KERK-AGENDA, Zondag 25 Juli. Haarlem: Rem. Ger. Gem. 10 u., Ds. Haentjes; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. de MeijereVer. Doops- gez. Gem. 10 u., Ds. Hylkema. Heemstede: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Berkel- bach v. d. Sprenkel, Pred. te Wijk aan 'Aee. Maan- delijkscbe schoolcollecle. Houtrijk en Polanen Ned. llerv. Gem., 10 u„ Ds. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gein. 10 u., Ds. Van den Bergh van Eijsinga. IJmuiden: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Coolsma, Pred. te Groningen; 5 uur, Ds. Coolsma; Doops- gez. gem. en Ned. Prot. Bond, voorm10| uur, Ds. Buiskool, van den Helder. Zandvoort: Ned. Herv. Gem 10 u., Ds. Pos thumus Meijjes. AGENDA. BLOEM END A AL. Café „Rusthoek" iederen Zondagmiddag eu avond concert. Hotel „Duin en Daal". Gedurende de maauden Juli en Aug. Schilderijen tentoonstelling van Hnarlemsche Schilders. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Zondag 25 Juli: Specialiteitenvoorstelling 1 en 2 Aug. ,,Pro Domo", van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. negen vreesden wij dat er van het concert niets komen zou. Maar eindelijk werden wij uit de ongewisheid verlost; de piano werd geopend. Eèn voor èen traden de aangekondigde medewerkers op voor een publiek dat voor namelijk uit stoelen en tafels bestond. Morisson zong tenor-liederen met een krachtige stem tegen den wind op. Van der Ploeg deed hetzelfde eenigszins minder krachtig, en ook meer baritonaal. Mevrouw Giesen deed hetzelfde op beschaafder wijs. Ofschoon verkouden, klonk haar stem mooi en klankrijk. De stemmen hadden nogal wat van het weer te lijden; ook de viool van den heer Commissaris, (een uitnemend violist tus- schen haakjes) had last van de kou; de han den van den pianist niet minder. En wij, historisch onderlegd als we zijn, dachten bij het heengaan aan de woorden, waarmee Philips II de gehavende Onover winnelijke Vloot ontving: „Tegen de ele menten heb je niet veel in de melk te brok kelen. Oost west, thuis best." Aan het station. Dezer dagen kwam het zandspoor voor het station Overveen gereed; men kan nu rustig verder graven en arbeiden, want er behoeft geen rekening meer als vroeger te worden gehouden met het treinenverkeer; het werk zal hierdoor natuurlijk nog vlugger van de hand gaan. Wij vernemen, dat de tijdelijke geldlee- ning onzer gemeente, groot 100.000. door de Hollandsche Crediet- en deposito- bank, te Haarlem, werd genomen tegen 3 'A a 4 pCt. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens loopen over verboden grond; rijden zonder licht en diefstal. Gevonden en terug te bekomen bij C. Wempe, Kleverlaan 89, te Bloemendaal, een pakje, inhoudende eenig handwerk; Cassee, Boschlaan 33, te Bloemendaal, een pakje, inhoudende een boezelaar; Blok, prof. van Vlotenweg 11, te Bloemendaal, een por- temonnaie; J. Bonarius, Bloemendaalsche- weg 144, te Bloemendaal, een zeiltje van automobiel; C. Hoogestein. Bloemendaal- scheweg 60, te Bloemendaal, een groene damesportemonnaie met inhoud; A. Visser, .loubertstraat 56, te Schoten, een rijwielket ting; R. Handgraaf, Cronjéstraat 193 zwart. te Schoten, een koperen bel; W. Sweijen. Zomerzorgerlaan 46, te Bloemendaal, een zilveren broche; J. P. van Buggenum, Bin nenpad 12, te Overveen, een kinderarm band; .1. de Wit, Kinderhuissingel 58, te Haarlem, een cape; E. ElderinsL „Willems hoeve" te Overveen, een riempje met beu gel; aan het bureau van politie te Over veen, een dames-parapluie; Lemming, Tramweg, te Aerdenhout, een gouden bro che. Verloren: een gouden dameshorloge, een zwart gebreide muts, een koperen dop van een automobiel-as. een huissleutel, een gouden armband, een bloedkoralen halsket ting, een gouden broche, een flacon met zil veren dop, een zilveren armband, een ko ralen halsketting en een blauwe broche. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 16 Juli tot en met Donderdag 22 Juli. Geboren: z. van A. van der Werff en P. Bekins; d. van S. Hendriks en A. M. van Gerve; d. van J. F. de Kruijs en A. D. van der Werff. Ondertrouwd: J. van Stolk en. O. E. Vas Visser; J. H. van Beem en E. G. Freriks; J. N. Hendrix en A. M. W. Rij- nierse. Overleden in het gesticht Mec- r e n b e r g: J. C. Bosch, 67 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Havenplan - HaarlemAan de gemeente Haarlem werd door een aantal industriee- len een som van f 60.000,aangeboden, als bijdrage in de havenplannen. Het zwembad. In haar Maandagavond- nummer schrijft „Haarlems Dagblad" over de door den heer Stoop in uitzicht gestelde overdekte zwem-inrichting, en, hoezeer ook het schoone plan waardeerend, betreurt schrijver het, dat de inrichting niet dichter bij Haarlem komt, en niet voor on- en min vermogenden beschikbaar zal worden ge steld. „Het Spaarne". De roeiwedstrijden Zondag 1.1., liepen zeer goed van stapel. Het samenzijn was prettig; in èen woord: „Het Spaarne" (we bedoelen de vereeni- ging), mag, en zal ook met voldoe ning op dit feest terugzien. (Eigenlijk zijn dit veel meer woorden dan èen; doch wij hopen, dat Charivarius dit bericht niet on der de oogen komt.) De zwemvijver te Heemstede. Onder groote belangstelling werd Maandag te Heemstede de fraaie zwemvijver op Groe- nendaal geopend. Dr. Droog en de burge meester voerden het woord; daarna ont blootte zich een aantal der aanwezigen om den prachtig gelegen frisschen vijver daad werkelijk in gebruik te stellen. Het ging er recht vroolijk toe. Welk een dubbel koste lijk bad in zulk een omgeving. T rekhonde n misbruik. Sterker dan lange beschrijvingen, spreken de paar hierbij afgedrukte kieken. Ze zijn ontleend aan den omzendbrief, verspreid door de Nederl. Vereeniging tegen Trek- hondenmisbruik", eene vereeniging die zich als beschermster opwerpt van de trekhon den, arme dieren, welke door de karren- bestuurders vaak mishandeld worden, een schandelijk bedrijf, waarop de politie uitter- aard niet steeds letten kan. Gaarne wekken wij onze lezeressen en lezers tot daadwerkelijke belangstelling voor dit uitnemende doel op. Voor minstens 1,— jaarlijks, of 25,ineens is men lid. Men kan zich opgeven bij den heer Joh. v. i Pellecom, secretaris, P.-C.-Hooftstraat 130. Amsterdam. VAN HIER EN DAAR. Verdiende lof. Met genoegen en in stemming lazen wij in een afscheids-artikel van „De Bandelier", het algemeen orgaan voor gepensionneerde en eervol ontslagen officieren van zee- en landmacht, het blad dat ophoudt te verschijnen, te midden der dankbetuigingen aan de medewerkers, ook er een aan den heer A. H. Ritter, den trou wen medewerker en vriend ook van ons weekblad. Wij drukken voor onze lezers af wat „De Bandelier" schrijft: Gedurende de beide laatste jaargangen was den ondergeteekende het voorrecht be schoren, de gestadige medewerking zich verzekerd te zien van den heer H. A. Rit ter, een welbekend publicist te Utrecht. Belangeloos verzorgde de heer R. al dien tijd de historische rubriek op eene wiize, boven mijn lof verheven. De opstellen, de historische en de militair-historische van de hand des heeren R„ zooals hij die voor „De Bandelier" schreef, deden denken aan die sierlijke essays van enkele onzer beste his torie-schrijvers. Was de stijl bondig, vee'al gespierd, altijd gekuischt en duidelijk, zoo dat de artikelen steeds den indruk maakten geheel af te zijn niet te veel en niet te weinig de inhoud gaf blijk van onge- meene belezenheid, van diepgaande studie en van volkomen beheersching der stof. De ondergeteekende meent zich niet te vergis sen indien tot oordeelen meer dan hij be voegden zullen instemmen met deze uit spraak: de schrijver der Historische ru briek leverde, geschiedkundig en 'literair, werk van het beste allooi. Deze hond werd, na zes maanden gebruikt te zijn als trekhond, in dezen deerniswaardigen toestand te Arnhem aan den eigenaar ontnomen. den belet? Wij aarzelen niet, deze vragen na de overgelegde cijfers, beslist ontken nend te beantwoorden. En nu zal men wel blijven wijzen op de hooge consumptieprij zen, maar die staan slechts in verwijderd verband met den uitvoer. Onze boeren zijn n.l. gewoon, alleen vee te verkoopen, wat boven de maat van hun bedrijf zou staan en te fokken voor den uitvoer. Toen deze op allerlei wijzen door Duitschland en Bel gië werd belemmerd, omdat de naburige regeeringen de eigen veefokkerij wilden be gunstigen, kon slechts weinig van onzer, voorraad over de grenzen komen en dan nog maar langs zeer moeilijke wegen. Het heette immers toen, dat ons vee zoo ziek was.Nu bemerkt men in Duitschland en dientengevolge ook inBelgië heelemaal niets meer van die ziekte en men eet er alles, wat men krijgen kan, betaalt gaarne de hoogste prijzen voor onze runderen en onze varkens, en de kistjes goud komen er iede re week bij onze banken voor terug en stapelen zich op in de kelders aan het Ro- kin, waar de boeren ze evengoed deponee- ren als de koloniale groothandelaars en de effectenhouders, wier winsten en wier cou pons er mee betaald worden. Dat de markt en dientengevolge de winkelprijzen zich zet ten naar de graagte der buitenlandsche af nemers is derhalve een feit. dat niet met de grootte van onzen voorraad te maken heeft. Dit is een zaak tusschen den vasthouden- den en speculeerenden boer, de handelende kooplieden en onmiddellijke afnemers: de slachters. Dreigt hun begeerlijkheid over dit schreefje te gaan. dan grijpt de regee ring in, zooals zij reeds met den varkens- uitvoer gedaan heeft. Maar men bedenke, dat zoodra zij hierin te ver zou gaan, de boer ophoudt met fokken. Sluit men hem de grenzen af, dan gaat hij stil liggen en kijkt, hoelang hij het kan uithouden; en dat kan hij allicht langer dan de stedeling, die wel iets produceert, maar niet iets, wat hij zelf opeten kan. De cijfers der veetelling, die een maatstaf geven voor het geheele land. bewijzen, dat wij hier te lande nog een aardig stukje vleesch in huis hebben; dat het er alleen maar op aankomt, dat wij blijven varen voor den aanvoer van broodgraan en vee voer uit het buitenland. Zoolang de zee man vaart, blijft de boer mesten en fokken en van schaarschte is geen sprake en van duurte als gevolg daarvan evenmin." De Krnpp's Fabrieken. Alfred Krupp begon met steun der regeering de vervaar diging van het materiaal dat Oostenrijk neerwierp, Denemarken een provincie ar mer maakte en Frankrijk uit Elzas-Lotha- ringen zette. Na den oorlog van 1870 werd Krupp een nog waardevoller wapensmid. In 1873 en 1874 vervaardigde hij 2500 kanonnen voor het Duitsche veldleger. De fabrieken kregen het steeds drukker. Werkten zij in 1870 nog met 8000 man, dit aantal was in 1887 tot 23.000 en thans is het meer dan 30.000 man. Kolossaal is het productie-vermogen. In een jaar kunnen b. v. 150.000.000 K.G. spoor rails geleverd worden. Men maakt er alles; kanonnen van alle kalibers, affuiten, cais sons, projectielen, pantserplaten, koepels, scheepspantsers en zelfs complete oorlogs schepen. Sinds haar bestaan hebben de fa brieken minstens 50.000 vuurmonden gele verd aan allerlei landen en natuurlijk aan Duitschland in de eerste plaats. Ten einde de productie zoo goedkoop mo gelijk te maken, kochten de Krupp's kolen mijnen, hoogovens, ijzermijnen, enz. Deze kolenmijnen leveren jaarlijks meer dan 214 millioen ton kolen, de hoogovens leveren 1.250.000 ton ijzer. De fabrieken bezitten een eigen vrachtvloot, die het erts uit Bilbao en Zweden aanvoert. Alles is monsterachtig groot in deze fa brieken. De kanonnenfabrieken hebben een lengte van 150 M. en 72 M. diepte. Een werkplaats, enkel voor het afwerken van kanonnen, heeft bijna 200 M. lengte. De fabricatie der veldstukken heeft plaats in een gebouw van 4 verdiepingen van 100 M. lengte. 850 machines fabriceeren projectie len. Het chemisch gebouw van 5 verdiepin gen beslaat 4000 M. in het vierkant. Men weet dat de Germania-werf te Kiel, die 23 H.A. beslaat en 800 M. langs de baan gelegen is, ook tot de Krupp-inrichtingen behoort. Een schitterend schietterrcin heeft de fa briek te Meppen. Men kan daar in alle richtingen en tot 22 K.M. ver schieten. Het kanon voor Duinkerken heeft men dus daar niet kunnen probeeren! Een onmetelijk kapitaal is in de fabrieken gestoken, maar dit kapitaal bevindt zich ge heel in het bezit der familie Krupp, wel een bewijs, dat de onderneming niet alleen groot, maar ook zeer profijtelijk is. Tot voor kort bedroeg het kapitaal 180 millioen mark. Wegens de enorme werk zaamheden, welke uitbreiding noodzakelijk maakten, heeft de familie, geheel uit eigen middelen, het kapitaal tot 250.000.000 M. verhoogd. Een slechte geldbelegging bleken trou wens de fabrieken tot dusver niet. In 1906 en 1907 was het dividend 10 pCt., 191112 12 pCt., 191213 14 pCt., het laatste jaar 12 pCt. Men weet dat het geslacht in mannelijke lijn uitstierf. Toen Friedrich Alfred Krupp in 1902 stierf, liet hij twee dochters na. De oudste, Bertha, trouwde in 1906 met Frei- herr Von Bohlen und Halbach. Deze nam den naam Krupp er bij, zoodat de Krupp- naam aan de Essensche reuzenfabrieken verbonden blijft. ONDERWIJS. Slaag als opvoedingsmiddel. De op voedkundigen oordeelen verschillend over het effect van een ouderwetsch pak voor den broek. Conservatieve paedagogen dwepen er nog wel mee, moderne daaren tegen gelooven, dat hoe minder men slaat, het des te beter voor de jongens is. „Den Onze levensmiddelen. Het weekblad „Hoor en wederhoor" houdt een beschou wing over den stand onzer levensmiddelen, en komt wat den voorradigen veestapel be treft, tot gunstige resultaten. Het slot van het artikel luidt: „Moet nu, behoeft nu de uitvoer te wor Door de verkeerde lading drukt de geheele zwaarte op den hond, terwijl de kar bovendien te hoog is en 't dier met de keel. niet met de borst, trekt.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2