DE Ln™G Corsetten uitsluitend naar maat. AGENDA. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in liet gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend vau 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stad s-B ibliotbeek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags vau 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg J answeg Zondag 10 October: 8 u. 2de Gabaret- en Specialiteiten-Voorstelling Dinsdag 12 October: 8V4 u. Lezing; Woens dag 13 en Donderdag 14 October: Bioscope- Voorstelling. Sociëteit „Vereeniging": Dinsdag 12 Octo ber: 8 u. Eerste Kamermuziekavond. KERK-AGENDA, Zondag 10 October. Haarlem: Vereen, van Vrijz. Rerv. (Geb. Prot.) 10 u., Ds. Visser, Pred. te Assen; Eglise Wallonnc, 10J heures du matin, Mons. Ckouillet. Pasteur a la Haye; Rem.-Ger. Gein. 10 u„ Ds. Hooykaas, Rem. pred te Rotterdam; Ev. Lutli. Gem. 10 u., Ds. De Meijere; Ver. üoopsgez. Gem. 10 u., Ds. Hylkema. Bloemendaal: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van Leeuwen, 6| u. Ds. Van Leeuwen. Heemstede: Ned. Herv. Gein. 10 u., Ds. Oberman. Voorbereiding H. Avondmaal Houtrijk en PolanenNed. Herv. Gem., 10 u„ Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den Bergb van Eijsinga. Spaarndam Ned. Herv. Gein. 10 u., Ds. S. A. Baljon. ijmuiden: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Creutz- berg, 2% u. Ds. Creutzberg. Doopsbediening; Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond, IO5 u., Ds. Van Calcar, Doopsgez. pred. te Beverwijk. Zandvoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Pos thumus Meijjes. Doopsbediening. de schoonheid van Shakespeare's werk en er zoodoende toe bij te dragen, dat zij, bij het lezen of het zien opvoeren der treur- en blijspelen van den grooten meester, meer en beter dan te voren van die schoonheid zul len genieten. Een soort van leeken-cursus dus." Naar wij vernemen, hebben zich thans reeds een aantal deelnemers voor den cur sus aangemeld. Wij vernemen, dat de oude spoorbrug over de Zanderijvaart, die reeds geruimen tijd sporen van doorzakken vertoont, eerst daags vernieuwd wordt. Reeds spoedig wordt aangevangen met dit werk, waar door één spoor ZandvoortOverveen tij delijk buiten gebruik moet worden gesteld. Uit het politi e-r a p p 0 r t. Processe n-v erbaal zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; loopen over verboden grond; diefstal van bloemen; diefstal van een rijwiel. Gevonden en terug te bekomen bij H. de Vries, Korte Kleverlaan N". 6a, te Bloemendaal. een parapluie; A. Iking, Bloemendaalscheweg N°. 246, te Over veen, een ijzeren ketting; Verlengde Koe pellaan N". 9, te Bloemendaal, een por- temonnaie met inhoud; aan het bureau van politie, te Overveen, een fantasie broche en een sleutel; aan het politieposthuis te Bloemendaal, een zak met eikels. Verloren: een damesparapluieeen portemonnaie, inhoudende 8,een ronde strooie hoed met blauw lint; een pet; een gouden broche. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 1 October tot en met Don derdag 7 Octoher. Geboren: z. van L. van der Hulst en J. A. Hageman; z. van J. A. D. M. Daniels en C. M. F. Vinke; d. van H. Th. van der Klugt en S. van Amersfoort. Ondertrouwd: G. Bouwhuizen en A. G. van den Berg; C. Janssen en C. Th. van Schooten. Overleden in het gesticht Mee- renberg: K. Simons, 59 .i. UIT ANDERE GEMEENTEN. Bond voor Vrouwenkiesrecht. Dins dagavond had van bovengenoemden bond de eerste winterbijeenkomst plaats. Me vrouw BoissevainPijnappel uit Amster dam. voorzitster van den Bond, snrak over het onderwerp: Het vrouwenkiesrecht- vraagstuk. Een zeer groot aantal dames leden en introducées was tegenwoordig. Me vrouw Prins, voorzitster der aideeling Haarlem, heette allen welkom, en wees in haar openingswoord met vreugd op het feit, dat de afdeeling zeer in ledental toe neemt. Dan nam mevrouw Boissevain het woord. Na een terugblik op den moeilijken tijd. door den Bond in de eerste jaren na hare stichting doorgemaakt, roemt zij de in later jaren steeds aangegroeide belangstelling Wat de toekenning van politieke rechten aan de vrouw bij de aanstaande Grondwets herziening betreft, spreekster verwacht daarvan niet veel; andere vraagstukken zullen de zaak der vrouwen voor het oogen- blik wel weer verdringen, zoo vreesde zij. Om te doen zien wat vrouwen met poli tieke rechten aan nuttigs vermogen t t stand te brengen, werden door spreekster verscheidene voorbeelden gegeven. Bij sommigen heerscht de meening nog. dat v rouwen in de samenleving een minder ver antwoordelijke taak dan de mannen te ver vullen hebben. Onjuist, want in deez' davPn zag de vrouw zich bij haar eigen, verzwaar den arbeid, ook nog dien van den man me nigmaal toebedeeld. Hare aanspraken mo gen daardoor zonder twijfel dan ook ver groot. In het buitenland had de vrouwenbewe ging vaak tegen een onstuimig verzet te kampen; in Holland is het meer een soort v;an lijdelijk verzet wat zij ondervindt, en dat te overwinnen is nog moeilijker dan het fnuiken van feilen tegenstand. Eén ding vooral staat hier te lande het vrouwenkiesrecht in den weg, en dat isde onwetendheid der vrouwen. Die te bestrij den is het hoofddoel van den Bond. De leden werken hieraan met al hare kracht en overtuiging. Geestdriftig handgeklap der aanwezigen en de toetreding van eenige aanwezigen tot het lidmaatschap, beloonden mevrouw Bois sevain voor haar goede en bevattelijke rede. Nog musiceerden eenige dames en er werden kopjes thee gedronken. De Bond heeft weder een belangwekken de bijeenkomst in hare propaganda-boe- ken in te schrijven. Museum vau kunstnijverheid. In het museum van kunstnijverheid is van 10 tot 25 October te zien eene tentocnsteling van schetsen, teekeningen en etsen uit En- gelsch en Nederlandsch Indië, uit Holland en verschillende andere landen, van W. O. J. Nieuwenkamp. „IIet Spaarne". Maandag 11 October houdt de Roei- en Zeilvereeniging ..Het Spaarne" een buitengewone algemeene ver gadering. en wel ten 8 uur des avonds in het vereenigingsgebouw. Het militaire sportfeest. Het weer kon er Woensdag mee door. Zoo dachten de feestregelaars dan ook. en terecht. Want een felle zon moge niet hare goedkeu ring aan dit feest gehecht hebben, toch was het droog en niet al te donker; eigen lijk ook wel aardig, zie je, dat grijze weer. boven al dat vertier en rumoerige, kleurige vroolijkheid. Men moet nu eenmaal waar- deeren wat men heeft, en vaak kan dat ook best. Het was dus pleizierig op het feestter rein. Van uit den omtrek waren hoopjes toeschouwers en medewerkers aangeko men. Alles was prompt geregeld, en de nummers liepen als gesmeerd. Het programma was afwisselend en ge zellig en de vele toeschouwers genoten van dit alles en bewonderden de menigmaal mooie en koene kunststukjes der mededin gers. Een succes van je welste. En dit niet het minst voor mejuffrouw Fleischman, wier initiatief tot dit feest zeer veel waardeering vond. Lezing. Maandag a.s. des avonds ten 8 uur, houdt dr. A. H. de Hartog in het Brongebouw een lezing over Veritas' Da- geraadsgeschriftje „Bestaat God Toe gangskaarten tegen 10 cent per stuk ver krijgbaar aan de zaal. VAN HIER EN DAAR. Kern. Zoo lijdt nu de dichter, hij, stout van stap, Om den treurigen gang van ons jongelings- [schap. Zijn liefde groeit, arm volk. met uw nood. En hij wenscht in zijn hart u groot of dood. O, Vlaanderland. daar is schuld in uw [schand. Des grijpt die tK liefheeft den geesel ter [hand, En slaat u, en slaat zich terzelfdertijd. Als een vader doet die zijn kind kastijdt. R n e de C 1 e r c q. („Vlaamsche Stem'.) Evangelische Maatschappij, afd. Zuicl- Kennemerlancl. Tengevolge van het be sluit door de algemeene vergadering, geno men op 15 April 1915, n.l. het vereenigings- jaar dat voor dezen liep van 1 Juni tot 31 Mei, gelijk te doen loopen met het kalen derjaar, zal de contributie over 1915, van 1 Juni tot 31 December, dus la deel, ver meerderd met een gelijk deel voor fran- kce-rkosten der „Protestant", in de eerste helft van Octoger worden geïnd. Mr. C. Th. van Deventer. In het laat ste „Neerlandia"-nummer herdenkt dr. Mr. C. Th. VAN DEVENTER Kiewiet de Jonge, mr. C. Th. van Deven ter. die vorige week overleed. Bij het artikel is een fraai portret van den over ledene gevoegd, dat wij, dank zij de be reidwilligheid der redactie van „Neerlan- dia", thans ook in ons blad kunnen plaatsen. Ontwikkeling en ontspanning der gemobi liseerde troepen. De centrale commis sie voor ontwikkeling en ontspanning der gemobiliseerde troepen, zendt ons haar jaarverslag over September 1914Sep tember 1915. In dit verslag wordt nog eens de oprichting der commissie nage gaan. Herdacht wordt wat hier en daar in het land voor het goede doel werd gedaan, en o. a. aan de commissie te Haarlem de heeren W. Dyserinck, J. R. Prent Sr. en mr. P. Tideman worden waardeerende woorden gewijd. Erkentelijkheid wordt be tuigd aan wie als spreker optraden, aan wie leergangen hielden, aan wie lectuur zonden. Niet steeds bevredigend was de deel neming aan de cursussen; te weinig mi litairen gaven van belangstelling blijk, maar, ondanks de vele teleurstellingen moe ten uitspraken als deze, der commissie zelve eene genoegdoening zijn: „De an- alphabeten in het leger zullen thans wel allen kunnen lezen en schrijven." De commissie doet aan het slot van haar verslag nogmaals een beroep op de vaderlandsliefde van allen, die tot dusver ten behoeve der gemobiliseerden werk zaam waren, om hunne krachten te blij ven wijden aan deze toch zoo goede, ja, uitnemende zaak. En wie nog niet eraan meededen, welnu, die doen het thans! A. N. V. - Op de algemeene Vergade ring van groep Nederland, gehouden 20- Maart 1915, werd de commissie, door het hoofdbestuur benoemd om een herziening der statuten te ontwerpen, uitgenoodigü zoo mogelijk haar arbeid vóór 1 October van dat jaar ten einde te brengen. Aan dat verzoek is door de commissie gevolg gegeven. De algemeene verbondsvergadering, waarin het ontwerp der nieuwe verbonds- wet zal worden behandeld, zal gehouden worden te Dordrecht in April 1916, op een nader te bepalen datum. De groepen en zelfstandige afdeelingen worden uitgenoodigd tijdig te willen zorg dragen voor het aanwijzen van vertegen woordigers als bedoeld in art. 5 der sta tuten. RECHT EN WET. Ter terechtzitting van de Arrondisse- ments-Rechtbank van 5 October j.l. wer den geen faillissementen uitgesproken. Gehomologeerd werd het accoord in het faillissement van B. Sanders, van 5 pCt. Op dezelfde terechtzitting werd fnr. A. W. Hillema. advocaat te IJmuiden, beëe- digd als procureur. TOONEEL. Bij de N. V. „Het Tooneei". dir. Willem Royaards, ging „De Parisienne", comédie van Henri Becque, onder regie van Roy aards en vertaald door hem. Een wonder- kerel, Royaards. Wat bovenal te waardee- ren valt, ook weêr nu, is de stijleenheid, waartoe hij allen dwong, de assimilatie dei- acteurs aan elkander en aan het echt. Fran- sche stuk. Zóó was het of niet Hollanders, maar Franschen op de planken stonden Het stuk is interessant, niet om de dingen die gezegd worden, maar om de wijze waarop overigens alledaagsche dingen worden gezegd. Zonder dit hoè, zou dit stuk eene alledaagsche comédie van de echtbreuk wezen. Maar ook de situatie, is toch wel bizonder, de situatie, die ten nauwste samenhangt met de morali- teits-opvattingen van de menschen in het stuk. Een bedrogen echtgenoot eneen bedrogen minnaar, die elkaar bedriegen en een' derde en door dezen weêr bedrogen worden. Anders behandeld ware dit een klucht, fiu eene fijne comédie. Magda Jans- sens debuteerde als de Parisienne, als Clo tilde en was wel heel echt Fransch. Een enkel woord ontging ons wel door het mis schien al te radde spreken, maar juist daar door bleef de geest behouden. Royaards was de doodgoede man. de sukkel-echtge noot, en deed dit met de fijne gebaren, die wij van hem kennen. Co Balfoort was zijn evenbeeld in goedheid en in domheid. Hij maakte veel van zijn ondankbare rol, waarin hij vooral de tamme jalousie goed weergaf. Magda Janssens moet nog eens genoemd: Haar oogenspel. haar boudeeren, bovenal haar lachen en haar krokodilhn- huilen was machtig fijn. Henriëtte Demmink was eene Fransche dienstbode. De illusie was dat .ie niet in „Het Paleis van Volks vlijt" zat, maar in Parijs. Als nastuk.ie ging „Mijnheer Serjans- zoon", het fijne spel van Herman Teirlinck. Mijnheer Serjanszoon, die vaag en coquet het leven beleutert en de levens-dingen („orator didacticus"). Royaards deed dit heerlijk-gemaniëreerd, terwijl Magda Janssens de ..note triste" gaf als de verleide dienstmaagd Katrijne en zich I ook eene goede tragédienne toonde. Julia de Gruyter gaf coquet en oolijk „Petitc Cousine" en Marie Verstraete karakter type-spel als de oude, trouwe meid Fil meele. Edmond Visser. Schouwburg Jansweg. Zondag heeft in den schouwburg een cabaret-voorstel ling plaats, waarbij o. a. optreden de heer i en mevrouw Speenhoff en Kees Pruis, de Hollandsche coupletzanger. Men zal zich er dus kunnen vermaken. MUZIEK. Orgelbespelingen in de Qroote Kerl op Dinsdag 28 September en Do derdag 30 September door den heer Louis Robert. Met „Praeludium et Fuga g. kl. t." vr.:t J. S. Bach, begon deze orgelbespeling. Wa - neer er op 't gebied van de „Fuga" a.s kunstuiting sprake is van 1. nastreven, bereiken en III. overschrijden, of I. opkoms II. bloei en III. verval, dan mogen de Fuga's van J. S. Bach zeker tot 11 (bloei en ben - ken) gerekend wórden. Bach is hierin zek> wel de onovertroffenehoewel er no., hoorderessen en hoorders zijn, die de F ga's zoo vreeselijk vervelend en verward vinden! Nu 't is ook een opvatting en alhs is betrekkelijk en anderen zijn dus vrij om 't „vervelend" en „verward" niet bij Bach te zoeken! Na Bach; Fantasie van J. 0. Topfer, zeer zangrijk. En daarna: „Mei - dia" van Max Reger, wel een merkwaard! werk. Vervolgens: „Vesperale" van Cy 1 Scott en ..Solitude" van A. W. Politt. m; - schien niet zóó belangrijk, maar zeer liefli en melodieus; daarna „Impromptu" van Coleridge Taylor. Tot besluit „Toccat van Th. Dubois, waarvan ik zeer genoot. Het rustig en zacht middendeel en begin en einde vooral grootsch; de lichte en vivace gedeelten gaven veel afwisseling. 30 September. „Praeludium et Fuga a. t." van J. S. Bach, in de fuga troffen mij grootsche kracht en strijd en harmonisch berusting in 't mineur slot. De sonate op. 17 van M. H. van 't Kruys volgde hierop, van j de drie deelen, 1. Allegro, II. „Intermezzo (quasi fantasie) en III. Allegro maestoso, was het middendeel het meest zangrijk; het laatste weer meer pittig. N". 3 was „Melo die" van Edw. Grieg. een zeer dankbaar werkje, dat pakt. Daarna een „Scherzo" uit de 5e sonate van Ch. Widor. met weemoe - digen grondtoon. Vervolgens: „Adagietto" van L. Boëllmann, zeer lieflijk, en tot slot „Sortie Etude" van A. Perilhow, zacht en rustig begin en met sterke climax tot een krachtig einde. Kerkconcert te geven door Tilia HiL sopraan-zangeres en Louis Robert, organist der Groote Kerk, te Haar lem. De afwezigen hadden ongelijk, want wer kelijk zij hebben veel gemist Woensdag avond 29 September. De zangeres is een „te goede bekende" dan dat ik in een ver slag (of nabetrachting eigenlijk), uitvoerig zou moeten schrijven over alles wat haar kunst aanbelangt. Wat mij echter bizon- der trof, was de glans en warmte en innige overtuiging, die bij de zeer verschillende f-*\ BELEEFD BE- IPiniP^' VEEL IK MIJ L/auiw^. AAN y o OR MEVR. G. v. d. BRINK, Cor» setière, KEIZERSGRACHT 717, AMSTERDAM. - ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CEN TRAL", - LANGE POTEN, i DEN HAAG.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2