Kruisstraat 2? BOER, -Etalage FIJNE LEDERWAREN. Ell. "elef. 1004 gemendaalsch Weekblad straat 156, -EM. Telefoon 58 heeft de eer te r een direct bezoek WORST. atissier-Cuisenier. ermakerij, $72. -Inrichting. velend, JT DE CLERCQ. EGOM - LISSEu ER (Hoofddorp) Prolongatie, awaring. oketten) illegom. onze zaak dt door den Zuid-Schaik- eid dagelijks genoemden odigde melk ifnemers op rorden geno- aen van U' -IROAG 27 NOVEMBER 1915. TWEEDE BLAD. VRIJMAKING, En de waarheid zal u vrijmaken. Joh. VIII: 32. Te lezen: R o m. V:1522 en: 3539. aan ons protestanten in vervulling aan het woord van Christus: de waar- j zal ii vrijmaken Zeker, de waarheid de Reformatie opgestaan tegenover leugen van Rome, zooals zij na Jezus opstond in de prediking der apostelen over den leugen van Israël. De Re- in- heeft ons vrijgemaakt van de ting van de zijde van Rome. Sinds .vrijd zijn van de kerk des Pausen, bevrijd van alle bemiddelaars on- ^Joofs. bevrijd van de bemiddeling icsterschap. Blindelings heeft het scire volk te gelooven wat de heilige d. i. de clerezij leert. Het heeft zich l" geboden van vasten, bidden en „oe.iirfg te onderwerpen, zooals het •ui onderwerpen aan heilige geboden loVer de macht des Pausen reikt, vrijheid, welke Christus voor Zijne ite verworven heeft, in knechtschap d. En deze knechting, welke ook na i ■oh vermaning der Reformatie prin- is volgehouden, heeft .onder het e atholieke volk, onder de leeken, 'ijk een onbewuste vertroebeling vaarheidszjn tengevolge gehad. Bij vdnaarverklaring van den paus op ticaansch concilie hebben vele bis- aan de formeele eenheid der kerk het offer hunner overtuiging Men kan het groote en goede dat ■op der wereldgeschiedenis niet in de roomsche cultuur, maar ook roomsche hierarchic is uitgegaan, vrij en rechtvaardig oordeel hoog en toch erkennen dat noodzakelijk ilken de afhankelijkheid van dat :st ophouden, zoodra hun natio- acht en eigenschappen hen rijp voor de zelfstandigheid. Het baart ring, wanneer slaven hun ijzeren kusten, maar grooter verwondering t, dat millioenen roomsche chris- ustig zich onder het knechtelijkc ken, waarvan juist het Evangelie willen bevrijden. De legende zegt e Pauluskerk bij Rome de apostel regraven ligt. Indien hij kon op^ zi.in graf. hij zou de stad Rome nschc roomsche wereld zijn tot de gericht woord toeroepen: „O, gij ,i e Galatiërs, waarom wendt gij u l. ;t de zwakke, gebrekkige inzettin- wCke dienen wilt, wie heeft u be- dat gij der waarheid niet zoudt 1 rzaam zijn?" ..e knechting van de zijde van Rome t J Reformatie ons bevrijd. Voor de i atie der Gcrmaansche volken was rmatie van de grootste beteekenis. heeft terecht gezegd: „onder het "i Rome moet iedere Duitscher het treuren, dat hij als Duitscher gebo- en Duitscher heet". i heeft het protestantisme zijne zelf- 'iCteid. welke het veroverde tegenover urk, later niet weer ingeboet tegenover L staat? De kerk des pausen bewaart zelfstandigheid tegenover den staat. ets groots, ofschoon ik hare hierar- hare aanmatiging tegenover den st terk afkeur. Het protestantisme egen heeft, veelal tot zijn schade, uiderworpen aan den staat, tot scha- zijn innerlijk leven, vooral daar ir het staatskerk geworden is. zooals datzelfde Duitschland. waarin het aan. Er zijn aan ons protestantisme mensclielijke stutten, het steunt nóg 1 op de geldende ordeningen in staat in,, itschappij. het is maar al te veel, n ons land, het officieele gewaad van iservatismc, de godsdienst van be- paalde behoudzieke volkslagen. Hoe bouw- moet een huis zijn, wanneer het daardoor kan staande blijven, door- ''te steunt op het naaststaande huis. Di waarheid zal u vrijmaken". Zoo Christus. Dat is een diep en heer- ord. Hij zegt nietde waarheid zal uw i' eonis verrijken. Evenmin klinkt het van Zijn T-'!' de waarheid zal u tot wetenschap- 'ijk. menschen maken. Maar: de waar- zal u vrijmaken. Als wij over de eid spreken, doen wij het doorgaans i nsch andere wijze dan Jezus. Wij 1 v- als wij profetisch gestemd zijn: i ensch zal de waarheid vinden. Of, wij den drang naar de waarheid men. zeggen wij: de mensch moet de gaarheid zoeken. Voor ons bewustzijn ligt can de waarheid hier of daar verborgen, in erre toekomst. Neen, zegt Christus, de w arheid zal den mensch zoeken, zij zal e mensch vinden, zij zal hem vrijmaken. heeft Hp A\7G nrtioi A nïoTn ,.A r ÏJ. U cil\ t' ketone haart iieil P en 1 ia heeft de waarheid zich geopenbaard m de discipelen en hen vrijgemaakt. Zoo heeft de waarheid Luther gevonden en hem vrijgemaakt. De waarheid zcekt naar menschen waar aan zij zich kan openbaren; en ondanks alle miskenning en verduistering, welke haar van de zijde der menschen wacht, weet zij toch hare levende organen te vinden. Zoo is zij na verduisterd te zijn in een kerk, die zich de ware kerk noemt, opnieuw gaan schijnen in de Reformatie. De waarheid wil ons vinden, zij wil in ons leven, zij wil ens vrijmaken. Heeft zij ons vrijge maakt? De waarheid begrijpen, kennen, is nog iets anders dan door de waarheid vrij gemaakt worden, vrij van zonde, vrij van alles wat leugen is. Een Christen, wien de waarheid gevon den heeft, kan zeggen: „nu ken ik de waarheid", maar wanneer hij nu óók meent te mogen zeggen: „nu ben ik een waar Christen", is dit overschatting. Indien op het twijfelziek, op het stoffelijke afgerichte, tegen het Evangelie opgehitste geslacht onzer dagen nog iets invloed zal kunnen uitoefenen, dan zal het alleen zijn een waarachtige christelijke levenswandel, een leven, waaruit blijkt dat de waarheid den mensch, die dat leven leeft, heeft vrij gemaakt. De ware vrijheid is gebonden heid aan de waarheid, aan God. Jezus heeft aan Zijne discipelen niets, geen haar Zijns hoofds, geen stukje Zijner klcederen, geen splinter Zijns kruises. als reliquieën nagelaten en vermaakt. Er zijn geen andere reliquieën van Christus en er mogen gee.n andere reliquieën van Christus zijn, dan Zijne levende ledematen, d. i. Zijne volgelingen. Maar helaas, groot is de pas siviteit der protestanten; een passiviteit welke reeds blijkt uit hun eeredienst. Dat in den protestantschen eeredienst de preek tot de hoofdzaak der godsdienstoefening is gemaakt, is der roomsche kerk zeer naai den zin, want zij weet best. dat daardoor ingevolge de passiviteit van het hooren, bij zeer velen religieuze onverschilligheid ontstaat. Het protestantisme moest meer hebben overgenomen van het oorspronke lijk katholicisme, waaraan het verwant is. In het oorspronkelijk katholicisme ligt zulk een heerlijke gedachte; het echte katholie ke, d. i. het streven naar het algemeen ma ken van den godsdienst, het is datgene wat Jezus heeft uitgesproken in de bekende ge lijkenis van den zuurdesem, het leven uit een algemeen beginsel, dat in ons zelf en uit ons zelf uitbreekt eii alles doortrekkend, alles moet doen rijzen, moet opheffen zoo als de zuurdesem het meel. Ja, dat is het echt katholieke. En aan dat echt katholieke is het protestantisme verwant. Vandaar dat de hervormers zei den: wij zijn eerst waarlijk katholiek. Het protestantisme is niet de godsdienst die den mensch dwingt de vroomheid als pri- vaatzaak te beschouwen. Het protestan tisme is de voortzetting van het oorspron kelijk katholicisme. Het oorspronkelijk ka tholicisme, vóór zijn afdwaling, vóór zijn verroomsching. dat is ook ons verleden. Zijn christendom is onze erfenis. Het is een dwaling den ouderdom van het pro testantisme te dateeren vanaf het jaar 1517. Een christendom dat is als een zuurde sem, niet als een der wereld vijandige on toch wereldsche macht, zooals in het roomsch-katholicisme, niet cok als een pri vaatzaak, zooals in het protestantisme, maar als zuurdesem, een protestantsch ka tholicisme, of beter nog, een echt christelijk katholicisme, dat alleen kan de wereld red den en ook het in discrediet geraakte chris tendom redden. Dat alleen kan de vervul ling zijn van de profetie van Christus: de waarheid zal u vrijmaken. (Uit De Remonsirantsche Gemeente" INGEZONDEN. (Zonder verantwoordelijkheid der Redactie.) „De Toekomst". Men zendt ons de volgende knipsels uit het bekende weekblad „De Toekomst": „Het Russische volk en zijn regeering, zij zijn hun plaats in de rij der staten van Europa niet waard." „In de legers der beschavers staan naast den Engelschen gentleman en den Fran- schen decadent ook de beruchte kozakken en de bandieten van de Appenijnen." „Deze oorlog is als een wonderbaar treurspel, waarin de machten Van het jong Germanje worstelen met de gedrochten uit den afgrond." „Goddank heeft ons Brusselsch Fransch- Belgisch bastaardbewind door jarenlang gekuip bereikt, dat 't staatscreatuur België is ondergegaan in dezen wereldoorlog." Naar aanleiding daarvan schrijft de in zender ons: Ik zou zeggen: Het is treurig, dat iemand zich zelf zóó kan vergeten. Zoo iets is alleen te verwachten van vereerders van een scheidblad als „De Toekomst", waar van de geestelijke vader, een Duitscher van geboorte en nationaliteit, ons in een der laatste nummers van „De Groene", werd afgeschilderd. Nog treuriger is het, dat artikelen als bovenstaande, straffeloos schijnen te kunnen worden geplaatst- Het heeft er veel van, alsof schending onzer neutraliteit alleen beteekenis heeft, wanneer zij is gericht tegen den verkrach ter van het recht en van zooveel meer in België en elders. Getuige bovenstaand ar tikel, getuige zoo menig artikel in „De Toekomst", waarover een rechtgeaard Ne derlander van schaamte moest blozen. Al is het volkomen waar, wat prof. Ver- rijn Stuart onlangs schreef, dat pro-Duitsch nog niet gelijk staat met anti-Vader- la'ndsch, zóó pro-Duitsch kan iemand, bij wien het gevoel voor recht en mensche- lijkheid nog niet is uitgedoofd, niet zijn, dat het brute en onmenschelijke optreden in België en de plagerijen en vexaties, waaraan de bevolking van dat arme land heeft bloot gestaan en nog dagelijks bloot staat van de zijde der dragers „der Duit- sche Kultur" en van het Germaansche Mi litairisme, door hem kan worden goedge keurd. Helaas, toch zijn er maar al te veel, die dit onmenschelijk optreden durven ontken nen, of, erger nog vergoelijken. Dat iemand diep respect heeft voor het orga- riisëérend talent van Duitschland. niet al leen op militair gebied, kan ik mij voor stellen. Ook moet ik eerlijk bekennen, dat Zij. die jaren in Duitschland hebben ver toefd. zoowel als zij, die veel met Duit- schers in aanraking komen, bijna allen met lof over hen spreken, doch dit alles mag hun geen aanleiding geven, daden te ver goelijken, waarvan een normaal mensch zal walgen. Een diplomaat in den dop had onlangs de onbeschaamdheid, het torpedëeren van de „Lusitania" openlijk een groot succes voor de Duitschers te noemen. En merkwaardig is het, dat juist onder de „upper-ten" zooveel Germanen-vergo- ders worden gevonden. Zou het daarom zijn, dat zij de macht van het Pruisische Junkerthum over het volk, zoo gaarne ook hier voor zich wenschen Dan hadden ze 100 jaar vroeger geboren moeten zijn. En omdat onder de menschen de meeste werkelijke apennaturen gevonden worden, zijn er onder de geldaristocraten zoo ve len, die de aristocraten van geboorte hierin naapen. Het gaat zelfs zóó ver. dat men in zekere kringen iemands meer of mindere „netheid" afmeet naar zijn pro-Duitsche gevoelens. Gelukkig is dc Germanen-vergoding onder dc echte aristocratie lang niet algemeen. Mij deelde onlangs een fijn menschen- kenner mede, dat hij een lijstje had opge maakt van bekenden, met wie hij nu en dan in aanraking kwam, en op dat lijstje hunne pro- of anti-Duitsche gezindheid had ver meld, zonder dat hij bepaald van die ge zindheid afwist. En, voegde hij mij toeIk had de Plank niet misgeslagen. En hoe had ik ze ingedeeld? Tot de pro-Duitschers door „dik en dun" rekende ik de heerschzuchtigen. de brute egoïsten, de ultra-aristocraten, de ultra calvinisten, de ultra-militairisten, zij, die door den handel met Duitschland groote voordeden genieten en zij die steeds eene meening voorstaan, in 't algemeen afwijken de van die van anderen. Zonder uitzondering rekende ik de ge- voelsmenschen. tot geen der vorige rubrie ken behoorende, tot de anti-Duitschers. Bij dezen bleek ik mij niet vergist te hebben. Tot de rubriek pro-Duitschers had ik een enkelen gerangschikt die per saldo bleek tot de gematigd-onverschilligen te behooren. Maar hoe het ook zij. meer dan tijd wordt het, dat regeering en justitie attent ge maakt wordt op het ergerlijke optreden van een blad als „De Toekomst', waarvan ons de geboorte werd aangekondigd met het commentaar, dat het door .goede voor lichting de neutraliteit weer in het rechte spoor zou trachten te brengen. EEN VERONTWAARDIGD NEDER LANDER. De Hollandsche Grondkredietbank. Men schrijft ons naar aanleiding van den onlangs in ons blad over deze instelling op genomen brief: Het antwoord van den heer J. Groot, ac countant van de Hollandsche Grondkre dietbank, opgenomen in de editie van „Het Bloemendaalsch Weekblad' van Zaterdag 13 November j.L geeft gereede aanleiding tot een wederwoord. Het is namelijk op merkelijk, hoezeer dat antwoord nietszeg gend is en slechts aanleiding kan geven tot gevolgtrekkingen, welke de heer Groot zeker niet voor zijn rekening zou willen nemen, hoewel zij moeten dienen om aan de gelukkige(l) houders der premieaandee- len (loten) eenig vertrouwen in hun bezit te geven. Over de goede kansen op het winnen van een prijs wordt terecht het stilzwijgen bewaard; deze kans is d.an ook de Vermelding niet waard. Ten eerste zegt de heer Groot, dat hem uit een onderzoek der administratie is ge bleken, dat alle aangeboden loten steeds tegen den prijs van J 11,per stuk wer den ingekocht. Dit zegt niet, dat een houder van een lot de zekerheid heeft, dat hij dit te allen tijde kan teruggeven; de heer Groot be weert slechts, dat voor elk ingekocht lot 11,is betaald geworden hem is als accountant slechts de prijs bekend, waar voor de aangeboden loten zijn ingekoent geworden. Hoeveel loten er evenwel zijn aangeboden, en niet zijn ingekocht, behoett hem niet bekend te zijn en op dit laatste komt het juist aan. Jen tweede vescigt de accountant er de aandacht op, dat alle prijzen zonder eenige korting werden uitbetaald; iets wat met meer uan vanzelve sprekend is en feitelijk geen bizondere vermelding benoeit. Voor eene juiste appreciatie van deze mededee- ling diene eciiter het publiek te weten, dat, waar de Grondkredietbank zeive houd ster is van net overgroote deel der lootjes, zij de meeste prijzen ook aan zich zelve zal hebben uit te betalen. teil derde verklaart de heer Groot, dat de tinancieele positie der loterij zeer sterk is en zij, indien alle loten worden aange boden, deze ook alle zou kunnen inkoo- pen. Voor de houders van loten zo,u het van meer beteekeips zijn geweest, indien de ac countant had kunnen verklaren, dat de ti- nancieqle positie eene zoodanige was dat de uitbetaling van de prijzen, welke kun nen getrokken worden, ten alle tijde is ver zekerd. Dat er voldoende contanten aan wezig zijn om zoo noodig de lotenhouders van hun lootjes te ontdoen, daaraan heeft de bonaiide-höuder' van zulk een lootje al heel weinig. De loterij bestaat toch niet uitsluitend door het verkoopen en met winst terugkoopen van hare loten In het „Algemeen Handelsblad" .van 2 Februari 1914, heeft de heer Santilhano, die een zeer bekend deskundige is op fi nancieel gebied, afdoende aangetoond, dat bij de loterij in quaestie, voor de houders van loten er van ee.nige zekerheid absoluut geen sprake is. Reeds vroeger had de re dactie van genoemd blad gewezen' op de dringende noodzakelijkheid, dat de üronj- kredietbank eindelijk eens open kaart speelde en tevens de aandacht gevestigd op den naam van de loterij, welke in dergelijke mate misleidend is; deze naam heeft toch niets uitstaande met het in de statuien om schreven doel; met gronderediet heeit üeze loterij feitelijk niets te maken; zij had ech ter dezen naam noodig om zich onder meer in Frankrijk te kunnen noemen „Crédit Foncier de Hollande", daarmede speculee- rende op den klank van het oersoliede Cré dit Foncier de France. Geen wonder dat de „Frankfurter Zeitung" het noodig ach.te in hare koLommen voor eene. loterij, te waar schuwen, welke onder eene dergelijke val- sche vlag hare loten in het buitenland aan den man tracht tc brengen. Ten vierde zegt de accountant, dat de Balans een juist beeld geeft van de finan- cieele positie. Daar voor het groote publiek deze ba lans niet verkrijgbaar is en deze evenmin in de pers is besproken geworden, blijft deze voor de meesten een gesloten boek. Verder wordt opgemerkt, dat de balans ook een juist beeld kan geven van een verre van gunstige financieele positie der loterij. De woorden van den heer Groot zijn die eens diplomaats, zij .zeggen niets. Wij voor ons zijn er van overtuigd, dat de po sitie verre van rooskleurig is. Wij zouden dan ook een ieder, die een kansje in een loterij wil wagen, aankoop van de premie- aandeelen der Hollandsche Grondkrediet bank beslist moeten ontraden. De eenige kans die. hij heeft is deze. dat als hem het bezit van zulk een lot gaat vervelen, omdat hij nimmer een prijsje trekt, voor hem de mogelijkheid bestaat het lot tegen f 1L d. i. ipet een verlies van L50 aan de di rectie der loterij terug tc kunnen geven, die het verlies plus de rentederving als een welkome winst voor hare zaak zal boeken. BLADVULLING. Als ge tegen den avond een hoogen berg bestijgt, dan ziet ge de boomen, de huizen, den klokketoren, de weilanden en boom gaarden, den weg en de rivier zelfs lang zamerhand kleiner worden en zich eindelijk verliezen in de aangroeiende schaduwen van het dal. Maar de kleine lichtpuntjes, die men, ook in de duisterste nachten, vindt op de plaatsen door menschen bewoond, zullen niet zwakker worden naarmate gij u verheft. Integendeel, bij iedere schrede hoogerop zult ge een grooter aantal lichtjes ontdekken in de aan uw voeten sluimerende dorpen. Het licht, hoe teeder het ook moge zijn, is misschien 't eenige, dat niets van zijne waarde verliest in het aangezicht der oneindigheid. Maeterlinck.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 5