AGENDA. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt liet bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. S t ad s-B i bliot heek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Zondag 17 October: 8u. Een FaillissementMaandag 18 October: 8 u. De Parisienne en Mijnheer Serjanszoon; Dinsdag 19 October: 8 u. Tötök en Indo; Donderdag 21 October: 8 u. De verloren Zoon; Vrijdag 22 October: 8 u. Het kind van de Liefde. Schouwburg „De Kroon": Woensdag 20 October: 8 u. II Trovatore. KERK-AGENDA, Zondag 17 October. HaarlemJongelieden Kerk (Geb. Prot.) 104 u., Mej. Mossel, van Amsterdam; Item.-Ger. Gem. 10 u. Ds. Haentjens; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. Schade van Westrum; Ver. Doopsgez. Gem. 10 u., Ds. Binnerts. Bloemendaal: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van Leeuwen, 6j u. de lieer Koopman. Heemstede: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Oberman. II. Avondmaal. 7 u. Ds. Oberman. Dankzegging. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den Bergh van Eijsinga. Bevestiging van nieuwe lid maten. 6J u. Ds. Van den Bergh van Eijsinga. Avondmaal Spaarndam Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Creutz- berg, 5 u. Ds. Creutzberg; Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond, 10j u., Ds. Vis, Doopsgez, pred. te Edam. Zandvoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Pos thumus Meijjes. H. Avondmaal. den." Engeland, toen niet in staat dat te risqueeren, zag van de onderneming af. Het bespreken van een dergelijk verbond ontstaat uit de zucht naar zelfbehoud. Nu eenmaal de feiten gesproken hebben, moet er gehandeld worden. Ook omdat zeer ze ker. mocht eenmaal een dergelijke oorlog opnieuw uitbarsten, Nederland niet op nieuw gespaard zal blijven. De handhaving van onze onzijdigheid heeft beide partijen te veel kansen doen verspelen. Zelfmoord bestaat voor kleine volken ook in het niet aanhoudend bedacht zijn op tegenweer. Het zwaard is voor hen natuurlijk de hoofdzaak niet. Hun voortbestaan rust op andere grond slagen. Maar indien zij het, bij ruwen over val. trekken, moeten ook zij in staat zijn geduchte slagen toe te brengen. Dat niet in te zien, bedoelde Leopold 1 met zijn uitspraak: „Les nations ne riieu- rent (ine par le suicide." H. A. R i 11 e r. Divigatiën over zeker soort van liberalismus ..Nederland", 1870. (Niet voortgezet). 2) Over het tegenwoordig krijgswezen van Fran krijk en over de verdediging van Belgte, Maart 1853. Krijgs- en geschiedkundige geschriften Derde deel, 1862. 3) Uit een interview van een corresp. van de „N. R Crt." met den Pruisischen onderstaats secretaris van Buitenlandsche Zaken. (Sept. 1915). De heer Ritter meldt ons dat hem blijkt, hoe in sommige' hooggeplaatste kringen de bewondering voor Duitschland nog aanwe zig is in denzelfden graad als in het begin van den oorlog, niettegenstaande de mid delen, waarmede Duitschland den oorlog voert naar zedelijken maatstaf, afkeuring op afkeuring hebben verdiend. Nog steeds, schrijft hij, vindt de spreuk: „macht gaat boven recht" aanhangers. De heer Ritter zag hierin eene bevestiging van wat hi.i als volgt opteekende uit den Ncderland- schen volksmond: „Onze hoogere standen „zijn Duitschgezind, ook uit economische „overwegingen, het eigenlijke Nederland- „sche volk is en blijft zuiver Ncderlandsch „gezind." De heer Ritter wekt in dat verband onze redactie op, hem in staat te blijven stellen „het hooghouden van ons vaderland te „blijven verdedigen." Nu. dat zullen wij gaarne doen; eigenlijk kunnen wij ons slechts met moeite inden ken in het gevoelsleven en in den ge- dachtengang van den Nederlander, die iets anders zou willen. Laten wij eens aanne men, dat er rijke en dat er wetenschappe lijke Nederlanders zijn, die zich verbeel den geruster en gelukkiger te zullen leven onder een ander regeeringsstelsel en recht, dan datgene wat met onze geschiedenis en met onzen volksaard strookt. Dan verbeelden deze landgenooten zich buiten de historie van hun eigen land' en buiten den aard van hun eigen volk te staan. Behoeven wij ons daarover ongerust of druk te maken, in een tijd dat de eigen aard van elk afzonderlijk volk toont van zoo ontzaggelijke kracht te zijn? Verder is het tegenover elkander stellen van wat sommigen onzer rijken en ge leerden meenen, en wat ons volk gevoelt van vveinig waarde. Vergelijkt men met vrucht twee ongelijksoortige dingen Kon den wij ons volk overbrengen naar de Duitsche legerkampen en hospitalen, mis schien zou het gevoel van bewondering voor het organisatie-vermogen voor de eendracht, voor het onderling vertrouwen voor de geoefendheid en de kennis van zaken, welke daar worden ten toon ge spreid, tijdelijk het winnen van het gevoel van afkeer van de Duitsche wijze van oorlogvoeren. Is er reden het Duitsche volk niet na te volgen in datgene, waarom wij het bewon deren Moeten wij niet trachten op eigen wijze het Duitsche wezen nabij te komen, ja, te overtreffen, vooral in datgene waarin wij als volk tot dusver zelf te "kort schoten? Dit moeten wij wèl; maar ditzelfde geldt voor ons met betrekking tot het Engelsche. tot het Fransche volk, tof onze andere buren of verwanten, met welke wij eveneens we zenstrekken gemeen hebben. Dit moet op dat wij in het midden dier drie groote volken wonende, met allen in geestelijke en stoffe lijke gemeenschap levende, met hen allen kunnen blijven omgaan; want men kan niet blijven omgaan met hen van wie men niets wil aannemen en niets, om het overeenkom stig eigen karakter in eigen wezen tot eigen leven tc maken en aldus wederom verder te brengen, overnemen wil. Wij, Neder landers, zijn er uit den aard van onze ge schiedenis en gesteldheid op aangewezen zoowel pro-Engelsch en pro-Fransch en pro-Duitsch, als anti-Engelsch en anti- Fransch en anti-Duitsch te zijn; wie een zijdig pro of anti, een van dezen is. is anti- Nederlandsch en dat is het eenige wat de Nederlander niet mag zijn. Dat veelzijdigheid vanzelf door de Ne- derlandsche gesteldheid wordt medege bracht, blijkt behalve uit de redeneering, en de volksgeschiedenis van vroeger, uit de geschiedenis van deze dagen. Zoodra is niet een pro-geallieerde verschenen, die met nog onbekende redenen zijn eenzijdig standpunt verdedigt, of een pro-Duitscher staat daartegen op en sleept met zijne ar gumenten een andere groep Nederlanders mede; en zoo gaat het omgekeerd ook. Vraagt men ons wat wilt gij dan Dan is ons antwoord: Wij willen dat Nederland kalm blijvedat de Nederlanders lezen van pro- of anti-welke-zijde-ook alles, waarbij zij hunne kalmte en hun oordeel kunnen bewaren; wij willen dat Nederland zijn kruit droog boude, in dien zin, dat de mi litaire weermacht wordt opgevoerd tot den hoogsten graad van menschelijke en werk tuigelijke volmaking, in dien zin, dat het kruit goed droog zij. maar ook in dien zin, dat de zelfbeheersching die niet schiet zoo lang het voor eigen lijfsbehoud niet noodig is, tot de grootst mogelijke spanning wordt opgevoerd, dat dus het drooge kruit niet worde verschoten maar gehouden. Wij willen dat het kruit in Nederland droog wordt gehouden, ook in dezen overdrachte lijken zin, dat niet eenzijdig vóór of tegen een der oorlogvoerenden partij worde ge kozen. zoolang niet vast staat dat die eene ons naar het leven staat. En in dit verband willen wij dat Nederland betrouwbaar blij ve, maar aan geen van de oorlogvoerenden vertrouwen schenkt. Elke regeering die den staat, en met den staat ons volk in deze richting leidt, blijft nuchter en dat is Ncderlandsch. De schoonheid van een moordend of van een bloedend volk is niet van nieuwen Nederlandschen stijl. Wordt elk volk groot, na bloedige ellende, wij hebben die geboorteweeën achter ons, en krijgen meer en meer tot taak te midden van een dollen wereldbrand, te zamen met de andere kleine mogendheden, de Skandi- navische, de Zwitsersche en met de V. S. van Noord-Amerika, de geestelijke waar den, die het eigendom geweest zijn van wat zich zelf noemde „de beschaafde wereld" vast tc houden tot een beteren tijd, als alle wilde driften doodgeloopen in zichzelf, een platgetreden wereld achterlaten, die den westerling beschamen zal. De redelijke menschengeest is niet een zijdig pro-dit en anti-dat. Zich bewust van de hoogere eenheid, die de tegen elkan der inwerkende krachten bindt, ziet hij de betrekkelijke waarde van elk eenzijdig standpunt van af een hooger gezichtspunt in, en geroepen zich voorschriften te ge ven voor zijn werken, schrijft hij zichzelf voorrustelooze, rusteloos-wantrouwende waakzaamheid, en krachtig ingrijpen overal waar partijschap het leven zou willen drin gen in een keurslijf, zou willen dringen op een enkelen weg, alsof de menschheid een enkel dood ding ware en niet (een in alle richtingen zich tegelijkertijd bewegende en ontwikkelende geestelijke gemeen* schap, Schrijf dus maar toe, Ritter, Wiedeman, en gij, andere eerlijken, ook al zijt ge som tijds pro- of anti-; zoolang gij tracht te brengen verheldering, d. i. ontwikkeling, brengen uwe eigen woorden in den geest van den redelijken lezer, in geval het noo dig mocht wezen, hunne correctie van zelf mede. PLAATSELIJK NIEUWS. Aan den Bloemendaalschen Weg te Over- veen, in den tuin van „Bentrovato" kan men een tweetal zeer wonderlijke hoornen zien. Rijzige stammen dragen hooge sier lijke kruinen; tot op den bodem hangen vanuit die kruinen de takken omlaag, zwie rige, fijne takken, een regen van levende arabesken. In de kruinen is roodgoud met groen dooreengesponnen, doch de bla den der afhangende lange takken zijn klink klaar roodgouden als goudvisschen. Wan neer de zon er op, of beter, er door schijnt, is de boom al zeer schoon en fantastisch, als uit een rijk tropisch wonderland. Nader bezien, zijn het twee dennen, langs de stammen is wilde wingerd geleid, en die wingerd hangt in rooden-gouden slin gers overvloedig tot op den bodem neer. Het is een bekoorlijk tweetal, dat de aan dacht en bewondering der voorbijgangers nogal eens wekt. Lijkverbranding. De afdeeling Bloe mendaal der Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding, vergaderde Maandag avond onder voorzitterschap van den heer F. A. L. Lang, in „Welgelegen". Aan de orde werden gesteld de punten van beschrij ving voor de algemeene vergadering te Amersfoort op 23 October. De heer De Fouw werd tot afgevaardigde naar die ver gadering gekozen, tot plaatsvervanger koos men den heer Kakebeen. Als plaats voor de volgende jaarvergadering zal Bloemen daal worden voorgesteld. Men besloot mee te gaan met het voor stel van het hoofdbestuur, om het regle ment van het fonds voor lijkverbranding te wijzigen, en met de voorstellen der afdee ling Utrecht tot wijziging van eenige arti kelen in reglement en statuten. Orchideeën-tentoonstelling. Men deelt ons mede, dat mevrouw Van Vloten, te Aerdenhout, eene tentoonstelling van or chideeën houden zal, en wel op 30 en 31 October en 1 November in hare orchi- deeën-kweekerij te Aerdenhout. De op brengst der tentoonstelling komt het steun comité ten goede. Een voortreffelijk denk beeld. Bloemendaalsche amateur-photografen- vereeniging. Dinsdagavond hield deze vereeniging in „Welgelegen" weder een vergadering. De heer I. Bispinck verhaalde van zijn reis in Amerika, en daarbij werden de door hem gemaakte opnamen door den heer Zwartser vertoond Onder deze opna men waren buitengewoon fraaie en de ver klaring van den heer Bispinck gaf menige merkwaardige bizonderheid. Geen won der, dat de toehoorders vol aandacht luis terden, en de heeren Bispinck en Zwartser door den voorzitter hartelijk werden be dankt voor den beiangwekkenden avond. Een nieuw soort heipalen. Voor een wisselend, doch aandachtig publiek worden aan den hoek van Korte Kieverlaan en Ver bindingsweg de fundamenten gereed ge maakt voor het nieuwe bijgebouw van de K. E. M. Nu hebben heiwerken steeds nogal be kijks, maar deze trekken nog meer lief hebbers dan gewoonlijk. Wat deze belang stelling voornamelijk gaande maakt, zijn de schroefpalen, van gewapend beton, die voor deze fundeering gebruikt worden, een ge heel nieuw systeem. Hei-schroefwerk zou men het kunnen noemen. Het heiblok heeft een spiraalvorm, welke past in de binnen- draad van een ijzeren buis, die bij het heien om den kop van de paal bevestigd wordt. De kop der betonpalen is dikker dan de palen: zelf en heeft bovenop een ster van groeven. Bij het heien wordt de kop omsloten door een ijzeren deksel, welke boven en onder een dergelijk stel van groeven heeft. Het spiraalvormige hei blok wordt in die binnendraad van de ijzeren buis bij het neerkomen dus rondgedraaid, en die draaiende beweging wordt door het in den gegroefden ijzeren paaldeksel pak kende heiblok aan de paal medegedeeld, en zoo wordt de schroefvormige paaipunt den grond ingedreven. Het is een opmer kelijke nieuwheid; deze palen moeten, naar men ons verzekert, veel vaster fundeering vormen dan de gebruikelijke houten palen. Gemeenteraad. Onze raad vergadert Donderdag a.s., des namiddags ten twee ure. De agenda bevat: 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoeken om ontheffing van bepalin gen der bouwverordening. 3. Stemming over het voorstel inzake het plaatsen van een bank aan den Bloe- mendaalscheweg tegenover de Korte Kleverlaan. 4. Vaststelling van een instructie^oor den bewaarder der school voor M. U. L. O. 5. Aankoop van grond aan den Kinheim- weg. 6. Aangaan van een geldleening. 1. Suppletoire begrooting dienst 1915. 8. Doen van betalingen uit de post on voorziene uitgaven dienst 1915. 9. Behandeling begrooting dienst 1916. 10. Wijziging der verordening tot heffing van Hoofdelijken Omslag. 11. Vaststelling van belasting-kohieren. Als punt 9 wordt behandeld een voorstel van B. en W., om de Inkomsten op de be grooting 1916 te verhoogen met 250, ten einde ter secretarie het decimale rc- gistratuurstelsel te kunnen invoeren, 50, ter verhooging der jaarwedde van deur waarder Douma, 3500,voor aanschaf fen van materieel voor de reiniging. Dan moet de Hoofdelijke Omslag met 3800,— worden verhoogd. De geldleening, onder punt 6 bedoeld, is er eene van hoogstens 125.000,ter voorziening in het nadeelig saldo van dienst 1914, tot bestrijding der kosten van de nieuwe begraafplaats en andere publieke werken. Overgegaan. --Onder de namen der leerlingen der Rijks-tuinbouwwinterschool te Lisse, die naar de tweede klasse bevor derd werden, vinden wij ook dien van H. C. M. Neelissen te Overveen. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: twee personen op een rijwiel zit tende; loopen over verboden grond; dief stal van een rijwiel. Gevonden en terug te bekomen bij A. Zuidweg, Klein Heiligland 74rood, tc Haarlem, een grijze dameshont; H Eijs- ten, Zomerzorgerlaan 18, te Bloemendaal, een zilveren broche; Kuiper, Julianalaan 305, te Overveen, een rood koralen arm bandje met gouden slotje; J. Meijer, adre stal huize „Karmel", te Bloemendaal, Lage Duin-en-Daalscheweg, een gouden bril; S van Velthoven, Verbindingsweg 7, te Bloe mendaal, een zakmesje; aan het bureai van politie te Overveen, een witte zakdoek. Verloren een zilveren dameshor loge; een cape; een rijwiellantaarn; eer damesportemonnaie met f 13,78. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 8 tot en met Donderda. 14 October. Geboren: z. van A. de Graaf en C. J. Prins; d. van J. F. Clausing en A. J. Stad- man. Ondertrouwd: J. H. Schrama en A. de Vries. Getrouwd: C. Janssen en C. Th. van Schooten; H. W. van Dorst en J. J. Roos dorp. Overleden in het gesticht Mee- renberg: F. N. van Langeraad, 19 j.; A. J. J. Bracht, 63 j. SPORT. Hockey. Bloemendaal tot eerste klasse gepro moveerd. Sedert eenige jaren telt onze woonplaats, onder hare talrijke vereenigingen, boven genoemde club. In 1907 werd ze opgericht door een gering aantal jonge beoefenaars van het Hockeyspel, die oorspronkelijk het bosch gekozen hadden als de oefenplaats hunner jeugdige talenten. Het „kleene hoopken", nu een wezenlijke club gewor den, kon zich niet meer vergenoegen met de lanen van Bloemendaal's lustoord en zocht ruimer baan. Aanvankelijk stelde de jonge vereeniging zich tevreden met het B. B. v. L. O.-terrein, daarna met een wei land aan den Joh.-Verhulstweg, totdat de B. H. C., dank zij het onvermoeide werken van den ijverigen voorzitter A. A. v. d. Berg, het terrein kreeg achter hotel „Zo- merzörg". De „jongens" brachten op dit terrein een groot deel van hun vrijen tijd door, en het scheen, of dit veld hun geluk aanbracht. Na een jaar spelens toch mocht de B. H. C. het genoegen smaken, het kampioenschap van den Haarlemschen Bond te vermeesteren. Het volgend jaar bracht haar tegenover gevaarlijker vijan den. Ze werd n.l, opgenomen in de 2e klasse der Ned. H. B.; doch dank zij het jeugdige vuur, dat steeds haar spel zoo heerlijk kenmerkte, was aan het eind van dit seizoen haar wederom het kampioen schap dezer afdeeling beschoren, en dat nog wel „ongeslagen". De promotie-wedstrijd tegenover de veel oudere Haagsche club H. H. V., bracht eenige teleurstelling. B. H. C. verloor écn wedstrijd in de Hofstad, klopte de tegen standers evenwel op eigen terrein en speel-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2