KERK-AGENDA, Zondag 12 Decmber. Haarlem: Ned. Prot. Bond. (Jongl. kerk), lOJu., Mevr. Bruyelde Favauge, van Haarlem; Ver. van Vrijz. Herv. (Gebouw Prot.) Woensdag 11 u., huwe lijksinzegening door lis. v. d. Bergh v. Eijsinga, van Santpoort; Eglise Wallonne, 10£ u., Chouillet, Pasteur a la Ilaye; Rem.-Ger. Gem. 10 u., Us. ltaentjens; Ev. Luth. Gem., 10 u., Ds. Schade van Westrum; Ver. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Plantenga, 5 u., Ds. Binnerts, Donderdag 12 u., huwelijks- inzegining door Ds. Binnerts. Bioemendaal: Ned. Herv. Gem., 10 u., Prof. Muller, te Den Haag, 65 u., Ds. van Leeuwen. Heemstede: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Oberman. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. B. Ba Ij on. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 6J u., Ds.. Van den Bergh v. Eijsinga. Spaarndam Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. S. A. Baljon. limuiden: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Creutzherg. 2j uur Ds. Creutzherg. Doopsbediening. Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond, ÏOJ u., Ds. Luikinga. Zandvoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Pos thumus Meijjes. AGENDA. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Zondag 12 Dec. 8 uur, Specialiteitenvoorstelling; Dinsdag 14 Dec. 8 u., Tournee de Comedie Frangaise; Woensdag 15 Dec. 8 u., Notabelen; Vrijdag 17 Dec. 8 u., Mea Culpa. Sociëteit „V e r e e n i g i n g". Vrijdag 17 Dec. 8 u., Concert Geh. Onth. Zangkoor „Kunst Adelt". D. Hogenbirk Zoon. Bioemendaal. f 575,-; A. Jordaan, Schiedam, f 580,— Wed. Rnijgrok Zoon, Vogelenzang, 625,— Gegund aan den heer Honnebier. Bij de aanbesteding van de benoodigde trekkracht ten dienste der gemeentewer ken is als volgt ingeschreven: Sub a. P. Zwart, Bioemendaal, ƒ2400, Sub h. Idem, idem 2400. Sub c. P. J. B. Maas, Bioemendaal, 936,—; Sub cl. Idem, idem 936, Gegund aan de heeren Zwart en Maas. Fietsrijders. Deze week moeten uwe lantaarns ten 4.13 uur worden aangestoken. Aandacht! Onlangs hebben wij melding gemaakt van een ophanden feestje voor de kinderen van de Vereeniging „Door Kleintjes Groot" Dat belooft weer een aardig middagje voor de kinderen te worden, want de lei ders van bovengenoemde vereeniging we ten op zoo'n feestje het den kinderen heel prettig te maken. Welnu, inwoners van Bioemendaal en omstreken, ontsluit uw beurzen, opdat den kinderen een genoeglijke middag bezorgd worden kan. Mijn inziens mogen kinderen, die iede- ren Zaterdag weer of geen weer met een busje langs de huizen gaan, wel eens goed beloond worden. De datum voor het feestje is vastgesteld op 23 December. Tot slot: Wie wat wil bijdragen, zende dat aan den heer J. Windhorst, te Bioe mendaal. P- Een gek geval. Toen Zaterdag j.l. St- Nicolaas een bezoek bracht aan de ge meenteschool te Bioemendaal en de Sint in de school den kinderen cadeautjes en lekkers gaf, gebeurde er buiten iets heel vreemds- Voor het hek stonden een troep jongens en meisjes te wachten op de terugkomst van St.* Nicolaas. Plotseling hoorde men rinkelen van belletjes en een rijtuig kwam nader en daar zat ineen tweede St.- Nicolaas. Dat is te onbegrijpelijk om te begrij pen. P- De heer A. IJzerman, hoofd der M. U. L. O.-school alhier, vierde 6 December 1I- zijn verjaardag. Op verzoek van den heer IJzerman is er niet veel werk van gemaakt wegens de tijdsomstandigheden. Maar wij kunnen toch niet nalaten den heer IJzer man een gelukkig en voorspoedig jaar toe te wenschen. P- Plaatsgebrek noopte ons een ingezonden stuk over „Volkshuisvesting en het woning type" tot de volgende week te verschuif ven. Uit het politie-rapport. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens: rijden met twee aan elkaar ge koppelde wagens; loopen over verboden grond en jachtwetovertreding. Gevonden en terug te bekomen bij F. Donkervoort, Donkerelaan 2, te Bioe mendaal, een huissleutel. A. Beuzekamp, Kleverlaan 61, te Bioemendaal, een kinder wandelstok; A. Schut, Klarenbeekstraat 61. te Haarlem, twee rol witte zijde; aan het bureau van politie te Overveen, een zwart fluweelen ceintuur en een sleuteltje. Verloren: een vulpenhouder en een wit zijden sjaal. Komen aanloopen: bij wed. Roo- zenVan der Schoot, te Overveen, een hond. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 3 December tot en met Donderdag 9 December. Geboren: .z van R. W. A. Muijen en H. Visser; z. van A. van Santen en L. de Ruijter; z. van C. L. de JFouw en A. C. van Aken Overleden: J. Rietveld, 77 j.; J. P. Staal, 75 j. Overleden in het gesticht Mee- renberg: H. Koelemij, 68 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Museum van Kunstnijverheid. De ko pergravuren, van de werken van den Itali- aanschen schilder Pinturicchio, zullen Zon dag a-s. in de rotonde van het museum van kunstnijverheid voor het laatst te bezich tigen zijn. Zondag is de toegang kosteloos- Museum van Kunstnijverheid. In de rotonde van het museum van kunstnijver heid, zullen Zondag a.s. tentoongesteld zijn de verschillende bladen van 13 jaargangen van den bekenden Hoijtema-kalender. die naar gelang der jaargetijden, met platen en bloemen, vogels en andere dieren zijn ver sierd. Zondag is de toegang kosteloos- VAN HIER EN DAAR. Algemeen kunstcongres enzoovoorts. Van 20 tot en met 22 December houdt het Verbond van Nederlandsche Kunstenaars- vereenigingen een algemeen kunst-congres te Amsterdam in de kleine zaal van het Concertgebouw aldaar- Sprekers zijn de heeren Herman Robbers, dr. Jan Veth, dr. Jan Kali, dr. Frans Bastiaanse, K- P. C. de Bazel, dr. J. D. Bierens de Haan. Sem Dresden, A- v. d. Horst, Louis van der Swaelmen, Johan de Meester en H. P. Bremmer. Tot de feestelijkheden behoo- ren: ontvangst door het Amsterdamsch gemeentebestuur ten stadhuize, maaltijd in American Hotel en feestvoorstelling bij Royaards. Kaarten ter bijwoning van het congres zeiven kosten voor niet-leden van vereeni- gingen, behoorend tot het kunstenaarsver- bond 3,voor leden 1.50; de leden kunnen ook voor 1,50 een toegangsbe wijs krijgen voor hunne echtgeuooten of let wel! „a.s. echtgenooten". Zoo staat het in den omzendbrief, en wij juichen dit van harte toe. Want foei, foei, het komt wel eens voor, dat zelfs kunstenaars een juf frouw of mevrouw meebrengen, waarmee zij niet wettig verbonden zijn en ook niet van plan zijn zich wettig te verbinden. En dat is heel onfatsoenlijk, en moet nu maar eens uit zijn. Wat niet past voor een bur ger Quelconque, past zeker ook niet voor een kunstenaar en allerzekerst niet voor hedendaagsche kunstenaars, die, in tegen stelling van vroegere artisten, ook maat schappelijk voor vol willen worden geno teerd. Als de kunstenaar maatschappelijk wat wezen wil, dan moet hij beginnen met de wetten der samenleving te respecteeren. en medehelpen ze ten uitvoer te leggen. Van daar de wettige en a.s. wettige dames, waaruit de congresbezoeksters behooren te bestaan. A Het is werkelijk een verademing, want ie had altijd menschen. die dachten dat kun stenaars onfatsoenlijk waren, en zijn. Nu zullen ze wel beter weten. Godlof! Ook een künstenaarscongres kan fatsoenlijk zijn- Hoefiizerverboncl. De Woensdag 1 De cember te Haarlem gehouden straatver koop van hoefijzerspeldjes (ten voordeele van het weldra te bouwen kinderherstel lingsoord te Nunspeet) heeft opgebracht 905.16K*. Ook elders werden goede uit komsten verkregen. De paus en de protestanten. Dat de paus tegenover de protestanten in een oor logsstemming is, blijkt wel uit het volgende bericht onlangs in „De Tijd: J.l. Zondag ontving Z. H. de paus het bestuur van het liefdewerk tot behoud van het geloof in Rome, in tegenwoordigheid van H. Em. kardinalen Cagiano di Azeve- do, Falcomo en Van Rossum. Z. H. de Paus wees daarna op de afge zanten van satan, die tempels oprichten, waar de dienst van den waren God geloo chend wordt, die verpestende leerstoelen oprichten, om de dwaling onder het volk te verspreiden en die met volle hand leugen en laster verspreiden tegen den katholie ken godsdienst en zijn bedienaren in de H. stad! Deze duivelsche pogingen zijn even zoovele aanvallen op het geloof der kinde ren van Rome. Wie zou de ramp niet be treuren, welke over den H. Stoel zou ko men, indien Luther en Calvijn er in slaag den, voor goed vasten voet te krijgen in de stad der Pausen. Z. H. schonk een gift van 25.000 lire aan het liefdewerk. „De Times" zegt er van: „De meeste menschen zullen het er over eens zijn. dat de paus weer een schoone gelegenheid heeft laten voorbijgaan om zijn woorden met zorg te kiezen." Voor vrienden van de Nederlandsche taal. In een Vlaamsch stuk kon men onlangs voor gummi het woord „rekgom" lezen. In „De Protestant" vinden wij de volgen de openbare vermakelijkheid: Merkwaardige devotie. (Advertentie uit „De Grondwet", Roosen- daals Nieuws- en Advertentieblad van 11 September). Plechtig Octaaf ter eere van den H. Cornelius. Patroon tegen: vallende ziekte, jicht, stui pen, kinkhoest en alle zenuwlijders. Beschermheilige van het hoornvee. Gevierd in de Parochiekerk van Hooger- heide, 1623 September. Dagelijks lof met preek. Het uur der H. Diensten en de correspon dentie met den stoomtram: Zie de publi catie in het portaal der kerk. INGEZONDEN. (Zonder verantwoordelijkheid der Redact ie.) Mijnheer de redacteur, In een bijschrift op de polemiek tusschen de heeren Willekes Macdonald en Van It- tersum. in uw blad van 4 dezer doet u een bovenmenschelijke poging, uwen landge- nooten een individueel-nqutraal standpunt aan te wijzen. Deze poging is mij wel, al kan of zal zij nooit slagen. „Alleen de Eu nuch is neutraal!" heb ik den nestor onzer volksvertegenwoordiging eens hooren uit roepen. Mij althans, is de onbesuisde anti, met zijn vloek over de uitbarsting van den Mid- den-Europeeschen oorlogskrater, al heet zulks een aanval op een Staatshoofd, liever, dan de verdwaasde pro, die al dat moois, „België" en „Lusitania" incluis, een prach tig succes en een welgeslaagde onderne ming durft heeten. Dit is een aanval op het rechtsgevoel en het gezond verstand der menschheid, wat erger is! Met beleefden dank. Uw abonné, S- Den HoogWelGeboren heer J. R. Kemper Baron van Ittersum. Gij vraagt mij waar ik het recht vandaan haal om te beweren, dat geen weldenkend mensch pro-Duitsch kan zijn. Ik antwoord: „Uit Duitschland", dat met zijn „Warum liassen uns die Völker", mij het beste materiaal voor die bewering ver schaft. En met welk recht ik het zeg? Met het recht van den sterkste, dat gij, pro-Duit- scher, toch zeker wel bewonderen moet. Want de laatste dagen zullen u wel de overtuiging hebben verschaft, dat de over- groote meerderheid van het Nederlandsche volk mijne anti-Duitsche gevoelens deelt. Aan onhebbelijkheden en beleedigingen maakte ik mij niet schuldig. Ik noemde feiten, die met geen uitvluch ten als: „Ik zal er maar liever over zwij gen", weg te praten zijn en ik blijf dan ook bij mijne meening, dat, als ge voor welden kend mensch te boek wilt staan, gij, ge dachtig aan het „dis-moi qui tu hantes et je te dirai qui tu es" wel zult doen. uwe sympathieën liefst niet te plaatsen aan de zijde van: de woordbrekers, van de niet tegenstaande pracht-discipline en organisa tie onmenschelijk en onbarmhartig optre denden, de beloftenschenders, de verheerlij- kers van de militairen als eerste kaste in den lande (alsof deze niet als een noodzakelijk kwaad gelijk te stellen zijn met advocaten, doktoren etc.), de aanbidders van alle. zelfs de onnoozelste. titulatuur, en wat het erg ste van alles is, de rechtsverkrachters en verdrukkers van het vrije woord. Wat bedoelt gij toch met het prachtige succes „der onderneming" Steekt daar nog een of ander winstgevend zaakje ach ter Wij beleven zulke wonderlijke tijden! Hoogachtend. Uw dw. F. WILLEKES MACDONALD. Mijnheer de Redacteur. Ik ben er nogal genadig afgekomen, als ik mij herinner over welke uitdrukkingen ge in uw pennestrijd met den heer Van Riemsdijk blijkbaar de beschikking hadt. Gij hebt mij zeer goed begrepen, als ge vooropstelt „dat waar mijn hart tot spre ken drong, ik sprak", maar minder juist is uw begrip omtrent het oordeel van ons volk in zijne sympathieën en antipathieën. Ons v.olk heeft in al zijne lagen een in- gekankerden afkeer van onrecht, daarom wordt van onzen overweldiger Jan Pieters zoon Coen maar liefst gezwegen, omdat Nederlands geweten zich ten aanzien van onze koloniën zelfs nu nog niet zoo heel zuiver voelt. En toch zijn wij pro-Nederlanders in hart en nieren! Daarom kon Engeland in den Boeren oorlog geen goed in onze oogen doen en terecht. Maar het redres maakte veel goed. En zoo gaat het althans, behoort het nu onder weldenkende menschen ook ten op zichte van Duitschland te gaan, totdat het alle onrecht herstelt. Napoleons tijd blijft zeker een raadsel, maar gij slaat de plank totaal mis, als gij beweert dat Nederland niet pro-Fransch is, omdat het daarvoor te diep in het hart geleden hebben zou. Onder de meest ontwikkelden en de hoogst geplaatsten vond men toen zelfs tallooze Frankrijk warm gezinden en nu zou dat anders zijn? Zoo'n karnemelk-volk als gij van het Nederlandsche maakt, blijkt het, goddank, toch niet te zijn en die .rasechte rust en kalme ernst, waarvan gij gewaagt, lijken wel zoek. Gij zult uwe opvatting omtrent de psy che van ons volk eens duchtig moeten her zien. Lees „De Telegraaf" van de laatste dagen er eens op na. Gij zelf, niet pro noch anti, doet mij den ken aan hem, van wien De Genestet ge tuigde: Zoo'n Midden-man, wat heb je er an? Hoogachtend, Uw dw. F. WILLEKES MACDONALD. Nederlandscb. kloosterwezen. Mia Van Randwyck, geesteskind van de schrijfster Lina Ter voor en, had in een Noord-Brabantsch klooster hare op voeding genojten. Op zestienjarigen leef tijd keerde zij naar hare, uit lndië weer- gekomen, quciers terug, al was zij gaarne bij de lievezusterkens en do waarde moeder gebleven. Het leven bracht haar veel moeilijkheid en strijd; ze- achtte het ten slotte den eenigen uitweg te verdwijnen en tot het klooster hare toe vlucht te nemen. Die moeder-overste was een lieve, verstandige' vrouwdeze vond het plan van Mia zeer goed, doch wilde haar vooreerst alleen een poos te Jogeeren hebben, zonder dat dit tot iets haar bond. En dat was goed ge zien, al had Mia wel dadelijk haar no- vicaat willen aanvangen; want al ver liet zij de wereld, de wereld liet haar niet los en leerde haar ten slotte liet groote geluk der huwelijksliefde kennen. Hier wordt de idyllische zijde vau het kloosterleven geschetst. Oorspronke lijk hadden de kloosters geene andere bedoeling dan hun, die den levensstrijJ in veilige haven wensohten te ontvluch ten, daartoe de gelegenheid te bieden Nog is dat niet uit liet oog verloren zooa-ls blijkt uit het antwoord, dat ons een Overste gaf op onze vraag na, ons bezoek aan zijn klooster, of hij het niet verdienstelijker vond in de wereld den strijd tegen de zonde aan te binden dan achter deze muren dien te ont vluchten: „Vergeet niet, dat het kloos ter bestemd' is voor de zwakken." Zulk een antwoord laat een indruk achter. Maar deze is tocli niet van hin gen duur, als men bedenkt, dat die zwakken spoedig reeds zoover zijn aan gesterkt, dat zij allerlei werk kunnen verrichten, hetwelk hen gedurig niet de gesmade wereld in aanraking brengt! terwijl zij toch niet weder tot deze te- rugkeeren, als de zwakte geweken blijkt Het doel moet a-lzoo tegenwoordig el ders liggen. Inderdaad zijn de kloosters veranderd van richting en strekking, liet con templatieve leven is een actief gewor den. Reeds lang geleden wees prof. Nip* pold er op, dat zij moeten dienst doen als .zoovele wachtposten in den strijd voor de pauselijke heerschappij. En de heer C. van der Pol in zijn brochure Het kloosterwezen in Neder land (Uitg. van C. L. Gr. Veldt, D® Haag) herinnert, dat aan de Orde rs toevertrouwd het bevorderen van de su prematie van de roomsche kerk over de samenleving. In vroegere tijden sprak deze van zeh- Maar een groot deel dier samenleving is tegen haar in verzet gekomen, 1S haar zelfs ontsnapt. De wereldlijke gees telijkheid is te veel met haar samen gegroeid om aan de aanspraken der kerk tegenover staat en samenleving vol doende kracht "bij te zetten. Hier nu treden orden en congregaties als keur troepen op.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2