2de Evangelisatie Samenkomst met Zang, andere terreinen, waar zich geen huizen bevinden, in het bizonder als woonplaats geschikt. De landweg: Smalle, steenachtige Z'uie, die zich kenmerkt door het volkomen ontbreken van eiken plantengroei. Men laat op de straten ook niet het kleinste gras sprietje ontspruiten, om goed de gevaar lijke kaalheid duidelijk te maken, die aan voetgangers en wagens verbiedt, zich hier langs voort te bewegen. Om de straten beter herkenbaar te maken en iedereen voor het betreden te waarschuwen, heeft men aan beide zijden van den weg tot op verren afstand, zichtbare boomen geplant. Devesting: De eeuige plaats op het gevechtsterrein, waar tegenwoordig geen kanonnen meer staan. In Oude kennissen. Viontmoetten dezer dagen op de Haar - iische stadsbibliotheek het welgelij- kir nterfeitsel van oude kennissen van vele i onzer lezers. We j oud-Haarlemsche schooljongen In;-! i rt zich niet de namen en typische ges', 'oti van Goteling Vinnes, Van der Weunbouts, De Graaff. Obermuller en Hoi om van den nog in leven zijnden :r en van Hartman, Van Eek. Co- ibertsma en Vink niet te spreken? De k die wij weergeven is blijkbaar ge 11 in de waranda achter het huis aan de "bijnestraat. waar destijds het gym- en .oooren dus nu ook aan Italië, niet aai: en paus. begiftiging met ridderorden is hem „n. omdat het een onschuldige zaak de universiteiten bezitten dezelfde macht. paus is geestelijk souverein en als hij ;oed begreep en daarmee tevreden v zou hem dat nog meer inbrengen dan - ukeren naar een wereldlijke macht. toch voor goed verloren heeft, eh zelfs ook in de uitoefening van zijn tclijke rechten is hij beperkt. De paus uit wel de bisschoppen maar de Ita- ahe regeering bevestigt ze in het paus mag kosteloos correspondee- ■jn zijn encyclieks publiceeren. vvaarborgenwet van 1870, waarin de van Italië de verhouding van den •izs tot den staat heeft omschreven en .-ik oogenblik voor wijziging vatbaar - .enals de Italiaansche grondwet is 't erkend geworden door den paus. ..•zantschapsrecht heeft de paus ook niet. lieer Van der Brugghen, die deze terecht belangrijk vond, drong bij Verkouteren er op aan, de rede in uit te geven. Deze zei. dat hij haar op schrift had, en het dus niet ging, uur de heer Van Brugghen meende, dat u-ker heel wel naar zijn aanteekeningen rede had kunnen reconstrueeren, maar - niet goed dürfde voor den dag komen ;or het geheele Nederlandsche volk met nat hij wel in de Evangelische Maatschap- uii vertellen durft. nasium gevestigd was, waarin later mr. De Graaff heeft gewoond en weer later dr. Brongersma. Op dezelfde bibliotheek is nog een kiek van een oudere leerarengroep, waarop eenige van deze heeren voorkomen; die kiek is vooral eigenaardig door den om vang der hooge hoeden welke zij dragen. Ze is te vaag om af te drukken. De biblio theek is ook in het bezit van verschillende kieken van leerlingen van gymnasium en burgerschool, waaronder verscheidenen die nu Bloemendalers zijn. tegenover Frankrijk, maar tegenover den oorlog: de N. A. O. R. is noch „deutsch- feindlich" noch „franzosenfeindlich", maar eenvoudig „kriegsfeindlich"." A. O. R. De Anti-oorlogsraad deelt ons mede, dat er steeds nog vele vereeni- gingen tot dezen raad toetreden. Was het aantal voor eenige weken 1000, thans klom dit reeds tot 1072, waaronder vereenigingen zijn die zich over het geheele land uit strekken en over veel invloed beschikken. „Hel Groene Kruis". De algemeene Nederlandsche Vereeniging .„Het Groene Kruis" viert op 5 November haar derde lustrum. Dit f.eest wil de vereeniging vie ren door de stichting van een reizend hy giënisch museum. Dit museum zal niet een saaie, doode verzameling zijn, maar een duidelijke en goede hygiënische les. Alle steden en dorpen van ons land worden er mee afgereisd. De onkosten zijn 30.000, maar er zijn er reeds 5000,Wie helpt naar zijn kracht, aan het bijeenbrengen van de rest? De penningmeesteres is me- juffrouw A. G. van Hulst te Harlingen. A. O. R. De bekende vredesvriend dr. Fried herinnert er aan, hoe in de „Frank furter Zeitung'' v^n 28 September in een artikel „Nationale Disziplin" instemming wordt betuigd met de aanvallen op den „Nederlandsche Anti-Oorlog-Raad" welke voorkwamen in de chauvinistische pers. De „Frankfurter Zeitung" zeide: „De Ne derlandsche Anti-Oorlog-Raad geeft voor te zijn een vereeniging. die: den vrede en de vreedzame samenwerking der volkeren dienen wil; de wijze echter, waarop hij dit doel nastreeft, is van tijd tot tijd althans nu gedurende den oorlog zoodanig.dat zij moei lijk te onderscheiden is van een vijandelijke houding tegenover Duitschland." Naast deze beschuldiging van „deutsch- teindlich te zijn, heeft Fried in „Le Temps" mist het tegenovergestelde ge'ezen. „Le Iemps" waarschuwde voor den „Neder landsche Anti-Oorlog-Raad", die: een Duit- sche agentuiir(l) zou zijn." In waarheid aldus Fried, stelt de „Nederlandsche Anti-Oorlog-Raad" zich niet vijandelijk tegenover Duitschland noch Uitgaven van „De Europeesche Staten bond". Zooeven verscheen de Fransche vertaling van Van Suchtelen's geschrift „De Europeesche Statenbond; het geschrift is kosteloos te verkrijgen bij den secretaris van het comité, den heer T. B. Roorda, Zuidlaan 1, Aerdenhout. Kunstcongres. Op het einde van De cember zal te Amsterdam door het Ver bond van Nederlandsche kunstenaars-ver- eenigingen een congres worden gehouden. Verscheidene sprekers hebben voordrach ten over velerlei onderwerpen beloofd. Het Bureau tot Publiciteit van weten schappelijk nieuws zond ons zijn prospec tus van de afdeeling schriftelijke lessen. Dit bureau is een belangwekkend insti tuut; de leerlingen, natuurlijk verdeeld over het heele land, zijn bij duizenden te tellen. Wie er meer van weten wil, kan inlichtingen ontvangen aan het bureau. Keizersgracht 153, Amsterdam. Wat doen wij voor u. Wat doen wij voor u, arm Dietsch, arm [Dietsch Veel vragen, veel klagen, en verder niets. Met lappen en lompen van wet op wet Wordt een schittergewaad u sraneengezet, Het pak van harlekijn! O spot, o spot! Zit liever naakt dan in 't kleed van den zot. Zit liever ten gronde in uw grootsche grief Dan te gaan door uw land met een bedel- [brief. Eén dag nog. En 't volk. met mantel en [kroon, Baant stormenderhand u den weg tot den [troon. Er uit, de bijzit, de vreemde, het Fransch! De kinderkamer, de poppendans! Een kranige daad, een krachtige schop Waar zijn ze nu, bijzit, kamer en pop In uw eigen huis zijt ge minder dan iets, Maar morgen zijt ge alles, o moeder [Dietsch („Vlaamsche Stem'.) Réne de Clercq. Oorlogslexion. Door den oorlog zijn zelfs de schijnbaar meest vaststaande be grippen aan het wankelen gebracht. Vooral het landschap is niet meer wat het vroeger was en het schijnt noodig te zijn voor alle dingen nieuwe definities te zoeken. Charles Nordmann doet ons in de „Re vue des deux Mondes" reeds de volgende aan de hand als eerste bijdrage voor een oorlogs-lexicon Het dorp; Verzameling van steenen, die door magnetische kracht de eigenschap heeft, rondvliegende stukken ijzer tot zich te trekken. Het is het eenige punt op het vlakke land. dat niet door krijgsvolk wordt be woond. Daarentegen zijn bosch, veld en Bijbels verbranden, als van ouds. de „Protestant" lezen wij: Onder Belgische vluchtelingen te Vlis- singen, misschien ook elders, is een bijbel uitgave verspreid van het Ned. Bijbelge- i nootschap, waarop gestempeld: „offert nar un élève des écoles du dimanche d'Amé- rique". Die bijbeltjes zijn dus geschenken van Amerikaansche Zondagschoolleerlin gen. Het „Kerkbericht" van roomsch- katholieken te Vlissingen zegt hiervan: „Met allen nadruk keuren wij >zulk een propaganda af, die een allertreurigste ge moedsgesteltenis verraadt bij degenen, die aan dergelijke verspreiding medewerken. Wat toch is het doel? Tracht men niet degenen, die toch reeds zoo zwaar door den wreeden oorlog zijn getroffen en have en goed in vele gevallen grootendeels ver loren hebben, nog te berooven van den grootsten schat, 't echte katholieke ge loof?" Er wordt dan verder op aange drongen dat de katholieke vluchtelingen deze boekjes liefst zullen verbranden opdat zij. noch anderen schade lijden in hun ka tholiek geloof. De strijd tusschen de roomsche kerk- partijen en het Evangelie moet toch wel groot zijn als de lezing van den Bijbel zooveel kans geeft op verlies van ,,'t ech te, katholieke geloof!" en als men durft te zeggen, dat verspreiding van den Bijbel, dien immers ook Rome hoogacht en die in „roomsche" en „protestantsche uitga ven toch in hoofdzaak dezelfde Bijbel is, bewijs aflegt van een „treurige gemoeds gesteltenis." Vanille. De vanille, die als de edelste van alle kruiderijen wordt beschouwd, heeft een interessante geschiedenis. Midden-Ame- rika is de plaats waar zij oorspronkelijk groeide en waar de Spaansche ontdekkings reizigers haar leerden kennen. Zij zagen de Mexicanen met groot genot van vanille en cacao gebruik maken. Uit cacao wisten zij een drank te bereiden, die zij met maissui- ker zoet maakten en met vanille kruidden. De Mexicanen waren dus feitelijk de uit vinders der chocolade. De Spanjaarden waren verrukt over deze aangename, opwekkende en voedzame lek kernij. Zij brachten de cacaoboonen en de peulvruchten van vanille naar Europa, waar de nieuwe lekkernij bij alle volken opgang maakte. De chocolade, die eerst zeer duur was, werd weldra goedkooper, doch de va nille'bleef zeer prijzig; ze kostte in 't begin der 19e eeuw b.v. nog 150 fr. per pond. Er werden natuurlijk pogingen aange wend om de vanille ook in andere koloniën inheemsch te doen worden. Het zaad ont kiemde dan ook voorspoedig en de planten groeiden veelbelovend, edoch zij zetten geen vrucht! Destijds kende men de levensver schijnselen der planten nog niet zoo nauw keurig en wist men niet, dat er in Midden- Amerika een insect leeft, dat de vanille- planten bezoekt om den honing uit haar bloesems te zuigen, waarbij het 't stuifmeel op den stempel overbrengt, waardoor de bloesems bevrucht worden. Daar dit insect in de Zuid-Aziatische koloniën, waarheen men de vanilleplant had overgebracht, niet inheemsch was, bracht zij geen vruchten voort, want de Aziatische insecten schonken geen aandacht aan de vreemde, van een weinig opvallende, bleek-groene kelk voor ziene bloem. Men kwam echter na verloop van tijd achter het geheim en nu verricht de mensch op kunstmatige wijze het werk, dat het Mexicaansche insect onbewust vol bracht, zoodat de kweek van vanille ook op andere plaatsen gelukt. Zoodra zich de spoedig verwelkende bloe men geopend hebben, komt de mensch er met een penseel of bamboe-rietje bij en draagt het stuifmeel der meeldraden op den stempel over. Het was de op Java geves tigde dr. Theysman. die het eerst deze wijze van bevruchting in toepassing bracht en se dert heeft men niet alleen in tropische lan den, doch ook in Academische plantentuinen in Europa de vanilleplant tot vruchtdragen gedwongen. Ten gevolge van de ontdekking van dr. Theysman werd de vanille wel is waar goedkooper, doch voor vele beurzen was zi.i toch nog niet bereikbaar, want weldra werd te BLOEMENDAAL, op WOENSDAG 3 NOV. a.s des avonds ten acht ure, in de groote zaal van Hotel „Welgelegen". Apparte ingang Zomerzorgerlaan. Wekt iedereen op te komen. TOEGANG VRIJ. zij ook gebruikt voor parfumerie-doeleinden Scheikundigen trachtten nu haar chemische samenstelling te ontdekken en het gelukte hun ook den aard van de stof, die de drager van haar heerlijke geur is, aan 't licht te brengen. Dit eenmaal bekend zijnde, wer den er pogingen aangewend haar uit goed kooper materiaal te bereiden, dus: na te maken. Ook deze pogingen werden met succes bekroond; de scheikundige toch wist het vanille langs kunstmatigen weg uit het sap van pijn- en denneboomen te maken, waardoor het steeds goedkooper werd. Thans bereidt men de heerlijke reukstof uit kruidnagelolie. Een pond echte vanillereu- len kost echter nog steeds 20 a 25 gulden. („De Hotelhouder.") Mogelijkheden. Een boekbinder die geen omslag maakt. Een schipper, die het hoofd niet hoven water kan houden. Een bakker, die slechts, met moeite aan zijn brood komt. Een slager wien het niet naar dén vlee- sche gaat. Een verpleegster, die er geen doekjes om windt. Een ruiter, die zich over 't paard laat tillen. Een geheel-onthouder, die eischt dat men hem klaren wijn zal schenken. Een kaalhoofdige, die met de handen in het haar zit. Een kiespijnlijder, die alles voor zoete koek opeet. Een musicus, die zich van de wijs laat brengen. Een dronkaard, die gaarne voor vol wordt aangezien. Een wielrijder, die spoedig op de teenen getrapt is. Een middenstander die onder ligt. RECHT EN WET. Bij vonnissen van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, d.d. 26 October 1915, werden de navolgende personen in I staat van faillissement verklaard: De nalatenschap van H. de Haas, ge woond hebbende te Haarlem; Gerrit Kramer, pensionhouder, wonende te Zandvoort; Curator in beide faillissementen mr. F. Willekes Mac Donald, Spaarne n°. 13, te Haarlem, telefoon 115. En W. P. Konijn, wonende te Wijde Wormer. In dit faillissement is curator mr. J. F. E. Boele. te Zaandam. Oostzijde 75. telefoon 305, Rechter-Commissaris in deze faillisse menten mr. J. D. Pasteur. Door de rechtbank werd vonnis gewe zen in een zaak tusschen een fabrikant en een afnemer. De fabrikant had aan den afnemer be richt, dat hij voorloopig niet kon leveren, zich daarbij beroepende op overmacht. De afnemer sommeerde daarna tot levering, en toen deze uitbleef, sprak hij den fabri kant in rechten aan. De fabrikant deed een beroep op over macht, stellende, dat hij door een vreemde oorzaak, niet aan zijn schuld te wijten, niet kon leveren, terwijl hij alles had gedaan waartoe hij naar eene redelijke opvatting van het verkeer gehouden was, om zoo mogelijk aan zijne bestaande verplichtingen te voldoen. De rechtbank maakte deze omschrijving van het begrip overmacht tot de hare. Het Jezuïtisme is een degen, waarvan het gevest te Rome en de punt overal is. Generaal Foy> HUZiEK. Concertzaal „De Kroon", Vrijdag 22 October, 8 uur, „Röntgen-Trio" Julius Röntgen, piano; Julius Rönt gen Jr., viool; Engelbert Rönt gen, violoncel. Is er hier werkelijk te veel op muzikaal gebied Men zou 't heusch moeten geloo- ven; of zou 't gebrek, aan belangstelling zijn? Van het Trio Bes gr. t. op. qq van Fr. Schubert heb ik zeer veel genoten, de muziek is toch prachtig en in den waren zin muziek, die welluidt, rein is en ver-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 3