Schouwburg Jansweg. GROMPIE. CENTRALE VERWARMIHG U. H. Spangenberg, P. DP NOBEL, Ph. IJ. ROEST - HAARLEM Totok en Indo. N. V. Het Tooneel. Die Haghe-Spelers. Lange Veerstraat 22-26 - HAARLEM. DAGELIJKSCHE EXPEDITIE. Warmoesstraat 17. K. V I S S E R. WARMWATER VOORZIENING DOOR HET GEHEELE HUIS SANITAIRE ARTIKELEN RIVIERVISCHMARKTI hoek jansstr TELEF. INT.249 jd. ie instudeering en opname liep tapel onder de leiding van den lime Misu Rosescu, een Roe man van temperament en on- levendigheid, die de tooneel- ïet ware alles zelf voorspeelde, viteit, ijver en toewijding ont- men zelden ziet. Hij was schier ijk en riep in Fransch, Duitscli, "Jederlandsch, en verscheidene ti voor ons onverstaanbare idio- ivelen en aanwijzingen uit. M as an eindelijk goed. dan steeg of ;schen palen bewegende kooi erateur er in, en nam deze de opnemen zagen, komt kortelijk r. Een typiste geeft den kan- e haar kussen wil, een oon ijg :g. De chef beraamt met twee dige individuen schandelijke gen het weggeloopen meisje. I door de politie vluchten zij in onder het kantoor, die tegelijk e-opslagplaats is, en zij laten troleumlamp op een vat benzine iloffing. De agenten, die hen op jn, tuimelen door den kantoor- den kelder neer, en allen ko- lammen om. Deze laatste scène k niet heelemaal zonder gevaar, oo goed in elkaar gezet dat zij laagde en er, in werkelijkheid ersoonlijke ongevallen te betreu- Het is weder een succes voor ia-filmfabriek te Haarlem; im- opname was op technisch ge- erkelijk geheel nieuws voor Ne at den inhoud van dit filmstuk eezen wij, afgaand op de scè- zagen, dat het niet veel om het >ch met hoevele film-stukken is al. Uit technisch oogpunt wekt iter onze bewondering. en daar. voor den vijand geweigerd. „Echo Beige" heeft zich het vol- e Herstal voorgedaan, eur van de Fabrique Nationale Guerre was reeds tweemaal J werk te leveren voor den vij- >eide keeren had hij botweg ge en slotte werd van uit Berlijn 'e missie gezonden. Op een en officier der genoemde missie :ren van Mauser-geweren, ant- i, dat hij in dienst was van een vader en moeder, gaandeweg geheel, Jan Mare is alleen; :en broertjes en zusjes om zijn eten. Die eet alles wat zijn va der hebben, alleèn op. Die gaat imdat hij genoeg te eten krijgt, maar allèen geweest, t en blijft met gesloten oogen vader en moeder weten niet, of hebben verstaan; het lijkt l"1!l e. Ze zijn als verbijsterd, rom, snel achtereen herdenken t ze met Kees hadden doorleefd geboorte, hun leed om een 011- verdriet van den knaap, hun >m zijn kleine vreugden, hun oi> ;e angst in de vele lange nacli- akt bij zijn ziekbed, hun geluk ;te stamelen van dien kleinen ikkingen om zijn glimlach, alles, looze teederheden. - voorden zou Kees niets meer nt dien nacht stierf hij in een 'ts, zonder iets meer gesproken n zijn laatste woorden aan zijn weest, de woorden van ztf" steynen. particuliere onderneming en geen opdracht i had gekregen van den raad van commissa- lissen. Er werd den directeur 10 minuten gege- veii om zich te bedenken, doch deze sprak er met zijn personeel over, met het gevolg. I nat geen zijner ondergeschikten wilde wer- ken voor den vijand. Drie minuten daarna verscheen hij weder voor den majoor, wien hij zijn besluit me- jdedeelde. Deze stond op en zeide: „We- 1 geus uwe flinke houding en de energieke manier waarop u uwe plichten vervult, wil I jk u niet in hechtenis nemen. Ik ga naar Berlijn terug om andere instructies te vra gen. U bent vrij tot mijn terugkomst." De (majoor stelde zich tevreden opdrachten te ge\en tot het maken van automobielen en motorrijwielen. De majoor waagde nog een I laatste poging en vroeg; „U wilt dus uwe werklieden verhinderen een paar centen te verdienen?" waarop de directeur ant- Iwoordde: „Ik heb een deel van mijn arbei- ders aan het werk gehouden met de ma- Bchines, die overgebleven zijn, om nieuwe auto's in de plaats te maken voor deze, welk uwe landgenooten vernietigd hebben I Ik verzoek u slechts op een schriftelijke ga- I va e dat u mijn materiaal zult sparen en lewii ns de machines die wij nog zullen maken." dedand en het Vaticaan. „Het Vrij- Godsdienstig Maandblad" voor Mid- heer Van Dishoeck uitgegeven is. Buitenge woon. De paar kieken welke we hierbij voor onze lezers afdrukken, zijn staaltjes van de mooie verluchting. i'. Tg, valt „De Middelburgsche Courant" laai;, naar aanleiding van een artikel, waar- |mc- dat blad voor een blijvend gezant- I s. hap bij den Paus reeds eenigszins stem- I i maakte. 'omleiding tot dit hoofdartikel in „De Mi elburgsche Courant" was de reis van li \oIens naar Rome, waarvan beweerd |v ni. dat zij in verband zoude staan met iiet herstellen van het gezantschap bij ■den Paus. .De Middelburgsche Courant" na te Ven uiteengezet dat het het liberale be- I v-se! van scheiding van staat en kerk ge- is, dat indertijd geleid heeft tot de I i behing van het Nederlandsch gezant- - kap bij den Paus zegt „niet veel te k 1 oen voelen voor de principieele kwes- dat het beginsel van scheiding van k en staat zou dwingen tot het afbre- L-van iedere relatie met het Vaticaan." vernemen, dat de af deeling Rotter - d. van de Algemeene Protestanten-ver- ing, kennis genomen hebbende van rden van minister Loudon, gesproken namens de gansche regeering, als zou er bij geering eventueel niet het minste be- T bestaan tegen het herstel der mis- Isii. ihet Vaticaan, waardoor het wereld- li gezag van den paus feitelijk zou wor de e. erkend, er met ernst op aandringt alles wat het herstel van zulk een missie lv„ irderen kan, tegen te gaan. Pc kerk, (welke ook) aldus luidt het van het artikel mag geen mede- genschap erlangen in staatkundige zaken. Nederlandsch. Een onzer lezers had, zoo schrijft hij ons, te Brussel een onderhoud met den Duitschen gouverneur i België, generaal Von Bissing. Als iets eigenaardigs deelt hij ons mede, dat de ge neraal zich met hem in de Nederlandsche Paal onderhield. „De Vlaamsche Stem" en het A. N. V. Het hoofdbestuur van het Algemeen Neder- landsch Verbond verspreidt een omzend brief aan de leden, waarin het dezen op wekt, het dagblad „De Vlaamsche Stem" door het nemen van abonnementen te steu nen. Wij vroegen ons bij het lezen van dien omzendbrief af, of dit standpunt van het hoofdbestuur van het A. N. V. wel juist is. Dat de Vlamingen in hun blad op de Duit- schcrs afgeven, is zeer begrijpelijk, en nie mand verwacht anders, doch, zoo leek het ons toe, dit is een zaak der Vlamingen. Moeten de, toch neutrale Nederlanders, door dit blad te steunen, mede doen aan een, voor de Vlamingen verklaarbare, maar voor de neutrale Nederlanders ongepaste een zijdigheid ontvangen boeken. He Nederlandsche padvinders-organisatie. Bij den uitgever C. A. J. van Dishoeck, den welbefaamden, verscheen een klein, handig boekje met bovenstaanden titel. Het doel van dit werkje is een uiteenzetting van wat met de padvinders-organisatie beoogd wordt, en een opwekking om de kinderen lid ervan te laten worden. Ondanks de vele bezwaren, in den aan vang tegen deze nieuwigheid geuit, is de padvinders-organisatie tot een wereld-in stelling geworden. In alle landen van Euro- Pa ziet men nu, na zes jaren, alom de pad vinders zich in aller sympathie verheugen En terecht. Zeer veel is er voor. Men leze er het boekje eens op na; de prijs is slechts I 25 cents. En keurig als het weer door den We ontvingen de nieuwste aflevering van „Focus", tiendaagsch photoblad onder re dactie van Adriaan Boer, Bloemendaal. De Nederlandsche anti-oorlogsraad ver spreidt het manifest, hetwelk werd uitge vaardigd op de internationale bijeenkomst die van 7 tot 10 April in Den Haag plaats had. We ontleenen er aan: „De verzekering van een duurzamen vre de en het leggen van nieuwe grondslagen voor de wereldpolitiek raakt de gansche menschheid. Daarom moet in aansluiting aan de vredesonderhandelingen, die meer bizonder den oorlogvoerenden staten aan gaan. een wereld-congres, de „Derde Haag- sche Vredesconferentie", bijeenkomen. Maar méér moet er geschieden. De tijd is nu ge komen, dat ook de volken een woord moe ten medespreken. De buitenlandsche poli tiek moet niet langer het uitsluitend do mein zijn van een kleinen kring van be roepsdiplomaten, een stelsel dat thans op volslagen mislukking uitliep. Nieuwe banen moeten worden betreden; nieuwe krachten moeten worden te hulp geroepen. Onze roepstem gaat uit tot allen, zonder onderscheid van nationaliteit, godsdienst, partij of maatschappelijke positie. De poli tieke en geestelijke leiders der volken, die tegen nieuwe aanranding onzer beschaving te waken hebben, de mannen van den vreed- zamen arbeid en de werkers in internatio nale organisaties, die de vrucht van hun streven met redelooze vernietiging bedreigd zien. de vrouwen, op wier toenemenden in vloed de vrede nieuwe hoop mag bouwen, de massa's, die niet weer opnieuw ter slach ting, ten doode, gevoerd willen worden, allen moeten de handen ineenslaan, want aller belang is één. muziek. Concert op Vrijdag 7 Mei 1915, 's avonds 8 uur in de concertzaal der sociëteit „Vereeniging" van het orkest van het concertgebouw te Amsterdam, onder leiding van den heer Willem Mengelberg. Ditmaal hoorde ik het orkest eens van een gansch andere zitplaats dan gewoonlijk en welk een groot verschil van totaalindruk \an den klank geeft dat toch! Het pro gramma bood voor alle (of vele)smaken iets. de meeste werken waren bekend of zeer be kend. Tot de zeer bekende reken ik: I. de Ouverture van Collin's treurspel „Corio- lan" van L. van Beethoven; III. Voorspel van de opera „Lohengrin" van R. Wagner en V. „Les Préludes" van F. Liszt. Onder de bezielende leiding van den eminenten dirigent werden alle deze werken door het voortreffelijke orkest op sublieme wijze vertolkt. (Dit zijn geloof ik de gebruikelijke termen Van n°. 4, n.l. het derde deel uit de le Symphonie van G. Mahler heb ik een veel mooier en aangenamer herinnering behou den dan van het tweede nummer van het programma. In het „Heldenleben" van R. Strauss komen deelen voor, die bewijzen dat Strauss „hemelsche muziek" en „helscli kabaal" kan componeeren, wat ook al weer past bij alles van dezen tijd; die zeker meer dan één andere, buitengewoon rijk is aan schrille tegenstellingen. Wonderlijk moe ten die gedachten toch in des componisten brein „voorgeklonken" hebben vóórdat zij tot uiting kwamen door die vele in strumentenDe vrees dat er niet vol doende kaarten genomen zouden worden, is niet bewaarheid; integendeel waren bijna alle plaatsen ingenomen, zoodat men in dat opzicht ook met voldoening kan terugzien op dezen avond.* Het publiek toonde her haaldelijk zijn dankbare ingenomenheid en bewondering, velen zelfs meer dan dat, want men kon dezen avond op verschillende wij zen genieten. Degenen die een concert be zoeken om ook te zien, hebben nu zeker veel genoten van de mooie „dirigeer-bewe- gingen", waartoe deze werken elk heel bi zonder aanleiding kunnen geven, b. v. denke men aan 't verschil van Beethoven en Strauss, Wagner, Mahler en Liszt als com ponisten en als menschen, en aan hunne verschillende manier om hun gedachten te uiten! Werkelijk op een concert is nog iets anders dan „klanken zonder meer" te be denken en te begrijpen, is er ook nog wat meer dan oppervlakkige liefhebbers ver moeden, die het toch „zóó mooi vinden." Openbare zangles. Zaterdagavond gaf mejuffrouw Mien Halberstadt in de Schouw burgzaal van „De Kroon" een openbare les van leerlingen harer solo-lessen en zang klassen uit Bloemendaal, Haarlem en Am sterdam. De belangstelling was buitenge woon groot. De ruime zaal, berekend voor een groot publiek, was zoo goed als geheel vol, wat op zichzelve reeds als eene ge noegdoening voor juffrouw Halberstadt gelden mag. Om te beginnen hield juffrouw Halber stadt een korte voordracht over het zang onderwijs en het hygiënisch spreken, waar na de openbare les een aanvang nam. De naam openbare les is eigenlijk wel ietwat bescheiden voor zoo'n zang-uitvoering, want dat mocht het werkelijk wel heeten. Alles was keurig in orde. Begeleid door de j dames Lize Greidanus en B. Lopes de Leao Laguna, pianisten, en mejuffrouw Suze El- horst, violiste, werd een reeks van aardige koor- en solo-liederen ten beste gegeven. Daar waren de zangklasjes uit Haarlem en Bloemendaal, gansche groepen van jonge, jongere en allerjongste meisjes, ook eenige knaapjes vonden wij er tusschen; soms was het tooneel geheel vol, en dat deed genoeg lijk aan, al die kinderen in hun witte of lichtkleurige japonnetjes, met fleurige strik jes in het haar en gelach van pleizier om de jonge monden. Van alle kanten zag men ze wanneer het hun beurt was, van vaders en moeders druk wegloopen, alleen of in groepjes om het heuschelijke, zalige, echte, tooneel te beklimmen, waar zij dan vroolijk zich groepeerden om straks met den ernst en de toewijding, welke de kunst eischt, te buigen voor den dirigeerstaf van hun leera- res, die met zekere hand hun samenzang leidde. Van de klasjes, kleine en groote, hoorden wij een reeks alleraardigste koorliederen, waaronder wij niet het minst „De Jaarge tijden" roemen moeten, een lied, waarbij de kinderen al heel leuke gebaren en stan den uitvoerden; naar onze rangschikking volgt daarop al dadelijk het pittige, vlot en met juist gevoel gezongen „Onweer", eene kleine maar lang niet te versmaden cantate van Ph. Loots. Wij stippen deze werkjes zoo maar in der haast aan, we hoorden ook verscheidene andere, die wij. al vermelden wij ze niet, bijna evenzeer waardeeren. Na de pauze waren het vooral de jonge dames der soloklassen, die ons op hun kunststukjes vergastten. We hoorden lie deren van Schumann, Tosti, Mozart, Handel en andereu. In Fransch, Duitsch, Itali- aansch zelfs werd er gezongen, een waar concert was het, we kunnen dit zonder overdrijving getuigen. De begaafdheid en de beheersching der zangtechniek is bij al deze solo-zingende jongedames uitteraard verschillend, doch aan den zingtrant van allen herkende men het goede, degelijke on derwijs van mejuffrouw Halberstadt, en dat men dit naar waarde te schatten wist, daarvan getuigde een voorraad van bloem stukken en planten, haar op dezen avond aangeboden. S. tooneel. Schouwburg Jansweg. Dansavond Lily Green. Het is een waar genot, Lili Green weder eens te zien. Deze bekoorlijke danseres, met hare fijne en natuurlijke bewegingen laat niet na den toeschouwers steeds weder mede te sleepen. Er gaat steeds weer een teedere bekoring van deze gracieuze, smaakvolle en gevoelige danseres uit naai de toeschouwers in de zaal; haar dansen pakt altijd. En het geheim hiervan zal wel bij hare gratie hare natuurlijkheid zijn. het zuivere gevoel, dat alle valsche effecten en onechte aangeleerdheden verre houdt. Uitteraard deed de eene vertolking ons meer dan de andere, maar schoonheid van gebaren en oprechtheid van doen was aan alles; geen wending of houding hoe sierlijk ook, of zij behield eene aansprekende echt heid en juistheid. Het harpspel van Rosa Spier, dat de dansen afwisselde, mag als voortreffelijk geprezen worden. Rotterdamsch Tooneelleven. Als Francis de Croisset minder tijd en vooral minder menschen had noodig gehad, om te bewijzen dat ,,'t verstand wikt, doch 't hart beschikt", dan zou dit laatste door de Rot terdammers opgevoerde tooneelspel, er be langrijk bij hebben gewonnen. Wat loopen er 'n menschen in dit stuk rond die veilig gemist kunnen worden en wat wordt er geredeneerd en nóg eens gere deneerd zonder noodzaak. Elk gegeven is, desondanks, belangrijk genoeg en ook wel op eigene wijze gezien - en uitgewerkt. Een jonge „Streber" bij wien het ver stand overheerscht en die zijn plannen ook slechts door verstandelijke overwegingen wil zien bepaald, gaat liefde gevoelen voor het meisje, dat hij uit louter eerzucht tot zijn vrouw wilde maken. Wanneer hij haar zijn minder-nobele plannen bekent, strijdt haar trots den ver wachten strijd met haar liefde, waarin deze laatste vrij plotseling wint. Zooals gezegd, Francis de Croisset heeft er drie zeer uitgesponnen bedrijven, we- inelend van personages, voor noodig, om tot een bevredigend slot te komen en de karakters en Üe daaruit voortvloeiende handelingen zijner beide hoofdpersonen aannemelijk te maken. Minder ware hier meer geweest. Voor de „Rotterdammers" is de opvoe ring een succès geworden. Elsa Mauhs is er voortreffelijk in als het jonge meisje; knap en intelligent geeft de jonge Chrispijn den „Streber". Naast hen staan, verdienstelijk in hun bijrollen de niais van Jules Verstraete, het ploertenpaar TartaudMorriën, een waar dige en beminnenswaardige grootmoeder van mevrouw Van Eijsden, een bevallige, prikkelbare moeder, van mevr. Chrispijn Mulder, en een zeer goede „ondergeschik te" van Vervoorn. Rotterdam. P. J. Blok. Geeft gehoor aan den oproep van uwe Koningin en neem vrijwillig dienst bij den Vrijwilligen Landstorm. Telefoon 1430. Zondag 16 Mei, 8 uur. Dir. WILLEM ROYAARDS.. Op verzoek G-RtMPIE Wil em Royaards. Zondagsprijzen. Baleon f 2.Stalles ƒ1.50, Erontloge 1.25, Parterre ƒ1. Zijloge 0,75, Amphitheater f 0.50, Gaanderij 0,40, plus 5 proeent Auteursrecht. Vrijdag 21 Mei, 8 uur [DUARD IIERKADE lnny Vrede Een Indische idylle in 3 bedr. van JAN FABRIC1US. Regie EDÜARD VERKADE. DE TOTOK: COR r. d. LUGT MELSERT. HERMAN INDON. N. CORNELIü INDOHERMAN KLOPPERS. Muziek JULES DE KONING, uit Den Haag. Gewone prijzen. Bureau van 10 4 en van 6 7 uur. Koper-,Blikslagerij,Aanleg Gas- enWaterleidingen. Herstelplaats van alle metalen. Het opnieuw opmaken van Gas-ornamenten. Grootst gesorteerd Huishoudmagazijn, Emaille pannen, Petroleum kookstellen, Gastafels en Komforen. Gevestigd 1828. Telephoon 183. I HAARLEM BLOEMENDAAL OVERVEEN - ZANDVOORT AMSTERDAM Telefoon 2400. v/h Lucas Verboog. begrooting en prijsopgave kosteloos XS&ilxU/T ut 2 twi 3 ttó o-tten.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 3