KERK-AGENDA, Zondag 19 September. Haarlem: Rem.-Ger. Gem. 10 u., Ds. Ilaentjes; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. De Meijere; Ver. Doopsgez. Gem. 10 u., Ds. Hylkema. BloemendaalNed. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van Leeuwen. Heemstede: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Aalberts, Emer. Pred. te Bergen op Zoom. Bevestiging; 2j u., Dr. Oberman. Intrede. Houtrijk en Polanen Ned. Herv.' Gem., 10 u„ Ds. B. Baijon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den B'ergb van Eijsinga. Spaarndam Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. S. A. Baijon. IJmuidenNed. Herv. Gem. 10 u„ Ds. Creutz- berg, 7 u., Ds. Creutzberg. H. Avondmaal; Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond, 10J u., Ds. Kielstra, Em. Pred. te Oegstgeest. Zandvoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Pos thumus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Café „Rusthoek" iederen Zondagmiddag eu avond concert. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in bet gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotbeek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Zondag 19 Septem ber: 8 u. Binnen de Wet; Dinsdag 21 Sep tember: 8 u. „Cremer"; Woensdag 22 Sep tember: 8 u. Hooge Politiek. Ned. Natuurkist. Ver., afd. Haarlem. Zater dag 18 September, 's avonds 65 u. Bijeenkomst te Zandvoort. Ned. Vegetariërsbond. Zondag 19 September, 10^ u. Alg. VergaderingSoe. Vereeniging. met uitzondering van den Zondag, en de lange jacht zal alleen op Woensdag en Za terdag plaats hebben. Voor het Qooi en omgeving zijn beperkende bepalingen ge maakt, het betreden van militaire terreinen enzoovoorts verbiedend. Gemeente-begrooting. voor 1916. Aan onze gemeente-begrooting voor 1916 ont- leenen wij onderstaand ecnige cijfers. Wat de Inkomsten betreft: De hoofde lijke omslag wordt geraamd op 100760,85r' tegen 68478,78r' in 1915; de hondenbe lasting met 2400,de reinigings-belas- ting met 6000,—, en het vergunningsrecht met 1600,komen overeen met de in 1915 daarvoor toegestane sommen. De schoolgelden zijn begroot op 13100,te gen 11980,in 1915, de bijdrage van het rijK in het lager onderwijs op f 14130, Wat de uitgaven aangaat: Voor de nieu we begraafplaats werden na de in 1915 uit getrokken 25.000, nu nog 15.000,uit getrokken; voor onderhoud van wegen, pompen, riolen, enz. 23718,voor jaarwedden onderwijzers 42100,tegen 37600,het vorige jaar; voor kosten van het armwezen f 5610,tegen 5110, vorig jaar; voor renten en aflossingen 66717,50 tegen 62990,in 1915; voor bijdrage aan Haarlem in de kosten van leer lingen die daar de H. B. S. bezoeken 6400,evenals in 1915; voor kosten van waterwerken, rioleering, enz. 22000, voor aankoop van den stoomwals ƒ5000, voor onvoorziene uitgaven f 2572,50. In ontvangsten en uitgaven sluit deze be grooting met 302.000, Nieuwe zaak. Zooals onze lezers in de annonce in dit nummer 'zien, opent Maandag a.s., te Bloemendaal, de Haar- lemsche Brood- en Meelfabriek een filiaal. En wel aan den Bloemendaalschen weg op n". 51, vrijwel midden in het dorp. De nieuwe begraafplaats. We zijn eens een kijkje gaan nemen op onze nieuwe begraafplaats aan den Bergweg. Wan neer men, dien weg afloopend, aan den voet der duinen komt, staat ge, een wei nig naar rechts gaand, pal er voor. Hier in deze duinpartij is de arbeid in vollen gang. Links ziet men reeds een huisje van aangenamen vorm, welks muren al geheel zijn opgetrokken en waar reeds de hou ten dakbekapping opstaat. Dat is de dood graverswoning. Onze lezers vinden hierbij eene afbeelding van deze woning, zooals ze eruit zal zien ais ze klaar is. De wo ning ligt iti de nabijheid van het hek. en de doodgraver heeft zoo een goed toezicht, ook op het lijkenhuis, een gebouwtje, dat niet ver van zijn woning staat. Dit ge bouwtje heeft een poortvormigen toe gang, en licht van opzij; bovenin komt er een luchtververschingstorentje. De bouw van dit lijkenhuisje is ook reeds een heel eind gevorderd. Opwaarts wandelend, de duinen in, be treden we het eigenlijke kerkhof. Het ter rein wordt aangelegd door den heer Leo nard Springer. Het is een aardig gezicht, zooals de uitgegraven wegen rondom met ophoogingen weder zijn aangepast aan de golvende omgeving, zoodat het werk van de mensehen en dat der natuur zich als het ware in elkaar oplost. Een breede laan voert 11 te midden van glooiende duinrug- gen naar het hoogste punt van het ter rein, de plaats waar het hoofdgebouw, de Aula, komt. Vanaf deze plaats is het uit zicht naar alle kanten verrukkelijk. T,ot in verre verten strekken de schilderachtige duinen zich uit; tusschen het green zien we ons gemeenzame huizen en kerktorens opsteken; temidden van donkere zware bosschages liggen de zachtgroene weiden uit; heidér roode daakjes glanzen uit rijk geboomte. De zeewind blaast zijn krach- tigen zuiveren adem hier over het land, en de wijde lucht vertoont haar aldoor wis selend spel van blauw en zilver en grijs en goud. De eenzaamheid is hier schoon en nobel, en wij kennen niet veel plekjes op de wereld, beter geëigend dan dit voor zoo vredige en rustige bestemming. Op deze bekoorlijke hooge plek komt, zooals we zeiden, de Aula. De fundamen ten staan reeds en de muren worden al opgetrokken. Dit gebouw, waarvan onze lezers een afbeelding hierbij vinden, is sta tig in zijn eenvoud; de stijl is een sober Louis XIV. De vier pijlers aan den mid dengevel zijn van Oberkirchner zandsteen met gebeeldhouwde kapiteelen, de andere pijlers worden van baksteen opgetrokken uit zandsteenen voetstukken. Een fraaie breede trap voert naar den vooringang. Binnentredend, bevindt men zich in de groote hal, daarachter ligt de kapel, dat is de ruimte waar de lijkkist wordt binnenge bracht door een ruime achterpoort, ter wijl de familieleden door den vooringang de hal binnengaan. De rijweg loopt namelijk rond het gebouw heen, zoo dat de lijkkoets tot achter het ge- houw rijden kan, en de volgkoetsen aan de voorzijde blijven staan. Ter weerszijden van de hal, in de zijvleugels, zijn gemak- en wachtkamers ingericht. De hal zelve is eveneens in ecnvoudigen Louis XIV-stijl. ze wordt geheel in wit stuc uitgevoerd. De vloer bestaat uit zwarte en witte tegels. Het gebouw voert over zijn geheelen om vang een kroonlijst, waarop een hoog- opgaand leien dak, door een monumentalen, met gebeeldhouwde festoenen versierden schoorsteen bekroond. De steen, welke voor den bouw wordt gebruikt, is de Utrechtsche handvorm-bak steen. een mooi materiaal, vooral ook om dat zij in verschillende tinten gebezigd worden zal, wat aan de muren een natuur lijke levendigheid geeft. De architecten van dit werk zijn de hee- ren Mulder Van Asdonk, aannemer is de heer S. P. Rijnierse, allen plaatsgenoo- ten. Het beeldhouwwerk wordt vervaar digd door den heer Louis Vreugde uit Heemstede. Het trof ons bij ons bezoek met welk een behoedzaamheid men waar zulks maar eenigszins doenlijk is, elk boompje spaart, want het natuurlijk aanzien van deze mooie plek dient zooveel mogelijk behouden te worden. Uit het p 0 1 i t i e-r a p p 0 r t. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens rijden zonder licht en loopen over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij' M. Merens, Noorderstationsweg 9, te Bloe mendaal, een huissleutel; wed. Van der Pol, Bloemendaalscheweg 18, te Bloemendaal, een rozenkrans; J. Wigchert, Kleverlaan 137, te Bloemendaal, een portemonnaie met inhoud; W. van den Brink, Elswoutslaan 9, te Overveen, een zilveren dameshorloge; aan het bureau van politie te Overveen, een strooien hoed; een potloodhouder; een zil veren hoedenpenbeschermer; een schaar; een huissleutel; en een zilveren armband. Komen aanloopen: bij C. N. J. Moltzer, Rijperweg 6, te Bloemendaal, een herdershond. Verloren: een rekenboekje; een gou den dameshorloge; een pet; een vragen boek en een zwarte damestasch. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 10 tot en met Donderdag 16 September. Geboren; z. van W. J. Havelaar en P. Mees; levenl. dochter van J. Huisman en A. M. Cassee; z. van M. Wilson en A. van Gastele. Ondertrouwd: G. Bouwhuizen en A. G. van den Berg. G e t r 0 u w dJ. A. van Buggenum en M. Dekker. Overleden; F. W. Hoeven, 20 j. Overleden in het gesticht Me e- renberg: Ch. H. Meijer, 69 j.; A. Stam mes. 35 j.; G. Vervooren, 75 j. De Aula onzer nieuwe begraafplaats. UIT ANDERE GEMEENTEN. Een aardige reclame. De heer A. Weill in de Barteljorisstraat, te Haarlem, heeft het denkbeeld van een alleraardigste re clame gehad. Hij heeft nameijk zijn bedrijf, het vervaardigen van bontwerken, cinema tografisch laten opnemen, en wel door de Hoilanda-filmfabriek te Haarlem. Vrijdag middag was het proefdraaien bij de Hol- landia. E11 de volgende week kan men in Cinema-Palace in de Groote Houtstraat de film al zien. Men krijgt dan eens een kijk op het bontwerkersbedrijf, en wie het nog niet wist, zal verbaasd staan, zoo goed als de zaak Weill ingericht is. En niet slechts het atelier, maar ook de passalon, want de film vertoont u ook dat vertrek, en een dame is er aan het passen. Na lang zoe ken, want de voorraad van modellen is heel groot, komt de dame den winkel uit; zeer voldaan, met een prachtigen mantel aan en een schat van een mof aan de hand. ziet men de dame het huis Weill verlaten. De zaak bestaat dit jaar 59 jaar; een oude firma dus, maar met nieuwe, frissche denk beelden, zooals ge ziet. Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Dinsdag had eene ledenvergadering der af- deeling Haarlem van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht plaats, ten huize van mevrouw ThielWehrbein. Van de behan delde zaken vermelden wij de regeling van een winterprogramma met belangwekken de lezingen en de benoeming van me vrouw Thiel tot afgevaardigde bij de aan bieding van het verzoekschrift op 22 Sep tember a.s. in Den Haag. Ned. Natuurhistorische Vereeniging. De afdeeling Haarlem dezer vereeniging heeft op Zaterdagavond a.s. een tocht uit geschreven. Het gaat naar Zandvoort om het lichten van de zee waar te nemen. Bij eenkomst te half zeven aan de E. S. M. te Zandvoort. Ned. Vegetariërsbond. Zondag a.s. heeft de algemeene vergadering van dezen bond te Haarlem plaats, en wel te 10.30 in de sociëteit „Vereeniging". Ten 1.45 trekt men naar de Groote Kerk om het orgel concert bij te wonen. Daarna wordt de vergadering voortgezet. Des avonds te 8 uur is er in de „Vereeniging" een propagan- da-bijcenkomst, waarbij muziek wordt ge maakt en de heer D. de Clercq het woord voert. Verder zijn, ook voor des Maandags, tochtjes in en buiten Haarlem beraamd. Teylers Stichting. Tot directeur der Teylers Stichting in de plaats van den heer L. P. Zocher is benoemd de heer Vincent Loosjes. J. J. Cremer Dinsdag 21 September des avonds ten 8 uur, geeft de vereeniging „J. J. Cremer" eene voorstelling in den schouwburg Jansweg. Men speelt Ibsen's „Nora" of „Een Poppenhuis". Weldadigheid naar Vermogen. Welda digheid naar Vermogen zendt dezer dagen weder omzendbrieven met verzoek om bij dragen. Gaarne bevelen wij deze overbe kende en sympathieke instelling bij onze lezers aan. VAN HIER EN DAAR. „Actie in zake conscientievrijheid" Er is een comité opgericht met het doel dienstweigering als gewetenszaak ingang te doen vinden in het Nederlandsche volk. Wel is waar doet het comité het voorkomen alsof zij alleen wil dat dienstweigering op grond van gewetensbezwaren niet meer strafbaar wordt gesteld, maar het spreekt van zelf dat de, zij 't ook onbewuste, strek king van dit streven die is, welke wij hier boven aangeven. Behalve ds. De Ligt en misschien 100 geestverwanten, zullen in ons land weinig Nederlanders zijn, die zoo zeer hun land zijn ontvallen, dat zij dat tegen een gewapend opdringenden geweldenaar, uit gewetensbezwaar niet zouden verdedi gen. Het comité zal dadelijk staan voor eene vermenging van die principieelen met ge- makzuchtigen en revolutionnairen, die te voeren actie zullen gebruiken als hefboom om tot heel andere doeleinden te geraken dan het comité thans opgeeft. Wij gevoe len er dus niets voor om door plaatsing van idealistisch bedoelde, maar in werke lijkheid volkskracht ondermijnende uitingen bestaande verwarringen in hoofden van Ne derlanders te helpen vermeerderen. KOLONIËN. Reclame voor Ned.-lndië. 'In een artikel „De uitwassen der Politiek" behandelt het blad „Ons Land" als een dezer uitwassen een zeker gemis aan practisch inzicht, aan nuchterheid, dat door de politiek in de hand schijnt te worden gewerkt. Zoo interesseert de politiek zich b. v. niet voor het maken van reclame voor ons Indië. „Er is geen stembiljet mee te winnen, en dusdoet men vrijwel niets," zegt schrijver. En toch, hoe veel en hoe goed werk ware er in die richting te doen. „Allen zijn wij het daarover eens. dat 'net in het belang van Indië en Nederland beiden is, dat wij ons zooveel, mogelijk inspannen om Indië tot bloei te brengen. Hoe meer Nederlanders daar gaan werken, hoe beter. De beteekenis van dit belang kan niet overschat worden. Beschouwt men het uit een nationaal Nederlandsch oogpunt, een zuiver Indisch oogpunt, een algemeen hu manitair oogpunt, steeds blijft het een even groot belang. Hoe men de zaak ook wendt en keert, het belang blijft reusachtig. Wil men nu, dat Nederland, dat de Ne derlandsche kapitalist, de Nederlandsche industrieel, de Nederlandsche handelaar, ar beider, bestuurder, organisator, natuurHo- zoof, litterator, betrekking-zoeker, ethicus zich voor Indië interesseeren, dan is e: maar één middel: dat men reclame maakt| voor Indië, reclame zoo goed, zoo veelzij dig, zoo smakelijk mogelijk. Reclame beeld, in geschrift, wetenschappelijk, popu lair, door tentoonstellingen, kinerhatogrf, fen, „cultuurbeelden", kortom reclame den besten en veelzijdigsten geest. De kosten spelen hier geen rol. De re clame is dermate staatsbelang en een z.ooj geweldig staatsbelang, dat hier al heel lidi:| de zuinigheid de wijsheid zou bedriegen. En wat is er tot nu toe gebeurd Niets Door een royaal initiatief van enkele parts culieren wordt er in één richting in allerlaatsten tijd iets gedaan. Doch dc rej ciame is hier bijzaak. En in elk geval ver zuimt de staat hier zijn plicht in vrijwel alt] richtingen. Eenige jaren geleden hebben particulie ren aan deze reclame iets willen doen. Aar Koloniën had men er wel ooren naar. a andere particulieren ook maar mee wilds* doen. Die anderen hadden het toen te dnfl met het Koloniaal Instituut. En de zaï' bloedde dood. En men deed en doet niet Terwijl Nederland overstroomd mof; zijn met geïllustreerde boekjes over In* terwijl de regeering geregeld Nederlau- sche journalisten moest uitnoodigen hi® te bereizen, terwijl er hier rondreizende dische tentoonstellingen en kinematograif moesten zijn, terwijl althans een „verbef ding" van Indië, gelijk Canada zoo si lijk en populair op de laatste Brussel! tentoonstelling gehad heeft, op tentoonst- yl ul cv

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2