8ANTE INIS IL ALGEMEEN WEEKBLAD C° i Zijde, Fluweel i Stoffen S-ETALAGE rfraat 105. ide sorteering. on 1 LOEMENDAAL: taische weg 49. n 2801. - HAARLEM. 2714,. schapsspelen. „BORNEO", lock Motenstraat, LEM. xe verpakkingen. ntskisten. Srandstoffenhande! Gedempte Oude Gracht 63. Kantoor voor redactie en administratie: Telefoon 141. HAARLEM. y j <k lende" oucle wijfjes, zóó weg- e „Fliegende Blatter", maai ïn geest. ng" gaf geene belangrijke af- het origineel. Een gegijzelde :eiie gegijzelde vrouw, die 'n iad en dat kon er wel mee toed gezien is het negende :t derde'bedrijf in het vierde itsen. betwijfel ik, want zóó slijk tooneelt.ie van Kaffee- ijk tusschen deur en drempel r het voordeel is inderdaad eend dat er in 't oorspron- iciling van de Kaffee-klatsch ing verveelt in 't blijspel. De ewerking van dr. Kahane is EdmondVisser. ïs, Peignoirs en rokken. 1ED. elend, S. J. VEEN. Cx' tere. 1506. R T E E R I N G Siüaretten BLOEMENDAAL, Bloemendaalsche weg. Telefeon 2857. 9e Jaargang ZATERDAG 11 December 1915. No. 50 Bloemendoalscli itioi Prijs per jaar 2,«0 Prijs per nummer 25 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Advertentiën 10 cents per regel; bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. In dit weekblad is tijdelijk opgenomen „HET MIDDEN", waarvan de eerste afzon derlijke reeks is afgesloten met No. 34 van 24 Januari 1914. AANDACHT! Aan allen, die dit zien en lezen zullen saluut. W; vestigen de aandacht erop, dat stuk= hen oor onze redactie of advertentiën uite. iijk Donderdagsavonds steeds in bezit moeten zijn. Mogen we onzen vrie den verzoeken, daarmede rekening te uden? Het bespaart hun en ons tel .i: stelling. En teleurstellingen we we te i het allen, is een artikel, waar= van men den invoer tot het uiterste be= perken moet. RBAROSSA IN HET HUIS VAN BEWARING. heer Schroder, meer bekend onder dc aam Barbarossa, de man der losse ki is krachtens een wettelijke bevoegd- i les rechters voor eenigen tijd opge- Onze huizen van bewaring zijn ebouwd, zindelijk, voldoende ver- vde behandeling door de beamb- ustig en vriendelijk. Het zal Barba- aan niets ontbreken. Hij is alleen m gedurende eenigen tijd in de kalmte ten de gelegenheid om booze dingen te li, tegen de regeering. Hij heeft de rt ing in verdenking gebracht. Indien ik Lering zich niets kwaads bewust is, i ame zich niet bewust is in eenig op- zi opzettelijk belangen der centralen te li-ii bevorderd en belangen der gealli- cn 1 u te hebben geschaad, gaat zij vrij- ii indien zij aandeel heeft in het tijdelijk nun van haren belager. Hij verweet ii r de neutraliteit te schenden, hoewel hii nen aard der zaak slechts kon vermoe der. -issen, geenszins bewijzen. Zij daaren- n en. die achter de schermen huist en dn: r tienmaal meer waarneemt dan de e. i-este dagbladschrijver, had vóór zich d schriftelijke bewijzen van 'smans allengs hinderlijke inmenging in het regeeringsbe- drijf en in de buitenlandsche pers de be wijzen, dat de actie van zijn blad in landen die ons in den aanvang van den oorlog ai niet vriendelijk gezind zijn geweest, een rnuur vond die een duidelijke echo gaf. Dok al werd Schroder morgen vrijgelaten, vrijgesproken of ontslagen van rechtsver volging, hetgeen wij na de uitlating van zijn chef, den heer Holdert Sr., niet verwachten, dan nog is zijne opberging een vertrouwen wekkend teeken. dat de regeering baas wil blijven in ons land. eene opvatting en hou ding, waarmede ieder, die eenheid boven verdeeldheid, orde boven wanorde stelt, noodzakelijkerwijs zich moet kunnen veree nigen. Boven dezen taktloozen takticus staat de strateeg, de heer Holdert Sr.. wiens zoo even bedoelde uitlating naar aanleiding der inhechtenisneming van Barbarossa on der meer deze woorden bevat: Ik (H. A. C. Holdert, verantwoordelijk adviseur van „De Telegraaf"), verklaar hierbij pro-geallieerd te zijn, en ALLES te zullen doen om de zaak der geallieerden te zullen verdedi gen. Deze heer verklaart dat verandering van houding van „De Telegraaf" na de inhechtenisneming van den hoofdredacteur niet zal intreden. De inhechtenisneming an den hoofdredacteur is dus niet geweest een op den kop tikken van den spijker. De hoofdman is nog op vrije voeten. De uitlating van den heer Holdert Sr. wekt verbazing van wege de loslippigheid en de kwalijke gezindheid, waarvan zij blijk geeft. „Alles", dus ook wat „men" in Ne derland als landverraad zou stempelen, zal de heer Holdert doen om zijne vrienden, de geallieerden te helpen. Wij krijgen een kleine aanwijzing omtrent het land waar die vrienden vooral te vinden zijn, door eene uitlating van de Engelsche „Times", welke bij monde van haren Amsterdamschen cor respondent reeds Zaterdag 4 dezer wist aan te kondigen: „dat „De Telegraaf" een arti- „kei zal publiceeren waarin het blad ver- I „klaart, dat het pro-geallieerd zal blijven „en den strijd zal voortzetten, gelijk het „dien onder den heer Schroder gevoerd „heeft." Omtrent „De Telegraaf" zegt „De Times" op dien dag nog: Zijn houding is voortdurend zeer anti-Duitsch geweest en ten gunste van de geallieerden, en het blad heeft zich op de meest onversaagde wijze gewijd aan de taak om de waarheid te verspreiden en Duitsche kuiperijen aan de kaak te stellen. Samenvattend kan worden vastgesteld, dat houding en doel van „De Telegraaf" hierop gericht waren en blijven: de Neder- landsche regeering gedurende jaar en dag, in verband met Duitsche kuiperijen, aan de kaak te stellen, ten aanschouwe van land genoot en vreemdeling als niet-neutraal, als pro-Duitsch, met het doel aldus de ge allieerden in de kaart te spelen. Welbeschouwd is een dergelijk bedrijf heel iets anders dan het optreden der spring-in-'t-veld's, waarop wij in de vorige week hebben gedoeld, die hun gemoed eens willen luchten; hier is continuïteit, welke bii ontstemming ontbreekt, hier is opzet, voorbedachte raad, en zoo rijst van zelf de "raag of het niet gewenscht is. dat de Jus titie zoo spoedig mogelijk termen zoekt om ook den heer Holdert Sr. onschadelijk te maken. Aux grands maux1 les grands remèdes. Grijpt men in het wespennest, dan grijpe men stevig. Doch dat is justitiezaak, zoo als het justitiezaak zal zijn. voortaan ook bladen van andere richting geregeld in het oog te houden. Wat ons meer belang inboe zemt, dan wat de regeering doen zal of niet (wij kunnen in vertrouwen op haar beleid onder de opperste leiding onzer Ko ningin. die zuiver proNederlandsch voelt en denkt, de daden der regeering rustig afwachten), is de oplossing der vraag: hoe komt een Schroder, hoe komt een Holdert Sr. zoo. wat is de diepere zin van hunne houding, wat is ook de zin der houding van een Louis Raemaekei's en welbeschouwd van allen, die zich tegenwoordig met af schuw afwenden van alles wat Duitsch is? Wij beantwoorden die vraag als volgt: De houding van Duitschland tegenover kleine neutrale staten kan ons den weg niet wijzen. Duitschland heeft zich vergre pen aan de zelfstandigheid van Luxem burg, van België. Ziedaar een misdaad van rechtsstandpunt. Maar hoe kan men in deze zaak. die geen rechtszaak is (omdat het volkerenrecht, als meer dan potentieel, als werkelijk recht nog niet bestaat, im mers nog geen handhaver heeft), zich op dat standpunt plaatsen? Waar is de ob jectieve maatstaf, waarnaar vraagstukken van volkerenrecht zijn te beoordeelen. zoo lang zulk volkerenrecht in werkelijkheid niet bestaat? Heeft Engeland zich op dat standpunt geplaatst tegenover de Boeren republieken, heeft Frankrijk dat standpunt ingenomen in Noord-Afrika Heeft de vo rige koning van België het gedaan in den Congo, Italië in Tripolis, Rusland in Fin land en Polen, Amerika in Mexico, Japan in Korea Of was daar overal werkzaam de zelfde brute kracht, die egoïste kracht van den sterkere, welke een uiting zoekt voor zijn levenskracht en die den zwakkere, meestal tevens den meer fatsoenlijke, ter zijde duwde en hielp dit niet, den dood in schoof Recht is altijd het tegengestelde van mis daad. Oorlog is altijd misdaad. Maar de man moet nog geboren worden, die aan nemelijk maakt, dat de wereld zonder mis daad zou kunnen bestaan. En dan die Duitsche wijze van oorlogvoeren! Zij is zoo ellendig als die van Caesar het was te gen de Germanen en Galliërs, als die van de christelijke kruisvaarders tegen de T ur- ken, als de Spaansche tegen de Nederlan den, als de Napoleontische tegen eigen landgenooten, tegen de geheele wereld, als die der geallieerden in 1815 tegen Frank rijk, als de Engelsche tegen Zuid-Afrika, als de Lomboksche tegen de Nederlanders, als de Nederlandsche tegen Atjeh. Oorlog is het pogen den tegenstander naar zijn wil te zetten, met alle middelen, zelfs dood en verminking, uithongering, bcspionnec- ring, omkooperij en verraad. Oorlog is dat ten allen tijde geweest, zal dit ten allen tijde blijven. Alleen lieden, die de cate gorieën der werkelijkheid niet weten te onderscheiden, kunnen zich inbeelden, dat ..rechtvaardig oorlog voeren" en „be schaafd dooden" iets meer zijn dan zin- looze klanken. Duitschland heeft de krachtigste slagen toegebracht, de anderen hebben ze ontvan gen. Duitschland heeft het hardste gewerkt, de anderen hebben liet hardste gepraat. Mat wonder, dat omtrent de Duitsche da den de wildste verhalen gretig worden geloofd. De geallieerden hebben de toepas sing van de oorlogsmiddelen der Duitschers niet gemeden, ze hebben ze alleen later toegepast. Zijn zij daardoor fatsoenlijker Neen, ze zijn alleen wat later onfatsoen lijk. Wie de Duitsche oorlogvoering ver foeit, moet verder gaan. hij moet alle oor logvoering verfoeien. De Nederlanders, die vermeenen anti-Duitsch te moeten gevoe len, en tegelijkertijd pro-Engelsch of pro- Fransch, vanwege de wijze van oorlogvoe ring, lijden aan gemis van kennis van wat thans op de slagvelden voorvalt en gemis aan kennis van de algemeene geschiedenis. De Nederlanders, die meenen anti-Duitsch te gevoelen, omdat de Duitschers Luxem burg en België hebben geschonden, lijden aan gemis aan kennis onzer eigen geschie denis. Nederland is herhaaldelijk in zijne edelste belangen geschonden door Frank rijk, door Engeland, door het Franschge- zinde België zelf, nog nimmer door Duitsch land. Er moet derhalve in werkelijkheid een andere zin ten grondslag liggen aan het verschil in gezindheid pro- of anti-Duitsch. Wij meenen ze te vinden in het verschil van standpunt dat men aanneemt in het vraagstuk der keuze van gemeenschap of persoonlijkheid. Wie bij uitstek de gemeenschap wil of zoekt of bewondert, is in zoover pro- Duitsch; wie bij uitstek het persoonlijke wil laten gelden, is pro-geallieerd- Alle bizon- dere pro- en anti-categorieën van dezen tijd laten zich betrekken tot deze twee al gemeene. De bewijzen voor en de toelichting tot deze stelling liggen overal voor het grij pen. Wij laten het aan onze lezers zeiven over, ze voor zich op te rapen. Zelfs in het kleine gevalletje dat de aanleiding was tot deze beschouwing: het van staatswege tijdelijk opbergen van een willekeurig los zinnig dagbladschrijver ligt iets van het zelfde beeldde eenling niet ontbloot van zelfverheffing, die zich pro-geallieerd ver klaart, tegen de als massale macht optre dende gemeenschap, die voor pro-Duitsch wordt uitgekreten. En de moraal? Iemand, die mij wilde stellen voor de keus pro-Fransch of pro-Duitsch. vroeg dit zóó: wat wil je kiezen: een bloem in je knoopsgat of 'n spekpannekoek op tafel? Ik zou 't waarachtig niet altijd weten. Een goede spekpannekoek smaakt somtijds lek ker en is altijd voedzaam, maar een schoo- ne bloem is iets heiligs- Maar nu. dat de wilde dieren rondom ons erf waren, nu laat ik de bloem de bloem, maar de spek pannekoek nuttig ik, omdat het er wel eens heel erg op aan zou kunnen komen of ik goed hen doorvoed. Ons land leeft in een gemeenschappelijken nood. Wat ons bindt is staat, recht, wet, regeering. Dezen heb ben bij mij in dezen tijd een streepje vóór. Wie aan hen komt mag dit sterk, maar moet het niet beleedigend doen, en liefst gematigd. Wat er na den oorlog komt Bloemen, naar ik hoop, overal bloemen. Nu gun ik ze gaarne aan Barbarossa in zijn tijdelijk verblijf T. PLAATSELIJK NIEUWS. Sinterklaas te Bloemen/daal. De O.L.- scholen der gemeente zijn weder met een bezoek van den eeuwenouden en toch elk jaar weder jongen bisschop vereerd. Te Overveen kwam hij onverwacht, maar te Bloemendaal had de heilige van tevoren aan de kinderen via dé onderwijzers laten weten, dat hij te 9.23 met den trein zou aankomen. Zaterdagmorgen stonden de kleuters dan ook in dichte gelederen onder de hoede van onderwijzeressen en onder wijzers voor het station te wachten; en geestdriftig klonk het lied: Hij komt, hij komt, De goede, beste Sint, Ons aller vrind, Uw aller vrind, De vrind van ieder kind. Zoo werd het allengs tijd voor den trein met inzittenden heilige om binnen te loo- pen. Een inmiddels aangebracht gezadeld paard verhoogde de spanning; dit paard was zwart, wat den kinderen der O. L- school niet bevreemdde, want men had hun op die kleur voorbereid, met de mededee- ling dat de schimmel vermoeid en bedle gerig was. maar een oningewijde knaap, die zich dit duistervervige paard niet als Sinterklaas' schimmel denken kon. was dermate verward, dat hij aan zijn moeder vroeg, terwijl zijn verbaasde wijsvingertje het wachtende beest aanwees, of dit zwarte Piet al was. Maar de trein kwam. en mèt den trein de inhoud, waarnaar zoo vurig werd ver langd: Sinterklaas. De kinderen verkeer den in een stemming, die het midden hield tusschen bangheid en uitbundige vreugd. Daar verscheen de heilige man in zijn prachtig pak met den mijter op het grijze hoofd, en de staf in de hajid; zwarte Piet, die keurig in de hullen zat, bleef hem ter zijde, en de heer Tinholt nam op hartelijke wellevende wijze de honneurs waar. De kinderen Juichten. De bisschop boog, en werd te paard geholpen, waarna hij aan het hoofd van den stoet zingende piere wieten naar de school reed, alom door de bevolking toegejuicht. In de school werden geschenken en versnaperingen rondge deeld, evenals in de O. L.-school te Over veen. Het is toch maar een ouderwetsche genoeglijkheid, dat Sinterklaasfeest. Aan allen die eraan meewerkten, ons compli ment Kinheimplein. Met vreugde zagen wij den met een plantsoen fraai gemeubileer- den Kinheim-(dwars)weg, ge weet wel, die op de helft der Kleverlaan ligt, van een nieuw naambord voorzien, waarop de weidsche aanduiding „Kinheimplein" een pleizierigen indruk maakt. Wij benutten deze gelegenheid om de letters van deze naambordjes eens te prijzen; deze letters zijn voortreffelijk van vorm. Stroopers. Te Overveen botsten Za terdagnacht twee jachtopzieners in het duin op een troep stroopers. De overmacht verhinderde den jachtopzieners den buit en de lichtbakken in beslag te nemen, door hen om hulp geloste revolverschoten wer den niet begrepen, en de politie kwam dus niet ter plaatse opzetten. De stroopers ont kwamen. Met achterlating van niets dan hun, valsche, namen. Amen. Lezingen dr. A. Pannekoek. Wij ont vingen een overzicht van de onderwerpen, die dr. Pannekoek in zijn lezingen te Bloe mendaal behandelen zal (in „Welgelegen", op 6 achtereenvolgende Zaterdagen, des avonds halfnegen te beginnen 8 Januari 1906). Deze lezingen zullen zonder twijfel zeer belangwekkend zijn. Men kan zich opgeven bij den heer D. de Clercq, Koepellaan 4, Bloemendaal. Het Klicka-concert. dat alhier in hotel „Duin en Daal" op 14 December a.s. gege ven zou worden, is tot een nader te bepa len datum uitgesteld. Zoodra die datum 'bekend is, zullen wij hem in ons blad me- dedeelen. Aanbesteding. Bij de Dinsdag gehou den aanbesteding van een vuilniswagen volgens bestaand model, is ingeschreven als volgt: J. J. Honnebier, Overveen, 499,—;

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 1