3 agaziin. is, SANTË ÏSEBOOM" ALGEMEEN WEEKBLAD 9 F P P P (D 9 euze in 9 S3 9 9 3> etalagej „BORNEO", k Moltistraat, e m. Peignoirs en )kken. Zijde, Fluweel Stoffen eil-Tegelem H OVEN'S L 126-28. lert Ë856. li N O O K R 93 9 2 0 S3 0 0 0 KI ei N H 1 HAARLEM. 2714. lapsspelen. J. VEEN verpakkingen. tskisien. "(tat 105. le sorteering. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Gedempte Oude Gracht 63. Kantoor voor redactie en administratie: K id, c. 1506. T E E R S N G ainnen en buitenland. OURANT. P» ER x 9e jaargang. ZATERDAG 27 November 1915 No. 48 f iistsm Bloemendoolstli Itfeekblnd. fi f i 8 Si e Prijs per jaar 2,60 per nummer 25 cents. Telefoon 141. HAARLEM. Advertentiën 10 cents per regel; bij contract belangrijke korting. f)it nummer bestaat uit 6 bladzijden. in dit weekblad is tijdelijk opgenomen -?T MIDDEN", waarvan de eerste afzon- Je reeks is afgesloten met No. 34 an 24 Januari 1914. AANDACHT! an aiLin, die dit zien en lezen zullen saluut. VI.; :j»t. de aandacht erop, dat stuk- ■'.'.or onje redactie of advertentiën rüjk Don derdagsavonds steeds ;s bezit noeten zijn. Mogen we onzen •aden verzoeken, daarmede rekening ouden? Het bespaart hun en ons ..it telling. En teleurstellingen, we het allen, is een artikel, waar- men den invoer tot het uiterste be= !j jn moet. vATKUNDIQE OPSTELLEN. 2. Rechten der burgers. i:ii in het eerste opstel is gesproken den Staat", komt het mij wensche- >r. ins de rechten te bespreken. A burgers in de Grondwet zijn t.'d. Men kan die rechten verdeelen t .oorteri, n.l. in die, welke zijn toe- •i het individu en die, welke zijn u .an de volksvertegenwoordi- .-"g. n eerste soort hehooren: k op bescherming van persoon ca cederen; n drukpers; e. n petitie; ereeniging en vergadering; godsdienstvrijheid; I iesjecht u benoembaarheid tot openbare «mi ten. de tweede soort: onderzoek (enquête) t ui amendement; tü initiatief en n nterpellatie. de eerste soort bespreken en de soort een afzonderlijk op- stel wijden, n: :s;,raak op bescherming van per deren, is neergelegd in art. 4 oud wet. waarvan het eerste ge- d'-.'te luidt; die zich op het grondgebied van b v, iden, hebben gelijke aanspraak ing van persoon en goederen." ing was reeds opgenomen in van 1815. om daarmede de n gastvrijheid van vroeger te t Was dus geen nieuw begin wat toen werd gegeven, doch bestendiging van bestaande en. welke men boekstaafde. iit zijn deze woorden echter uk t allen gelijke aanspraak kun- den. want in sommige geval- A rt de vreemdeling in ongunstiger lan de Nederlander. In deze be- u' tig van persoon en goederen is ge- erkenning van de persoonlijke vrij- :n eerbiediging van den bizonderen atuurlijk kan die bescherming rkt zijn, daar in geval van in- i O,- maatschappelijke toestanden de linnen ingrijpen door a'anhou- heidsbeneming van personen, i bescherming van goederen. "is tl. erbiediging van den bizonderen -•- dom niet zoover kan gaan. dat het 1 lang daarvoor terzijde wordt '■•"u. ziin dan ook in de Strafwet- er schillende bepalingen neerge- -U' 'U;,'ent vrijheidsbeneming, terwijl de A ieigeniiigswet aangeeft, de wijze, waar- ten algemeen nut. iemands bizondere idon: an worden ontnomen. Door deze wetten is echter tevens willekeur uitge sloten. daar de wijze waarop iemands per soonlijke vrijheid kan worden belemmerd of zijn goederen worden onteigend, nauw keurig is omschreven. Vrijheid van drukpers. Art. 7 der Grondwet zegt; „Niemand heeft voorafgaand verlof noodig, om dooi de drukpers gedachten of gevoelens te open baren. behoudens ieders verantwoordelijk heid volgens de wet." Men heeft volkomen vrijheid om al wat men denkt of voelt, door middel van de drukpers te openbaren, maar moet daarbij, evenals in alle maatschappelijk leven, zich onthouden van inbreuk op de wet. Verbo den is censuur uit te oefenen op de druk pers, d. i. preventief-voorafgaand toezicht van overheidswege. Ieder kan dus schrij ven en drukken, wat hij wil, doch is daar voor verantwoordelijk. Mocht hij door zijn uitlatingen zich schuldig hebben gemaakt aan eenig strafbaar feit. dan kan hij hier voor vervolgd en veroordeeld worden. Ingeval echter een gedeelte van het grondgebied in Staat van Oorlog of in Staat van Beleg is verklaard, is de vrij heid van drukpers aanmerkelijk beperkt. In het eerste geval is n.l. het militair gezag bevoegd, te verbieden het door middel van de drukpers of op andere wijze bekend maken van berichten en opmerkingen be treffende militaire maatregelen, in het in staat van oorlog verklaarde grondgebied genomen; in het tweede geval is het mili tair gezag bevoegd, beperkende bepalingen vast te stellen omtrent het drukken, uitge ven. verspreiden, aanplakken of in den handel brengen van geschriften of teeke- ningen, of dit geheel te verbieden. tiet recht van petitie, omschreven in art. 8 der Grondwet, is het recht om verzoe ken, mits schriftelijk, aan de bevoegde macht in te dienen, dus aan Koningin, Mi nisters. Stater-Generaal, Provinciale Sta ten. Gemeenteraad. Elk verzoek moet door den verzoeker onderteekend zijn en mag niet uit naam van anderen geschieden, tenzij krachtens schriftelijke volmacht. Ook moet de petitie steeds schriftelijk worden ingediend. Het zou toch immers onmogelijk zijn de aan bieding van petitiën mondeling te doen geschieden, omdat dikwijls groote volks menigten gezamenlijk een petitie richten (denk eens aan de petitie over local option, vrouwenkiesrecht en dergelijke in den laat- sten tijd gerichte petitiën), hetgeen soms gevaarlijk zou kunnen worden, daar vra gen dan licht in eischen en dreigen kon ontaarden. Wel wordt vaak toegelaten, dat petitiën door een of twee der onderteeke naars persoonlijk worden aangeboden, wanneer zij b. v. zijn gericht tot een mi nister. Petitiën tot de Kamers der Staten- Generaal, Prov. Staten of Gemeenteraad kunnen echter niet persoonlijk worden aan-' geboden, daar in zulke vergaderingen nim mer aan niet-gerechtigden bet woord wordt verleend. Niet altijd was het recht van petitie zoo onbeperkt als tegenwoordig. In 1815 is dit recht in de Grondwet ingevoerd, maar was toen beperkt tot ieder ingezetene. Bij de laatste Grondwetsherziening (1887) is het recht toegekend aan ieder, dus ook aan niet-ingezetenen. Met recht der ingezetenen tot vereeni- ging en vergadering wordt bij artikel 9 der Grondwet erkend. De wet regelt en beperkt de uitoefening van dat recht in het belang der openbare orde. Hiermede wordt bedoeld, dat de Grondwet het recht erkent, maar dat de gewone wetgever nadere regelen daarom trent zal moeten vaststellen. Dit is ge schied bij de wet van 22 April 1855. laat stelijk gewijzigd in 1886, waarbij o. a. is be paald. dat tot de oprichting eener vereeni- ging geene machtiging wordt gevorderd, doch dat een vereeniging. welke niet door de Grondwet of door andere wetten is in gesteld. niet als rechtspersoon kan optre den. dan na of door eene wet, of door de Koningin te zijn erkend. Een vereeniging, die rechtspersoonlijkheid beeft, kan als een denkbeeldig persoon met derden handelen en burgerlijke rechten uitoefenen. De er kenning geschiedt door goedkeuring van de statuten of reglementen der vereeniging Verboden is elke vereeniging strijdig met de openbare orde. Vreemdelingen, geene ingezetenen zijnde, kunnen niet zijn leden van staatkundige vereenigingen. Godsdienstvrijheid. Art. 167 der Grondwet bepaalt: Ieder belijdt zijne godsdienstige meeningen met volkomen vrijheid, behoudens de bescher ming der maatschappij en hare leden tegen de overtreding der strafwet, en art. 168: Aan alle kerkgenootschappen in het Rijk wordt gelijke bescherming verleend. In deze bepalingen ligt derhalve de vol komen vrijheid van godsdienst opgesloten, hetgeen het bestaan van een heerschende kerk uitsluit. Kiesrecht. Uitsluitend aan Nederlanders is toege kend het kiesrecht. Het kiesrecht onderscheidt men weer in twee soorten, n.l. het actief kiesrecht, d. i. het recht om kiezer te zijn, dus om een w erkzaam deel te hebben aan verkiezingen van leden der vertegenwoordigingen van staat, provincie of gemeente, en het passiei kiesrecht, d. i. het recht om gekozen te mogen worden. Wie kiezer kunnen zijn (actief kiesrecht) is niet met een enkel woord te zeggen, en ik zal hier daarom slechts beknopt de hoofdzaak weergeven. Later zal dan waar schijnlijk wel gelegenheid bestaan om op dit belangrijke onderwerp terug te komen. De Grondwet bepaalt hieromtrent o. a. ,.De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders, die de door de Kieswet te bepalen kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand bezitten en den door die wet te bepalen leeftijd, welke niet beneden drie- en-twintig jaren mag zijn. hebben bereikt." De Kieswet, die naar aanleiding van dit Grondwetsartikel is tot stand gekomen, heeft den leeftijd, öm kiezer te mogen zijn, bepaald op 25 jaren, doch de wetgever heeft volgens de Grondwet het recht om dLn leeftijd te veranderen en b.v. op 23 jaren te stellen; lager mag de wetgever zonder Grondwetsherziening niet gaan. Als kenteekenen van geschiktheid en maat schappelijken welstand worden in de Kies wet genoemd: het betalen van Rijksbelas ting. het huren van een huis tegen een prijs, waarvan het minimum in een tabel is vastgesteld, het huren of in eigendom hebben van een vaartuig van vastgestelde grootte, het in dienstbetrekking of als in wonende zoon werkzaam zijn tegen een be paald loon. het bezitten op de spaarbank of het grootboek van een bepaalde som. en het met gunstig gevolg afgelegd hebben van een van verschillende genoemde exa mens. Voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten zijn dezelfde personen kiesgerechtigd, doch moet men bovendien ingezetenen der provincie zijn; terwijl men, om tot verkiezing van leden van den Ge meenteraad gerechtigd te zijn. ingezetene der gemeente en bovendien betaler van gemeentebelasting moet zijn, indien men op een anderen grond kiezer is geworden, dan wegens betaling van rijksbelastingen. Hierbij dient nog te worden opgemerkt, dat eenige weken geleden door de regee- rgig voorstellen aan de Staten-Generaal zijn gedaan tot Grondwetsherziening betref fende het kiesrecht, 't Ligt niet in de lijn dezer opstellen, hierover uit te weiden, doch wel dient er op te worden gewezen, dat voorgesteld wordt, aan de mannelijke ingezetenen het algemeen kiesrecht toe te kennen, waarbij dan de kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken wel stand. zooals ze hierboven zijn omschre ven, komen te vervallen. Voorts wordt voorgesteld in de Grondwet de principieele uitsluiting der vrouw van het kiesrecht te laten vervallen. Hoewel de Grondwet dan zelf niet het kiesrecht aan de vrouw toe kent. zal zij met de voorgestelde bepalin gen voor den gewonen wetgever den weg hanen, om hiertoe over te gaan. De gewone wetgever kan dan vrouwe lijke ingezetenen bevoegd verklaren het stemrecht uit te oefenen. Als eenige voor waarde zal echter in de Grondwet worden opgenomen de bepaling, dat het zijn rede nen niet aan maatschappelijken welstand mag ontleenen. Het recht om gekozen te worden tot lid van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten of van den Gemeenteraad (passief kiesrecht) bezit behoudens enkele uitzonde ringen, ieder mannelijk Nederlander, die den vereischten leeftijd heeft bereikt. Deze is voor de Tweede Kamer gesteld op 30 jaren. voor de Provinciale Staten op 25 jaren en voor den Gemeenteraad op 23 jaren. Om tot lid der Eerste Kamer van de Staten- Generaal te worden gekozen, moet men aan dezelfde eischen voldoen als bij de Tweede Kamer zijn gesteld, doch boven dien öf behooren tot de hoogstaangeslage nen in 's rijks directe belastingen öf eene of meer hooge en gewichtige openbare be trekkingen. bij de wet aangewezen, beklee- den of bekleed hebben. Ten slotte blijft nog over ter bespreking het recht van benoembaarheid tot openbare ambten. Het eerste lid van art- 5 der Grondwet luidt: „Ieder Nederlander is tot elke lands bediening benoembaar". Het is duidelijk, dat hoewel ieder Nederlander benoembaar is, er toch wel degelijk behoort te worden gelet op bewijzen van bekwaamheid, leef tijd en andere factoren bij benoemingen. Hoewel het recht tot benoeming in lands bedieningen uit den aard der zaak hoofdza kelijk aan Nederlanders is toegekend, zou toch het geheel uitsluiten van vreemdelin gen van sommige ambten niet wenschelijk zijn. Het tweede lid van art. 5 der Grond wet geeft daarom den wetgever vrijheid, te bepalen voor welke betrekkingen niet- Nederlanders in aanmerking kunnen komen H. PLAATSELIJK NIEUWS. Onze Van Raemdonck-tentounsteiling. Wij herinneren onze vrienden er aan, dat deze tentoonstelling nog maar tot en met Maandag a.s open blijft. Wie er nog niet waren, gaan dus nu zoo spoedig mogelijk er heen. De toegang is vrij, de zaal is ge zellig ingericht, er is steeds iemand aanwe zig, die u alle gewenschte inlichtingen ver schaft. Alle ware vrienden der kunst moe ten de gelegenheid om zoo'n verzameling pakkende teekeningen te kunnen bekijken, aangrijpen. De moeite is geringd De afstand is voor Bloemendalers geen beletsel- Aan het be ginpunt der tram! Het is alles zoo gedaan om het u gemakkelijk te maken. U gaat een halfuurtje vroeger van huis, en be steedt dat halfuurtje om in de zaal van „Rusthoek" te gaan genieten, want genie ten zult ge. En kom. er zijn er nog wel verscheidenen onder u, die zoo'n teekening van Raemdonck eens wat beter willen be zien dan bij een bezoek aan de tentoonstel ling mogelijk is, en ze dus liever in de woonkamer zullen ophangen. Ook dat is te doen; deze kleine meesterwerken zijn na melijk niet duur. En het koopen ervan nü is ook voordeelig, want ge kunt er van op aan: Van Raemdonck, die nu in Amsterdam en Den Haag gaat exposeeren, wordt meer en meer bekend, en zijn werk wordt dus gaan deweg duurder, dus de gelegenheid is nü allergunstigst. En nu hebben wij het onze weer ervan gezegd. Doet u nu het uwe, d. i. komt, bewondert en koopt. Ge zult er geen spijt van hebben. Alle dagen van 10 tot 4 uur is de ten toonstelling geopend, ook Zondags- Ons Jaarboekje. Wij herinneren onze lezers eraan, dat het werk voor ons jaar boekje 1916 „Help u zelf" in vollen gang is. Hun, die nog veranderingen in naam of adres hebben op te geven, verzoeken wij dit nu spoedigst te doen. Fietsrijders. Uwe lantaarns moeten deze week worden aangestoken ten 4 uur 18 minuten. Pakketpost Sint Nicolaas". De direc teur van het postkantoor te Bloemendaal, vestigt de aandacht van het publiek op de volgende bepalingen Stevige en doelmatige verpakking, ge bruik van sterk pakpapier en sterk touw wordt dringend aanbevolen. Het adres is bij voorkeur op den om slag te schrijven; insluiting van een twee de, los adres is gewenscht- Vasthechting van adressen met lak is niet toegelaten. Des Zondags worden geen postpakketten ter verzending aangenomen. Q B H' 3 9 d 9 o 9 y» y»

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 1