0RCHIDEËEN-TENT00NSTELLING ORCHIDOPHIUA, AGENDA. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotbeek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg JanswegZondag 24 October: 8 u. De Trein 8 uur 47 Woensdag 27 October: 8 u. Het pad der deugd; Donderdag 28, Vrijdag 29, Zaterdag 30 en Zondag 31 October: 8 u. Öhambly en Cardec. Schouwburg „De Kroon": Zaterdag 30 October: 8 u. Dansavond: Dili Green. KERK-AGENDA, Zondag 24 October. Haarlem: Vereen, van Vrijz. Herv. (Geb. Prot.) 10 u. Ds. Cramer van Baumgarten, Pred. te Hoorn; Eglise Wallonne, 10^ heures du matin, Mons. Paul Berthault, Pasteur a la Haye; Rem.- Ger. Gem. 10 u. Ds. Van Loenen Martinet, Em. Pred. te Bussum; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. De Meijere; Ver. Doopsgez. Gem. 10 u., Ds. Hylkema. Heemstede: Ned. Herv. Gem. 10 u.,Ds. Oberman. 7 u. Ds. Oberman. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Haentjens, Rem.-Ger. pred. te Haarlem. Spaarndam Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. S. A. Baljon. Uitluiden: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Creutz- berg, 5 u. de heer Ten Boom, Hulpprediker; Doopsgez. gein. en Ned. Prot. Bond, 10j u., Ds. Schade van Westrum, Luth. Pred. te Haarlem. Zandvoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Pos thumus Meijjes. Aan de houders der nummers, waarop de prijzen vielen, werd door de administratie van liet hotel mededeeling hiervan gedaan. Bijeenkomst. Woensdagavond werd in „Maranatha" een christelijke bijeenkomst gehouden. Ds, Van Leeuwen opende de bijeenkomst, waarna ds. Vunderink en de heer Van der Kloot Meyburg beiden spra ken. Er werden godsdienstige liederen ge zongen. Huisvlijt-cursussen. Wij vernemen dat ons gemeentebestuur het gebouw der open bare lagere school voor den huisviijt- cursus beschikbaar heeft gesteld. Prijswinners. Bij de te Haarlem ge houden schietwedstrijden van de Jachtver- eeniging „Nimrod" werden prijzen gewon nen door onze plaatsgenooten. de lieeren G. D. van der Vliet en J. van der Kop, bei den te Overveen, en de heeren baron Van Tuyll van Serooskerken en mr. M. te Bloe mendaal. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond; plegen van onzedelijke handelingen; twee personen vervoeren op een motorrijwiel. Gevonden en terug te bekomen bij G. Maks, Aerdenhoutsduinweg 13, te Aer- denhout, een doublé armband; J. Pijl, Zijl- weg 34, te Overveen, een leesboek; J. N. Lobel, Olieslagerslaan 28, te Haarlem, een rin'g met sleutels; P. G. Roos, Brouwer straat 43c, te Haarlem, een pakje inhouden de zijde; Van der Pol, Zomerzorgerlaan 7, te Bloemendaal, een halsketting van roode koralen; aan het bureau van politie te Overveen, een reticule en een vermoe delijk gouden armband. Verloren: drie portcmonnaies; een stalen iorgnet; een bankbiljet van 40,—; e:en doublé bril in etui; een zilveren arm band; een ring met sleutels en een zak mesje. Komen aanloopen: bij mevrouw Immink, Vijverweg 3, te Bloemendaal, een poesje. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 15 October tot en met Don derdag 21 October. Geboren: d. van S. A. Wilson en D. P. Krijn; d. van L. Everard en I. A. van Lennep; z. van J. M. Barrihoorn en Ch. M. Boogmans. Ondertrouwd: L. D. Boom en G. Verdegaal. Overleden: M. Zinnige 59 j.M. E. de Reus, 51 ,i„ wonende te Haarlem. Overleden in het gesticht Mee- renberg: J. van Walsem, 71 j,; C. Heijn, 62 j. SPORT. Hockey. I). H. C. mixed B. M. H. C. mixed. Zondag j.l. werd deze wedstrijd op het Bloemendaalveld gehouden. Als om 10 uur de scheidsrechter beginnen blaast, brengt B. M. H. C. het volgende elftal in het veld: J. Heil, Mej. I. Carp, W. Westerman, Mej. Craandijk, B. Carp, Mej. van 't Woude, K. Laan, mej. L. Laan, G. André de la Porte, mej. L. Boom, Ch. de Roo van Alderwerelt. De elftallen wegen goed tegen elkaar op, totdat T. van Waveren uit een mooien voorzet van Blankevoort H. D. H. C. de leiding bezorgt. Even voor rust weet Blan kevoort. na een snellen rush. nogmaals voor te zetten, en dit wordt ook wederom goe(L door Van Waveren benut. Rust gaat dus in met 20 voor H. D. H. C. Na half time gaat Westerman vöör spelen, dit geeft dadelijk een voordeel voor B. M. H. C., dé H. D. H. C.-achterhoede krijgt nu volop werk, maar kwijt zich uitstekend van haar taak, vooral H. Westerman houdt zijn doel op meesterlijke wijze schoon. Toch kan hij j het niet verhinderen, dat zijn broer hem tweemaal achter elkaar achter het net laat visschen, zoodat de stand nugelijk staat) Beide partijen werken nu voor het wiiw nende punt, dat ten slotte door W. Wester man voor de B. M. H. C. wordt behaald. Zoodat deze wedstrijd eindigde in een kleine overwinning voor de B. M. H. C. Bij dezen blonken uit André de la Porte, B. Carp en mej. Craandijk, terwijl bij de H: D. H. C. Blankevoort. H. Westerman en mej. Bouwmeester het meest op den voor grond traden. 24 October H. O. C.B. H. C. in Den Haag. 24 October B. H. C. II—H. O. C. II iri Bloemendaal. UIT ANDERE GEMEENTEN. Haarlemsche kunstkring. Naar men ons meedeelt, zal deze jonge kring ook een tentoonstelling van werk van moderne meesters openen. En dat nog wel deze maand, in het gebouw „Zang en Vriend schap". Tjongen, daar zit leven in. Daar wordt fiksch aangepakt. Aecoord. Ned. Natuurhistorische Vereeniging. Voor Zondag heeft deze vereeniging weder eens een tocht in elkaar gezet. Het gaat nu naar de omstreken van Bussum. Alen vertrekt 's morgens ten 8 uur 34 van het station H. S. M. Haarlem. Zondag 31 October weer een andere tocht, en wel naar Bloemendaal voor de paddestoelen. Vertrek Bloemend, tram ten 9 uur. Museum van Kunstnijverheid. De tentoonstelling van de teekeningen en de grafische werken van Nieuwenkamp zal Zondag a.s. nog geopend zijn. De volgende week zal eene tentoonstelling van de wer ken in metaal van J. Eisenloeffel worden geopend. De tentoonstelling van modern speelgoed zal Zondag 7 November worden geopend. VAN HIER EN DAAR. Lezing over China. Zaterdagavond hield prof. Niermeijer voor de Chineesche vereeniging te Amsterdam in „Parkzicht" een voordracht over „Leering en troost uit China". Reeds Goethe vond als gebeurtenissen in Europa hem bedroefden, leering en troost in bestudeering van China, zoo ongeveer leidde spreker zijn onderwerp in, en ook wij thans konden die daar wel eens vinden. China is eigenlijk het eenige groote sta biele cultuurgebied, dat de wereldgeschie denis kent. Heel anders dan de beschaving van het westen, die telkens weer gedragen is door een ander menschenras en eigenlijk steeds door het eene volk aan het andere werd overgegeven. Zoo werd de oud-Indi sche cultuur verdrongen door de Egypti sche en deze op haar beurt door de Grieksch-Romeinsche. De Chineezen kenden geen andere gees telijke voorouders dan Chineezen. En zelfs waar in den loop der eeuwen vreemde over- heerschers zich van de politieke macht in China wisten meester te maken, daar is toch op den langen duur altijd weer het nieuwe element in de eigen cultuur van het oude groote volk opgegaan. In zijn wezen lijken aard is de bevolking-van China het zelfde ras gebleven dat het vóór 5000 jaar was. Hoofdoorzaak daarvan was het landbou wend karakter van dat volk, hetwelk weef zijn verklaring vindt in de gesteldheid van den bodem. De Chineezen waren steeds boeren, en dus vredelievend. Tegenover de verdeeld-, heid der westersche volken, met hun oorlo gen, staat China's eenheid met den vrede als uitvloeisel. Noemden de westersche volken den oor log den „vader der dingen", en was die oorlog daar ook werkelijk een cultuurfac tor, in de Chineesche literatuur is er geen enkele spreuk ten gunste van den oorlog te vinden, noch heldendichten. De basis van den Chineeschen staat was altijd een auto cratische democratie. Heerschappij van sa bel en clerus beide zijn in China onbekend. Ondanks hun aanraking met andere volken handhaven de Chineezen steeds deze tradi tie, niet het minst door hun lijdelijk verzet tegen alle vreemde invloeden. Spreker vraagt zich af op de in Europa bestaande vrees voor het gele ras wel ge wettigd is. Iets, dat in de toekomst wel eens reden tot bezorgdheid zou kunnen geven, is, of er, bij den voortgang van den groei van het oosten, wel altijd plaats zal zijn voor het vredelievend voortbestaan van het gele en het blanke ras naast elkaar. Doch wanneer men bedenkt, dat tot nog toe de ervaring geleerd heeft, dat steeds bij toe nemende beschaving dc geboorten onder de volkeren afnamen en daarbij in 't oog houdt dat nog een zoo groot gedeelte van de aarde braak ligt, dan is 't niet ondenkbaar j dat ook in de toekomst voor een op zich zelf staand bloeiend oosten de bestaans zekerheid voorhanden is. Concentreerde zich vroeger de bescha ving om dc „oude Wereldzee" en daarna in de landen, die door de zeeën tusschen Europa en Amerika bespoeld worden, mis- j schien ligt de toekomst der menschhcid rondom de oneindige watervlakte tusschen China en de Oostkust van Amerika. Wordt het onze nakomelingen in het oude Europa eens te eng, dan zal voor ons, wes terlingen, niet onze plaats in China zijn, maar wie weet of dan niet de troost uit de alsdan vervormde Nieuwe Wereld komen zal! Professor Niermeijer's belangwekkende voordracht vond zeer veel bijval. Hullehroeck. In „Vrij België van 15 October begint Emiel Hullebroeck zijn aan boord geschreven dagboek-bladen te publi- ceeren. „Naar Oost-Indië" is de titel. Lof van den oorlog. In een artikel dat „Vrij België" onder dezen titel gaf. vinden wij een aanhaling van Georg Brandes, waaraan wij het volgende ontleenen: „Wij kennen allen het refrein, dat het ophouden van den oorlog de menschen niet zal veredelen, maar ze afstompen, en hun het materieel genot als ideaal zal geven. Wij kennen de woorden van Moltke be grijpelijk uit den mond van een veldmaar schalk dat bestendige vrede een droom is, die niet eens een schoone droom mag genoemd worden. Wij hebben dikwijls ge noeg gehoord, dat alléén in den oorlog, de zelfverloochening en offerwilligheid ont wikkeld worden. Niemand ontkent, dat de oorlog niet al leen matelooze verschrikkingen en tallooze ongelukken veroorzaakt, maar ook helden moed en zelfopoffering openbaart. Maar dat is voorzeker geene reden hem met min innigheid te verafschuwen. Een brand geeft aan stoutmoedige brand weermannen gelegenheid om durf, helden moed, list, volharding aan den dag te leg gen, Maar niemand prijst daarom een brand, allerminst een die een heele stad in asch legt. Vreeselijke epidemiën geven aan gewe tensvolle dokters en dappere verpleegsters aanleiding om moed, bedachtzaamheid, ver stand, beslistheid en vele andere deugden te betoonen. Maar niemand zingt daarom den lof van de cholera. Armoede en ellende roepen barmhartig heid en weldadigheid in het leven. Maar geen verstandig mensch bestempelt daarom deze deugden als de weldaden van den hongersnood." 20 vliegmachines aangekocht. „The Wall Street Journal" brengt het bericht, dat de Nederlandsche regeering in Ame rika twintig Curtiss-aeroplanes heeft aan gekocht. De aankoop geschiedde na een reeks van proefnemingen met dit type ma chine, gehouden te Los Angeles. Buitengewoon crediet. Een wetsont werp is ingediend tot het verkrijgen van een buitengewoon crediet van 2/4 millioen gulden, ten einde de kosten te bestrijden over het 4e kwartaal van 1915, voortvloei ende uit het buitengewoon onder de wape nen houden van dienstplichtigen der zee militie. Daarop komt o. m. deze post voor: Een bedrag van f 10.500,— is uitgetrok ken voor den aanmaak van stoelen met mikken voor opstelling van kns v/3.7 cM. als anti-luchtvaartgeschut. De „Humanist" over Kuyper, Lourdes, Maria-vereering, en aanstellerij. In zijn „Van Dag tot Dag" van j.l. Zaterdag trekt Boissevain tegen Kuyper te velde. Kuyper heeft n.l. in een artikel in „De Heraut" de Doodweg AERDENHOUT, ten bate vau liet Haarlemsche Steun Comité. Geopend 30—31 October en 1 November, van 's morgens 11 uur tot 's nam. half 4. Entréeprijs le dag fl.volgende dagen f0.50. wonderen van Lourdes toegeschreven aan demonische invloeden" (zooals „De Tijd" het uitdrukte). (Het is werkelijk om, kip penvel te krijgen, of niet Kuyper komt aan Boissevain onbegrijpe lijk voor, wat ons begrijpelijk voorkomt. Hij schrijft: „Want wanneer men een overzicht geno men heeft van dr. Kuyper's optreden in staat en kerk, en zich dan afvraagtwat is boven alles het meest blijvend gevolg daar van geweest? dan zal men moeten.ant woorden: de groote nieuwe macht, welke de roomsche kerk in ons land. dank zij hem. verkregen heeft." De bewijsvoering, als je het zoo noemen wilt, van dr. Kuyper, noemt Boissevain ab racadabra. iets waar wij zeer wel in kunnen komen, want er wordt daarbij met Bijb'el- sche goochelaars en toovenaars gewerkt, en dan stelt de Van Dag tot Dag-schrijver deze vraag, die wel altijd onbeantwoord zal blijven, naar wij vreezen: „En als deze Calvinistische staatsman cn theoloog er werkelijk van overtuigd is, dat het de duivel is, die de Maria-vereering ba- vordert en met wonderen steunt, dan vind ik het hoogst onbillijk, dat hij die overtui ging niet openbaar gemaakt heeft toen hij te zamen met die katholieken, welke hij nti zoo diep beleedigt in hun geloof, ons land regeerde en hij hun priesters noodig had." Hierna zet schrijver Kuyper's betoog n gewone taal over, aldus: „De duivel zou om den christelijken gods dienst te benadeelen te Lourdes zieken ge nezen, lammen doen gaan en duizenden zon daars tot berouw en beter leven leiden, al leen om dus hun liefde en toewijding voor de moeder van Jezus te vermeerderen, wat den eeredienst voor haar zoon dien de duivel vreest zou doen verminden Door deze wonderen te Lourdes zou de dui vel de macht van Christus doen afbrok! len, en elk wonder zou dus den hellevorst ten goede komen. En God Almachtig, Schepper van He> .'1 en Aarde, onze Vader die in de hemelen is, zou dat gekonkel en bedrog van den - tan ongestoord hun gang laten gaan, ta'- wijl de Christus vol mededoogen, die zon daars ophief en kinderen tot zich liet kom ongestoord toeliet dat door dit domme - drog van den duivel zijn moeder gehoo id werd en vele geloovige zielen gekrenkt en misleid werden!" Waar haalt de man het in godsnaam vandaan Het is om van óm te vallen, m nimmer meer op te staan. Schrijver noemt dit alles weerzinwek kend, en den bedenker ervan een aanmati genden zelfverheerlijkerd. Ten slotte raadt hij Kuyper de „Imitatio Christi" te lez :n. Hopen wij dat hij daar tijd en lust toe hebbe! Een nieuwe beroepsziekte. Er is weer eens een nieuwe beroepsziekte te boeken. Soldaten, die langen tijd in de loopgraven hebben doorgebracht, krijgen na eenigen tijd last van hun tanden. Het begint met een brandend gevoel in het tandvleesch. De pijn kan zelfs zoo hevig worden, dat de zieke nauwelijks meer kan kauwen. Het vleesch wordt tot de halve wortelhoogte dik en is uiterst gevoelig voor een kleine aanraking. In het ontstoken tandvleesch vormen zich etterhaarden. Bij, geringe wrijving begint het te bloeden en als gevolg hiervan vormt zich tusschen de tanden geronnen bloed ver mengd met etter. De randen van het tand vleesch beginnen zelfs te rotten. Het ziektebeeld is wel in staat om op nieuw met afschuw vervuld te raken over alles wat met den oorlog in verband staat. („Vox Medicorum".) VOOR ONZE DAMES. De danskunst voor politieke doeleinden. Hoe staat het toch met onze sympathie voor de danskunst? In dezen tijd leest men in schier elke krant een annonce voor „dans- en maintien-lessen", die hun lezers en reflectanten wel zullen vinden. En toch neemt de dansliefhebberij af. „Tegenwoor dig nemen alleen kruideniersbedienden en dienstboden dansles", hoorde ik laatst zeg gen, „de chic danst niet meer." Inderdaad, de tijd, dat een bal gold voor het feest der feesten, de hoogtijd bij uitnemendheid, is voorbij. De tango heeft er de klad inge bracht. In Holland's wezenlijk beschaaide kringen wordt niet meer gedanst. Me" leert het ook niet meer. Daarentegen prijst men in diezelfde beschaafde en artistieke kringen den dans om zijn kunstwaarde. Isadora Dim-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2