uit de Wilheiminabron te Haarlem tegen bloedarmoede. KERK-AGENDA, Zondag 12 September. Haarlem Vereen, van Vrijz. Herv. (Geb. Prot.) 10 u., Prof. Dr. Oort, van Leiden; Eglise Wallonne, 10j heures du matin, Mons. Paul Berthault, Pas teur a la Haye; Itein.-Ger. Gem. 10 u., Dr. Her- dersehé, Em. Pred. te Den Haag; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. Schade van Westrum; Ver. Doopsgez. Gem. 10 u., Ds. Pekema, Pred. te Enschedé. Bloemendaal: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van Leeuwen. Heemstede: Ned. Herv. Gem. 10 u.,Ds.Vanden Bergh van Eijsinga, Pred. te Santpoort. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Geen dienst; 2J u., Ds. Van den Bergh van Eijsinga. Spaarndam Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. S. B. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Creutz- herg, 5 u., Ds. Crentzberg. Voorbereiding H. Avond maal; Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond, 's av. 7 u., Ds. Pekema, Pred. te Enschedé. Zandvoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Pos thumus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Café „Rusthoek" iederen Zondagmiddag en avond concert. Hotel Duin en Daal. Schilderijen tentoon stelling van Haarlemsche Schilders. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschop pel ij k Museum. (J ansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Zaterdag II Septem ber 8 u. Lr. Jekyll en Mr. Óyde; Zondag 12 September; 8 u. Het Geheim; Dinsdag 14 September: Si/4 u. De Vlinder. Groote Kerk. Maandag 13 Sept. 8 u. Concert. Ver. v. Vrouwenkiesrecht, Vergadering, Dinsdag 14 Sept., 8 u., Nassauplein 3. GEMEENTEBESTUUR. Dinsdag vergaderde de raad onder voor zitterschap van den burgemeester. De hee- ren Koolhoven, De Roo van Alderwerelt en Van Stolk waren niet tegenwoordig. De nieuwe raadsleden, de heeren dr. Boniwater, Laan, Van Tienhoven en Van Vliet werden bcëedigd, gelukgewenseht en uitgencodigd cm plaats te nemen. Notulen werden goedgekeurd, waarna aan de orde was de benoeming van een wethouder. Met zeven van de tien stemmen (de heer Ja- cmnetti kreeg er 2, de heer Koolhoven l), wordt de heer Van Tienhoven herkozen. Daarna geïnstalleerd en gelukgewenseht. Ingekomen is een adhaesie-betuiging van de gemeente Zandvoort in zake den zeeweg- aanleg. Benoemd worden thans de leden der aste raadscommissies, voor die financieele commissie worden de heeren Teding van Berkhout, Laan en Va'n der Vliet met groote meerderheid herkozen. In de waterleiding-commissie werden de heeren Van Tienhoven, Bispinck en De Roo herbenoemd. Een aanbeveling van een lid van het col lege van zetters moest daarna worden op gesteld. Met algemeene stemmen werden daarvoor de heeren R. Verdegaal Rzn. en Van Beek aangewezen. Tot lid der schattingscommissie werd eveneens de heer Verdegaal met algemee ne stemmen benoemd. De Voorzitter deelt mede dat de gemeentebegrooting bij dezen wordt aangeboden, en elk der leden een gedrukt exemplaar thuis bezorgd krijgt. De gemeenterekening bedraagt in totaal aan inkomsten en uitgaven 302.000,die der watereiding 42.168, Na eenig heen en weer gepraat wordt nu vastgesteld een verordening, houdende ver bod van het voederen van vee met rogge of roggebrood, en daarna is aan de beurt het voorstel van dr. Bornwater inzake de volkshuisvesting. De Voorzitter leest aan den raad het re quest voor, hetwelk wij in ons vorig num mer opnamen, en geeft als de meening van het dagelijksch bestuur te kennen, dat dit eerst dan adhaesie betuigen kan, wanneer men plannen kan voorleggen. De woning wet eischt, dat men met plannen bij den raad komt, waarbij dan tevens subsidie wordt gevraagd. Dr. Bornwater zegt, dat zijn voorstel voor zichzelf spreekt; de punten èen voor èen nagaand, herinnert hij er aan, hoe reeds vroeger er op gewezen werd. dat de be staande toestand aan de meest gewone ei- schen niet voldoet; dat de werklieden, die in onze gemeente arbeiden, verplicht zijn elders te gaan wonen door gebrek aan'voor hen geschikte huizen, een toestand die er waarlijk geene van gezonde gemeente-poli tiek genoemd worden mag. Zonder gemeen, telijke inmenging is slagen uitgesloten, van daar dat spreker aldus had geformuleerd: „het dagelijksch bestuur met aandrang te verzoeken, de zaak der verbetering en uit breiding der volkshuisvesting krachtig ter hand te nemen en binnen zes maanden aan den raad voorstellen hieromtrent te doen." Ik wil een principieele beslissing uitlok ken, zegt dr. Bornwater. Het is onmogelijk voor die menschen om met voorstellen te komen, zoolang de gemeente geen weg' baant. Hoè dat geschieden moet, kan ver der besproken worden, maar het is de ge- mèènte, die den eersten stap moet doen. De heer Laan vindt het moeilijk voor den raad om aan B. en W. op te dragen deze zaak ter hand te nemen; als die wo ning-commissie zelf geen grond vinden kan, behoeft men dat nog maar niet aan B. en W. op te dragen. De tijden zijn bovendien ongeschikt. Neen, de heer Laan zou B. en W niet willen forceeren. Dr. Bornwater antwoordt, dat hij geen bepaalde, geen omschreven voorstellen vraagt, slechts dat de weg worde geëffend voor verder gaande besprekingen. Ik vraag niet aan B. en W. om gronden te koopen of aan te wijzen, maar dingen als b. v. het herzien der bouwverordening op een wijze, dat het bouwen van zulke woningen moge lijk wordt, of b. v. dat de raad besluiten zou de rioleering vóór gemeente-rekening te nemen. Een voord.eel zou hieraan ook zijn, dat de gemeente op die wijze het hecht in handen heeft, desnoods elementen weren kan die ze niet gaarne ziet, en op andere wijze zich doen gelden. De wethouder Van Tienhoven merkt op, dat de bestaande w.oningvereeniging niet kwaad zou doen, met aan B. en W. eens een schema van haar plannen te geven, iets wat nog nooit gebeurd was. De heer Laan: Dr. Bornwater had zijn stuk moeten zenden aan de woningvereeni- ging, want deze is het, die beginnen moet er werk van te maken, niet de gemeente. Het blijft een groot bezwaar voor de ge meente, huisjesmelker te worden; er zal b. v. voor een beperkt aantal woningen een -gr.ooter aantal liefhebbers zijn; aan wie meet de gemeente ze dan geven Zoo zijn er meer bezwaren. Wethouder De Waal Malefijt: B. en W. kunnen niet beginnen met aan eene woning- vereeniging faciliteiten te geven, daar er dan verscheidene particuliere bouwers zich zullen opdoen om ook aanspraak op de zelfde faciliteiten te maken. De vereeniging kome uit den hoek en zegge: „Ik heb grond, ik bouw er zulke en zulke huisjes op, maar ik heb geld te kort, en vraag om subsidie", zoo b. v. Maar nooit is er aan B. en W. een plan voorgelegd. Men spreekt wel van die wo ningnood. en men leest ervan in de bladen, maar officieel weten we er eigenlijk niets van. Dr. Bornwater zegt, dat ieder die zijn oogen open heeft, het euvel bemerken zal. Hij wijst er op, dat de gemeènte grond moet koopen, zij bepaalt dan zelve de plaats waar gebouwd wordt; zij heeft zoo controle. Zelf te bouwen behoeft zij niet. Spreker begrijpt het verzet van B. en W. niet. De Voorzitter zegt dat het duidelijk is, dat er aan deze opdracht voor B. en W. te veel moeilijkheden verbonden zouden blijken. Dr. Bornwater ziet niet in, welke die moeilijkheden zouden zijn. De Voorzitter zegt, dat de zaak niet moet worden omgekeerd; zij hoort thuis bij de vereeniging, en niet bij de gemeente. Er is thans trouwens lang genoeg over gepraat. Het denkbeeld van dr. Bornwater is sym- J pathiek, maar bergt veel moeilijkheden. Wil een van de heeren het woord nog De wethouder De Waal Malefijt wil een voorbeeld nemen aan den bouw der nieuwe beambten-woningen op Meerenberg, welke ofschoon door een goed architect gebouwd, gceii enkelen der bewoners bevredigen. Ieder hunner klaagt. De heer Bispinck zegt dat dr. Bornwater's denkbeeld sympathiek is, maar onverwerke- lijkbaar. Hij hoopt, dat al wat hier in het openbaar gesproken werd en dus in de pers zal worden overgenomen, de aandacht nog eens beter op de zaak vestigt; men weet nu, dat het dagelijksch bestuur, waar zulks maar eenigszins mogelijk is, wil medewer ken, en dat zal wel animeeren om met voorstellen te komen. Op deze wijze kan dr. Bornwater,'s voorstel toch ook, zij het indirect, vrucht dragen. De heer Laan zegt, dat lieden, die er zelf belang bij hebben, zich zeiven tot de ver eeniging moeten wenden. Hij raadt dr. Bornwater, zijn voorstel in te trekken. De Voorzitter vermoedt dat dr. Bornwa ter eerst eens spreken wil met de Woning- vereeniging. Dr. Bornwater wijzigt zijn voorstel in de zen zin: de raad. gehoord de besprekingen over het voorstel, bësluit alle pogingen tot verbetering en uitbreiding der volkshuis- vesting krachtig te steunen en allen even tueel daartoe bevoegden vereenigingen voor volkshuisvesting alle rrfedewerking te ver leenen. Dit voorstel wordt nu met algemeene stemmen aangenomen. We zijn nu aan de rondvraag. De heer Bispinck herinnert nog even den voorzitter aan zijne toezegging om een lan taren aan de Korte Laan te doen' Plaatsen De Voorzitter zegt. dat het wordt. De heer Laan heeft met schrik een lee- lijke bank bij het eindpunt der tram gezien. Gelukkig is deze bank echter weer verdwe nen. Ze maakte de omgeving daar niet mooier, en belemmerde het verkeer, wat ook met den vluchtheuvel het geval is. Spre ker hoopt haar daar nimmer meer aan te treffen. Hij maakt ,van de gelegenheid ge bruik, om aan te dringen op het weer open stellen voor auto's van den rijweg Korte Kleverlaan. De heer Van der Vliet wil de bank en den vluchtheuvel ook beide daar niet zien. De bank is mooi, maar staat daar niet. De wethouder Tienhoven vindt de bank mooi. ook nuttig door haar lantaarn. Auto's op de Korte Kleverlaan wil hij niet. De Voorzitter zegt, terecht, dat er over mooi en leelijk lang te praten is; hij herin nert er aan, dat het slechts het model was van een bank, die „Bloemendaal's Bloei" aan de gemeente wil aanbieden, en vindt het, zoo men tegen een bank op die plaats is, maar beter, dat nu tegelijk uit te maken. Wil de heer Laan het tot een voorstel ver werken De heer Laan wil zulks. Tégen de bank. De heer Jacometti stelt de mogelijkheid van een gesmeed ijzeren bank nog in uit zicht. De heer Van der Vliet ziet in een bank op die plaats een, zij het ook onschuldige, bewerkster van verkeersongelukken. Den heer Bispinck lijken een bank en vluchtheuvel op die plaats een soort van hinderlaag; immers den argeloozen wande laars beloven zij eene veiligheid, welke zij in werkelijkheid niet kunnen bieden. Dr. Bornwater wil bij deze besprekingen in het oog gehouden zien, dat niet slechts auto- en equipage-bezitters, maar voetgan gers ook menschen zijn. De heer Laan stelt voorGeen bank, geen vluchtheuvel. De stemming er over staakt, en deze moet dus in een volgende raadszitting maar eens vervat worden. Tot dan dus. S. PLAATSELIJK NIEUWS. l)e motie-Bornwater over de volkshuis vesting. We ontvingen in deze zaak het volgende "Schrijven: Onder bovenstaanden titel komt in het „Bloemendaalsch Weekblad" van 28 Au gustus j.l., een schrijven voor van den heer Van Twisk, dat door velen met instem ming zal zijn gelezen. De heer Van Twisk erkent toch daarin, dat het vraagstuk der volkshuisvesting van zeer groot belang is, en dat de voorzie ning in den woningnood voor arbeiders en daarmee gelijkgestelden slechts is te ver krijgen met financieele hulp der gemeen schap. Hij aanvaardt daarbij het begin sel, dat in sommige gevallen de huurprijs der te bouwen woningen lager zal moeten zijn dan de werkelijke huurwaarde. Hij motiveert dit met den lagen loonstandaard in enkele bedrijven; hij heeft daarbij, hoop ik, ook bedacht, dat een arbeider met een groot gezin een ruimere woning noodig heeft, dan een met een klein gezin, zonder dat hij echter meer huur kan besteden dan de laatste. Met dit beginsel heeft de Amsterdam- sche wethouder Wibaut in zijn bekend voorstel omtrent de volkshuisvesting reke ning gehouden, en ieder zal de billijkheid, ja. noodzakelijkheid er van inzien. Over de wijze, waaróp de zaak dient ter hand genomen te worden, hetzij door de gemeente in eigen beheer, of wel, door van gemeentewege in onderhandeling te treden met. en steun te verleenen am een bouw- vereeniging, zal in Bloemendaal het laatste woord nog wel niet gesproken zijn. Krach tens het sociaal-democratische gemeente program geven wij, socialisten, natuurlijk de voorkeur aan gemeentezorg boven het particulier initiatief (zij het dan met ge meentehulp). Hierop echter in den breede in te gaan, zou voor het oogenblik te veel van de plaatsruimte vergen en wellicht een ontijdig vooruitloopen op de zaak zijn. Moch ten echter, bij aanneming der motie-Born- water, vaster plannen verschijnen, dan hoop ik de gelegenheid te hebben, hierop nader terug te komen. Hoofdzaak, waarom ik op het schrijven des heeren Van Twisk ben ingegaan is zijn laatste conclusie, waarin ook mijn naam genoemd wordt. Hij schrijft n.l.: „Doch ook in de gemeente komt er een drang ten goede in dezen, want hoe zou een socialistisch candidaat voor den raadszetel, en dan nog wel iemand als de heer Klomp, die voor de meeste kie zers een onbekende persoonlijkheid is, i het tot 200 stemmen gebracht hebben, in- dien de verbetering der huisvesting en opheffing van den woningnood niet N° 1 van zijn programma ware geweest? Dat geeft m. i te denken." Dat de heer Van Twisk het uitbrengen van 200 stemmen' op een onbekend socia listisch candidaat (die echter in een zeer druk bezochte openbare vergadering gele genheid heeft gegeven kennis met hem te maken!) een drang ten goede noemt, ver heugt mij. Ik ben echter zoo vrij, te betwij felen of alleen het eerste nummer van mijn programma mij die 200 stemmen heeft be zorgd. Ik mocht op de openbare vergade ring, vóór de raadsverkiezing door de S. D. A. P. te Bloemendaal belegd, nog eenige andere belangrijke zaken naar voren bren gen, o. m.gezondere belasting-politiek en billijker schoolgeldheffing, in het bizonder voor de M. U. L. O.-school, ten einde aan deze inrichting het karakter van standen school te ontnemen. Zou de heer Van Twisk niet denken dat deze zaken ook van invloed op dat stemmenaantal zijn ge weest? En zen er ook niet toe hebben bij- gébracht het feit, dat .door de meer beken de persoonlijkheden, die tot nog toe den raad vormden, al dezé belangen, op schro melijke wijze verwaarloosd waren? Doet het niet eigenaardig aan, dat juist na de candidaatstelling van een onbekend soci aal-democraat, die een veel grooter aantal stemmen haalt, dan men geraamd had, er raadsleden zijn, die op eens beseffen, dat er iets gedaan moet worden tot opheffing van den woningnood, terwijl zij daar voor dien nooit aan gedacht hebben? Heeft het er niet veel van weg, of de schrik den hee ren om het hart ik geslagen en zij nu de handen aan de ploeg zullen slaan, ten einde aan het gevaar te. ontkomen, na verloop van tijd een onbekend socialist in hun mid den te zien plaats nemen? Hoe het ook zij, het stemt tot verheuge nis, dat er een meer democratische gees: in onze vroede vaderen schijnt op te leven, en mochten zij zich nu ook geroepen ge voelen, de andere, door mij genoemde za ken eens ter hand te nemen, dan zullen wij, socialisten, en met ons wellicht ook anderen, dankbaar erkennen, dat de candi daatstelling van een, zij het dan onbekend- persoonlijkheid, door onze partij niet tever geefs is geweest. U, waarde redactie, mijn besten dank voor de verleende gastvrijheid, G. M. Klom p. Wij verwijzen naar het raadsverslag in dit nummer. (Red.) Jubileum. Op 15 Sept. a.s. herdenk de heer C. L. A. van Leeuwenstijn, station chef te Overveen, zijn 25-jarig jubileum Op 15 Sept. 1890 kwam hij als leerling in dienst te Kesteren, werd achtereenvolgens geplaatst te Nijmegen, Tiel, Velsen, Baarn en de laatste 12 jaar te Amsterdam, bureau wagenverdeeling. Ingaande 1 April 1915 volgde benoeming tot stationchef te Over veen. Wij wenschen den jubilaris nog vele jaren in zijn zoo nuttigen werkkring toe. Vernielzucht. Zondagnacht had een of andere vlegel van de fraaie bloemen achter het stootblok aan het eindpunt der Bloemen- daalsche tram, er een aantal uitgetrokken en in het rond gesmeten. Het gebeurt meer malen, dat onze lezers ons mededeelen. dat vooral des Zondags bloemen uit hun tuinen, en menigmaal op klaarlichten dag, worden weggekaapt. Die diefstallen des nachts zijn moeilijk te beletten, maar die over dag ge schieden menigmaal met een medeplichtige: d. i. de argeloosheid of stoffigheid van de voorbijgangers. Het gaat er al mede als met het berijden der voetpaden. Indien de voor bijgangers de overtreders maar eens flink verboden of met aanbrengen bij de politie dreigden, zou misschien menigeen zich wel laten gezeggen. Willen wij het eens pro- beeren Men deelt ons mede: De gemeenteraad van Delft heeft Dinsdag benoemd tot leerares in de Engelsche taal aan het gymnasium mcj. A. M. Knottebelt. te Bloemendaal. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; rijden over de voetpaden; loopen over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij: A. Schaap, Colensostraat 21 zwart, te Scho ten een broche; Hellewaard, Heuvelweg 4, te Bloemendaal, een broekkap; A. M. Smits, te Aerdenhout, Schulpweg 6, een.bruine re-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2