PATROUILLE AAN J)EN MAALTIJD. Tamelijk ver weg en onvindbaar waren voorwerpen weggestopt, maar op eenige uitzonderingen na wisten de wakkere die ren die voor den dag te brengen en aan de voeten van den menschelijken lastgever te deponeeren, we zouden haast zeggen met een blik van gepaste zelfvoldaanheid. In de derde plaats kwamen de oefenin gen van den veiligheidsdienst. Deze oeie- ginnen zijn van, wat men zou kunnen noe men, ingrijpenden aard. Een in leder ge kleed manspersoon moest als prooi of man nequin dienen, en dit is een karweitje dat niet geheel zonder risico is; de hondenbende werd op den ellendige aangehitst en hef kwam tot een wilde jacht, waarbij de be wegelijke pr.ooi omgeworpen en. om het zacht te zeggen, onzacht wordt aangevat. Deze levendige oefeningen vonden al zeer veel bijval. Behalve leerzaam was de de monstratie menigmaal ook heel pleizierig om naar te zien, en het publiek, vermaakte Dh kostelijk, welk genoegen nog werd ver hoogd door de muziek die het korps Crescendo" belangeloos ten beste gaf. De opbrengst was ten bate van het Haar- lemsche steuncomité. Een film-opname. De directie der Hol- landia-filmfabriek te Haarlem, had ons een uitnoodiging gezonden om de instudeering en opname van een aantal scènes voor een 'nieuwe film te komen zien. En gaarne vol deden we daaraan. Dies vond men ons Zaterdagmiddag on der het veeltallig publiek, dat de groote tri bune en verdere zitplaatsen op het weiland nabij het slachthuis had ingenomen. De zon scheen fijntjes, maar er was wel wat wind op dit vlakke veld voorhanden. Ondanks dit laatste bezwaar ging de opname toch door, en zulks tot ons aller tevredenheid. Want het was pleizierig om naar te kijker., .ia, soms zelfs zeer vermakelijk. Op het veld voor de tribune was een groote reeks van gewelven getimmerd, te zamen een kelder voorstellend; deze kelder was gevuld met heele rijen vaten, en zag er •mgenaam geheimzinnig uit. Op dezen kelder was een tooneel gebouwd, een kan toor voorstellend, gemeubeld met schrijf tafels. stoelen en wat er verder bij behoort. Dit kantoorvertrek maakte een aangenamen indruk, alleen tochtte het er een weinig, want de gordijnen wapperden als zegeva nen en de brieven fladderden gelijk post duiven weg uit de correspondentiemand. Dit alles en nog meer bleek echter geen Neen, je meent het niet, waagt de moe der zacht. Het gesprek tusschen hun drieën kreeg iets dwaas; de knaap leek in zijn kouden, wreeden toon zijn werkelijke meening te uiten, de. vader en de moeder daarentegen, hoewel met hem sprekend, dachten heel niet bij wat ze zeiden; eèn wanhopige ge dachte beheerschte hen beiden geheel: het gevaar waarin Kees verkeerde, het levens gevaar; hun woorden hoorden ze zelf niet; ze praatten maar Wat. - Ik heb een hekel aan hen, zegt Kees nog eens boosaardig. - Waarom toch? Waarom toch? schreit de moeder dan ineens, want zij is haar ont roering niet meer meester. De vader zwijgt; hij gevoelt een oogen- blik de lust zich te verzetten tegen wat de jongen zoo wreed, zoo verontrustend praat te, maar een vage gedachte, dat je op een stervend kind, wat het dan ook deed, ie toch niet boos maken kon, doet hem zwij gen, terwijl hij zonder uitdrukking, versuft bijna, den zieken knaap aankijkt. Jan Mare is alleen, begint de jongen op den toon van iemand die zoo juist een inval heeft gehad, toch eenigszins aarze lend, als durfde hij het nauwelijks uit te spreken, zijn oogen ontwijken bij het bezwaar. De instudeering en opname liep goed van stapel onder de leiding van den regisseur Mime Misu Rosescu, een Roe- meniër, een man van temperament en on geëvenaarde levendigheid, die de tooneel- spelers als het ware alles zelf voorspeelde, en een activiteit, ijver en toewijding ont wikkelde als men zelden ziet. Hij was schier overal tegelijk en riep in Fransch, Duitsch, Engelsch, Nederlandsch, en verscheidene andere, doch voor ons onverstaanbare idio men zijne bevelen en aanwijzingen uit. Was een scène dan eindelijk goed, dan steeg oi rees de tusschen palen bewegende kooi met den operateur er in, en nam deze de scène op. Wat wij opnemen zagen, komt kortelijk hier op neer. Een typiste geeft den kan toorchef, die haar kussen wil, een oorvijg en loopt weg. De chef beraamt met twei minderwaardige individuen schandelijk: plannen tegen het weggeloopen meisje, Achtervolgd door de politie vluchten zij in den kelder onder het kantoor, die tegelijk een benzine-opslagplaats is, en zij laten daar een petroleumlamp op een vat benzine vallen. Ontploffing. De agenten, die hen op de hielen zijn, tuimelen door den kantoor- vloer ook in den kelder neer, en allen ko men in de vlammen om. Deze laatste scène was wgarlijk niet heelemaal zonder gevaar, doch was zoo goed in elkaar gezet dat zij zeer wel slaagde en er, in werkelijkheid dan, geen persoonlijke ongevallen te betreu ren vielen. Het is weder een succes voor de Hollandia-filmfabriek te Haarlem; im mers deze opname was op technisch ge bied iets werkelijk geheel nieuws voor Ne derland. Wat den inhoud van dit filmstuk aangaat, vreezen wij, afgaand op de scè nes die wij zagen, dat het niet veel om hel lijf heeft, doch met hoevele film-stukken is dat het geval. Uit technisch oogpunt wekt zoo iets echter onze bewondering. VAN HIER EN DAAR. Diensten voor den vijand geweigerd. - Volgens de „Echo Beige" heeft zich het vol gende feit te Herstal voorgedaan. De directeur van de Fabrique Nationale d'Armes de Querre was reeds tweemaal gesommeerd werk te leveren voor den vij and, doch beide keeren had hij botweg ge weigerd. Ten slotte werd van uit Berlijn een militaire missie gezonden. Op een eisch van een officier der genoemde missie tot het leveren van Mauser-geweren, ant woordde hij, dat hij in dienst was van een praten zijn vader en moeder, gaandewec sluit hij ze geheel, Jan Mare is alleen: die heeft geen broertjes en zusjes om zijn eten op te eten. Die eet alles wat zijn va der en moeder hebben, alleèn op. Die gaat niét dood. omdat hij genoeg te eten krijgt. Was ik ook maar allèen geweest. Hij zwijgt en blijft met gesloten oogen liggen. De vader en moeder weten niet, ze het wèl hebben verstaan; het lijkt hm ongeloofelijk. Ze zijn als verbijsterd. En wederom, snel achtereen herdenken ze alles wat ze mot Kees hadden doorleefJ vanaf zijn geboorte, hun leed om een on beduidend verdriet van den knaap, hun blijdschap om zijn kleine vreugden, hun on uitsprekelijke angst in de vele lange nach ten doorwaakt bij zijn ziekbed, hun geluk bij het eerste stamelen van dien kleinen mond, verrukkingen om zijn glimlach, alles, alles, eindelooze teederheden. - Na die woorden zou Kees niets meet zeggen, want dien nacht stierf hij in een hevige koorts, zonder iets meer gesproken te hebben. Het waren zijn laatste woorden aan zij® ouders geweest, de woorden van zi® afscheid. STEYXKV- particuliere onde had gekregen vai rissen. Er werd den d ven om zich te b er met zijn perso dat geen zijner o ken voor den vij Drie minuten d voor de" majoor I dedeclde. Deze geus uwe flinke manier waanop i ik li niet in heel Berlijn terug om gen. U bent vrij majoor stelde zii j geven tot het m motorrijwielen. I laatste poging e: j werklieden yerhi verdienen w; 1 woordde: ,.Ik he ders aan het we chines, die over I auto's in de pla welke uwe landg Ik verzoek u slee rantie dat u mij eveneens de ma maken." Nederland en zinnig-Godsdiens delburg, valt „Di aan. naar aanleii mede dat blad schap bij den P ming maakte. Aanleiding to Middelburgsche dr. Nolens naar werd. dat zij met het herstelt den Paus. .De Middelbu hebben niteenge: ginsel van schei- weest is, dat in opheffing van 1 schap bij den F kunnen voelen lie: dat het be I kerk en staat z ken van iedere We vernemer [dam van de Al II enigiug, ken j de woorden van namens de gans- - die regeering e\ zwaar bestaan I sic bij het Vatic lijk gezag van den erkend, alles wat het h bevorderen kan. De kerk, (we slot van het ai zeggenschap c zaken. Nederlandsch zoo schrijft onderhoud met van België, gen j eigenaardigs de neraal zich mei taal onderhield. „De VlaamseI Het hoofdbestui i landsch Verbon brief aan de le wekt, het dagb door het nemen nen. Wij vroegen omzendbrief af. hoofdbestuur v< Dat de Vlaming schers afgeven, mand verwacht ons toe, dit i: j; Moeten de, toch I dit blad te stei I voor de Vlamin;. I de neutrale Ni I zijdigheid ONTVANGEN BI De Nederlands Bij den uitge den welbefaan handig boekje r doel van dit we wat met de pa Wordt, en een lid ervan te lat Ondanks de vang tegen de padvinders-org; stelling geword pa ziet men nu. vinders zich in En terecht. Zee er het boekje ei 25 cents. En k roode hoofd op het kussen, zijn handen be wegen met korte schokken, liggen nu eens hier, dan daar op de deken, dan wordt hii stiller, maar de adem gaat snel. Wanneer de aanval wat bedaard is en de ouders zich over het bed buigen, lijkt dit den jongen te hinderen. Ga wat weg, zegt hij- kort, en de vader en de moeder ver schrikken van die stem en toon, welke - an een ander dan Kees hun toescheen. Zoo had hij hen nog nooit toegesproken. Ont steld wijken ze terug, en hebben een blik van verstandhouding. Heb je iets noodig vraagt de moeder zacht, bang bijna voor den knaap na diens boozen uitval Ik heb niets meer noodig, grauwt de knaap, en hij sluit de oogen, als wekte wat- hij zag zijn weerzin op. Geruimen tijd, wel een uur, ligt hij zoo onbeweeglijk met gesloten oogen, en ver dwaasd zitten de vader en moeder erbij. Ze zwegen, en er waren geen wilde woorden van leed zoo gruwelijk te denken als dit zwijgen. Na een poos verbreekt de moeder de stil te. Ze is opgestaan en komt dicht bij liet hoofdeinde van het bed. Of hij niet eens drinken wil, vraagt ze. Kwaadaardig is de toon van den knaap, wanneer hij weigert. En meer en meer ont steld over dezen ommekeer in het doen van Kees, die anders toch wel zachtzinnig en goed was, schudden beiden het hoofd be- teekenisvol, beiden niet bij machte dien ommekeer te begrijpen, beiden het gevoe lend als een verandering in den toestand, een verergering. Als het wat laat wordt, gaat de vader de kamer uit om de andere kinderen in huis te roepen; hij maakt hun avondeten klaar in de aangrenzende kamer, en als zij klaar met eten zijn, komen ze allen, èen voor ècn. aan de deur Kees goedennacht roepen. Deze antwoordt heel niet, zooals toch an ders wèl zün gewoonte geweest was; een listige blik, onafgebroken op de deur ge richt, bewijst nochtans dat hij hen heel wel hoort. Ze wenschen .ie goedennacht, Kees, zegt de vader, onthutst door dien zonder lingen harden blik. Dat hoor ik wel, maar het kan me niet schelen, mompelt de knaap. Kom, wat is dat nu, tracht de moeder luchtig te zeggen, je broertjes en zusjes kunnen .ie wèl schelen, kom. Neen, ik heb een hekel aan hen. - iMaar, Kees, zegt vriendelijk terecht wijzend de vader. OP DEN UITKIJK. KERK-AGENDA, Zondag 16 Mei. Haarlem: Eglise Wallonne, 10| heures du matin, Mons. Cler, Pasteur a Leyde; Rem. Ger. Gem. 10 u., Ds. Roessing, Rem. pred. te Boskoop; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. De Meijere; Ver. Doopsgez. Gem. 10 u., Ds. Binnerts Sz. BioemendaalNed. Hery. Gem. 10 u., Ds. Van Leeuwen. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u„ Ds. B. Baljon. Spaarndam Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. S. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den Bergh van Eysinga. IJmuidenNed. Herv. Gem. 10 u., Ds. Creutz- berg, u. Ds. Creutzberg. Doopsbediening; Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond, 10^ u. de lieer Westmijze. Proponent te Purmerend. Zandvoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Posthu mus Meijjes. AGENDA. BLOEMENÜAAL. Café „Rusthoek" iederen Zondagmiddag en avond concert. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. le Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stad s-B ibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—8 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Zondag 16 Mei: 8 u. Qrompie; Vrijdag 21 Mei: 8 u. Totok en Indo. UIT ANDERE GEMEENTEN. Remonstrantsch-Gereformeerde gemeen te te Haarlem. Vrijdag 28 Mei des avonds ten 8 uur, wordt in het kerkgebouw dezer gemeente eene algemeene vergadering ge houden. Op de agenda staat o. m. de ver kiezing van twee bestuursleden. Verder be vat de agenda niets bizonders. Door Liefde saamgehracht. De doof- stommen-vereeniging „Door liefde saam- gebracht" vierde Zaterdag feestelijk de vol tooiing t an haar nieuwe gebouw Wester- termarkt n". 16, te Amsterdam. Tegen acht uur verzamelden zich de be zoekers. De voorzitter van het hoofdbe stuur, de heer E. F. Blase, hield een ope ningsrede, waarna verscheidene andere heeren nog het woord voerden. Daarna werden de doofstommen onthaald en hie ven genoeglijk samen. Het nieuwe tehuis maakt een uitnemenden indruk. Museum van kunstnijverheid. Zondag 9 Mei was het de laatste dag, dat de tentoon stelling van meubelkunst in het museum van kunstnijverheid, te Haarlem, was geopend. De bedoeling, waarmee deze tentoonstel ling gehouden werd, was te doen zien, dat de N^derlandsche nijverheid op het oogenblik in staat is, wat de meubileering betreft, smaakvolle interieurs te leveren. Niet alleen dat de ontwerpen en teekeningen door een Nederlandscheii artist vervaardigd zijn,doch tevens zijn de onderdeelen. zoowel meu bels als stoffen, producten van Nederland- sche werkplaatsen en fabrieken. Wij mo gen er ons dan ook in verheugen, dat wij op het oogenblik in staat zijn dergelijk eer ste klasse werk te leveren. In het museum van kunstnijverheid, te Haarlem, zal Zondag a.s. het ameublement dat door een der Erven van wijlen den'heer Esscr, te Amsterdam, aan het museum in bruikleen werd afgestaan, voorloopig ten toongesteld zijn. Een nieuwe tentoonstelling, betrekking betrekking hebbende op de uitgave en de illustratie van het hoek is in voorbereiding. Zondag is de toegang kosteloos. Politiehonden-demonstratie. Zondag had te Haarlem op het .,H. F. C."-terrein een w elgeslaagde demonstratie van politie honden plaats. Onder de deelnemers wa ren uit onze gemeente de jachtopzieners R. de Jong, met César, Belgische herders hond, reu; G. de Veer, met Tommy, Hol- landsche herdershond, reu; C. Hobo, met Alfred, Duitsehe herder, reu en Hagendoorn met Stientje, Hollandsche herder, teef. Het programma begon met gehoorzaam heids-oefeningen, als volgen, op bevel gaan en liggen, weigeren van aangeboden of toe geworpen voedsel, luid geven, apporteeren met en zonder hindernissen, springen, he ft aken. Deze oefeningen wekten algemeene belangstelling, en, er mochten al eens en kele honden onder zijn, die nu en dan niet de opgedragen taak tot een goed eind brachten, het meerendee! leverde kranige stukjes, tot groote genoegdoening van het publiek. Dan volgden de speurdienst-oefeningen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2