ALGEMEEN WEEKBLAD Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. FEUILLETON. 9e Jaargang ZATERDAG 15 MEI 1915. No. 20. i per jaar 2,60 Prijs per nummer 25 cents. Bloemendaalsch UeeKblad. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Advertentiën 10 cents per regel; bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. In dit weekblad is tijdelijk opgenomen „HET MIDDEN", waarvan de eerste afzon derlijke reeks is afgesloten met No. 34 van 24 Januari 1914. Van onzen uitkijk- en luisterpost. i.-raal Von Bissing, de commandant vai Brussel, spreekt Nederlandsch, het ','ccit te denken; waren er in den 80jarigen ook niet eenige Spaansche veld- hce n die Hollandsch spraken Spanje tne:Duitschland nu, er zijn trekken van geli -nis. O, dat men bij ons mocht be den ii. hoe het Finsche volk lijdt onder Rus -ch bewind. De volkeren streven aan j uit iflosten, China en Japan weldra ver- v Had ritmeester Philippi ongelijk loop- Vra- n te wenschen langs geheel onze En na den oorlog met zijn kans op elddadige, volgt de vrede met zijn zek d'eid van vreed(t)zame invasiën in het klein vlakke land aan zee. Zal die invasie ons ver verdeeld vinden Ligt het in de v Jenis der naaste toekomst, dat de N niidsche geest, de Nederlandsche •lel één is en onverdeeld Waakt en uur i klinkt het aan alle kanten, ook tot onz toch reeds zoo waakzame en werk- zan V regeering: waakt en werkt ook tegen spil lage. intrigue, intimidatie, van de bei de raden van Nederland's kern, die bin- I iieii' Jsch en buitenlandsch zijn terzelfder- Itijd Rome en de sociaal-democratie. De Nederlandsche katholieken zijn goede va- derlap 1 rs, maar zoolang de roomsch-ka- thol; ke kerk als een eenheid optreedt met atkundige doeleinden, zoolang in de i"' i-katholieke geestelijkheid de macht [is ar !e gezagsfanatici, zoolang heeft de jNedei m-Jsche regeering Rome wel in. maar niet it:,, r de oogen te zien. En in zoover de sec demokratie het aanlegt in de eerste i op verovering van macht, in een t strijd even verbitterd gevoerd als de Inorlov daarbuiten, in zoover heeft ook naar die zijde onze regeering, die de lasthebster is van ons volk. zich met scherpzinnigheid en kracht te laten gelden als nationale macht. He opperbevelhebber generaal Snijders heeft de bezetting van een der forten de eer pc cedaan eene ontspanningsavond in haar midden bij te wonen. Een man! Een fijn lx sneden gelaat, dfep-ernstig, het hoogop- ga.'iide iets naar achteren schuivend voor hoofd bekroond met een stoere kuif fijn haar, de stem krachtig, met gemakkelijke woor denkeus, zoo zat hij, zoo stond hij, zoo sprak hii, van wiens inzicht, uithoudings vermogen en rechtsgevoel in oorlog en vrede thans afhangt het lot van onze weer macht, het lot van onze nationaliteit. Be- CURSUS VOOR OUDERS. 7e LES. (Vervolg en slot.) 'n kleine dagelijksche zorgen voor de.t zieke verliep de middag. Het was vijf uur en de vader zou nu spoedig thuiskomen. Als de groote klok in de kamer haar onverbid delijk regelmatige slagen liet hooren, schrik te ze overeind, en bemerkte dat Kees was Mgeslapen. Ze liep naar het bed, luisterde met uitgestrekte hals over zijn gezicht ge dogen. naar zijn adem, die flauw maar ge regeld ging. Dan zette zij zich weer in haar s oei en er kwam een oogenbilk van ont spanning; even, nu hij sliep, behoefde zij net te veinzen, kon ze zich zonder voor- e ïoud geven aan de overdenking van daar verdriet, en, hoe vreemd dit ook lijken m°.ge: het deed haar deugd. Het geheele even van den jongen zag ze in haar ver gelding; zij,, geboorte en hun blijdschap P-rover; zijn eersten blik en zijn eersten pmtlach, zijn eerste stannen vol behoed zaamheid in de kleine omgeving, en zijn erste praten, dat vooral. O, hun blijdschap m dat alles; hoe konden ze den heelen geerenswaardige, maar huivering-wekkend verantwoordelijke positie! En het soldaten volk achter hem is krachtig genoeg. Het is nog wat anarchistisch, het is ook nog wat koket, niets bijvoorbeeld is zoo anar chistisch en tegelijkertijd zoo koket als de bezetting van een Nederlandsch fort, maar men ziet den'gezonden kerels de overmaat van kracht in houding en gezicht. Doch er is meer. De mobilisatie-dagen hebben bewezen, dat, als 't er op aankomt, onze mannen eene ongeloofelijke hoeveelheid werk in ongeloofelijk korten tijd kunnen verzetten. Een officier van het leger in Oost-lndië, die veel had gewerkt met Duit- sche soldaten, gaf aan Hollandsche de voor keur. Dit geeft moed. Dit geve aan onze buren, van over land en over zee te den ken. Holland is niet oud geworden. Maar dit geve ook onze regeering te denken; men moet een Hollander niet tarten. Ook eene regeering moet niet den Hollander, noch een Tweede Kamer, noch de Protes tanten, noch den middenstand, noch den kleinen werkgever, tarten. Log naar het ui terlijk, zijn wij kokend van binnen! Er is volkskracht genoeg en uithoudings vermogen ook. Zie de in regen en wind n et zwier en goeden luim doorgezetten roeiwedstrijd der universiteiten. Krachtige jonge kerels en ferme blozende jonge doch ters bij de vleet, vlaggen en booten in aller lei soort, verregend en toch vol fleur en licht en leven; wat malen wij om water van boven, die het langszij en onder onze voetzolen kennen als ons element Zoo is dan deze week een week van kracht ge weest voor deze streek, een week waarin moed is geschept en levenslust vernieuwd. T. PLAATSELIJK NIEUWS. Amateur-photografen. De Bloemen- daalsche amateur-photografen-vereeniging hield Dinsdag in „Welgelegen" weder een van haar zoo leerzame en tevens prettige bijeenkomsten. Men kreeg wederom zeer wetenswaardige zaken te hooren; zoo sprak de heer Huyser over het teekenen van wol ken op negatieven, de heer Bispinck over de 'A Watts Philipslamp, de heer Adri- aan Boer over de vergrooting van lan taarnplaatjes, en tot slot projecteerde de heer Cool een reeks fraaie lantaarnplaat jes, zeer verdienstelijke reisbeelden uit Noorwegen. Alles en alles: een goede en leerzame avond. Jubileum. Naar wij vernemen, her denkt Donckervoort, de tuinman van den heer E. F. Blase, morgen den dag, waarop hij voor tien jaren in betrekking op „Ma ria's lust" kwam. Maandag j.l. werd door de familie B. de avond samen praten over de kleine daden van dat kind in den afgeloopen dag, en lachen om een grapje dat hij had gezegd; hoe konden ze vol verwachting over zijn toekomst spreken en de kleinste nietig heden maken tot groote gebeurtenissen. Toen er andere kinderen gekomen waren, eischten die op hun beurt weer hun groot ste aandacht, maar die eerste levensjaren van Kees bleven het heel buitengewone in hun herinnering. Daar hij nooit zoo fiksch was, had hij hun menigmaal, ja, wel voort durend, zorg gegeven, maar juist die angst vallige dagelijksche aandacht, zooveel ja ren lang, leek hun jongen tot iets bizonders te hebben gemaakt boven de anderen. En zoo, aan het bed van den zieken knaap, mijmerde ze voort, en verdiepte zich meer en meer in de wel eens droeve, maar altijd tcedere herinneringen. Het gejuich van de kinderen, die in de straat spelen, stoort haar; dit is de thuis komst van vader, die door hen allen met luidruchtige hartelijkheid ontvangen wordt. Ze hoort zijn stappen al vlak bij de kamer deur, en wil oprijzen om hem tegemoet te gaan. Maar hij is reeds binnen, een ner- veuse trek om zijn mond verraadt zijn on rust. Hoe is het met hem fluistert hij H. kennis gegeven, dat uit hun tijdelijk on bewoonde villa „Caprera" aan den Mee- renbergscheweg, door middel van braak was ontvreemd een aantal koperen voor werpen en een klok. De politie ging op on derzoek en slaagde er in de daders, zekere B. en B„ zoomede al de ontvreemde voor werpen op te sporen. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: vervoeren van eieren van bij de wet beschermde vogels; overtreding dei- arbeidswet; loopen over verboden grond; baldadigheid; diefstal van een rijwiel en van diefstal met braak. Gevonden en terug te bekomen bij J. Lansdorp, Midden Duin-en-Daalscheweg n". 12», te Bloemendaal, een taxhondje; A. Flaat, Grebberstraat n". 9, te Haarlem, een zilveren heerenhorloge; mej. Kem per, Boschlaan n". 35, te Bloemendaal, een zilveren armband; mej. Baart. Meeren- bergsche weg n". 12, te Bloemendaal, een zilveren dameshorloge; P. E. van der Werff, Bloemendaalscheweg n". 146, te Bloemendaal, eenige boeken; C. de Rooij, Bloemendaalscheweg n°. 114, te Bloemen daal, een koralen armband met gouden slotje; G. van Beem, Binnenpad n°. 10, te Overveen, een zilveren broche; P. Veld heer, Bloemendaalscheweg n". 187, te Over veen. een broche; aan het bureau van po litie te Overveen, een bril en een bruine portemonnaie. Verloren: een sleuteltje; een nikkelen dameshorloge; een abonnement E.N.E.T.; een koralen halsketting; een damestasch met inhoud en een mes. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 7 Mei tot en met Donderdag 13 Mei. Geboren: d. van J. van Roode en S. van der Veldt; d. van A. C. Canter Cre- mers en M. L. Canter Cremers; d. van W. Fonteijne en A. J. van Bommel. Ondertrouwd. M. A. Evers en A. M. Franse. Getrouwd: M. K. Wiersema en A. C. Zwart. Overleden: G. J. Zomer, 15 d. Overleden in het gesticht Mee- renberg: G. Koning, 32 j.; J. C. van de Poll, 62 j. SPORT. Korfbal. Naar aanleiding van een stukje in ons blad over dit spel, ontvingen wij behalve die ingezonden stukken, welke wij vorige week plaatsten, er nog eenige. alle van de zelfde strekking als die wij reeds opnamen. Wij kunnen daarvoor thans geen ruimte meer afstaan, doch willen tot besluit nog onze lezers met dit oordeel over het korf- belspel, ook van een leek, in kennis bren- met een zorgvollen blik naar Kees. Niet goed, antwoordt de moeder, en ze heeft moeite om haar tranen te bedwingen. Wat zei de dokter doet de vader angstig. Even aarzelt ze. Dan opent ze den mond om te spreken, maar zegt niets. Het zal wel uit zijn, zegt ze dan zacht, en ze schreit niet, maar wiegelt steeds met het hoofd, wat droeviger was om aan te zien dan de hartstochtelijkste uitingen van smart. De vader kijkt haar aan, dan den jongen, dan haar weer, en is deerniswekkend zoo in zijn onbeholpenheid. Ben je wakker zegt hij plotseling, met een klank van schrik in zijn stem, tot Kees, die hem aankijkt met zijn wonderlijken beteekenisvollen blik. De knaap knikt langzaam maar nadruk kelijk. Hoe gaat het je, mijn jongen Voel je je wat beter vraagt de vader ver strooid, en buigt zich over het gezicht, ter wijl hij werktuigelijk de hand van den knaap staat te streelen. Ik weet het wel, praat het kind voor zich uit, zonder iemand aan te zien, ik ga dood. Hevig ontstelt de vader, kijkt verwijtend de moeder aan, wil haar om een verklaring gen. Het is ontleend aan de „N. Rott. Ct.", en werd geschreven na de groote sport- demonstratie in het stadion te Amsterdam. Ik heb zien hardloopen, korfballen, speer werpen, voetballen, enz. en het is niet mijn voornemen u aangaande het verloop en de technische onderdeelen van deze wedstrij den iets te vertellen trouwens een en ander hebben de deskundigen met meer zaakkennis en bevoegdheid dan mijn lee- kenverstand over dergelijke onderwerpen zou kunnen samenvatten, in hunne uitvoe rige verslagen meegedeeld maar ik wil in dit korte bestek de opgedane indrukken van een dilettant op dit gebied ontvouwen, omdat die indrukken wellicht zoo verschil len van hen, die door hun dagelijkschen kijk op den gang van zaken een en ander met een meer kritischen oogopslag beschou wen. O, ik vond alles even mooi en ik ben op getogen geweest, toen ik de 24 jongens en meisjes elkaar den bal zag betwisten in het korfbalspel, dat tot dusver voor velen nog slechts als een ijdele, niet te benaderen klank in de ooren suisde. Welk een prach tige propaganda is hier in deze omgeving verricht door de aanstichters van dit feest, want het kan geen twijfel lijden, of het sier lijke korfbalspel waarbij het betwiste voor werp met een vliegensvlugge snelheid van hand tot hand gaat en list en behendigheid als twee niet te onderschatten factoren voortdurend mee spreken, zal ten spoedig ste in populariteit winnen. Wat heb ik ze benijd, de dravende meisjes, van welke bij velen nog de haren los hingen, als waren die een beschermmiddel voor het hoofd en den rug, de meisjes in hare lichte tricotjes, onvermoeid en even dapper meehollend als hare mannelijke partijgenooten. Moe sche nen ze niet te worden, en na het fluiten van den scheidsrechter leek het alsof zij nog best drie kwartier hadden kunnen door zetten. Jammer, dat de bal, die vaak met zooveel energie juist boven het punt zijner bestemming was geworpen, als door de ontwikkeling eener centrifugale kracht langs den rand van de korf aan den verkeerden kant neer kwam te vallen. Een derge lijk moment exciteert en prikkelt den be langstellenden toeschouwer, het bevredigt hem echter geenszins. Want ieder keer, aan welken kant ook zijn affecties mogen ge plaatst zijn, wenscht hij resultaten en die resultaten liefst uitgedrukt in zoo veel mo gelijk cijfers. Het 00 in den aanvang ver moeit hem en zoodra niet de eerste 0 voor den volgenden 1 heeft plaats gemaakt is er wisselwerking-tusschen de aanteekening op het cijferbord en de klimmende belangstel ling bij den toeschouwer. Geen weerbaar man kan gemist wor den bij de verdediging van het vaderland. Neemt dus deel aan den „Vrijwilligen Land storm". vragen. Hoe moet jij, of wie ook, aan dat zieke kindDit brandt hem in den mond, maar hij bedwingt zich. Dan tracht hij met zachte overtuigende woorden het den jongen uit het hoofd te praten. Hoe kom je daar nu aan. Kees, Kèes, hoe kom je daar nu aan, praat hij overredend, dat moet je niet zeggen Dat is heelemaal niet waar. Neen, neen, baas, valt de moeder bij, bukt zich naast den vader over het kind, en grijpt de andere hand. Met dien zonderlingen, veelbeteekenendcn blik kijkt het kind beiden weer aan, en glim lacht bitter. Ik wèet het toch, ik ga dood. zegt hij langzaam, afgemeten. Ach, neen, jongen, neen. doet de vader bijna schreiend. Neen, neen. Kees, het is niet waar, stamelt de moeder. Terwijl zijn gelaatsuitdrukking niet in het minst verandert, knikt het kind heel heslist van neen. Heel beslist. Dan nog eens, en daarna nog eens. Dwaas zien de vader en moeder elkaar aan, ze weten niet wat ze thans doen zullen Onrustig begint de zieke knaap zich op nieuw te bewegen; een felle aanval van koorts begint weer. Telkens verlegt hij het

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 1