie bezoekt, uit te oefenen. In den catalogus komt de volgende om schrijving van het doel der vereeniging voor: De Vereeniging „Hollandsche kunste naarskring" stelt zich ten doel het organi- seereu van eene jaarlijksche tentoonstelling te Amsterdam en tentoonstellingen in an dere steden van ons land en het buitenland, van het werk harer leden en van schilders en beeldhouwers, die daartoe speciaal wor den uitgenoodigd. Het streven is bizondere aandacht te vragen voor de uitingen in de hedendaagsche Hollandsche schilder- en beeldhouwkunst, zonder dat de werken aan het oordeel p<*ier inrv worden onderwor pen, maar door ''d u-^r gpin-antit Tot de exposanten behooren devoTgCiidu kunstenaars: G. W. van Blaaderen, C. Brei- tenstein, Leo Gestel, Piet van der Hem, C. J. Maks, F. Hart Nibbrig, L. Pollones, Jan Sluijters, H. J. Wolter, P. van Wijngaerdt en L. Zijl. Een sprekend, buitengewoon gedistin geerd aanplakbiljet werd door den kunste naar Leo Gestel ontworpen. De tentoonstelling, dit tot 16 Mei geopend blijft, onderscheidt zich door frischheid en kracht. Belangstellenden zij een bezoek aanbevolen. P. TOONEEL. Schouwburg Jansweg. Amoureuse, door „Die Haghespelers". Dit bekende stuk van den Franschman Porto-Riche behandelt een belangwekkend onderwerp. „Amoureuse", oftewel verliefd, is de vrouw, de man daarentegen heeft wel wat anders aan zijn hoofd, vooral sedert lui getrouwd is, en hare verliefdheid verveelt hem dan ook knapjes. En geen wonder, want wie zou zijn goede humeur behouden, wanneer hij ten prooi is aan een e noote, die hem van den vroegen morgen tot den laten avond kussen wil, na aftrek van de korte verpoozingen der maaltijden. Deze echtgenoot, ten einde raad, werpt de lief kozende ega in de armen van een :.ijner vrienden, die haar aanbidt, en hij hoopt bijna gelijktijdig, dat ze niets van dien man zal willen weten. Door ijverzucht gedreven komt hij weer bij haar terug, en eischt van haai de bevestiging van het bovengenoemde. Zij. verbitterd, antwoordt dat ze hem waarlijk bedrogen heeft. En de echtgenoot, na eenig aarzelen, gevoelt hoe er steeds een mis verstand heerschte tusschen hen, en of schoon zij hem voorhoudt dat het toch ten slotte verkeerd zal loopen, zullen ze toch nog eens pogen samen gelukkig te zijn. Het stuk werd goed gespeeld, en vond veel bijval. Marcel Barger. Wij vestigen nog eens de aandacht der theatervrienden onder onze lezers op den Cabaret Barger, op Vrijdag 30 April in den schouwburg Jansweg, en niet het minst op den jongen Marcel Barger, pierrot-zanger en chansonnier, over wien wij in ons vorig nummer reeds schreven. Er kwamen ons verscheidene critieken in groote dagbla den onder de oogen, en daar vinden wij dezen jongen kunstenaar als uitnemend ge prezen. Gouden jubileum Alex Faassen. Te Haarlem heeft zich een comité ge vormd tot huldiging van den heer Alex Faassen bij gelegenheid van zijn gouden ju bileum als tooneelspeler op 29 April a.s. in den schouwburg aan den Jansweg. Het comité bestaat uit de dames Anna van Gogh—Kaulbach, Chr. ChrispijnVan Mceteren, Ita Mees en de heeren J. P. T. J. Brondgeest. Louis Chrispijn Sr., G. van de Klashorst, J. A. D. K. Wildschut, dr. G. Nolst Trenité, Fr. Seignette en G. J. van Gasteren. MUZIEK. Concert te geven door Marie An- driessenBies, zang en Willem Andriessen, piano, op Donderdag 15 April 1915, in „de Kroon". Het echtpaar Andriessen had voor dezen avond een belangrijk programma samen gesteld, waarvan vele werken bekend en zelfs zeer bekend waren. Eerst gaf Willem Andriessen (solo) „Partita n". 1, B dur" van J. S. Bach; 'tgeen zooveel is als „suite" n.l. opvolging van dansen, afwisselend lang zaam of snel tempo; een wel „oud" maar toch frisch werk. Voorts gaf de pianist vóór de pauze nog de „Kinderscène Op. 15 van R. Schumann, waarop ik mij misschien te veel verheugd had, want 't viel me tegen, vooral ook als men de voordracht verge lijkt met die van Friedberg. 't Was ook niet gelukkig dat hij het laatste herhaalde bij de terugroeping. Na de pauze nog 2 „Inter mezzi" en 3 „Ungarische Tanze" van J. Brahms, die technisch zeer moeilijk zijn. Men vond 't misschien heel mooi; mij vol deed hij als begeleider over 't geheel veel meer dan als solist. Mevrouw Andriessen zong eerst 6 liederen van R. Schumann, later drie van Hugo Wolf en twee van R. Strauss, die van Wolf vond ik 't mooiste en beste voorgedragen. Tot slot zong zij nog acht „Zigeunerlieder" van J. Brahms, op zich zelf met gloed gezongen, alleen jammer dat het toch zoo duidelijk verschilt van de eigenlijke 4 stemmige bedoeling van den componist! Waarom toch die „ver minkingen" als er zóó veel keus is?! Het programma had volgens mijn opvatting (en die van anderen) wel korter mogen zijn; men krijgt te veel te hooren op één avond. Orgelbespeling in de Groote Kerk. op Donderdag 8 en 15 April dooi den heer Louis Robert. Op 8 April hoorden wij eerst twee wer ken van „oude meesters", n.l. „Fantasia et Fuga in g. kl. t. van J. S. Bach en „Sara bande grave" van F. Couperin (16681733) beide zeer verschillend, en toch uiting van denzelfden tijdgeest; zeer leerrijk die opvol ging voor wie houdt van- en oor heeft voor vergelijkingen. Hierop volgde een „Andan te Sostenuto" (in manuscript) van J. B. de Pauw, dat klonk mooi, zacht en lieflijk.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 3