HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING Firma 1. H. KRUL Ir. Brandstoffen. Abonnementen VAN VEEN C°nj Hofleveranciers, plaatsen van Adverfentiën HAARLEM - HILLEGOM - LISSE. HAARLEMMERMEER (Hoofddorp) E R W AT E R. OÏES'JEE». Telef. 1617. D. VAN ZETTEN, Architect Haarlem. Gedempte Oude Gracht 63 TELEFOON 2670. Voor Haarlem vervoege men zich voor het en het opnemen van aan het Bureau van dit Blad, Oude Gracht 63. TEDING VAN BERKHOUT DE CLERCQ. Effecten en Coupons. Prolongatie. Administratie en Bewaring. Bewaarinrichting (Loketten) te Haarlem en Hillegom. SLECHTS EEN KEER pen proef en U blijft gebruiken onze geurige en smakelijke Kruisstraat 34, HAARLEM. Telefoon 1543. velk het vanouds bekende t ilende middel tegen Hoest rl. Alleen echt met dit k 20 cent per keelt? kruik. Martin over Frans Hals, dr. Jan ..Vredesverwoestingen". té, waarvan deze lezingen nit- ele bekende namen; dr. J. D. Haan is voorzitter. ankelijken. Zaterdagmiddag werd de 6e Jury-vrije tentoonstelling der „Onafhankelijketi" geopend in het gebouw der vereeniging aan den Amstelveenschen Weg te Amsterdam. De voorzitter, archi tect Harry EIte. opende de tentoonstelling. Het was een genoeglijk en aandachtig pu bliek. dat de kleine plechtigheid bij woonde. Wat het tentoongestelde werk aangaat, de toeschouwer late zich, als hij wat dilettanten-pogingen aantreft, niet van de wijs brengen, en zette zijn tocht voort, i houde zijn belangstelling gespannen, want er zijn ook heel wat werken van goede hoedanigheid te zien. Aangenaam van deze tentoonstellingen der „Onafhankelijken" is altijd de verscheidenheid, welke men er vindt; de meest uiteenloopende inzichten en opvattingen vindt men er vertolkt; een aangenaam gevolg van de jury-loosheid, zoo lijk het ons. Schilderijen van Philippe. Ten huize van den heer Urban, Oosterpark 89, te Amsterdam, zagen wij een verzameling van voortreffelijke schilderijen. De maker er van is de 28-jarige kunstenaar Philippe uit Parijs, die tijdelijk in Amsterdam ver blijf houdt. Te zeggen, dat deze jonge kunstenaar veel belooft, zou een pedan terie zijn; immers wat hij reeds gaf. is met uitnemende werken te vergelijken: por tret, landschap, bloemstuk, alle „genres" beoefent hij, en alle met meesterschap. De portretten pakten ons het meest. Het is een schitterende verzameling. DE ROZENCULTUUR. De General Superior Arnold Janssen. Rozen kunnen geplaatst worden in November, bij open weer gedurende de wintermaanden en in het voorjaar tot April. Najaarsplanting op niet al te natte gronden levert doorgaans betere resul taten dan voorjaarsplanting. Een van de beste standplaatsen voor rozen is een van 't Oosten naar't Westen vrij en luchtig gelegen terrein, dat tegen Noord-Oostwind beschut is.' f** 'Ia- Indien 't eenigszins mogelijk is, moet men de bedden reeds eenigen tijd voor de planting in orde hebben. Men graaft den grond 50 cM. diep los en wanneer de grond hard is 70 cM., evenwel zorg dragend, dat de ondergrond niet boven gebracht wordt. De beste mest voor rozen is koemest, dien men niette diep in den grond doet 25 cM.) en niet direct in aanraking brengt met de wortels. Op zware, vaste en natte gronden neme men bij voorkeur paardenmest en ver- menge hem met goeden zandgrond en turfsirooisel. Het 50 cM. diep onder brengen van snoeisel, grof afval, enz., kan ook zeer aanbevolen worden. Zeer slechten grond vervange men deels door goede tuinaarde en compost en eene flinke gift stalmest niet vergeten. Daar de meeste Ijgronden niet voldoende kalk- houdend zijn, vergete men nooit eene kalkbemesting. Eene kalkbemesting wordt gegeven bij voorkeur in den herfst of in den winter. Men brengedekalk niet direct in aanraking met den mest en ook niet te diep in den grond. Door oordeelkundige bemesting met kunstmeststoffen, zijn gronden, die rozenmoe zijn, dikwijls weder voor rozen geschikt te maken. Dadelijk na ontvangst van eene zending rozen gaat men aan het uitpakken. Na de ontpakking worden de rozen met 'risch water besproeid, vervolgens met nat mos of iets anders toegedekt en op eene plaats gelegd waar zij niet verdrogen. Indien niet dadelijk met planten kan begonnen worden, is 't beter de rozen eerst te besproeien en daarna op te kuilen in De Mr. Jos. Hill. vu n-.; je'aarde maar niet te ondiep. W. r tengevolge van plotseling ii mde vorst de rozen in be- vi i'D staat aankomen, laat men de likken in eene vorstvrije, doch koiplaats ontdooien. Goed ver- pakte rozen kunnen 't op zoo'n best een paar weken uit- tv ii n. Zijn ze ontdooiden 't weer i - het toe. dan worden ze ontpakt, flink overgoten met koud w.iier om ze daarna in eenigszins v -.itigo aarde op te kuilen Wat het planten aangaat, het volgende Struiken plant me.i zoo. dat de •ulatie 3 cM. in den grond komt; mmen zoo diep, als' zij gestaan hebben. De wortels worden weinig of niet gesnoeid, alleen het bescha digde wordt weggesneden. De plant- v aten moeten zóó zijn, dat de wortels zich daarin goed kunnen versprei den, zoodat zij in hunne natuurlijke houding komen, dus niet gedwongen zitten en niet in aanraking komen met den mest. Na het planten drukt men den grond een weinig aan. Van Stamrozen, die in 't voorjaar geplant worden op eene branderige of tochtige plaars omwikkelt rnen de stammen om verdrogen te voor komen met stroo, linnen, mos of iets dergelijks, of men buigt de stammen op den grond en bedekt ze gedeeltelijk met aarde. Als zij goe 1 en wel aan den groei zijn, neemt men bij betrokken lucht of regen, de verpakking of aarde weg. De beste tijd voor t snoeien der stand rozen is half Maart Het zwakke en onrijpe hout snijdt men reeds voor den winter weg. Algemeene regel is, dat de zwakke groeiers veel, de sterke groeiers en alle eenmaal bloeiende rozen weinig gesnoeid worden. Na de rozen in bet voorjaar ontdekt en gesnoeid te hebben, wordt zoo noodig de pulverisateur opgezocht. Rozen, die minder goed voldeden en aan ziekten en van luizen leden, worden na 't snoeisel te hebben ver wijderd, bespoten met 2 pCt. Bordeausche pap of Californische pap, Met eene 6 pCt. zuivere carbolineum-oplossing zijn ook goede Een met goud bekroonde roos op de tentoonstelling te Forst (N. L.) in 1913.. resultaten te verkrijgen. Om mogelijke sporen van ziekten, die zich in en op den grond bevinden (in oude rozenperken) te vernietigen, dient aanbeveling de aarde een handbreed weg te nemen en te vervangen door gezonde tuinaarde. Het voornaamste werk in den zomer is, de rozen van ongedierte te zuiveren, den grond goed los en vrij van onkruid te houden, door somtijds te schoffelen of te hakken. Verbloeide bloemen worden uitgebroken, uit gebloeide bloemtrossen worden weggesneden tot op een gezond oog of tot een stevig zijscheutje. Van eenmaal bloeiende rozen, o.a. klimrozen, wordt zoo mogelijk reeds 't oude, uitgebloeide overtollige hout wegge sneden. Wilde scheuten, die op den wortel of stam uitschieten, snijdt men met een scherp mes glad langs den stam of wortel weg. Een paar maal in den zomer bij be trokken lucht of regenachtig weer, bemest men met verdunde koemest, beer of kunst mest. Bij lang, aanhoudend drogen is 't noodig (ook bij standrozen) op gronden, die weinig of geen vocht houden, overvloedig en meermalen te gieten. De meest gevreesde ziekte bij rozen is ongetwijfeld ,'t wit", schimmel (Sphaero- theca pannosa). Een der beste middelen om dat te bestrijden is, de planten, zoodra zij maar even zijn aangetast, bij zonneschijn te bestuiven met zwavelbloem door middel van een bestuiver. Het verdient aanbeveling om de 34 weken het zwavelen te herhalen is de ziekte reeds sterk opgetreden, dan moet de bestrijding intensiever worden en 't zwavelen om de 14 dagen herhaald worden. Er wordt bij voorkeur gezwaveld 's morgens, als de planten droog zijn en op dagen als er zon is, nooit tegen dater regenbuien te verwachten zijn. Tegen „roest" zijn 't meest aan te bevelen „Californische" en 1 pCt. „Bordeausche pap". Ter bestrijding van bladluizen is aan te bevelen, tabaksstof en sterk verdund tabaks extract. Eveneens geeft goede resul taten, eene oplossing van groene zeep. Van vloeibare bestrijdings middelen mag geen gebruikgemaakt worden in 't midden van den dag (bij sterke zonneschijn.) De rozen, die niet winterhard zijn, laat men zoolang onbedekt, als het weer eenigszins toelaat. De struiken hoogt men met wat aarde aan of ze worden bedekt met riet, turfstrooisel of ander degelijk' dek materiaal. De stammen buigt men op den grond. Vlak voor den stam wordt eene spade aarde wegge nomen. wat het neerbuigen ver gemakkelijkt, en de kroon bedekt men met wat aarde, na eerst onder de kroon een paar rijstjes of iets dergelijks gelegd te hebben. Als men de stammen rechtop wil laten staan, verpakt men ze na de kroon eerst te zamen gebonden te hebben, met bremtakjes, riet enz. al naar gelang de hardheid der plant, ïj Met ontdekken kan aangevangen worden bij gunstig weer begin Maart. Vergeet niet uwe rozen jaarlijks te bemesten en om de 34 jaar eene kalkbemesting. Bovenstaande raadgevingen voor het kweeken van rozen ontleenen wij aan den catalogus der firma M. Leenders Co, te Steil-Tegelen, een firma, Edie een goede reputatie heeft en met haar tijd medegaat. Zij verwierf met hare gekweekte rozen een zeer groot aantal onderscheidingen in binnen- en buitenland Wij drukken voor onze lezers eenige afbeeldingen van bekroonde rozen dezer firma hierbij af.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 3