'P. w HIEL, SÜ5? 90 J N. VAN BREEMEN C° Brandstoffen. Firma 1. H. KRUL Ir. Brandstoffen. ST.-NICOLAAS-CADEAUX. I PARFUMERIEËN, EAU DE COLOGNE I Telefoon 70. Telefoon 2801. Fröbel klasse. Prachtige sorteering Luxe Doozen Zeep. Toiletartikelen. i Broches, Colliers e.a. Bijouterieën. Aanzeghuis te BLOENIENDAAL Bloemendaalsche weg 49. Sprookjes van Hans Anclersen. Ja. de sprookjes van AndersenWat moet daarvan eigenlijk nog gezegd worden Iedereen op de heele wereld moet ze ken nen, want erneen, neen, er zijn geen mooiere. Het zijn de sprookjes. Waarop wij u dan nog opmerkzaam wil len maken tegen de a-s. Sinterklaas, is. dat r bij den uitgever W. de Haan, te Utrecht, een fraai uitgegeven vertaling van die sprookjes verschijnt. De teekeningen er >ij zijn door Rie Cramer gemaakt, en doèn het. Onze lezers vinden hierboven een vborbeeld van deze mooie verluch ting, die, ofschoon natuurlijk de kleuren erop gemist worden, toch een aardig denk beeld van die echt kinderlijke prenten geeft. Wij merken hierbij op, dat deze fraaie werkjes voortbrengselen van uitsluitend Nederlandsche prent- en boekkunst zijn. De uitgave geschiedt in meerdere dee- len, die echter elk op zich zelf een com pleet boek vormen. Zulk een deel in prachtband kost slechts 1.50. Het lijkt ons een aardig Sinterklaasgeschenk. TOONEEL. Schouwburg Jansweg. We zijn onze emoedelijke Vlaamsche „Fientje Beule- nans" maar weer eens een bezoek gaan brengen. Fn het was recht gezellig. Hoe inderlijk. hoe goedlachsch, hoe gemoede ik is de toon van dit stuk. De gebeurte- issen in dit stuk stellen natuurlijk het ven voor, het groote-menschenleven, laar het toch zoo ernstige leven is hier ils het ware getransponeerd in een lieven, vriendelijken kindertoon. En zoo is het ■ven ook wel aardig om er eens kennis ïee te maken. Het is leuk van boven tot nder. De spelers waren vrijwel allen be ëdigend. Magda Janssens als Fientje .as weer uitmuntend. Ze is als een ;ipsch vogeltje op het tooneel en bekoort niet slechts hare familie en kennissen, maar alle toeschouwers. En dat mooie, 'oete Vlaamsch in haar mond: hoe open en hoe hartelijk klinkt die taal. Het deed deugd, haar te hooren praten, haar te zien icwegen. Het was èen en al pleizier, voor ooren en oogen, die aardige Fientje Beu- lemans. Anton Verheijen, den bekenden vertolker van de „Lucifer"-rol bij het gezelschap Royaards, worden voorgedragen „Joseph in Dothan", treurspel door Joost van den Vondel- „Da Avondpost" schrijft: „Het herhaald en langdurig applaus bewees hoe de Vondel vereerders zijn mooie vertolking op prijs stelden." „De Residentiebode": „De wijze waarop deze Vondel-kenner en -minner „Joseph in Dothan" vertolkt, is boven lof verheven." Prof. Moncareij schreef in de „Vlaamsche Gazet": „Verheijen stond door zijn Luciferrol zeer hoog. Zijn Joseph- voovdracht bracht hem eveneens groot succes- Haarlmsche Tooneelclub. - Wij herin neren aan de uitvoering der Haarlemsche Tooneelclub hedenavond in den schouw burg. Gespeeld wordt „De onbekende Gast". In den schouwburg Jansweg, komen Don derdag 2 December de Rotterdammers met „De zwevende Maagd", een stuk van dezelfde schrijvers als „De Spaansche Vlieg". Dit laatste zegt genoeg, er zal gelachen worden, en geen beetje ook. want dit nieu we stuk is al even dol als „De Spaansche Vlieg". Men ga zich dus ver-maken op Donderdag 2 December. Schouwburg Jansweg. Zondag 28 No vember a.s. ten 2'A uur 's middags, zal in den schouwburg, Jansweg te Haarlem, door Rotterdamsch Tooneelleven. Er wordt hard gewerkt onder Eduard Verkade. Van niet minder dan vier premières valt te gewagen. Het „Rotterdamsch Tooneelgezelschap" kwam met „De Roepstem van het Leven" van Arthur Schnitzler en les extrêmes se touchent „De zwevende Maagd" van de makers van „De Spaansche Vlieg", ter wijl „Die Haghespelers", Jan Musch trad er als gast in op, een opvoering gaven van „De Quinney's", een vrij onbelangrijk en van „De Meikevers" van Brieux, een zéér belangrijk blijspel. Het ten tooneele brengen van Schnitz- ler's werk is „de" daad geweest in de afge- loopen maand. De Rotterdammers vermogen dergelijken tooneelarbeid, zwaar van symboliek en bij alle fel-realistisch gebeuren, overvol van philosophisch geredeneer, voortreffelijk tot zijn recht te brengen. Het echtpaar Tartaud was er subliem in; Tartaud heeft, vermijdend al het uiterlijke, dat zijn uitbeelding noodzakelijk zou heb ben verzwakt, het innerlijke buitengewoon overtuigend weten te geven en mevrouw Tartaud vond gelegenheid de diepste en meest-intense schoonheden van haar prach tig talent te openbaren. Mevrouw van Eijsden. mevrouw Chris- pijn, mevrouw Mauhs in haar geëxal teerd spel, waarin het bijna-gebrokene was. naast het opgezweepte, het wonderlijk- brooze van stervende jeugd hebben met Nico de Jong, Louis Chrispijn en Jean Sta pelveld de opvoering van „De Roepstem van het Leven", tot een artistiek succès gemaakt. Als tegenhanger „De zwevende Maagd", een dolle klucht, waarom het publiek heeft gebruld, een van de vele, die alle geïnspi reerd zijn door buitenechtelijke escapades en de daaruit voortvloeiende verwikkelin gen enverwisselingen. Enfin, als men maar lacht! De Rotterdammers, die excelleerden in Schnitzler's werk, deden het. op andere wijze, evenzeer in deze klucht en bewezen daarmede de veelzijdigheid van het gezel schap. Poolman, mevrouw van Eijsden, de jonge Chrispijn, Hunsche, Minny van Ollefen. me vrouw Vervoorn en Annie Blommers gaven deze klucht in volle mate wat der klucht is. „Die Haghespelers" zochten, als gezegd, hun heil bij een Engelsch en een Fransch blijspel. „De Quinney's" zou ik liever in den stijl eener comedie hebben zien opgevoerd, het zou er waarlijk bij gewonnen hebben, dunkt mij. Nu werd veel kluchtig, wat niét als zoodanig was bedoeld en leek het stuk oppervlakkiger dan het in waarheid wel is. De opvatting der Haghespelers eenmaal aanvaard, kon men Jan Musch waardeeren om zijn raak typeeren, Enny Vrede om haar heerlijk-jong zijn. mevrouw Schmidt Crans om veel prettig-natuurlijks in haar spel. Verkade had wat flinker, fermer kunnen wezen. De teekening der figuur zou dit hebben gebillijkt. Het wrange, schrijnende blijspel van Brieux is in de hoofdrollen door Greta LoboBraakensiek en haar echtgenoot uit nemend gespeeld. Zij gaf prachtig-overtuigend het uitge slapen, amoureuse zinnige, wispelturige, on betrouwbare en phantasie-rijke vrouwtje: hij wist alle overdrijving knap onderdruk kend. den" „Meikever", den gekwelden voor een poos denkbeeldig vrijen, later weer overwonnen, minnaar, zeer levensecht uit te beelden. Naast hen stonden, verdienstelijk. Hans Brüning, kostelijk in zijn stille spel en Tourniaire, op de grens der charge. Rotterdam. P. J. Blok. INGEZONDEN. (Zonder verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de redacteur. Veroorloof mij, naar aanleiding van de circulaire voor eene Duitsch-Oostenrijksche ambulance voor Haarlem en omstreken, uitgegaan van mevr. Bunge Meissner en den heer mr. H. J. D. D. Enschedé cum suis, enkele opmerkingen. De onjuiste voorstelling van zaken daar bij gegeven, het valsche sentiment en last not least de erbarmelijke zwakheid, waar van de circulaire blijk geeft, dit alles recht vaardigt naar mijne meening eene perti nente weigering om steun voor dit doel. Dit beeld van den barmhartigen Sama ritaan ware zeker beter achterwege geble ven. Immers, de Samaritaan hielp in allen eenvoud en uit eigen onopgedrongen aan drang des harten den rampzaligen door roovers uitgeplunderden en in deerniswek- kenden toestand met wonden overdekt achtergelaten koopman. Lijkt u dit beeld niet beter van pas voor eene oproeping om België met eene ambu lance te steunen? Maar in gemoede waag ik het allen on- derteekenaren deze vraag te stellen: „Hebben bij uzelf in dezen uitsluitend „gevoelens van zuivere barmhartigheid „den doorslag gegeven of zijt gij in hart „en nieren pro-Duitsch en is uw aan drang hoofdzakelijk te danken aan uw „verlangen om „Deutschland, Deutsch- „land über alles" van dienst te zijn?" Navolging van het weerzinwekkend voor beeld van den Duitschen keizer met zijn „Gott strafe", „Gott mit uns", „so weit hat Gottes Hiilfe uns gebracht", door de verwij zing naar Gods Woord, doet mij dit laatste veronderstellen. Onjuist is de voorstelling van zaken, waar gezegd wordt, dat er nu eens ge dacht moet worden aan de gewonden ter andere zijde, opdat ook onze Oostelijke buren hun deel krijgen. De oncferteekenaars weten beter dan ie mand anders, hoeveel reeds voor het Duit- sche Roode Kruis in Nederland is gedaan en geofferd, waggonladingen verbandstof- fen zijn daar heen gezonden. En voor de Westelijke naburen? Maar daarom is het blijkens de zoo blootgelegde zwakheid van positie ook niet te doen- De onderteekenaars gevoelen zeer goed dat Duitschland in Nederland de sympathie van alle weidenkenden volkomen terecht heeft verbeurd, nu moest er juist (dat zou in Duitschland vermoedelijk zoo'n goeden indruk maken) een openlijk blijk van mede gevoel worden gegeven. Maar dat heeft m. i. Duitschland aan de menschheid en ook aan ons niet verdiend. Een woordbreuk met verkrachten van al wat als rechtschapen door ieder onzer hoog gehouden werd en wordt, eene miskenning van alle barmhartigheid en menschelijkheid, 'n voortdurende schending van belofte, een walgelijk vertoon van godsvruchtigheid, niet alleen an allerhöchste Stelle, maar ook door de mindere goden in practijk ge bracht. zonder dat het Volk als één man tegen dergelijk bedrijf in opstand komt, ja zelfs „les intellectuels", dit nog in bescher ming nemen, zie, mijnheer de redacteur, dat geeft mij het recht om te ineenen. dat zulk een volk van slaafsche onderworpen heid zijn plaats in de zon niet verdient- De wonden, waarmee Duitschland is overdekt, en de circulaire doen mij ver moeden, dat het er althans psychisch be droevend uitziet, heeft het zichzelf gesla gen. De wonden, waaruit België bloedt, kan het zelf niet helen, omdat Duitschland na de brandschatting van 480.000.000 francs, dat land blijft uitschudden om zijn leger „och ware het dit alleen" te voorzien van al het noodige, ook van de vereischte ver pleging zijner gewonden. Met mijnen dank voor de plaatsing van dit ingezonden stuk en voor de gelegenheid die bovenbedoelde circulaire mij bood, om van mijne anti-Duitsche gevoelens te kun nen getuigen, heb ik de eer hoogachtend te ziin, uw zeer dienstwillige, F. WILLEKES MACDONALD- Haarlem, 23 Nov. 1915. RECHT EN WET. Faillissementen. Bij vonnissen van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, d.d. 23 November, werden de navolgende personen in staat van faillissement ver klaard: J. J. Gunther, kippenhouder, wonende Haarlem, 2e Zuidpolderstraat; curator mr. G. A. Feits, Nieuwe Groenmarkt 24a, tele foon 2415. J. G. Franse, kleermaker, wonende te Haarlem; curator mr, H. Tuymelaar. Ged. Oude Gracht 63, telefoon 994. J. Zandberg, timmerman, te Velsen; cu rator mr. G. A. Feits voornoemd- Opgeheven werd het faillissement van K. Lammers, wonende te Edam, welk faillis sement-was uitgesproken bij vonnis d.d- 19 October 1915. in alle bestaande soorten. De Bloemend. Schoolver. opent met 1 Januari wederom een Fröbelklasse. De lessen zullen worden gegeven gedurende 3 morgens per week. Inlichtingen en aangifte bij het hoofd der school. S. A. WILSON. OVERVEEN. Telef. 1617.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 3