KERK-AGENDA, Zondag 31 October. Haarlem: Rem.-Ger. Gem. 10 u. Ds. Haentjens. (Koorgezang); Ev. Luth. Gem. 10 u„ Ds. Seliade van Westrum. Herdenking der Kerkhervorming; Ver. Doopsgez. Gem. 10 u., Ds. Plantenga. Bloemendaal: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van Leeuwen, 6j u. de heer Koopman. Heemstede: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Oberman, 's Avonds geen dienst. Houtrijk en PolanenNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. B. Baljou. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Geen dienst, 's Avonds 6J u., Ds. Van den Bergh van Eijsinga, Herdenking der Kerkhervorming. Spaarndam Ned. Herv. Gein. 10 u., Ds. S. A. Baljon. Umuiden: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Creutz- berg, 5 n Ds. Creutzberg; Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond, 's av. 7 u., Ds. Van Kleeff, Luth. Pred. te Beverwijk. Herdenking der Kerkhervorming, Zandvoort: Ned. Herv. Gein 10 u., Ds. Pos thumus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Orchideëen-tentoonstelling Orchidophilia, 3031 October en 1 November. Hotel „Welgelegen": Woensdag 3 November: 8 u. 2de Evangelisatie Samenkomst met Zang. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van -104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie "Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Wroote Kerk. Dinsdags van 1—2 ure, en Donderdags van 23 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Zaterdag 30 en Zon dag 81 October: 8 u. Prof ChamblyDinsdag 2 November: 8 u. De Quinneys; Donderdag 4 November: 8 u. La Pe'ite Chocolatière Vrijdag 5 November: 8 u. Een Faillissement Zondag 7 November: 8 u. Pygmalion. Over Shakespeare. Woensdagavond hield mevrouw Van QoghKaulbach haar eersten cursusavond te Bloemendaal in hotel „Welgelegen". Spreekster leidt haar voordracht in met de mededeeling dat zij geen doorwrochte studie over den grooten schrijver geven zal, zoodat degenen onder haar gehoor, die Shakespeare bestudeerden, van haar niet veel nieuws te hooren zullen krijgen. Neen. wat zij beoogt, is: te verhalen hoe zeer het werk van Shakespeare een geluk in haar leven geweest is, en wat zij erin zag aan anderen mede te deelen. opdat het ook voor die anderen een genot worde. Het is Shakespeare wel eens tot een verwijt gemaakt, door Shaw bijvoorbeeld, dat hij te objectief was. doch spreekster acht hem juist nog grooter door zijne sterke objectiviteit. Tegen een ander ver- i wijt, dat van ruwheid van taal, komt spreekster evenzeer op; de personen, wien hij ruwe woorden in den mond legt, wil hij ook als ruwe lieden doen zien, maar daar tegenover staat, dat er wel geen tweede tooneelschrijver is aan te wijzen, die waar het pas geeft, zijn personen zulk een uit gezochte. keurige taal doet spreken. De lieden uit het volk zijn uitteraard ruw, de beschaafde lieden hoofsch en vormelijk bij Shakespeare, maar allen zijn krachtig lévend. Een zekere gemaniëreerdheid, in vloed der Humanisten, kenmerkte slechts zijn eerste werk, later wordt hij zichzelf, vrijuit en krachtig en echt klinkt zijn taal. Daarbij zoekt hij den eenvoud en de zui verheid als het liefste goed; men leze daarop Hamlet's toespraak tot de tooneel- spelers maar eens na. Op het bekende i verwijt, dat Shakespeare's stukken van moorden vol zijn en overvloeien van bloed, antwoordt spreekster, dat hem de moord zelve bijzaak was. doch dat wat tot den logstijd; een ander, een dokter, vertelde een avontuur, hem op eenen nacht in een hospitaal overkomen, zoo griezelig, dat ik mij schamen zou het u over te vertellen, uit vrees alleen dat gij vannacht geen oog mocht dichtdoen; een ander wederom, een commissaris van politie, had het zeer ge loofwaardig relaas eener inhechtenisneming, waarbij hij zelf een belangwekkende rol ge speeld had; weder een ander, een gezag voerder ter koopvaardij, gewaagde van zwempartijen in de nabijheid van vele hon gerige haaien, en zoo was er een veelheid van geschiedenissen te berde gebracht, welke, ondanks het moordend glimlachje dier duivels ondeugende dames, menigmaal overtuigend waren door een accent van op rechtheid. En de strekking, de onveran derlijke strekking van al deze histories was, de dischgenooten van den moed der vertel lers te doordringen. Eindelijk hadden vrijwel alle heeren hun ne heldendaden verhaald. Men hield nog wat nabetrachtingen. De dames wisten met den haar aangeboren argwaan, waar het de. toch reeds geringe, goede hoedanigheden moord aanzette, of de wroeging erna, in èen woord het innerlijk leven der men- schen, hem als het voornaamste gold. Zijne figuren zijn tegenover die der vroegere moraliteiten, abele spelen, en klassieken als zeer „werkelijk" te zien. maar hun werke lijkheid is maar niet zoo'n greep her of der uit de realiteit, neen, zijn menschen zijn symbolen tevens; zoo kan Julia als de jonge liefde gelden, Macbeth als de eerzucht, Othello als de jaloezie, en zoo verder. Wij kregen daarna een inzicht in de tooneeltoestanden in Shakespeare's tijd. en tot slot, na de pauze, las mevrouw Van GoghKaulbach tooneelen uit „Romeo en Julia" voor, in de vertaling van Burgers- dijk. 2e Evangelisatie-samenkomst met zang. Zooals men in een advertentie in dit nummer ziet.' heeft er Woensdag a.s. we der een evangelisatie-samenkomst plaats. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond; rij den zonder licht; jachtwetovertreding. (je vonden en terug te bekomen bij C. Grootegoed, Bloemendaalscheweg 75, te Bloemendaal, een jongensboord met dasje; D. A. Uljeè, Berkenstraat 23, Heemstede, een rood koralen halsketting, waaraan doublé medaillon; Zweers, Bloemendaal scheweg 91. te Bloemendaal, een tennis bal; Erans-Halsstraat 21, te Haarlem, een pertemonnaieKinheimweg 3. te Bloemen daal, een gouden armband; aan het bu reau van politie te Overv.een, een honden- riem; een rood koralen halskettingje. waaraan gouden sluiting; een sleutel; een knoop van een mantel; D. Hissink, Blee- kerspad 7, te Bloemendaal. een portemon- naie. Verloren: een portemonnaie. inhou dende 2,50; een portemonnaie; een zilve ren armband; een gouden manchetknoop. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 22 October tot en met Don derdag 28 October. Geboren: z. van J. W. F. van der Valk en J. M. Dam; d. van A. J. Kroese en A. Duiser. Ondertrouwd: B. H. Frensen en M. E. van Nobelen; G. H. Gieske en H. G. Kol. Getrouwd: J. H. Schrama en A. de Vries. Overleden: P. van der Fluit. 85 j.; P. Hulsebosch, 66 j. Overleden in het gesticht Mee- renberg: S. de Jong, 43 j.; J. A. van Houten, 45 j.; J. J. H. Rademaker, 67 j.; J. Sweeke, 77 j. SPORT. Hockey. Competitie-wedstrijd (1ste klasse). H. O. C. I Bloemendaal I. Bloemendaal trok Zondag met een inval ler voor Geijl naar Den Haag. haar elftal was daardoor zeer gehandicapt en het was dan ook niets te verwonderen, dat ze met een nederlaag huiswaarts keerde. In den beginne wegen de partijen vrijwel goed tegen elkaar cp, toch weet Biezeveld uit een vrij schot H. O. C. de leiding te geven. Dit wordt den Oranje-witten te erg, en IJzerman onderneemt een snellen rush, gevolgd door een mooien gelijkmaker. Het gelukt Kröller echter weer spoedig den stand op 21 te brengen. Ook in dezen voorsprong mogen zij zich echter niet lang verheugen, daar Kool uit een corner met een hard schot via het oor van een H. O. C.-speier den keeper laat visschen. Bieze veld. die over een hard schot beschikt, scoort even voor rust ten tweeden male, van den heer der schepping betreft, veelbe- teekenend te glimlachen, moordend te glim lachen. Haar echtgenooten. na het over vloedig maai gemoedelijker dan in het da- gelijksch gezinsverkeer. griefde dit alles niet ernstig; zij konden in deze stemming wel een weinig geringschatting door hun vrou wen verdragen, indien de andere dames slechts een goeden indruk van hen kregen. Kapitein Ross, u moet nog iets vertel len, zei de gastvrouw op innemend noo- denden toon, en ze wendde zich tot een be jaarden heer met donkerbruin verweerd ge laat en een ruigen, grijzen knevel. Deze heer had aldoor zwijgend zijn sigaar ge rookt, terwijl de anderen spraken, en niets aan hem wees erop, dat hij luisterde; slechts de kleine, halftoegeknepen oogen onder de borstelige, grijze wenkbrauwen waren op de vertellers gericht geweest. Thans opende hij de oogen geheel, en keek de gastvrouw aan. Ik hèb niet veel te vertellen, mevrouw, zei hij glimlachend. Bent u wel eens bang geweest? vroeg een der andere dames. maar hoe durf ik het eigenlijk veronderstellen, een militair zoodat rust ingaat met 32 voor de zwarten. Direct na half-time verhoogt T. de Mol van Otterloo de score. Bloemendaal geeft den moed echter niet op. vooral IJzerman verricht schitterend werk. Kool weet den stand op 43 te brengen. De oranje-wit ten doen nu al hun best voor den gelijk maker. maar als even voor tijd Biezeveld ten derde male uit een vrijen slag scoort, komt er in dezen stand geen verandering- meer. Reserve 1ste klasse. Bloemendaal IIH. O. C. II. Deze wedstrijd had plaats op het B. H. C.- veld onder leiding van den heer Kamp. Al spoedig na het begin geeft J. André de la Porte met een mooi schot Bloemendaal de leiding. Even hierna schiet Kuipers op doel, een der H. O. C.-spelers wil dezen bal in eens terug slaan, maar geeft den bal daar door eene andere richting, en hij vliegt het doel in. H. O. C. komt nu gevaarlijk opzet ten, maar er komt voor rust geen veran dering meer in. Na de thee wegen de partijen tegen elkaar op. vooral de Bloemendaal-verdediging is schitterend. Plotseling zien wij Lefèbvre door alles heendrijven en een pracht van een goal maken. Een der Bloemendaal- backs schiet van ver en heeft het geluk dat de H. O. C.-keeper eroverheen trapt en den bal achter zich tusschen de palen ziet ver dwijnen. H. O. C. probeert een tegenpunt te maken, maar als Kamp tijd blaast, zien zij zich genoodzaakt met een 40 neder laag het strijdperk te verlaten. 31 October. B. H. C.Musschen. Vriend schappelijke wedstrijd op het Bloemendaal- veld. Hengelsport. De firma C. Morks Czn. te Dordrecht, zendt ons een handig boekje: „De Hengelaar". Dit boekje behandelt op aardige en leerzame wijze deze veelgesma de, doch al evenzeer geroemde sport. Men kan eruit leeren, wanneer en hoe men vis schen moet, terwijl een heel hoopje raad gevingen op het gebied van aas, van benoo- digdheden, enzoovoorts, velen w elkom zal zijn. Men zegt wel eens, dat een visehhengel een stok is met aan het eene eind een snoei en aan het andere eenluiaard. Hiertegen komt schrijver met kracht op. „De hengelaar is iemand, die er nooit tegen opziet, om zich met zonsopgang in het veld te bevinden. Van zoo'n krachtproef moet de rechtge aarde luiaard niets hebben. Als hij gaat hengelen, komt hij misschien tegen een uur of tien op het plekje, waar hij wezen wil. Dat plekje moet niet te ver van huis zijn. want hij is niet van plan om zich dood te loopen. En .ie moet er lekker en rustig kunnen zitten, want dat is meer hoofdzaak dan het hengelen. En na eenige uren geze ten te hebben, gaat hij weer naar huis. waar bij hij het volstrekt niet vervelend vindt, als hij niets gevangen heeft, om de eenvoudige reden, dat het meer om het lekker en rustig zittfen, dan om de visch te doen was. Zoo iemand is wel een luiaard, maar geen hengelaar, al zit hij achter een hengel. De meest afwisselende en daardoor ook de aangenaamste wijze van hengelen is die, waarbij de hengelaar den visch opzoekt, zooals dat doorgaans in polderslooten het geval is. Deze sport vertegenwoordigt dan een gezonde lichaamsbeweging in de vrije na tuur, welke volgens een groot aantal ge- I neeskundigen zeer kalmeerend werkt op overspannen zenuwen. Zoo op het oog zou men kunnen den ken. dat zooiets als het geven van wenken omtrent de praktijk der hengelsport glad overbodig is, want hengelen, niet waar. dat kan een ieder kind wel. is natuurlijk het minst bang van allen. Ta ta ta. deed de kapitein, en nog al tijd glimlachte hij. Van déze heeren is er nooit een bang geweest, voer de dame voort, en.... Zoo, zoo? deed de kapitein, het is mogelijk. Nu, maar i k wel. Hè, neen, neen. deden de dames uit dagend. Dat is toch niets ongewoons, hernam de kapitein, men kan heel wel bang zijn, en tegelijk een daad verrichten, die de men schen moedig noemen, endie dat mis- i schien ook is. Een voorbeeld, een voorbeeld, drongen i de gasten aan. Goed, goed, deed de oude heer, ik zal u het verhaal doen van zoo'n moedige daad, als u het zoo noemen wilt, en nog wel door mezelf bedreven. Ja, ja, gaarne, riepen de dischgenoo ten bijna allen gelijktijdig. Ik schaam me er eigenlijk wat voor. aarzelde hij, wederom glimlachend. Neen, neen, u niet schamen, drongen de dames aan, en ook de heeren zeiden Daarin vergist men zich echter ten zeer ste. De liefhebber, die de kunst verstaat, weet dat het best en kijkt dikwijls met medelijden naar het bedrijf van den dilet tant. De kenner hoort de baars onder het kroos smakken. Hij kijkt onmiddellijk rond en ziet aan de bijna onmerkbare beweging van het groen, waar de visch zich bevindt. De dilettant hoort of ziet niets. In helder water moet een snoek al zeer verborgen staan, of de 'kenner heeft hem ontdekt. De dilettant merkt zelden of coit zoo'n roover op. De kenner weet bij instinct altijd de beste plekjes op te sporen. De dilettant hengelt maar raak en komt dan ook meestal platzak thuis. Nu moet men echter niet meenen, dat de kunst uit een boekje geleerd kan worden. Schaatsenrijden, fietsen, enz. kan men ook niet uit een boek leeren. „Door oefening wordt de kunst verkre gen." Dit geldt ook in zijn vollen omvang voor het hengelen." Men kan zich het boekje voor 25 cents aanschaffen. UIT ANDERE GEMEENTEN. Museum van Kunstnijverheid. De ten toonstelling van metaalwerken van Jan Eisenloeffel, alsook die van tèekeningen cn etsen van W. O. J. Nieuwenkamp, welk. thans in het museum van kunstnijverheid te Haarlem gehouden worden, zullen Din - dag 2 November worden gesloten. De tentoonstelling van modern speelgoed, teekeningen en uitgevoerde stukken zal Zondag 7 November geopend worden. De nieuwe schouwburg. De bouw van den nieuwen schouwburg op het Wilson- plein. te Haarlem, is bij onderhandse.:e aanbesteding gegund aan de aannemers firma Saeijs te Haarlem. Men begint reeds met het grondwer dat wel tot half Februari zal duren. D n begint de bouw van het theater, dat '5 Januari 1917 kant en klaar moet wezen. VAN HIER EN DAAR. Mr. Verkouteren over den Paus. In het sympathieke, veertiendaagsche blad „Het Lampje", schrijft de hoofdredacteur ds. Q- A. van der Brugghen over bovenstaand onderwerp. Hij haalt uit een door mr. Ver kouteren op de vergadering der Evangeli sche Maatschappij gehouden rede verschei dene uitspraken aan, die hierop neerko men De paus is gelijk een onttroonde vorst die niets meer te zeggen heeft. Hij is geen souverein. Wat hij nog bezit heeft hij in afhankelijkheid van de Itali- aansche regeering. Hij is evenmin souse- rein als Poincaré. Souverciniteit zonder wereldlijke macht is ondenkbaar. Zelfs Je paleizen, die de paus bewoont, zijn niet als 't ware een kerkelijke staat in minia tuur. Hij heeft er alleen het vruchtgebruik van. De justitie en politie moeten buiten liet Vaticaan blijven. Evenmin als andere vor sten kan hij gestraft worden wegens mis daad, maar hij kan wel worden aange sproken voor geldschulden. Als salaris is hem van regeeringswege toegelegd 3 millioen franken maar hij nam ze niet aan. Ieder souverein vorst bezit het munt recht. De paus niet. Eens per jaar laat hij een medaille slaan, om den -schijn van 't muntrecht te handhaven. Hij heeft een lijf wacht van 600 soldaten. Maar ieder ander, die voor zijn veiligheid beducht is, heeft ook recht op bescherming door politie of legerwacht. De paleizen en musea van 't Vaticaan waren eigendom van den kerkdijken staat een woord om den ouden heer te overreden Ik mag me niet vergeefs laten nooden. zoo ving kapitein Ross aan, en hij putte uit zijn sigaar een groote hoeveelheid rook, welke hij met twee zeer dikke stralen zijnen neusgaten uitzond, 1 ik mag me niet laten nooden, want het mocht eens lijken of mijn verhaal héél wat belangrijks was. Het is kort, héél kortDus ik ben wel eens bang geweest. Ja, ontzettend bang, zoo bang, dat ik... (hij glimlachte weer).. dat ik nog bijna bang word als ik eraan denk. Het is vele jaren geleden, en tóch--. (Even, een seconde-lang doofde de glim lach. dan sprong die plots weder op het ruige, verweerde gelaat te Voorschijn). STEYNEN. (Wordt vervolgd.) EMSER WATER, r Met warme melk liet vanouds bekende meest doeltreffende middel tegen Hoest fFFcjÓ) en Verkoudheid. Alleen echt met dit (ÉRgd? Handelsmerk 29 cent per keele kruik.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2