KERK-AGENDA, Zondag 26 Maart, aarlem: Ver. v, Vrijz. Herv., (Geb. Prot.bond), Donderdag 30 Maart huwelijksinz., Ds. Wanting; Eglisej Wallonne 1/0 li. du inatin, Mons. Ckoullet, Past, a la Haye; Rem.-Ger. Gem., 10 u., Ds. Hee- ring, Em. pred. Den Haag; Bv. Lutk. Gem., 10 u., Ds. Schade van Westrum; Ver. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. A. Binnerts. Bloemendaal: Ned. Herv. Gemeente 10 u., Ds. Breems, Pred. Amsterd. 61/2 u., de keer Koopman. Heemstede: Ned. tierv. Gem., 10 u., Ds. Bkerends, pred. Urrecht, 7 u., Ds. Bherends. Houtrijk en PolanenNed. Ilerv. Gem., 10 u, Ds. B. Kaljon. Santpoort: Ned. Herv. Gein. 10 u., Ds. Van den Bergh van Eysinga. Spaarndam Ned. Herv. Gein., 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Creutz- berg; 5 u„ Ds. Creutzberg; Doopsgez.gem. en Ned. Prot. Boud., IOV2 u., Ds. Luikinga. Zandvoort Ned. Herv. Gem10 u., Ds. Barger Pred.-Dir. „Meer en Boscli", te Heemstede. AGENDA. BLOEMENDAAL. School Bloemend. School vereeniging en O.L. School Overveen, Zondag 26 Maart, 2u., Tentoon stelling van Huisvlijt. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten hall- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Tentoonstel ling De Bazel en Lanooy. G111 ee 11 telijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag "au de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg; Zondag 26 Maart 8 uur „Zwarte Griet"Woensdag 29 Maart 8 uur, „Les Précieuses Ridicules"; Donderdag 30 Maart, 8 uur, „Dolle Hans" Vrijdag 31 Maart, 8 uur, „Nonni". Schouwburg „De Kroon"; Zondag 26 Maart, 8 uur, „Cavalleria Rusticana". gevolgd door „Paljas" dat zoo laat aan het Nederlandsehe volk is bekend gemaakt, welke diplomatieke maat regelen genomen zijn tegen het overschrij den door Zeppelins van onze grenzen.8) Nog breeder het bezoek van dr. Solk, den Duitschen minister van Koloniën, aan ons land. De wijze waarop in het Oranjeboel: daarover wordt gesproken „was een voor beeld van een oifcieuse mededeeling, die „het publiek wil misleiden."8) „In het „Oranjeboek," zoo heet het verder „vindt men ook staaltjes van halve waar heden, van mededeelingen, die op zich- „zelve juist zijn, maar waarbij men ter stond vermoedt, dat de dingen, waarop het „aankomt, worden verzwegen." En als voorbeeld worden dan genoemd de verkla ring van het verbod van zekere soort Ne derlandsehe arbeidskrachten om de gren zen te verlaten, de inlichtingen omtrent het 6 uren lang ophouden van telegram men, die van uit Nederland Engeland kon den waarschuwen voor de aankomst van Zeppelins. Omtrent de houding der Regeering in zake den vrijwilligen landstorm, zegt prof. Kernkamp dingen, die ten volle mijne sympathie hebben. „Laat het waar zijn," aldus de critiek „dat vrijwillige oefe ningen in den wapenhandel de burgers „nog niet tot goede soldaten vormen, en „dat een klein, maar goed uitgerust en „paraat leger meer vermag dan een groote „achterban van half-geoefenden, men heeft „ten eenenmale miskend de psychische en „nationale beteekenis van het nauwer aan halen van den band tusschen de burgers „onderling, en tusschen de burgers en het „vaderland." Prof. Kernkamp practisch onbekend met het krijgswezen heeft nog meer ge lijk dan hij denkt. Meer dan ooit is de hedendaagsche oor log, de oorlog waarbij onuitputtelijke re- serven noodig zijn. Maar toch nog meer dan op het getal, komt het aan op den geest, waarmede ook die reserven zijn be zield. In de eerste maanden van den oor log nu is de geest ontstaan die door Knoop kent men hem nog in het leger? aldus wordt omschreven: Onze voorouders waren ook geen mili tair volk; zij waren landbouwers, kooplie den, zeevaarders; maar landbouwers, die wanneer het geweld der Spaansche of Fransche wapenmacht tot op den vader- landschen bodem doordrong, de spade met het musket wisten te verwisselen; koop lieden, die geestkacht genoeg hadden om, als vrijwilligers op 's lands vloot, Engeland de heerschappij der zeeën te betwisten; zeevaarders, die in Indië ook de rol van legerhoofden en van veroveraars wisten te vervullen.10) EMSER WATER. Met warme melk het vanouds bekende meest doeltreffende middel tegen Hoest iffyTo en "Verkoudheid. Alleen echt met dit fftSI andelsmerk. 29 cent per beele kruik. Die geest het zij herhaald begon bij het Nederlandsehe volk te ontkiemen en zij is onder sarcasme en ondoeltreffende regeling bezweken. Ofschoon juist in onze dagen de verde diging van Nederland door de verandering der taktiek, weer teruggevoerd kon wor den tot verdediging van alle daarvoor ge schikte terreinen. Omdat de loopgraven oorlog den volksoorlog een onschatbaar voordeel aan de hand doet. Plaatselijke verdediging door plaatselijke bevolking in duin en hei, in polder en op de kust aan de oevers der rivieren. Ons kunstmatig ves tingstelsel, dat niet meer is dan een reus achtige reduitstelling, is geheel uit den tijd. u) Er is niet veel verbeeldingskracht toe noodig, zich voor te stellen dat de ver dediging vóór, naast, achter de forten ge schiedt. Voor veldslagen op ons beperkt veldslag terrein, is ons leger meer dan krachtig, hier is geen plaats voor de honderd-dui zenden die komen aanzetten. De vrijwillige landstorm had drakentanden gezaaid. De geest' daarvoor, aangeblazen, had ons een olaatselijk leger verschaft dat, mits be hoorlijk geleid, onze weerkracht onnoeme lijk zou hebben verhoogd. Tusschen de burgers van het vaderland ik herhaal wat prof. Kernkamp schrijft - ware dan een band van groote psychi sche en nationale beteekenis geschapen en daardoor ook tusschen de burgers en het vaderland. Ik weet niet of ik erin geslaagd ben, de belangstelling voor: De Europeesche oor log opgewekt te hebben. Daarom nog één projectiel. Aan het hoofd van dit opstel plaatste ik het bekende woord van Hegei. Ook in dien geest schreef dr. Kernkamp zijne overzichten. Ook voor hem is de vrijheid het hoogste. Vrijheid in den zin van niet willoos beheerscht te worden, de vrij heid van het oordeel. Oordeel ook over de plannen, de taktiek der Regeering ten op zichte van de buitenlandsche politiek, wat wil zeggen: de beslissing over het lot des Vaderlands. „Het gaat er thans in de eerste plaats „cm, of Nederland in elk opzicht een vrij „land zal blijven, ja of neen; daarvoor heeft „niet alleen de Regeering te zorgen, maar „oók de volksvertegenwoordiging." 12) Het is goed te weten dat een waakzaam oog de bewegingen volgt van Regeering en Volksvertegenwoordiging. Of het goed is te wenschen dat de be zorgdheid „die langzamerhand bij vele Nederlanders is ontstaan" bij het toenemen daarvan zich op andere wijze zal moeten uiten, dan „bij monde der volksvertegen woordiging" zij daargelaten. Maar vaderlandslievend is de taak van maand tot maand in de Vragen des Tijds verricht, zeker. Tegen de ons onbekende gevaren, die ons ook blijkens de Regeeringsverklaring, omringen, kan zij eene rol spelen, die van hoog gewicht kan blijken. Al was het alleen maar dat die woorden ook elders, dan in Nederland, gelezen wor den. 13) H. A. R i 11 e r. 5) Kernkamp als schrijver van Over Robert Fruin. 6) Nederland en Duitschland. (Het BI. Week blad 17 Juli 1915) bewijst niet dat ik niet groot wil noemen, wat in Duitschland werkelijk groot is. Ook niet op krijgskundig gebied. Maar nieuw is anders de Duitsche verpletteringsmethode niet. Reeds in 1408 bestond in Duitschland een stuk geschut van 20.000 KQ. gewicht, in 1409 door de Duitsche Orde tegen Polen gebruikt, dat een tegenhanger kan genoemd worden van het 42 c.M. kanon van 1914! (Ernest Louisse. Etudes sur l'histoire de la Prusse. 1906. 153). 7) Want daaruit blijkt dat ook in Duitschland te midden van oorlogs- en overwinningsroes, nog nuchter oordeel bestaat en gelegenheid heeft, zich te uiten. 8) Ook in Het BI. Weekblad werd daarop de volle nadruk gelegd. 9) XV. bldz 460. Ik cursiveer. 10) Krijgs- en Geschiedkundige Geschriften van W. J. Knoop, Oeneraal-Majoor bij het Neder landsehe Leger. 1861. Ie deel. 166. 11) Minister Colijn schreef dat in het verhaal van eene reis die hij door Siberië naar Japan maakte. 12) XVI. Ongewenschte geheimhouding, blz. 492, 13) De Duitschers in België oefenen zich in het Nederlandsch. PLAATSELIJK NIEUWS. Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht. De bijeenkomsten van den Bond verheugen zich in Bloemendaal in eene toenemende belangstelling. Waren de lezingen van Ds. Junod, mej. Annie Salomons en mcj. Marie Hubrecht reeds druk bezocht, de opgewek te, feestelijke propaganda-avond van 21 de zer was een waar succes. De zaal van „Vreeburg" met bondsvlag, bloemen en spreuken versierd, was tot den laatsten stoel bezet. Vroeger heette het altoos: „Och neen, ziet u, die bond voor vrouwenkiesrecht is alleen voor damestotdat deze keer eens .eindelijk tot allen doorgedrongen is, dat de bond allen met open armen ontvangt en werkelijk den band wil vormen tusschen vrouwen van alle standen, politieke en godsdienstige richtingen en wel door de wijze waarop zij zich gezamenlijk willen bekwamen om later van het kiesrecht een goed gebruik te maken. Wat tallooze annonces en 1000 circulai res in de vorige maanden niet hadden kun nen bewerken, is nu bereikt door persoon lijke bezoeken, persoonlijk pleiten van be stuursleden en ettelijke gewone leden. Na eene korte, doch hartelijke en over tuigende rede van de presidente, kwam mej. Staas, de welbekende propagandiste van den bond aan 't woord, die op buiten gewoon onderhoudende wijze, telkens wat gezonden humor erdoor vlechtende, al hare hoorders wist te boeien, en een duidelijk inzicht gaf van wat het vrouwenkiesrecht later voor de maatschappij zal kunnen be- teekenen. De belangstelling werd steeds levendiger en een daverend applaus onder streepte hare slotwoorden. Na de pauze, waarin door een van de leden alle aanwezigen op thee werden ont haald, was 't aardige stukje van mej. Wes terman „Oude en nieuwe tijd", verdienste lijk gespeeld door mej. v. Marken en mej. v. Leuven, een zeer welkom nummer, waar na mevrouw KremerWijt op hare buiten gewoon bezielende wijze eenige verzen ten beste gaf. Zestien nieuwe leden traden dadelijk toe. terwijl alle nieuwelingen zich goed voorza gen van propaganda-literatuur. Zij togen huiswaarts blijkbaar onder den indruk van het gesprokene en belovende het nog eens goed in overweging te zullen nemen. De bond verwacht allen terug en hoopt dat ze hunne vrienden zullen medebrengen. Vrouwenkiesrecht is naderend. De vrou wen dienen zich rekenschap te geven van wat dit nieuwe recht beduidt en welk een macht liet in hare handen kan worden tot spoediger bereiking van véél, wat tot nog toe in het huishouden van den staat ver waarloosd werd. Vereeniging van Jonge Mannen. De vereeniging van jonge mannen, afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Jongelings verbond, heeft geld noodig. Er is een co mité gevormd, dat een bazar ten voordeele der vereeniging houden wil. Gaarne wek ken wij een ieder op, iets voor dit sympa thieke doel te zenden voorwerpen van allerlei aard, planten, bloemen, chocolade, boeken, handwerken en anderszins. Te Bloemendaal kan men deze voorwerpen zenden aan mevrouw Ruijs de Perezba ronesse Van Heeckeren van Brandsenburg, Mollaan 1. Te Overveen aan mej. A. M. de Marez Oyens, huize „Overbeek". Te Aer- denhout aan mevrouw E. A. M. van Len- nepVan Eeghen, huize „Dunewalde", en aan mevrouw I. Teding van BerkhoutVan Lennep, huize „Boekenroode". Eene tentoonstelling. Naar wij verne men, zal in hotel „Welgelegen" van den heer Van Baars, van 31 Maart tot 11 April eene tentoonstelling worden gehouden van gekleurde en zwarte teekeningen van Johan Gebhard, een Hollandsch artist, die sedert eenige jaren te Brussel woonde, doch om te bevroeden redenen de Belgische hoofd stad heeft verlaten. Men prijst het werk zeer, zoodat men on getwijfeld goed zal doen, er kennis van te gaan nemen. De ophanden raadsverkiezing. In de Dinsdag gehouden vergadering is door de afdeeling Bloemendaal van den Bond van Vrije Liberalen en de vrijzinnige kiesveree- niging tot candidaat voor den gemeente raad gesteld de heer C. L. de Fouw. De heer De Fouw heeft te Bloemendaal en Overveen vele vrienden, en wordt er in ruimen kring gewaardeerd. Hij lijkt ons te voldoen aan de voorwaarden, die wij in een artikel in ons vorig nummer aan een gemeenteraadslid meenden te moeten stel len, zoodat het ons lijkt, dat de vergadering een goede keuze met deze candidaatstelling gedaan heeft. Het Witte Kruis. De vergadering, Woensdagavond door de afdeeling Bloe mendaal van „Het Witte Kruis" belegd, was niet druk bezocht. Tot de voornaamste der genomen beslui ten behooren, dat de vereeniging in het aandeelenkapitaal der woningbouwvereeni- ging „Bloemendaal" deel zal nemen voor ten hoogste 2000,— dat een regeling ge troffen werd cm aan de wijkzuster, na vol brachten diensttijd, een pensioen te verze keren; en dat de vereeniging zich tot het gemeentebestuur wenden zal tot het ver krijgen van een barak, welke tot nog toe in de gemeente gemist wordt. Huisvlijtcursus. Zondag a.s. worden de dezen winter op de huisvlijtcursussen van den „Volksbond" vervaardigde voorwerpen tentoongesteld, en wel van 2 tot 3K uur. te Bloemendaal in de school der Bloemen- daalsche schoolvereeniging, te Overveen in de openbare lagere school. Fietsers. Uwé lantarens deze week aansteken te 6 uur 49 minuten. Uit li e t p o 1 i t i e-r a p p 0 r t. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; rijden door het Bloemendaalsche bosch; loopen over ver boden grond. Gevonden en terug te bekomen b:, Mej. Stuurman, Boschlaan 51, te Bloemen daal, een zakmes; Lodder, Scheperstraat 54, te Haarlem, een wandelstok; H. A. Tweehuijsen.Oosterduinscheweg 2,te Over veen, een mondharmonica; aan het bureau van politie te Overveen, een kwartje; een bril in étui en een rozenkrans. V e r 1 0 r e neen astrakan mof, een zil veren dameshorloge; een gouden zegelring. Komen aanloopen bij; Kremer, Ter- hoffsteedeweg, te Overveen, een kat, kleur zwart en geel. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 17 tot en met Donderdag 23 Maart. Qeboren: d. van W. van den Aardweg en Ch. E. Hageman; z. van J. van Roode en S. van der Veldt. Ondertrouwd: O. A. Kessler en E. M. L. Stoop. Overleden: H. M. Herben, 1 j.J. C. Stuffers, 80 j. Overleden in het g es t i c h t Mee renberg: T. Langereis, 17 j.; J. H. H. van Nes, 63 j.; C. C. Makuran, 55 j.; S. Duijvis, 49 j.; M. O. Steijgerwalt 58 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Instituut voor muziek. Men" deelt ons mede, dat dé plaats van den heer Johan de Veer aan dit instituut zal vervangen wor den door den heer P. de Waardt. De Universiteits-bibliotheek. In een artikel in „Propria Cures" wordt geklaagd over de langzame bediening in de universi teits-bibliotheek te Amsterdam. Ook w' hebben wel eenige ervaring daarvan, en moeten in menig opzicht den schrijver bij vallen. Hopen we intusschen, dat zulk een artikel opporrend werkt, en de beambten hun tempo daar een weinig versnellen gaan. Museum van Kunstnijverheid. De ten toonstelling der fotografische opnamen van de bouwkundige werken, alsmede van de meubelen, gemaakt naar ontwerpen van den bekenden architect K. P. C. de Bazel, is in het museum van kunstnijverheid te Haarlem geopend. Het is een belangwek kende verzameling, zeer een bezoek waard. Hetzelfde mag gezegd worden van de wer ken van den kunstpottenbakker C. J. La nooij. eveneens thans ter bezichtiging ge steld. Zondag is de tentoonstelling geopend van 104 uur. VAN HIER EN DAAR. Vrouwenkiesrecht. Ziehier eenige gre pen uit de onlangs door dr. Frederik van Ecden te Amsterdam gehouden voordracht over dit onderwerp: Men vroeg spreker eens hoe hij over vrouwenkiesrecht dacht, en hij antwoord de, dat hij daar hcelemaal niet over dacht, zoomin als over eenige andere zaak die vanzelf sprak. Eens had een Franschman tot spreker gezegd: „La politique est une sale cuisi ne". Welnu, zooveel te meer reden voor ons om er de zindelijke vrouw in te halen. 'Selma Lagerlöf zegt, dat de creatie van de vrouw het gezin is, die van den man de staat. Het komt spreker voor, dat de vrouw dan heel wat meer wil van haar creatie gehad heeft dan de man. Er is een beter staatsvorm in de toe komst te verwachten, alles wijst daarop; deze oorlog is slechts een zonderlinge overgangsvorm naar een broederlijker sa menleving, naar een coöperatief gemeene- best. Dat verwerkelijkbaar ideaal van een coöperatief gemeenebest leeft in de vrou wen sterker dan in de mannen. Wij heb ben in 't staatje van onzen moord en roof nooit de kiemen van het gemeenebest ge bracht, zooals gij. Zij die nog wat moois vinden in het moorden en branden, zijn zeker geen vrouwen. In geen der oorlog voerende staten bestaat dan ook vrouwen kiesrecht. Het feminisme is een teeken van de toenemende verandering van het menschdom. De menschen worden een an der soort wezens. We zullen natuurlijk een nieuw type krij gen, een „nieuwe vrouw". Zij zal dienen te begrijpen, dat ze niet minder vrouwelijk mag worden. Manwijven hebben we niet noodig, evenmin als verwijfde mannen. Evenwaardigheid en gelijkheid zijn niet hetzelfde; de differentiatie moet eerder nog grooter worden. Physiek is de vrouw menigmaal 'heel niet de mindere van den man. Vraag den dokters b. v. eens naar de lichaamskracht

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2