ONTHOl 16, dagelijks open van 11—4 uur, behalve Woensdags. Schilderijen Pastels Teekeningen Aquarellen. Prijs f 1,5 KERK-AGENDA, Zondag 27 Februari. Haarlem Eglise Wnllonne, 10^ heures du matin. Mons. 8. Cler, Pasteur a Leyde; Rem.-Ger. Gem., 10 u. Ds. v. d. Bergh van Eijsinga, Pred. te Zutphen; Ev. Luth. Gem., 10 u., Ds. Schade van Westrum; Ver. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Plan- tenga. Bhemendaal: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Van Leeuwen; fii u., Ds. Van Leeuwen. Heemstede: NeH. tlerv. Gem., 10 u., Ds. Oberman, 7 u„ Ds. Oberman Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u. Ds. B. Haljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 6£ u., Ds. Van den Bergb van Eysinga. Snaarndam Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Creutz- berg5 n., Ds. Creutzberg. Zandvoort Ned. Herv. Gem10 u., Ds. Pos thumus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Gezondheidscommissie: Woensdag I Maart, 8 uur, Openbare Vergadering. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 101 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entrée f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stad s-B ibliot heek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 1L 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Woensdag I Maart, „Roman 2e Deel"; Oonderdag 2 Maart, „Dolle Hans". Bovenz. Soc. „V e reeniging": Dinsdag 29 Febr. 8 uur, Instituut voor Muziek, Derde Kamer muziekavond. Gebouw „Zang en Vriendschap": Dinsdag 29 Febr., 8 uur. 4e Letterk. Voordracht door den heer Frans Hulleman. overweging mogen worden gegeven? De Middenstandscredietbank voor Haar lem en Omstreken, Jansweg 11, te Haar lem, is een bank, die dergelijke voorschot ten geeft, bij voldoende medewerking van rijk en gemeente. Chambly-voorstelling te Bloemendaal. Wij verspreidden den volgenden omzend brief. Voor hen, die wij eens niet bereikt mochten hebben, drukken wij hem nog eens over; Den Lezer heil, Ons plan is, bij voldoende deelname te Bloemendaal een tweetal voorstellingen te doen geven door de vermaarde illusionis ten Chambly en Kardec, waarbij behalve gewone goocheltoeren ook merkwaardige proeven worden vertoond van geheimzin nige kracht, welke levenlooze voorwerpen op raadselachtige wijze bewegen doet. Ook in hotel „Van ouds Het Raadhuis", te Overveen, hadden onlangs nog deze ver tooningen tweemaal achtereen voor een volle zaal plaats en vonden zeer veel bijval. Wij wilden denkelijk 10 en 11 Maart ook twee van zulke voorstellingen inrichten, èen in „Welgelegen" en éen in „Vreeburg"; en hebben den toegangsprijs voor den eer sten avond, dien in „Welgelegen", zoo ge steld, dat al wie daarvoor een kaart neemt, ook tegelijk daarmee den toegangs prijs betaalt voor een ander (b. v. iemand van zijn personeel) tot de tweede voor stelling, die in „Vreeburg". De toegangsprijs is gesteld op 1,50 minstens. Wat men echter meer geven wil, zullen we gaarne in ontvangst nemen. Wij stellen er prijs op, dat, nu door om standigheden de volksconcerten dit jaar niet konden plaats vinden, ook de tweede, de kostelooze voorstelling zal doorgaan, en verzoeken aan ieder, die voor ons plan voelt, ons thans reeds mede te deelen of hij een kaart zou willen nemen, en tegen hoeveel, en hoeveel hij, indien noodig, zou willen bijpassen. Voor die mededeeling ge lieve men van inliggende kaart gebruik te maken. Tot zoover onze omzendbrief. Ook in dit nummer van ons blad ligt de kaart. Krijgen wij haar spoedig, ingevuld en onderteekend, van u terug? Naar wij vernemen zijn er nog loten ver krijgbaar ten bate van 't lighalfonds bij den heer Windhorst te Bloemendaal. Komt neemt allen een lot voor dit zoo nuttige doel. C. Het Witte Kruis. Onder voorzitter schap van dr. Kouwenaar hield de afdee- ling Vogelenzang Woensdag een vergade ring. Het jaarverslag werd behandeld, en verscheidene besluiten van huishoudelijken aard werden genomen. „Bloemendaal's Bloei". Dinsdagavond vergaderde deze vereeniging in „Welgele gen" onder voorzitterschap van dr. Bitter. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De heeren dr. Bakker en H. L. van Beusekom, periodiek aftredend, werden met algemee- ne stemmen tot bestuursleden herkozen. Voorts werd er beraadslaagd over het in stand houden en bevorderen van Bloemen- daals aesthetiseh aanzien, en werden eenige besluiten, daartoe strekkend, geno men. Aan den Zijlweg ziet men de boomen reeds als muizen vallen, om plaats te ma ken voor de wellicht niet fraaie, maar practische boomen van de tramleiding. Troosten wij ons met dit laatste over het eerste. De vrouwenbeweging in Zweden en Noor wegen. Wij herinneren onze lezeressen en lezers er aan, dat Maandag 28 Februari mejuffrouw Marie Hubrecht uit Doorn dit onderwerp zal komen bespreken in „Wel gelegen", des avonds ten 8 uur. Iedereen is welkom. In het laatste nummer van het photoblad „Focus" vonden wij bij een reeks als ge woonlijk fraaie opnamen, ook een paar uitmuntende sneeuwkieken van onzen plaatsgenoot den heer Ernst A. Loeb, te Overveen. Fietsers. Deze week lantaarns om 6 uur aansteken. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; rijden met twee aan elkaar gekoppelde voertuigen; overtreding der arbeidswet. Gevonden en terug te bekomen bij Mej. Eerdemans, Jan-Gijzenvaart 95, te Velsen, een paar dames glacé handschoe nen; D. Hanens, Verlengde Koepellaan 9, te Bloemendaal, een zinken bus, voorzien van koperen dop; Van der Klugt, Domp- vloedslaan 37, te Overveen, een notitie boekje; W. J. Jansen, Bloemendaalscheweg 185, te Overveen, een rozenkrans; aan het bureau van politie te Overveen; eenige kwitantiën van „De Stads-Editie"; een ta- bakspijk en een dameshandschoen. Verloren: een vrijkaart H. IJ. S. M. ten name van mej. Giel; een gymnastiek schoen; een gouden veiligheidsspeld; een zwarte bont en een lorgnet. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 18 tot en met Donderdag 24 Februari. Geboren: d. van Th. van der Meij eti G. Meeuwenoord; z. van F. de Graaf en G. Jonkers. Ondertrouwd: J. H. Wijsman en A. A. Laan. Getrouwd: P. J. de Zwart en A. G. C. Nieuweboer. Overleden in het gesticht Mee- r e n b e r g: H. W. E. Lubken, 89 j.; M. de Wolf, 65 j.; J. Slieker, 61 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Museum van Kunstnijverheid. In het museum van kunstnijverheid werd eene glaskast geplaatst, waarin een verzameling antiek vaatwerk wordt tentoongesteld. Het tentoongestelde bestaat uit eenige oorspronkelijke Grieksche vazen, eene kost bare verzameling Romeinsch glaswerk, als mede eene verzameling Romeinsch aarde werk. In de rotonde zullen de afbeeldingen der oude Perzische en Byzantijnsche weefse's nog tentoongesteld blijven. Zondag is de toegang kosteloos. Bezoekt de KRUYDER-TENTOON STELLING, Wleesterlottelaan VAN HIER EN DAAR. De Grondwetsherziening. In de laatste zijner „Staatkundige brieven" schrijft mr. S. van Houten: Hoewel de fel bewogen tijd, dien wij be leven, er toch waarlijk weinig geschikt voor is, zulke vraagstukken aan de orde te stellen, vraagt Van der Linden aan volksvertegenwoordiging en volk niet al leen om den grondslag onzer staatsinrich ting door invoering van armenkiesrecht in socialistischen geest te wijzigen, maar ook om door een nieuwe wijze van verkiezing aard en wezen onzer volksregeering te ver anderen. Wij hebben thans een volksregee ring van onderen op, d. i. onder den invloed van kamerleden, die het vertrouwen der kiezersmeerderheden blijken te bezitten, en door ministers, die op hun beurt het ver trouwen van de meerderheid dezer kamer leden genieten. Bij deze werkelijke volks regeering is het denken en willen der kie zende bevolking zelf de stuwende en lei dende kracht. Dit is zooals het behoort; zij zelf toch plukt de vruchten en draagt de lasten van de werkzaamheid der re- j geermacht, aan Welke haar vertrouwen het aanzijn schenkt. Kiezer zijn is in dit stelsel, deel hebben in het staatsbeleid; voor een wel zeer be-, scheiden, maar toch werkelijk deel over richting en samenstelling van het lands bestuur en over den geest der wetgeving te beslissen. De verkiezing vormt een tijde- lijken band tusschen een bepaalde kiezers- groep en haar vertegenwoordiger. Zijn vernieuwing ligt eventueel in de hand der kiezers en bij onderwerpen, die tot kamer ontbinding aanleiding geven, zooals de ont worpen grondwetsherziening, beslissen nog de kiezers zelf. De politieke partij is in dezen gedachten- gang de groepeering van gekozenen, die aan hun committenten in meerdere of min dere mate aansluiting aan een bestaande groepeering en haar program in uitzicht hebben gesteld. Wat de partij echter na de verkiezing zal ter hand nemen, en de mate van invloed, die aan elk harer leden zal ten deel vallen, zijn en moeten blijven de gevolgen der verkiezing en voor een goed deel beheerscht worden door de indrukken, die elk lid uit de verkiezings-campagne medebrengt. Het absoluut aan dit begrip van taak en stelling van den kiezer tegenovergestelde begrip wordt in het regeeringsvoorstel van Van der Linden gehuldigd. Kort en scherp in deze zinsneden van 2: „De individua liteit der kiezers is ondergegaan in de „massaWat van den kiezer tegen woordig wordt verlangd is niet bekwaam heid tot oordeelen over tal van vragen „van staatsbeleid, maar alleen eene zooda nige belangstelling in de publieke zaak „dat hij zich rekenschap geeft met de be ginselen van welke politieke partij hij zich I „het best kan vereenigen." Voortaan gaat dan ook, als zijn voorstellen mochten wor den aangenomen, de kiezer op wellicht zeg ik nog beter onder in den partij soldaat. De werkelijke macht zal dan ko men te liggen bij de leiders der politieke partijen, die de lijsten der partij-candidaten vaststellen en met elkander verbinden. Was de partij tot dusver een product der verkiezing en in beginsel dienares der kie zers, in Van der Linden's ideaal zal zij de kiezers indeelen en beheerschen en de partijleiding alle macht in handen krijgen. Is het voorgestelde kiesstelsel eens in werking, dan komen wij in een regeering van partijleiders, op wier stelling het kie zersvolk zelf nauwelijks anderen invloed meer zal kunnen uitoefenen, dan dat het bij eene algemeene verkiezing hun partijstaart met enkele geledingen kan verlengen of verkorten. Naar de fraaie formuleering van het verschil door Courcelle-Seneuil krijgen wij in plaats van den politicien qui obéit den politicien qui commande. Van der Linden aldus schrijver gaat blijkbaar uit van eeneigenaardige opvatting van zijn taak. Eigenlijk is hij slechts „noodhulp"; wat behoeft hij het heele politieke huishouden ondersteboven te gooien, met zijn grondwetsherziening. Omtrent evenredige vertegenwoordiging heet het: „Ik had weinig tijd noodig om er mijn oordeel over te vormen, omdat mijn lang durige studie van het onderwerp mij tot het resultaat heeft geleid, dat elke even redige toekenning van plaatsen aan een lijst volstrekt uit den booze is. Hoofdzaak van alle volksregeering is de keuze door eiken kiezer van den man, aan wien hij persoonlijk, zij het op grond van aanbeve ling, zijn vertrouwen schenkt. Ik heb ook op die basis een schets van een wijze van toepassing van het beginsel van evenredige toekenning van zetels wat inderdaad een betere naam is voor dit onderwerp in mijn voorstel van Grondwetsherziening ge geven, dat in de hoofdzaak beter voorziet, doch de verhouding tusschen kiezers en partijleiders niet omkeert en waarschijnlijk daarom ook nooit door eenige partij op den voorgrond is gesteld. Nu de kiezers ge wend zijn aan de candidaatstelling en aan het geven van voorkeur door het zwart maken van een stipje, hebben zij nog al leen te gewennen aan het geven van sub sidiaire voorkeur in' gelijken vorm op een paar volgende rijen van zulke stipjes, om deze voorgestelde wijze van toekenning van zetels in b. v. vijfvoudige districten goed te doen werken. De hoofdzaak is deze. Verkiezing bij meerderheid ontneemt allen invloed aan de minderheid. Hoe grooter aantal leden een district of kiescollege kiest, des te grooter de ongelijkheid, waarvan het onrechtmatige minder in het oog valt naarmate de wer king voor de strijdende groepen meer door ongelüken uitslag in verschillende districten wordt gelijk gemaakt. Hiervoor bood en biedt bij een strijd tusschen twee partijen het stelsel van enkele districten de groot ste kans, welk stelsel dan ook reeds door een Cobden boven de plannen van Hare- Mill werd verkozen. Wat na aanneming van dit stelsel hier te lande thans zijn wer king benadeelt, is de toeneming der partij splitsing. Daardoor ontstaat uit dit stelsel een nieuw kwaad, dat weder naar groote districten met toekenning van zetels naai het aantal op eiken candidaat uitgebrachte stemmen doet uitzien. Ter verkrijging der volstrekte meerderheid, moeten de sterkste groepen, die haar candidaat regelmatig in herstemming kunnen brengen, met een of meer andere een compromis sluiten ter ver krijging der volstrekte meerderheid. De candidaat der sterkste groep van elke zijde moet daarom aan die eventueele hulptroe pen behagen. Den schadelijken invloed, dien deze situatie op het politiek karakter der candidaten moet hebben, behoef ik niet in bizonderheden uiteen te zetten. En deze kan opgeheven worden door, wat het toe kennen der zetels betreft, eenige aaneenlig. gende en dientengevolge ook in den regel geestverwante kiesdistricten te combinee ren. Stel dat vijf partijen in vijf districten, te zamen genomen, elk een vijfde der stem- meh hebben, doch dit vijfde voor elk zoo danig over deze districten is verdeeld, dat geen enkele in een daarvan een volstrekte meerderheid heeft. Dan zou bij verdeeling der zetels naar evenredigheid der uitge brachte stemmen in de gecombineerde dis tricten elke der partijen haar besten can didaat naar de Kamer afgevaardigd krijgen, terwijl zij thans ook wel groote kans heb ben op hetzelfde resultaat wat het aantal betreft, maar met dit onderscheid, dat elke partij niet haar besten maar haar buig- zaamsten candidaat moet kiezen met het oog op de hulptroepen, die zij bij de her stemming ter verkrijging der volstrekte meerderheid behoeft. Dat euvel moet zoo mogelijk worden ver holpen, maar de prijs, dien Van der Linden er voor wil betalen door de invoering van armenkiesrecht en de overbrenging van macht en invloed der kiezers in de hand der partijleiders is veel te hoog. Ik hoop dat er een grondwetsherziening tot stand kome, mits zij er zich in hoofd zaak toe bepale, de erkend schadelijke be perkingen der bevoegdheid van de wetge vende macht, die Heemskerk in 1887 aan de hervormende beweging heeft afgedwon. gen, ten aanzien o. a. van de samenstelling en werkzaamheid van het kiezerslichaam en de verkiesbaarheid voor verschillende staatslichamen, op te heffen. En het eerste noodige is hierbij opheffing der uitsluit'ng van kiesrecht en verkiesbaarheid der vrouw en van evenredige vertegenwoordi ging in den zin als hierboven omschreven. Verg. mijn ontwerp van wet tot herzien ng der Grondwet (Tjeenk Willink 1884) p. 20, v.v en Vijfentwintig Jaar in de Kamer, lil p. 276, v.v „De Amsterdammer" vestigt de aandacht er op, dat in het Duitsche blad „Ueber Land und Meer" verscheidene stalen van Vlaamsche dichtkunst zijn opgenomen, o.m. üezelle's schoon „Groeningeveld". Daar van werd door het Duitsche blad bij abuis zoowaar deze strofe vergeten: Groeningeveld, daar blommen bloeien, daar kooren wast nu, overal, daar gaan wij, vrij van vreemde boeien: wie die het ons verbieden zal? Laat op dat veld, in onze hand, den leeuw ontwaaien, veerdig, en vrij van allen band, zij Vlanderland! In het blad „Dietsche stemmen" ver- 1 scheen een artikel van mr. W. J. L. van Es, getiteld „Nieuw Europa". Hierin over weegt schrijver hoe de geest van een niciffi Europa na den oorlog wel zal moeten zijn, wil dat werelddeel de rol van leidster der beschaving behouden; welnu, bij het vre descongres zal beslist moeten worden, dat de Europeesche staten den thans onder drukten volkeren in Europa vrijheid verlee nen. Zoo moeten ook Belgisch en Fransch Vlaanderen onafhankelijk worden. De zaak van Vlaanderen is die van Holland, be toogt schrijver als Vlaanderen valt, val len ook wij. Het Vlaamsche volk moet, zoo noodig den Belgischen staat, caricatuur van wat het had kunnen zijn, in het niet doen terugkeeren, waaruit hij in 18 0 is geboren. En dan Welnu, inlijving bii Frankrijk wenscht Vlaanderen zeker niet. toetreding tot het Duitsche rijk is een pro blematisch genoegen; het is echter moge lijk, dat de oude Belgische regeering i» een nieuwer, beter België terugkeert. Dt hoofdzaak voor Vlaanderen is en blijft zelfregeering. In een nieuw, herboren Eu ropa zal ook plaats zijn voor een vrü Vlaamsch volk. De Vaderlandsclie Club. Eigenaardis is het, dat de onlangs ten onzent opge richte Vaderlandsche Club zeer veel gelii ENISER WATER. f Met warme melk liet vanouds bekende meest doeltreffende middel teeen Ho»st en Verkoudheid. Alleen echt met dit Handelsmerk. 29 cent per heele kruik. kenis vertoont met een ii land opgerichte vereen Vaterlandische Vereinigu De klasse-tegenstellinj spalt-brengende partijscl godsdienst enzoovoorts allen staatsburgers, om inzicht, tot een groot gc scliappelijkheid te breng liet doel dezer vereenigi groote gevoel van saaml elk Duitscher in den oorl na den oorlog blijven vc Wat deze vereeniging is uit de volgende doek maken. Niemand ter wereld nader dan de Duitscl heeft bij alle rijksgenoi voorkeur door zijne nati Afgezien van door i geboden samenwerking en staten, moet de saan Duitsche volk steeds en doorgevoerd, de ov< uitheemsche moet word» echt Duitsche wezen ii ningsvormen op den vi Alle ambten moeten en zedelijk bevoegde to alle kringen moet stes tning aan kunst en wetc gelijk gemaakt. De vraagstukken de heid, weerbaarheid, pe liike moeten worden bt punt, dat boven alle p Alles wat onze volk ren kan, moet worde wat de inwendige kra< vergrooten, moet wo land dient productieve dc economische orde ii toekomst niet minder io te zijn, dat zij mcenebest ten goede 1 De verhouding tus v lksvertegenwoordigi nmer op openbaarheid den gegrond, en beid» mooier, lichter en eer Eindelijk is ook de ons volk in den maats niet te vergeten, al trouwen en hatelijklu ncn. België en de Europe Nu in deez' tijden tegenstelling tussche Romaansche cultuur dan ooit hebben, lezers een genoegen derstaande te herdru van ons blad van Feb verslag eener lezing, len, Vlaanderen's gro ertijd te Antwerpen „Schrik niet; het hord voor een klein sGieiden de inleiding Hebben wij, Beige Belgische cultuur? I sclie, een Waalsche kan worden, is een a: zulk een cultuur r» twijfel ik. Wat is cultuur? 1 nis, wel een bizonde levensstijl, een eenh» die samenbindende 1 leerde is niet nood: mensch dan een or dat een boerin, die zich in haar eigen plaats voelt, cultuui geest geven cultuui stijl. Twee mensche en toch is wat de ei en wat de andere z aan den toon, de s< of 't eigendom of „volk", dat niet on zijn nasleep: alko heeft dien stijl. Zoo Hoe kom je aan Mooi meisje van Geen vrouw ter Als O Minosa Sa Uw zoet geheim Voor aller vrouw Die gloed, die gk Geeft „Reina Kil Die Weeldedos, c Geeft „Reina Ki; „Reina Kiam is de eerste hoof» die onder voortdur voor maa Alom verkrijgba J. A. VA Bic

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2