EMSER W AT E A, KERK-AGENDA, Zondag 28 November. HaarlemEglise Walonne, 10^ heures du matin, Mons, Arnal, Pasteur a Amsterdam; Rem.-Ger. Gem. 10 u., Ds. HaentjensEv. Luth. Gem. 10 u„ Ds. Schade van "Westrum; Ver. Doopsgez. Gem. 10 u. Ds. Hylkema, 5 u., Ds. Plantenga. BloemendaalNed, Herv. Gem, 10 u., de heer Frank, Theol. cand., 6j u., de heer Koopman. Heemstede: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Oberman. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u„ Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den Bergh van Eijsinga. Spaarndam Ned. Herv. Gem. 10 u„ Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. H. W. Creutzberg; 5 u., Ds. H. W. Creutzberg; Doops gez. gem. en Ned. Prot. Bond, 10£ u., Ds. Luikinga. Zandvoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Pos thumus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Rusthoek" Van Baemdonck-tentoonstelling. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentel ij k Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag "an de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. i-froote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Zondag 28 Nov. u Joseph in Dothan; des avonds 8 u. De Lilli putters; Maandag 29 Nov., 8 u., Jane Glegg; Dinsdag 30 Nov. 8u. Op Hoop van Zegen; Donderdag 2 Dec., 8 u., De Zwevende Maagd; Zondag 5 Dec., 2| uur, Kindervoorstelling, St.-Nicolaa s. AANDACHT! Alle stukken voor de redactie en advertentiën gelieve men uit= sluitend te zenden naar Ged. Oude Gracht 63, HAARLEM. Regeeringsgroenten. De goedkoope regeeringsgroenten zijn nu ook te Bloe mendaal te krijgen, en wel bij Gebr. Ver meer. Er doen zich heel wat liefhebbers voor op. naar wij vernemen. Algemeene Ned. Ambtenaarsbond. Naar wij vernemen, richtte de afdeeling Bloemendaal van dezen bond aan de Pro vinciale Staten een verzoek om opslag voor het personeel van „Meerenberg". De bestuurders van dat gesticht dachten over een duurte-toeslag, en nu is de bedoeling van dit verzoek om de duurte-toeslag in een blijvende salaris-verhooging te veran deren. Ook de Bond van werklieden in openbare diensten en bedrijven zond een verzoek om salaris-verhooging in. Een noodlottige kleinigheid. Een onzer lezeressen vestigt onze aandacht erop. dat ter hoogte van De Clercq's proefstation aan den Kinheimweg, vlak bij het voetpad een klein, bijna onzichtbaar stompje van een paal uit den grond steekt, wat een ge vaar voor voetgangers oplevert, vooral des avonds, wanneer men niet op eenige centi meters bemerken kan, of men nog öp, of reeds naast het voetpad passagiert. Onze zegsvrouwe maakte er ten minste een gevoelige buiteling over. Wij noodigen de gemeente uit, dit rudimentaire, onnutte en schadelijke lichaamsdeel van den verkeers weg te doen amputeeren. Er loopen na tuurlijk verscheidene menschen in Bloe mendaal rond. wier lot het wellicht is. een leelijk ongeluk te krijgen door dat kleine paaltje van niets-. Het is aan den gemeente dienst, dat noodlot nog tijdig af te wenden 'van deze vermoedelijk brave menschen, die zulk een ramp door niets hebben ver diend. Voordracht „Kennis van het Heelal". Bij genoegzame deelname zal de heer Ant. Pannekoek, doctor in de sterrenkunde, leeraar hoogere burgerschool te Hoorn, in Januari en Februari 1916 een zestal voor drachten houden over „Bouw en Geschie denis van het Heelal". De voordrachten zullen plaats hebben des Zaterdagsavonds half negen in „Wel gelegen", te beginnen Zaterdag 8 Januari 1916. De prijs der kaarten zal zijn 5,Voor leeraars 3,Voor een enkele voor dracht respectievelijk f 1,en 0,40. Wie mede wil helpen, deze belangrijke stof in Bloemendaal te doen behandelen, gelieve zich ten spoedigste op te geven bij een der ondergeteekenden: Dr. J. VAN BREMEN, Bloemend.weg 139, Overveen. D. DE CLERCQ—DE WIJS, Bloemendaal. J. P. ZIEGELER, „Eikhof", Duinlustpark. Op 22 December geeft de 1-cents-veree- niging „Door Kleintjes Groot", weer een feestje. SPORT. Hockey. Bloemendaal I M. li. C. I. 4 ..Eindelijk liet Bloemendaal haar volledige elftal weer eens zien. en zij wisten dan ook deze plaatselijke ontmoeting met 41 te winnen. De roodwitten wisten echter door Van Styrum de leiding te nemen, doch dit was maar voor korten duur, daar Carp al spoedig hierna den gelijkmaker maakte. En voor rust neemt B. H. C. reeds de leiding, daar Kool met een zacht schot den keeper wist te verschalken. Na de thee zijn de oranje-witten ver in de meerderheid, vooral IJzerman en Thijs- se brengen steeds den bal gevaarlijk op, terwijl De Vries steeds de M. H. C-aan- vallen weet te onderbreken, zoodat er voor B. H. C. weinig gevaar meer dreigt. Thijsse en Geijl maken respectievelijk n°. 3 en 4, zoodat als scheidsrechter Van den Berg tijd fluit, Bloemendaal haar tweede over winning boekt. Af. H. C. II. B. H. C. II. 2—1. Bloemendaals reserve heeft het er niet zoo goed af weten te brengen, de Mus- schen wisten, evenals hun eerste het eerste doelpunt te maken, doch ze bleven de meerdere. Daar echter Bloemendaals achterhoede uitstekend op dreef is, gelukt het hun niet te scoren Uit een der B. H. C- uitvallen weet Kuipers uit een vrij schot gelijk te maken. Na rust is de druk te sterk op het Bloemendaal-doel en Loonen kan het dan ook niet verhinderen dat ze hem ten tweeden male laten visschen. Hoe de oranje-witten ook werken om den ge lijkmaker, het lukt hun niet en hun eerste nederlaag hebben ze geleden. Zondag a.s. speelt B. H. C. 1. op haar eigen veld tegen T. O. G. O. I, ze zullen het echter wel tegen de kampioenen af moeten leggen, terwijl B. H. C. II inet een zeer gehavend elftal naar Den Haag tegen T. O. G. O. II trekt. Uit het politie-rapport. Proces se n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegensloopen over verboden grond, dief stal van kippengaas; diefstal van planten. Gevonden en terug te bekomen bij aan het postkantoor te Bloemendaal, een wandelstok; H. Kalkman, Houtvaart n°. 14. te Overveen, een rozenkrans; aan het bu reau van politie te Overveen, een bal; een notitieboekje en een koralen collier. Verloren: een bruin kinderover schoentje; een bankbiljet van f 10,een zilveren armband; een rozenkrans; een wollen kinderhandschoentje; een zilveren broche en een bruin lederen portemonnaie. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 19 November tot en met Donderdag 25 November- Geboren: z. van C. E. J. Peet en M. S. Gijswijt; van N. L. Herfst en W. van Drie. Getrouwd: J. P. Hekker en A. M. Kokkelkoren. Overleden: H. van Calcar, 77 j.; M. Dam, 69 j.; J. H. van der Meij, 1 j.; M. N- Luckerhof, 83 j- Overleden in het gesticht Mee renberg: W. H. Verburgt, 76 j.; E. Schuiten, 78 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. De heer De Boer van Harlingen, uit Bla- ricum, houdt aan het adres Reguliers gracht 19, van 22 Nov. tot en met 5 Dec. eene tentoonstelling van artistieke hand werken. Zie voor bizonderheden de an nonce. Onze Vloot. De Nederlandsche Ver- eeniging „Onze Vloot" heeft een buitenge woon fraaien kalender voor 1916 uitgege ven. Elk der 12 bladen prijkt met een zeer pakkend zeetafereel, waaronder reproduc ties van Van de Velde en anderen- De prijs is voor leden 80 cents. Wij wekken gaarne onze lezers op, om zich zoo'n smaakvolle wandversiering aan te schaf fen. Het is een lust. om er naar te kijken. Onze neutraliteit. Bij den uitgever H. A. M. Roelants te Schiedam verscheen de eerste aflevering van „Onze neutrali teit", een maandblad, hetwelk op ons een zeer goeden indruk maakt. Zoowel de illustraties als de artikelen mogen er zijn. Het doel, met dit blad beoogd, is: het op wekken van sympathie voor onze weer macht en van het besef, dat de defensie vraagstukken geen politieke, doch nationale vraagstukken zijn. Wij hebben den indruk, dat dit blad, naast de andere bladen, welke leger en vloot behandelen, door menigeen, die in 's lands verdediging belangstelt, zal worden gewaardeerd. Wij hebben echter een kleine opmerking; de brief over sport hoort er niet in thuis; dat is meer journa listiek en lijkt ons te midden der populair- wetenschappelijke andere artikelen, niet op zijn plaats. In Den Haag overleed deze week de heer Gleichmann- De overledene was bekend door zijn vriendelijkheid en mildheid, een man met vele uitnemende hoedanigheden. Zijn heengaan zal in ruimen kring worden betreurd. Het verslag der lezing van prof. dr. W. Martin op Woensdag 1-1., moest wegens plaatsgebrek verschoven worden. Museum van Kunstnijverheid. Zondag a.s. zullen in het museum van kunstnijver heid tentoongesteld zijn eene aanzienlijke verzameling kopergravuren, „taille douce" van „Le Pinturicchio", den kleinen schil der. Hij werd in 1454 te Perrugia uit een eenvoudig boerengezin geboren. Aanvan kelijk heeft hij in samenwerking met de grootmeesters der schilderkunst uit zijn tijd een menigte gebouwen opgeluisterd, om later zelfstandig een belangrijk aandeel te nemen in een groot aantal werken uit het bloeitijdperk der Italiaansche Renaissance. Zondag is de toegang kosteloos- Omdat er teekenen van degeneratie in ons volk zijn, moet het hooghouden van een zeker idealisme kracht geven. De schuld van die degeneratie is vooral de krankzinnige examenwoede. Er wordt gevraagd niet naar karakter, maar naar kennis, en dan nog naar welk een onver werkte kennis! H. A. Rit ter. KOLONIËN. JapanNederland. Onder dezen titel lazen wij in „De Telegraaf" onlangs een artikel van de hand van Henri Borel, en het komt ons belangwekkend genoeg voor. er onzen lezers wat uit mede te deelen. Hij herinnert aan het bestaan der „Ja- pansch-Nederlandsche Vereeniging". die, ten doel hebbend de vroeger zoo nauwe betrekking tusschen beide landen weder even nauw of nog nauwer aan te halen, hier te lande nogal vreugde en vertrouwen wekte. Schrijver wijst erop, dat van deze vereeniging echter zoo weinig kracht uit gaat. Men vergeet in Holland blijkbaar, dat er ook een geheim, zuiver Japansch „Indo- Japansch Verbond" bestaat, wat schrijver niets verwondert, gegeven de onwetend heid onzer diplomatieke en consulaire amb tenaren. Deze Indo-Japansche vereeniging nu zit allesbehalve stil. „In die „Indo-Japansche Vereeniging' heeft n.l. baron Kondo. de directeur van de „Nippon Yusen Kaisha" (stoomvaart maatschappij) in eene redevoering, gehou den op eene vergadering te Tokio, on langs gewezen op het belang dat er voor de Japansche handelaars in gelegen is, hun aandacht te wijden aan de natuurlijke hulpbronnen van Nederlandsch-Indië „niet enkel voor handels-overwegingen, doch ook om andere redenen". Men lette op de aan gehaalde woorden, die precies overeenko men. met wat ik in mijn artikel „Het Indo- Japansch Verbond" daaromtrent reeds heb gezegd Het „Koloniaal Weekblad" van 2 Sept. 1.1., dat bizonder goed de portée hiervan blijkt te hebben ingezien, wijst er op dat deze rede geen „after-dinner speech" was, maar een doorwrochte voordracht en wel een, die werd voorafgegaan door een be langwekkende politieke beschouwing van den minister-president graaf Okuma (den zelfde, onder wiens auspiciën de „Japansch- Nederlandsche Vereeniging" werd opge richt!), waarin gesproken werd over de komende prachtige kans voor de rassen van het Oosten om de Westerlingen in te halen in den wedstrijd van den vooruit gang. In die rede werd den volken van t Oosten toegeroepen: Waakt op!" Schrijver haalt dan met instemming een artikel uit het „Koloniaal Weekblad aan, waarvan de inhoud hierop neerkomt, dat Japan daar in Oost-Azië groote zetten voorbereidt. In Holland schijnt men dat niet in te zien; ook heeft het in Neder landsch-Indië geen mannen, die dit kunnen inzien, wijl de Oostersche volksgeest hun ten eenenmale ontgaat. „De verouderde tradities van het minis terie van buitenlandsche zaken en haar diplomatieke en consulaire corps brengen nog altijd mede. dat diplomatieke en con sulaire ambtenaren van het Westen zóó maar naar het Oosten worden overgeplaatst „zonder kennis van dat Oosten Men plaatst b. v. een gezant, om maar iets te noemen, van Parijs linea recta maar even naar Tokio over, of van Madrid naar Pe king, en dan wordt maar verondersteld, dat hij in weinige maanden tijds reeds volkomen van den geest van het Japan sche of Chineesche volk. zijn geheime poli tieke aspiraties, en zijn staatslieden op de hoogte zal zijn! De taal van het Ooster- Met warme melk het vanouds bekende jljtfo?: meest doeltreffende middel tegen Hoest JSp-Ty en Verkoudheid. Alleen echt met-!:' Handelsmerk 29 cent per hccle kruik. NjrrJ. sche land allereerste en onontbeerlijk hulpmiddel om het volk te kennen - ht. hij zoo wordt volgens die tradities ge dacht, niet noodig! Voor den treurigen toestand, waarin on diplomatieke en consulaire vertegen woel. oiging in China op het oogenbük verkeert verwijs ik bij dezen naar het doorwroeh* artikel in het Sept.-Nr. van „Vragen vaü eten Dag van onzen gewezen minister- resident te Peking, den heer T M. Knobei dlens ernstige waarschuwingen en' raadgevingen in den Loop der jaren zim voortdurend in den wind geslagen, kilos, nsch gesproken: het lag imme, in de li i der evolutie! Wanneer wij nu in ,.De Tel." van 8 Sep tember 1.1. lezen, hoe Nederlanders te To kio, wanneer zij inlichtingen noodig hebbe zich het vlugste geïnformeerd vinden, bij vreemde legaties, dan moet dit niet te zeer verwonderen. Een diplomaat Parijs, die overgeplaatst wordt naar Tot kan zich onmogelijk in een half jaar tb op de hoogte stellen van Japans,:he z; en toestanden. Om een Oostersch volk, Oostersche 1 standen, Oostersche politiek. Oosten: volksziel, Oostersche aspiraties 'e be: Pen, „is een menschenleven no ■dig", hier ligt de oplossing der kwestie van ouiC vertegenwoordiging in het Oosten, waar mede het belang onzer koloniën kan ge diend zijn: Een apart diplomaten-corps uitsluitend voor Japan, en voor China, met een aparte opleiding in Japansche en Ch neesche zaken. Voor een kenner van Oostersche toestar den en Oostersche volken is elke diplom; tieke of andere zending, welke ook. zon der voorafgaande kennis van het volk. oe toestanden, en de taal, onvruchtbaar, en zijn de daardoor verkregen rapporten er informaties oppervlakkig en onbetrouv- baar. Schrijver besluit met te zeggen, dat hi met gelooft met dit zijn artikel iets u;i te richten, al evenmin als met zijn vorig, niaar bewaren zal hij deze artikelen, o i later, „als de tijden vervuld zijn," ze t: voorschijn te halen om te bewijzen dat althans gesproken heeft, toen het nog ti was. en dat zijn stem die van een roepen; in de woestijn geleek. WIJSBEGEERTE. De beloofde verslagen der lezingen van ro-j. as Nunes werden door ons gemaak maar blijken te omvangrijk voor ons bla Wc geven ze nu afzonderlijk uit a- thans bij voldoende deelneming. Ze woi- den door mej. Vas Nunes nagezien. De prijs der drie verslagen bijeenen is 60 cents. Men kan heden in de zaal erop i: - teekenen, of ze aan ons kantoor aanvrage. MUZIEK. Orgelbespelingen in de Groote of St.- Bavo Kerk, door den heer Louis Robert. Gedurende eenige weken zijn de orgel- espelingen door mij „stilzwijgend her dacht en nu is 't niet mijn bedoeling dit- maal een vluchtig verslag daarvan te ge ven, daarvoor acht ik deze muziek en uit voering te hoog verheven. Het is toch dikwijls, (volgens mijn opvatting) heel eigenaardig om over de hoogst uiteenloo- pende concerten, die ik hoor, een critiek beschouwing, nabetrachting te geven. Er zijn concerten, die sterk den critischen geest laten werken; andere die meer de zachtere gevoelssnaren raken, en weer andere, waar gevoel en verstand blijven meedoen maar opgeheven tot begrip van de beste en ver- hevenste kunstuitingen. Merkwaardig vind ik t. dat van de vele Bach-leden zoo wei nigen komen om de bij uitstek hoogste Bach-muziek te hooren. De reden hiervoor ligt ook voor de hand, n.l. het is velen meer of evenveel te doen om het zien. als om het hooren, b. v. het dirigeeren van Mengelberg moet men ook zien of een so liste. En bij de gewone orgelbespelingen (zonder solisten) is alleen maar iets te hooren, wat „men" niet bevredigt. Daarbii de temperatuur tegenwoordig! Op de uitvoering werkt die niet en de hoorders voelen t alleen physiek. want overigens worden wij in alle seizoens gesterkt, ge sticht. getroost, bemoedigd, en opgeheven naar hooger sfeer, door de klanken ilil hooger sfeer. „Du holde Kunst, ich danke dir." (F. Schubert.) Bach-concert. Wij herinneren onze lezers eraan, dat het tweede Bach-concert op Dinsdag 30 November plaats heeft. Solist is de heer Willy Burmester, viool.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2